Recht op staking nog omstreden Sociale wetgeving remt bloei vloot Voor sleutelbedrijven verbod dringend nodig Tien nieuwe leden voor NKV-ploeg CIA gaf gelden aan Europese vakbonden Ruimtelijke Ordening vergt nieuwe besturen Rustig verloop anti-Griekse demonstraties POSITIE BEAMBTEN NIET ROOSKLEURIG Auto slipt en botst tegen huis Arrestatie in kindermoord in Engeland Opbrengst winst uit vermogen hooguit 5 miljoen Garrison van omkoperij beschuldigd Synagoge ingewijd 19«f maandag 8 mei 1967 de leedse courant pagina 5 DEN BOSCH (ANP) Op de voor- strep jaarsvergadering van de Nederlandse "vereniging voor echtspraak zijn voor drachten gehouden over het onderwerp „bet recht van werkstaking" door prof. mr. N. E. H. van Esveld, hoogleraar in bet sociale recht aan de rijksuniversi- e Leiden, en prof. mr. G. Hckkel- Prof. Hekkelman stelde in zijn inlei ding, dat de rechtsregeling van de werk staking, zoals die blijkt uit het arrest de hoge raad van 15 januari 1960 (Panhonlibco-arrest), in verschillende opzichten nog onvolkomen is. Zo is met name de ruimte, die onze rechtsorde de staking als geoorloofd middel strijd om de arbeidsvoorwaarden laat, onbepaald gebleven. De vraag rijst of de nadere uitwerking van de rechtsre geling van de werkstaking aan de rech ter mag worden overgelaten. spreker, als middel van vakactie in handen van de vakvereniging betekent niet de vestiging van een absolute sta kingsvrijheid. De hantering van het sta kingsrecht zal door de rechter aan nor men van behoorlijkheid moeten kunnen worden getoetst. Prof mr. van Esveld voelde behoefte enige kanttekeningen te plaatsen bij het betoog van zijn collega Hekkelman. De vastlegging van een „recht" op werksta king achtte hij niet beslist noodzakelijk, daar de jurisprudentie voldoende ruimte aan redelijke stakingen. Het recht werkstaking kan nooit meer inhou den dan het recht om voor een redelijke zaak het werk neer te leggen. Voor zo'n staking laat de formulering van de hoge raad in zijn Panhonlibco-arrest al le ruimte. Wel verkeren, naar sprekers oordeel, de vakverenigingen in onzekerheid over het oordeel, dat de rechter over de re delijkheid zal uitspreken. Zij menen voorts, dat de rechter niet geroepen is over economische belangenconflicten te oordelen. Het voorstel echter (voorontwerp-Sam- kalden en prof. Hekkelman) om door vakverenigingen georganiseerde stakin gen in beginsel rechtmatig te achten, waardoor de stakende arbeider geen wanprestatie en de organiserende vak bond geen onrechtmatige daad zou gen, ging spreker te ver. In onze gelei de economie met haar sociale zekerheid, geleide loonvorming en vaststelling var minimumlonen behoeft de staking toch wel meer rechtvaardiging dan heen. Er zijn zeker nog sterke motieven voor stakingen bestaanbaar, maar leek spreker beter deze door een neutra le instantie op de redelijkheid te laten toetsen dan zonder meer aan te nc dat wat de vakvereniging doet altijd rechtvaardig is als het tegendeel niet be- Hoe de regeling ook uitvalt, waarbor gen dienen getroffen te worden, dat al leen redelijke stakingen als rechtmatig erkend worden. Voorts is de mogelijk heid nodig om stakingen van ambtena ren, arbeiders in sleutelbedrijven of in incidenteel door de minister van Econo mische Zaken aan te wijzen gevallen te verbieden, zo besloot prof. mr. van veld zijn voordracht. (Van onze correspondent) UTRECHT De Ploeg van het Ne derlands Katholiek Vakverbond, iite-gezelschap van NKV-ers, die in één aar tijds 25 of meer nieuwe leden heb ben ingeschreven, telt dit jaar 63 le- Zij werden zaterdagmiddag tijdens