TERREUR IN ADEN III Sjeiks uit duizend-en-een-nacht INFILTRANTEN UIT JEMEN IN ALLE STATEN Bejaarde vrouw van f 2000.- beroofd Richtlijnen oecumene zijn reeds verouderd Arbeiders in Luikse houden fabriek bezet Reuze diamant in Lesotho Mr. H. v. d. Poel onderminister van C.R.M. BIESBOSCHPLAN IN PRINCIPE AANVAARD ZATERDAG 27 MEI 1967 DE LEIDSE COURANT (Van onze speciale verslaggever) ADEN Wie aan het Britse protectoraat Aden denkt, ziet meestal een stad voor zich die beheerst wordt door bunkerende schepen en passagierende bootreizigers. Dit beeld bestaat inderdaad. De kroon kolonie Aden wat iets anders is dan het protectoraat is bij ontelbaren in de wereld als zodanig bekend. De staat van Feodaal zijn deze heren veelal ook. Ze regeren met ijzeren hand én als absolute vorsten. Zoals eeuwen geleden hebben ze zich nog tegen elkaar bevei ligd door het afsluiten van vriendschaps- tractaten. De bloedwraak is nog altijd een levende en algemeen aanvaarde vorm van volksrechtspraak. In de moeilijk te ontsluiten gebieden, waar deze machthebbers zeggenschap over hebben, heeft de tijd stilgestaan. Er zijn berg- en woestijnstaatjes bij. die praktisch nooit door een blanke be treden zijn. Alleen een nomade is ten slotte in staat zich lange tijd met zijn bruiksvoorwerpen overigens, dat wel met de tijd is meegegaan een paar handjes rijst en enkele kopjes water in leven te houden. Sommige van die sjeikdommen zijn bovendien totaal vijandig ingesteld te genover de vreemdeling, die het zou wagen ongevraagd langs de hoge berg- kragen binnen t<_ dringen. Van een ge bied bij de Wadi Markhah, dat in het noorden van boven Aulagi stroomt, zei een Brits officier: .,Ik zou er nog niet met een heel bataljon in durven gaan". Ook dat is Aden, ook deze tegenpool van de betrekkelijk moderne vrijstad behoort tot de reeds gevormde Zuida- rabische federatie die waarschijnlijk be gin volgend jaar zelfstandig wordt. Men moet er zelfs aan toevoegen dat ruim tweederde deel van de bijna een mil joen zielen tellende bevolking in het ach terland woont. Er nog buiten Nu is het zo, dat niet alle sultanaten en sjeikdommen voor de federatie heb ben gekozen. Tot nog toe staan Kuaiti, Kathiri en Mahra er nog buiten, of beleg heeft de stroom van bezoekers echter sterk doen afnemen. Hetzelfde geldt voor de omzetten der winkeliers, wier specialiteiten onder meer (belasting vrije) horloges, camera's, radio's en bandrecorders zijn. Hoewel men nog altijd veel schepen in de natuurlijke haven van dit bunkerstation kan zien liggen, hebben de prikkeldraadrollen en de patrouillerende militairen deze vrijstad bepaald grimmige gelaatstrekken gegeven. Ten noorden van Aden, maar ook ten oosten en ten westen ervan, bevinden zich zo'n twintig onherbergzame staten en staatjes. Ze zijn het domein van sul tans, emirs en sjeiks, van wie er nog velen in de sfeer van duizend-en-een nacht leven. door Britse officieren is opgeleid, ge wapende infiltranten moeten keren. Het is een weinig benijdenswaardige taak. De ruigheid van het terrein en het te kort aan manschappen laten vele sluip en kruipwegen open. Tussen Aden aan de zuidkust en Sanaa, de in de dorre woestijn liggende hoofdstad van de re publiek Jemen, beweegt zich een stroom van agitatoren en saboteurs, dwars door de staten van de federatie heen. Deze lieden, meestal Jemeniten, zijn in hun geboorteland door Egyptische officieren in terreuracties getraind. Als i uit worden gestuurd, krijgen ze heidsstrijd". Ze betalen zoveel geld, dat velen hiervoor zwichten. Gezegd wordt zelfs dat Nasser vijftig gulden op tafel legt voor elke handgranaat, die naar een Brit wordt gegooid. Het is daar lang niet pluis in die bij de Zuid-Ara bische federatie behorende staten en staatjes. In de tweede helft van april sneuvelden drie Ierse gardisten, die in het grensgebied in een val waren gelo pen. In de tweede week van mei werd op een