Welslagen van beraad Kennedy ronde door diepgaande impasse bedreigd Jezuïeten stoppen bedrijf sapostolaat Slapie werd „groot" Neergeslagen acteur dient klacht in Dolfinarium in Zand voort Kerk Verenigde Staten loopt achter feiten aan Voorbeeld nemen aan Nederland DRUK BUITENLAND OP GRIEKS REGIME Onzekerheden bedreigen economie World Journal Tribune is opgeheven Besturing vrachtwagens straks via automatische chauffeurs Rigoureuze aanpak paratyfus ZATERDAG 6 MEI 1967 DE LEIDSE COURANT GENêVE (AP) De EEG en de Verenigde Staten zijn niet tot overeenstemming kunnen komen over tarieven voor chemicaliën en landbouvvprodukten bij het overleg over wederzijdse wereldomvattende tariefs verlagingen In Genève, de zogenaamde Kennedyronde. Diplomaten hebben verklaard, dat de Impasse in deze zeer belangrijke kwesties voor de twee grote handels blokken niet te doorbreken schijnt De zegslieden vrezen, dat alle overleg in de Kennedyronde voor niets is geweest. Het overleg is nu in de laatste en be slissende faze. Zegslieden ter conferentie hebben meegedeeld, dat de Amerikaanse onderhandelingsleider William Roth en zijn collega van de EEG, de Belg Jean Rey, elkanders standpunten inzake de omstreden kwestie van de chemicaliën categorisch van de hand hebben ge wezen. De EEG wil een algemene verlaging van de bestaande tarieven, alamede verdere verlagingen nadat het Amerikaanse Congres het systeem van de zoge naamde „American Selling Price" heeft, afgeschaft. Het systeem zelf kan geen onderwerp van onder handelingen zijn het valt bulten de gewone ta rieven. Het ASP-systeem houdt in. dat de rechten voor goedkoop ingevoerde chemicaliën niet worden berekend naar de eigen lage prijs, maar op basis van het duurdere Amerikaanse produkt. Ook op het punt van het openstellen van de Europese binnenlandse markt voor Amerikaanse granen ls de impasse volledig. De Verenigde Staten hebben ge vraagd om een officiële Europese verplichting om voldoende graanimporten uit de Verenigde Staten toe te staan. De EEG heeft de zogenaamde zelf voor zieningsindex voor de EEG-landen zo hoog gesteld, dat er nauwelijks ruimte blijft voor aanmerkelijke Amerikaanse graanimporten. Rev heeft geweigerd orficieel een verplichting tot afname van bepaalde hoeveelheden aan te gaan Het gebrek aan overeenstemming geeft weinig hoop op een voortzetting van de onderhandelingen, die na vijf jaar in een kritieke faze zijn gekomen Over eenstemming over aanmerkelijke tariefsverlagingen tussen de andere bij het overleg betrokken landen zijn afhankelijk van het al of niet tot overeenstem ming komen van de EEG en de Verenigde Staten Het Amerikaanse Congres heeft tot eind juni de tijd gelaten voor het ratificeren van een te sluiten overeenkomst inzake verlaging van rechten op basis van wederkerigheid. Dit betekent, dat de onderhan delingen uiterlijk half mei afgelopen moeten zijn. Er is nauwelijks nog hoop. dat dit mogelijk zal blijken Tijdens het weekeinde wordt het bilaterale en multi laterale overleg tussen de landen onderling voort- Kroonprins Carl Gus- taf van Zweden heeft zijn eenentwintigste verjaardag gevierd in de haven van Dublin, die hij als kadet bij de Zweedse marine bezocht. Zijn maats lieten het feit, dat hun prinselijk slapie jj meerderjarig werd, niet zomaar voorbij- gaan: op de kade ging hij via sterke matrozenarmen de lucht in. Spaanse arbeiders AMSTERDAM (ANP) De Amster damse acteur Henk Molenberg (42) heeft bo de officier van justitie een klacht ingediend over het optreden van drie agenten