Zijstraten Steenstraat dicht voor het verkeer GEDEELTE VAN LANGEGRACHT GRONDIG VAN AANZIEN VERANDERD GROFVUIL» OPHAALDIENST. DOSSIER 300 KAPITAAL WERK NIET IN EEN HANDOMDRAAI VOOR ELKAAR Ledental Rode Kruis, Leiden, steeg met 2000 Eerste paal voor flatwoningen te Leiderdorp Leids Studentenwerkbureau overgedragen aan Arbeidsbemiddelingsbureau Kriterion WOENSDAG 24 MEI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 J De uitgang van de taxistandplaats op het Stationsplein Is doo? b. en w. van Lelden aangewezen als voorrangssplit- slng. Voorrang moet worden verleend aan het verkeer op de twee noordelijke rybanen van het Stationsplein. Hiertoe is besloten omdat zich ter plaatse her haaldelijk misverstanden voordeden over de vraag wie er nu eigenlijk voorrang had. Verder hebben b. en w. een parkeer verbod vastgesteld voor de Montgome- rystraat tussen de 5 Meilaan en Johan nes Poststraat, aan de linkerzijde ge zien vanuit de 5 Meilaan. Het verkeer in deze straat ondervond nl. ernstige hinder van links en reehts geparkeerde voertuigen. DOORSTROMING Tenslotte is besloten een aantal stra ten die uitmonden op de Steenstraat ge sloten te verklaren voor alle verkeer (behalve voetgangers) in de riehting van de Steenstraat. Het betreft hier de le Binnenvestgracht, de St. Aagten straat en de twee zijwegen aan de N- Op maandag 29 mei a.s. zullen de kan toren van de gemeentelijke Sociale Dienst aan het Steenschuur vanaf 10 uur 'a mor gens gesloten zijn. Het ochtend spreek uur van de dienst zal dus normaal door gang vinden. zijde van de Beestenmarkt. Voor deze twee zijwegen geldt de geslotenverkla ring echter niet op vrijdag tot 16 uur. Zoals bekend was de Narmstraat al eerder gesloten voor verkeer in de rich ting van de Steenstraat. Dit samenstel van verkeersmaatrege len rondom de Steenstraat heeft ten doel de doorstroming van het verkeer op de route Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat, Blauwpoortsbrug te bevor deren. Deze doorstroming werd nl. ernstig belemmerd door het verkeer dat zich vanuit de genoemde zijstraten In de verkeersstroom voegde. Burgerlijke stand Geboren: Dirk. zn. D. Metjvogel en C. M. Koot: Leopold Maximillaan Vla dimir, zn. v. J. F. W. van der Mee en C. Slewe; Gerreglna Rozklia, dr. v. K. Csorba en P. G. Laman; Petronella Margaretha, dr. v. F. Llndhout en M. J. Nieber; Jaocb, zn. v. J. H. Meijvogel en C. Ketting; Wilhelmina Danielle, dr. v. H. A. Ekhart en W. Vahrmeijer; Wence el aus Johanna Maria, dr. v. W. F. J. Edelaar en M. H. A. IJsselmulden; My ra Anna, dr. v. C. J. M. Gillon en J. L. M. van Lier; Albert Renzo, zn. v. A. M. Harteveld en T. J. Knollaert; Johanna Maria Cornelia, dr. v. G. G. M. Groenewegen en C. M. J. Schrier. Overleden: E. van Leeuwen, 81 jaar, wed. van L. M. H. Bonte; T. L. Lange- veld, 64 jaar. man; B. Kosfter, 79 jaar, wed. van J. G. Mens; B. van der Lee- den, 80 jaar, man; J. Heemskerk, 68 VERRASSENDE METAMORFOSE DONDERDAG Buurt: Lage Morsweg, P. C. Hooft- laan, Vondellaan, Van Baerlestraat, Ja cob Catslaan, Gerard Brandtstraat, Coornhertstraat, Const. Huygenslaan, Brederostraat, Spieghelstraat, Roemer Visserstraat, Tesselschadestraat, Leegh- waterstraat, Storm Buisingstraat, Ca- landstraat, Leemanstraat, Dijkstraat, Stuwstraat, Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan, Haagsestraatweg, Conradstr., Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apothekersdijk, Schapensteeg, Goegerritsteeg, Prinses- sekade, Turfmarkt, Steenstraat, Bees tenmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Kort Galgewater, Morsstraat, Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, le Binnen