VANAVOND „Mara Toon" INTERVIEW Uitstel werd geen afstel TELEVISIE VANAVOND Studentenblad gewijd aan abortusprobleem De film van vanavond PAGINA 2 DE T.FÏÏPSE COURANT DINSDAG 16 MEI 1967 (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Eva Smit, redactrice van het weekblad „Televizier" en het damesblad „Eva" is sinds haar medewerking aan de AVRO-quiz „Wie van de drie?" een bekende verschijning in de Nederlandse huiskamers. Haar plaats in dit panel had ze te danken aan het Kamerlid De produktie la reeds eind Januari onder regie van tref de Groot op de beeldband vastgelegd. Aangezien Eefje in het begin van het gesprek nogal last van nervositeit had en soms niet uit haar woorden kon komen, omdat zij geheel in de ban van Hermans geraakte, kon er gelukkig later nog een en ander aan de beeldband worden bijgeschaafd. De idee voor deze uitzending was van Eefje zelf. Reeds vorig jaar had ze Hermans gevraagd of h(j bereid was met haar een gesprek voor de tv. te houden. De A.V.R.O.-t.v. had wel oren naar dit plan en in januari was het zover. Pinda's Op advies van mevrdmv Hermans had Eefje een schaaltje pinda's mee naar de studio genomen, omdat Toon daar zo gek op is. Maar in de studio raakte hij de pinda's niet aan, bang een hoestbui te krijgen. Het is die middag geen grappige one-manshow geworden, maar een hard, serieus - gesprek over de mens-Hermans. Toon ia dan niet de humorist zoals wij hem doorgaans kennen, maar een ernstige man, die soms twijfelt aan zichzelf en zijn werk. Eva Smit had oorspronkelijk haar tv.-interview af en toe willen onderbreken met filmfragmenten van grote artiesten, politici en sportmensen, maar de films bleven in de cassettes. Het gesprek liep zó vlot, dat er één uur en vijftig minuten voorbij waren voor ze er beiden erg ln hadden. Het Interview zou oorspronkelijk In maart uitgezonden worden, doch 't overlijden van Toons moeder was oorzaak van het uitstel. Begaafd brutaaltje Eva Smit wordt door kijkers een begaafd brutaaltje genoemd. Er zijn toeschouwers, die haar met Mies Bouwman vergelijken. Zélf vindt ze Mies Bouwman een lievere vrouw en zeker geen flapuit zoals zij. Ze heeft een sterk wisselend leven achter de mevrouw Haya van Someren-Downer, die wegens omstandigheden in 1964 het aanbod van de AVRO afsloeg. Karei Prior had haar ontdekt in „Televizier", waarin ze poseerde met haar fel aangezette ogen en breed lachende mond. Mede dank zij haar slagvaardigheid en spontane uit spraken in deze AVRO-quiz werd zij een graag geziene gaste op het beeldscherm. Uit het panel is zij verdwenen, maar vanavond komt zij in het AVRO-programma terug als interviewster van de blije Limburgse muzeman Toon Hermans. Het wordt een vraaggesprek van bijna twee uur, dat Hermans zelf, die ook de supervisie had, een „maratoon"-interview noemde. rug. Tijdens de oorlog verloor Eefje haar joodse ouders. In Liraburg werd z(j liefderijk opgenomen bij een schat van een pleegmoeder. Na haar h.b.s.-tjjd trok ze naar Amsterdam, waar ze al jong trouwde. Dit huwelijk werd een mislukking. Nu woont zij samen met haar dochtertje Debbie in een flat. Nee, ze heeft geen gemakkelijk leven gehad in die 28 jaar, maar ze is vol optimisme op weg naar de toekomst. Sinds haar eindexamen h.b.s. werkt ze ln de journalistiek. Eerst bij de provinciale edities van „Het Vrije Volk" in Arnhem en Utrecht, later als free-lanceverslaggeefster. Haar groot-; ste hobby is reportages schrijven en zorgen, dat haar dochtertje Debbie niets tekort komt. Als ze zich op haar werk concentreert, vraagt ze alles wat haar voor de mond komt. Dat dit soms nare gevolgen kan hebben, heeft Eefje reeds herhaaldelijk ondervonden. Daar om is het voor haar een grote vol doening, dat