BETERE BEAT UIT OUDE-PEKELA RO-D-YS öe kpantentuin ook BELGIË NIET BEATBEWUST? DANKZIJ DE RO-D-YS GAAT HET NOORDEN MEETELLEN VOOR JOU LEIDSE TOP TIEN Drankmisbruik, zoekgeraakte meisjes en over het paard getilde sterren E Tina: meisjesweekblad in Europese tienertaal Een jaar in de 5e met PIET HEIN ZATERDAG 20 MEI If - Harry Rijnsbergen slaggitaar Toen wfl enkele weken geleden de plaat „Take her home" hoorden, waren wij er onmiddellijk „weg van". Joost de Draayer, de zender was namelijk Radio Vero nica, kondigde deze nieuwe groep, de RO-D-YS, aan als een der betere groepen, afkomstig uit Arnhem. Dat de jongens echter woonachtig zijn in Oude-Pekela wist de draaierd waarschijnlijk ook niet, anders had hij deze slipper, evenals wij vorige week, niet gemaakt. De fout zal ontstaan zyn door het feit, dat manager Wim Zomer in de Gelderse hoofdstad woont. Bij zyn andere opmerking, dat de Groningers voor betere beat zorgen, willen wij ons zonder te twijfelen aansluiten. De zangkwaliteit en de muziek, die overigens door één der leden, Harry Rijnsbergen, zelf is geschreven, steken duidelijk uit boven het Nederlandse gemiddelde. trompet oefenen dan ook bijzonder vaak. Sinds oktober '66 zijn ze tot de rijen der full-profs overgegaan, maar bekend heid hebben ze tot voor enkele weken niet gehad, ofschoon reeds 50 eigen nummers zijn gemaakt, waar van „You better take care fore yourself op de plaat is gezet. Toch kunnen ze met de opbrengst van hun optredens aardig rondkomen, want ze bewonen een geweldige boerderij in Oude-Pekela, waar zij voldoen de gelegenheid hebben om aan hun sportieve ver langens te voldoen, met name gymnastiek. Naar de plannen voor de toekomst zijn we altijd bijzonder be nieuwd. Wat gaan Wim Zomer en zyn jongens doen? Wel, er zijn plannen voor t.v.-opnamen in een beat- club in Bremen, de AVRO zal in de boerderij een experimentele film maken en als tweede Nederlandse plaat zal „Take her home" in Amerika worden uit gegeven, een land waaraan de leden zelf ook een be zoek zullen brengen. De opvolger van de plaats, die hen zo bekend heeft Eindelijk gaat dus ook het Noorden een woordje mee spreken in de beatwereld. Wat Cuby The Blizzards niet is gelukt lijkt deze groep wel te zullen lukken: doordringen tot de Nederlandse Top-Tien. Ook in onze stad „loopt de plaat lekker". Reeds enkele dagen na uitgave moesten de muziekhandelaren de kopers teleur stellen. Ze waren uitverkocht en het wachten was op nieuwe aanvoer. Mocht je behoren tot de categorie der teleurgestelden, aarzel dan niet en doe opnieuw een poging: Neem „haar" mee naar huis. DONSJE Donsje was een klein geel poesje met een mooie rode strik. Elke morgen werd ze door moeder Dons geroepen. „Mi-auw" zei moeder Dons dan, „nu moet je je eerst gaan wassen. Daar is je tongetje speciaal voor gemaakt. Donsje. Het is zo ruw als een haar borstel en als je jezelf daarmee likt, worden de haartjes van Je vacht prachtig glanzend." Donsje vond dat helemaal niet leuk. Haar roze tongetje was maar heel klein en bovendien had ze aan het woord wassen een hekeL Het deed haar denken aan water en oh.wat had ze een hekel aan water. Ze had daar drinkbakje eens omgegooid en toen waren haar pootjes drijfnat ge worden.... Bit, als ze daar nog aan Op een morgen besloot ons stoute Donsje om zich niet te wassen. Ze verstopte zich achter de bezem en deur open ging. Ze rende naar bui ten, zo hard als' ze kon. Donsje had zo'n vaart, dat ze uitgleed over de stoep en plons, ze viel midden in een modderplas. Ze kroop snel naar de kant, want oh.wat had ze een hekel aan water! Maar toen ze uit de plas kwam, werd ze nog veel natter, want het regende dat het goot. Arme Donsje! In plaats van een rozig geel poesje, zag ze er nu uit als een modderige zeehond. „Mi-auw!" riep moeder Dons van het balkon. Donsje sloop nat en vies en vol modder naar haar toe. Anneke, het vrouwtje, liet haar binnen. „Moet je die Donsje eens