tegen hem tijdens de ongeregeld heden op de Dam in de namiddag van koninginnedag. ZANDVOORT (ANP) Als sluitstuk van zijn Zandvoortse hotelplannen heeft de heer N. W. Bouwes, directeur van Kouwes expolltatie mij. N.V., thans op dracht gegeven tot het nader uitwerken van zijn initiatief om te komen tot de bouw en exploitatie van een dolfinarium in Zandvoort. Na Harderwijk het twee de In Nederland. Het gehele hotelproject omvat het 70 m. hoge Bouwes Palace, 240 flatwo ningen en winkels en een ondergrondse Na het gereedkomen van de onder grondse garage en het dolfinarium zal een groot openbaar plein gecreëerd i m2, dal het De acteur kwam die middag omstreeks half zes van het repetitielokaal aan de Keizersgracht en wilde via de Paleis straat de Dam oversteken om naar huis te gaan. „Het was een normale koningin nedag-drukte en ik was mij van geen onlusten bewust. Plotseling hooide ik belövii politiefluitjes en zag hollende en dra vende mensen om mij heen. Ik wilde mij omdraaien en werd toen meteen door drie gehelmde en met lange latten gewapende politieagenten neergeslagen. Met mijn 42 jaar en status van acteur bij een gerenommeerd toneelgezelschap heb ik uiterlijk en zeker innerlijk niets van een onruststoker. Ik dien dan ook een fel protest in dat ik op pen dergelijke abnor male manier neergeslagen wordt en mij hierdoor onder behandeling moet stellen van mijn huisarts voor schouder- en arm- klachten: daardoor ook nog in mijn toneelwerk met zijn vele verkledingen gehandicapt", zo schrijft de heer Molen berg die de officier verzoekt een onder zoek in te stellen. ■Amerikaans socioloog meent: ROME. (K.N.P.). Er dreigt in de Katholieke Kerk van de Verenigde Staten een breuk te ontstaan tussen de officiële Kerk mét haar structuren en de geloofs- ït volk. Deze breuk is nu nog verborgen maar zal met verloop van tijd aan de dag treden. Dit is de mening van de Amerikaanse socioloog W. A. Osborne, hoogleraar aan de St.-Johns University in New-York. II spreekt ze uit in een publikatie van het IDOC te Rome. gewjjd aan de situatie van de Kerk in de Verenigde Staten. Osborne ziet veèl overeenkomsten met de situatie in de Nederlandse Kerk. Het grote verschil bestaat volgens hem hierin, dat de officiële Kerk van Nederland de ontwikkeling beter bijhoudt en haar struc turen sneller aanpast. Aldus wordt een conflict vermeden of althans tot een mini mum teruggebracht. Osborne stelt, dat de normen waardoor de katholieken zich in hun huwelijRsbeler ving laten leiden, aanzienlijk zijn veran der^, Er zijn maar weinig priesters meer, die het traditionele standpunt urgeren en voorhouden. Ofschoon de zaak op zich een randkwestle is, heeft zij bijzonder be langwekkende aspecten. Met name de schok die zij toebrengt aan het bestaande geloof in de onfeilbaarheid van de Kerk op het terrein van geloof en zeden. Het gevolg zal waarschijnlijk zijn, dat de katholieken er heel andere opvattingen over het kerkelijk gezag op na zullen gaan houden Iets dergelijks speelt zich af op het ter- |en bekendgemaakt Het dolfinarium zal geheel onder gronds worden gebouwd, waardoor het onafhankelijk van weersomstandigheden zal zijn. Met zijn afmetingen van plm 20 bij 100 m. zal het plaats kunnen bieden aan ca 1500 bezoekers. De heer Bouwes heeft de directie van Artis bereid gevonden hem bij de bouw en inrichting van dit dolfinarium van advies te dienen, men hoopt het aan het begin van het seizoen 1968 te kun nen openstellen. Preekvoorschrift voor Baskische priesters BILBAO (KNP) Om paal en perk