Twintig jaar geëist tegen Ahmed Dlimi tezond Zr I® V N IBRAIFFEISENBANK Operatie „bloedverwant" in volle gang BRITSE LEEUW ZEGT ARABISCHE KUST VAARWEL Bom ontploft in vliegtuig Anderhalf jaar voor pseudo-arts Rozebotteljam ZWAARDEMAKER V J Beroepen wedstrijd in Utrechtse Jaarbeurs .OORLOGSTOESTAND- ROND NEDER-SAKSEN Oefening voor 6000 militairen WOENSDAG 31 MEI 1967 DE LEIDSE COURANT Van een speciale verslaggever) ADEN De evacuatie van de vrouwen en kinderen van de in Zuid-Arabië gestationeerde, Britse militairen is op volle gang geko men. Het gaat in totaal om ruin; 8.000 mensen, die, voornamelijk per chartervliegtuig, naar Enge land worden overgebracht. In juli hoopt men de operatie, die de toe passelijke naam „bloedverwant" heeft gekregen, voltooid te hebben. Nieuwe staat, nieuwe vlag, zelfstandige Proces Ben Barka Zichzelf gemekl om chef Oufkir vrij te pleiten PARIJS (AP) Dc openbare aunkla- ger in het proces Ben Barka, Henry Tou- bas, heeft twintig jaar gevangenisstraf geëist tegen luitenant-kolonel Ahmed Dlimi en tegen Antoine Lopez. Dlimi is hoofd van de Marokkaanse contraspio nage en wordt beschuldigd van het ver lenen van hulp bij de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka. t de tanden gewapende bew De mannen, de militairen, blijven voorlopig achter. Zij mogen pas naar huis als hun verplichte Adense dienst tijd van een jaar om is Groot-Brit- tannië heeft weer, evenals vóór de oor log, beroepsstrijdkrachten of als de Britse leeuw de hete, Arabische zuidkust voorgoed vaarwel zegt. Sommigen speculeren erop dat dit nog dit jaar zal gebeuren. Degenen, die aan de touwtjes trekken, menen echter dat hier nog zoveel aan vastzit dat de beloofde onafhankelijkheid van de 2Tuid- Arabische federatie pas hej volgend jaar een feit kan worden. De evacuatie van de vrouwen en kin deren is wat versneld door de groeien de terreur in de kroonkolonie, zowel als in het protectoraat. Opgehitst door het onder Egyptische invloed staande radio station van de republiek Jemen ook in dat land wordt nog altijd een felle broederstrijd gevoerd tussen de aanhan gers van Nassers stroman, president Sallal, en de woestijnstammen, die de imam zijn trouw gebleven hebben nationalistische organisaties als de FLOSY en de FLN ernstige bedreigin gen geuit tegen de bloedverwanten van de 14.000 Britse militairen, die in Aden op hun post staan. Men weigert dan ook verdere risico's te nemen. Voor elk Arabisch kind, dat omkomt in de onzalige strijd dit al thans is een dreigement van radio Je men zal een Engels kind worden ver moord. Uiteraard bewaken de Britten hun vrouwen en kinderen goed. De meeste gezinnen zijn ondergebracht in burgerkwartieren, die tot militair of be schermd gebied zijn verklaard, en die met hoge hekken, staaldraad of prikkel- draadrollen omheind zijn. Voor de in- en uitgangen zijn stellingen van zandzakken gebouwd, die dag en nacht bemand wor den door soldaten, die het machinepis tool schietklaar op de heup dragen. Geen auto met een Arabische chauffeur mag deze wachtposten passeren. Elke vreemdeling, tot de meest vertrouwde huisbediende toe, moet zich aan fouille ring onderwerpen. Ook alle bagage wordt zorgvuldig nagekeken op de aan wezigheid van wapens en springstoffen. De Europese scholen en de speelplaat sen zijn op dezelfde wijze beveiligd. Een aanslag is vrijwel onmogelijk. Alleen grove onoplettendheid van de op wacht staande militairen zou de oorzaak van een ramp kunnen zijn. Bij het betreden van het vliegveld en van het radiosta tion zijn we, elke keer weer, steevast gefouilleerd. Ook de taxi, waarin we zaten, werd van onder tot boven door zocht. De beste papieren, ook die, wel ke door de hoogste militaire instanties zijn uitgegeven, helpen niet. Wat het wantrouwen betreft tegenover iemand. De doden blijven achter .slaat Aden Vietnai Niemand ontkomt Operatie „bloedverwant" wordt vol gens een nauwkeurig opgezet schema uitgewerkt. Geen vrouw en geen kind ontkomt er aan. Degenen, die wordt aan gezegd te vertrekken, zullen op de vast gestelde dag ook inderdaad moeten