S)e£eiclae(5oiïrtCwt „Handelen naar eigen geweten inzake geboortenregeling Maar rekening houden met richtlijnen Kerk TELEVISIE VANAVOND „Hier zijn miljoenen mensen bedrogen Ex-regisseur teleurgesteld Britse consul in Macao 7 uur beledigd PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 MEI 1967 Televizier" mag leven vrijwillig beteren OP het protest van N.R.U. en N.T.S. tegen de druk van en verkooptech niek bij de tweeling Televizier-AVRO- bode heeft minister Klompé heel diplo matiek en toch wel duldeiyk gereageerd. Geen verrassing vinden we. dat de be windsvrouwe vergeet de oplaagberekening en verkooptechniek van de AVRO-RTN- oomibinatie te veroordelen als in strijd met wettelijke regelingen. We laten ln het midden, of de wetgever in de geest gelukkig is met de manier waarop de AVRO zich opwerkte tot Nederlands grootste omroepvereniging, maar wat de letter betreft kan men uit de tekst der wettelijke regelingen geen bewijzen aanvoeren, dat de nieuwe AVRO fout is. Anders ligt het met de klacht, dat Televizier-AVRO-bode ln feite een pro grammablad is met sterke gelijkenis met een familieblad, iets wat ongetwijfeld veel Nederlanders koud zal laten, maar wat toch ernstige gevolgen kan hebben voor de handhaving van het principe van een niet-commercieel beïnvloed om roepbestel. Want wanneer andere omroepvereni gingen het slechte voorbeeld van de AVRO zouden gaan volgen, dan wordt de sterkte van die verenigingen niet af hankelijk van de kwaliteit van hun pro gram of de maatschappelijke dan wel levensbeschouwelijke gerichtheid, maar door de waardering voor een tot familie blad omgebouwde radio- en televisiebode. Nu hebben we niets tegen familie bladen, maar we zouden het voor ons om roepbestel heilloos vinden, wanneer straks bijvoorbeeld de ontwikkeling van het omroepbestel in Nederland afhanke lijk worden zou van de uitslag der concur rentieslag bijvoorbeeld tussen een „Bea trijs". „Revu", „Margriet". „Panorama", ..Katholieke Illustratie" en „Televizier". Minister Klompè laat doorschemeren dat het karakter van de eerste afleve ring van „Televizier" nieuwe stijl haar niet bevalt. Maar de AVRO krijgt ge legenheid om, vrijwillig, haar leven te beteren. Van AVRO-zijde zelf is te ken nen gegeven dat een eerste nummer on voldoende materiaal levert voor een serieuze beoordeling. Binnen een paar weken moet het de AVRO- en Televizierredactie evenwel toch mogelijk zijn te demonstreren hoe serieus de beloften tot Inkeer in het huls van de heer Slotemaker zijn. Zonder tandenge knars van de oude Televizierredactie zal de weg naar het betere leven wel niet Ingeslagen worden. Londen prijst Ned. Dans Theater DEN HAAG De eerste van de reeks van zeven voorstellingen die het Neder lands Dans Theater in het Sadler's Wells Theatre te Londen heeft gegeven is door de geheel uitverkochte zaal met veel bijval ontvangen. Vooral de uitvoe ring van Carmlna Burana maakte grote indruk. De Londense balletkritiek, per traditie niet gauw warm lopend voor buitenlandse gezelschappen, schreef zeer lovend, De Daily Telegraph: „Het Nederlands Dans Theater heeft het meest gevarieerde repertoire van mo derne baletten ter wereld en vier per fecte hedendaagse werken vormden het openingsprogramma"; The Financial Times: „Typerend voor het Nederlands Dans Theater is zijn rijkdom aan cho reografen negen man en zij vor men een fascinerende samensmelting van Amerikaans en Nederlands talent;" The Times: „Karakteristiek voor dit Londense debuut was de keuze van een programma dat meer waagde dan ge woonlijk bij balletvoorstellingen gebrui kelijk is en dat daardoor veel geniet baarder was dan meestal het geval is". Het Nederlandse Dans Theater zal op zondag 28 mei per chartervliegtuig te rugkeren op Schiphol. Goochelaars in Zeist op congres AMSTERDAM (ANP) In theatei Boschlust te Zeist vindt van 26 tot 28. mei a s. het Jaarlijkse