BRUSSELSE RAMP OOK MOGELIJK IN ONZE NAUWE BINNENSTEDEN BLOEIENDE SLUIKHANDEL IN SIGARETTEN LANGS NEDERLANDSE KUST ZATERDAG 27 MEI 10«T (Van een onzer redacteuren DEN HAAG De Brusselse brand mag geen aanleiding geven tot paniek, maar de zekerheid, dat een van onze nauwe binnensteden niet door een dergelijke ramp spoed getroffen zal kunnen wor den, is niet te geven. Evenals in Brussel bieden onze centrumstra ten de brandweer onvoldoende armslag. Zo er hier en daar al par keerverboden gelden voor nauwe straten, dan is in veel gevallen toch het inrijden toegestaan. Toe stromend nieuwsgierig publiek be let deze auto's ruimte te maken voor de intussen naderende brand weer. Niet overal (nog) bevinden de brandputten zich in het trottoir, maar op de rijweg onder gepar keerde auto's. In enkele gevallen zijn deze zelfs gelegen op parkeer plaatsen. Veel brandweerauto's zijn dan ook uitgerust met trek haken o)n ter plaatse van de brand hinderlijke auto's weg te slepen. Dat is heel mooi, maar intussen blijven deze brandweerwagens ont trokken aan de eigenlijke blussing op momenten, waarin elke minuut de ramspoed meer fataal kan worden. De fel om zich heen grijpende brand bij C. en A. in Amsterdam brak gelukkig bij nacht uit. Men moet er niet aandenken, hoe men personeel en klanten buiten had moeten krijgen, als deze brand overdag was uitgebroken. In Rotterdam zijn in raad over deze kwestie al vragen gesteld, vragen die in honderden 'Nederlandse gemeenten gesteld kunnen worden en waarop glo baal het antwoord zal komen: elke redelijke veiligheidsmaatregel is toe gepast of in overweging genomen, maar 100 procent zekerheid kan niet gegeven worden, ook al om dat dikwijls genoegen moet wor den genomen met het haalbare. Men spreekt dan van een risicogrens. Overal waar dit gebeurt heeft men te maken met een grensgeval, dat geen maximale veiligheid garandeeit. Op gezag van de brandweren van Amsterdam en Tilburg nemen we aan. dat het bereiken van de brandhaarden van reap. C.enA. en V. en D. onlangs geen problemen opleverde. Niettemin brandden beide panden volledig uit. Overdag zoud n deze branden nooit deze omvang gekregen hebben, omdat men de haard dan eerder zou hebben ontdekt. Mogelijk. Maar gesteld nu eens dat men een tijdig ontdekte brand haard niet onder de knie krijgt, dan blijft de vraag, of alle personeel en be zoekers vaak honderden mensen enel genoeg de veilige straat zullen kunnen bereiken. Htet was geen Brusselse, maar een Nederlandse brandweercommandant, die zei: ..Bij de bouw van warenhuizen, ziekenhuizen en theaters moet op het stuk van de veiligheid een compromis worden gevonden tussen bruikbaar heid en brandveiligheid Dat geldt ook voor onze woningen, waarin we nu eenmaal bepaalde risico's moeten aan vaarden". Een dergelijke compromis gold ook in Brussel. Tegen samenval lende ongunstige factoren of in Brus sel kwaadwilligheid zijn moeilijk maatregelen te treffen. Men kan ge vaar klein houden, niet uitsluiten. Deze wetenschap mag echter geen aan- leiding zijn voor een paniekgevoel •DEN HAAG aanvalsplan De bereikbaarheid van verschillende, publiek aantrekkende panden in Den Haag laat te wensen over naar de me ning van Je brandweer. Men verkleint dit probleem door van elk groot object een „uanvalsplan" in petto te hebben. Op weg naar een brand weet men al hoe en waar het object te benaderen is. In Den Haug kreeg deze werkwijze een unieke technische aanvulling, met name een microfilmprojectieapparaat. zodat door middel van portofoon en mobilofoon aan de man in de vuur haard en rookwolken verteld kan wor den hoe hij zijn weg door het gebouw kan vinden. Gelukkig liggen in Den Haag de mees te brandkranen in het trottoir, maar op de plaats van de brand moeten kiaanwageno soms auto's wegslepen. Bij branden kan trouwens de hulp van de politie evenmin gemist worden, want brand blijft een kijkspel en me nigmaal hinderen kijkers in hoge mate de hrandwecr. Nog hinderlijker overi gens is de arrogantie van automobi- plaatsje te kunnen reserveren terzijde van de brandweerauto's. Zonodig legt de politie daarom het verkeer om. Brandputje ondei doende bereikbaar, ofschoon men daar zioh gelukkig prijst met ruim voorhan den open water, omdat parkerende automobilisten de brandputjes niet al tijd vrijhouden. In samenwerking met de politie wordt in geval van brand melding a la