klaar staan. Het eerst zijn de huisgeno ten van de militairen aan de beurt, die in minder goed bewaakte kwartieren van Aden wonen. De laatsten, die re patriëren, zijn de vrouwen en kinderen, die een zogenaamd veilig onderkomen hebben. Dc evacuatie, die per week zo'n 750 personen treft, heeft de exploitanten van huurhuizen in Aden de schrik om het hart doen slaan. Per jaar verwoonden de Britse gezinnen in de kroonkolonie zo'n 10 miljoen gulden aan huishuur. Ook de winkeliers in Aden zien de Engelse families met lede ogen vertrek ken. Ze hebben het toch al niet zo goed meer, omdat de passagiers van bunke rende schepen niet langer op belasting vrije artikelen als radio's, horloges en camera's afkomen. Bepaalde wijken binnenstand bijvoorbeeld worden zelfs helemaal door de vreemdelingen gemeden. Het totale bedrag, dat Groot-Brittan- nië jaarlijks in de voet van het Arabisch schiereiland injecteerde, bedraagt on geveer 200 miljoen gulden. De eerste drie jaar van haar bestaan is de fe deratie in de vorm van financiële hulp 50 procent hiervan beloofd, maar daar na is de koek op. Zonder betekenis Met de opheffing van Aden als kroon kolonie en als protectoraat verliest En geland straks zijn laatste militaire basis in het Nabije Oosten. Geen vliegtuig, geen soldaat en geen schip zullen ach terblijven. Alles en iedereen verdwijnt, terwijl het in de bedoeling ligt reeds drie maanden voor de eigenlijke datum van de zelfstandigheid het veld te rui men voor de strijdkrachten en de poli tiemacht van de nieuwe staat. Het verlaten van Aden (sinds 1839 Brits), en met name de liquidatie van het „middle east command", betekent een verdere ineenschrompeling van het zo klein geworden imperium. Slechts Singapore en Hongkong blijven binnenkort nog over als Engelse mili taire bases in Azië. „oostclijk-van-Suez'-politiek. il door de huidige, socialistisch •ing wordt gepropageerd, moet o worden tegen de achtern BOGOTA (AP) - lp een lijntoesl indor is dinsdag op 3.6 ki hoogte een bom ontploft zonder dat ee van de inzittenden ernstig gewond De bom was in het toilet achter DC-4 geplaatst. De enige gewond. van de nucleaire oorlogsvoering. Even als Gibraltar en Cyprus heeft thans ook Aden zijn strategische betekenis van vroeger verloren. Welvarende joodse en Indische fami lies, die al van geslacht op geslacht in de kroonkolonie wonen, maken eveneens aanstalten te vertrekken. Ze houden uitverkoop en proberen hun zaken en hun huizen tegen een spotprijs te ver- Een Indiër, die naar Bombay ging, zei: „Als ik zeker wist dat de onveilig heid van het ogenblik slechts van tijde lijke duur zou zijn, zou ik niet weggaan. Ik heb echter weinig vertrouwen in de stabiliteit van de federale regering. De nieuwe staat, die een misbaksel is, hoe wel ik niet zo"b weten hoe het anders had gekund, gaat dacht ik een lange periode van onrust en woelingen tege- iok bij de Vijftien jaar werd geëist tegen de Franse politieman Louis Souchon en drie jaar tegen Marcel le Roy, alias Finville, eveneens een politieman. De laatste wordt ten laste gelegd dat hij geen aangifte heeft gedaan van een mis daad waarvan hij kennis droeg. Ben Barka is op 29 oktober 1965 ont voerd van het trottoir van een boule vard op de linkerSeineoever in Parijs. Aangenomen wordt dat hij dood is, hoe wel zijn stoffelijk overschot nooit is ge vonden. Een eerder proces werd op 19 oktober vorig jaar na 39 dagen afgebro ken, omdat Dlimi zich plotseling meld de, naar hij zei, om Marokkaanse auto riteiten vrij te pleiten van de tegen hen ingebrachte beschuldigingen dal zij de mannen op de achtergrond waren in de ontvoering. President De Gaulle had de Marok- j kaanse minister van Binnenlandse Za ken Mohammed Oufkir aangemerkt als de hoofdschuldige. Oufkir is buiten de greep van de Franse justitie in Marok ko gebleven. De nieuwe behandeling heeft 31 dagen geduurd. Verwacht wordt dat de zaak eind deze week of begin vol gende week aan de jury zal worden voorgelegd. In zijn requisitoir bracht de officier van justitie een nieuw element in de zaak. Hij zei dat 't motief