vestgracht, 2e Binnenvestgracht, St. bevredigende vertolking van traag stuk De Leidse toneelvereniging "Timdeler- club" verscheen gisteren op de plan ken van de Leidse schouwburg met een thriller van Wim Bischot: "Dossier 300", een spel in twee bedrijven, elk bedrijf bestaande uit twee taferelen. Het is het verhaal van een ongeneeslijk zieke vrouw, die vermoord wordt tijdens een koffiepartijtje door middel van arseni cum. Haar man, die een verhouding blijkt te hebben, wordt na enkele maan den van de moord verdacht, maar toen was hij voor de tweede maal getrouwd met de vrouw-van-de-verhouding. Alles is tegen hem en hij wordt dan ook gear resteerd, met zijn tweede vrouw. De jua- titie wordt in haar vermoeden versterkt door de getuigenissen van een vroegere vriendin van de verdachte, alsook door de verpleegster, die de vermoorde echt genote verpleegde. De arts. die haar be handelde. weet óók dat zij is vermoord. HU vond nl. een dosis van het vergif in bet kopje waaruit zij had gedronken, doch zweeg tegenover de justitie. De man wordt door de jury schuldig bevonden en -hoewel hij steeds hardnekkig blijft ont kennen- wordt hU geecuteerd. Nadien echter komt de ware toedracht aan het licht en wordt ook de ware schuldige bekend. Het spel verloopt zeer traag en daar vermocht het over het algemeen redelUke tot goede spel van de verschil lende acteurs weinig aan te veranderen. Geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Zuid- West. Brahmslaan 20, tel. 21522. Voor elk tafereel geeft Kees Schutte als de dokter een lezing van hetgeen er gaat gebeuren. Dat houdt het spel onnodig op, waarbU gezegd moet worden dat die le zingen voortreffelijk worden gezegd. Wim van Hoorn als Fernand, de echtge noot, die van de moord wordt beschul digd, kwam lang niet tot dezelfde hoog te. Zijn spel was mat en zonder veel al lure. Gërar van Kamp Speelde de zieke en later vermoorde vrouw een beetje té zielig naar onze smaak. Agnes Ouwer- kerk-v.d. B1U was de doortastende ver pleegster en Riet KrispUn-de Wolf een wat overdreven doende René, een der vriendinnen van Fernand, later diens bit tere vijandin. Al te nadrukkelijk spel gaf ook Hennie Segaar-Olivier als Rose Marie, de tweede vrouw van Fernand. Nel van Hoorn-Geel échter was een re solute Fanny, de niet zeer deugdzame zuster van Rose Marie, die haar best doet de ware schuldige te vinden. Een kleihe, maar goed gespeelde rol vertolkte Nico v. Leeuwen als de los lippige tuinman. Wim Hofs als de poli tie-inspecteur kon de figuur, die hij moest verbeelden, niet waar maken, maar daar waren de al te infantiele teksten van de schrijver aansprakelUk voor. Alles verliep echter veel te traag zodat de spanning, die het stuk bU vlot ter vertolking (en dan zonder lezingen vooraf) zeker zou kunnen oproepen, vol ledig teniet ging. De regie van Wim Ou- werkerk was teveel gebonden aan de door de auteur opgelegde trage voort gang, maar zUn mise en scène was voor- treffelUk. Dat laatste mag ook gezegd worden van de door Hans v.d. Wijngaard ontworpen en ln eigen atelier vervaardig de decors. Aagtenstraat, Lammermarkt, Markt- steeg, Lange Scheisteeg, Nieuwe Ma re, Oude Singel (van Mare tot Turf- marktbrug), Fokkestraat, Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare), Lange Ma re, Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerk- koorsteeg, Dolhuissteeg, Hendrikstraat, Sionshof, St. Ursulasteeg, Caeciliastr., Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Agnietenstraat, Spijkerboor- steeg, Houtmarkt, Nieuwe Mare, Vest- wal, 3e Binnenvestgracht, Reinevest- steeg, Langegracht, Vredehof, Noor derstraat, Koninginnehof. VRIJDAG