minute, gezorgd voor het vrijmaken van de route dooi verkeer op te houden dan wel om te leggen. Men wenst wat dit betreft geen risico te nemen. Hiervoor bestaan uitgewerk te plannen en afspraken. Met ongeveer dezelfde moeilijkheden en mogelijkheden werkt men in Lei den. Meer dan in Delft hecht men hier waarde win aamenwerking met de BB. dan volgens afspraak een telefonische kettingreactie ontstaat, die snelle aan komst van BB'ers op de plaats van de ramp garandeert. We plaatsen een vraagteken bij de stelling van de Amsterdamse brand weercommandant. dat in zijn gemeente alle grote puilden zonder moeilijkheden bereikbaar zijn. Letterlijk zei hij: ..Het Brusselse probleem van te nauwe stra ten en geparkeerde auto's bestaat bij ons niet of nauwelijks'Naar onze zienswijze schetst hij hiermee een te optimistisch beeld. Dat hij in de prak tijk zich niet laat lelden door luchthar tigheid mag hieruit blijken, dat er ge regeld oefeningen worden gehouden, ook samen met. het personeel van de warenhuizen, en dat winkelexposities altijd worden Ingericht ln overleg met de brandweer. Waar nog steeds volgens de Amsterdamse brandweer Ls gebleken, dat de brandweer binnen vier minuten ter plaatse kan zijn bij een brand in de binnenstad, werkt men ook niet met een uitgesproken aanvalsplan, al ls de politie voortdurend beducht op omleg ging van het verkeer Utrecht, dt met Amsterdam gemeen heeft, dat bluswater gemakkelijk uit de grachten ls te betrekken, volgt onge veer hetzcllde systeem van wernen. om dat de Utrechtse warenhuizen aan door gaande wegen liggen. Slechts ln .uitzon derlijke gevallen verwacht men in Utrecht moeilijkheden bij de bereik baarheid van de brand Botterdam heeft hef voordeel, dat de gebouwen in de binnenstad vrijwel alle maal nieuw zijn, dat de jongste inzich ten op bel gebied van de brandveiligheid er in verwerkt zijn en dat het vrijwel geen nauwe biiiueiistadMruten heeft waarlang» warenhuizen en dergelijke zijn gelegen. In Rotterdam in in 1940 in Mn klap afgerekend met alle proble men. die krappe centra aan brand weren elder» opleggen. De Rotter dam iickam dal zijn stad niet door een soort; iijkc brand als in Brussel, kan w clen getroffen. „Dit kun je natu lijk nooit zeggen", zo zei hij. „mi egelen hebben hifi mder DEVENTER geen illusies In Deventer maakt men zich geen illusies. Daar is de situatie in de bin nenstad gelijk aan die van Brussel. Nochtans werkt men daar niet met een uitgewerkt „aanvalsplan", omdat men erop gokt. dat het in de nauwe straten geldende eenrichtingsver keer ook in geval van brand onbe lemmerde doorgang voor de brand weer mogelijk maakt. De moeilijk heden ontstaan echter pas op druk ke verkoopdagen, wanneer de smalle straten gevuld zijn met winkelde wandelaars. Ook in Zwolle houdt men het hart vast. wanneer er in zulke omstandig heden brand uitbreekt. Hier moeten nog veel brandkranen overgebracht worden naar de trottoirs. grote gebouwen in de binnenstad vol doende bereikbaar, omdat binnenstad een verkeersbeperking geldt. Op drukke dagen echter waarop veel verkeer gebruik maakt van de onmid dellijk rond de stadskern gelegen rond wegen. ziet de brandweer in geval van nood de zaak hachelijk ln. Het ls vrij wel uitgesloten, dat er verbetering ln deze stand kan worden gebracht. Deskundigen breken zich er al Jaren lang het hoofd over. De brandweer heeft voor eigen behoefte een systeem ont worpen om de plaats van de brand snel te kunnen bereiken. Het brandweer personeel houdt zijn kennis op dit ge bied bij door oefeningen aan de hand van kaarten en maquettes van de oude binnenstad. De Haarlemse commandant prijst zich gelukkig, dat zijn brandweerkazerne in de oude binnenstad staat, zodat hij bij centiunfbilinden snel ter pfhntSr kan zijn. H" op dn kan geven. Daarom werkt de Haarlem se brandweer met een vooropgesteld plan om alle punten ln de binnenstad bereikbaar te houden. In de oude Noordhollandse steden als Hoorn en Alkmaar vreest men de druk ke dagen, vooral mai'ktdagen. waarop de smalle straten verstopt zitten met wandelaars Dan is er geen doorkomen aan. Bovendien staan er vaak nogal wat auto's geparkeerd op brandpunten. Deze auto's zullen bij brand versleept moeten worden. Om toch zo snel moge lijk water tc kunnen geven kan met tankauto's gedurende vijf minuten voor water worden gezorgd In de zuidelijke steden als Breda. Bergen op Zoom