Toon Hermans het niet nodig vond belangrijke onderdelen uit dit marathongesprek te laten ver wijderen. Nederland I, 20.20 uur. Mien Duymaer van Twist (76) overleden Jaarlijks 20 a 60.000 gevallen (Van een onzer correspondenten) NIJMEGEN In de encycliek Castl Connubll wordt uitdrukkelijk uitgespro ken dat Iedere doelbewuste abortus pro- vocatus, op welke Indicatie dan ook, steeds betekent het doden van een on schuldig menselijk weien en derhalve ten krachtigste dient te worden veroor deeld. Ook het ln 1911 In ons wetboek van strafrecht Ingevoerde artikel stelt strafbaar: het opzettelijk een vrouw ln behandeling nemen of 'n behandeling doen ondergaan, waarbij te kennen wordt gegeven of de verwachting wordt opgewekt, dat daardoor de zwanger schap kan worden verstoord. Omdat uit recente cijfers is gebleken, dat er zich jaarlijks toch zo'n 20 60.000 gevallen van abortus provocatus voor doen, hoewel deze hier slechts toelaat baar wordt geacht op grond van een me dische aanwijzing, ondertekend door twee specialisten, heeft het Nijmeegs Universiteits Blad (NUB) een volledig nummer gewijd aan dit probleem. Ver schillende autoriteiten op velerlei gebeid trachten hierin een antwoord te geven op de ingewikkelde problematiek die ermee samenhangt. Volgens de Nijmeegse hoogleraar in 't Nederlands strafrecht en in de rechts filosofie prof. mr. D. van Eek, hangt het strafrechtelijke beleid dan men op dit punt wil volgen, ln wezen af van de be antwoording van de vraag of de onge boren vrucht een rechtssubject is. Dan zou het namelijk, evenals het geboren kind, een volwaardig recht op een eigen leven hebben hetgeen volgens prof. Van Eek ook inderdaad het geval is. De vrouwenarts dr. P. E. Treffers schrijft dat het wettelijk vrijgeven van abortus provocatus de gemakkelijkste oplossing lijkt van het probleem, maar in feite de moeilijkheden vergroot. In onze samenleving vindt men de abortus provocatus daar, waar moeilijkheden bestaan in de menselijke verhoudingen, waar stoornissen zijn in de gezinsstruc tuur of waar de vrouw zich eenzaam en verloren voelt. Van deze stoornissen is de abortus provocatus niet de oorzaak, Universitair nieuws den Berg (Alphen a d RUn): doctoraal geleerdheid: J. P. Kschauzler (Den Haag). ROTTERDAM Aan de Nederlandse eco nomische hogeschool te Rotterdam zijn ge slaagd voor hei kandidaatsexamen In de economische wetenschappen: V. P. C. F. Herzberg (Den Haag). W. Du Chatinler (Den Haag). B. B. de Bruljn (Voorburg), J. P. P. M. Vlek (Noordwljk aan Zee); voor het doc- Guijt (Voorburg), E. Gassier (Den Haag). maar-het gevolg, zodat het hele-pro bleem voor medici en sociologen eigen lijk naar het sociale vlak dient te wor den verplaatst. Daartegenover stelt Johanna Fortuin dat abortus provocatus wettelijk toelaat baar dient te worden gemaakt. De zwan gere vrouw zelf, die de zwangerschap uit moet dragen, het kind moet krijgen en er het leven lang moeder van moet zijn, is degene die zelf hierover een be slissing moet kunnen nemen. Zij die abortus provocatus afwijzen kunnen het dan gewoon laten en degenen die het wensen kunnen het dan deskundig, goed koop en hygiënisch laten doen. Dr. C. van Emde Boas ziet daarente gen in goede contraceptieve voorlich ting, mits voldoende en doelgericht, het enige juiste middel om abortus provoca tus tegen te gaan. Op medische gronden in de meest ruime zin moet echter abor tus provocatus steeds straffeloos kunnen worden toegepast, zo schrijft hij in het NUB, dat volgens het ten geleide van de redactiesecretaris, is opgedragen aan al die mensen, die niet in de gaten hebben gehad, dat abortus provocatus pas een kwestie wordt, wanneer men vergeet ge bruik te maken van behoorlijke anticon- ceptionele