Romantisch Mini-Museum Mr. C. Barends commissaris van politie te Leiden 7Z* Reserveer P0NTSCH00L BURGEMEESTER GALLAS: IDEAAL MOET VAN ONDERAF GEDRAGEN WORDEN Drie oktoberoptocht wordt een Leidse Lachspiegel SATERDAG 13 MEI 1967 DE LEIDSE COURANT fAGLN'4 t Thans commissaris te Haarlemmermeer Tot opvolger van de heer J. Dreeuws, die enkele weken gele den met pensioen ging, is met in gang van 1 juli a.s. benoemd tot commissaris van de gemeentepoli tie te Leiden mr. C. Barends, thans commissaris van politie te Haar lemmermeer. De heer Barends werd in 1916 te Leeuwarden geboren. Hij doorliep de HBS en vervrierf het inspecteursdiplo ma. In 1918 kwam hij bij de politie te Sneek en doorliep er verschillende rangen. Te Arnhem werd hij benoemd tot tijdelijk adjunct-inspecteur. Tijdens 4? oorlogsjaren was de heer Barends in het verzet en verbleef hij in krijgs gevangenschap. voorts was hij plaats vervangend leider van de distributie- dienst te Almelo. In 1945 deed de heer Barends staats examen Gymnasium-B. Zeven jaar la ter in 1925 deed hij doctoraal examen rechten aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Als reserve-officier deed de heer Barends dienst in Indo nesië, vanwaar hij in 1950 naar Neder- land werd gerepatrieerd waarna hij werd benoemd tot waarnemend korps chef van de politie te Veenendaal. Mr. Barends werd in '52 inspecteur-korps chef te Meppel en in 1958 volgde zijn benoeming tot hoofd-inspecteur-korps- chef te Haarlemmermeer. Toen. in 1962 de rijkspolitie van de Haarlemmermeer gemeentepolitie werd kreeg mr. Ba rends de rang van commissaris van politie. In de Haarlemmermeer heeft commis saris Barends in vele commissies zit ting gehad. Sinds drie jaar is hij als leraar verbonden aan de Politie Aca demie te Apeldoorn. De heer Barends is Ned. Herv., hij is getrouwd en heeft zeven kinderen (twee jongens en vijf meisjes). Examenkwestie bij Uhr. Lyceum te Leiden Aan het Chr. Lyceum te Leiden heb ben zich onregelmatigheden voorge daan bij het schriftelijk examen wis kunde. Bij het nakijken van het werk van de kandidaten van de afdeling hbs heeft de corrigerend leraar ge tracht enkele leerlingen te bevoorde len door het aanbrengen van verbe teringen. Daar één en ander gemak kelijk was te localiseren, behoeft het werk niet te worden overgemaakt. Het komt het bestuur van het lyceum in verband hiermee gewenst voor het mondelinge examen door een andere leraar te doen afnemen. ADVERTENTIE BEROEPS OPLEIDING SECRETARESSE RECEPTIONISTE STENOTYPISTE DICTAFOONTYPI8TE CORRESPONDENT (E) uitaluitend STEEN5CHUUR 3 TELEFOON 21219 Prospectus op aanvraag. DAG VAN EUROPA IN LEIDERDORP in de Lelderdorpse raadszaal werd gLsteravond niet over gemeentelijke politiek gesproken. Onderwerp van de bijzondere bijeenkomst, die behalve door de raadsleden, vertegenwoordi gers van politieke partijen, ook door leerlingen van de hoogste klas van de Ulo bezocht werd, was de eenwording van Europa, een zaak. die terecht de belangstelling van de burgers ver dient. omdat, zo stelde burgemeester mr. R. M. Gallas in zijn openings woord. de inspanningen voor een in tegratie van Europa pas een goede kans van slagen kunnen hebben als het ideaal en de idee ook van onder af gedragen worden. Het klimaat dient op de eerste plaats gunstig te zijn. vandaar ook dat het gemeentebestuur van Leiderdorp overtuigd is van de positieve waarde, welke de viering van „Dag van Europa" kan inhouden. De eenwording van een Europa is een moeizame en vooral ook moeilijke zaak, waarover eigenlijk nauwelijks voldoende voorlichting gegeven kan worden. Reden waarom het gemeen tebestuur mr. S. Patijn, werkzaam op het bureau Integratie Europa van het Humoristische stoet van 