te stellen aan de sociale bewogenheid van vele Baskische priesters, die zich in hun zondagse predikaties steeds met actuele problemen van de mensen be zighouden. heeft de bisschop van Bilbao, mgr. Gurpide, ,,de eerwaarde heren pastoors, rectoren en alle priesters ver boden te preken over andere onderwer pen dan die hij voorschrijft". Voor 1 mei had de bisschop als ver plicht preekonderwerp voorgeschreven ,,De H. Maagd Maria" als voorberei ding van de maand mei. Uitdrukkelijk werd erbij vermeld, dat over niets an ders van de preekstoel mocht worden gesproken. De bisschop heeft in zijn officieel mededelingenblad, dat hij bij priesters, overheden, kranten, radio en tv heeft laten bezorgen, deze strenge voorschrif- de liturgie. Osborne vraagt zich af. wut de commissies voor liturgie eigen lijk doen Hij neemt aan dat zij werken aan de verandering van de rubrieken maar constateert een kortsluiting met de .er- anderingen die zich in de ervaring van de gelovige leken voltrekken. Deze toont een steeds grotere toenadering tot de protes tantse avondmaalsviering, ondanks de be staande theologische verschillen. Op de rand van het katholicisme wordt aldus een brug gebouwd tussen de kernvieringen van katholieken en protestanten. De zeer ambtelijke commissies voor liturgie wor den met haar veranderingen hier niet gehoord. Een derde punt waarop zich verande ringen voltrekken is dat van de volg zaamheid van de priesters ten aanzien van hun bisschoppen De talrijke botsingen komen volgens Osborne hiervandaan, dat veel priesters 't evangelie serieuzer nemen dan de officiële Kerk. Zij hebben waar achtig respect voor hun bisschop maar offeren liever hun priesterschap op dan de i sm var. hun geweten Hun groeiende j i is hel bewijs van het verval van van de ongelukstanker „Torren Canyon", dat gisteravond in het N.T.S.-journaal te zien was. is niet zonder moeilijkheden tot stand gekomen. Kapitein Pastrengo Ru- giati verstopte zich ijlings onder zijn ziekenhuisbed toen een horde fotografen en cameralieden het ziekenhuis in Genua binnentrok. nadat was uitgelekt, dat hij daar en niet in Londen wordt verpleegd. Kapitein Torrey gaat in beroep GENUA (AP) De Italiaanse kapitein Pastrengo Rugiati. gezagvoerder van de Liberiaanse tanker Torrey Canyon die bij Land's End' na stranding is gezonken, heeft verklaard, dat h(j in beroep zal gaan tegen het besluit van de Liberiaanse re gering om zijn werkvergunning in te trek-1 Op 2 mei heeft de Liberiaanse regering j dit gevraagd en hem tevens de schuld ge- j geven voor het aan de grond lopen op 18 maart van de tanker, die later is ge zonken, terwijl miljoenen liters ruwe olie verloren gingen. Rugiati legde zijn verklaring af op zijn ziekbed in het Snmpierdarenaziekenhuis in Genua, waar hij twee weken geleden wegens pleuritis is opgenomen De kapi tein zei dat de conclusies die de Li - beriaanse regering heeft getrokken bij zonder streng ten opzichte van hem zijn. ..Maar ik zal er beroep tegen aanteke nen". zei de kapitein, „dat is mijn recht". Hij zei dat de tanker aan de grond liep wegens een tijdelijk defect in het roer. Kapitein Rugiati zette uiteen: „Toen wij bij Land's End kwamen, gaf ik bevel om van de automatische piloot over te gaan op het roer. Op dat ogenblik be merkten we dat het roer niet werkte. Toen we na wat handelingen weer in staat waren het wel te laten werken, hadden we kostbare tijd verloren". Rafaël Kubelik heeft griep MÜNCHEN. (A.F.P.). De Tsjechische dirigent Rafael Kubelik. leider van het orkest van de