Buurt: Van Vollenhovenkade, v. Vol len ho venplein, Snouck Hurgronjestr., Huizingastraat, Uhlenbeckkade, Mey- erskade, Colenbranderstraat, Duyven- dakstraat, Kanaalweg (van Hoge Rijn dijk tot v. Vollenhovenplein), Rijndijk straat, Kanaalstraat, Dozystraat, De Goejestraat, Hartmanstraat, Roombur gerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utrechtse Jaag pad (van Utr. brug tot Wilhelmina brug), Catharinastraat, Rijnstroomstr., Cosijnstraat, Zoeterwoudsesingel (van Lammenschansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat, Ti- boel Sigenbeekstraat, Roodenburger- straat, de Mey van Streefkerkstraat, Cobetstraat, de Ridderstraat, Thorbec- kestraat, Wasstraat, de Laat de Kan terstraat, Cronesteinkade, P. J. Blok- straat, Fruinlaan, de Gijselaarstraat, Kernstraat, Verdamstraat, Catharina- PRIJZEN VOOR OFFSETDRUKKEN Gisteren vond in de kantine van Min nesota (Nederland) N. V. te Leiden de prUsuitreiking plaats van de nationale wedstrijd voor offsetdrukkerijen. Deze wedstrijd vormde een onderdeel van de Europese competitie die onder de naam „Excellence in lithography" door de 3M Company Is georganiseerd. Een jury, bestaande uit de Amsterdamse hoogle raar prof. dr. G. W. Ovink, B. Wissink van Total Design en J. Monroy, direc teur van de Stichting Instituut voor gra fische techniek TNO, had in de cate gorie groot offset als eerste prUswin- naar aangewezen „De IJsel" v.h. R. Borst en Co te Deventer. In de categorie klein offset kreeg Cloeck en Moedigh N.V. te Amsterdam de eerste prijs. Er begint nu werkelijk tekening te komen In de demping van de Lange gracht, een belangrijk onderdeel in de Leidse Oost-Westverbinding. De raad stelde in juli 1962 tweeëneen- kwart miljoen gulden beschikbaar voor het dempen van de Lange gracht en de Oostdwarsgracht. In 1963 werden gedurende een half jaar belde grachten (in totaal ruim 800 meter) uitgebaggerd tot op de vaste bodem. Het deponeren van zand op bagger werd als dempingsmethode niet gebruikt, want zand op bagger blijft ongelyke verzakkingen geven. Een jaar later werd de inhoud van ongeveer 3000 vrachtwagens vol zand omgevormd tot een zandlichaam (dat in de loop der tijd stevig kon inklin ken) in het midden van de grachten. Aan de kanten bleven open gedeel ten voor de afwatering en riolerin gen van huizen en bedrijven, immers alles loost op de grachten. Anderhalf jaar bleven toen de werkzaamheden rusten wegens geldgebrek. Het was in deze periode, dat er steen en been werd geklaagd, omdat het einde van veel ongemak uitbleef. De onte vredenheid gold in de eerste plaats het beleid der gemeente. Ten onrech te: waar niets is op de financiële noodtoestand Is al zo vaak gewezen verliest zelfs volgens een oude zienswijze de keizer zijn recht. Het ziet er nu naar uit, dat Leiden over een jaar een royale verkeers ader van dertig meter breed rijker is. Vanaf de Oude Herengracht tot aan de reeds dichtgegroeide Oost dwarsgracht is het karwei op een oor na geveld. De klinkerkeien liggen hier al gereed voor een hecht wegdek aan weerszijden van een middenberm (waarop zeven twee-armige licht masten). Om enkele cijfers te noe men: langs dit gereedgekomen ge deelte Langegracht (200 m) ligt ca. 1000 m trottoirband, er is 200 m par- keerstrook met ca. 25.000 betonklin- kerkeien; langs de panden komen 10.00 trottoirtegels en het wegdek krijgt 150.000 gebakken klinkerkei en, waarvan een gemiddelde straat maker er ongeveer 7500 per dag kan lggen. Nieuwe brug. Over de Oude Herengracht komt een nieuwe (oude) brug te liggen. Het is de Buitenrustbrug uit Haarlem, die naast de thans bestaande aange bracht wordt. Hierover kan