SPITSUUR BOVEN ATLANTISCHE OCEAAN KLM VEERTIG JAAR NA SOLOVLUCHT VAN LINDBERGH... STUNT (Van c luchtvaarlredacteur Op 20 mei 1927 vertrok na lange voorbereiding de koele, nuchtere en jonge Charles Lindbergh van New York naar Parus. Hü startte in een vliegtuig, de éenmotorige hoogdekker ..Spirit oSt. Louis", die een gemiddelde snelheid van 174 kilometer per uur zou halen en Lindbergh, na een voortdurende stryd tegen vermoeidheid en slaap (hij moest zijn oogleden met zijn dui men openhouden), ruim 33 uur. bijna ander half etmaal later, veilig op het Parqse vlieg veld Le Bourget bracht. Lindberghs vlucht over de Atlantische Oceaan was niet de eerste al doet men dat vaak wel zo voorkomen. Het was echter wel de eerste keer dat een man alléén de oceaan kruiste, bovendien non-stop van New York naar het Europese vasteland! Tevoren waren New Foundland, IJsland of de Britse eilanden als springplanken gebruikt lu oceaan- vluchten. Veertig jaar na Lindbergh Is de Noordatlantische route 's werelds drukste inter continentale luchtweg geworden, waarop de maatschappijen In fellé concurrentiestrijd ge wikkeld zün om een zo groot mogelijk stuk van de dikke, alsmaar groeiende koek. Lindberghs vlucht was geen pioniers daad in die zin dat hij werd uitge voerd met het doel een luchtweg te ontsluiten of op wetenschappelijke ba- vliegtuig te onderzoeken, gewone stuntvlucht (inzet 25.000 dollar, uitgeloofd door een hotel magnaat). Lindbergh, die wonderlijk genoeg nimmer het hoofd heeft ver loren in de waanzinnige rage die rond persoon explodeerde, heeft zelf nooit beweerd dat het méér was dan dat. Niettemin werd Amerika er stapelgek in. Europa trouwens ook: Lindbergh noemde later de bestorming van zijn vliegtuig door Fransen die wild van enthousiasme waren geworden, het ge- vaarlijkse moment van zijn vlucht. Hoe dol Amerika in enkele uren tijd werd op deze 's ochtends nog vrijwel onbekende jongeman uit 't westen, door de pers vriendelijk aangeduid als Flying Fool (Vliegende Dwaas), be wijst wel een gebeurtenis in het Yan keestadion. Volgens een verslaggever t die dagen stonden daar tijdens een bokswedstrijd veertigduizend keiharde boksfans als één man op, ontblootten het hoofd en baden met tranen in de ogen voor de eenzame vlieger boven ZATERDAG 20 MEI 1967 de A# de At- bijna 6000 vrachtvluchten oi lantische Oceaan gemaakt. Veertig jaar na Lindbergh lantische Oceaan een sloot w springen. In 1960 ging driekwart van de Amerikanen die naar Europa kwa men per vliegtuig. In 1965 was dat al vijf/zesde. De straalvliegtuigen hebben de wereld doan ineenschrompelen tot een bol half zo groot als in vroeger dagen van de luchtvaart. Met uit zondering van enkele uithoeken kan men alle punten ter wereld binnen een etmaal per vliegtuig bereiken. In Ame rika vlogen vorig jaar 85 miljoen men sen op de binnenlandse lijnen, eens zoveel als in, 1958, dus nog geen tien jaar geleden. Bijna 60 procent van het totale Amerikaanse binnenlandse ver voer gaat door de lucht. In dunbevolk te streken en landen met een groot oppervlakkig is een luchtlijn openen meer voor de hand liggend dan een weg aanleggen. Vliegen is daar al lang geen exclusieve bezigheid meer voor rijke toeristen en zakenlieden. Europa bleef, mede natuurlijk door dat het dichtbevolkt la en over een re delijk stelsel van water-, spoor- en autowegen beschikt, maar vooral toch ook omdat de nationale grenzen lasti ge barrières vormen, enigszins bij deze ontwikkeling achter. Maar toch vlogen er in 1965 18 miljoen Europea nen op Europese luchtlijnen en in dit cijfer zijn de passagiers van de diver se binnenlandse luchtnetten niet mee geteld. Dit alles echter is nog maar een be gin. Nog steeds heeft het grootste deel van de mensheid nog nooit, in een vlieg tuig gezeten. Sinds het passagiersver voer zo sterk stijgt, nemen de toeristen echter een snelgroeiend aandeel van de stoelkilometers voor hun reke ning. Onder de 18 miljoen Europeanen die in 1965 op Europese lijnen vlogen