Markt uit centrum zeggen velen Nipt NIETS IS MEER WAARD DAN DE DAG VAN VANDAAG Provincie garandeert derde lening van vijf miljoen PUCCINI'S „GLORIA" WERD ONDER JOH. ADMIRAAL EEN GROOT SUCCES WOENSDAG 31 MEI 1967 DE LEIDSE COURANT mEM BE Do plannen van de Leldfte marktkoop- een toeristisch evenement lieden om een hul te stichten op het orde kunnen krijgen Schuttersveld of naast molen De Valk xjjn over het algemeen goed ontvangen In Lelden. De Leldse binnenstad ral een drastische verandering ondergaan als de plannen werkelijkheid worden, maar uit de commentaren, die wy hedenmorgen telefonisch aan een aantal JLeidenaren vroegen, blykt niet, dat het eventuele verdwynen van de markt als een groot verlies voor 't stadsbeeld gezien wordt. Integendeel, enkele mensen, van wie men zou kunnen denken, dat zy een dam zou den opwerpen voor de plannen van de markt handel, toonden zich zelfs enthou- Geen verlies De heer B. H. DE WILDE, directeur van de Leidse V.V.V. en waker over de toeristische attracties van de stad de markt is er toch één van menen wij j zei ons: ,,'t Is gewoon een grandioos idee. Natuuriyk, de markt is een boeiend kijkspel, maar voor de marktkooplie den, om wie het toch in de eerste plaats gaat, is het geen kijkspel. Zij staan er om hun brood te verdienen en ais zij menen dat zy dat beter kunnen doen in overdekte ruimte moet men daar in kunnen komen. Bovendien ben ik van mening, dat van een overdekte markt ook iets te maken is wat toeristen kan aantrekken. Als de markt-kooplieden het een beetje leuk aanpakken geloof ik zelfs dat we met de overdekte markt Leidse jetrgd'ktijgt gelegenheid Leiden te fotograferen In samenwerking met foto G. H. Rlnck N.V. te Lelden zullen maximaal 400 kinderen In de leeftyd van c.a. 8 tot 14 jaar in de gelegenheid worden gesteld om op zaterdag 17 Juni a.s. gratis de hele dag fotograferen. Het gegeven ls "de stad Lelden". Burgemeester mr. G. C. v.d. Willigen heeft zich bereid ver klaard do foto's mee te helpen jureren en op 21 Juni de pryzen aan de winnaars van de wedstryd uit te reiken. De deelnemers krygen de beschikking over camera's, die geladen zijn met dia films en die zaterdag 17 juni op het bordes van het Stadhuisplein worden uitgereikt. Daar wordt hun ook verteld wat de deelnemers wel of niet met de camera's kunnen doen, evtl. aangevuld met suggesties. Nadat de opnamen zijn gemaakt worden de toestellen 's mid dags weer ingeleverd op het bordes, waar de gehele dag mensen voor het geven van Instructies aanwezig zullen zyn. Op 21 juni worden de dia's in de Stadsgehoorzaal geprojecteerd voor de kinderen en hun evtl. ouders. Na een pauze zullen dan de pryswtnnende dia's worden geprojecteerd, waarna de bur gemeester de pryzen (zes camera's voor zes pryswinnaars) zal uitreiken. Een niet verwachte reactie kwam ook van DR. W. C. BR A AT, voorzitter van de Vereniging Oud-Leiden: „Geen gek idee. Ik begrijp de moeilijkheden van de kooplui volkomen. Het verdwenen van de markt uit de binnenstad kan ik geen verlies noemen. In de huidige omstan digheden met het verkeer kan het een voudig niet meer Noodsprong Iets meer gereserveerd was het com mentaar van MR. J. VAN WILLIGE, manager van een modemagazyn met uitzicht op de markt: „Een markt hoort in de binnenstad. Voor ons zal de ver plaatsing niet plezierig zijn, want om standpunt is altijd geweest: Waar loop is, is handel. Ik kan me overigens wel het standpunt van de markthandelaren indenken in de huidige omstandigheden. Zy zullen zich gedwongen voelen tot het maken van een noodsprong". MR. C. KERCKHOFF, adjunct-direc