Limburg 100 JAAR GELEDEN HERTOGDOM AF Amnestie politieke gevangenen gevraagd Kindermoord Nederland draagt morgen tussen 11.00 en 13.00 uur eten aan voor India Ir. LARDINOIS HEEFT ZEER BINNENKORT VEEL GELD NODIG Vleesexport weer op gang brengen NIEUW E.E.G.-AANBOD IN KENNEDYRONDE trnnfy VRIJDAG 12 MEI 1967 DE LEIDSE CX)URANT (Van een oneer verslaggevers) Deze week wordt het feit herdacht dat Limburg als normale provincie, naast de tien andere bij Hollan<| kwam. Limburg hield op hertogdom te zijn en werd als laatst bijge komen provincie, de elfde van ons land. De korte historie van liet her togdom Limburg was al geëindigd. Zij duurde slechts van 1839 tot 1866. Vanaf onze prilste jeugd worden we allemaal op school geconfronteerd met de landkaart van ons vaderland. Dit spinvormige vaderland met zijn rare uitsteeksels is ons zo vertrouwd als het gezicht van onze eigen moeder. Wij vinden er niets vreemds aan. Dat is altijd zo geweest, denken Wanneer iemand er ons op attent maakt dat ons vaderland 'n zeer uit zonderlijk model heeft, dan kijken wij hem verbaasd aan, een beetje kwaad zelfs, en zijn geneigd te vragen of hij misschien eens naar zijn eigen model wil kijken. Daarom zal menigeen ook nu verrast opkijken en moet het echt even laten doordringen als hij hoort dat ons land honderd jaar geleden be stond uit tien provincies en één her togdom. Dat hertogdom was Lim burg. Het Koninkrijk der Nederlan den, *t rijk van koning Willem I is in 1830 uiteengevallen. In dat rijk vorm de Limburg een behoorlijke provincie met de hoofdstad Maastricht en de steden Tongeren, Valkenburg, St.- Truiden, Hasselt, Sittard, Maaseik, Roermond, Weert en Venlo. Men ken de toen nog het verschil tussen ste den en dorpen. Wij beperken ons tot" de opsomming der steden. Bij de grensscheiding tussen Nederland en het jonge België werd de provincie Limburg in twee stukken gedeeld. Bij België bleef 't gedeelte dat met Has selt als hoofdstad de Belgische pro vincie Limburg werd. De rest werd aan Nederland toegewezen. Dit had dus de Nederlandse provincie Lim burg moeten worden, maar... er had zich een eigenaardig geval voorge- Ónze koningen Willem I, Willem II en Willem III waren niet alleen ko ning van Nederland. Zij waren ook nog groothertog van Luxemburg. Bij de grensscheiding en de overwinning van België was een stuk van het groothertogdom afgenomen en bij België gevoegd, waar het de Bel gische provincie Luxemburg werd met de hoofdstad Arlon (Aarlen). Daarom vroeg de koning in zijn kwa liteit als groothertog van Luxemburg schadeloosstelling. Schadeloosstelling Waar moest men die schadeloosstel ling vandaan halen? Toen is iemand op het lumineus idee gekomen, om de koning de beschikking te geven over het restant van de grote provin cie Limburg. Daar kon de koning dan mee doen wat hij wilde. Willem I kon zelf beslissen. Hij had het zonder meer aan Nederland kunnen toevoe- Dit zou dan ook wel gebeurd zijn, wanneer de Duitse Bond er niet ge weest was. Deze Duitse Bond onder leiding van Habsburg-Oostenrljk was de voortzetting van het Heilige Ro meinse Rijk. Luxemburg was lid van de Duitse Bond. Men had 'n stuk van Luxemburg afgenomen en aan België gegeven. Daarom vond de Duit se Bond het toch wel wenselijk dat deze Bond schadeloos gesteld werd. Er waren dus twee ..eisen", de ko ning die betoogde dat hij recht had op schadeloosstelling voor het aan België gegeven brok van Luxemburg, en de Duitse Bond die restitutie ver langde voor een stuk verloren grond gebied van een der bondsstaten. Het ei van Columbus was: maak van 't restant-Limburg 'n zelfstandig her togdom, laat de koning daarvan her tog worden, en als hertog van Lim burg lid worden van die Duitse Bond, waarvan hij als groothertog van Lu xemburg toch al lid was. Ingewikkeld Het gevolg van deze vondst was een ingewikkelde situatie. De verhouding met Luxemburg was eenvoudiger. Dat was 'n personele unie, 'n band die uit niets anders bestaat dan de persoon van de soeverein. Onze ko ningen waren groothertog van Lu xemburg en koning van Nederland. Voor de rest hadden Nederland en Luxemburg niets met