het ver keer in de toekomst zy'n weg vinden als de doorbraak wordt doorgezet in de richting Ververstraat. Dat er bij de demping van een gracht wel iets meer komt kjjken dan liet dichtgooien van een lange kuil wordt wel duidelyk als men een in zicht krijgt in de moeilijkheden, waar voor gemeentewerken zich geplaatst ziet. Het werk is het meest tijdro vend ter hoogte van de Stedelijke Lichtfabrieken. Hier moet de grond uiterst behoedzaam tot -1 hi A.P. worden ontgraven omdat hier een groot aantal leidingen en kabels van de SLF ligt. De werkzaamheden moeten hier met de hand worden uit gevoerd. Een ander probleem wordt gevormd door de ontwatering en de riolering. Deze voorzieningen moeten tijdens het werk blijven functioneren evenals de toegankelijkheid tot wo ningen en bedrUven zo min mogelijk hinder mag ondervinden. Een overzicht van de Lange gracht tussen Oude Heren gracht (links op de achter grond. Over enkele weken zal deze zandwoestijn verdwenen zijn. Dan zal het oude roei bootje zich helemaal niet meer in dit stadsbeeld thuisvoelen. Rechts het pand van de N. V. Leidsche Machinefabriek, die evenals een aantal belenden de percelen (tot ongeveer hal verwege de foto) tegen de grond moet ten behoeve van de Noord-Zuidverbinding, waarin de Oostdwarsgracht is opgenomen. De huisjes langs de nieuwe Langegracht vor men niet de fraaist denkbare begrenzing van de nieuwe ver keersweg, maar. dit zal een la tere zorg van het gemeentebe stuur moeten zjjn. Deze prijzen, twee zware glasplastie ken, ontworpen door Willem Heesen van de Kon. Ned. Glasfabriek Leerdam werden uitgereikt door de directeur Minnesota (Nederland) N.V., de heer P. van ZUL Van de 130 inzendingen die naar de hoofdprUzen meedongen is tot 26 mei in de kantine van het bedrUf een W. P. j tentoonstelling Ingericht. De jaarvergadering van de afd. Leiden van het Ned. Rode Kruis, gisteravond in restaurant Van der Heijden gehouden, werd gepresideerd door de vice-presidente, mevr. E. J. baronesse van Ittersum, wijl prof. Gaillard verhinderd was. In haar openingswoord wees de pre sidente erop, dat het dit jaar een bijzonder jaar is voor het Ned. Rode Kruis, omdat het een eeuw geleden is, dat de vereniging bij besluit van Koning Willem III werd opgericht. De belangstelling voor de Rode Kruis- gedachle was reeds dadelijk bijzonder levendig en dat is zij op het ogenblik gelukkig nog steeds. Dat is ook onontbeerlijk, omdat het Rode Kruis zijn werk nim mer alleen kan doen, doch slechts bestaat via de tast bare resultaten van de publieke interesse. Het verheugde het bestuur in bijzondere mate, dat dank zij gevoerde actie het ledental in het afgelopen jaar steeg van 10.789 tot 12.876 personen, na verwer king van de verschillende mutaties. Dit resultaat is te danken aan verschillende medewerkers, waaronder spr. gaarne de heer Van Veen noemde. Ook de heer Waringa bracht de presidente dank voor al zijn goede zorgen en zijn grote belangstelling voor alles wat het Rode Kruiswerk in de afdeling betreft. Een miljoen De hartewens van het Ned. Rode Kruis is thans het aantal leden vóór 1 september op te voeren tot 1 mil joen. Reeds is het aantal van 951.000 bereikt, zodat er in de komende maanden nog velen bij kunnen komen. Leiden heeft daartoe mede bijgedragen, doch de af deling hoopt nog meerdere leden te krijgen om aldus mede te werken aan de jubileumgift voor het hoofd bestuur. Onnodig te zeggen, dat wij hiermede van harte instemmen, zodat we hopen, dat nog velen zich als lid zullen opgeven. De officiële herdenking van het Ned. Rode Kruis vindt op 1 september plaats in het RAI-gebouw te Amster dam. Deze datum is