teur van een warenhuis: „De markt is weliswaar een gezellig element, maar door het steeds toenemende verkeer is het steeds onmogeiyker geworden". Uitkomst Leldefc Van de Ned. Vereni ging van Hulsvrouwen heeft zich over deze zaak nog geen mening gevormd, maar ik wil wel Ynijn mening geven", aldus MEVR. W. H. VAN DAM—NE- DERHOED, presidente van de afdeling. „Voor bepaalde stadswyken Hjkt my een hal op het Schuttersveld of by de Valk wel wat ver weg, maar voor de gere gelde marktbezoeker, iemand die naar de markt gaat om te kopen, en voor de standhouders ls een hal gewoon een uit- Onbekenden hebben tussen 28 en 30 mei vernielingen aangebracht in clubge bouw Het Honk op de hoek Telderskade- Rooseveltstraat. 16 flesjes cider werden geledigd. De totale schade bedraagt 255,—. Een kykje op de Leidse warenmarkt op een zonnige zaterdag. Een foto met historische waarde? komst. Denk eens even aan de parkeer- mogeiykheden by de huidige markt, het onhandige gescharrel met fietsen tussen de ryen kraampjes en aan het slechte weer. Ik beklaag de kooplieden, die 's winters en als het regent een dag in de tocht moeten staan bij de Hooglandse kerk". Of alle Leidse huisvrouwen er zo over denken? Vanmorgen kregen wy van een lezeres en marktbezoekster een schrijven, waarin met een zekere weemoed ge preludeerd wordt op het eventuele ver dwijnen van de markt uit de binnen stad! LEIDEN, 30 mei 1967 wy gaarne met I een spel Leidse Courant speelkaarten. 4 Het is heus niet moeilijk, want thans is DE LEIDSE COURANT j EEN VOORTREFFELIJKE KRANT met al het nieuws, zo wyd de wereld strekt tot Daarby een smaakvolle opmaak, Goethe 1 abonnee 1 1 1 De Leidse markt, zoals die nu is, was, zo dacht ik altijd, een brokje onvervalst Leiden, onmogelijk weg te denken uit het stadsbeeld en voor velen elke keer weer een verleiding, waaraan zeer moei ïyk weerstand te bieden is. Als buiten staander moet je de marktlieden op hun woord geloven, wanneer ze economische motieven aanwenden om de verplaatsing van de markt naar een overdekte hal op het Schuttersveld te rechtvaardigen. Inderdaad zijner veel druilerige woens dagen, waarop de markt een kleumerige en kwijnende indruk maakt, waarop men de „handel" aan de kinderhoofdjes niet kwyt kan, maar daar staan vele, druk-, ke, bedrijvige zaterdagen tegenover, waarop je bijna onder de voet wordt gelopen, door een menigte die niet alleen kijkt, maar ook duidelijk koopt. Ik vraag me af, of de Leidse markt lieden zich realiseren, dat de aantrek kingskracht van de markt, de koop kracht voor een niet onbelangrijk deel gelegen is in zyn unieke, charmante verschijningsvorm; rommelig, onge compliceerd en knus geklemd tussen het oudste deel van Leidens stads centrum. Uitnodigend liggen daar de krentebroden, staan de klimopplantjes en worden demonstraties gegeven ter bestrijding van eksterogen en vlekken in het tapyt. Je kunt er vrijblijvend kijken en keuren en juist die vrijblij vendheid, die ongekunsteldheid zal er op het Schuttersveld niet meer zijn. Je gaat dan niet meer omdat je toch op de Haarlemmerstraat en/of Bree- straat boodschappen moet doen „effe^ tjes" een marktje pikken op het Schut tersveld. Daarvoor moet je de auto en de fiets pakken, daarvoor moet je echt tijd uittrekken en bovendien is er niet langer meer de aantrekkings kracht van het handel doen in de open lucht Waarom zou je je sinaasappelen je bloemen dan niet liever kopen by de buurman op de hoek? Het argument het beter kunnen parkeren houdt ook geen steek, rond de Leidse markt zoals die nu is, is er parkeerruimte