elkaar te ma ken. Elk had zijn eigen grondwet, zijn eigen regering. Maar met Limburg lag dat ander*. Limburg was Neder- ADVERTENTIE) lands grondgebied, werd bestuurd als een Nederlandse provincie. Maar toch was het ook nog een Duits land als hertogdom. Het jaar 1848 Het is bebrijpelijk dat nu en dan ini tiatief genomen werd om aan die in gewikkelde situatie met Limburg 'n einde te maken. In 't revolutiejaar Strubbelingen bij grensscheiding over Nederlands elfde provincie 1848 ontstond in de Duitse landen een reorganisatieplan. Men wilde een hechtere bondsstaat in 't leven roe pen..., deugdelijker dan de Duitse Bond. Tegelijk moesten dan ook mo derne ideeën uitgevoerd worden, par lementaire regeringen met verant woordelijke ministers. De hele zaak was nogal aarzelend opgezet. De Duitse vorsten durfden officieel niet goed mee te doen. Zo vonden buiten de vorsten om, maar toch oog luikend toegestaan verkiezingen plaats en zonden alle Duitse staten en staatjes afgevaardigden naar Frank fort, waar dit reorganiserend parle ment bij elkaar kwam. Liever Duits Enkele Limburgse afgevaardigden kwamen daar met 't voorstel om dat hertogdom Limburg nu maar hele maal van Nederland te scheiden en volledig tot Duits Bondsgebied te ver klaren, zelfs ingelijfd bij de staat Pruisen, waar het hele Rijnland al bij was, maar niet iedereen was het daar mee eens. Het machtige Maas tricht moest er helemaal niets van hebben. Alleen Sittard en Heerlen hadden bijval betoond aan dit voor stel. Het Frankforter Parlement kromp weldra in tot een rompparle- m«nt en viel toen helemaal uiteen. Alles werd op de oude voet hersteld, ook de ingewikkelde situatie met dat hertogdom Limburg. Zonderling Het was uiteindelijk geheel buiten de wil van wie-dan-ook dat aan die zon derlinge situatie van dat hertogdom Limburg honderd jaar geleden een einde kwam. De Duitse Bond werd in 1866 opgeheven, en daarmee verviel vanzelfsprekend elke band met deze Duitse Bond. Min of meer automa tisch werd Limburg toen 'n gewone provincie van Nederland. De Duitse Bond werd ontbonden bij de vrede van Praag tussen Pruisen en Oosten rijk op 22 augustus 1866. Dit feit bracht Limburg helemaal in de schoot van de Nederlands estaat. De bekrachtiging van dit feit dat Lim burg niet meer tot de Duitse Bond be hoorde, gebeurde op 11 mei 1867 bij een traktaat van Londen. De grote mogendheden vonden het (achteraf) dus goed, dat Limburg nu als gewo ne provincie bij Nederland kwam (of bleef). Het is deze gebeurtenis die de langste provincie van Nederland nu herdenkt. Bezoek Paus aan Fatima Ontmoeting met Salazar LISSABON (AP) De vrouwen en families van politieke gevangenen in Portugal hebben een beroep gedaan op de minister van .Justitie om het bezoek van Paus Paulus VI morgen aan Fatima aan te grijpen voor een algehele am nestie. Een petitie, ondertekend door een aantal vrouwen werd aan het ministe rie van Justitie afgegeven en verspreid onder de buitenlandse correspondenten in Portugal. Het Vaticaan onthulde gisteren dat PROEF P.T.T. Eenmaal post in Haags district Met ingang van dinsdag 30 mei zal in een postdistriet van Den Haag bij wijze van proef nog slechts eenmaal per dag post worden bezorgd. Overwegingen van kostenbesparing en personeelstekort spelen de belangrijkste rol In het onder zoek naai de mogelijkheden van wijzi ging van de postbestelling. De duur van de proef, die sinds maart in enigszins andere vorm ook in Beverwijk gaande is, zal afhangen van de resultaten en erva ringen en van de reacties van het pu bliek. Op een persconferentie ten kantore van de PTT werd gistermiddag toege licht, dat ca 70 pet van de kosten van de postdienst personeelskosten zijn. Door de eenmalige bezorging wordt 12 pet be spaard. Voor geheel Den Haag zou dit betekenen dat het personeelstekort voor de eenmalige bestelling van 150 man met 70 wordt verminderd. NEUSS A.F.P.). Op nog geen honderd meter van hun ouderlijk huis te Neuss Is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de vierjarige Silvia Clausnltzer en haar even oude vriendje Dieter Koenen. Het meisje was gewurgd en opgehangen, de