nationale congres voor de goochelkunst van de Nederland se Magische Unie plaats. Getrouw aan de traditie zullen enige tientallen goo chelaars hun krachten meten tijdens het concours, dat gesplitst is in de klassen: manipulatiekunst, algemene goochel kunst, illusionisme, carto- en micro- niagie. Behalve de prijzen die te winnen ztjn in elk dier klassen afzonderlijk kan. als tenminste het gehalte van het ver toonde de jury daartoe hoog genoeg voorkomt, de Nederlandse Grand Prix worden veroverd. Dit la de hoogste na tionale goocheleer. waar met inzet van alle vernuft en vingervaardigheid om wordt gestreden. Het concours kan dit Jaar min of meer worden gezien als een laatste nationale wapenschouw voor het wereldcongres, dat onder auspiciën van de Federation Internationale des Societés Magiques (FISM) van 5 tot 9 juli 1967 in Baden-Baden wordt ge houden. Deze Internationale krachtme ting vindt éénmaal in de drie jaar plaats. Wie er van de bekende en mis schien nu nog onbekende vaderlandse goochelaars de eer In Baden-Baden zul len gaan verdedigen zal sterk van de resultaten in Zeist afhangen. (ADVERTENTIE) „Beeld En Route in Groningen GRONINGEN (ANP) De beelden tentoonstelling; „Beeld en Route" die In de maanden juli en augustus op ilrtM plaatsen In de provincie Groningen wordt gehouden, zal de grootste mani festatie worden die er dit jaar in Europa op dit gebied plaatsvindt. Een beeldententoonstelling van een dergelijke omvang is Nederland nog niet gehouden. Meer dan 200 beelden van rond 100 bekende Nederlandse kun stenaars worden geëxposeerd op de ook landschappelijk gezien boelende route Ter Apel-Mldwolda. Als stralingspunt van dit Oostgroninger gebeuren fun geert de stad Groningen, waar op de Grote Markt temidden van een groen- verslering tien grote plastieken zijn ge ëxposeerd. Op daarvoor geschikte plaat sen langs de route Ter Apel, Belllng- wolde. Oudeschans, Flnsterwolde en Midwolde, komen concentraties van beeldhouwwerken van Nederlandse kun stenaars. In de route is tevens een aan tal blnnententoonstellingen opgenomen. De algehele organisatie van dit kunst- gebeuren ligt b|j de stichting „Beeld en Route" onder voorzitterschap van de burgemeester van Belllngwolde, drs. H. J. Eijslnk. Karl Guttmann wordt hoogleraar in Stuttgart EINDHOVEN (ANP) De directeur van toneelgroep Ensemble, de heer Karl Giittmann. is met ingang van het collegejaar 1967-1968, dat in de maand oktober een aanvang neemt, benoemd tot gewoon hoogleraar aan de „Hoeh- schlile für Musik und Darstellende Kunst" te Stuttgart. De heer Güttmann zal na de aanvaar ding van het hoogleraarschap praktisch in het toneelbedrijf werkzaam blijven. Men zal uitzien naar een zodanige uit breiding van de verantwoordelijke lei ding van Ensemble, dat de heer Gütt mann zijn directeursfunctie bij het to neelgezelschap kan continueren. Holland Festival DEN HAAG Op 15 juni a.s. zal het Holland Festival in het Circustheater te Scheveningen worden geopend met een opvoering van Monteverdi's „Combattl- mento di Tancredi e Clorinda" en een uitvoering van Henze's „Cantate dcllu Fiaba Kstrema". Medewerking verlenen het Residentie Orkest, het Nederlands Kamerkoor, solisten van het Nationale Ballet onder andere Maria Bovet en Syl vester Campbell, de choreograaf is Di- mitri Pariic, de solisteh Ilse Holiweg, Nclly Groenevelt, Renato Capecchi en Otto Ottcns. De decors en kostuums worden ontworpen door Christophe Pan- kiewicz. Het geheel staat onder leiding van Felix de Nobel. WIKOR, het Werk en Informatiecen trum voor Kunst ten dienste van het Onderwijs aan de Rijpere jeugd, orga niseert enkele landelijke voorstellingen van toneelmanifestaties in het Holland Festival voor de rijpere schooljeugd. Van de Nederlandse toneelmanifestatie, Aeschylos Prometheus onder regie van Erik Vos, worden twee speciale voorstel lingen gegeven: op zaterdagavond 