genoeg! Men moet alleen wel zich de moeite getroosten een paar minuten te lopen. Kaasmarkt, Hooigracht en de zijstraten van de Oude Rijn bij de Hooigracht bieden plaatsen te over. Eén ding is zeker: de loop in de bin nenstad, zoals we die zaterdags kennen is het resultaat van een spontane re latie tussen middenstander en markt. Bovendien, wat zullen de zomerse da gen leeg zijn in de toekomst, zonder de kleurige en geurige warreling van waren in Leiden binnenstad. En als die overdekte markthal op het Schut tersveld dan zo'n onontkoombare noodzaak is, waarom kan de markt zoals die nu is, op zaterdagen in de zomer niet gehandhaafd blyven (Naam en adres ter redactie VAN HOEKENS HOUTHANDEL STOPT ERMEE De liquidatie van Van Hoeken's hout handel op het Waardelland zal nog dit jaar zy beslag krygen. Het terrein van de houthandel besloeg oorspronkeiyk 120- duizend m2, maar enkele jaren geleden Is de helft van deg rond aan de gemeen te verkocht, om de verbinding Lage Rljn- dyk met Hoge Rijndijk, tussen Sumatra- straat en Burggravenlaan mogelijk te maken. Niet aUeen ziet de directie van de houthandel in de overgebleven 60- duizend m2 geen expansie-mogeliikhe- den meer, maar ook het personeelsbe stand baart dermate zorgen -er zyn geen vakbekwame arbeiders meer te vinden voor deze branche- dat men besloten heeft ermee te stoppen. Het nog overge bleven personeel is tot wederzyds ge noegen naar verschillende andere be- hout handel bestaat sinds 1834. In de bloeltyd had het bedryf meer dan 200 man personeel. LEIDSE UNIVERSITEIT MR. MACKENZIE OVER „EEN KWESTIE VAN EEN CENTIMETER" Gistermiddag heeft de heer M. R. Mackenzie, arts, het ambt aanvaard van gewoon lector in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Leidse universiteit met het geven van een openbare les. getiteld „Een kwes tie van één centimeter". De heer Mac kenzie zette in deze openbare les de nroblemen uiteen betreffende een vrij frequent voorkomende oorzaak van vroeggeboorte, nl. de insufficiëntie van het halsgedeelte van de uterus. Professor Jahn lid Oostenrijkse academie In zijn jongste zitting heeft het pre sidium van de ostenrijkse Academie van Wetenschappen, prof. dr. K. E. O. Jahn, sinds augustus 1953 buitenge woon hoogleraar in het Turks aan de Leidse Universiteit en voorts bijzon der hoogleraar in de Turkse taal- en Uitbreiding „Sancta Mariate Noordwijk Het bestuur van de Vereniging der Zusters van Liefde te Venray heeft G. S. van Zuid-Holland verzocht te willen be vorderen, dat de provincie zich garant stelt voor een door deze vereniging op te nemen geldlening tot een bedrag van 5.000.000. Dit bedrag ls bestemd voor verdere modernisering van de Inrichting ter verpleging van vrouwelylte geestes zieken Huize „Sancta Maria" te Noord- wyk. Blijkens opgave van het bestuur zul len met het bedrag van ƒ5.000.000 wor den gefinancierd: a. de bouw van een centraal ketelhuis met installaties... ƒ2.340.000 b. het aanleggen van de ter reinleiding ƒ1.363.044 c. enige terreinverbeterin gen 475.180 d. de aankoop van twee wo ningen voor leden v. d. staf 115.000 e. de uitbreiding van het warenhuis 25.400 f. de aankoop van meubilair voor het paviljoen St. Jeroen 72.000 g. enige techn. installaties... 