voor de ontvoering was dat Oufkir bang was dat Ben Barka in Algerije een Marokkaans oppositieleger zou gaan leiden met het uiteindelijke doel het bewind van ko ning Hassan II ten val te brengen. WEST-BERLIJN (DPAl Een Wes»- berlijnse rechtbank heeft dinsdag de 44- jarige Walter GUnrthrr tot anderhalf jaar gevangenistraf veroordeeld, omdat h(j zich gedurende 20 Jaar als arts had uitgegeven. Gtinther had verklaard /Jjn medische loopbaan in 1945 te zijn begonnen In een Tspecho-Slowaaks gevangenenkamp. Daar had lüj met de primitiefste middelen ope ratie* uitgevoerd, zonder daarvoor enige opleiding te hebben gehad. Zijn mede gevangenen beschouwden hem sindsdien als arts. Na zijn vrijlating bleef hij op grond van enige vervalste documenten als medicus werkzaam. In 1951 werd hij di recteur-geneesheer van liet ziekenhuis in de Westberlijnse wijk Neukttlnn. dat hij tot een van de modernste klinieken van de stad maakte Hef bedrog kwam aan het licht, toen de autoriteiten een onder zoek instelden naar aanleiding van een pensioenaanvrage van Günther. Gtinther verloor in de oorlog beide benen. Hij was. afwisse'end nazi. communist en socialist. ADVERTENTIE IADVFA1TENT1F, vol natuurlijke vitamine C van fc" VAI Nieuwe instructie over eucharistie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Stu dentenraad (NSB) heeft in een nota over de financiering van het weten schappelijk onderwijs gepleit voor een nieuwe structuur van dit onderwijs met een kortere studieduur en voor sprei ding en uitbreiding van het universitai re apparaat. Het wetenschappelijk onderwijs in ons land is in een benarde positie geraakt, aldus de nota. De onderwijsexplosie, voortkomend uit de toevloed van steeds grotere aantallen scholieren en studenten, dreigt wrange vruchten af te gaan werpen, wanneer men niet met spoed de herstructuering van het onder wijs tracht door te zetten. Deze instellingen zullen ook zelf mee moeten werken bij het onderzoek naar de mogelijkheid en eventuele wense lijkheid van concentratie van studierich tingen. Het NSR-rapport pleit verder voor een scheiding van de financieel- I economische leiding en van de onder wijs- en wetenschapsleiding. Tegen de I „numerus clausus" voor welke studie richting dan ook zal de NSR zich steeds met de grootste kracht verzetten. Geestelijken uit Guinée gewezen DAKAR (AP) De eerste groep uit gewezen Europese priesters en nonnen heeft Guinée, vandaag verlaten met be stemming Dakar, president Sekou Touré van Guinée heeft opdracht gegeven tot „Afrikanisatic" van de geestelijkheid I in zijn land. Ongeveer 2.000 Afrikanen huilden en jammerden toen de groep in het vlieg- j tuig stapte. Kort voor hun vertrek land de een toestel met 15 Afrikaanse pries- I ters en nonnen uit Togo en Dahomy. Ook uit ivoorkust worden nog geestelij- ken verwacht. irnar men o -ana^j véél meer doet Q p dan sparen, j De Raiffeisenbank il A 1 doet alle bankzaken, t' ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u spaarbank en alle bankzaken Driedaagse slag voor driehonderd jonge vaklieden UTRECHT Driehonderd jongens an mébjci oH hel gehele laad hebben ■tah gisteren in de MuHkshal van de Jaarlx-iirs in Utrecht gebogen over de werkstukken, waarmee /.y in zo'n 43 Iteroepen de onderscheiding van de beste jonge vakman of -vrouw kunnen Het 1 tel kun landei DIEPHOLZ (ANP) Duitse automo bilisten die het ruim 3.000 vierkante ki lometer grote gebied in Neder-Saksen willen binnenrijden, waar de gecombi neerde Nederlands-Duitse iegeroefening „Edel drak" wordt gehouden, doen dit •p eigen risico. Niet omdat er met arherp geschoten wordt, want dat komt w bij deze oefening niet aan 4e pas. maar wel omdat hij kiins loopt op di wegen in moeilijkheden te komen nu de in dit gebied „opererende" 5000 Ne derlandse en 1000 Duitse militairen me hun 1600 voertuigen waaronder kanjers die een lengte hebben van 22 meter Vijf Gistermorgen oefening. De blauwe zich lijke zijde van het gebied bevindende partij zwermde over het gebied uit. In het oostelijke randgebied ten oosten van de rivier de Weser werd de