VER Romantische Strasse West- Friesland Zuiderzee straatweg ZATERDAG 27 MEI 19S7 Voorlopig geen tijd voor SINDS jaren is het geijkte motto voor de vakantie: zo lang mo gelijk en zo ver mogelijk weg Men heeft het in de buurt wel gezien. Men wil ..vreemde lan den1' andere gewoonten, uit de dagelijkse sleur Maar er zijn ook altijd nog duizenden vakantie- genieters. die terecht het, eigen land of de onmiddellijke omgeving tot favoriet verklaren. Laten we het dan niet hebben over 't weer. Dat kan in eigen land en daar omheen ook best mooi zijn. En wie dit positieve punt vooropstelt, zal in eigen land nog zo veel schoonheid te ontdekken hebben, dat hij voorlopig geen tijd heeft om ver weg te gaan. WIE toch ..iets anders" wenst, kan direct over de grens te recht. Er is in deze rubriek al op België gewezen, Duitsland is ev'en- eens een naaste buur en langs de Romantische Strasse vindt de vakantieganger veel dat hem bij zonder zal aantrekken Niet voor niets heet het de Romantische Strasse. Daaraan hoeft geen woord te worden toegevoegd. AL is het op de valreep. Neder land heeft een menigte aan vakantiedoelen. Enige daarvan worden vandaag belicht. Wellicht dat men er zich, ook op de val reep. zijn voordeel mee kan doen want het wordt wel de hoogste tijd dat men zijn vakantiedoel kiest, dat men bespreekt. Het zal weer ■vol worden, overal, zowel in eigen land als daarbuiten. Het doel van de toeristische schijnwerpers is u enigszins te helpen met het zoe ken u ideeën aan de hand te doen. Voor de velen, die het niet ver zoeken, zijn speciaal deze tips bedoeld. TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER Stadjes en dorpen aan willen graag ontdekt worden >e ..Romantische Strass slingerende waterloop, wa gelegen, is aardig represe stuk Duitsland. Voor de Duitsland i Tilman Ricmenschneidcr beheerste het hout als geen ander en zijn kunst is in geheel Frankenland te vinden. Dit is een frag- Creglingen. i het altaar in de kerk r uitgezochte streek voor foto safari Bij Winterswijk wandelen op de bodem van de zee Lieden met een beetje fantasie moe ten eens naar de vier kilometer ten oosten van Winterswijk gelegen steen groeven rijden. Het gesteente dat men daar aantreft is schelpenkalk, 'n afzet ting uit het Mesezoïcum, een twee honderd miljoen jaar geleden. Neder land was toen 'n deel van 'n zee die zich uitstrekte van Duitsland tot Enge- In deze steengroeven bevindt men zich dus op de bodem van een fossiele zee. Noordwestelijk van Winterswijk ligt het interessante Korenburger Veen. Dit is een komveen met een flora van veen bessen, rijsbessen, malaxis (een orchi deetje), parnassia en vele soorten moe- rasplanten. Men mag het Korenburger- veen slechts betreden onder toezicht' van een opzichter. Wij hebben tegenwoordig allemaal de neiging om in de vakantie zo ver mo gelijk te reizen, liefst naar een streek waar nog geen van onze vrienden, fa milieleden en buren een voet gezet heeft. Maar met de kennis van het eigen land is het maar zo-zo gesteld. Toch is ons land mooi genoeg om elk jaar honderdduizenden toeristen van uit de hele wereld te trekken. Dan >ch wel Er is bijvoorbeeld in het bovenste deel van Noord-Holland heel wat te zien qn vooral langs de kust van de voormali ge Zuiderzee. Urk en Volendam kent iedereen, maar Edam en Monniken dam? Toch is Edam een juweeltje van een oud-Hollands stadje met een grote kerk, een schilderachtig stad huisje en langs het water een sfeer, die herinneringen oproept aan de tijd van de Oostindische Compagnie. Mon nikendam heeft ook al een uniek stad huis met houten slangen, die als stoep leuning fungeren. En in restaurant De Stuttenburgh vindt u een zeldzame Inspiratie Het weggetje van Graft naar West- graftdijk is uitermate schilderachtig en biedt inspiratie voor elke enthousiaste amateur-fotograaf. De hele omgeving is trouwens van een zeer bijzondere schoonheid: Groot-Schermer, Scher- merhorn met zijn molens, Avenhorn, het is allemaal puur-Hollands op z'n best. Wijde vergezichten, pittoreske dorpen, fraaie boerderijen met bos- partijen, veel water en wijde luchten. Wie hier met de camera op stap gaat, moet zeker een geelfilter bij zich heb ben, want een Hollands landschap zon der imposante wolkenpartijen is niet compleet. In Enkhuizen en Hoorn is nog zoveel schoons uit onze Gouden Eeuw be waard gebleven, dat men er ogen (en film) te kort komt. Voor weekend Trouwens, wat is er niet interessant in West-Friesland. In Hoorn de grote Poort aan de haven. Aan het eind van de Grote Oost de Bossuhuizen. met in de gevels een reliëf van de slag op de Zuiderzee tijdens de 80-jarige oorlog. Op het Rode Steen staat Jan Pieterszoon Coen de eeuwen te trotse ren met het Westfries museum achter zijn rug. In Medemblik wacht kasteel Radboud, gesticht door ..der keerlen God" Floris V. De Noordhollandse IJs- selmeerkust is een uitgezocht gebied voor een weekendtocht. En wie in de ze contreien wil overnachten, vindt in alle oude stadjes volop degelijke hotel letjes. die geen Amerikaanse prij zen" berekenen. De pracht van deze streek kan met el ke camera gefotografeerd worden, maar wie het heeft, kan veel plezier beleven van een groothoeklens. In de oude stadjes zijn de straten vaak maar smal en men kan niet altijd ver ge noeg achteruit om een bepaald object te kieken. Dan is een groothoeklens natuurlijk makkelijk. En voor uw fotosafari in West-Fries land is een fijne film er een van 21-22 Wanneperveen heeft het goed voor met de WATERSPORTER ..Twente is bij ons kind aan huls". Een opgewekte burgemeester C. van der Wolf kijkt naar het botenhuis. Op allerlei jachten door Franken en dc raan het curieuze I'appcnhcim is laticf voor een rustig en glooiend dc romantiek moet u wel een beetje de kans Is zelfs groot, dat u in Neu renberg terecht komt. hoofdstad van Franken. Want wie wil niet eens zien wat dc Duitsers van deze oude, middel eeuwse stad gemaakt hebben, nadat de Engelsen haar in de oorlog goeddeels kapot hadden gesmeten? Het oude centrum is In middeleeuwse stijl herbouwd, en men kan erover twis ten of zulks een onding is of niet. curieus blijft het. Ook liet huis van dc Neurenbergse schoenmaker-dichter-toneel schrijver Hans Sachs staat al lang weer overeind, hoewel de gouden ring zonder begin of eind. die geklonken zit aan de bron op de Marktplaats, wel zo mysterieus Is. Rothenburg o.d. Tauber is misschien A-el de grootste middeleeuwse attrac tie van Franken. Hoog boven het dal van de Tauber ligt het stadje. Als men op de weergang van de oude stads muur loopt, openen zich de prachtig ste vergezichten, onder meer op het Tauberdal, dat echter méér te bieden heeft dan panorama's. Natuurlijk een schat aan druiven, waar de Rothen- burgers een vermaarde wijn uit per sen. die zij serveren in de herbergen en wijnhuizen, die meehelpen de stad op de been te houden. Wie uit is op gotiek en renaissance, kan er ruim schoots terecht, onder andere in de omstreeks 1400 gebouwde Jakobskirche. met bijzonder fraai hoogaltaar en wie zich opstelt bij de ingang van de Her- rengasse, weet zich in de rug gedekt door prachtige patriciërshuizen en staat tevens voor de wondermooie bron, in 1603 gewijd aan St.-Georg. In de Jakobskirche is zeer de moeite waard het avondmaalaltaar (1505) van de meesterbeeldhouwer Tilman Rie- menschnelder. Deze beeldensnijder (hij beheerste het hout als geen an der) heeft zijn sporen in heel Franken achtergelaten. I» één teug Voor de meer snaaks ingesteldén heft de burgemeester uit de tijd van de dertigjarige oorlog nog dagelijks zijn bokaal wijn naar de mond. Dat kan men zien op het Marktplein. Al zijn er nog zoveel Amerikanen en andere toe risten samengestroomd, een ieder kan zien hoe 's middags om twaalf uur bo ven in het stadhuis onder getingeltan- gel een paar venstertjes openklappen