180.500 h. de bouw van een portiers loge c.a185.000 1. de oprichting van een tyde- ïyk gebouw voor het electro- encephalografisch onderzoek 178.000 j. de bouw van enmge leslo kalen 95.000 5.029.124 Het verschil ad 29.124 tussen het to-1 taal van de ramingen en de op te ne-1 men leensom zal de vereniging uit eigen middelen financieren. G. S, brengen in herinnering, dat Prov. Staten in 1966 tweemaal garantie 1 toezegde voor ten behoeve van Huize „Sancta Maria" op te nemen geldlenin gen. Het ging daarby om bedragen resp. groot 2.000.000 en 3.500.000, In de voordracht inzake de garantie ad 2.000.00Ö deelden G. S. mede, dai onderdeel vormden van een veelomvat- de daarin omsenreven voorzieningen j tend plan tot restauratie en uitbreiding van de inrichting en dat voor de uit- j voering van volgende gedeelten van dat plan nieuwe aanvragen om garantie wa- ren te wachten. Volgens een globale ra- 1 ming op basis van het prijsniveau 1966 zou t.b.v. het plan in totaal omstreeas j 35.000.000 ln de inrichting moeten worden geïnvesteerd. De werken waarvoor de garantie ad 3.500.000 wérd verleend en de voor- j zieningen waarvoor thans garantie wordt gevraagd, zyn onderdelen van ge noemd plan. Het bedrag ad 2.000.000 ls inmiddels geheel verwerkt en dat van ƒ3.500.000 voor een deel. De EEG apparatuur zal te zyner tijd worden ondergebracht in het te bou wen medisch centrum van de inrich ting. De realisering hiervan zal echter nog een aantal jaren vergen. In ver- j band hiermede moet voor de plaatsing j van deze apparatuur een tijdelijke voor- j ziening worden getroffen. Voor het overige behoeven de voor genomen werken naar onze mening geen toelichting. De Hoofddirekteur van de Provinciale Waterstaat heeft ons medegedeeld zich met de plannen en de ramingen te kunnen verenigen. Voorts hebben de voorgenomen voor zieningen de instemming van de genees kundige inspekteur voor de geeste lijke volksgezondheid. G.S. geven Prov. Staten in over weging de gevraagde financiële mede werking te verlenen. Indien de gevraagde garantie wordt verleend, zal in Huize „Sancta Maria" na aftrek van de plaats gehad heb bende aflossingen, in totaal ƒ16.847.796 zijn geinvesteerd. Hiervan is 14.297.859 gulden afkomstig uit door de provincie verstrekte of gegarandeerde leningen. Het resterende bedrag ad 2.549.937,- is door de Congregatie uit eigen mid delen geinvesteerd. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Sex a la minuut (str. volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Triple Cross (14 j.) (Prolongatie) Dagelijks: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Komplot der gangsters (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Samen met Gunilla (volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon Irma la Douce (str. volw.) prol. Aanvangstijden: dag. 14.00 uur e 20.00 i Rex: Matt Helm (14 j. Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 ut PUNT letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht gekozen tot corresponde rend lid van de academie. UNIVERSITAIRE EXAMENS Doet ex. Ned. Recht: mej. M. W. E. Koopman (Den Haag), kand. ex. peda gogiek: de heer F. G. G. Muntslag (Den Haag), mej. J. A. Schram (Den Haag), doet. ex. farmacie de heer S. C. J. van Hagen (Leiden), kand. ex. L. de heer J. Tjoeng (Leiden). Burgerlijke stand Geboren: Anne R. S. d.v. J. G. Vrolyk en J. L. de Boois; Nlclaes A. z.v. B. Don-I 20.00 u.; zondag 14.00, 17.00 kers en J. G. Bokma; Marcel H. J. z.v. R. B. Chaudron en J. C. Tysterman; Robbie z.v. P. v.d. Sluis en M. M. J. Beukman; Karin H. d.v. A. Ollongren en G. U. M. Lundgren; Gijsbert z.v. G. Roos en N. A. Verboon; Johanna J, L. d.v. N. T. J. Duindam en C. M. G. CW*-1-—'- Paulus z.v. P. Spies en A. v.d. Bent; Laurens z.v. H. P. v.d. Vos en J. v.a. Linden; Johnny z.v. A. Guldemond en VV. Haverkamp; Mare Philip z.v. J. W. Borgers en H. Heutink; Cornelia P. z.v. C. P. v. Ulden en B. Galjaard; Petrus