1 juli en op maandagmiddag 10 juli. Van Hamlet geeft de Bristol Old Vic speciale WIKOR-voorstellingen, 7 juli in de Kon. Schouwburg te Den Haag en op woensdagmiddag 12 juli in de Stads schouwburg te Amsterdam. ORTHODOXIE WAARSCHUWT UNIATEN BOXTEL (KNP) Bijna gelijktijdig hebben de vertegenwoordigers van pa triarch Athenagoras, mgr. Mellton en de nieuwe Grieks-orthodoxe aartsbisschop van Athene, mgr. Kotsonis, de met Rome geünieerde oosterse Kerken ge waarschuwd. dat ze geen proselytisme moeten bedrijven. Beiden noemen dit een van de voornaamste hinderpalen om tot betere onderlinge betrekkingen en uiteindelijk tot eenheid te komen. Pater F. Wijnhoven, directeur van het Apostolaat der Hereniging te Boxtel, die enige tijd geleden een rondreis door di verse landen van het Midden-Oosten heeft gemaakt, merkt naar aanleiding van deze waarschuwingen op, dat op het ogenblik niet meer van proselytisme bij de geünieerde Kerken kan worden ge sproken, zeker niet in zijn algemeenheid. De rol, die de geünieerden spelen, is sinds het concilie radicaal veranderd. Vroeger „moesten zij Inderdaad wel eens zieltjes winnen voor de Kerk van het westen ten koste van die van het oosten". Nu helpen zij het contact tus sen Rome en orthodoxie te leggen en I aan beide zijden situaties te verduidelij- ken. Koningin Juliana nu in Ottawa VANCOUVER (ANP) Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de Fraser Valley In Van couver. Tijdens de 120 km lange auto- toch door de vallei werd diverse malen gestopt om Nederlandse emigranten te begroeen. Terug In Vancouver ontmoette zij ln de Bayshore Inn eveneens een aan tal emigranten. Vandaag is de koningin naar Ottawa gevlogen. Hier logeert zij bij kennissen. Morgen gaat zij terug naar Montreal, waar prins Bernliard, die de afgelopen dagen een bezoek aan Mexico heeft gebracht, zich weer bij haar zal voegen 's Avonds vliegt het koninklijk paar naar Nederland, waar het zaterdag morgen om half acht wordt verwacht Kardinaal Alfrink voor KRO-t.v. (Van een oneer redacteuren) HILVERSUM A:m het eind van de KRO-documentaire over geboortenregeling heeft kardinaal Alfrink in gesprek met reporter Frans Wqsen een verklaring afgelegd, waarin hq stelde, dat de christen In deze tqd een antwoord zoekt op de vraag op welke wijze hq de geboorte mag regelen. „Hierover is nog geen een stemmigheid, geen zekerheid bereikt", aldus de kardinaal. „Wel is er binnen de Kerk een ontwikkeling en een verschuiving n de opvattngen aan de gang, zopls ook op het concilie gebleken ls." Kardinaal Alfrink verwees naar de stellingname van patriarch Maximos. „Binnen de Kerk leven op het ogenblik verschillende opinies naast elkaar en dat brengt de onzekerheid, de gewetensmoeilijkheid en eventueel de gewetensnood." wat hem of haar goeddunkt, zo luidde de volgende vraag. „Het principe, dat ieder moet handelen naar zijn eigen geweten is een oud principe, dat altijd heeft gegolden", antwoordde de kardi naal. „Dat wil niet zeggen, dat ieder kan doen wat hij wil. Hij moet verant woord handelen: eigen verantwoorde lijkheid beseffen, rekening houden met hetgeen de Kerk leert en met wat zijn christelijke visie hem zegt". „Hulp van derden onontbeerlijk" Op de vraag of het denken in de Kerk zich momenteel ontwikkelt in een rich ting, die alle anticonceptionalia aan vaardbaar acht, antwoordde de kardi naal: „Ogenschijnlijk wel, maar een stemmigheid is er nog niet. Er blijft 'n zekere weerstand tegen deze opvat ting, die niet alleen op oude opvattin gen is gebaseerd, maar ook op een na tuurlijk aanvoelen van wat echte hu welijksliefde en echte menselijkheid in deze vragen. Het is belangrijk ook naar deze opvatting te luisteren". Geen eensgezindheid Hij noemde drie polen, waarom de vraagstelling van de geoorloofdheid der anticonceptionele technieken draait: de wederzijdse liefde, de menswaardig heid van de