3 kilometer De grote Leidse 3 october-optocht krijgt dit jaar, onder het motto „Leid se Lachspiegel", een carnavalesk ka rakter. Op de mei-vergadering van de 3 October Vereeniging heeft de voor zitter van de optocht-commissie, de heer II. de Wilde, al het één en ander over deze optocht verteld. De humor zal in de stoet de boventoon voeren, geschraagd door satire en clownerie en begeleid door veel muziek, praal wagens en ruiters, zoals in andere ja- trad nog niet in details; diJ zou het verrassende element van de optocht niet ten goede komen, zo zei hij. In 1968 zal het 3 oktoberfeest worden op geluisterd met een historische optocht. Wielercriterium Het verdere feestprogramma is gro tendeels traditioneel, met de nodige variaties. Nieuw is een wielercriterium in de omgeving van het Vijf Meiplein, vertelde mr. P. J. de Ruyter de Wildt. voorzitter van de vereniging. Aan deze wielerwedstrijd zullen vele cracks deelnemen. Er komen evenwel ook wedstrijden voor amateurs (senioren en junioren). De stoet krijgt een lengte van drie Kindervariëté kilometer. Om de hele optocht voor bij te zien trekken moet men een uur Op het sportterrein aan de Zoeter- langs de kant staan. De heer De Wilde woudse singel geeft de Rotterdamse Politiehondendressuurclub in de och tenduren een demonstratie. In de plaats van de poppenkastvoorstellin gen komen thans op vier verschillende p 1 aatsen kindervariëté-voorstellingen. Voor de jeugd is er verder aan de Apothekersdijk een hengel wedstrijd en op de Lammermarkt zal wederom een beat feest worden gehouden. Over de militaire parade zijn besprekingen gaande. Operette De operette „Victoria en haar hu zaar" klinkt des avonds in de Stads gehoorzaal en op het Schuttersveld is weer een groot lunapark. De dag wordt feestelijk besloten met een vuurwerk. Op de vergadering werd door de voorzitter een woord van gelukwens gericht tot de secretaris, prof. D. C. den Haan. in verband met diens be noeming tot hoogleraar te Rotterdam. De heren prof. Den Haan, J. Boon, J. W. Janssen en A. M. P. van Aelst werden in het bestuur herkozen. De vereniging sloot het jaar 1966 af met een batig saldo van ruim 1100 gulden. Ministerie van Buitenlandse Zaken, Moeilijkheden had uitgenodigd om te vertellen wel ke lijn men moet zien achter begrip pen en afkortingen als Hoge Autori teit, EGKS, Euratom, EEG, de EEG- commissie, waarmee men dagelijks op de voorpagina's van de dagbladen ge confronteerd wordt. Mr. Patyn schetste in het kort en duidelijk -onze bewondering voor de wijze, waarop h(j als deskundige moei lijke zaken voor het jeugdige gehoor toegankelijk wist te maken de ge schiedenis van het langzaam verlo pende integratieproces. Na de Tweede Wereldoorlog, waar in de Europese bevolking de rampza lige gevolgen van absurd nationalis tisch denkon en handelen aan den lijve had ervaren, kreeg het ideaal van de Europese Federalisten onder de sterke impus van het Amerikaanse hulpprogramma van gen. Marshall ge stalte in de Organisatie Europese Sa menwerking. Tegenslagen Het begin was gemaakt, maar de tegenslagen kwamen al spoedig. De Oost- Europese staten, die in principe van de OES deel hadden kunnen uitma ken, zonderden zich af en belandden onder de hegemonie van de Sowjet Unie; Engeland trok zich terug, toen het plan voor een supra-nationale par lementaire macht gelanceerd werd en de Fransen torpedeerden in '54 de ge meenschappelijke defensiepolitiek van de Zes (EDG), omdat men enerzijds met handen en voeten gebonden was in Indochina en anderzijds, omdat men welomschreven ideeën had over een eigen defensiepolitiek: niet onder de atoomparaplu van Amerika. De politieke eenwording het uit gangspunt en het oude ideaal was verder