afstand van slechts 100 kilome ter van Aden de eerste legerhelikopter van de grond af onder vuur genomen. Over veiligheid in de federatie ge sproken: een Engelse wegenbouwer, die in het aan Aden grenzende sultanaat Fadhli werkt, vertelde ons: ,,Van de vijfhonderd VI') pp wel het hele oostelijk deel van het pro tectoraat. In het westelijk deel heeft sultan Mohammed Saleh bin Harharah an Boven Yafai zich nog altijd niet /illen aansluiten. De federatie, die thans pit 17 staten n staatjes bestaat, is deze afzijdigheid ook het chauffeurs Jiand met een splin- truck vandoor ge gaan. Volgens mijn informaties is hij ermee naar Jemen gereden". „Onze kampen liggen herhaaldelijk onder mortiervuur. Drie nieuwe afwa- teringsdammen zijn me bijna onder de ogen opgeblazen. Legio zijn de land- mijhen, die werden ingegraven, maar die we gelukkig tijdig hebben ontdekt". „Mijn persoonlijke lijfwacht is een sergeant van hetfederale leger. Hij loopt voortdurend met een machinege weer rond. Omdat de Jeminitische ra- dat de ,,dissidetitèh'*2al i In Aden gelooft helpen zal. Integendeel öók l'geiden. niet t dit veel irder Infiltranten In het federatie gebied zelf is "lit staat het Iery g^rderegqncji^da eenheden vKh Wel'' federkTe' !<?ge: in slavendrijver heeft uitgekreten, heb mezelf' ook maar een machinege- eer aangeschaft. I teil' you boy, we en aanleggen i voor- de federale1 re>gé-< .rig Vdri Zuid-Artibië nders "dan 'opzichtertje spelen fïÜnder'EArgels graafschap". Onder bedreiging met mes mze correspondent) onbe- ALKMAAR Een kend gebleven jonge: 20 jaar heeft gisterochtend om half elf een roofoverval gepleegd op de 63-jari- ge mevrouw G. A. Winkel, die in een bejaardenhuisje woont. De dader, die met een „smoesje" het huis binnen kwam, is er vandoor gegaan met een bedrag van 2000 gulden. De heer Win kel was niet thuis. De vrouw werd door de jongen op de grond gegooid en met een mes be dreigd. Zij raakte volkomen overstuur en moest later door een dokter behan deld worden. De jongeman, volgens mevrouw Win kel tussen de 18 en 20 jaar oud, belde aan en vertélde dat hij haar gehoorap paraat kwam te verzekeren. Nauwelijks was hij binnen of zijn toon veranderde en hij eiste geld, veel geld. Mevrouw Winkel, die zenuwpatiënte is, wilde daar niets van weten. De jongeman haalde toen een lang mes te voorschijn, gooi de de vrouw op de grond, zette haar het mes op de keel en dreigde haar te zullen doodsteken als hij geen geld kreeg. Tenslotte Commentaar op directorium Van betekenis voor wereldkerk UTRECHT (KNP) In taar van Nederlandse deskundigen op het j terrein van de oecumene wyst men er-! op dat het directorium over de oecume ne, dat gisteren in Rome is gepubliceerd, voor de wereldkerk als zodanig van grote betekenis is en een belangrijke sti mulans kan betekenen voor een gezon de oecumenische ontwikkeling, maar dat de ontwikkeling! met name in Nederland al weer verder is. Men dien't daarbij te'hedénken dat het De sterke man van de federatie, sultan Hoessein Ben Achmed El-Haboe, die minister van Binnen landse Zaken is. Hij wordt genoemd als toekomstig staatshoofd. de dwang, die het fe derale kabinet wil laten uitoefenen, de heersers in hun eens genomen besluit zal doen volharden. De tragiek van een en ander is dat het juist in de sultana ten, die de eigen soevereiniteit verkie zen. rustig is. Dit geldt in het bijzonder voor het oostelijk deel van het protec toraat, dat groter is dan alle verbonden gebieden tezamen. Er bevindt zich daar geen enkele Britse militair. In Mukalla bijvoorbeeld de hoofdstad van het sultanaat, Kuaiti, woont slechts een Engelse bestuursamb tenaar. De sterke arm daar bestaat uit 2000 kameelruiters, die door de Britse schatkist worden betaald. Het gele goed getrainde en goed bewapende korps zal straks moeten worden opgeheven. Na de zelfstandigheid zal Londen alleen het federale leger (8500 man) mogen steu