gekozen, omdat in die tijd de Internationale Rode Kruisverenigingen in Den Haag een congres houden. Uiteraard zal ook de afd. Leiden dit jubileum niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Zo zal de colonne Leiden deelnemen aan de demonstratie van Rode Kruiskorpsen van Zuid-Holland, te houden op 23 sep tember in Den Haag. Middels een gevormd reserve- jubileumfonds hoopt de afdeling ook in Leiden nog iets te kunnen versieren, doch de plannen daartoe worden nog nader uitgewerkt. De afwerking der agenda ging als altijd zeer vlot. De gebruikelijke agendapunten eisten geen verdere be sprekingen. Het jaarverslag gaf weer een uitvoerig overzicht van de verschillende activiteiten van colon ne, bloedtransfusie- en thrombosediensten, van het Welfare-werk en de boottochten. Donors Wat de voor de gemeenschap zo belangrijke bloed transfusiedienst betreft, het aantal bloedafnemingen in 1966 bedroeg niet minder dan 11.116. Op 31 december waren 7.705 donors ingeschreven tegen 7.144 in 1965. De vraag naar bloed wordt echter jaarlijks groter, zo dat getracht zal worden het aantal donors nog belang rijk op te voeren. Daarbij doemen evenwel verschil lende moeilijkheden op, zowel wat betreft de accom modatie voor de keuringen als het personeel, dat hier bij nodig is. Deze moeilijkheden, waarvoor uiteraard een oplossing moet worden gevonden, hebben de volle aandacht van het bestuur, dat daarbij kan rekenen op de volle medewerking van de directie van het Acade misch Ziekenhuis. De thronibosedienst maakt het sinds 1956 mogelijk pa tiënten thuis te behandelen en te controleren, zodat voor hen geen opname in het ziekenhuis nodig is. Het grote belang daarvan zal ieder duidelijk zijn. Het werk gebied van deze dienst omvatte ultimo 1966 niet min der dan twintig gemeenten met 'n totaal van 309.700 inwoners. In het afgelopen jaar werden 3444 patiënten behandeld met niet minder dan 77.022 verrichtingen. Het financieel verslag van de penningmeester, de heer E. H. Moens, gaf een duidelijk overzicht over het wel en wee van de afdeling, waarbij ook nog een voordelig saldo kon worden geboekt. Het verslag van de verificatie-commissie luidde gun stig, zodat de penningmeester décharge kon worden ver- Collecte Tot bestuurslid voor de buitengemeenten werd in de plaats van mevr. A. H. C. Koster-Van den Bovenkamp, uit Woubrugge. die bedankt had wegens vertrek naar elders, benoemd mevr. H. W. Gallas-Dortland uit Lei derdorp. Tenslotte kwam natuurlijk de grote inzamelingscam pagne in de week van 29 mei-3 juni mede ter sprake. Het bestuur hoopt, dat ieder, die iets kan doen om deze jubileumcollecte te doen slagen, daartoe gaarne wil medewerken. Daartoe zijn evenwel veel collectanten ernstige collectanten nodig. Dames of heren, die hieraan willen medewerken, kunnen zich voor de huis- aan-huis-collecte nu reeds opgeven bij de heer H. van Veen, Lammenschansweg 271 (tel. 33650) of aan het bureau van het Rode Kruis, Rapenburg 35 (tel. 21705). Op de dag der straatcollecte (3 juni) kan men zich ook opgeven in het Jeugdhuis, Breestraat. Bij goede op brengst ontvangen de collectanten een jubileumherin nering. In tegenwoordigheid van de wethou ders C. Meerburg en J. Nlevaart, gemeente-secretaris C. Hobo, de direc teur van gemeentewerken W. Bnitendljk adjudant "3er rijkspolitie \V. v. d. Ster, het architectenbureau N. Schippers uit Den Haag en de aannemer v.h. Boele er Van Eesteren heeft burgemeester mr R. M. Gallas gisteren de eerste paal ge slagen voor de bouw van 339 etage woningen, bestemd voor de verhuur er 15 winkels, waarvan 4 dagwinkels, die gebouwd gaan worden aan de Van Die pe ningenlaan. Dit