dan ooit van verwezenlijking af en na 1954 is het lange tijd zeer stil geweest binnen de Zes. De enorme verdienste van de toenmalige Neder landse minister van Buitenlandse Za ken. Beijen, is het echter geweest, dat hij de zes landen er toe heeft kunnen bewegen langs de weg van de prak tijk verder te gaan. Het was de grond gedachte van de Europese Economi sche Gemeenschap die was geboren en een hoogtepunt in de Europese ge schiedenis was op 25 maart 1957, toen de ministers van Buitenlandse Zaken hun handtekening plaatsten onder 't Verdrag van Rome. waarvoor dc Bel gische socialist Paul Henri Spaak de bouwstenen had aangedragen. j De EEG heeft in haar vrij korte ge schiedenis al voor vele moeilijkheden gestaan: het slechten van de tolmu- 1 ren tussen de zes landen kan slechts geschieden na het overwinnen van veel weerstanden, omdat in elk land de takken van industrie en bedrijf in nieuwe concurrentieverhoudingen te recht komen. De moeilijkheden in Twente. 1 slui ten van dc Limburgse mynen. om in eigen land te blijven, zijn slechts en kele voorbeelden. De heer Patijn be toogde. dat het onvermijdelijk zal zijn. dat in het aanpassingsproces, dat zich aan het voltrekken is. zwakke takken van industrie sneuvelen, maar dat er ook goede kansen liggen, wanneer men tijdig tot specialisatie over gaat. „Het is bovendien niet te ontkennen, dat onze huidige staat van welvaart voor een groot deel is te danken aan het feit. dat Nederland deel uitmaakt van de EEG", aldus mr. Patijn. Na de korte inleiding van mr. Pa tijn volgde tenslotte nog een zeer le vendige vraagstelling, waarin o.m. dieper op enkele actuele zaken werd ingegaan, zoals de toetreding van En geland, de Scandinavische landen en Ierland en de onderhandelingen tus sen de EEG en het Amerikaanse eco nomische blok voor de zgn. Kennedy» ronde, waarmee men minder beper kende bepalingen wil stellen aan het wederzijdse handelsverkeer. De bijeenkomst werd besloten met een dankwoord van de burgemeester tot mr. Patijn. Namens het gemeente bestuur overhandigde hij de inleider een boeken bon. SPINOZAHUISJE IN RIJNSBURG HET BLIJFT EVEN STIL na de driedubbele roffel op de groengeschilderde voordeur van het Spinozahuisje in Rijnsburg. Juist als we weglopen gaat echter de bovendeur open. Een 'vriendelijke vrouw in blauwe boezelaar leunt voorover boven het onderdeurtje en roept ons terug. We staan voor Rijnsburgs énige museum. Het zonlicht weerspiegelt in de glas-in-lood- ruitjes. In een stuk zandsteen, in de gevel aan gebracht, is een verzuchtende tekst gebeiteld; een ontboezeming van Spinoza: Ach' waren alle Menschen wijs En wilden daarbij wel! De Aard waar haar een paradijs Nu isse meest een hel. Zo dacht de man er over, die eertijds zijn ver blijf hield in dit pittoreske huisje, dat ver schanst ligt tussen oude eiken. Wie echter ge loven zou dat deze sfeer alleen maar romantiek ademt, wordt snel in zijn droom gestoord door het doffe knetteren van de uitlaatpijp van een bulldozer een eindweegs verderop. De straat ligt opengebroken en gele zandhopen liggen hier en daar, er wordt gewerkt aan de Spinozalaan. Stengel HE Van ET IS ALSOF Dam. de bewoonster van het Spinozahuisje, zich wil verontschul digen voor de rommelige omgeving. Ze vertelt ons. dat voor het huis tot voor kort nog enkele oude bomen f stonden, die door en door vermolmd wj voortdurend gev""- betekenden. Ze wijst op een jonge taaie stengel. „Dat is de nieuwe aan plant. het is een bloesemboom. De hele Spinozalaan krijgt nu jonge boompjes, zodat het tenminste een echte laan wordt". Achter haar bril- leglazen twinkelen haar ogen van plezier: het gebeurt niet iedere dag, dat ze kan vertellen over de toe komst van haar