bevonden zich honderdduizenden va kantiegangers. Steeds verder reikt het té-luchtreizennet. Spanje en Majorca Veertig Jaar nadat Charles Lindbergh als eerste over de Atlantische Oceaan vloog. Is de Noordatlantische luchtroute de drukste van de wereld. Meer dan vier miljoen mensen vlogen vorig Jaar van Europa naar Amerika of anders om. Dat aantal zal in enkele Jaren al verdubbeld zUis, llcgenen die nu vlieg vakantie» naar .Majorca en Spanje houden, gaan binnen afzienbare tijd naar West-Indlë of Zuid-Afrika. Er zijn al Europese zakenlieden die als »e toevallig tweemaal in ren week een bespreking hebben In New York. tuvsen belde besprekingen door rustig op en neer naar huls vliegen. Gerekend naar vllegsnelheden. schrompelt de wereld zienderogen in elkaar. Ook de prijzen dalen nog steeds, terwijl de levensstandaard oploopt. Ooit zullen deze beide bewegingen met elkaar In evenwicht komen (zoals Amerika op de binnenlandse luchtlijnen, waar de naar onze maatstaven zeer lage vliegprijs sinds 1965 met de levensstandaard meestijgt) maar in Europa en op de Intercontinentale routes Is dat moment nog lang niet gekomen. Nog grotere, nog snellere vliegtuigen sullen de maatschappijen In staat stellen de tarieven verder te verlagen. De eerste Jumbo-Jet» (voor plm. 500 passa giers) zullen over ruim twee jaar operationeel zijn. Hun voorlopers, verleng de versies van reeds bestaande typen, verschijnen dit jaar al ln de lucht In augustus ontvangt de KLM de eerste twee super-DC-aohtcn die aan 210 passagiers plaats bieden. De supersonische vliegtuigen verschenen pas In 'l begin van de zeventiger jaren. De luchtvaartmaatschappijen staan voor een grote krachttoer. ZIJ moeten zich sterk maken en daarom woedt de hevig ste slag op 's werelds meest lucratieve route: de Noordatlantische. Want op deze route zullen ln 1970 ruim 8 miljoen en in 1975 16 miljoen passagier» 1975 op vijftien miljoen passagiers op stappen en de frequentie der diensten de Noordatlantische route. Hierbij laat nog veel te wensen over. Boven- dient echter wel te worden aangete- dien veroorzaakt de ingewikkelde Eu ro kend dat in de geschiedenis van de pese situatie onnodig hoge vliegprijzen. luchtvaart een dergelijke schatting nog nooit is uitgekomen, werkelijkheid altijd Fokkerdirecteur Frits Diepen door de nog niet zo lang geleden over deze si- werd over- tuatie: ,,Hier moet een einde aan ko- dat zal gebeuren ook. De hui- zal de luchtvaart de dige toestand is onhoudbaar, «Heen at wereld ingrijpend hebben veranderd. Er zal bijna geen hoekje van de we- i snel groeiend oogpunt van efficiëntie Maar ook de passagiers zullen het niet blijven i welvarende toeris- pas worden gedwongen niet binnen enkele uren zal kunnen neerstrijken. Naast het intercontinenta le en het toerlstenvervoer groeien de continentale ten even snel. In Amerika heeft nieuw type lijnvliegtuig zijn intrede al gedaan: de luchttaxi die passagiers van kleine vliegtuigstrips naar de dichtsbij- binnenlandse luchtnet- schappij pen. Ze betalen hun passageprijs schieten en niet om met een i door Parijs te zeulen omdat de nu niet op Le Bourget mag komen, maar alleen op Orly. De maatschappij daar entegen, waarmee ze op Le Bourget aankwamen mag niet op Orly komen. zijnde luchthaven brengt en omge- Zulke toestanden zijn dwaas". de c Het toppunt van dwaasheid bereikte president Coolidge toen hij besloot een kruiser naar Frankrijk te sturen om de door de publiciteit inmiddels tot halfgod verheven Lindbergh op 1 len. zijn handtekening werd 1600 dollar ge boden, dollai zijn strikt genomen 46 Die publiciteit overigens sloeg ook al eigen records. Kranten ontdekten men halfgoden maakte en groot- Triester liep het af, met velen adverteerders hoe men die halfgoden dje ontdekten hoe lucratief het gebruiken moest. Lindbergh zelf bleef kalm en bescheiden onder en ver diende er een vermogen aan. Zijn ti- cker-tape-parade gaf de reinigings dienst 1800 ton gesnipperd papier op •n, tegen maar 155 ton