genoeglijke bijeenkomst in Utrecht geïnstalleerd. NKV-voorzitter J. Mertens spelde 10 trail ]eden een Ploeginsigne op, waarmee rev' zij werden bevorderd tot gouden Ploeg- elin jeden. Deze tien verdienden de onder hiel scheiding ver-lof meer nieuwe leden in het voorbije jaar. Onder han was de Spanjaard da Pasqual uit Enschede, die is aangeslo- tike ten bij de NKV-bond Kletex. Tijdens de installatiebijeenkomst werd ook het 10-jarig bestaan w, Ploeg gevierd. Voor de heer Mertens s dit aanleiding om een gelukwens richten tot „Ploegbaas" Louis Beu- r. Vakbonden en verbonden maken i moeilijke tijd door, zei de verbonds voorzitter in een toespraak tot de Ploeg leden. Het is daarom voor hun leiding jeen sterkende gedachte, dat zoveel leden de bereidheid tonen om nieuwe leden te hun medeleden bij te staan als zij in moeilijkheden verkeren. Onder de ploegleden spande de heer Juckers uit Enschede (bouwvak) de kroon. Hij is al 10 jaar bij de Ploeg aangesloten en werd voor de vierde maal gouden Ploeglid. Bij de gewone nieuwe leden was ook een Portugees, de heer Nunes Henriques uit Zwanenburg, lid n de KBV. der Tegengaan van communistische invloeden LOS ANGELES (AFP) De Ameri kaanse Central Intelligence Service (CIA) heeft in 1950 een programma op gesteld voor geldelijke steun aan buiten landse vakbonden en studentenvereni gingen om de communistische invloed tegen te gaan. „Waarschijnlijk is hier door voorkomen dat in een groot deel van Europa met name in Frankrijk en Italië, de communisten de macht in handen kregen", aldus een verklaring van een voormalig agent van de CIA, Thomas Braden, die zaterdag in de Los Angeles Times is gepubliceerd. Braden verklaarde dat hij in 1950, toen hij assistent was van Allen Dulles, vice-directeur van de inlichtingendienst, een dergelQk programma heeft voorgesteld. Hij werd daarna benoemd tot hoofd van de internationale afde ling van de CIA en begon toen met de bestrijding van communistische infil tratie bij Europese studenten en arbei ders. „In Frankrijk werden Amerikaan waren door communistische vak bonden in zee gestort of in de havens verbrand. Er moesten maatregelen ge nomen worden om dit te vermijden", zegt Braden. Daartoe moest de strijd om de macht in de vakbonden worden gewonnen. „Wij probeerden daarom door geheime geldelijke steun daarin door te dringen. Wanneer dat onmogelijk bleek schiepen wij onze eigen vakbonden". Aan de Amerikaanse vakfederatie AFL werd verzocht communistische arbeiders in Frankrijk en Italië om te kopen; dat het enige middel om te verzekeren dat onze handelswaar goed zou aan komen. „Ik zie niet in waarom dit pro- Vlootaalmoezenier mgr. J. de Sain overleden GROOTEBROEK (K.N.P.). In de nacht van vrijdag op zaterdag Is In Grootebroek overleden oud-hoofdvloot- aalmoezenler mgr. J. F. M. de Sain. Hij werd 67 jaar. Mgr. De Sain was hoofdvlootaalmoe- zenler' van 1945 tot 1964. In die tijd bouwde hij het korps vlootaalmoezeniers op. Hij wist het tot een hecht team te maken, dat in goed aanzien stond. Mgr. De Sain werd in 1899 in Haarlem ge boren. Na zijn priesterwijdnig in 1926 werd hij in de parochiële zielzorg te werk gesteld in Voorburg, Amsterdam, Scheveningen en Haarlem. In 1939 werd hij benoemd tot aalmoezenier bij de landmacht. Na de ontbinding van het Nederlandse leger in 1940 werd hij weer kapelaan in Amsterdam om in 1944 in krijgsgevangenschap te belanden. Mgr. De Sain zal 10 mei worden be graven vanuit de parochiekerk van Grootebroek. gramma immoreel of onterend zou zijn zoals sommigen ons hebben verweten. Kijk eens naar het huidige Europa. In 