middelen. John Masefield overleden ABINGDON (Reuter). Jolin Mase field, Engeland» „poet laureate" sinds 1980, 1« gisteren op 88-Jarlge leeftijd in .Abingdon In Engeland overleden. In zijn jonge jaren heeft Masefield gevaren. Eén van zijn bekendste gedich ten Is „Sea fever". John Masefield was de achttiende „poet laureate". Deze titel wordt verleend aan een belangrijk dich ter, die als functionaris van de konink lijke hofhouding een jaargeld krijgt en daarvoor gedichten moet schrijven bij plechtige gelegenheden. Masefield heeft de Engelse poëzie een nieuw realisme geschonken. Hij wist woord, beeld en ritme te vinden voor een op invoeling berustend begrip van de menselijke wederwaardigheden, Zijn liefdö tot de zee en het Engelse land schap heeft hem blijvend geïnspireerd als dichter, roman- en toneelschrijver. Masefield was in de eerste plaats een schrijver, die een verhaal kon vertellen. Hij heeft invloed ondergaan van Chau cer, Kipling, Joseph Conrad en Yeats. (88) AMSTERDAM (ANP) Te Amster dam Is zondag op 76-Jarlge leeftijd over leden de toneelspeelster Wllhelmlna (Mien) Duymaer-van Twist, laatstelijk optredende bij de Nederlandse Comedie te Amsterdam. Geboren te Gainsfieid (USA) debuteer de zij in Nederland in 1907 als Suzanne in „Een wereld waarin men zich ver veelt" van Pailleron. Zij speelde onder Van Eysden, Verkade en Heyermans, was verbonden aan onder meer het Hof stadtoneel en trad in 1920 in Duitsland voor de film op. Bekende rollen van haar waren onder meer Florence Lan caster in „De draaikolk" van Noël Co ward, Lady Sneerwell ln „Lessen in laster" van Sheridan, Julia in „De cock tailparty" van T. S. Eliot, Armande in „Intermezzo" van Giraudoux en Madame Latour in „Mijnheer gaat op jacht" van Over de film „Het naakte eiland" schreef onze recensent destijds; De Japanse film Is in het westen niet erg populair. Of het verhaal beweegt zich in het verleden, of men verliest zich ln het hedendaagse Japan, waarbij een zeker zelfbeklag en een verkapte beschuldiging over het onnoemlijk leed dat de eerste atoombommen over dit land hebben gebracht zonder als tegen wicht de eigen wreedheden uit die tijd onder de ogen te zien. de westerse toe schouwer alijd een beetje nare smaak ln de mond geven. Slechts zelden treft men onder de Japanse produktie een' even zuiver als simpel filmpje aan als Kaneto Shindo's Indringende ,.Het naakte eiland". Indringend ln al zijn simpelheid is „Het naakte eiland" een van de weinige films, die ons pas na de lriatste beelden doen besèffen, hoe verrassend knap de regisseur het medium hanteert. Het. steeds maar hameren op hetzelfde on derwerp bijna ergerlijk door z'n monotoonheid creëert een eind- Impressie, die rustig onvergetelijk kan worden genoemd. Het uiterst simpele gegeven: Een arme Japanse boer tracht met de hulp van zijn vrouw in hun levensonderhoud te voorzien door wat landbouw te be drijven op een klein, dor en onvrucht baar eiland. Het dagelijks leven van dit tweetal bestaat uit het per bootje water halen van het vasteland om het jonge gewas te besproeien. Een svsifusarbeid. omdat de uitgedroog de bodem als een spons reageert. Ruim drie kwartier toont Shindo ons dit ..twee emmertjes water halen" en dan de heuvel op torsen. Er wordt geen woord gesrcroken. Zelfs als de vrouw haar oudste zoon naar school brengt en haalt, benut zij dit tochtjeom water te halen. De strijd tegen de droogte beheerst de film. Zelfs als het oudste jongetje sterft zon der dat vader hulp aan de overkant kan halen, accepteert het echtpaar dit verlies zonder uiterlijke tekenen van emotie. Pas veel later komt het bij de afgesloofde vrouw tot een reactie. Zij lucht haar gemoed door het kostbare water weg