nen. Overeengekomen is dat deze sub sidie 100 miljoen gulden per jaar be draagt, en tot 1971 wordt betaald. Hetzelfde geldt voor de andere tijdelijke financiële hulp, die Engeland beloofd heeft te geven. Alleen de federatie zal Niet gericht tegen directie (Van, onze correspondent) BOIS-DE-BREUX. In de Luikse voorstad Bois-de-Breux hebben vijftig arbeiders en vijftien man administratief personeel de fabriek van stoomketels en verwarmingsapparatuur Bailly- Mathot bezet. De actie is bedoeld om de fabriek, die op 30 mei als gevolg van grote financiëlt moeilijkheden haast zeker moet sluiten, van de ondergang te redden. De handelsrechtbank te Luik, die over het lot van de in grote schul den verkerende fabriek moet beslissen, zal indien er niet door de Belgische regering of van andere zijde wordt bij gesprongen, geen andere oplossing kunnen geven dan sluiten. Met I naderen van de fatale Miljoenenorder voor Philips BANGKOK (AP) De regering van Thailand heeft Philips een contract toe gewezen van 9,9 miljoen gulden voor het installeren van telefoonverbindingen tus sen Bangkok en 31 afgelegen provin cies. Het contract zal volgende maand ondertekend worden. Onder het project zullen verbindingen tot stand gebracht worden met politiebureaus, provinciale bureaus en militaire eenheden in het gehele land, als deel van een algehele poging de communistische ondermijning in het land tegen te houden. I stijgt de spanning in Bois-de-Breux. De arbeiders, die woensdag in de middag met hun actie begonnen en alleen bereid zijn spoedopdrachten af te maken, heb ben zich voorgenomen om in de fabriek te blijven, ook als er g;een redding mo gelijk zal- blijken. Sedert woensdagmid dag heeft niemand van hen meer zon der geldig bewijs van het actiecomité de fabriek mogen verlaten. Bezoekers moeten speciale toestem ming hebben om het fabrieksterrein te betreden. Levensmiddelen en andere benodigdheden worden aan de fabrieks- poort afgeleverd door de vrouwen van de arbeiders. Ook zij mogen niet op het fabrieksterrein verschijnen. Zelfs direc teur Ingenbosch moet zijn „laisser-pas- ser" laten zien. Het actiecomité van de arbeiders, bestaande uit vakbondsmannen, wordt geleid door L Vaessen van de socialis tische Fed. Generale des Travailleurs Beiges en E. Fafchamps van de chris telijke vakbond (C.S.C.). Beiden verklaren uitdrukkelijk, dat de actie van de arbeiders van de fabriek Bailly-Mathot niet bedoeld is tegen de directie van de fabriek, maar als bewijs van de wil van het personeel om het werk voort te zetten. DURBAN (Reuter) In het noord oosten van Lesotho (het voormalige Brit se protectoraat Basoetoland) is een dia mant van 601 en een kwart karaat ge vonden, zo is in Durban vernomen. De diamant, iets groter dan een golf- bal en de op vijf na grootste die in de wereld gevonden zou zijn, zou ongeveer een miljoeri gulden waard zijn. Miss Holland, 20 jaar, telefoniste en Haagse, zou gisteren van Schiphol vertrokken zijn om in Nice deel te nemen aan de strijd om de Europese schoonheidstitel. Irene van Campen- hout begon haar reis met pech. Door een defect aan het toestel miste zij de verbinding met Brussel, en dat kostte haar een dag i-ertra- ging. Maar a!s het op de titel aan komt zal zij bij de eersten willen Vele dorpen in 't woeste achterland zijn met. prikkeldraad omheind, Ellt dorpshoofdelke dorpeling ook, weet wat moderne wapens zijn. Poel Haag i Cultuur, Maatschappelijk Werk. Mr. Van de Poel is 51 jaar oud en lid van de KVP. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Mr. Van de Poel is sinds 1 januari 1966 hoofd-directeur van het algemeen burgerlijk pensioenfonds en voorzitter van de buitengewone pensioenraad. Sinds 1961 is hij tevens voorzitter van de sociale raad te Den Haag. Voorts vervult hij bestuursfuncties in tal van organisaties op het gebied van het I maatschappelijk werk en de volksge zondheid, onder andere in het landelijk rooms-katholiek charitatief centrum. Van 1934 tot 1955 was mr. Van de Poel werkzaam bij de gemeente Den Haag, laatstelijk als hoofd van de afdeling So ciale Zaken op de gemeentesecretarie. Naar verluidt zal mr. Van de Poel zich op het ministerie van C.R.M. voor al wijden aan werkzaamheden betref fende subsidieregelingen. Walt i resell oir Rotterdam en N.