1947 scheen het zeker dat Frankrijk communistisch zou worden en misschien Italië ook. Wij kwamen toen tussenbeide en zie deze landen nu eens". Braden verweet Walter Reuther, voor zitter van de vakbonden van automo bielarbeiders, zich onlangs gekeerd te hebben tegen het feit dat de AFL-CIO subsidies van de CIA hadden ontvangen. „Rheuter was betrokken bij ons Euro pese programma. Ik heb hem zelf 50.000 dollar gegeveA waarmee de vak bonden In West-Duitsland moesten wor den beïnvloed". Dat geld is echter slecht gebruikt omdat Reuther en zijn broer Victor het aan vakbonden hebben ge geven die al anti-communistisch waren en voldoende geld hadden, terwijl ande re vakbonden de havens stillegden op bevel van Duitse communistenleiders, zegt Braden. Nederlandse vakbondsleiders hebben nadrukkelijk verklaard nooit door de C.I.A. te zyn benaderd voor financiële steun. Een dergelijke steun zou, Indien aangeboden, nooit aanvaard worden. Mr. Marijnen: UTRECHT (ANP) Oud-premier mr. V. G. Marijnen, die nu voorzitter Is van de raad van advies voor ruimtelijke ordening en van de Rjjnmondraad, Is een groot voorstander van bovengemeente- lijke organen. In Ruim Zicht van het NKV zegt hij, dat het met het oog op de ruimtelijke or dening dringend nodig is, dat er in ons land nieuwe bestuursvormen komen. Men dient aldus mr. Marijnen veel meer één bepaalde streek als één geheel te De bovengemeentelljke organen, waar. voor het pielt, dienen bevoegdheden te krijgen om voor een bepaald gebied te programmeren en ook de mogelijkheden te hebben zo'n programma te realiseren. In plaats van die uniformiteit in de be stuursvorm moet, volgens hem, nu de mogelijkheid van verscheidenheid wor den geschapen. In feite is er in ons land nu nog één bovengemeentelljk bestuursorgaan met wat bevoegdheden, de Rtjnmondraad. Het ontwerp voor „groot-Amsterdam" vindt hy al weer achterhaald. Veel beter zou mr. Marijnen het vinden als voor het hele gebied rondom het Noordzeekanaal één groot bovengemeaatelijk bestuurs orgaan zou komen. De bezorgdheid van mr. Marynen geldt niet alleen de achtergebleven bestuurs- ïen, maar ook de financiële kant van J» het Duitse Tirol ia een internationaal congres voor lange mannen gehouden. Hier zijn twee leden van de Duitse „Club van Lange Mannen" bij een bushalte in gesprek met een normaal gepropor tioneerde burger. De beide reuzen zijn elk £.10 meter lang. AMSTERDAM Met toestemming van de burgemeester is zaterdagmiddag In Amsterdam een demonstratieve tocht door de Amsterdamse binnenstad gehou den als protest tegen de staatsgreep in Griekenland. De gemeentepolitie en ma rechaussee hadden uitgebreide maatre gelen genomen, maar de demonstratie is zeer rustig verlopen. De demonstratieve tocht begon en eindigde bij het standbeeld van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijer- plein. Aan de tocht namen 400 500 jon geren deel. De demonstratie was georga niseerd door de Algemene Studentenver eniging Amsterdam (ASVA). Ook in Utrecht ls zaterdag 'n protest demonstratie tegen de staatsgreep in Griekenland gehouden. Ongeveer 200 per sonen, waarvan de helft uit Griekse gast arbeiders bestond, hebben aan deze tocht deelgenomen. Er werden spandoeken meegevoerd, waarop zowel Griekse als Nederlandse teksten stonden. De stoet trok door het centrum van de stad en een ordelijk verloop. De politie had toestemming verleend. ZON of geen ZON Gedurende het weekeinde bevond zich ten westen van Ierland een depressie. Na de passage van een front van deze depressie stroomde zaterdag onstabiele lucht ons land binnen, zodat zaterdag