bij de Wapenstilstandparade in 1918. Voor Voor de ontwikkeling filmoptreden 700.000 Noordatlantische vluchten; 36 op New stad York en 10 op Montreal. De 13 retourvluchten worden uitgevoerd in samenwerking met de Venezolaanse maatschappij Viasa en de Spaanse het dus ook wilden Iberia. Zij volgen de Midden-Atlanti sche route naar Zuid-Amerika. Kort na de oorlog was het vliegen met een Skymaster weliswaar een exclu sieve bezigheid maar vergeleken met de huidige maatstaven ongelooflijk langzaam en ongemakkelijk. Het werd al een stuk beter met de komst van de Constellations en de DC-7' die in elk geval de tussenlandingen uit hun held te worden. Verschillende stuntvluchten eindigden met de verdrinkingsdood. Atlantische aanloop het geregel de transatlantische luchtverkeer was Lindberghs vlucht nauwelijks van eni ge betekenis of het zou moeten zijn Vorig jaar waren het er meer dan vier raken miljoen, het chartervervoer niet mee- neratl gerekend. De KLM bezette daarbij de achtste plaats met 230.445 passagiers (eveneens exclusief chartervervoer). De Amerikaanse supermaatschappijen PanAm en TWA vervoerden gezamen lijk anderhalf miljoen passagiers over de Noordatlantische routes en dat be tekent een nog zeer behoorlijk Ameri kaans aandeel al Is het lang niet meer zo groot als kort na de oorlog. Het grootste fenomeen van de Noordatlan tische route is de Westduitse Lufthan sa die in de vijftiger jaren van de grond af begonnen in 1966 met bijni ..uit". De vorige „Spanjege- neratie" heeft het Midden-Oosten ont dekt en de echte voorlopers bevinden zich 's zomers al in Pakistan, India, op Bermuda en Jamaica of in de Ver enigde Staten en Mexico. Nieuwe generatie Midden in deze ontwikkeling dient zich een nieuwe generatie vliegtuigen aan die een revolutie in het luchtvervoer zullen ontketenen waarvan de gevol gen op dit moment nog niet geheel zijn te overzien. Toch zijn die vlieg tuigen er binnen drie tot vijf jaar. De snelle overbrugbaarheid i de c gemakkelijker en de weerradar 000 passagiers de vijfde plaats be- Jumbo-Jets, plaats biedend aan rond d^enstnfgifllne' Andere grote (meer dan 100.000 500 passagiers en de supersonische pas- dienstregeling verd gevestigd. Het duurde tot tegen steide de vlieger in staat zware buien dat Eenzaam avontuur was een doodgewone stuntvlucht ontwijken. Tegelijk gingen met de invoering van ™rM,,rB,nT" luchtslag oli de achtereenvolgen. de toeristenklasse en de economyklasse de tarieven dalen. Vliegen begon al wat meer te lijken op wat het over vijf tot tien jaar over vrijwel de hele wereld zal zijn: de meest efficiënte altijd voortdurende „luchtslag Noordatlantische Oceaan" begon pas na de tweede wereldoorlog. De KLM opende op 21 mei 1946 als eerste Euro pese luchtvaartmaatschappij een lijn op New York. Men begon met twee retourvluchten grote slag haalden de luchtvaart- Ruim vier per week, met Skymasters passagiers konden. Nu 21 «jaar later voert de KLM in totaal 59 retourvluch ten over de oceaan uit met DC-8'en, plaats biedend aan 135 passagiers! De maatschappijen binnen met de komst van de straalvliegtuigen: twee maal zo snel en met een tweemaal zo grote laadcapacitelt wierpen zij ten opzichte hun onmiddellijke voorgangers sagiersvliegtuigen die met iets ge ringere passagierscapaciteit de we reld nog kleiner zullen maken. Kort geleden heeft de KLM drie Jum bo-jets bij Boeing besteld. Over de aankoop van supersonische vliegtuigen heeft de maatschappij nog geen be slissing genomen, daarmee de onze kerheid die nog heerst over mogelijk heden en resultaten van deze vliegtui gen illustrerend. De Jumbo-jets (Lock- miljoen passagiers op heed ontwikkelt er' in opdracht passagiers in 1966) zijn: BOAC ruim 500.000. Air Franoe ruim 298.000. Atl- talia 238.000, Air Canada 232.000. SAS 182.000, Swissair 142.201 en Irish In ternational met 126.000 passagiers. De Belgische Sabena. El Al (Israël) en Canadian Pacific volgen onmiddel lijk met ieder in de 90.000 passagiers. de Noordatlantische