SHE ZELFS DODEN WACHTEN IN MOETEN RUSLAND RADICAAL KABINET VAN KVP EN AR VOOR VERKIEZINGEN itórliceti? 57 DONDERDAG 18 MEI1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Eind vorige maand publiceerde Ken neth Kaunda, de president van de Afrikaanse staat Zambia, een rapport over politieke vernieuwing in zijn land, getiteld „Medemenselijkheid in Zambia". Het motto voor deze ver nieuwing is: „Het volk boven de ideo logie, de mens boven de instellin gen". Gulden woorden, die ook in Nederland het streven naar politieke vernieuwing zouden kunnen leiden. Als er iets is wat wij uit de verkie zingsuitslagen van de laatste tijd en uit de alom heersende onrust kunnen afleiden, dan is het dit: de mensen willen weer als mens serieus geno men worden. Als kiezer en voor het loket; dat is de les van D '66 en de Boerenpartij. Misschien berust de neiging de grote partijen als één pot nat te beschouwen wel op de indruk dat zij allen de eigen ideologie en de bestaande instellingen belangrijker vinden dan het welzijn van de mensen. Helaas betekent de alge mene wens naar politieke vernieu wing nog niet dat allen ook het ideo logisch denken willen afschaffen. Zo horen wij nog steeds dat er een socialistische partij moet blijven, al was het alleen maar om lid te kun nen blijven van de socialistische internationale, een instelling waar van de voornaamste functie schijnt te zijn, het vergemakkelijken van telefonisch contact tussen socia listische leiders. Anderen stellen dat in elk geval de christelijke partij vorming moet worden behouden, als of die een doel was in zichzelf. Niet kiezerskorps, maar partijkader zit vastgeroest in bestaand stelsel Voor mij staat dit niet vast. Ik geloof dat het evangelie alles met de politiek te maken heeft en juist in deze tijd van grote betekenis is, omdat het ons wijst op onze verantwoordelijkheid voor het geluk van andere mensen. Hoopgevend is de wijze waarop thans de encycliek „Populorum Progressio" in de Neder landse politiek functioneert. Alleen: helaas niet bij de KVP. Wél bij de PSP. de PvdA en D'66, die de lijn van de encycliek doortrokken in de vorm van 'n motie waarin zij voorstel den de omvang van de ontwikkelings hulp te baseren op de bestedingsmoge lijkheden in de ontwikkelingslanden en niet op de bestaande ruimte in onze begroting. Dit punt een radicale aanpak van de armoede in de wereld of kijken wat we weg kunnen geven is één van de punten waarop zich nu een scheiding der geesten voltrekt. Voor deze schei ding der geesten blijkt het wel- of niet- christen-zijn niet doorslaggevend te zijn. Dit betekent voor mij, dat wij van christelijke partijvorming (in de zin politieke organisatie op basis van 't gemeenschappelijke christen-zijn) geen dogma moeten maken. Er zijn er al die over twee grote chnstelijke partijen preken, een progressieve en een con- (I strvatieve. Anderen menen dat dit het ff «inde zou betekenen van christelijke P partijvorming zoals wij die nu kennen. Ik geloof dat de laatsten gelijk hebben. M.iar, hebben wij op dit moment niet eigenlijk al twee verschillende soorten christelijke politiek, die van degenen die de visie van het kabinet-Cals deel den en die van hen die zich ver want voelen met de visie-Zijlstra-De Jong? Ik meen dat we het niet kun nen ontkennen. De geesten scheiden zich met name waar het gaat om een visie op de politieke problemen van de ze tijd. LIBERALISTISCHE VISIE Sommigen menen dat het christen dom een belangrijke bijdrage heeft ge- leverd aan de westerse cultuur, een bij drage die zij thans op velerlei terrein in gevaar achten. Zij vrezen een aan tasting van gezag en orde en begrijpen niet waarom er zo nodig gedemon streerd moet worden. Over hun ideolo- I gische denkbeelden zal ik niet uitwei den. zij zijn de mijne niet en het is in deze moeilijk om objectief te