te gooien en de Jonge plant jes uit de grond te trekken. De man kijkt zwijgend en begrijpend toe. Dan kalmeert de vrouw weer en hervat haar dagelijks werk. Het leven voor dit eehtDaar gaat verder (Nederland n 20.40 uur) VERON-kamp in Amersfoort (Van o correspondent ADVERTENTIE AMSTERDAM Aan de vrije In Amsterdam Is drz. F. L. v. Muiswinkel be noemd tot gewoon lector ln de staatshuis houdkunde (faculteit der economische weten schappen). Drz van Muiswinkel ls geboren te Den Hang op 11 Juni 1938. Hij studeerde economie aan de vrije universiteit, waar hij In 19<il cum laude het doctoraal examen aflegde. Hij hoopt begin Juni te promoveren tot doctor In de economische wetenschappen. Drs. van Muiswinkel ls verbonden aan de Nederlandse Bankiersvereniging te Amster dam. sinds 1950 als economisch adviseur en vanaf 1 Januari van dit Jaar als adjunct- secretaris. Tevens Is hij sedert 1963 docent In de sectie staathuishoudkunde van de stich ting Vrije Leergangen te Amsterdam. DINSDAG 16 MEI 1967 579ste STAATSLOTERIJ EERSTE KLASSE f. 5 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 024 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 702 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 547 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 702 f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 7955 Een prijs van f. 2000 Is gevallen op het nummer: 061959 Een prijs van f. 2000 ls gevallen op het nummer: 087260 Een prijs van f. 2000 is gevallpn op het nummer: 034755 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 053600 Een prijs van f.2000 Is gevallen op het nummer: 071969 Een prijs van f.5000 is gevallen op het nummer: 061618 De prijs van f. 20.000 is gevallen op het nummer: 086396 Let wel: Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. In Attentie, dc actualiteitenrubriek van N.C.R.V.-t.v., werd gisteravond nog even nagepraat over de Eten voor India- aetie van zaterdag. Het voorlopige resultaat werd teleurstellend genoemd en men poogde een analyse te vinden van de oorzaken van die teleurstelling. Het ging ons daarbij te ver dat men van een mislukking sprak. Tegen de ruim 26 miljoen van vorig jaar lijkt 5 miljoen niet veel maar er is in elk geval een gToot aantal Nederlanders geweest die wél begrepen hebben waar het hier om ging: een kwestie van leven of dood van medemensen die. ook al door de nabijheid die de tv. hen ten opzichte van ons gebracht heeft, ln de letterlijke zin onze „naasten" zfjn. Als de actie gefaald heeft is dat voor een deel misschien inderdaad aan het mooie weer te wijten, waardoor zater dagmorgen veel t.v.-schermen leeg zul len zyn gebleven. Dat zal blijken als de definitieve stand wordt opgemaakt en de resultaten van giro 100200 (Stichting Eten voor India. Den Haag) bekend zijn. Misschien ook is de actie zelf inclusief de grote voorpublicitelt per t.v. teveel volgens het patroon van vorig jaar gevoerd, waardoor het frap pe-effect uitbleef. Resultaat van een en ander ls dat on geveer half zoveel voedsel naar India gaat als men gehoopt had en dat an dere projecten helemaal afgeschreven moeten worden. Minder voelsel. meer honger dus. Meer doden ook wellicht. Sommige mensen zeggen dan „Het ls ver van mijn bed". Anderen liggen er misschien "s nachts wakker van. Mis schien kan giro 100200 helpen voor die slapeloosheid. Pinkster-t.v. bracht zaterdag in VARA's Achter het Nieuws een weinig opzien barende reportage over de Belgische prins Albert en zijn gezin. Met de na drukkelijke kanttekening dat Achter het Nieuws o zo gelukkig zou zijn als ze een dergelijke prinsheerlijke reportage uit Soestdijk zou kunnen brengen. Achter het Nieuws was hier wel zeer typisch de rode vos die een vreemde