huwelijksbeleving en de ouderlijke verantwoordelijkheid. Wat deze in concreto op het terrein van de geboortenregeling eisen, daarover be staat op het ogenblik geen zekerheid en geen eensgezindheid, niet binnen de katholieke gemeenschap, maar ook niet daarbuiten. Kardinaal Alfrink meen de, dat de zaak nog nie t rijp was, dat allerlei aspecten van het vraag stuk nog om een nadere bestudering vroegen. Gevraagd of hij een spoedige uitspraak van de Paus verwachtte, zei de kardi naal daarover officieel niets te weten. Hij meende dat door de publikatie van de commissierapporten de positie van de Paus niet was vergemakkelijkt. „De vraag is immers niet zo zeer, hoe groot de meerderheid is en hoe groot de minderheid; het gaat om de argu menten die van beide kanten naar vo ren worden gebracht. Die zullen afge wogen moeten worden. En dat zal geen gemakkelijke taak zijn". Is Intussen iedereen gerechtigd te doen aangegeven. Hij noemde de opgave niet gemakkelijk en stelde dat hulp van derden daarbij onontbeerlijk kan zijn, bijvoorbeeld hulp van artsen en zielzorgers. Teleurstelling De presentator merkte tenslotte op, dat veel mensen zich doot 't antwoord van de kardinaal wellicht wat teleur gesteld zouden voelen. ,,U zegt van de ene kant, dat je je eigen geweten moet volgen, aan de andere kant wor den er duidelijke restricties gemaakt en wordt het twijfelende mensen toch weer moeilijk gemaakt om de gegeven vrijheid te gebruiken". Hierop zei de kardinaal( „Ik kan mij voorstellen, dat het voor veel mensen uiterst moeilijk Is. Daarom stelde ik. dat ze de hulp nodig zullen hebben van mensen, die technisch meer mogelijk heden hebben om de verschillende fac toren tegen elkaar af te wegen en voor het concrete geval een oplossing aan de hand te doen, waarbij het geweten wordt gesauveerd en ook de vrijheid die een christen mag hebben". (ADVERTENTIE) a 25 MEI 1967 579ste STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE Prijzen van: f. 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 115 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 875 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 544 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 341 f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 7774 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 005646 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 062140 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 011657 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 096828 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 064548 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 036398 De prijs van f. 30000 is gevallen op het nummer: 030662 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. HERLAND I STER Reclameuitzendingen 20.16 Manus van der Kamp: De KRO-documentaire over de geboor tenregeling en de Katholieke Kerk heeft ons maar matig kunnen boeien. Waar schijnlijk omdat het een aaneenscha keling was van korte verklaringen, meestal theoretisch gekleurd, die door gaans van het papier werden afgele zen. De verbindende tekst bewoog zich op hetzelfde niveau zodat een saai ge heel ontstond, dat slechts bq tijd en wqle werkelijk wist te boeien. De teneur van het geheel was duidelijk De Kerk zal haar officiële standpunt inzake geboortenregeling op niet mis te verstane w(jze moeten veranderen. Een enigszins geprikkelde prof. Schille- beeckx zei: „Het is voor mij uitgeslo ten, dat de Kerk haar oude standpunt zonder meer zou bekrachtigen". Hy zag ln het uitstel van de pauseiyke uit spraak een teken, dat een wyziging in de lucht hangt en verklaarde zich in zo verre gelukkig met dit uitstel. Ook de vrouwenarts dr De Vink vroeg met aandrang om een officiële ommekeer ln de kerkelijke stellingname bij monde van het hoogste gezag, de Paus, omdat anders de meer behoudende groep ka tholieken haar twijfels nooit