Beierse Omroep, blijkt griep te hebben en geen hartaandoening. zoals eerder werd gevreesd. Hij is donderdag in München onwel geworden en in een ziekenhuis opgenomen Specialisten moeilijk te vinden in Amsterdam (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het Katholiek Sool- I Centrum Amsterdam, dut onder lei- ng vun dc paters jezuïeten zich sinds jaren vijftig gewijd ijfspastolaat in de hoofdstad, heeft zichzelf dezer dagen op geheven. Het einde kwam zelfs voor in gewijden onverwacht. Het initiatief tot het zetten vun deze stap is uitgegaan van het Stichtingsbestuur. „Ondanks jarenlang intensief zoeken naar dc juis te vorm", aldus dit bestuur. Is het niet mogelijk gebleken, om de geschikte spe cialisten te vinden, die in deze verander de en zich steeds veranderende situatie de vereiste deskundigheid bezitten. Daar naast blijkt het werk van het centrum de jongere generatie niet gemakkelijk begin Nu het Katholiek Sociaal Centrum is opgeheven werken in Amsterdam nog twee centra van het bedrijfsapostolaat, een van de franciscanen en een van de kapucijnen. Buiten Amsterdam blijven de jezuïeten hun werk in het bedrijfs apostolaat voortzetten, met name in Rot terdam. Schiedam en Vlaardingen. De opheffing van het Katholiek So ciaal Centrum te Amsterdam is een te ken van de crisis waarin het bedrijfs apostolaat sinds geruime tijd verkeert. Het blijkt geenszins eenvoudig, voor de ze nieuwe vorm van zielzorg de juiste aanpak te vinden. Het bedrijfsverband biedt minder aanknopingspunten voor de zielzorg dan men aanvankelijk heeft geducht. Bovendien zijn de resultaten van het bedrijfsapostoluut maar heel moeilijk te meten, hetgeen op den duur een negatieve uitwerking kan hebben op ATHENE (AP) Amerika en regerin gen van andere landen hebben het mili taire regiem van Griekenland onder druk gezet, om een duidelijke verklaring te ge ven over dc plannen voor dc toekomst. Het alternatief, aldus werd de nieuwe re gering meegedeeld, kan toenemend onbe hagen zijn in zakenkringen in het buiten land en nadelig zijn voor de op het bui tenland georiënteerde Griekse economie. Cadeaus voor Amsterdamse Oranjedagbabvs AMSTERDAM (ANP) In Amsterdam hebben op donderdag 27 april, de geboor tedag van prins Willem-Alcxander, 35 kinderen het levenslicht aan schouwd. Het waren 19 jongens en 16 meisjes. De ouders van deze 35 baby's zullen zeer binnenkort van het Oranjecomité Amsterdam een ca deau krijgen, als blijvende herinnering aan deze ook voor hen zo heugelijke dag. Dit geschenk zal bestaan uit een etui voor de baby, waarin een lepeltje en een vorkje, met de geboortedatum Ingegra veerd. De moeder zal een fruitmand krij gen en ook de vader zal niet worden ver geten. Dit herinneringspekket gaat verge zeld van een soort oorkonde. de bureaucratie In de Kerk Osborne besluit, dat in de meeste dioce- sen van de Verenigde Staten de officiële Van goed ingelichte zijde i- meege- Kerk naast de werkelijkheid staat, hoog- deeld. dat de economische- en persatta- j stens achter de feiten aanloopt Zij meent chès van de Griekse ambassades op 27 j de zaak nog in handen te hebben Con- april zijn teruggeroepen en hun is meege- Bieten zijn dan ook onvermijdelijk, omdat deeld in het buitenland bekend te maken alleen in het conflict het gezag zich aan- dat alles in Griekenland na de mucins- I Past aan de werkelijkheid. Osborne ziet j overname normaal is de taak van het gezag niet zozeer In h< Het regiem heeft de ambassades ook verzocht om hun ..medewerking" Ameri kaanse en andere diplomaten