S. z.v. S. N. v. Eijk en N. Roos; Cynthia d.v P. J. J. H. Bögemann en H. Daal- meyer. Gehuwd: H. C. de Roon met M. C. M. Meyers. Overleden: J. M. Haasnoot 81 jaar e.v. C. A. Kruijt; N. R. Henzen 20 jaar doch ter; G. Aartman 73 jaar man; J. de Jong 32 jaar vrouw; A. L. M. J. P. Souveryns 61 jaar w.v. D. C. Zaal; P. v.d. Zwart 63 jaar man LEIDSE AGENDA ZATERDAG 3 JUNI St. Petrusparochie - intocht neomist J. v.d. Water - St. Petruszaaltje 4. ZONDAG 4 JUNI St. Petruskerk - plechtige eucharis tieviering neomist J. v.d. Water 9.15 uur - Receptie rest. Bernsen 15.00 16.30 uur. Regent A. C. Raadschelders van „Leeuwenhorst" viert met studenten zilver priesterfeest VOORSCHOTEN Gisterochtend om 10 uur werd door wethouder Lestra de eerste paal ge slagen in de grond van de Anthonie van Leeuwenhoekkade. de plaats, waar deze school zal worden gerouwd. Dit wordt een tweeklassige kleuterschool, die de naam krijgt van „De Speel doos". Deze schooi komt vlak voor de grote ijsbaan te liggen. In aanwezig heid van het voltallige collega van b. gem.secr..'hoofden van dienst v eigen straat. I i artikelen, geschreven t door uiterst bekwame journalisten. 4 Bovendien als ouverture 's maandags onze vermaarde SPORTKRANT en 4 's zaterdags ons wekeiyks byvoegsel „FINALE". Vul nog heden onderstaande bon ln. Ondergetekende: 4 NAAM: f ADRES: 1 zeide wethouder lestra namens 't gemeentebestuur erg blij te zijn met de bouw van de permanente school. De bouw van deze school is tevens het begin van de afronding van de scho lencomplexen in de Vlietwijk. Na de ze school komt er alleen nog 'n per manente prot.-chr. kleuterschool en dan is de wijk, wat de scholen betreft, volgebouwd. De aanwezige kinderen van de school werden op deze voor hun heuglijke dag getracteerd op een ijsje. NOORDWUKERHOUT Geheel naar de wens van regent Raadschelders van het klein-seminarie Leeuwenhorst is zijn zilveren pries terfeest een feest van en voor de jon gens geworden. Na de intieme viering op zondag jl. begon op de wijdingsdag dinsdag de feestdag met de viering van het H. Misoffer in de kapel van het semi narie. De regent werd daarbij ge assisteerd door de diocesane aalmoe zenier van het jeugdwerk A. Vulsma en pater B. Bergkamp. De Schola Can torum van Leeuwenhorst zong onder leiding van R. M. Kuijpers de vaste gezangen uit „de mis van de uittocht" van J. Geraedts. Na de mis boden enkele afgevaar digden van de jongens de regent de feestgeschenken aan. Daarna maakten met de jongens de vele vrienden en kennissen van de regent van de ge legenheid gebruik om hem te felici teren. Ook mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, was onder de aanwe zigen. In een prettig, ongedwongen sa menzijn werd in de wandelgangen de lunch gebruikt. In de vroege namiddag verzamel de men zich in de aula, waar de jon gens aan de regent een receptie aan boden. Daar sprak namens het lera rencorps de rector van het gymnasium, A. G. W. Nijs, en uit naam van alle jongens sprak Joop de Ruiter de re gent toe. Om zeven uur 's avonds werd even eens in de aula het toneelstuk „De schat" naar Plautus uitgevoerd, een blijspel in twee bedrijven, zich afspe lend in een echt Hollandse provincie- 6-11. Violieren 5-15, stad. Dit toneelstuk, door de jongens Margrieten 100-300 per 100. Chrysanten onder regie van de eerw. heer R. M. Indian Polis 250-300, Tokio 230-270, Kuypers uitgevoerd, zal zondag 4 juniLyona 220-250, Freesia's: White Swan om 3 uur 's middags voor de ouders I 175-250, Golden Yellow 65-135, Stoclc- en andere belangstellenden worden holm 85-120, Pimpernel 