zijn. Bovendien heeft de heer Van Riel ze al j in ons blad uiteengezet. Hij meerit, dat deze ideologie op het sociaal-eono- j misch vlak vaak gepaard gaat met 'n I liberalistische visie. Dat lijkt mij niet onwaarschijnlijk, de genoemde denk beelden vormen in elk geval geen be- I dreiging voor het liberalisme. De band met het liberalisme betekent, dat voor de groep die er deze visie op na houdt een belangrijke toekomst in de Neder landse politiek moet zijn weggelegd. D '66 STOK ACHTER DEUR POLITICI OVER PARTIJVERNIEUWING r de leefbaarheid van het land ie achterop geraakt bij de parti culiere welvaart. Zo komen er bijvoor beeld ateeda meer auto's, maar cr zijn te weinig aangepaste wegen. Radicale politiek wil ook zeggen, offers brengen om dit verstoorde evenwicht te her stellen. zij zich aandient. Wat v< de mens, iedere groep m de gehele mensheid toe" citaat met 't motto van 1 Het liberalisme heeft te lang ingevre ten in onze samenleving dan dat het zijn appèl 'nog zou kunnen verliezen. Het biedt de sterke, zo schreef Taw- ney indertijd in zijn „The acquisitive society" de mogelijkheid tot vrije uit oefening van zijn macht en het geeft de zwakke hoop eens ook sterk te mo gen zijn. Het maakt de enkeling tot centrum van zijn eigen wereld. De ge schiedenis heeft wel in het licht gesteld welk een aantrekkingskracht hiervan uitgaat. Het belangrijkste onderdeel van onze politiek dat voor een radicale verande ring in aanmerking komt is wellicht de buitenlandse politiek. Daarin moet het gaan om verzekering van het voortbe staan van de mensheid en om een menswaardig bestaan voor de gehele wereldbevolking. Vrede kan niet geba- pens, maar moet berusten op weder zijds vertrouwen. Thans is een actieve vredespolitiek vereist. Van ons land zou onder meer verwacht mogen wor den, dat het initiatieven ontwikkelt om de NAVO om te vormen tot orga nisatie voor westelijk overleg over wa penbeheersing en ontwapening, dat het de bondgenootschappelijke verhouding met Amerika benut om dit land te wij zen op zijn verantwoordelijkheid voor het voortduren van de oorlog in Viet nam zolang het de verschrikkelijke bombardementen op Noord-Vietnam niet heeft gestaakt en dat het in de EEG en vooral nu in de Kennedyronde aandacht vraagt voor de belangen van de ontwikkelingslanden die bij gebrek aan pressie ten onder dreigen te gaan. Mij is gebleken, dat bij doorpraten over deze punten 'n duidelijke schei ding aan 't licht treedt tussen radica len en traditionelen, 'n scheiding die dwars door de bestaande politieke par tijen heenloopt (ook door de PvdA). MOSKOU (Rtr.) De Kus sen, die beweren dat zij een groot deel van hun leven in queues doorbrengen, moeien ook na hun dood in de ry als zy gecremeerd willen worden. Deze en andere mis standen worden aangehaald in het weekblad Economische Gazet. In een kritiek op het gebrek aan piëteit by de door de staat georganiseerde uit vaartdiensten. Een van de medewerkers van loet blad, A. Goedimov, Putte uit eigen ervaring, die hij liad opgedaan by het overlijden van een vriend. De naaste verwanten van de overledenen moesten, on danks hun verslagenheid, och van het ene departe ment naar het andere spoe den en voor de uitvoering van de nodige formaliteiten vaak dezelfde zaak aan ver schillende ambtenaren uit leggen. Op de dag van de crematie verscheen een oude, omgebouwde autobus voor de rouwkamer, waarna de kist door familieleden en vrien den moest worden ingeladen. De rouwenden persten zich naast de kist in het voertuig, dat zich met een vaart van 60 km/h de maximum snelheid in Moskou naar het crematorium begaf. Volgens Goedimov was de bestuurder eerder op markt bezoek dan voor een uit vaartdienst gekleed en was de „Itykauto geschikter voor het vervoer van brandhout dan van doden. Bij aankomst bij het crema torium het enige in de hele