te boven zal komen. Natuuriyk rees de vraag wat er dan over bleef van de kerkeiyke onfeilbaar heid. Daarop gaf de Engelse bisschop Roberts een duideljjk antwoord: name lijk dat de Kerk zich bij de loop van de geschiedenis heeft aan te passen zoals z(J trouwens wel meer heeft gedaan. Opvallend was de rol die mgr. Bekkers speelde ln de documentaire. Zijn beken de televisietoespraak van jaren gele den bleek het nog altjjd te doen, beter zelfs dan de docerende en ln dure ter men verpakte uitspraken van verschil lende hedendaagse moraaltheologen. De foto, die t>U sommige van zqn uitspra ken werd geprojecteerd, vonden wij minder gelukkig. In de documentaire klonken ook enkele pessimistische geluiden door. Onder an dere van de Duitse hoogleraar Karl Rahner, die zei geen tekenen te zien, dat de situatie ln de Kerk zich snel ten goede zou wijzigen. Duister kijkend ver klaarde hy: „Er zijn daden, die de Geest van ons verlangt, ook als daar voor door de top van de Kerk het start sein nog niet is gegeven". En de Belgi sche professor Heylen voegde eraan toe: „Als de pauseiyke uitspraak nega tief zal uitvallen, dan zou dit ernstige moeilijkheden geven. Een gezagsuit- spraak zal alleen dan worden geaccep teerd wanneer zij met deugdelijke ar gumenten wordt gefundeerd". Schlllebeeokx vatte ons Inziens de situ atie van het ogenblik nog het beste sa men toen hU zei: „Eén ding staat vast, dat de Kerk op het punt van geboorten regeling !n twjjfel verkeert. En dan mo gen wij de oude regel toepassen, dat ln twyfelgevallen de mens vrjj Is, een keu ze te doen". Het gesprek dat Frans Wijsen aan hut eind van de uitzending had met kardi naal Alfrink was zoals de presenta tor zelf opmerkte enigszins teleur stellend. Niet omdat de kardinaal geen w(jze dingen zei, maar omdat hy ze ln da van hem bekende diplomatieke for muleringen verpakte, d. W. (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Ex-regisseur Manus van de Kamp, die naar aanleiding van de gang van zaken rond het gisteren uitgezonden programma over de ge boortenregeling ontslag nam, was gis teravond zeer teleurgesteld en duidelqk geërgerd. „In deze versie", zei hij „overheerste een irenische toon. Ad Zonneveld en medebewerker pater Mul ders probeerden historische feitch en fouten te verdoezelen. Met vage formu leringen ging men de eigenlqke crisis en haar ontstaan uit de weg. De Kerk werpt zi°h op ais het centraal wereld geweten en de gelovigen moeten wach ten op een pauselijke uitspraak. Maar deze pauselqke uitspraak is beslist niet noodzakelqk. Een goed gevormd gewe ten gaat volgens vele deskundigen en mq ook ver uit boven een beslis sing van Rome". Ook was de heer Van de Kamp gebelgd over liet feit dat de KRO-leiding deze uitzending op het tweede net had ge plaatst. „Aan de andere kant was een goede 'hoofdfilm. Men was biykbaar niet geporteerd voor een hoge kyk- dichtheid..." In de VARA-radiorubriek „Dingen van de dag' zei Van de Kamp gisteravond o.m.: „Ik hoop het nooit van m'n leven met de confrontatiegroep eens te wor den, want dat vind ik de Elspeetgroep in het katholieke denken, maar ik ben het met een zin in het telegram aan de kardinaal eens: „Hier zijn zojuist mil joenen mensen bedrogen". Vraag: „KRO-voórzitter Van Doorn heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat u het wel eens zou zijn met zijn keus, d.w.z. de keus van een aan tal KRO-medewerkers uit het door u aangedragen materiaal". „Conflict uit de weg gegaan" Van de Kamp: „Er is geen sprake van, dat ik achter dat materiaal zou kunnen VANAVOND VIA NED. I Henk van Ulsen in t.v.-spel van Lod. de Boer De VARA brengt vanavond het tele visiespel „De sprakelozen" van de Ne derlandse schrijver Lode wijk de Boer. op het. scherm. Lodewijk de Boer, die dit t.v.