monarchale passie preekte, want de VARA-mensen plegen niet te staan dringen als het om prinselijke repor tages gaat. Verder bracht de VARA de laatste show rond John van Resteren en de voor laatste Tel uit Je winst. Over beide programma's zijn wi| al uitgepraat. Al te omslachtig was Opus 13. Natuurlijk een enorme stunt van David Berglas om geblinddoekt door Amsterdam te rijden, maar die stunt berust tenslotte on een trick". Het ..hoe" zal Berglas réet vertellen, maar het deed ons eer lijk gezegd niet veel. Misschien wel om dat het allemaal keurig op film stond en we per film wel ongelooflijker din gen gezien hebben. Zondag maakte de KRO het zich ge makkelijk door het grootste deel van de avond te vullen met een aflevering van de serie t.v.-operette. We zagen in Hnchzgitnacht im Paradijs, géén uit schieter in de serie met Johan Heesters als een (bijna) onverwoestbare „Lebens- mann". Alleen voor de héén verstokte operette-ad ent en nog een echt plezie rige uitzending leek ons. Gisteren kwam de NCRV nog het best voor de dag met Inzicht, t.v.-spel ge baseerd op een vroege roman van Ar thur Miller. Die boeke-wfkomst was soms hinderlijk merkbaar, ook al om dat regisseur Stefan Felscnthal een half realistische spelstijl voorstond. Bovendien was het gegeven der rassen haat zó tvplsch verwerkt dat het onge loofwaardig aandeed mar Europese be grippen al heeft in Amerika rassenhaat en rassenmoord nooit een gelijke af- sohuweliike rol gespeeld als in Europa het geval ls geweest. De positieve punten van het spel scho len vooral ln de afwikkeling waarbij de niet-jood Newman zich met de joden gaat identificeren als hij geconfron- NEDERLAND I STER Reclameuitzendingen oin 18.55. 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.45 uur; Plpo de clown 18.50 uur: Nieuw6 in het kort AVRO Expo '67. filmimpressie 19.30 uur; NATU-toneelwedstrijd NTS 20.00 uur: Journaal AVRO 20.20 uur: Praten met Toon. amu sementsprogramma HILVERSUM t KRO 21.05—21.45 uur; Concert door het Promenade Ortcest 21.45—22.00 uur: Concert door het Omroep Dubbelkwartet 23.15—23.45 uur: Context, magazine 21.55 uur: Kleur in zwart er tekenprogramma 22.15 uur: Charley Chaplin Festival NTS 22.30 uur: TELEAC 23.00 uur. Kernfysica (31) 23 30 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen om 20.01 en 21.56 uur) NTS 20.00 uur: Journaal HILVERSUM II AVRO 21.15—21.45 uur: Concert door het Ne derlands Nationaal Jeugdorkest 22 50—23.55 uur: Fiets-in, platenpro- gramma met actuali teiten 20.05 uur: Première, film programma 20.40 uur: Het naaikte eiland, film 22.00 uur: Tweede journaal 22.15 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I NCRV 17.00 uur: Improvisatie, Jeugd programma 17.25 uur: Het koetshuis van papa Wirrewarre, jeugd- RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30. 8.00, 8.30. 12.30. 19.00. 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00. 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 Radioprogramma I (402 m) KRO: 18.00 Licht pianospel (gr). 18.20 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. Spreker: mr. W. de Kwaadsteniet, secretaris van de AR. 18.30 De Springplank: Jonge artiest 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 Klassieke grammofoon- 19.45 De zingende kerk: gedachten over muzikale vormgeving van de liturgie. 20.00 Omroeporkest: klassie ke muziek. 20.50 Fatlma, goud of klater goud, documentaire (dl 2). 21.05 Promenade orkest en solist: amusementsmuziek. 21.45 Omroep dubbelkwartet: moderne liederen. 22.00 Kunst: cultureel programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Overweging. 22.45 Dag land!: recitalmoderne doorgepraat. 23.45 muziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM H (298 m) AVRO: 18.00 Nieuw». 