laantje. „Waar die zandzuiger bezig is komt een plantsoen en achter mijn tuintje een hertenkamp". Haar tuintje is een strookje grond aan de achterzijde, dat in Madurodam misschien eeD tuin zou kunnen heten. Temidden van de hooggesteelde tulpen staat daar het borstbeeld van Spinoza. Zijn ont hechte blik staart rechtstreeks op de tafel bij de familie Van Dam. „Meneer" WE VOLGEN onze gastvrouw door de smalle gang, die met oud- Hollandse tegeltjes is geplavied. In een kamertje van enkele meters in het vierkant staan wat meubelstuk ken. Op tafel liggen enkele albums, wat ansichtkaarten en foldertjes. In een lage wandkast Spinoza's biblio theek. Als onze leidsvrouwe deze opent vertelt ze over „meneer", die er glas voor liet maken, omdat er eens een boekje van de verzameling waa weggenomen. Die „meneer'' blijkt bij navraag de secretaris van de Vereniging Het Splnozahuia te cijn. de heer G. van Suchtelen uit Amsterdam. Deze vereniging is eige naresse van het huisje, waar Spino za van eind 1660 tot april 166.5 woon de Spinoza, geboortig van Joods- Portugese ouders, woonde jarenlang in Amsterdam, waar hij wijsgerig, scholing opdeed en geleidelijk aan eigen ideeën ontwikkelde. Toen de Israëlische gemeenschap in Amster dam zijn opvattingen niet langer meer kon delen nam hij de wQk naar Ouderkerk aan de Apistel. Later leefde Spinoza enkele jaren in Rijns burg en nadien in Voorburg. In el- gen land is de wijsgeer, die in de ontwikkeling van het wijsgerig den ken drie eeuwen lang zijn plaats be houden heeft, nooit tot de mate van Penneveer IN RIJNSBURG schreef hy vermoe delijk aan de „Verhandeling over de zuivering van het verstand" en aan een deel van de Ethica. Zijn tin nen pennenkoker en inktpot, waarin een penneveer schrljvensgereed staat, maakt deel uit van de museumcol lectie. In hetzelfde vertrek wijst ,/ie hulsvrouw-conservatrice op de boe kerij, die Spinoza b|J zijn dood in 1677 bezat. Later werd de collectie aangevuld met belangrijke werken over de wijsgeer. In 1941 roofden de Duitsers de ruim 600 delen, maar nu de bevrijding werd de bibliotheek in Duitsland teruggevonden en naar Rijnsburg overgebracht. Een interessante bijzonderheid is de volgende. De bezetters verzegel den het huis omdat ze het als haard van Joodse propaganda beschouw den. Ze keken er niet meer naar om. Nooit hebben ze geweten, dat ln het dichtgespijkerde museum een Joodse familie een veilig onderdak vond! Vloek OPINOZA-BEWONDERAARS uit alle werelddelen bezoeken jaar lijks het eenvoudige. Idyllische huis- Je in het bioemendorp. In veel geval len gaat het er dan voornamelijk om de bibliotheek in te zien. Maar ook voor de bezoeker, die zich niet wenst te verdiepen in «le literatuur, is er genoeg te bewonderen. Primitieve .slijpstenen, die Spinoza gebruikte bij het slijpen van lenzen, waarmee hij In zijn levensonderhoud voorzag. Por tretten, copieën van brieven en ook een miniatuurschilderij van de Rjjns- burgse abdij. Een historische kachel plaat en een niet authentieke pot kachel, waarover mevrouw Van Dam zich soms boos kan maken, omdat hij zo moeilijk te onderhouden Is. Een andere zorg is het lekken van de ra men. waardoor de vloer soms in een vijvertje verandert Er gaat echter in de toekomst iets aan gebeuren. Aan de lage, zwaar gestutte zolde ring hangt epn koperen koarsenluch- ter, die uit Spinoza's t|jd dateert. Niet zeer oud maar wel bijzonder lelijk is de electriciteitsbuls. die als een anachronlscche vloek langs de inuur naar boven kruipt. Het kaars licht komt nu uit de stroomcentrale. Het scheen nodig geweest te zijn. Mevrouw Y*n Dam: „Er is twee keer brand geweest toen het oude mensje voor m|jn tijd er nog ln woonde". Nee. dan maar liever een