en zondag de maximumtemperaturen va rieerden tussen dertien en zestien graden, nadat vrijdag temperatu- k.n.m.l deelt Iets warmer mede: ren van achttien a tweeëntwintig graden waren bereikt. Gedurende het weekeinde viel op de meeste plaatsen enkele millimeters neer slag in de vorm van buien. Door dat de depressie nabij Ierland op vult en de luchtdruk boven Duits land stijgt, zal de buiigheid ge leidelijk verder afnemen. Morgen zullen dan ook flinke, zonnige pe rioden voorkomen bij een over wegend matige, zuidelijke wind en de temperaturen zullen iets hoger worden dan vandaag. Een kleine depressie, die zich thans tussen de Azoren en de Golf van Biskaje bevindt, verplaatst zich in noord oostelijke richting, maar zal mor gen nog geen invloed uitoefenen op het weer in ons land. Weer in Nederland Den Helder zwaar bew. 14 7 4 Ypenburg onbewolkt 14 7 0 "v",r "Ski I v De Bilt onbewolkt 16 4 0,4 Weer in Europa ickholm |eh. bew. 5 5 0 erdeen licht bew. 7 4 onbewolkt 14 regen 13 5 6 De Deense zangeres Birthe Wilke trekt zich terug uit het artistieke leven om zich geheel te kunnen wijden aan haar vierjarig zoontje Ricky, slachtoffertje van thalidomide. Ricky heeft misvormde handjes als gevolg van het feit, dat zijn moeder tijdens de zwangerschap tabletten tegen luchtziekte gebruikte, die thalidomide bevatten. Hervorming van bedrijfsleven noodzakelijk MADE, (AN.P.). Gistermiddag is op de Zuldelndsestraat ln Made een per so- nennauto. bestuurd door de zestigjarige mevrouw A. de Vries-Nouwens uit Lel den geslipt en tegen een woning gebotst Mevrouw De Vries, zowel als haar tach tigjarige moeder, mevr. M. Nouwens-Van Leeuwen, werden zwaar gewond. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis ln Breda ls mevrouw Nouwens aan haar verwon dingen overleden. LUNTEREN (ANP) De alger economische teruggang in het bijzonder die in de textielindustrie maakt duide lijk, dat het tot stand komen van een goede rechtspositieregeling voor alle groepen beambten een urgente aange legenheid ls. Dit zei de heer J. NSeuwenhuls, voor zitter van de Nederlandse christelijke bond van werknemers ln de textiel- en kledingbedrijven „Unitas", bij de ope ning van een tweedaagse algemene ver gadering van deze bond in Lunteren. Naar zijn mening is het gevaar voor nivellering van de inkomensverhouding tussen beambten en uurloners levens groot aanwezig. Hij constateerde, dat ln geval van reorganisatie, fusie en be drijfssluitingen de beambten een zeer kwetsbare groep vormen. Hun wat hij noemde uitwisselbaarheid of herplaat sing in andere afdelingen of bedrijven wordt bemoeilijkt doordat de aard van hun functie en interne opleiding daar voor hen sterk ondernemtngsgewijze- gebonden maakt. Binnenkort zal een gesprek plaatsvin den tussen de werkgevers in de confec- tie-lndustrie en de drie vakorganisaties over de CAO voor het leidinggevend per- Franse regering vraagt blanco volmachten PARIJS (Reuter) De Franse rege ring heeft zaterdag onverwacht het wetsvoorstel bij de nationale vergade ring ingediend, dat, wanneer het aange nomen wordt haar blanco volmacht zou geven om gedurende een half Jaar wet ten te maken bij verordening, zonder openbare behandeling. Zij wil hiermee de Franse economie voorbereiden op volledige afschaffing van de douanerechten in de gemeen schappelijke markt per 1 juli 1968, het ziekenfondswezen hervormen, de werk nemers laten delen ln de voordelen van de economische expansie en de werk loosheid bestrijden. De grondwet geeft haar voor deze uitzonderingsprocedure machtiging. De linkse oppositie bereidt zich voor op fel verzet