-Brabant Kosten geraamd op 200 miljoen WERKENDAM (ANP) Het plan voor drie spaarbekkens in de Zuidwaard van de Brabantse Biesbosch, die door hun omvang reeds meerdere malen een punt van overleg hebben gevormd bin nen de rijksplanologische commissie, is in principe geheel aanvaard, maar de landschappelijke vormgeving is evenwel nog in discussie. Het laat zich echter aanzien, dat hierover ln de loop van de volgende maand een beslissing zal wor den genomen. Direct daarna zal dan met de detaillering kunnen worden begon nen om, na aankoop van de benodigde gronden, zo spoedig mogelijk met de uit kering van het werk te kunnen starten. Dit werd gisteren in Werkendam mee gedeeld door ir. P. L. Kloppert, adjunct directeur van de Drinkwaterleiding te Rotterdam, tijdens een causerie over „het Biesboschplan" aan het einde van een tweedaagse bijeenkomst van leden van de vereniging vow waterleidingbelangen in Nederland. Door de nog steeds doorgaande ach teruitgang van de kwaliteit van het op pervlaktewater en de toenemende vraag naar drink- en industriewater wordt de urgentie voor Rotterdam en zijn verzor gingsgebied, waaronder o.m. Delft hoe langer hoe groter. Behalve Rotterdam is ook de provincie Noord-Brabant in dit project geïnteresseerd. Reeds enige tijd geleden hebben provincie en gemeente zich tezamen tot de regering gewend ten behoeve van de financiering, die zij in I het raam van de huidige budgetten on- mogelijk zelfstandig kunnen verzorgen, j Maar de regering heeft nog geen uit-; sluitsel gegeven. Zoals bekend omvat het plan twee spaarbekkens, terwijl het derde bekken alleen ais procesbekken zal worden ge bruikt. Zij hebben een gezamenlijke in houd van 117 miljoen kubieke meter wa ter. Dit water kan dan naar de Rotter damse waterwinning op de Berenplaat worden gevoerd en naar het Rotterdam se waterwerk aan de Honigerdijk. De kosten van het gehele plan worden ge raamd op circa 200 miljoen gulden. Het zogenaamde IJsselmeerplan, dat het zelfde doel beoogt maar pas verwezen lijkt kan worden na het gereedkomen van de Markerwaard, is begroot op een half miljard gulden. eerste deel van het directorium reeds vorig jaar gereed was en eigenlijk al weer verouderd is. Het is overigens dui delijk ciat de richtlijnen niet definitief zijn, maar zich aan verdere ontwikkelin gen zullen blijven aanpassen. Over wederzijdse erkenning van de sacramen ten en de deelneming eraan (commu- nicabio in sacris) geven de Nederland se deskundigen nog een verdere toelich ting. Zij erkennen dat er nog veel moei lijkheden zijn, vooral omdat de geloofs gemeenschappen ln hun geloof waar achtig nog gescheiden zijn. Daardoor is de gemeenschappelijke eucharistievie ring unwg' nietn mogelijkMaar i het) is in concrete gevallen moeilijk een juist be leid te'vinden;'Ziji: wijzen edopi düLt men in Nederland en in sommige aridere lan den toch al verder gegroeid is dan het geen het directorium over deze aange legenheid aangeeft. Men wil zelfs reeds op vrij korte ter mijn naar een beperkte open communie voor bepaalde groepen. Intercommunie acht men een zaak van de Kerken. De open communie daarentegen slaat meer op het individuele gast-lidmaat-zijn van de Kerk. De beperktheid van de open communie ontleent zijn betekenis hier aan dat in bepaalde groepen de wens tot samen communiceren leeft, terwijl men daar nog niet in alle gemeenten en parochies aan toe is. De kwestie van de open communie is vooral actueel bij de ge mengde huwelijken en bij interconfessio nele gespreksgroepen en