-spel in opdracht van de VARA schreef, heeft al een indrukwekkende lijst van kunstzinnige activiteiten in zijn leven beoefend. Tot voor kort was hij altviolist bij het Concertgebouw orkest, hij heeft geschilderd en ge beeldhouwd en schrijft, behalve tele visiespelen, ook gedichten, verhalen ei» toneelstukken. In „De sprakelozen" tekent Lode wijk de Boer de machteloosheid van twee broers en een zuster om tot een beterv levensvorm te komen. De dominerende figuur is de oudste broer Doe, die vage pogingen in die richting onderneemt. Kil is de jongere broer, wiens inbreng tot een beter bestaan zich beperkt tot een door afhankelijkheid opgejaagde aggressie. Het meisje Gina is stom Elk van deze drie mensen geeft bij momenten blijk van het grote pluspunt in het menselijk gevoelsleven: de liefde voor de ander. Bij het meisje demon streert zich dit gevoel het zuiverst ten opzichte van een eveneens stomme oudere man; de broers richten hun gevoel geheel op hun zuster, over wie ze als jaloerse minnaars waken. Zo sterk is hun verbondenheid met elkaar, dat ze elke inmenging van derden als gevaar beschouwen en het als zodanig bestrijden. De rol van Doe wordt gespeeld door Henk van Ulsen. Herman Lutgerink vertolkt de rol van de aggress ie ve Kil. het meisje Gina wordt gespeeld door Willeke van Ammelroov. Verder wer ken mee Wlm Kouwenhoven als een ambtenaar, Ad Noyong als de man en Do van der Stek als de vrouw Regie: John van de Rest Ned. I, 20.50 uur. staan, maar wat veel erger is dat de KRO hier, datgene waar ik voor ge vochten heb en datgene wat bepalend is. datgene waarvan ik in mei van het vorig jaar de voorzitter dus al van op de hoogte gesteld heb: het wezenlijke conflict, uit de weg is gegaan. En dat wezenlijke conflict is, dat er een kerke lijk instituut een zeer kleine machts groepering, die menselijkerwijze ver klaarbaar uit de historie naar voren is gekomen als een soort centraal gewe ten. dat die, nu de mens mondig wordt, nog altijd probeert om de lakens uit te delen. Mgr. Bekkers heeft het zelfs eens gezegd, „de lakens van het echte lijk bed probeert uit te delen". De Kerk in deze tyd kan niet meer codificeren, kan niet meer zeggen, dit mag en dat mag niet. Ze kan alleen haar evange lische inspiratie eraan toevoegen. Laat mij nu maar aggressief zijn. ik wil des- j noods liever werkloos zijn dan nog lan ger te werken voor een kerkelijk insti- j tuut, dat getuige dit programma. evenals de curie alleen maar vecht voor zijn eigen bestaan". STER houdt er de hand aan Geen knallen en lichtflitsen meer in t.v.-reclame (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. De technische voorschriften van de Stichting Etherreclame (STER) zullen strakker worden gehanteerd. In artikel 5 wordt gezegd, dat hinderlijke beeld- of geluidseffecten, onaangename of alar merende geluiden moeten worden ver meden. Daarom zal de STER voortaan de ingezonden reclameboodschappen, die met dit artikel in strijd zijn. niet meer voor t.v.-uitzendingen accep- Steeds meer wordt volgens de STER in televisiereclamefilms ge bruik gemaakt van flitsbeelden en andere hinderlijke beeldeffecten, als mede van explosieve, onaangename en alarmerende geluiden. Hierover zijn van verschillende zijden klachten ontvangen. Bovendien dreigt hierdoor een wedstrijd te ontstaan in het gebruik van knaleffecten om el kaar te overtroeven. Naar de mening van de STER zullen alle adverteerders schade lijden als de publieke bereid heid kennis te nemen van de reclame blokken, zou verminderen door de toe passing van hinderlijke flitsbeelden en alarmgeluiden in de reclamebood schappen. Sneller vliegen naar Dublin SCHIPHOL (ANP) Met ingang van de volgende week gaat de Ierse luchtvaart maatschappij Aer Lingus elke maan dagmiddag een retourvlucht zonder tus senlanding tussen Schiphol en Dublin maken. Dit wordt de snelste verbinding met Dublin, daar de vijf vluchten per week die de belde steden tot nu toe met elkaar verbinden, alle met een tussen landing