Executie Provo - ongehinderd door de politie - ging niet door Synthetisch voedsel einde hongersnood Actie Eten voor India teleur stellend Lexington Kennedyronde haalt toch de eindstreep Tarieven gaan 30pet. omlaag Vijf doden bij frontale botsing Yrouw na mishandeling overleden DINSDAG 16 MEI 1961 DE LE1DSE COURANT Prins Bernhardt in Montreal Smaak wordt toegevoegd MONTREAL (ANP) Prins Bern- hard, die saterdag met koningin Julia na voor een besoek van twee weken aan Canada in Montreal is aangeko men, heeft vandaag in een toespraak tot het 21e congres van de internationa le Kamer van Koophandel in Montreal een krachtig pleidooi gehouden voor de vervaardiging op grote schaal van syn thetische voedingsmiddelen als oplos sing van het dringende voedselprobleem in de wereld. In het verleden, aldus prins Bern- hard, zijn voorstellen voor het gebruik van synthetische levensmiddelen altijd afgewezen met waarschuwingen dat zij, hoe voedzaam ook, niet zouden wor den gegeten omdat zij niet smakelijk zouden zijn. Ik heb synthetische eiwit- produkten geproefd nadat zij met kunst matige middelen waren gearomati seerd, en zij smaakten uitstekend. Som mige maken deel uit van de menu's die oor maanreizigers zijn bestemd. Het gemeenschappelijke probleem dient te worden opgelost door de Ver enigde Naties en alle landen afzonder lijk. Ook het internationale bedrijfsle ven zou zijn ervaring ter beschikking moeten stellen. Misschien het meest nodig is een gemeenschappelijke erken ning in de ontwikkelingslanden zelf, dat het voedselprobleem voorrang dient te hebben boven industrialisatie, die niets met het vraagstuk van de voeding maken heeft, aldus de prins. Bij aankomst op het vliegveld van Montreal zaterdagavond oogstte de ko ningin een hartelijk applaus van de ve le aanwezigen door naar de ontvangst kamer te wandelen en geen gebruik te maken van de auto. De Canadese bere den politie was van haar stuk gebracht door deze afwijking van het protocol. Het hoofd van de politie wilde de ko ningin tegenhouden, maar zij slaakte de verzuchting „Laat me nu wande len". En ze liep door, terwijl prins Bernhard onbegrijpend de armen om hoog stak. De koningin heeft gisteren incognito reeds een bezoek gebracht aan de we reldtentoonstelling, waar zij donderdag het Nederlands paviljoen zal openen. Gisteravond woonde het koninklijk paar een ontvangst bij van de Nederlandse kolonie in Montreal. Met het koninklijk paar is ook een uit 30 man bestaande Rotterdamse good- will-delegatie onder leiding van burge meester Thomassen naar Canada ge reisd. Zij wil daar opnieuw de aan dacht vestigen op de Rotterdamse ha- AMSTERDAM (ANP) De totale opbrengst tot nog toe van de actie „Eten voor India" is 3.601.000 gulden. Hiervan kwam uit Friesland 321.000 gulden. Zeeland 138.000 gulden. Gronin gen 120.000 gulden, Drente 110.000 gul den, Limburg 114.000 gulden, Ovcr- ijsel 322.000 gulden, Utrecht 255.000 gulden, Gelderland 416.000 gulden, Noord-Holland 537.000 gulden, Zuid-Hol land 877.000 gulden en Noord-Brabant 381.000 gulden. De drie grote steden brachten op: Amsterdam 115.000 gulden, Den Haag 100.000 gulden, en voor zover op het ogenblik bekend Rotterdam 70.000 gul den. Maar dit laatste bedrag is duide lijk een tussenstand, omdat het bureau in Rotterdam reeds om drie uur sloot en er vermoedelijk veel meer in de Maasstad is binnengekomen. Voor de rest is de opbrengst van de ze actie natuurlijk zeer teleurstellend in vergelijking met die van het vorige jaar, toen in twee uur 17,1 miljoen gul den werd opgebracht. Overigens is bedrag van 3,6 miljoen gulden, wat op het ogenblik als totaalbedrag wordt ge noemd, nog maar een tussenstand, want in verband met Pinksteren waren verschillende gemeentekantoren vroeg gesloten. Het is dus rustig aan te men dat de bijdrage veel groter zal zijn. Dit zal echter pas vandaag duide lijk tot uiting komen. Bovendien zal in de loop van deze week pas bekend wor den welke bedragen per giro zijn over gemaakt. De kans, dat dus een totaal bedrag van ongeveer vijf miljoen gul den zal kunnen worden gehaald, i> niet