en de oude burgervader zijn verplicht drinknummer weggeeft. Dat is als volgt ontstaan. Van 1618 tot 1648 woed de in Duitsland de dertigjarige oor log, oen godsdienstoorlog, die zeer hardnekkig gestreden werd, tussen ka tholieken en protestanten. Op zekere dag stond een legermacht van de ka tholieke liga, onder aanvoering van graaf Tilly, voor Rothenburg, op het punt het stadje te brandschatten. De burgemeester bezwoer de legeraan voerder zijn stad te sparen en Tilly wilde genade voor recht laten gelden, mits de burgemeester een bokaal, ge vuld met verscheidene liters wijn, in één teug zou leegdrinken. De burge meester deed het en spaarde aldus stad en burgers. Aan de ..Romantische Strasse" liggen meer zulke parels, zij het niet alle even spectaculair. Franken is het land van kleine stadjes en dorpen, en soms herbergt een overigens onaanzienlijk dorp een bijzonder fraai exemplaar van een ..Fachwerkhaus". Tussen Würzburg, bisschops- en wijn stad in Noord-Franken, en Donauwörth aan de Donau rijgt de „Strasse" heel wat plaatsen en dorpjes aaneen, die graag ontdekt willen worden. Ze zijn niet uitgekauwd door de VW's en reisbureaus en de toerist kan er zélf een menigte kleine verrassingen op doen. In Dinkelsbühl zaten op een klein terras blozende Duitsers. Vóór de zaak hun glimmende auto's. Maar er kwam ook langzaam een boerenwa gen aangeschommeld, bespannen met twee koeien. Er zijn kleine boeren, die vinden dat het zo best nog gaat. Op oude ets De Altmühl ontspringt op de Frankèn- höhe en heeft geen haast om via klei ne stadjes als Leutershausen, Herrie- den, Gunzenhausen, Treuchtlingen (niet veel zaaks), in het eigenlijke Altmühldul te komen. De bovenloop is zeker niet het mooiste gedeelte van het riviertje te noemen, maar omdat het uitgestrekte weilanden doorsnijdt, ontsluit het telkens ijle vergezichten op de verstrooid liggende dorpjes. Hier en daar woont nog een oude vis ser, meestal van het type dat men nog wel eens afgebeeld ziet op oude etsen, met baard en laarzen. Wij dreven eens in een rubberbootje op de Altmühl, kort nadat we de vis ser met de zilveren baard gezien had den, en vroegen ons al drijvende af: zou hier ook paling zitten? Prompt haalde een eenzaam hengelaar een paling op ter dikte van een wandel stok, alleen niet zo lang. Over vis ge sproken. men kan in vele Frankische herbergen de zogenaamde „Karpfen blau" eten en als die er niet is, dan in ieder geval altijd (zomer en winter) „Kraut" met braadworst. Stille avonden In de omgeving van de rivier ploete ren in het algemeen niet zeer welge stelde boeren en daarom zijn zij ook op kleinvee aangewezen. Aan de oevers van d.- Altmühl ziet men dan ook niet zelden een troep ganzen en je weet nooit of ze gakkend het water in wippen of in een overmoedige bui bla zend en met gestrekte halzen op je af komen. Op stille zomeravonden (die zijn daar nog) geven de kikkers een concert, dat slechts wordt onderbro ken als de ooievaar in de buurt komt. Deze steltlopers zijn in het niet al te dicht bevolkte Franken niet zo zeld zaam als bij ons. Ze zitten kleppe rend op het nest. of beschrijven trage kringen in de lucht. Goed tafelen Hoewel de hele streek weinig groot steedse allures heeft, valt het op, dat er hier en daar uiterst moderne en smaakvolle architectuur valt waar te nemen, zowel bij scholen als bij pri- vé-woningen. Bij toeval kwamen bij in contact met de ontwerper van ver schillende bouwsels, de jonge archi tect Eberhardt Popp, die bij een lan- zeldzaamheid. Ze de vakantieganger. delijke wedstrijd een tweede prijs be haalde. Wij ontmoetten hem in Alten- muhr, ook al aan de Altmühl, waar hij de bouwmeester is van een moder ne, gezellige herberg ,,Zum Schwan", in welke gelegenheid het zeer goed ta felen en overnachten is voor weinig geld. De oude stamgasten (op die plaats stond eerst een oude herberg, maar daar was de mot in gekomen) hebben