route tegen nog Amerikaanse strijdkrachten al reistijd is teruggebracht van ruim 25 viervoudig rendement af. De overhaas- uur tot 7 uur. Het komfort is verbe terd. De tarieven daarentegen zijn te ruggelopen van 395 dollar tot 232 dol lar (enkele reis Amsterdam-New York) Van de 59 KLM-retourvluchten over de te invoering van het straalvliegtuig stelde de luchtvaartmaatschappijen weliswaar voor haast onoverkomelijke financiële problemen; maar toen die eenmaal waren opgelost begonnen de lijnen op de wandstatistieken van de directiekantoren te stijgen. Alle lijnen op één na: die van de tarieven. De overige: omzetten, winsten, aantallen vervoerde passagiers, vracht, tonkilo- slechts 317.000 in 1950 mag spectaculaire groei heten, de opkomst van het vrachtvervoer op dezelfde route is nog veel indrukwekkender. De grotere straalvliegtuigen maakten ook het luchtvrachtvervoer, dat te voren veel te duur was, attractief. De KLM, die de mogelijkheden al vroeg had gezien en een zeer aggressieve vrachtpolitiek ging voeren, veroverde zich een eenzame Europese plaats tus sen de Amerikanen. Met bijna 21 mil joen kilo ln 1966 streefde ztj TWA voor bij en stelde zij zich als derde op ach- er Pan Am en de uitsluitend op het de civiele versie plaats zal bieden aan 900 personenl) zullen al voor 1970 hun intrede doen. Nog sensationeler zullen de gevolgen zijn van de komst van de supersoni sche vliegtuigen in 't begin van de ze ventiger jaren (Concorde) en tegen 1975 (de driemaal zo snel als het geluid vliegende Boeing-SST). Zo'n Boeing zal de vliegtijd tussen New York en Londen terugbrengen tot ruim twee uur, evenveel als men nodig heeft om daarna per taxi van de lucht haven in de City te komen. Vast staat wel dat, terwijl de levens- kcerd. Duizenden sport- en zakenvlieg- tuigen rollen jaarlijks van de produk- tielijnen in Amerika en Europa. Steeds meer mensen leren vliegen en op de middelbare scholen in Amerika worden leerlingen onderwezen ln allerlei lucht vaartzaken. Men moet zich bij dit alles niet verkijken op het feit, dat „Ameri ka het land van de onbegrensde moge lijkheden is". Ook gaat het gezegde dat in Europa alLes vijftig Jaar later nog loze gebeurt niet meer op. Wat de Amerikanen goed genoeg voor zichzelf vinden, dat nemen de Europea- snel over. Trouwens internationale trein- i leg er de Europese an de KLM, de BE of naast. Probeer dan na beide reismogelijkhe- afstanden van meer dan vijfhonderd kilometer nog per trein (om niet te spreken van de auto!) af ben dat dit dan nog steeds te leggen. Het enige wat nog ontbreekt in Europa is internationale samenwerking, een gemeenschappelijke luchtvaartmarkt. De grenzen en de protectionistische in stelling van de Europese landen ver hinderden tot nu toe een gladde, effi- i het heeft Snelle ontwikkeling Het meest verbijsterende van de hele luchtvaartontwikkeling is wel dat dit alles gebeurt, nog maar 21 Jaar nadat het Europese vasteland voor het eerst via een geregelde luchtlijn met Ameri ka werd verbonden; veertig Jaar na Lindbergh; 64 jaar nadat de mena voor 't eerst met 'n vliegtuig op waa gestegen. De taaisten van de 2de gene ratie luchtvaartpioniers, die jaren gele den nog rondzwierven met kisten van buisconstructie, draden en zeildoek, zullen de Jumbo-Jets en de Concordes nog zien overvliegen, En het merk waardigste is dat ze het gewoon zullen vinden. Zij zullen zeggen dat ze altijd hebben geweten dat het zo zou gaan met de vliegerij. Dat dit juist nu hun zin voor avontuur de belangrijk ste drijfveer is geweest om te gaan vliegen in een tijd waarin ledereen dat aghalzerij vond. Toch: het feestrumoer van het waanzinnig geworden New-York zou ln 1927 op slag verstomd zijn als de jon ge luchtheld Charles Lindbergh toen was opgestaan en voorspeld zou hebben dat ln 1967 vijf miljoen mensen onge veer dezelfde route door de lucht zou den volgen als hijzelf deed maar dan in vliegtuigen waarin meer dan 200 mensen zouden z'tten en die bijna zo snel zouden