zien!", lach te ze, „ik zal haar direct in bad moe ten stoppen!" Arme Donsje! Ze had toch zo'n hekel aan water. Anneke zette haar voorzichtig in de wasteil en borstelde haar helemaal schoon. Toen wreef Anneke haar met een badhanddoek droog en zette haar op het matje bij de kachel om te dro- De volgende morgen stond Donsje heel Dons haar moest komen roepen. Ze ging bij het raam zitten en likte met haar tongetje al het vuil uit haar vachtje. En sinds die dag is moeder Dons reuze in haar schik, want als zij wakker wordt, heeft Donsje zich al helemaal gewassen. riep. Toen wachtte ze tot de keuken- dat ze zich wilde wassen vóór moeder Kleine Piet kreeg op school in de aardrijkskundeles een heel moeilijke opgave, nl. een puntjesfiguur. Daaruit moest hij uitmaken wat dat voor land kon we zen. Pietje wist er geen raad mee, maar jullie, kun nen hem daarbij wel helpen. Jul lie snappen wel hoe. nietwaar? Je verbindt alle num mertjes met 1 ©p te klimmen van 1 tot 't hoogste getal en tot je verbazing vind je dan als oplossing het land aan de overzijde van de Noordzee, nl. EEN KLUWENTJE WOL Als oma wollen kleertje breit, Dan is het byna wintertijd, Maar als de poes het kluwen ziet Dan denkt ze: „kleertjes hoef ik niet.| 'k Speel liever met de wollen draad Die telkens rond mijn pootjes gaat." Het hele kluwen door elkaar! De kleertjes komen nooit meer klaar! Monique van de Ing, Hoogmade HET KABOUTERTJE Er was eens een kaboutertje, dat was toch zo verdrietig. Het was ook een heel knorrig kaboutertje. Op een dag zat hy weer knorrig bij een oom. Toen hoorde hij een lieve stem. Dat was een aardige fee. De ka bouter keek even om, maar hij zei niets en keek weer voor zich. Daar hoorde hij weer die lieve stem en toen zag hij de fee staan. Ze had een tover stok in de hand. Zij zag hoe verdrietig de kabouter was. „Wilt u me helpen?" vroeg hij. „Maar natuurlijk. Wat wens je?" „Ik kan het haast niet zeggen", ant woordde de kabouter. „Toe, zeg het maar", hield de fee aan. En toen zei hij: „Ik ben altijd zo knor rig en ik wil niet zo knorrig meer zijn. Dat is mijn wens." „Goed, dan zal het gebeuren. Hataie, patsie, bom" Ziezo, die wens was vervuld. De vol gende dag was hij al niet meer zo knorrig en de andere babouters von den hem nu veel leuker. Annie van Leyden, Hoogmade HET ONGELUKJE Op een dag was Truusje aan 't kopjes wassen. Opeens viel er een kopje op de grond. Het oortje was er af. Truusje zocht de lijm en lijmde het oortje er weer aan. Het zat nogal ste vig vast. Eindelijk was ze klaar. Daar kwam visite. Moeder schonk een kopje koffie in en ze pakte ook het kopje met het gelijmde oortje. Dat kopje gaf ze aan tante. Ze pakte het kopje bij het oortje vast en toen Ja, toen gebeurde het. Ze hield al leen het oortje in haar hand. Geluk- 10. Poes heeft genoeg van de snelheidswedstrijd met de auto's en heeft zich met 'n handig sprongetje 'n plaatsje in d« taxi veroverd. (week van 13 tot en met 19 met) 5. -) Take her home The Ro-d-ys. 6. (5) This Is my song Petula Clark en Harry Secombe. 7. (9) World of birds Q 65. 8. (7) Spicks and Specks Beegees. 9. (10) The Happening The Supremes. 10. -) M n opa Hetty Blok en Leen Jongewaard. Op deze zelfde pagina vindt je 'n groot stuk over de Groningse beatgroep The Ro-d-ys, die vriend en v\jand verrastte met hun fan tastische „Take her home" en op de Leidse hitparade nu reeds de 5de plaats innemen. Het is dus best mogelyk dat eindelijk weer eens een Nederlandse beatgroep op de eerste plaats zal beslag leg gen. Deze wordt op het ogenblik ingenomen door Manfred en zijn mannen. De lachende clown pas seerde het poppetje van Sandle Shaw, dat zelfs terugzakte naar de derde plaats. Een andere nieuwkomer is deze week de opa van Hetty Blok en Leen Jonge waard, die bijzonder veel succes hebben geoogst met hun t.v.