helemaal uitgesloten. Vorig jaar was het totaalbedrag ruim 26 miljoen gul- Efficiëncy- onderzoek bij de P.T.T. DEN HAAG (ANP) De minister van Verkeer en Waterstaat heeft opdracht gegeven bij de postdienst een extern ondersoek te doen instellen naar de mo gelijkheid, door vergroting van de doel matigheid bij te dragen tot een merk bare verbetering van de exploitatiere sultaten. Hiermee wordt gevolg gegeven aan een suggestie, gedaan bij de behande ling van de PTT-begroting 1967 in de Tweede Kamer, om door inschakeling van een extern organisatiebureau meer zekerheid te verkrijgen over de doel matigheid in het PTT-bedrijf en met na me in de postdienst. De opdracht is door de directeur-generaal van de PTT ver leend aan het raadgevend efficiencybu- reau Bosboom en Hegener N.V, te Am sterdam, dat in verband met de omvang van het onderzoek zal samenwerken met het raadgevend bureau Berenschot N.V.. Bij eventuele voorstellen tot ver betering van de organisatie dienen de bureaus tevens aan te geven in hoever re verwerkelijking van deze voorstellen een vermindering van het bestaande dienstbetoon tot gevolg zou hebben. Overeengekomen is het onderzoek voor april 1968 af te sluiten. AMATEURDANSERS Kampioenschap 1967 De Nederlandse Amateur Dansers Club organiseert op zondag 21 mei in alle. zalen van de Stadsgehoorzaal te Leiden het Nederlands kampioenschap 1967. Deze wedstrijd, zowel voor Ball room als La tin-American dansen, staat open voor alle klassen. De voorronden, herkansing en kwart finales voor nieuwelingen, D-, C-. A- en B-klassen beginnen 's morgens om half elf en eindigen om vijf uur 's middags. Drie juryleden zullen deze wedstrydon- derdelen beoordelen. De demifinales de finale worden gehouden van zecen tot twaalf uur. Zven juryleden zullen hierbij de prestaties waarderen: de da mes Geer de Jong, W. Ponne en de heren J. Alphenaar Jr, W. Bonel, Ger de Jong, A. Kuil, H. Ponne, L. Wessling en Pierre Zom jr. De muziek wordt verzorgd door het „Confetti/Combo". Eveneens zeven juryleden zullen aan wezig zfon bfl de voorronde, herkansing, kwartfinale on demiifinale van de hoofd klasse, alsmede bij het kampioenschap van de Latln-Ameicandansen. De finale hoofdklasse en Latin-American worden verdanst op vrijdag 26 mei ook in de Stadsgehoorzaal te Leiden. De laatstge noemde onderdelen worden door de tele visie uitgezonden (Ned. 1 van negen uur tot tien over tien). De kijkers kun nen dan ook getuige zijn van de prijsuit reiking door de burgemeester van I den, de heer G. G. v. d. Willigen. De ganifetie van de kampioenschappen is in handen van de Haagse dansleraar H. Kleynhaus. Drie mannen doen mislukte overval op Groninger De Haagse rechtbank heeft vanmorgen overeenkomstig de eis van de officier van justitie twee weken geleden, de beide BerlJJnae studenten W. K. (26 jaar) en P. E. S. (25 jaar) leder tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld, met aftrek van -het voorarrest, wegens inbraak in het Legermuseum te Leiden op 20 maart van dit jaar, waarbij zesentwintig wapens, karabijnen, vuist vuurwapens, automatische wapens en bajonetten werden gestolen. Verdachten hadden ook in diverse steden in België de mogelijkheid onder zocht om aan wapens te komen, omdat (zij hulp wilden verlenen aan Oost- Duitsers, die naar het Westen wilden ontsnappen. Belde verdachten zullen op 21 Juni op vrije voeten komen. Naar de president van de rechtbank meedeelde, is dit gedaan om verdachten in de ge legenheid te stellen hun „zo lichtzinnig onderbroken studie" in Duitsland voort te zetten. De in beslag genomen auto zal aan verdachten worden teruggegeven. Gezellig onderonsje in Vondelpark (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Juist zoals In de beste dagen van de Franse guillotine, zyn er zaterdag avond in de sprekershoek van het Amsterdamse Vondelpark enkele honderden op de been om de executie van Provo by te wonen. Het zijn voor het me rendeel netjes in het confectie pak gestoken burgers, gelar deerd met hip geklede figuren, een enkele blotevoeteling en een klein aantal overduidelij ke