en Den Bosch loopt de bereikbaarheid tijdens spitsuren gevaar. Dat dit fataal kan worden, daarover maakt men zich geen enkele illusie. Als alie omstandigheden tegen werken breekt een ernstige brand uit op een drukke dag of een spitsuur, staan er auto's geparkeerd op onmis bare putjes, ziet de politie geen kans om in paniek geraakte menigten in goede banen te loodsen en lopen brand weerwagens vast op automobilisten, die niet tijdig de route vrijmaken. Het vuur grijpt dan bovendien nog snel om zich heen, aangewakkerd door een ste vige wind en gevoed door licht brand baar materiaal zols de moderne kunst stoffen. die in etalages en andere versleringen worden gebruikt. Men kan dit beeld overdreven vinden, men moet zijn veiligheidsmaatregelen nu eenmaal afstemmen op de meest ongunstige omstandigheden. Voldoende druk op het water is een voor elke gemeente afzonderlijk pro bleem, dut meestentijds ter plaatse naar gelang de omstandigheden en de benodigde hoeveelheid water moet wor den opgelost. Heeft men meer druk nodig dan de 2 tot 3 atmosfeer in het waterleidingnet, dan zorgt de brand weer mei eigen pompen voor een ho gere druk. In veel gemeenten gaat er na een brandmelding ook een telefoon tje naar de waterleiding voor verho ging van de druk, maar hierin kan soms niet worden voorzien, omdat niet alle waterleidingbuizen de gewenste druk kunnen hebben. Bru»*t-I*e ramp In onw Meden vrijwel uitgesloten mag heten, er toch ook geen reden I» om de ogen te sluiten voor de gevuren. Deze kunnen onder ongunstige omstandigheden zeer groot zijn. Warenhuizen, kantoren en ook ziekenhuizen, waar alles wel geordend en wel beveiligd lijkt, kunnen In onze nauwe binnensteden In tyd van een ommezien veranderen In massagraven. In Brussel heeft men dit op zeer rampzalige wijze ondervonden. Vissers knappen vuile werk op \LKMAAR. De sluikhandel in Amerikaanse sigaretten langs de gehele Nederlandse kust bloeit als nooit te voren, liet is goed als ichei dal lelilk maand vi« laslingvrije sigaretten ons land worden binnen gesmokkeld die voor nauwelijks meer dan twee kwartjes worden ingekocht, in Nederlandse entrepots, dan een enorme reis maken om lenslotle via Helgoland weer in ons land Ie worden binnengesmokkeld f. 1 20 tot f. 1 '15 per pakje ople- lebick De douane kan luei tegen lijks iets uitrichten door aan samenwerking met collegae In het buitenland. Bij deze grootse smokkelaf faire wordt o m. gebruik gemaakt van een mysterieuze kotter, die geen vis het vuile werk moeten opknap pen De sigaretten ln de Neder landse en buitenlandse entre pots ln ons land zijn belasting vrij Indien ze uit de entrepots worden gehaald, worden ze in - er een borgsom worden betaald Zodra deze vracht - gezegeld en wel - de grens over is. wordt de borgsom terugbetaald Wan neer het. zoals hier. om enorme hoeveelheden gaat. zijn de borg sommen vuak zeer groot, zodat wel geldschieters in het kon Nederlandse vissers boord g« Hollandse kust gebracht moeten zitten die uiteraard Ondeiweg kunnen ■etten i bergt. De zaak ia zeer goed ge Vanuit Nederland worden de sigaretten Ingescheept naar Hel goland waar de controle zeer matig la Daar worden ze dooi krijgen van douaneschepen doch ook daar schijnt men aan te kunnen ontkomen door d.- sigaretten lucht, en waterdicht afgesloten, gewoon ln de netten te stoppen en op de zeebodem te deponeren. Daar worden se lal ei weer opgevist Het is de douane ook bekend dat er tenminste een kotter ia die slechts in troebel water vist en ••n Helgoland en de Nederlandse kast om sigaretten te transporte ren. Enige tijd geleden kreeg de douane de melding dat dit schip vaat zou zijn gelopen op de „Razende bof by Den Helder is bijzondei nan wal verdwijnen de sigaret ten op de zwurie murkt Sigaret ten zijn meestal van Amerikaan r makelij die m da wink- meer dan iwee gulden kosten De bonafide Mgarettenwlnke llers worden door deze sluikhan del ernstig gedupeerd In prak tlsrh alle Klote centra zijn smok keisigaretten vrij gemakkelijk te krygen f*»k de zwarte markt schijnt bij zondei goed te zijn georganl -eerd Een enkele keei maakt, men in het binnenland een loding bult. muur daarbij speelt dan nog vaak het toeval een rol En aan nog heeft men maar een zeer klein deel van de 200 000 tot 300.000 pakjea die Iedere maand Illegaal ons land binnen-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13