85-115, Dui- herhaald zendschoon 65-85 alles per bos. „Natuurlijk heb ik mijn man gevraagd geen grote uitgaven te doen bij m'n verjaardag. Hoe had ik kunnen we ten, dat hij het werkelijk niet zou KORRELTJE Men krygt spoedig genoeg van het goede en ook van het beste, wanneer het alledaags begint te worden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 30 mei - Vee - Aan voer totaal 3884, weekaanvoer 5306, sl. runderen 175, gebruiksvee 486, vette kalveren 220, graskalveren 101, nuchtere kalveren 1765, varkens 9, paarden 15, veulens 2, schapen, lammeren 135, wei- delammeren 959, bokken, geiten 17. Slachtrunderen: 460-490, 415-450, 380- 395, 345-360; vette kalveren 270-290, 260-270, 250-260, 230-250; stieren 385- 440, worstkoeien 335-350, kalf- en melk koeien 1100-1575, vare koeien 900-1350 vaarzen 750-975, pinken 575-700, gras kalveren 400-550, nuchtere kalveren 140 -150, mestkalveren 95-170, schapen 85- 110, lammeren 95-115, weldelammeren 75-95. Slachtrunderen: iets kleiner, 5 kalm, als gisteren, kalf- en melkkoeien: als vorige week, redelijk, pryshoudend; vare koeien: gewoon, goed, als vorige week; vaarzen, pinken: kort, stil, veranderd; graskalveren: onveranderd, stug. constant; vette kalveren: als vorige week, zeer kalm, even lager; nuchtere kalveren: stabiel, iets levendiger, goed prijshoudend; vaarskalveren: beneden notering; schapen, lammeren: iets r stroef, gedrukt; weide-, zuiglammeren: flink, kalm, iets lager. TER AAR, 29 mei - Groenten - An dijvie I 30-37, andijvie II 15-24, peulen kas 4,10-6,70, peulen natuur 6,30-7,10, snijbonen 2,80-3,30, snybonen stek 1,70- 2,10, rabarber 33-37, waspeen stek 31. postelein 44-49, spinazie I 35-57, spinazie II 14, kromme komkommers 34-38, alles per kg. Bloemkool AI 57-100, All 42-71 BI 38, BH 18-26, afwykend 14-19, sla I 12-23, sla II 5-6, komkommers 17-48, komkommers binnenland 24-27, alles per stuk. Seldery 6-11, radijs 17, bos- peen 51-59 per bos. TER AAR, 30 mei. Augurken A 1.10, B 1.01, C 80 Dl 54, D2 51, E 22, CD 45. ROELOFARENDSVEEN, 30 mei. Bloemen Am. Anjers: Sim rose i 15, Sim rood 7-11, Sim wit 10-12, Sim Arthur 10-11, G.J. Sim 13, Keefer 12, Espérance 12, Gerbera 13-24, Rozen: Garnette en Carol 5-8, Zorina 10-13, Baccara 26-35, Coral Princess 16, Su per Sar 17-20, Carla 26-33, Elsbeth 18, Tradition 16-17, Bregina 10-13, Violie ren 6-12, Ornithogalum 9-13, Lelies: Fireking 59 p. st., Trosanjers 2.00-2.95, Colvilleis: Spitfire 1.05-1.60, Nymph 90-2.25, Robinette 1.25, Wilhelmina i-l.lO, Amanda Mady 1.75, The Bride 1-85, Irissen 45-65, idem Imperatoi 70-1.20, idem Prof. Blaauw 1.15-1.40, Lathyrus 24-28, Bruidsanjers 20-27, Duizendschoon 16-66, Campanula 50- Ixia's 34-55, Margrieten 12-39, Pyrethrum 65-1.15, Esther Read 1.05- 1.20, Anemonen 13-28, Freesia's 30-70, Brodea 1.20-2.45 p. bos. RIJNSBURG, 30 mei - Bloemen - Gerbera 15-42, Convllly 10-20, Am. An jers: Farah Dlbah 10-20, Esperance 10- 15, Dusty 10-15, G. J. Sim 10-15, Witte Sim 10-13, Rose Sim 8-12, Carry Sim 8-12, Arthur 8-12, Rode Sim 8-10. Ro- Baccara 25-38, Carol 6-12, Garnet lies p .stuk. Witte PLAATS: j DATUM: Geeft als abonnee van De Leidse Courant op: NAAM: ADRES: PLAATS: 4 i i L 4 Lelden. Betaling zal geschieden per: week maand x kwartaal x Doorhalen wat niet wordt verlangd. LEIDERDORP Jaarvergadering Groene Kruis: Meer contact met Wit-Gele Kruis Op de jaarvergadering van het Groe ne Kruis-Leiderdorp, die gisteravond in het wykgebonw aan de Berkenkade werd gehouden, heeft de voorzitter, bur gemeester mr. R. M. Gallas, gewezen op het feit dat landeiyk de grenzen