in Manchester geschieden. Vla Manchester duurt de reis twee uur en tien minuten, terwijl de nieuwe verbin ding slechts tachtig minuten in beslag zal nemen. EIS TWEE WEKEN Johnson beledigd AMSTERDAM, (A.N.P.) De Am sterdamse officier van Justitie, mr. J, J. Abspoel, heeft tegen de 30-jarige onder- wqzer IJ. L. uit Amsterdam wegens op zettelijke belediging van een bevriend staatshoofd een gevangenisstraf van twee weken geëist. De onderwyzer moest voor de politierechter verschynen omdat hij op 13 juli vorig jaar achter de ruit van een auto waarin hij in de hoofd stedelijke binnenstad reed een stuk karton met het opschrift „Johnson moordenaar" had geplaatst. Verdachte zei dat deze leus toen vaker werd ge bruikt zonder dat de politie ertegen was opgetreden. Hq had niet de opzet gehad Johnson te beledigen maar alleen diens politiek willen afkeuren. De politie rechter zal te zyner tyd schriftelijk uit spraak doen. 18.20, 19.56 NTS 17.25 uur: Inter Milaan—Celtic, Europacupvoetbal 18.15 uur: Nieuws in het kort 19.20 uur: Pipo de clown 19.25 uur: Van gewest tot gewest 19.53 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 uur: Achter het nieuws, ac tualiteitenrubriek 20.45 uur: Simon Carmiggelt leest voor uit eigen werk 20.50 uur: De sprakelozen, t.v.-spel 22.05 uur: HILVERSUM I NCRV 20.10—20.35 uur: De wilde vaart (3). hoorspel 20.35—22.00 uur: Willem Pqper in zijn tqd, koorwerken 23.15—23.55 uur: Vertolkers beluisterd, pianomuziek Alfonso Castillo, gitaarmuziek NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Verslag van Olympia Tour 22.55 uur: Pauze TELEAC 23.00 uur: Automatisering (12) 23.30 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws ln het kort NCRV 20.05 uur: Geen beter leven dan het buitenleven, t.v.-serie 20.30 uur: Internationaal rendez vous. actualiteiten 21.35 uur: Stryd om een leven. HILVERSUM II AVRO 20.30—21.20 uur: Stereoconcert door Radio Kamerorkest 21.40—22.30 uur: Mozartconcert 22.55—23.55 uur: Discotarla, nieuwe filmverslag operatie 21.55 uur: Russische musici, muziekprogramma NTS 22.15 uur: Tweede journaal CVK/IKOR 22.30 uur: Dichterbij, religieus programma 23.00 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT 10.20 uur: Verkenningen in onze samenleving (5) 10.45 uur: Kunst zien (5) 11.10 uur: De film bij de pedago gische vorming (5) 11.35 uur: Religieus engagement (3) 12.00 uur: RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30. 8.00, 8.30. 12.30. 19.00. 22.30, 23.55 HILVERSUM II 7.00, 8.00. 11.00. 13.00, 16.00. 18.00. 20.00. 22.30, 23.55 Radioprogramma 18.30 Halte: voor twintigers, 19.00 Nleir. 10.10 Radiokrant, 19.30 Gewijde muziek, 20.00 Orkestmuziek, 20.10 De wilde vaart. deieetivc- hoorspel, 20.35 Mod. koorwerken, 22.00 Gitaar muziek. 22.15 Kerk, zending en oekumene, v-V" 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbespr., 22.45 Kerk- orgelconcert, 23.15 Klassieke pianomuziek, o.h. 23 55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 NWS, 18.15 Actual., 18.20 Zendtijd politieke partijen, 18.30 Klass. pianomuziek, stereo, 19.00 Ge sproken brief. 19.05 Licht orkest, (onderbre king voor Olympia's Tour); 1KOR: 19.30 Korte vesperdienst; AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Vraaggesprek, 20.30 Klass. en mod. muziek, Komt in de bus, 21.40 Klass. ial., 22.55 Nieuwe VERONICA (192 m) - 18.00 jukebox, 19.00 Beatle-show, 19 15 Hits van morgen en over morgen, 20.00 Zonnestraal Radio, 22.00 Muziek privé, 23.00—1.00 Hondewacht. JUB' Ned. (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Eelktr. orgelspel. 12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Variant: actual., reportages en veel muülek, 13.so OrkeÖtWit-k, sterel. 13.45 Jazzmuziek. 14.05 Schoolradio, 1 Amusementsmuziek, stereo, 15.15 Voordra 15.30 Mod. Pianokwintet, 16.00 In 't zll progr. voor oudere luisteraars, 17.00 Ork .30 Kerkorgelconcert. 