concessie aan het heden, inplaata van een per manent brandgevaar voor een der mooiats huisjes uit Rijnland. LEIDSE UNIVERSITEIT Inaugurele rede prof. D. S. Ruegg Op vr(jdag 12 mei heeft prof. D. fL Ruegg. benoemd tot gewoon hoogleraar In de Boeddhologie, de Voor-Indische wijs begeerte en het Tihetaans aan de Leidse Universiteit, zijn ambt aanvaard met het houden van een oratie getiteld "The Study of Indian and Tibetan Thought) Some Problems and Perspectives". In zijn rede sprak prof. Ruegg over de betekenis van het Boeddhisme als godsdienst en wijsbegeerte en over dp verhouding van het Boeddhisme tot ds overige Indische godsdiensten en filoso fische systemen. Hij legde daarbij ds nadruk op het feit, dat het Indischs Boeddhisme bestudeerd moet worden la het verband van de Indische cultuur als geheel. Prof. Ruegg sprak voorts ovef het belang, dat de studie van het Ttbe- taans kan hebben als zelfstandig stu dievak, niet alleen voor de studie van tiet boeddhisme, maar ook voor die ras 'de Indische cultuur in het algemeen. I PROMOTIE A. E. VOORTIfUISKN De heer A. E. Voorthuisen, radioloog, promoveerde heden tot doctor in ds faculteit der Geneeskunde op 'n proef» schrift getiteld „Ervaringen met seleo» tieve arteriografie van de Arteria Co» liaca en de Arteria Mesenteries Supet rerior". Promotor was prof. dr. J. K. von Ronnen. De heer Voorthuisen i> werkzaam als conservator van de deling voor Radiologie van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. HU werd geboren te 's-Gravenhage cm woont thans te Leiden. PROF. Dr. E. W. MONTROLL WEDEROM OP LORENTZ-LEERSTOEL By K.B. is prof. dr. E. W. Montrolt, hoogleraar aan de Universiteit van Ro chester, New York, voor de periode van 1 februari 1968 tot 1 augustus 1968 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der Wiskunde en Na tuurwetenschappen. om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde. Het betreft de bezetting van de Lo- rentz-leerstoel. die momenteel wordt bezet door prof. dr. C. Moller, wiens ambtstermijn begin 1968 afloopt. Prof. Montroll is reeds eerder, en wel in het academiejaar 1960/1961 op de Lorentz-leerstoel benoemd. LEIDSE AGENDA ZATERDAG 13 MEI AVOND EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek D. C. Kok, Rapenburg ft, tel. 24807. LEIDSE MUSEA Acad. Hist. Museum: Rapenburg 73 dl vrij. 14-17 uur (verder op aanvraag b(J custos Burcht. Burchtsteeg. dag. 10-17 uur, Grafelijke versterking uit vroege mid deleeuwen. Hortus But aniens, Rapenburg 73, Dia t/m vrij. 9-12, 13.30-16 uur: kassen 9-12 en 13.30-16 uur, zondag gesloten. Ned. Leger en Wapenmuseum Gene raal Hoefer, Peathuisluan, werkd. 10- 17, zon- en feestdagen 13-17 uur zat. ge sloten. Pilgrim Fa titers-huisje, Bolsotkade 2, werkd. 9.30-12 en 14-16, zat. 9.30-12 uur: Documenten uit de t(jd van de PU- grim fathers. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat la. 10-17, zon- en feestd 13-17 uur; Voorwerpen en kunst. Rijksmuseum voor dc geschiedenis der Natuurwetenschappen, Steenstraat la. 10-16. zond 13-18 uur. (Chr. en alge- meen erkende feest.lagen .|tl ht Sted. mus. De lakenhal. Oude Veaf, Schilderkunst en historie van Leiden. Open: werkdagen 10-5 uur. zondag: 1»9 uur. Toegang vrij. n.m. i behalve zate£ dag en zondag). Moleiimuseum „De Valk" Molenwerf, dl. t/m za. 10-17 uur. zo. 13-17 uur. Maan* gealoten. Prenten-, munten- en penningkamer ds» Rijksuniversiteit. Kloksteeg 25. voor txr- zoek eerst schriftelijk of telefonisch a«£ vragen. Ook geschiedenis van de fot» grafie. Rijksmuseum van Oudheden, werkd. l£ 17. zon- en feestd. 13-17 uur; Egyptisch Asyrlsche. Griekse. Romeinse en N«» derlandse Oudheden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3