-pro- gramrna „Ja zuster, nee zuster", een vondst van Annie M. G. Schmidt die ook voor de tekst van de liedjes zorgdroeg. Minder succesrijk was Boudewijn de Groot, want na een week op de 10de plaats te hebben gestaan verdween hij van de lijst, en dat moet zonder meer een teleurstel ling worden genoemd na de mee zinger over Maas en Waal. De Shoes, de populaire beatgroep uit Zoeterwoude, hebben een nieuwe plaat gemaakt. Het ls „Peace and privacy" geworden en deze plaat tippen wjj deze week voor de Leidse Hitparade, teza men met de nieuwste hit van Da vid Garrick „A certain misunder standing". Vorige week lieten we muziekblad Toi-Toi stoom afblazen in deze jongerenrubriek. De stoomketel waf I nog niet helemaal leeg. Hier volgt dan het restje beatsteam uit Toi-Toi. C Nog steeds ls er geen oplossing ge vonden voor een probleem dat de ge moederen reeds geruime tijd bezig houdt. De gages van orkesten en do percentages die de organisatiebure- au's er aan verdienen zijn nog lang niet wat men noemt in kannen en kruiken. Het gehele probleem is opgehan gen aan het feit dat zich alles af speelt in een wereldje van tegenstrij dige figuren. Een wereldje van nog zeer Jeugdige, meestal zakelijk on ervaren artiesten, die door de publi citeit rond hun beslommeringen hele maal over het paard worden getild. Een wereldje van managers, lmpres- sario's en organisatiebureaus, die al lemaal maar één ding voor ogen hebben: „poen". Of ze er nu omheen draaien of niet, of ze een maniertje hebben gevonden om de arbeidswet te ontduiken of niet, ze bemiddelen en niet voor niks! Dan nog de zaalhouder. Een man die ook graag wat wil verdienen en waarom niet Maar ook vorig jaar werkte er nog een echtpaar in Val kenburg, voor een salaris van 110,- per week. Ja, iedere avond met zijn tweeën, voor totaal dat fooitje. In Brabant ls het nog heel gewoon dat men de musici het krankzinnige bedrag van 5,- per uur uitbetaalt, terwijl de kastelein een omzet heeft van verscheidene duizenden gulden tjes. Er wordt gesjacherd met netto en bruto prijzen. Er wordt „onder tafel" betaald. Muziekbladen leggen er wat by door een bepaalde hoeveelheid bliciteit in hun uitgaven, als zijL^ een korting aan te voeren. Somim zaalhouders vinden het nodig ork« ten aan zich te binden door hen paalde privileges toe te staan. Orke ten komen te laat of in het gehi niet opdagen, prijzen variëren 650,- tot 1300,- (niemand sch(| te weten of dit netto dan wel bru bedragen zijn), groepen worden ot bonden, managers vliegen elkaar de haren en processen worden ai gespannen. Dit alles nog eens gel centueerd door meisjes die 's nacb zomaar zoekraken, L.S.D.-affairei P.S.-schandaaltjes, wanbetaling*: drankmisbruik, kontraktbreuk meer van die dingen land rijk is. Het Europese meisjes weekblad Tina, dat sinds enige tijd in Engeland, Duitsland, Frankrijk, Italië, en binnenkort ook in Zweden, Joego slavië, Turkije, Finland en Spanje verschijnt, zal begin juni met een Nederlandse editie uit komen. Tina, dat speciaal is af gestemd op het jonge meisje boven de tien jaar, zal wekelijks uit komen en bevat 32 pa gina's in full colour ge tekende stripverhalen en de nodige rubrieken en korte verhalen, die binnen de interessesfeer van de bedoelde leef tijdsgroep vallen. De abonnementsprijs bedraagt veertig cent per nummer of vijf gul den twintig per kwar taal (van dertien we ken). De verkoopprijs voor losse nummers is bepaald op vijftig cent per exemplaar. De Engelse uitgave van 1 april: Tina lights your way to happiness: Tina verlicht de weg naar het geluk barbiemode Tina heeft als enig weekblad de rechten verworven van een weke lijks terugkerend stripverhaal over Barbie, de tienerpop, die een inter nationale rage werd. Bovendien zal Tina elke week de nieuwste barbie mode presenteren. In Tina zullen verder onder meer de volgende stripverhalen verschijnen: „Jane Bond" (geheim, agente num mer 1), „Jackie en de wild boys" (winkelmeisje wordt pop-zangeres), „De ruimtemeisjes" (drie stewardes sen vliegen naar Venus), „Dick en Dina" (Duiken naar