vliegen als het geluid. Als dan ook nog bij verteld zou heb- begin zou zijn, zouden de feestvierders verbijsterd naar huls zijn gegaan. En ongetwijfeld zouden er kranten zijn ge weest die aandrongen op een onder zoek naar de invloed van lange lucht reizen op de menselijke geest. Want niemand zou Lindbergh hebben geloofd- meters, stoelmijlen, passagierskilome- vrachtvervoer gerichte Amerikaanse standaard op de beide Atlantische c ters en hoe al die ken, stegen van jaar tot jaar. Elke vijf jaar verdubbelde zich het aantal passagiers dat langs de Noordatlan tische route reisde. mogen klin- maatschappij Seaboard. Deze opkomst van het vrachtvervoer heeft de lucht wegen over de oceaan nog drukker ge maakt. Vorig jaar werden naast de 51.464 passagiersvluchten ook nog eens nog steeds stijgt, de vliegprijs verder zal dalen; in elk geval relatief gezien ten opzichte van de levensstan- Steeds grotere markten worden daar- konvooi van drie straalreuzen De DC-8 behoor die de zovetohte, oorzaak te. Van t luchtvaartredacteur De „Spirit of St.-Louis", de éénmotorige Rvanhoogdekker (elke vleugel wai lang als het hoogteroer van een DC-8 hoog is!waarmee Lindbergh ln 33 i 10 minuten non-stop van New-York naar Parijs vloog. SCHIPHOL Het Amerikaanse luchU aart weekblad „Avia tion Week" heeft vorige week voorspeld, dat dit Jaar op de Noordatlantisehe route minstens 4.86 miljoen passagiers zullen worden vervoerd met geregelde lijndiensten. Ook de grote maatschappijen rekenen weer op een forse groei van het aantal passagier» ten opzichte van vorig jaar. De meest opmerkelijke maatregel voor het opvangen van meer passa giers heeft de KLM genomen op de drukste dagen van het zomerseizoen zullen op het spitsuur drie l)C-8'en vrijwel tegelijk opstijgen met besteming New-York. De KLM intro duceerde vorig jaar al het begrip „konvoolvlucht" op de Noordatlantische route. Toen waren het twee DC-8'en die tegelijk naar New-York vlogen. Alle op de Noordatlantische route opererende maatschappijen hebben hun aantallen retourvluchten verhoogd. Pan-Am. onder druk van de eisen die de oorlog ln Vietnam aan het Amerikaanse vllegtuigpotentieel stelt, „kon niet verder i?aan" dan 156 retourvluchten per week. Niettemin is het een record. Andere belangrijke nieuwtje* op de Noord- atlEintisohe route deze zomer: 9 De Russische staatsmaatschappij Aeroflot aal op een nog te bepalen datum een lijn Moskou—New-York openen Sinds november vliegt Aeroflot al op Montreal. 0 De KLM heeft het wekelijks vllegschema op Montreal met een retourvlucht uitgebreid l.vjn. de EXPO "67 Het totaal retourvluchten op Montreal bedraagt nu tien. 0 Scandinavian Airlines System <SAS> neemt de verlengde DC-8 62 in gebruik Alitalia wilde dat ook doen. maar moei als gevolg van vertraging bi) de aflevering hiermee wachten tot september Dan is het topseiznen voorbij. 0 Japan Airlines is een nieuw komer op de Noordatlantische route en gaat daar zijn eerste zomer ln met twee trips per week. waarbij behalve Europese steden op het vasteland iw.o. Amsterdam) ook Londen wordt aangedaan. r op 15.000 extra-passagiers Aviation Week stelt bij xljn voorspelling, dat deze zeer voorzichtig Is gesteld en dat het magische cijfer van vijl miljoen heel goed bereikbaar is P'actoren die de ontwikkeling van de route gunstig beïnvloeden zijn: de wereldtentoon stelling In Montreal, het dooi de Verenigde Naties ultge roepen ..Jaar van het toerisme als gevolg waarvan allerlei toeristenfaciliteiten worden geschapen en de uitbreiding van het Itévervoer In Amerika zijn in de afgelopen maanden meer paspoorten aangevraagd dan ooit tevoreneen dulde lijke aanwijzing dat er weer meer Amerikanen overzee vakantie gaan vieren. De economische situatie, die aan beide zijden van de oceaan nogal zorgen baart, schijnt tot nu toe nauwelijks van In vloed te zijn. Topseizoen )s de periode mei-september. Dan verwacht men drie miljoen reizigers op de route.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9