18.15 Journaal. 18.20 Volksliedjes. 19.00 Kranttekening: discussie over een ac tueel onderwerp. 19.15 Interscholalre: keuze uit de winnaars van plaatselijke lnsterscho- lalre wedstrijden voor mlddelbare-school- jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Dagrapport: jeugd- actualiteiten. 20.15 Poeme et chanson. 20.45 Creatief spel: Jonge amateurs. 21.15 Het Nederlands Nationaal Jeugdorkest: moderne muziek. 21.45 Tekstappeal, cabaretprogramma. Jeugddag en lichte grammofoonmuzl —24.00 Nieuws. VERONICA (192 m) 18.00 Jukebox, 19.00 Hot 100 USA, 20.00 Nasville-Tennessee. 21.00 This is show-business, 22.00 Jazzjourn., 22.30 Gevar. platen, 23.30—1.00 Hits a gogo. slagen. 18.30 Taalt 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Inter mezzo. 19.00 Nieuws, weerbericht cn radio magazine. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Syndi cale kroniek. 20.00 Hand ln hand met Ne derland. 20.30 Hoorspel. 21.28 Amusements muziek. 22.00—22.15 Nieuws. WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 slêke^kam0 Dafjor)enlnS- 715 Stereo: Klas- Radiokrant. 7.50 Jazz Band (gr). Voo" Niéuws" de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor vrouw. 10.30 Hervormde studlodienst. 11.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.27 Mededelln- hoorspel (dl 1). 14.25 Lichte grammofoon muziek. 15.05 Pianorecital: klassieke mu ziek. 15.50 BljbelvertelUng voor de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 Five O'Clock, praatje. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.50 Overheidsvoorlichting: De politie nu. Lichte graram. en reportages (8.30 Voor de hulsvrouw); 9.00 Stereo: klassieke muziek: 9.15 Stereo: Concertgebouworkest; 10.00 Popu lair pl aten programma10.50 Voor de kleuters; 11.00 Nieuws; 11.02 Voor de vrouw; 11.40 Ka- Hellendaal; 12.00 Lichte 50 Gesproken portret; 14.05 Vlooi en piano; 14.30 Sopraan en plano; 15.00 Voor de school jeugd: 16.00 Nieuws; 16.02 Lichte gramm.: 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd: 17.30 VARA's Popshow: dansorkest en sp- HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) - AVRO: 9.00 Nieuws; 9.02 Actualiteiten; 9.05 Gevarieerd muziekprogramma; 10.02 Arbeids vitaminen; 12.02 Operettevarla; 13.05 Vrolijk platenprogramma; 15.02 Lichte muziek; 16.r Platen programma v. de Jeugd;W7.05 Rhythi and bltles; "17.35—18.00 'Cóuntry and West'ér Op de hele uren nieuws en actualiteiten. Teenager Muziek Express. BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws; 12.03 Lichte muziek; 12.40 Weerbericht en SOS- berichten voor de schippers; 12.48 Jazzprogr.; 12.55 Buitenlands overzicht; 13.00 Nieuws en beursberichten; 13.20 Tafelmuzlek: 14.03 Schoolradio; 14.20 Radloschoolkoor 1967; 15.15 Voor de kinderen; 16.00 Nieuws en beureber.; 16.09 Jazz voor de Jeugd; 17.00 Nieuws, wel gericht en mededelingen; 17.15 Hit hit hoera. teerd wordt met het geweld dat hem wordt aangedaan als men hem voor een jood aanziet. Motief dus dat later ook door Max Frisch in diens „Andorra" zou worden verwerkt. Tot de positieve kant kan zeker ook de bezetting van de hoofdrollen gerekend worden: Wies Andersen, de bekwame Vlaamse acteur die we zo goed kennen als Lapointe uit de Maigret-serie, Mia Goossens en Wim Kouwenhoven. Vg. UTRECHT Het afgelopen weekeinde stond de Leusderheide te Amersfoort over de gehele wereld in het middel punt der belangstelling. Het VERON (Vereniging voor Experimenteel Ra dio-onderzoek Nederland) radiokamp op de Leusderheide liet zijn roepstem weer door de ether dwalen. Voor de tweede maal binnen een Jaar tljds sloegen vele tientallen radio-zendama teurs en lulsterstatlons uit Nederland. Duitsland. Engeland