jongen was klaar blijkelijk met meseteken om het leven gebracht, aldus de politie. Paus Paulus na zijn bedevaart naar Fatimo een onderhoud zal hebben met de Portugese premier Antonio de Oli- veira Salazar. Dit bljjkt uit het pro gramma dat gisteren bekend werd ge maakt. In heel Portugal zullen morgen de kerkklokken luiden als Paus Paulus in het land aankomt om in Fatima te bidden voor de vrede. Bij aankomst van zijn vliegtuig op de luchtmachtbasis Monte Real zal de Paus verwelkomd worden door president Americo Tomaz van Portugal en leden van de Portugese regering. Paus Paulus zal dan langzaam rijden naar de kerk van het pelgrims oord op 40 km afstand van de lucht machtbasis. In Fatima zelf worden die dag een miljoen pelgrims verwacht. Na de H. Mis zal de Paus honderden zieken zegenen en, zo wordt aangenomen, in het Portugees een toespraak houden waarin hij weer zal aandringen op de noodzaak tot vrede in de wereld te komen. Na die rede zal hij zich een paar uur terugtrekken in speciaal voor hem ingerichte kamers. Rond vijf uur 's mid dags gaat h(j terug naar Monte Real om vandaar naar Rome le vliegen. DEN HAAG De stichting „Eten voor India" vestigt morgen haar hoofdkwartier in het stadhuis van Amsterdam. Daar komen in de loop van de dag alle resultaten binnen, die 's morgens tussen 11.00 en 13.00 uur in het gehele land be reikt zijn. Men verwacht evenveel als vorig jaar: 26 miljoen gulden. Men hoopt echter op nog iets meer. Via Brandpunt van de K.R.O. is al 700.000 gulden binnen. Via „Achter het Nieuws" van de VARA zijn tal van giro-overschrijvingen onderweg. Kerkklokken luiden aetie in De bliksemactie „Eten voor India" wordt morgen tussen 11.00 en 11.10 uur in het land letterlijk ingeluid door de kerkklokken. Althans men heeft het de geestelijkheid van de kerkgenootschappen gevraagd en kardinaal Alfrink en de protestantse kerkelijke overheden hebben dit ver zoek cn de verdere medewerking ondersteund. Men weet het intussen wel: India lijdt verschrikkelijk door hongers nood en verschillende epidemische ziekten. Vooral de deelstaat Bihar wordt zwaar getroffen. Dertig mil joen mensen dreigen daar aan de hongersdood ten onder te gaan. De regering van India zelf doet eraan, wat zij kan. Allerlei hulporganisaties in de wereld spannen zich in om de ellende te verzachten. Vrijwilligers trekken naar de geteisterde gebieden of zijn er al. Missionarissen en zen delingen in India proberen met voor bijzien van eigen lichamelijke ge zondheid te doen wat mogelijk ie De stichting ..Eten voor India" waarin verschillende religieuze en maatschappelijke hulpverlenings organisaties zitting hebben wil via het Nederlandse volk het hare bijdragen in de onmenselijke nood in dit gigantisch Aziatisch land. Pink sterzaterdag tussen 11.00 en 13.00 u. staan daarvoor kerken, gemeente huizen en andere openbare gebouwen open voor iedere Nederlander, die financieel het zijne wil doen in de strijd tegen hongersnood en ziekten. De NTS geeft reportages vanuit ver schillende steden en studio Bellevue In Amsterdam zorgt voor* de grote visuele omlijsting en aansporingen. De radio laat aanbevelingen horen en in het bekende KRO-pro gramma Djinn geeft men er reportages van. Ei- is bijzonder veel medewerking, ondanks de missie- en zendingscollec ten, die met Pinksteren in de kerken gehouden worden. Ondanks ook het feit, dat binnenkort grote aandacht besteed dient te worden aan acties van het Nederlands Rode Kruis. Het valt allemaal samen, maar de misère In de wereld laat zich nu eenmaal niet aan vaste schema's van collecten en aan data van hulpverlening bin- En wat dan nog: wij met onze sala rissen, onze vakantieuitkeringen, onze gratificaties, onze rijkbegroeide land- en tuinbouwgebieden, onze hoe veelheden fruit, melk, vlees, weelde artikelen... We dringen er toch niet voor niets op aan, dat er veel meer gedaan moet worden voor en aan de ontwikkelingslanden Morgen tussen 11.00 en 13.00 uur kunnen we daarvoor al een eerste forse stap zetten. Met Pinksteren voor de missie en zending een tweede, over enige weken voor het Neder lands Rode Kruis nog maar