schat in oud galjoen), „Wagens koers west" (Glo- prijsvraag Om ervan verzekerd te zijn, dat Tina bij het jonge meisje in de sma^k zal vallen zal een prijsvraag worden uitgeschreven, waarbij de lezeresjes verzocht wordt, in hoogstens vijftig woorden hun mening over Tina te geven. Een jury, onder leiding van Joop (Swiebertje) Doderer, zal uit de binnengekomen brieven een se lectie maken. Voor de origineelste inzending zijn in totaal vijfhonderd Barbie-poppen beschikbaar. De beaters in België hebben het i best. De Belgische beatgroep 1 Layabouts (De Doorzetters) hebt daar bij een bezoek aan ons land boekje over open gedaan. Be', loopt erg achter wat beat betr; Het heeft ln dit opzicht geen el; gezicht. Het publiek ls gereservee en met wilde beat moet je al hc maal niet aankomen. Dat kan j woon niet. In België moet het al maal slow-beat wezen. Of rustl rhythm and blues. Het mag 1 niets wilds zyn. Als 'n beatgTo probeert de laatste hits te spel! keert het publiek zich vol af gr Ij z af. Als de Belgische tiener tienerprogramma wil zien, moet op Nederland afstemmen. Het gische programma „Tlenerklanke ls het aankijken niet waard. Als je België met een paarse broek loopt wordt je voor gek verklas The Layabouts betalen het gelag. The Layaboutman, die dit verte voegde er aan toe, dat hij zijn le haren heeft moeten laten afknip omdat hy voor viezerik werd ui: maakt. Dit vond hy nog het e lichtpuntje van overeenkomst Nederland. Zo erg liggen wy nu ook weer achter op België, ondanks de gra voorbeelden van Tromp en De Ru; ter. kig stond het kopje nog op het scho teltje. Ze moesten er allemaal om lachen. Moeder gaf tante gauw een ander kopje en gooide_ het kapotte Liesbeth Disseldorp, Hoogmade, ver telt ook een sprookje. DE FEE MET DE TOVERFLUIT Er was eens een fee, die een mooie toverfluit had. Iedereen mocht er eens een keertje op fluiten, behalve de heks, die in het bos woonde en vrese lijk jaloers was, omdat de fee een toverfluit had. Eens toen de fee en de andere dieren uit het bos sliepen, ging de heks zacht jes naar het huis van de fee en ging daar zoeken naar de toverfluit. Ze vond hem en ging er gauw mee naar huis. Wat was ze tevreden. Dadelijk ging ze de fluit proberen en onmid dellijk kwamen alle dieren uit het bos toegesneld om te vragen wat ze moesten doen. De heks vroeg of er een slim konijn was, die wilde gaan kijken waar de fee was en of ze al aan het zoeken was. Maar er was ook een ondeugend konijntje die dacht: ik ga gauw aan de fee vertellen wie de fluit heeft meegenomen. Toen hij in het bos kwam zag hij dat de toverfee zat te huilen. Hij vroeg wat er was en hij vertelde nu alles. De fee stond met open mond te luis teren. „Zo, zo, dat weet ik ook weer." Ze veegde haar tranen weg. „Blijf jij vannacht maar hier slapen, dan gaan we samen proberen de tover fluit terug te halen." Voor de fee zelf naar bed ging, ging ze eerst het konijntje toedekken. Het was middernacht toen de fee op stond en ook het konijntje ging roe pen. Samen gingen ze, heel zacht, naar het huis van de heks. Daar aan gekomen gingen ze doodstil naar bin nen en zochten naar de toverfluit. Toen ze die gevonden hadden, gingen ze samen naar huis. Het was al och tend geworden toen de fee op haar toverfluit blies. Dadelijk kwamen alle dieren van het bos naar de fee toe en vroegen wat ze moesten doen. „Jullie moeten proberen om de heks te vangen", zei de fee. En dat lukte. Toen de heks gevangen was vierden ze feest en ze leefden nog lang en gelukkig. TANTE JO en OOM TOON. Wind - kikker - ei - handschoen. Goede oplossingen kwamen binnen van: Treesje Wessendorp, Wim Niest- hoven, Leo v. Schagen, Anton Blok huizen, Suzan Holswilder, Freddy van Duyn, Martien Aniba, Paul Belt, Len ny v. Buuren, Marieke Witkamp, Ka- ris Blekhengh, Elsje v. d. Meel, Perry Bosman, Suzan Braggaar, Marie-Loui- se Steenbergen, Freddy Koree, John ny Driesen, Anja v. Steenbergen, Mo nique v. Cleef, Wilma v. d. Berg, Mur- win Jong Atei, Annemieke Montanus, Vinny Habraken, Cobie Bavelaar, Frans Breedeveld, Hans Langezaal, Irene Grootes, Cockey Ernst, Anja Visser, Anja v. Hulst, Willo v. Eygen, Guus v. Kalkeren, Elsje Buil, Marga Flevig, Leiden; Gerard Onderwater, Voorhout; Cootje Oomen, R.A.veen, Lydia Bontje, Nieuwe Wetering; Ma rian Brama, Voorhout; Annie Bax, Voorhout; Petra Looyesteln, Hoog- Deze keer heeft Gerard Onderwater, Rijnsburgerweg 56, Voorhout, het boek gewonnen. 