en België hun tenten op tussen de heidestruiken langs de grintweg tegenover hotel Waterloo. Het werd voor de VERON-leden een druk weekeinde. Het programma ver kondigde achtereenvolgens een tweetal vossenjachten, een radio-puzzelrit van mobiele zend- en ontvangstinstallaties, een demonstratie van radiobestuurde vliegtuigmoddellen. een tentoonstelling met een verzameling van antieke zend apparatuur en demonstraties van zelf vervaardigde telex- en televisieappara- tuur. Vooral de twee vossenjachten, waarvan er een 's nachts plaatsvond, genoten grote belangstelling. Tijdens dergelijke vossenjachten Yordt er gens een verdekte bakerzender ge plaatst, die door de deelnemende le den door middel van een peilinatallatie moet worden opgespoord. De vele be zoekers die het kamp bezochten trok ken hoofdzakelijk naar de legertent waar de verenigingszender was opge steld. Deze zender, de P.A. 06 A.A. maakte gedurende het pinksterweek- elnde ruim zevenhonderd verbindingen met amateurs over de gehele wereld. Zo sprak men onder andere met de naar Australië geëmigreerde Neder landers, Russen, amateurs uit Amerika en Canada. Het speciale argon wat de zendamateur bij elkaar houdt door breek da taalbarrière. Na de eucharistieviering bij gelegenheid ran het gouden jubileum van de verschijningen in Fatima heeft Paus Paulus zich enkele ogenblikken onderhouden met zuster Lucia, die op de tribune aanwezig nas. Hij moest zich daarbij bedienen van een tolk. „Het spijt mij, dat ik niet langer met u kan spreken", zei de Paus. „Zeg aan uw bisschop alles wat u te zeggen hebt. Hij zal uw woorden wel aan mij overbrengen". De Paus legde een grote, zilveren rozenkrans aan de voeten vanhet Mariabeeld en gaf de menigte zijn apostolische zegen. Hij zag er vanaf, het beeld te volgen, dat dwars door de menigte naar de kapel van de verschijningen werd gedragen, waarschijnlijk omdat hij bang was, dat de menigte zou gaan opdringen en de afzetting zou verbreken. Na zich enige tijd onderhouden te hebben met vooraanstaande kerkelijke en wereldlijke autoriteiten en even te hebben gerust, vertrok de Paus laat in de middag naar Rome. Bij de start op het vliegveld van Monte Real deed zich nog een kleine storing voordoordat het neuswiel van het vliegtuig bij het taxiën een struik raakte en enkele takken daarvan meenam. Het euvel werd snel verholpen en de start verliep verder normaal. Intussen verlieten de miljoenen pelgrims het tot een modderpoel verregende Fatima. Duizenden auto's en honderden bussen zorgden voor de meest gigantische verkeersopstopping, die Portugal ooit heeft gekend. Het duurde tot laat in de avond voor er weer enig schot in de circulatie was gekomen. ZON of geen ZON De afgelopen pinksterdagen werd het weer bepaald door een de pressie, die via Bretagne naar de Noordzee is getrokken. Ze veroor zaakte wisselvallig weer, waarbij geleidelijk koelere lucht het vaste land van Europa is binnen gestroomd. De koelere lucht is in middels doorgedrongen tot boven Polen en het Alpengebied. De KN.M.L Aanhoudend DEELT f MEDE: Wisselvallig boven de Noordzee gelegen sto ring verplaatst zich nu langzaam verder naar Zuid-Bcandinavië, ter wijl een andere van IJsland af komstige depressie in zuidooste lijke richting naar Ierland koerst. Er handhaaft zich dan ook een gecompliceerd gebied van lage luchtdruk van Scandinavië tot boven de Golf van Biskaje. Het gevolg was, dat het weer in onze streken loisaelvallig blijft met een veranderlijke bewolking en plaat selijk enkele buien; in de tem peraturen wordt eveneens weinig verandering verwacht. Weer i n Nederland Den Helder zw. bew. 18 11 1 licht bew. 21 10 Weer in Europa

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2