provo's. Naast voormannen als Roel van Duyn, Robbie Stolk, Robert Jasper anti rookmagiër Grootveld, Wil lem Hitweek de Ridder en Simon Sigma Vinken oog geven ook schaakmeester Jan Hein Donner en rattenko ningauteur Harry Muiiseh acte de présence. Een geluidswagen strooit nette burgerlijke melo dietjes door het geroezemoes en verslaggevers van radio en tele visie trachten vóór de executie nog enkele wereldhervormende uitspraken te ontlokken aan de genen die aan de wieg van Pro vo hebben gestaan en die nu het doodvonnis over de fors ontwik kelde kleuter willen uitspreken. Provo-raadslid Luud Schim- melpennlnck geeft na enige moeilijkheden met de microfoon het woord aan een kroidenier- achtige figuur wiens aan argu menten arme redevoering voert van het huwelijk op de tiende maart via de kabinetsformatie naar de toestand van de huidige dag. „Wat zien we nu gebeu ren?" vraagt hy ietwat rheto- risch. „Niks", komt er uit de menigte. Kruidenier af, rook- bommetje aan en Roel van Duyn op de zeepkist. Hy pleit voor een verzetsvacuüm in ana logie met het Amsterdamse ge zagsvacuüm. „Laten de beken de provoleiders naamsverande ring aanvragen, zodat zij kun nen onderduiken in de nieuwe subversieve anonieme massa". Blondgelokte Robbie Stolk heeft nog een ander Idee: „We moe ten een anoniéhie querlllabewe- Politick is onbelangrijk: rook je banaan! wordt gegaapt, en Iemand die het wachten op resultaten meer dan zat is roept uit: „Wie poua- seert my als krachtfiguur?" Heel symbolisch klinkt uit de luidspreker de stem van Boude- wijn de Groot: „Morgen is het weer zoals vandaag, het ïykt veranderd, maar jullie weten beter Vrye-Volkredaoteur Leo Jakobe leest op het podium enkele cita ten uit het boekje van voor zitter Mao voor. Hy wordt ech ter onderbroken door een jon geman die steeds weer her baalt: „Politiek is onbelnngryk, rook je banaan. Politiek is on- belangrijk, rook je banaan". Rattenvanger ging stichten, zo gauw we dan 100.000 leden hebben, kunnen we een omroeporganissatie op poten zetten. Maar laten we solidair biyven met Van Hall en ons nu officieel terugtrekken". Als de boeren... Li de warboel van sprekers tracht Roel van Duyn nu enigs zins orde te scheppen: Wat doen we met raadslid Schimmelpen- ninck? Moet hy zijn zetel ter beschikking stellen of niet?" Kreet uit de menigte: „Onaf hankelijk worden, Juist zoals de Provo-„pennlngmeester" Han is tegen de opheffing. „We moe ten niet liquideren, in deze tyd van bedrijfssluitingen Is dat zo iets als broodroof. Wat moeten we met de jongens aan die de blaadjes verkopen, de pers be thenen enzovoorts W.W.?" Gejuich van de me nigte. Onder het licht van de tv-schynwerpers vecht Luud Schlmmelpenninck zich weer een weg naar het sprekersver- hoog. „Provo is een idee", zegt hy, „een image, een mentaliteit. We hebben nu een blad, een boot, een bioscoop, een secreta riaat. Maar dat willen we niet meer. Uit de Prinsenhofconfe rentie van een paar weken te rug biykt dat de georganiseerde Amsterdamse jeugd de meeste provo-ideeën heeft overgeno men. We kunnen wat dat be treft wel stoppen. We moeten ons ontbinden en nu allen Indi vidueel initiatieven ontplooien. Van Hall terugll De byeenkomst verloopt, en Provo leeft nog steeds. Robert Jasper besluit er een einde aan te maken en stelt voor In op tocht naar het Sigmacentrum aan de Kloveniers Burgwal te trekken. Ongehinderd door de politie er is in het Vondel park geen enkel uniform te zien en ook het Leldseplein ls Her- mandad-vry trekken de hon derden naar t domein van Oli vier Boelen. Daar vindt een massale happening plaats: wordt weer voorgelezen uit het rode boekje. Om kwart over elf trekt de massa naar het aloude happeningscentrum by „Het Lieverdje" aan het Spui. Voor op gaat Oochiua, de grondlegger van het Cochisme. Hy speelt op een fraaie dwarsfluit en heeft als de Rattenvanger van Ha- melen *n zilveren kroon op het hoofd, versierd met een bloem. De menigte trekt achter hem te hebben gestemd, stelt voor om de 13.000 kiezers die Ber nard de Vries niet aanwezig in het Vondelpark ln de raad hebben gebracht, te