hun eigen bierpul, sommige met een tinnen klepje. Het serieuze kaartspel is skat en als u het toeval lig kent, mag u best meespelen. De Franken zijn nogal soepele mensen en hoewel zij deel uitmaken van het land Beieren, willen zij niet voor Beie ren doorgaan, die zij „stur", stug en eigenzinnig noemen. Franken levert een vrij rlnztg wijntje, dat echter voor liefhebbers Je ware kan zijn. Het is een wijn met een uit gesproken karakter en hij ls verkrijg baar in de zeer originele „Bocksbeu- tel". U zult hem wel tegenkomen op de spijs-, resp. wijnkaart. Daar sijn wel eens meer specialiteiten uit de streek op vermeld geweest, ook ver over de grens. Tijdens de vredesonder handelingen na de eerste wereldoorlog te Versailles prijkte daar op het menu onder andere ..Altmühlkrab". De be woners van de rivierstreek sijn er nog altijd een beetje trots op. Kleine dosis Langs vrijwel de gehele Altmühl lo pen wegen of spoorlijntjes, maar nie mand verplicht u natuurlijk het hels riviertje, dat nog altijd 165 kilometer lang is, af te jakkeren of te sporen. Het meest geniet u ervan, als u tel kens een kleine dosis ervan tot neemt en dan ter afwisseling een stadje met kasteel of een dorp met een koele herberg aandoet. Wnt ons ook erg goed beviel waren de bossen, die, niet ver van de rivier verwijderd, bijna langs de hele loop te vinden zijn. In de zomer kan men sr onge stoord kleine wilde aardbeien zoeken (en vinden) en handenvol bosbessen, In de bossen komt men bijna nooit iemand tegen. De boeren zien er niets in en de stadsmensen, die in dezs streken komen, blijven meestal Ho ver in hun auto zitten. Een goot Treuchtlingen is een goede start om netzij per auto of per trein het Alt- nühldal af te zakken, dus richting Do nau. Daar start de trein, die het hele, lieve Altmühldul langs tuft. Tot voor bij Beilngrics, over Pappenheim, waar u zich op de hoogte kunt stellen van het ontstaan van het bekende gezegde, en Elchstatt niet slot en zeer fraaie gotische kerk, kronkelt een dal vol schoonheid voor u uit. Het wisselende groen van de akkers en velden tegen de glooiingen begeleidt u steeds. Na Beilngrics Is het riviertje nog altijd do moeite waard, maar dan vliet het met nog een paar kronkels Franken uit en komt direct onder invloed van het Donaulaagland, een invloed dis het riviertje tot een goot maakt. Maar daar bij Keihelm, waar de Alt mühl in dc Donau mondt, heeft de „goot" zijn taak meer dun volbracht. Hij heeft ons rustige dorpen getoond, tegen rotsige oevers laten blikken, een visje op tafel gebracht, bij hitte ver koeling gebracht en het oog gestreeld. En meer mag men van een zijrivier Acht kilometer strand aan de „Almelo" „Enschede' ren uur liggen ze op dc Itculakker - of Beiterwijde", zegl hij. Onze nieuw jachthaven. „De Blauwe Hand" Is c een voor de wijde omtrek. Dc Blauw Hand biedt ligplaal Op de grens van strand en water ronkt een bulldozer. Een brok geel staal op rupsbanden dat keer op keer achteruit rijdt, tot in enige decimeters diep water om dan uil de voormalige Zuiderzee tegen de kust op te zich :n en die I Holland. ok uit dc Kand uit s val. het buitenland. /anneperveén, dit nieuwe watersport- entrum „Blauwe Hand", groot 10 hoc- ïre, aanlegkosten 1,7 miljoen gulden, oor 1000 boten in jachthaven cn op de Het is een riant centrum geworden in .