is de tweede maal binnen één week dat 'n eerste paal geslagen wordt voor een complex huizen. J.l. donderdag geschiedde dit door gedeputeerde D. v. d. Kwaak voor de bouw van 66 woningwet woningen. Het worden etagewoningen in 5 en 7 woonlagen. Met de start van deze beide projecten zullen er nog deze maand in totaal 781 "huizen ln aanbouw zijn. De woonkamer krijgt een opper vlakte van 28 m2, 1 slaapkamer van 13.64 m2 en 2 slaapkamers van 9.25 m2. vier kamers dus. Drie-kamerwoningen treft men aan op de hoeken van de blok ken. De blokken zullen van liften wor den voorzien. In de onderhuizen zyn bergplaatsen en in de nabijheid zullen garages worden gebouwd. De huizen worden gebouwd door het Algem. Bur gerlijk Pensioenfonds. Postduivennieuws De Leiderdorpse Postduivenvereniging „De RUnklievers" hield op 21 mei een wedvlucht vanaf Pont St. Maxence. Afstand pl.m. 344 km. In concours 293 duiven. Gelost om 6 uur met N.O. wind. Uitslag eerste 10: 1 B. van Royen, 2 J. de Pan. 3. 5 A. G. Holland, 4. 6, 7 N. v. d. Linden, 8 P. van Griensven, 10 gebr. Kok. P.V. Leiderdorp hield vijfde en laatste wedvlucht voor het Vltesse-kampioen- schap vanaf Neufville. Gelost om 8 uur met Z.W. wind. Uitslag: 1, 4 M. Reijer- se. 2, 9 H. Kniest. 3 W. de Haas. 5 J. de Wit. 6, 7 C. Neuteboom. 8 H. v. d. Vecht. 10 H. van Lierop. le kampioen Vitesse M. ReUerse 121.68 p., 2 C. Neuteboom 106.39 p., 3 H. Kniest 95.73 p. Schaken Voor de onderlinge com petitie van de Leiderdorpse Schaakver eniging werden de volgende wedstrUeten gespeeld: J. Verduyn-S. Wels 1—0. W. Goedhart-rector J. C. de Groot 10, R. v. d. Zwan-R. Marbus 10, J. M. v. d. Maat-C. van Tol 1—0, M. Splinter-J. H. Riemens J- H. v. d. Velden-Ph, Goedhart 10, J". M. Hak-H. Bloemhard 01, B. H. van Kempen-H. Hoogen- kamp 01. J. den Hoed-A. Hoppen brouwer 01, S. Wels-rector J. C. de Groot 01, J. Verduyn-dr. J. Pool 01, J. H. v. d. Velden-R. Marbus 0—1, C. van Tol- drs. G. J. Verschoor 01, H. Hoogenkamp-J. M. Hak 01, J. M. Hak-M. Flohr Meije-wandeltochten in Bodegraafse Meije Zaterdagmiddag 27 mei a.s. organi seert de Wandelvereniging „DE MEIJE" voor de 4e maal haar Meye-wandeltoch- ten door de Bodegraafse en Stichtse MeUe. De aanvang is om 2 uur. Ieder een kan aan deze MeUe-wandeltochten deelnemen. Er zijn routes uitgezet van 5, 10, 15, 17 en 25 km. Behalve de 5 km. route gaan alle andere parkoersen over het mooiste wandelpad van Holland: het beroemde „Ortjespad" of „MeUepad", dat slechts 1 meter breed is en dwars tussen de Nieuwkoopse plassen voert. Vorig jaar deden ruim 1000 mensen mee! Ook dit jaar wordt zo'n grote deelname verwacht. Voor deelnemers, die per trein of Citosabus naar Bodegra ven komen, wachten aan het station tussen half twee en tien vóór twee een touringcar en vele particuliere auto's, die deze deelnemers gratis naar het startbureau brengen! Op het startbureau - de School met de Bijbel - Meije 56, men zich laten inschrijven. Er val len vele prijzen te verdienen. sloopt. Twee ervan zyn reeds ver dwenen: Langegrachtbrug (in Korte Mare) en Houtmarktbrug. Op de no minatie staan thans de Volmolen- brug en Oostdwarsbrug over de Lan gegracht en Wolbrug, Greinbrug en Looiersbrug over de Oostdwars gracht. Miljoenen klinkers Als Langegracht en Oostdwars- graoht in hun definitieve gedaante zullen prijken zullen er een miljoen straatklinkers verwerkt zijn. Er is dan 17.000 kub. meter onstabiele grond ontgraven. Rond 1630 mgter walmuur zal dan zijn verdwenê^, wat dan weer een meevaller voor de gemeentelUke begroting betekent; 't onderhoud van de Leidse kademuren is nog altUd een flinke post. In to taal zal er 1600 meter gracht