Sovjet-Unie bemerkte het gezelschap dat z(j zich met de dode moesten aan sluiten in een rfl met zes andere kisten. De eerste rouwstoet bevond zich in het crematorium, de tweede ln de vestibule, terwijl de an dere bulten moesten wach ten. Toen het gezelschap van Goedimov aan de beurt was om de zaal te betreden, waarschuwde de directeur van het crematorium dat men een kwartier de t(jd had voor toespraken, zang en af scheid nemen. De journalist tekende daarbij aan dat aan deze limiet streng de hand wordt gehouden en dat de directeur bij overschrijding van de toegestane tijd de plechtigheid kan afbreken. In Moskou worden vier van de vijf overledenen op staatsbegraaf plaatsen ter aarde besteld, maar er be staat weinig gelegenheid om een waardig afscheid van de overledene - te nemen. Vol gens Goedimov houdt de dienstverlening van de staat op met het verschaffen van een kist. een graf en een ltjkwagen. Het gevolg hier van is dat vele door een sterfgeval getroffen families ondanks hun onkerkelijkheid zich tot de Kerk wenden voor de verzorging van de begrafenis, omdat zij zorgt voor een opbaring, een uit vaartplechtigheid en een re- quienxlienst. Officieel bestaat de mogelijk heid om een overledene op te baren in een arbeiders club, waarbij de wacht wordt betrokken door vroegere col lega's van de dode en een orkest ter beschikking staat voor het spelen van treur marsen. Volgens Goedimov gebeurt dit muar zelden, om dat de clubhuizen niet alle maal zijn Ingericht voor het houden van zulke plechtig heden en het Moskous begra fenisbureau maar over één orkest beschikt Een ander probleem is het vinden van geschikte graf stenen en ijzeren hekken, waarmee de graven worden afgezet. De produkten van de staatsondernemingen zijn slecht afgewerkt en de vraag ernaar is groter dan het aanbod, zodat de markt openstaat voor particuliere ondernemers, die buitenge woon hoge prijzen vragen, aldus de economische spec- Een actuele kwestie waarin de geesten uiteengaan, is de levering van duikbo ten aan Zuid-Afrika. Hierbij gaat het erom of het ons echt iets interesseert of op dat andere deel van de wereld politieke rechten en economische mo gelijkheden aan alle mensen gelijkelijk zullen worden toegekend, of niet. Als het kabinet De Jong mocht besluiten de exportvergunning voor de duikboten te verlenen, zal dit naar mijn mening 'n politieke hergroepering in ons land aanzienlijk bespoedigen. LEEFBAARHEID Wat een radicale vernieuwing voor de binnenlandse politiek zal moeten inhou den. werd al aangekondigd in de troon rede voor het kabinet Cals in 1965 Sinds de tweede wereldoorlog is de par ticuliere welvaart in ons land enorm toegenomen. De zorg voor de leefbaar heid van het land is daarbij achterop geraakt. Wij krijgen steeds meer auto's maar beschikken over te weinig aan de omvang van het moderne verkeer aan gepaste wegen. In de grote steden heeft de toename van het particuliere ver keer de binnenstad onleefbaar ge maakt. Er zijn te weinig recreatie voorzieningen om een creatieve vrije tijdsbesteding mogelijk te maken. Men sen die willen trouwen kunnen wel vol doende duurzame consumptiegoederen (ijskasten, wasmachines en dergelijke) kopen, maar er staat voor hen geen woning klaar. Met andere woorden: er ontbreekt iets aan het sociaal even wicht tussen de voorzieningen in parti culiere behoeften en die in gemeen schapsbehoeften. In de komende jaren zal het niet zozeer moeten gaan om vergroting van de particuliere bestedin gen als wel om de zorg voor het ge meenschappelijk welzijn. We raken hier echter een teer punt. Economischc groei geldt bij ons nog steeds als een onschendbare norm. Merkwaardig is, dat we wel overtuigd zijn van de sociale kosten van een on gebreidelde economische groei als het gaat om ontwikkelingslanden. In eigen land stuit echter een pleidou voor ..temporisering" van de groei van particuliere investeringen en particu Here consumptie terwille van meer ge meenschapsvoorzieningen op grotr weerstanden. De Paus trapte bepaald geen open deur in met zijn stelling in ..Populorura Progressio", dat de econo mie in dienst moet staan van de mens. Al te zeer staat bij ons de mens in dienst van de economie. Met instemming citeert de Paus een prachtige opmerking van pater Lebret: „Wij menen bet niet dat de economie gescheiden wordt van het menszijn, de ontwikkeling van de beschaving waar dit artikel begon). MISVERSTANDEN Ook hier scheiden zich de geesten tus sen traditionelen en radicalen. De tra ditionelen willen op zijn minst aanpas sing van de belastingtarieven aan de in flatie en liefst nog verdergaande belas tingverlaging. De leuze „offers bren gen voor een beter leefbare toekomst" irriteert hen. De radicalen daarentegen vinden de belastingverlaging die wij straks per 1 juli zullen krijgen, onver antwoord zolang wij nog maar zo wei nig aan ontwikkelingshulp besteden en er een groot tekort is aan goede ge meenschapsvoorzieningen. Voor ik de ze scheiding der geesten ga confronte ren met de huidige partijverhoudingen, wil ik hier eerst trachten twee misver standen uit de weg te ruimen. Ten eerste: bij de scheiding tussen ra dicalen en traditionelen gaat het niet om de vraag of de overheid al of niet efficiënt moet optreden. Ook de radica len zijn voor een zo doelmatig moge lijke besteding van de belastinggel den. Een onderzoek naar de doelmatig heid van het overheidsapparaat en naar de vraag of alle thans door de overheid uitgevoerde taken ook in de toekomst door haar moeten worden ver richt. zou in Nederland bij geen één burger op verzet stuiten. Een tweede punt dat bij de scheiding der geesten geen rol speelt is de Inflatie. Beide groeperingen willen die zo goed moge lijk bestrijden, de traditionelen door de beperking van de overheidsbestedin gen en de radicalen door beperking van de particuliere bestedingen, dat wil zeggen door verhoging van de belastin gen. In dit verband kan nog worden opgemerkt, dat het overheidsaandeel in de inflatie niet zozeer wordt veroor zaakt door het opstellen van foute be grotingen als wel door te slechte be waking van op zichzelf juiste begrotin gen. Wat dit betreft doet de herbenoe ming van minister Witteveen het erg ste vrezen. RADICAAL KABINET Hoe zal nu de genoemde scheiding tussen traditionelen en radicalen zich in onze partijverhoudingen gaan door zetten? Het initiatief zal voorlopig wel blijven komen uit de christelijke par- tijen.De radicalen uit die partijen zien zich nu immers geplaatst voor een traditioneel kabinet dat door hun eigen partijen wordt gesteund. Het lijkt onvermijdelijk dat de confessio nele partijen in de komende ja ren voor een andere politieke lijn gaan kiezen, of dat er 'n breuk zal komen. Als AR-spijtstemmers hebben wij con tact gekregen met gelljkdenkende ka tholieken. Zo spoedig mogelijk zal 'n werkgroep worden gevormd bestaande uit zowel jongere als oudere christe lijke radicalen. liet eerste doel zal zijn de AR en de KVP te winnen voor een nieuwe po litieke lijn, die bij de eerstkomende verkiezingen op zijn minst tot uitdruk king zou moeten komen in de forma tie van een rudicaal kabinet vóór die verkiezingen. De kiezers zouden zo'n kabinet dan een meerderheid in het parlement kunnen bezorgen door te stemmen op de partijen waaruit het is samengesteld. Dit is voor ons het absolute minimum; wij willen niet nog een keer gaan afwachten wat de poli tieke leiders met onze stem gaan doen. ttfen Dr I angen van het ir U geworden, irlman kan ze- Er zijn er onder ons, die formatis van een radicaal kabinet vóór de verkie zingen té minimaal vinden. Deze ge dachte gaat, zo menen zij, ten onrech te uit van het voortbestaan van AR, KVP en