laten be slissen over het voortbestaan of het sterven van Provo. Ge juichHet wordt wat war rig op en rond het podium, vyf mannen verdringen zich om de microfoon en stortten gezamen lijk op gras. In de menigte wordt het spreekkoor „Van Hall terug" aangeheven en door en kele horderden overgenomen. Het gaat een beetje i ijken op een gezellig onderonsje; enkele hippers en hipsters vinden het al lang best wat er gezegd of gedaan wordt en begeven zich, gezeten ln de koele avondlucht, ln amoureuze omhelzingen. Er Lief zijn Op het Spul gaat men rond het Lieverdje zitten, wachten op de politionele dingen die ongetwij feld komen gaan. Herman dada dienaren maken deze verwach ting niet beschaamd. Toevallig moeten de honden worden uit gelaten, waarom dat niet ln de buurt van het Lieverdje? „Lief zyn, bloemen voor oom agent", klinkt het uit honder den kelen. „Lief zyn, lief zyn..." De forse kaken van de honden zien er niet zo lief uit. Men breekt op, richting Leldseplein. Rond de fontein daar worden nog enkele spreekkoren aange heven. Provo sterft niet. Provo leeft". Waarvan acte (ADVERTENTIE) een rtgaret die ttnitehoort In een krachtige hand. GENèVE (Rtr/AFP) De onderhan delaars bij de besprekingen over verla ging van de toltarieven In het kader van de Kennedyronde hebben gisteravond kort voor middernacht na uitputtende besprekingen overeenstemming bereikt over de versohillende voorstellen. Het akkoord kwam tot stand na vier jaar onderhandelen en bijna vierentwintig uur na de „absolute tijdgrens", die op zon dag om middernacht was gesteld. Het oorspronkelijke doel om de douaneta rieven op alle industriële produkten met vijftig procent te verlagen is niet be-' reikt. Gemiddeld komt dese verlaging neer op ongeveer dertig procent. De Kenned y-onderhandelingen zijn nu geslaagd wat betreft de essentiële onder delen, zo verklaarde Erich Wyndham White, de directeur van G.A.T.T., de al gemene overeenkomst inzake tarieven en handel. Hij voegde daaraan toe, dat voor een aantal Industriële sectoren ver lagingen tot vyf tig procent zijn bereikt. De handel van produkten waarvoor dot»- I ane-concessies tot stand zijn gebracht, omvatten ongeveer veertig miljard dol iar. Onder de problemen die het mooi j lijkst waren, bevinden zich de chemi sche produkten en staan waarvoor be- I langrijke akkoorden tot stand zijn ge bracht. Op 't gebied van de landbouw ii een akkoord tot stand gekomen over de minimum- en maximumprijzen van gra Voorts is een „anti-dumping code" tol stand gebracht. Verscheidene ontwikkel de landen hebben belangrijke tariefsver lagingen aangeboden voor tropische pro dukten, waarvan er enkele onmiddel lijk zullen worden toegepast. Verschei dene deelnemende landen overwegen nieuwe verbeteringen in hun tariefsvoor- stellen. MOSKOU, (A.F.P.) Tot bevelheb ber ovbr de strijdkrachten van het pact van Warschau Is benoemd de eerste plaatsvervangende Russische minister van Defensie Iwan JakoebovskL Hy volgt de Russische maarschalk Gretajko op. Dit werd zaterdag in goed ingelichte kringen ln Moekou vernomen. PEMKSTERVERKEER EIST 14 LEVENS (Van een onter verslaggevers DEN HAAG Het pink sterweek einde heeft, voor zover bekend, veertien ver keersslachtoffers geëist terwijl vier per- 1 door verdrinking om het leven nen. Een zeer ernstig ongeval, waar bij vijf personen om het leven kwamen en twee ernstig gewond, deed zich voor op Rtjkswec 34 van Zwolle naar Coevor- den ter hoogte van Grambergen. Het ongeluk gebeurde, toen een auto nlt de richting Coevorden twee auto's wilde Inhalen. Nadat de bestuurder de eerste voorligger was gepasseerd, bleek het hem niet mogeiyk ook nog de tweede wagen voorbij te gaan, daar een tegen ligger snel naderby kwam. Hy reed daarom de berm ln en vervolgens weer de rijbaan op In zyn spiegel zag de be stuurder de rampzalige gevolgen van zyn manoeuvre: een frontale botsing waar- by de twee Inzittende dames uit Utrecht van de ene wagen en drie van de vyf In zittenden van de andere wagen uit Coe vorden om het leven kwamen Op de provinciale weg ln Bergambacht reed een personenauto