ge dempt zUn, waarvoor 4000 vracht wagenladingen zand (na de dam) zijn gebruikt. De klinkerverharding beslaat 19.000 m2, de tegelverharding (66.000 stuks) komt op circa 6000 m2. De totaal aan te brengen onder- heide riolering neemt ca. 1500 meter in, op een diepte van 2 tot 3 meter. Voor het heiwerk onder de riolering is maar liefst 23 km houten palen nodig. Er worden 215 straat- en trottoirkolken aangebracht met ca. 200 m3 metselwerk. Een en ander werpt wel een geheel ander licht op deze „voortslepende Langegrachtzaak". Het is een gigan tisch werk, dat nog maar een onder deel vormt van een lange reeks van maatregelen die voor het Leidse ver keer broodnodig zijn. Een daarvan is de Noord-Zuidverbinding, waaraan wij een volgend maal aandacht aan zullen besteden. LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 18-24 mei zfjn door de KFC als volgt gekeurd; Camera: Bittere rijst (str. volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Triple Cross (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur., Luxor: Striptease, het meisje Ariane (str. volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Operation Golden Car (18 j.) (Prolongatie) Dagelyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon Irma la Douce (str. volw.) prol. AanvangstUden: dag. 14.00 uur en 20.00 u.; zondag 14.00, 17.00 en 20.00 u. Rex: Programma door KFC ontraden. PUNT „Hij is werkelijk snoezig, mevrouw! Alleen de schouderbandjes moeten wat ingenomen worden!" KORRELTJE MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 23 mei - Vee - Aan voer totaal 3505, weekaanvoer 5083, slachtrunderen 200, gebruiksvee vette kalveren 220, graskalveren 102, nuchtere kalveren 1771, varkens biggen 6, paarden 19, veulens 3, scha pen of lammeren 112, weidelammeren 583, bokken of geiten 18. Prijzen - extra kwal., le kw., 2e kw., 3e kw. slachtrunderen 4,65-4,95, 4,20- 4,55, 3,85-4,05, 3.50-3,65; vette kalve ren: 2,80-3.00, 2,70-2,80, 2,50-2,70, 2,30- 2,50; stieren 3,85-4,35; worstkoeien 3,40 -3,55; kalf- en melkkoeien 1100-1575, vare koeien 900-1350, vaarzen 750-975, pinken 575-700, graskalveren 400-550, nuchtere kalveren 140-150, mestkalve- ren 95-170; schapen 85-110, lammeren 100-120, weidelammeren 75-100. Marktoverzicht - aanvoer, handel, prij zen: slachtrunderen: gewoon, rustig, als gisteren; kalf- en melkkoeien: Iets meer kalm, constant; vare koeien: als vorige week, redelijk, prijshoudend; vaarzen en pinken: matig, kalm, goed prijshoudend; graskalveren: iets meer, stil. stabiel: vette kalveren: iets ruimer, kalm, als vorige week; nuchtere kalveren: even meer. tamelUk, ruim prijshoudend, scha pen en lammeren: als vorige week, rus tig, onveranderd; welde- en zuiglamme- ren: groter, redelUk, ieto stUver. VOORSCHOTEN Pianorecital door Toos Onderdenwijngaard op „Duivenvoorde" OnderdenwUngaard gaf gisteravond in de door kaarsen verlichte kasteelzaal een boeiend piano-concert. Zij speelde werken van Mozart, Brahms en Schu mann. Boeiend vooral was haar knappe techniek en pedaalbehandeling. Haar aanslag is bijna mannehjk te noemen, vaak te hard, zodat de voordracht daar door wel eens op het tweede plan kwam te staan. Mogelijk was ook de zaal te klein voor deze concertvleugel. De pia niste begon haar recitel met de Fanta sie in d. kl. t. van Mozart. Hier kreeg ieder onderdeel de eigen kleur en juiste voordracht. Dit konden we niet ervaren bU de Variaties en Fuga over een thema van Handel van Joh. Brahms op 24. De knappe techniek en een keiharde aan slag verleidde de pianiste tot bravour. WU konden en moesten alleen bewon dering hebben voor de grootse variatie kunst van Brahms. De fuga