van de drie grote Kruisverenigingen steeds meer verminderen. Men heeft er een open oog voor dat de taken van deze verenigingen ln deze veranderende tyd zich steeds meer uitbreiden door o.m. voorlichting te geven op materieel ge bied, de huisvesting, de opvoeding (moedercursussen), de bezoeken aan al leenwonende bejaarden, tafeltje-dek je, In samenwerking met de UW en de lec tuurvoorziening (voorlezen). Het bestuur heeft gemeend dat dan j ook op gemeenteiyk niveau begonnen dient te worden, en zo is er onlangs eeD bestuursvergadering geweest met het Wlt-Gele Kruis van Zoeterwoude H.R. Men heeft toen besproken op welke ma nier men de samenwerking kan uitbrei den. Gezamenlijk geven beide verenigin gen nu ook een folder uit met op de voorkant de emblemen van de beide ver enigingen ten in deze folder wordt ge vraagd lid te worden). Op de vergadering werd bode M. v. d. Kwaak gehuldigd in verband met het feit dat hy niet alleen als bode-incas seerder gedurende een kwarteeuw by de bewoners van Leiderdorp en Zoeter woude HR de gelden int, maar ook de contributies voor het Groene Kruis. Hy ontving een enveloppe met inhoud en mevr. v. d. Kwaak ontving bloemen. By de bestuursverkiezing werden me vrouw B. Seret-Cruden en de heer P. Vlugt herkozen. De contributie werd verhoogd en vastgesteld op 15.per JOH ADMIRAAL heeft in Katwijk zijn twee ko ren (van Katwijk en Noordwijk) en het Zuid- Hollands Orkest 'n groot se muzikale avond gege ven, vooral door de mee slepende uitvoering van 't Gloria van de geniale ope racomponist Puccini. Hoe wel vaak de even geniale Verdi om de hoek kwam kijken bleek Puccini toch een enorm vakmanschap te bezitten en over 'n zeer uitgebreid kleurenpalet te beschikken. Maar zy die alleen naar de overvloedi ge klankenweelde en naar de heftige emotionele ont ladingen luisterden zullen moeite gehad hebben daar achter een zeer belangrijk deel uit de H. Mis te ont dekken. Sentimentele en sterke opera-effecten ont namen iedere gewijde stemming. Maar wie zo'n geweldige fuga kan schrij ven, zoals in het Credo, mag men toch wel een ge nie noemen. Joh. Admiraal, die met eenvoudige koorzangers wonderen verricht, heeft met zijn romantisch ge kleurde ziel een onverge telijke uitvoering van dit Gloria gegeven. Ook het Z.-H. Orkest werd in de extase van de dirigent op genomen. De begeleiding was hier voortreffelijk. De twee solisten voelden de sfeer uitstekend aan. De tenor Henk Meijer en de bas Henk v. d Brink heb ben hun mooie stemmen buitengewoon aangepast aan de opvatting van de dirigent. Begonnen werd met een Hymne voor Sopraan-solo, koor en orkest van Men delssohn „Hor mein bit ten". Howel wij dit beken de werk nooit hebben kun nen waarderen, omdat het zo'n sentimentele religio siteit uitbeeldt, heeft de in het binnen- en buitenland gevierde sopraan Ank Rein- ders met haar mooie stem dit gebed toch nog geniet baar gemaakt. Deze so praan glorieerde echter in het overbekende Exsultate. Jubilate van Mozart. Wat een volmaakte techniek. adembeheersing, loonvor ming en voordracht wer den gedemonstreerd en hel Halleluja werd een fasci nerend slot. Als intermezzo speelde het orkest onder aanvoering van Joh. Admiraal 't An dante Cantabile uit de le Symfonie van Beethoven. Ook een orkest weet deze koordirigent volkomen te beheersen. Alleen enkele effecten behoren niet bij Beethoven en worden bij de jongere dirigenten ver- Wii hopen echter nog vele malen van Admiraals won dervolle prestaties met zijn koren te kunnen genieten. EO TEN HOOVEN

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4