reizen. Ge noemde deskundigen zijn eensgezind in een positief advies op dit gebied, waar reeds een praktijk aan het groeien is. Met name de oecumenische commissie van het pastoraal concilie heeft de kwes tie van de beperkte open communie in studie. Zij zal spoedig een rapport er over aan het pastoraal concilie uitbren gen. Dit rapport wordt voorbereid door de deskundigen in interkerkelijk ver- Het betrokken directorium is giste ren verschenen. Daarin wordt aange drongen op een intensivering van de contacten met de andere christenen. De bisschoppen mogen geen excuus aan voeren dat zij bang zijn voor het geloofs leven van hun onderdanen, om op die grond net samengaan met de anderen af te remmen of te verhinderen. De doop van alle christelijke Kerkèn, mits die naar de evangelische normen wordt toe gediend, moet als geldig erkend worden. Dat zal ertoe leiden, dat de erkenning altjjd voor de orthodoxie geldt en slechts by uitzondering voor de Kerken van de reformatie nader moet worden Onder zocht. Gemeenschappelijke gebedsdiensten moeten zeer in de hand gewerkt wor den, vooral de internationale gebeds week en de novene voor Pinksteren heb ben grote waarde. Over de intercom munie geeft het handboek zeer nauw keurige richtlijnen, waarbij grote faci liteiten worden gegeven ten aanzien van de orthodoxie, maar strengere reserves ten aanzien van de reformatorische christengemeenschappen wordt opge legd. Nieuwe vereniging voor militairen EDE (ANP) Een groep van onder officieren en korporaals van mening zijn de dat het oneconomisch en inefficiënt is dat zes verschillende verenigingen de belangen van het krijgsmachtspersoneel beneden de rang van officier behartigen, heeft in Ede een nieuwe vereniging op gericht, die de naam „Mabro" heeft ge kregen. „Mabro" staat voor Nederland se vereniging van militaire ambtenaren beneden de rang van officier van de kon. landmacht en de kon. luchtmacht. De voorzitter van de „Mabro" zei in de oprichtingsvergadering dat er goede redenen zijn om aan te nemen dat de „Mabro" op korte termijn een fusie zal kunnen aangaan met een van de reeds bestaande verenigingen. Bij iedere fusie zal het huidige bestuur aftreden om nieu we verkiezingen mogelijk te maken. Premier De Jong en minister Luns bij Paus Paulus DEN HAAG (ANP) Minister-presi dent P. J. S. de Jong en de minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, die morgen naar Rome vertrekken ter bijwoning van de byeenkomst ter her denking van de tiende verjaardag van de ondertekening van de verdragen van Rome, mjltepjnaandgg.a.s. om JwaalL uur difcfïlPflhsfëslUrtls VT ih audiëntie wardjsfc ontvangen' NEDERLAND—ENGELAND Uitbreiding telefoonverkeer Londen (AP» Volgende week wordt begonnen met de aanleg van een telefoon - kabel tussen Covehithe (Engeland) en Katwyk. Daarmee zal het telefoonverkeer tussen Nederland en Engeland verviervou digd kunnen worden. Het Nederlandse schip de Poolster legt de kabel. De kosten worden gedragen door de Nederlandse en Engelse regering. ZON of geen ZON DE BILT In de onstabiele lucht die gisteren met zuidwestelijke tot westelijke winden over ons land stroomde, kwamen op verschillen de plaatsen buien tot ontwikke ling. Inmiddels trekt een kleins storing via de Golf van Biscaje ïsErr Warm. maar onstabiel 'noordoostwaarts, terwijl de druk boven Midden-Eurapa stijgt. Ten gevolge hiervan ivordt de ivind bij ons zuidelijk en neemt af tot matig of zwak. Vandaag zal hier mee geleidelijk warmere maar nog onstabiele lucht worden aange voerd, zodat ook plaatselijk buien temperaturen kunnen in het bin- zullen voorkomen. De middag- nenland oplopen tot even boven de 20 graden. Zondag: zon 04.30 20J,5, maan 01.0/,—08.30, lioogw. Scliev. 6.0.',. 18.3/, Maandag: zon 04.2!)-20.tf. maan 01.30—09.49, hoogw. Scliev. 6.55 19.28. Weer in Nederland Weer in Europa

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5