een derde stap... In Bihar weten meer dan 30 miljoen mensen nu al, dat ze nog maar een paar stappen van de dood verwijderd zijn. De pauselijke encycliek „Populorum Progreesio" spreekt niet voor niets van het wereldgeweten, dat voor dit alles ver antwoordelijk is. Morgen om 11.00 luiden de Neder landse klokken over een land. dat er als een onmetelijke tuin bij ligt. Stap op het nieuwe Schiphol in een vlieg tuig en een dag later ligt de wereld De hard gebakken leembodem Ijkt slechts voor een houweel bij het koi achtig zoeken naar water. Bij duizenden dorpen worden putten gegrave het water zakt al dieper Pinkstermaandag stuurt het Neder lands.- Rode Krui* 2.000 blikken baby voeding en 40 ton melkpoeder naar India". Dan weten we ook. wat wij morgen tussen 11.00 en 13.00 (thuis in de pinksterweelde of op reis naar ontt weekendverblijf^ gedaan hebben. (ADVERTENTIE) (Van respondent UTRECHT Minister Ir. B. Lardi- nois van Landbouw heeft gisteren in een spreekbeurt voor de vee-artsenijkundige dienst verklaard, dat de overheid alles in het werk zal stellen om de door kwesties van mond- en klauwzeer en hor- moneninjectics verstoorde export weer op gang te brengen. De minister zei niet te aarzelen om exportvcrgocdingen beschikbaar te stellen voor uitvoer naar derde landen, die ons vlees wel toela ten. Over de vraag van de financiering hiervan Het hij zich niet uit Wel reageerde hij prompt tijdens een spreekbeurt op dezelfde dag voor de coöp. centrale Raiffeisenbank. toen de voorzitter van de raad van toezicht, mr. R. J. van Beekhoff, de medewerking van de bank toezegde voor eventuele fi nancieringsplannen van de overheid. Mi nister Lardinois zei toen, dat op die aan bieding wel eens eerder een beroep zou kunnen worden gedaan dan de aanbie der gedacht had. In Den Haag wenst men desgevraagd geen verband te brengen tussen beide uitspraken noch ook aan te geven wel ke andere projecten het rijk voor de taak stellen opnieuw een beroep te doen op de geldmarkt. In zijn rede voor de vee-artsenijkundi ge dienst zei hij voorts, dat hij veel waardering heeft voor de aanpak van de thans overwonnen veeziekte en de hor monenkwestie. Nu Nederland al vier weken vrij Is van mond- en klauwzeer hoopte de mi nister, dut de door andere landen toege paste invoerbelemmeringen voor Neder lands vlees spoedig ongedaan zullen worden gemaakt. Hierover worden nog besprekingen gevoerd. Vooral Engeland in belang als afzetmarkt voor vers vlees en vette kalveren. Volgens de minister is er door de pu bliciteit in Nederland over de hormonen kwestie bij de Italiaanse autoriteiten 'n grote huivering gekomen voor de invoer uit Nederland. Maar er is nu in Neder land een vrijwel onbeperkte onderzoek- capaciteit, zodat alle voor export in aan merking komende kalveren van een cer tificaat kunnen worden voorzien. Door de Europese commissie wordt gewerkt aan de harmonisatie van bepa- ngen der E.E.G.-staten, die betrekking hebben op de behandeling van slachtdie ren met stoffen, die de consumptie van vers vlees eventueel gevaarlijk of scha delijk voor de mens kunnen maken. Ver der zal de commissie ten spoedigste bij de EEG-ministerraad een voorstel indie nen voor een richtlijn voor stoffen, die aan het veevoeder kunnen worden toe gevoegd. Alle varkensmarkten in het gehele land zullen met ingang van dinsdag 16 echt 1 moederdtggeschenk mei weer geopend zijn. Nu zich sedert het laatste, reeds incidentele geval van 13 april geen nieuwe gevallen van mond en klauwzeer meer hebben voorgedaan, heeft de minister van Landbouw en Vis serij tot intrekking van de schorsing van de varkensmarkten besloten. Ook het verbod op het houden van keuringen, tentoonstellingen en dergelijk bijeen brengen van varkens wordt ingaande 16 mei 1967 ingetrokken. Op de leden- raadsvergadering van de Geldersche maatschappij van landbouw heeft de voorzitter, de heer W. J. Lokhorst, ge constateerd, dat ondanks de verscherp te keuring van slachtkalveren de ex port van kalfsvlees naar Italië en Frankrijk nog niet op gang ls gekomen. Het traineren van de overeengekomen regeling door deze landen kan, aldus