groene partij actief. Om tien uur was de „oorlogstoe stand" ingegaan met als gevolg dat enige tijd later de „groenen" de Weser overstaken. De gehele dag heeft de strijd voortgeduurd en werd 'a nachts ge slaakt, op enkele patrouilleactivit<_^^ Vandaag hebben de blauwen hun ver tragend en verdedigend gevecht voortgc zet. evenals gisteren daarbij gesteund door tanks en luchtafweergeschut, in hei middelpunt van de belangstelling van beide partijen staat het plaatsje Twist- ringen, een knooppunt van wegen waai zich ook liet hoofdkwartier bevindt. Generaal-majoor F. A. Palm, de com mandant van de Vierde Divisie, waaron der alle deelnemende Nederlandse mili tairen ressorteren, vertelde dat hij ieder jaar twee oefeningen moet houden, waar aan een squadron lichte vliegtuigen o( een genie- en verkenningsbataljon moe ten deelnemen. Dit jaar is tot een ge combineerde oefening besloten. Doch door de oevergang van het verkennings bataljon op nieuwe voertuigen kon dit bataljon niet worden ingezet en werd zijn plaats door een Duits ingenomen. Voor het najaar staat een nog grotere oefening op het programma, waaraan door meer landen dan na s*l woeden deelgenomen. In de Marijkehal van de Jaarbeurs in Utrecht wordt de jaarlijkse nationale beroepenmam/estatte gehouden. De leerlmgen van de jachtbouw hout l tonen een staaltje uan hun vakmanschap. De beste vaklieden sullen in Madrid aan de internationale beroepenmanifestatie deelnemen. behalen. De jongelui gingen aan dn slag, nadat zij met vele andere geno digden hadden geluisterd naar een speech, waarmee de directeur-generaal van de arbeidsvoorziening, inr, Th. J. van der l'eyl de vijfde nationale beroe- penmunifest ut ie had geopend. Tussen de 20 en 25 jongens en meis jes, die in hun vak de eerste prijs be halen, worden uitgezonden naar de In ternationale be roepen wedstrijden, die van 10 tot 18 Juli in Madrid worden ge houden. De 300 deelnemers aan de wed strijden zijn door de landelijke vakop leidingsorganen geselecteerd uit de beate kandidaten van opleidingen en examens. De beroepenwedstriJden hadden oor spronkelijk alleen betrekking op vakken in de metaal en de bouwnijverheid, maar geleidelijk aan is het scale uitgebreid met velerlei andere beroepen. In de wed strijdstand treft men nu ook jeugdigs jachtbouwers, typografen, schoenma kers. banketbakkers, koks en kelners, dames- en herenkappers, goud- en zil versmeden, glaalnstmmcntmakers, ra diotechnici. automonteurs en zelfs vlieg- tuigbankplaat werkers De metselwedstrUd'n om dc „zilveren troffel", die voorgaande Jaren in Rot terdam werden gehouden, zijn nu ook in de Marijkehal ondergebracht. De wed strijden duren tot en met donderdag. Vrijdag worden de legpenningen en oor kondes aan de winnaars uitgereikt door de voorzitter van de vereniging ter ver edeling van het ambacht, de heer Jan Wils. Het Nederlands comité voor nationale en Internationale beroepenwedstriJden heeft alle lagere scholen en lagere tech nische scholen In Nederland uitgenodigd om by de wedstrijden g? komen kijken. Het comité verwacht, dat tenminste 10.000 leerlingen van deze uitnodiging gebruik zullen maken. Dc wedstrijden zijn bovendien voor het publiek vrij toe gankelijk Vunavond werken de jonge lui tot half tien door. om het publiek gelegenheid te geven hun verrichtingen gade te slaan. Morgenochtend komen minister Verlnga en staatssecretaris Grosheide van Ouderwijs en Wetenschap "en kijken. Encycliek over celibaat gereec j HOME (KNP) Paus Paulus is ge reed gekomen met een encycliek over het celibaat. In dit schrijven aan het werelddeptscopaut beklemtoont hij we derom het kerkelijk gebod van het celi baat voor de priesters en geeft hij de redenen ervoor aan. Aldus verneemt het KNP uit bevoegde bronnen in Rome. Op het ogenblik wordt aan de verta lingen van de encycliek gewerkt. Het is nog niet bekend wanneer de ency cliek verschijnt, maar men acht "t niet uitgesloten, dat het schrijven gedateerd zal zijn op 29 Juni, het feest van de apostelen Petrus en Paulus. eed

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5