met acht Inzitten den met grote snelheid tegen een boom Twee Inzittenden kwamen hlerby om het leven, terwijl twee andere inzittenden ernstig werden gewond. By een autobot- ring te Hulst kwam ëné persnon om het leven en werden zeven personen gewond. ROTTERDAM ANP) De 47-Jarige mevr. W. P. Schipper* uit Botterdam, die op 1 mei ernntlg werd mlshai door haar 49-Jarlgr in Birma gel echtgenoot A. A. is zaterdag In het D(jk- zigtziekenhuis in Rotterdam aan haar verwondingen overleden. Na een tip van een caféhouder aan de Mathenesserweg vond de politie maan dag 1 mei aan het eind van de middag in haar huls aan de Korfmakerstraat de zwaar gewonde vrouw, badend ln haar bloed. Uit een eerste onderzoek kwam vast te staan dat zy met een porcelelnen vaas op het hoofd was geslagen. Verder vertoonde de vrouw een aantal ernstige steekwonden. Zy werd onmiddeliyk naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens de caféhouder die de politie inlichtte, had hy 's middags van de Birmaan een tele foontje gekregen met de mededeling dat er lets met zyn vrouw was gebeurd. Hy vertelde nog dat hy vanuit Eindhoven opbelde. Ongeveer tegeiykertyd belde hy de buurvrouw van rijn schoonmoeder met het verzoek even te gaan kijk.-n. Hij meldde zloh 's avonds by de politie. Dit ongeluk gebeurde, toen oen auto by het oversteken van een voorrangsweg door een op die weg rijdende auto word gegrepen. Dodelijke verkeersongevallen deden zich voorts voor ln Heukelom. Oesselte, Has- kerland, Strijen. Rijen en Paderbom (Weet-Duitsland). De vier verdrlnklngsgevallen gebeurden ln Mook (een Engelse militair), op het Heegermeer ln Friesland, toen een zeil bootje omsloeg, te Kerkrade, waar een twaalfjarig jongetje tydens het spelen ln een met water gevulde bruin koolput terecht kwam en op het Veluwemear. Nieuwe primaat in Griekenland ATHEN (DPA) Archimandriet Hleronymos Kotaonls is latsrdag ba- noemd tot primaat van de orthodoxs Kerk ln Griekenland. Do M-Jarige Kotao nls was sinds 1949 hofgeestelljko on hoogleraar ln de theologie aan da uni versiteit van Athens. Zijn benoeming gaschladda op grond van da buitengewone bevoegdheden van de nieuwe regering. Niet zoals voorheen de gewoonte was door de metropollten- vergaderlng van da orthodoxs Kerk, maar door een van overheidswege Inge stelde nieuws synode, dia da Kerk tot september moet besturen. Zijn voorganger, de 87-Jarige Chry- sostomos ligt ln het ziekenhuis. Hij kreeg vorigs maand een 'n hartaanval. Het nieuwe bewind zette hem donder dag af als primaat van de Grleka-ortho- doxe Kerk, welk ambt hij sinds 1962 vervulde. Nieuwe generaal franciscanen ASSISIE, ((K.N.P.) Het generaal kapittel van de franciscanen, te Aiwlnlë bijeen, heeft zaterdag pater Conatana Koser uit Brazilië tot nieuwe generaal van deo rde gekozen. Hy ls 49 Jaar oud en geboortig uit Curltlba ln de Brazili aanse staat Parana. Na de benoeming van de vorige generaal, pater A. Septnk- al, ln 1965 tot apostolisch dclegaat ln Jeruzalem en Palestina, werd hy vicaris. Pater Koser zal zes Jaar generaal biyven, zoals het kapittel besloten heeft en niet twaalf Jaar zoala vroeger het geval waa. Protest China tegen Hongkong HONGKONG. (Reuter). China heeft bij Engeland geprotesteerd tegen het op treden tegen Chinese Inwoner» en arbei der* In Hongkong door de autoriteiten ter plaatse, aldus het Chinese persbureau Nieuw China De autoriteiten worden beschuldigd van ..bloedige wreedheden op grote schaal" bij de demonstraties van vorige weck. Het optreden was al lang van te voren be raamd en maakte deel uit van het Britse programma van samenzwering met hat Amerikaanse Imperialisme tegen China, aldus het persbureau. Geëist wordt dnt de «1MB van de Chi nezen ln Hongkong worden Ingewilligd, dat alle gearresteerden ln vrijheid wor den gesteld de „verantwoordelijke misdadi gere" worden gestraft, de al ach toffere wor den schadeloos gesteld en dat hun veront schuldigingen worden aangeboden en ten slotte dat er garanties worden gegeven tegen hertiallng van dergelyke incidenten

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5