-en heerlijk landschap. Er is een par keerterrein, een kampeerterrein van Ï000 vierkante meter (alleen voor wa tersporters met een eigen boot in de haven), een speelweide en verdere voorzieningen. Nieuwe camping in Haaksbergen Er staat de kampeer lief hebbers een nieuwe, moderne cam ping tei beschikking, in de aan natuurschoon zeer rijke ge meente Haaksbergen 15 km zuidelijk van Hengelo en Enschede» Deze camping, gelegen naast het prachtige natuurbad Scholtcnhagen. heeft een oppervlakte van onge veer 8 ha Het terrein maakt, deel uit van het recreatiecen t:um van de Stichting Scholtenhagen en is vanaf de weg Enschede-Haaksbergen -Eibergen gemakkelijk te bereiken Door het aanbrengen van een behoorlijke drainage is deze. door een prachtige natuur omgeven kampeergelegenheid, voorzien van parkeerterrein, wandelpaden, toiletten en was- accommodatie. nog beter voor het beoogde doel geschikt ge maakt. Plannen voor het scheppen van een rustieke eetge legenheid door verbouw van het nabijgelegen café-restaurant annex boerderij zijn nagenoeg voor uitvoering gereed. Op de camping is een winkel in een landelijke Twentse boerderij Achter het strand begint een polderlandschap van de ver trouwde oer-Nederlandse tor mule: groene weilanden, koeien en af en toe een boerderij, half verscholen achter wat bomen en struiken. Maar tussen strand en polderland ligt de scheiding van asfalt: de Zuiderzeestraatweg. Twee brede zwarte linten (elk goed voor twee rijstroken en een vluchtstrook" voeren lineaal- recht naar dc horizon. Van Nij- kerk naar Harderwijk, links strand en Veluwemeer, rechts weilanden en recht vooruit als de zon schijnt het ge zichtsbedrog van plassen die na een kilometer oplossen in steeds maar weer nieuw asfalt. Een stuk van vijftien kilometer moet nog voor de bouwvak - vakantie gereed zijn zodat de nieuwe rechttoe-rechtaanver- binding van Hoevelaken naar Zwolle nergens meer onderbro ken behoeft te worden. Meer dan de helft van dit ge deelte, acht kilometer, ls aan gelegd op de vloedlijn van de verdwenen Zuiderzee. 100 meter breed En deze omstandigheid wordt uitgebuit door de dienst Rijks waterstaai en de Gelderse re creatiestichting „Veluwerand- meer" waarin de gemeenten die langs de kust liggen zijn vertegenwoordigd. Want om de weg voldoende steun te geven, moest toch een strand opgespo ten worden. Dit heeft men wat breder gemaakt dan strikt nood zakelijk is, zodat er nu een re- croatlestrook ligt van honderd meter breed en acht kilometer lang. Daarop kunnen in de toe komst rond vijftigduizend men sen ontspanning vinden. De zandzuigers hebben niet zo goedkoop mogelijk gewerkt. In dat geval zouden er kort voor de kust enkele zeer diepe gaten zijn ontstaan die levensgevaar lijke stromingen voor zwemmers kunnen opwekken. In plaats daarvan heeft men duurdere methode gekozen om een lange brede vaargeul te zuigen waar van de plezlervaarders zullen kunnen pn fitcren. De diepte van het water voor het strand is betrekkelijk geringeen meter tot op een afstand van vjjftig meter uit de kust. Bij Nuld en Horst kunnen de jachten ech ter afgemeerd worden. loet de ontbrekende vijftien kilometer i Laatste hand Bij deze twee bovengenoemde gehuchtjes zal de recreatie ge concentrecrd worden. Maar pas in 1970 zal aan dit karwei de allerlaatste hand worden gelegd. Dan zal bij Horst vijf ha strand en ligweide zijn aangelegd, een even groot kampeerterrein en een speelweide, parkeerterrei nen voor vele duizenden auto's en aanlegsteigers voor water toeristen. Nog meer voorzienin gen worden gebouwd en aange legd bij Nuld. een strand van 21 ha. parkeerterreinen die drie ha beslaan, een grote jacht haven voor 250 boten, een res taurant dut tegelijk motel is, strandpaviljoens cn totletgebou Speciaal voor deze twee recrea tiegebieden werden kostbare viaducten in de Zulderze. auto snelweg gebouwd, zodat de toe risten ongelijkvloers kunnen ai- l.ian. Op het strand is een rij wielpad aangelegd zodat het snelverkeer geen hinder van fietsers of bromfietsers zal on dervinden. Zelfs zal de auto mobilist niet afgeleid kunnen worden door kilometerslange stranden vol zonnebadende men- sen, want lungs de weg komt behalve een flinke sloot ook nog de nodige begroeiing. Het zul echter nog wel tot 1970 duren voordat er zoveel groen ls ge groeid cn zoveel recreatievoor zieningen zijn gebouwd dat het kale strand een optimaal bruik baar recreatiegebied 1» gewor-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 15