daarentegen werd zeer knap gespeeld. Hier vonden we de strengheid van Bach, maar ook de sfeer van Brahms terug. Na de pauze alleen Schumann. Ten eerste Op. 26, het laatste opus van zijn pianowerken n.l. Faschingschwank, een werk met vele stemmingen, maar ook vol ver rassende accoorddwendlngen. Het werk kreeg een goede vertolking. Dat Toos Onderdenwijngaard alle sentiment en te overdreven romantiek weet te ver mijden pleit voor haar. Daardoor wer den de bekende "Kindeszenen" op. 15, onder haar handen een rij verrukkelijke juweeltjes. Het applaus uit de volle zaal beloonde zij met een deel uit Car naval, ook van Schumann. Donderdag 25 mei a.s. zal dit concert worden her haald. THEO TEN HOOVEN. In het Prytaneum te Lel den is gisteren door de voor zitter van de Stichting Pro Civitate, prof. mr. A. R. Bloembergen, in aanwezig heid van de rector magiüli- cus, prof. dr. K. A. Hid- ding, de heer C. Plena, wet houder van openbare wer ken, de heer Sjoerds, direc teur van het gewestelijk ar beidsbureau Leiden en an dere vertegenwoordigers van de universiteit, studenten organisaties en het bedrijfs leven, het Studentenwerk bureau van de stichting overgedragen aan mr. Ja- cobson, voorzitter van de Stichting Studenten Al* beidsbeniiddeling Kriterion. Na de officiële overdracht richtte prof. Hidding woor den van waardering tot Kriterion, dat niet alleen controle op de aard en het verloop van het aan stu denten aangeboden werk 'uitoefent, toezicht houdt op de stu dieresultaten van de aange sloten studenten. Het begrip ..werkstudent" roept vol gens hem ambivalente ge voelens op. Nog steeds is - mede door het beurzen- beleid - niet voor iedere student een bestaan moge lijk als behoort. Studiebegeleiding De stichting Studenten Arbeidsbemiddeling Krite rion. die in Den Haag is gevestigd, Stelt zich ten doel studenten, die zUn inge schreven aan enige universi teit of hogeschool en die kunnen aantonen, dat zU naast hun studie moeten werken ter verkrijging van middelen, aan tljdehjke werkzaamheden te helpen. Evenals in de overige Kri- terlonorganisaties wordt in bovendien de stichting, die in het cur susjaar 1965/1966 bemidde ling verleende ten behoeve van ongeveer 1500 studen ten. toezicht uitgeoefend op de studieresultaten der in geschrevenen. Dit is een van de redenen, waarom het voormalig Studentenwerk bureau, dat uitsluitend be middelde. aan de stichting is overgedragen. Theaters en stations De stichting, opgericht op 1 februari 1963, is de jong ste in de kring der Kriterion- organisaties. Voortgekomen uit het verzet, werd na de Tweede Wereldoorlog te Amsterdam opgericht de Stichting Onderlinge Stu- dentensteun, die in de loop der jaren uitgroeide door de oprichting van enkele doch terinstellingen tot exploita tie van Kriteriontheater8 in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam en van het Kri- terlon-service-station te Am sterdam. Bij het theater in de residentie ontstond in '51 naar analogie van soort gelijke organisaties in de hoofdstad en elders de Stu denten Oppas Centrale Kri terion. Ruim vier jaar ge leden nam het toenmalige bestuur van deze centrale het Initiatief tot oprichting van de Stichting Studenten Arbeidsbemiddeling Krite rion. De stichting wordt be stuurd door een Raad van Beheer, waarin representan ten van de universitaire we reld en het bedrijfsleven en Studenten zitting hebben. De Stichting Kriterion heeft ee° kantoor geopend aan de Lange Mare 42. Dit kantoor is telefonisch te be reiken onder nr. 01710 40500, is van maandag tot en met vrydag geopend van 9—12 en van 13.30—17.00 u.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4