PvdA. Met vernieuwing van die drie partijen komen wij er naar hun mening niet; zij zijn voor een to tale politieke hergroepering. Ik geloof, dat het weinig zin heeft hierover te theoretiseren. Met name in de KVP zijn er hoopgevende teke nen die erop wijzen dat men liever zelf tot politieke vernieuwing wil over gaan dan af te wachten tot de Tweede- Kamerfractie is afgebrokkeld tot vijf tien zetels. Wel meen ik dat zij die een totale hergroepering wensen, terecht uitgaan van de noodzaak dat er ook bij de PvdA iets moet gebeuren. Als christelijke rsdicalen hebben wij mis schien te veel de neiging te menen, dat een menselijke, bewogen politiek in Nederland mogelijk zal worden als de AR en KVP zich maar vernieuwen. Veel zal echter afhangen van de ont wikkelingen ln de Partij van de Ar beid. STOK ACHTER DEUR Men zal gemerkt hebben dat ik behoor tot degenen die veranderingen ln het partijwezen belangrijker achten das veranderingen in het kiesstelsel. Ik zie D '66 echter als een onmisbare stok achter de deur. D '66 heeft ons laten zien, dat het argument dat „on ze mensen" nog niet rijp zijn voor ver nieuwingen, vals is. Niet het kiezers korps. maar het partijkader ztt vastge roest in het bestaande stelsel. Wie meent dat ccn radicale poUtleke ver nieuwing in ons land zich nog geheel buiten D '66 om zal kunnen voltrekken vergist zich. Wij zullen met deze groe pering ln nauw contact moeten blij ven. Hun eerste optreden ln de Twee de Kamer maakt benieuwd naar hun gedachten over hun eigen rol in de partijpolitieke vernieuwing. Het lijkt erop dat hun pragmatisme bepaald niet betekent dat deze groep geen be wogenheid kent of wil kennen. DOODSBENAUWD Tot slot van dit artikel wtl lk graag nog Iets zeggen over het onuitputte lijke onderwerp van de „deconfeszl- nslisering". In de kring van de AR- spljtstcmmers zijn wij doodsbenauwd voor de soort van deconfessionalise ring. die wordt voorgestaan In de KV P-jongerenorganlsatle. WIJ hebben begrepen dat men daar de K wtl schrappen maar de VP behouden. Het omgekeerde sagen wij liever. Ons bezwaar tegen de ARP is niot dat zij zich wil baseren op evangelische radicaliteit, maar dat zij deze leuze - naar onze mening niet waarmaakt Met ccn beroep op de verplichtingen van het christen-zijn kunnen AR en KVP misschien nog worden meegetrok ken in de richting van een radicale politiek die offers wil brengen voor een rechtvaardige verdelTng van de wel vaart In de wereld en 't gemeenschap pelijk welzijn ln eigen land. Gedecon- fessionuliscerd zullen deze partijen ontaarden in één grote botsing van be langen. Een andere vraag is of het christen zijn de primaire basis van politieke organisatie zal moeten blijven wan neer het lot een politieke hergroepe ring zou komen. Ik zou zoals ik hierboven al schreef noch van christelijke partijvorming noch van per-se-n iet-christelijke partijvorming een dogma willen maken. Degenen die een radicale politiek voorstaan doen er mijns Inziens verstandig ann, eerst te trachten het over een politiek program ma eens te worden. WIJ mogen als hristenen niet 'n samenwerking uit sluiten met mensen met wie wij het ooi it lek geheel eens zijn. maar die zich geen christen willen noemen. BEWOGENHEID Het belangrijkste lijkt mij dat er een sfeer geschapen wordt waarin encyclie ken als „Pacem in Terrls" en „Popu lorum Progressio" volop kunnen func tioneren. De Kerk moet de wereld van de politiek een spiegel kunnen voorhou den; het moet niet zo zijn, dat de po litieke partijen al menen voor eens en voor al te weten wat christelijks poli tiek betekent. Het moet gaan. om met da. Buskes te spreken, om een voortdurend op nieuw geïnspireerd pragmatisme. Of. om het te houden bij de woorden van KVP'ers als Jurgens en Bogasrs, om een Partij van de Bewogenheid.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7