en de vakvere nigingen dreigen met acties. soneel. Naar het oordeel van de heer Nleuwenhuis ls het met de ontwikkeling van de medezeggenschap allesbehalve rooskleurig gesteld. Van werkelijke dezeggenschap ln de zin van het mede weten en het mede-inspraak hebben op de gang van zaken in de onderneming bedrijfstak, is tot op de dag van vi daag geen sprake. Hij vindt het op de weg van de overheid liggen om eer danige hervorming van het bedrijfsle ven te bevorderen, dat de werknemers op grond van hun mede-verantwoorde lijkheid als volwaardige bedrijfsgeno- ten worden erkend. De heer Nieuwen- huis vindt ook urgent, dat het instituut van commissarissen verplicht wordt ge steld en dat een deel van het aantal commissarissen door de werknemers van de onderneming wordt benoemd. LONDEN (A.F.P.). De Britse poli tie heeft een chauffeur aangehouden op beschuldiging van het doden van één van de twee meisjes, die op 18 april vermoord werden gevonden in een verlaten steen groeve nabij Beenham in het graafschap Berkshire ln Midden-En geland. De verdachte, de 19-Jarlge David Bur gess, is afkomstig uit dezelfde plaats. Twee andere mannen worden ln verband met dezelfde zaak ondervraagd- De twee vermoorde kinderen, de 9- jarige Jeannette Wigmore en de 10- jarige Jacqueline Williams, waren op 17 april verdwenen. De volgende dag vond men hen ln de steengroeve. Een DEN HAAG (A.N.P.). In aanwe zigheid vun de directeur-generaal der lii'lustlngen, de heer F. I. Wethmiir, die de minister van Financiën vertegen woordigde, is zaterdag in het Kurhaus in Scheveningen op de Jaarlijkse weten schappelijke studiedag van do Neder landse federatie voor belastingconsulen ten gedebatteerd over het vraagstuk van de vermogenswinstbelasting. Prof. mr. H. J. Hofatra, hoogleraar ln het belastingrecht aan de rijksuniversi teit to Lelden en oud-mlnlster van Financiën, hield een inleiding over dit /d vraagstuk, waarna hij het op moest nemen tegen zeer gezaghebbende belas tingdeskundigen als prof. mr. H. J. Hel- lema en mr. A J. van Soest, die het niet eens waren met zijn denkbeelden over dit vraagstuk, dat op politiek terrein een belangrijk geschilpunt ia tussen linka en rechts. Prof. Hofstra wenste onder een ver- mogenswlnatbelaating te verstaan een belasting op alle vermogensvermeerde ringen, die niet reeds door een andere belasting worden belast. HIJ consta teerde, dat ln Nederland de belastingen ln zeer sterke mate naar draagkracht worden geheven en dat vermogens- winsten onmiskenbaar een factor van draagkracht vormen. Zijns Inziens be horen dan ook alle vermogenswinsten in de belastingheffing te worden betrok ken. Andere landen belasten ook reeds lang alle vermogenswinsten, de Ver enigde Staten bijvoorbeeld sinds 1913 en Engeland sinds 1962. Het leek prof. Hofstra onjuLst en onrechtvaardig om de door geldontwaarding ontstane schijnwinsten met vermogenswinstbelas ting te treffen. Hij stelde voor om toe te staan de aankoopprijs van een ver mogensobject voor elk vol Jaar bezit met een zeker percentage, bijvoorbeeld twee of drie procent, te verhogen. Voor ver mogenverliezen wilde prof. Hofstra een beperkte verliescompensatie toe staan, kleine vermogenswlnsten wilde hij vrij laten en grotere vermogenswinsten wilde hij belasten met een tarief dat aansloot bij andere bijzondere tarieven, zoals dat van artikel 57 van de wet op de inkomstenbelasting 1964. Prof. Hof stra verkoos een zelfstandige wet op de vermogenswinstbelasting boven een uit breiding van de bestaande inkomsten belasting. Eén van de opponenten van prof. Hofstra, mr, A. J. van Soest, die