de heer Lokhorst, slechts voedsel geven aan de mening dat er ook andere motie ven dan de aangewende in het spel zijn. (ADVERTENTIE) t Mooiste bruin Om tarieven in chemische sector Stichting vogel- olieslachtoffers neemt beheer Eendenkooi over (Van een onzer verslaggevers) VL^ARDINGEN. Het Mie r van het natuurreservaat „De Kende kool", gelegen liuigs Rijksweg 20 tussen Vlnar- dlngen en Maassluis, is vanmiddag of- fcieel door loco-burgemeester T. Bruin van Vlaardlngen overgedragen aan da stichting voor vogel-olleslaelitofferN. Deze stichting werd ongeveer een Jaar geleden opgericht met het doel de vogels tegen de schadelijke gevolgen van olie en chemicaliën te beschermen. Door de aanwezigheid van olievelden langs de kustgebieden komt massale sterfte on der de zeevogels steeds meer voor. Om deze sterfte doeltreffend te kunnen be strijden zocht de stichting naar een ter rein waar vogelslachtoffers massaal kunnen worden behandeld en verzorgd. Het grote voorterrein van ,,De Ecnde- kooi" met z(jn eeuwenoude boomgaard zal worden ingericht als behandelings centrum. Het gedeelte van de kool met zijn kooiplas, vijf vangpljpcn en prach tige flora en fauna zal in z(]n natuur lijke staat worden gehandhaafd. (ADVERTENTIE) BRUSSEL A.N.P.). De E.E.G.- ministerraad la er gisteren in Brussel in geslaagd een onderling akkoord te bereiken over liet grootste knelpunt van de Genccfsc Kennedy ronde, le weten de turlefverluging In de chemische sector. machtigd een bemlddeltngBaanbod te aanvaarden dat de secretaris-generaal van het G.A.T.T., Wyndham White, heeft gedaan als compromis tussen de huidige posities van de E.E.G. en de Verenigde Staten en WRarop de Kcnnedyronde dreigde vast te lopen. Het plan zou voorzien In verlaging van de douanetarieven In de chemische sector en voor chemische kleurstoffen in twee fazen waarbij de tweede faze een aanpassing zou omvatten van het door de Europese landen gewraakte „American Selling Price System". Dit stelsel belast de Europese chemische produkten bU Invoer In de Verenigde Staten niet op hun invoerwaarde, doch op de veel hogere Amerikaanse markt waarde. Het compromis van White zou voor zien in een eerste- faze waarin de Vere nigde Staten hun tarieven voor chemi sche produkten veringen met 50 procent en voor chemische kleurstoffen met 30 procent. Dc E.E.G. zou beginnen met een tarlefverlaging van 20 procent In de chemische sector cn van 25 procent op de kleurstoffen. In de tweede faze zouden de- Verenigde Staten hun „Ame- 11, an Selling l'i we System" moeten aan passen en pas daarna zou de E.E.G. zijn tarieven In de chemische sector verder verlagen tot 50 procent van het uit gangspunt, zo verluidt in goed In ge lichte kringen in Brussel. Men wist hieraan toe te voegen, dat dit werkelijk het allerlaatste E.E.G.-aanbod Is. Di sconto in W.-Duitsland verlaagd FRANKFORT (Reuter) De West- duitse centrale bank heeft gisteren be kendgemaakt dat het Westduitse bank- diaconto met ingang van. vrijdag van drie en een half tot drie procent wordt verlaagd. Samenwerking schoenfabrieken Twee grote Nederlandse schoenfabrie ken maken hekrnd li /ulli n m uncn werken. Hel rijn Schoenfabriek Anita. J. II. Vesten» N V te Waalwflk. en Schoen fabriek Léon Pare, M. J Venters N V. te Beide fabrieken nemen een vooraun Staande plaats in op de binnenlandse markt en hebben een aanzienlijke export naar diverse Europese landden. De geza menlijke produktlc van deze fabrieken be draagt thans 1.750.000 paar per Jaar. Ver wacht wordt, dut de samenwerking zal resulteren ln een nóg efficiënter gebruik van de capaciteit van belde fabrieken, om de noodzakelijke produktlc verhoging tot 2 000.000 paar per jaar te kunnen realise ren, Dit ln verband met de sterk gestegen verkoop- Deze samenwerking zal geen afvloeiing of inkrimping van het personeel tot gevolg hebben Integendeel, belde fabrieken heb ben gebrek aan personeel, mede ln ver band met de uitbreiding van de Anlta- fabriek te RlJswUk (NB). VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSÏRAAT 13*15 LEIDEN f TEL-30704

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5