9.10 Strijkkw 9.30 pianorecital, stereo: VPRO: ucnuuiradio; VARA; 10.20 Gram., 11.00 Nt 11.02 Voor de vrouw; AVRO; 1130 Kei >rgelconcert, 12.00 Licht orkest. 12.27 Lar :n tuinbouw, 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieui 16 00 Nw 18.32 Franse chansons. 18.4! sport, ta w mente muziek, 20.00 Muzlekcon cours Koningin Elisabeth, 23.00 Lichte muziek. VRIJDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV; 7.00 Nieuws, 7.15 Gram., 7.30 Nieuws, 7.32 Radiokrant, 7.50 Gram., 8.00 Nieuws, 8.10 Gewijd. trs, actual., 9,05 Vrolijk platenprogr.VPRO: 12.00 Nieuws, 12.02 Uit de buitenl. pers, 13.05 Gevar. platenprogr., 14.00 Nieuws, 14.02 Uit de buitenlandse pers, 14.05 2 x Top 10: AVRO: 15.00 Nieuws, 15.02 Licht muziekprogr., 16.00 Nieuws, 16.02 Oude gram. muziek. 16.30 Sorbet: gram. 17.00 Nws, Muziek terwijl u werkt, 10.00 Koffietijd! 11.00 Kookpunt. 12.00 Muziek bij de lunch, 14.00 Matinee, 17.00 Toppers van thuis, 17.30 The Teenbeatclub. BRUSSEL Nederl. (324 m) 12.00 Nieuws, 12.03 Lichte muziek, 13.20 Tafelmuzlek, 15.30 Lichte muziek, 17.00 Amusementsmuziek, 17.45 Mini heeft (nog) geen „nihil obstat"' VATICAANSTAD (Reuter) Volgens de „Osservatore Romano" betekent het feit dat de filmster Claudia Cardlnale op een pauseiyke audiëntie een minirok droeg nog niet dat de Paus de minimode goedkeurt. „De Paus had niet te voren kunnen weten dat enkele gasten op de audiëntie ter gelegenheid van de „Dag der communicatie" een minirok zouden dragen", aldus het Vaticaanse dagblad Eén overlevende tanker Circe MARSEILLE (AFP) By de ramp met de Liberiaanse tanker Circe, die in de nacht van maandag op dinsdag voor de Franse zuidkust in tweeën brak, zijn 38 van de 39 bemanningsleden om het leven gekomen, zo is van officiële zyde In Mar seille meegedeeld. Een overlevende ls opgepikt voordat de opsporingsactie gestaakt werd. Onder de slachtoffers bevindt zich ook een Japan se. mevrouw Elisabeth Pavlades. echtge note van de eerste machinist van de Cir- De Franse marine heeft de wrakstuk ken van de tanker doorzocht op stoffe- lqke overschotten of overlevenden en zal de overblqfselen van het schip in brand steken omdat zy een gevaar voor de scheepvaart kunnen vormen. MACAO (AP) Een menigte jonge communisten heeft Norman Ions, Brits consul te Macao, gedwongen zeven uur lang in de felle zon te staan, om hem en zijn volk met beledigingen te kunnen De 48 jaar oude Ions incasseerde de behandeling zonder ook maar met de ogen te knipperen. Toen de menigte hem gelastte „weg met het Britse impe rialisme" te roepen weigerde hij dit. De Chinese tolk van de consul weiger de te roepen dat hij een „straathond" was, hoewel de jonge communisten pro beerden hem daartoe te dwingen. Ions, die vuurrood verbrand was door de zon op een van de heetste dagen van het jaar in Macao, kreeg zelfs geen toestem ming naar het toilet te gaan. Verdachte dood Aspidaverdediger ATHENE, (DPA) Aan de kust van Rhodos is het stoffelijk overschot van de Griekse advocaat Mandilaras. die naam gemaakt heeft als verdediger in het pro ces tegen de officieren in de zaak „As- pida". aangespoeld. Volgens het Griekse ministerie van koopvaardij schijnt hy bij een vluchtpoging te zijn omgekomen. Het ministerie weet dat zich aan boord van de Griekse Rita B_ een vrachtschip, een verstekeling heeft bevonden. Het schip was op weg naar Cyprus. 6p na vraag via de radio verklaarde de kapi tein geen verstekeling aan boord te heb ben. Hij kreeg hierop bevel naar Rhodos te varen. Bij doorzoeklng van het schip werd niets gevonden. De kapitein zou echter verklaard hebben bq een eiland je ten oo6ten van Rhodos Mandilaras gedwongen te hebben met een zwemvest ln zee te springen. Twee dagen la tér spoelde diens lijk aan. De kapitein wordt ernstig verdacht van schuld aan de dood van Mandilaras.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2