vele en vooral technisch) bezwaren tegen de denkbeelden van prof. Hofstra ontwik kelde. verwees naar de geringe baten, die een vermogenswinstbelasting de schatkist kunnen opleveren. Prof. Hof stra had ln zijn rede trouwens zelf nl verklaard hierover niet optimistisch te zijn. Mr. Van Soest memoreerde, dnt de vermogenswinstbelasting ln Engeland in het fiscale Jaar 1966-'67 70 miljoen gul den heeft opgebracht en dat de op brengst voor 1967-'68 wordt begroot op 50 miljoen gulden. Berekend naar Ne derlandse verhoudingen zou de opbrengst per jaar ln ons land slechts vijf miljoen gulden zijn. NEW-YORK (AFP) Het Ameri kaanse tijdschrift Newsweek van zondag l>evat een artikel waarin twe© medewer ker* van de officier van Justitie In New- Orleans, Jim Garrison, ervan worden be half jaar tevoren was in dezelfde omge- srhuldlgd een getuige to hebben willen ving een 17-jarig meisje vermoord. De „kopen", die moest bevestigen dat er een dader van deze moord is nog niet ge- samenzwering heeft Iwntaan om prinl- vonden, I dens John Kennedy te vermoorden. Vissers vrezen kunstmatige verhoudingen UTRECHT (ANP) Met ingang de eerste Juli van dit jaar vallen d< genaamde raaatschapsvlssers onder al- j de minste risico le sociale verzekeringswetten. Dit blijkt j aldus kwam tot uiting op de vergu- derlng van de Nederlandse vissersbond op grote moeilijkheden te stuiten. De vissers zijn van oordeel, dat een kunstmatige verhouding werkgever-werk- De leden van de zich tegen deze wat drongen verhouding Zij vinden dnt isserbond kanten vorkgever-werkne- Icleine gemeen schap, zoals ann boord van de vissers schepen, niet de scherpe tegenstelling werkgever-werknemer verdraagt. Ieder der opvarenden moet zich voor 100 pro cent inzetten voor zijn werk op het schip en een grote bereidheid tonen tot onderlinge samenwerking. Dit geldt zo wel voor de schlpper-elgenaar als voor de andere opvarenden. Juist door deze hechte samenwerking en eenheid kun nen optimale financiële resultaten wor den behaald. De toepassing van de sociale verze keringswetten zou het einde betekenen van de opbloei van de vloot, zo menen de leden van de Nederlandse vissers bond. ZIJ geloven, dat de financiële re sultaten zullen dalen en dat de menta liteit aan boord zich ten ongunste zal wijzigen. Voorzitter, de heer K. Hoekstra, zei hierover dat dit tevens do totale onder- gang van de mautschupsgedachte in zijn huidige vorm zou betekenen. HIJ vindt dat de wetten duidelijk onderscheid ma ken tussen de eigenaars, tevens opva- j renden van het schip, en de andere op varenden. Door de andere opvarenden te beschermen worden deze duidelijk voorgetrokken, zo redeneerde HIJ. De I een moet nu voor alles zorgen, zelfs a I voor het feit dat alle premies betaald worden, terwijl de ander niet De vroegere aanvallen op de maat schap werden zo zei de heer Hoek stra rechtstreeks gedaan, maar nu komt er een vanuit een hinderlaag. HIJ herinnerde eraan, dat de maatschaps vissers verantwoordelijk zijn voor meer dan de helft van de opbrengst van de Nederlandse vissersvloot. Sinds de vo rige vergadering verloren niet minder dan 17 vissers het leven op zee. Drie schepen vergingen met man en muis. Financieel was het vorige Jaar een top jaar voor de Nederlandse visserij. Het aantal kotters steeg van 380 tot 394. DACHAU (Reuter) In het voorma lige concentratiekamp Dachau nabij MUnchen la gisteren een synagoge Inge wljë ter herdenking van de vele slacht offers tijdens het Hllterbewlnd. Onge veer duizend mensen woonden de plech tigheid bij.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5