'N LEVENDE LICHTBRON De natuur is toch i wonderbaar. Ik denij b.v. aan 'n kleine lichtj vlieg, die in Zuid-Air,ej rika voorkomt. Door c inboorlingen wordt i Europa genoemd. Ze onderscheidt van haar soortgenoterJ dat zij de wereldrecord houdster is als zelflicbj tende vlieg. Het licht, dat van haaij uitstraalt is zo sterk, dat 50 van die lichtvlie- gen op een donkere doek gezet, deze net ze helder verlichten als 'z elektrisch lampje. Et zijn nog plaatsen it Zuid-Amerika, waar dt mensen een groot aarr tal dezer diertjes in inmaakglaasje opslui ten, dat dan als zak' lampje dienst doet bil nachtelijke tochten door het donkere woud. De jaren gingen voorby. De honderdman en zyn gezin en vele trouwe bedienden vielen als slachtoffers van een zeer besmettelyke ziekte de pest. Ook de meubelma ker stierf achter de tralies een vreseiyke dood. Een nieuwe honderdman kwam. Binnenlandse oorlo gen woedden tussen de rid ders en edelen. Ook hier ln Zuid Limburg maar de Ver- nelsberg met zyn muren van een halve meter dikte hield stand. Vol ontzag keken de jongens naar de diepe ven sternissen. Uonge wat een dikke muren. Als die stenen eens konden spreken. Ook de kast met z'n grote ge heim hield stand. Een uit stekende bergplaats voor de paardenzadels. Toch is de schat gestolen. Op het eind van zyn leven heeft de meubelmaker het geheim aan zyn oppasser verteld. Wie de dieven wa ren, dat is nooit achterhaald kunnen worden en vergeet niet er kwamen telkens andere bewoners op de Ver- nelsberg, de mensen werden door de oorlogen en besmet- teiyke ziekten niet oud. Ook de mannen die de onderaardse gangen gegra ven hebben, mochten nooit meer met andere mensen in aanraking komen en wer den ook in cellen gezet in de donkere kelder. De jongens rilden al by de gedachte dat ooit levende wezens zulke strenge maat regelen hadden meege- Piet zuchtte diep. „Ge lukkig leven we niet meer in zo'n nare tyd.„ Oom André zei hierop niet veel want hy wist maar al te goed dat er in de laatste wereldoorlog ook vreseiyke dingen gebeurd waren. "Mijn grootvader heeft al die cellen met cement laten dichtgooien. Hy vond het zo'n vreseiyke gedachte om herinnerd te worden aan de wreedheden van die tijd." „Zeg Gerard vertel jy nu maar, van dat rooster dat we gezien hebben aan de overkant van de Geul", zei Hein. „Jongens ik zie en merk wel. dat jullie op avontuur zijn uitgeweest. Dat rooster ken ik, dat was het einde van een luchtkanaal, om de gevangenen frisse lucht te Je kon aan de gezichten van de jongens zien, dat deze simpele opmerking hun avontuuriyke plannen een beetje in de war stuurde. Ze hadden al gedroomd van onderzoekingstochten in het duister ln holen en gangen. „En nu naar bed!" kwam tante Joke de kamer binnen met drie heeriyke appelen. „Morgen komen vader en moeder jullie halen en zit de paasvacantle er weer op voor jullie". „Ja Jam mer," zuchtte Piet. In de grote vakantie komen jullie maar weer rug en dan met tenten. Op het grasveldje aan kromming van de Geul, is het fyn kamperen, zwembad naast Je.„ „Nou we komen vast, als vader het tenminste góed vindt enals we over gaan", zei Piet een beetje benauwd. „Nog 2Vi maand flink aanpoten", zei tante Joke die altyd lerares geweest was en dus de klappen van de zweep kende. „Gaan w& morgen nu eerst de sleutel passen?" wilden de Jongens nog we ten, voor ze naar boven gingen. Dat beloofde oom André.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 10