hebben het regiem evenwel laten weten, dat zolang er geen plannen zijn om tot een grondwet telijke regering terug te keren en het. lot van duizenden gevangenen onzeker is. de toestand onevenwichtig blijft. De junta die de macht in handen geno men heeft zegt van plan te zijn ..een nieuwe Griekse staat te vormen" en de grondwet te herzien. Zij heeft niet gezegd wanneer verkiezingen verwacht kunnen worden of wanneer de persvrijheid her steld wordt. Intussen zijn wel 1500 poli tieke gevangenen vrijgelaten. het moreel van de aalmoezeniers en hun medewerkers. Daar staat tegenover, dat juist de laatste tijd zich nieuwe perspectieven openen door de oecumenische aanpak van het werk Ook de nieuwe opvattin gen over de houding van de Kerk in de wereld blijken inspirerend te kunnen Kortom: er Is in het bedrijfsaposto laat een crisis aan de gang die door de opheffing van het Amsterdamse cen trum aan het licht is getreden. Deze crisis is echter niet van dien aard. dat zij dc toekomst van hel dedrijfsuposto- laat als geheel problematisch zou ma ken. NKW-YORK (Keuter-AH'I Het New-York te avondblad „World Journal Tribune" Is gisteren voor het laatst ver schenen. Het blad was op 21 maart 1966 ontstaan uit een samengaan van de „World Telegram and Sun", de New- York Herald Tribune" en «Ie „Journal Atuerioanc". New-York heeft nu nog slechts een avondblad de ..New-York Pitft" en twee ochtendkranten de „New-York Time#" en de „Ncw-YorH Daily News". De opheffing vun het blad kwam als een verrassing Alle 2500 werknemers staan direct op straat De uitgever heeft wel toegezegd te zullen helpen bij het zoeken van een andere werkkring. De World Journal Tribune leed maan delijks 700.000 dollar (ongeveer 2.5 mil joen gulden) verlies. De eigenaars hadden meer dan tien miljoen dollar bijgedragen om het blad in -:and te houden alsmede zeven miljoen dollar voor het personeel sondci i half Vragen over Griekenland DEN HAAG (ANP» Het Eerste- j Kamerlid Burger (P.vd.A.) heeft aan de minisrer-president en aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd of de radionieuwsberichten van 4 mei Juist zijn. volgens welke Nederland het revolutio naire bewind van Griekenland zou heb ben erkend? Zo ja, wat betekent in dit geval „erkennen"? Zijn de persberichten van 5 mei juiat. volgens welke de Griek se staatsgreep met gebruikmaking van indertijd door de NAVO. zy het voor andere omstandigheden. voorbereide plannen zou zijn ten uitvoer gelegd? Zo ja. wil de regering dan uiteenzetten hoe zy zlcti voorstelt dat de geloofwaardig heid kan worden gehandhaafd van de NAVO als verdedigster van de democra tie? Aldus de vragen van de heer Burger. Huub van Doorne kijkt in toekomst Besparing op veel gebied AMSTERDAM (ANP) Op het van de nationale organisatie voor het be- roepsgoederenvervoer ln de RAI te Am sterdam heeft dr. Huub van Doorne van morgen gewaarschuwd voor de gevaren die het overleg In E.E.G.-verband met zich mee brengt, omdat de partners zich be ijveren de vooraanstaande positie van het Nederlandse transport af te breken en er zelf een groter aandeel van te krijgen. De wegvervoerondememcr zal ernaar moeten streven zijn concurrentiekracht verder te versterken, door goede service en het werken met goed personeel en goed ma terieel. Over de vrachtauto van de toekomst I zei de heer Van Doorne, dat het streven betreft naar grotere efficiency ln de eerste plants I deze zal moeten leiden tot bruik icht de lieer Vun Doome dat :eie tientallen jaren, althans toenemend ge- I op de autosnelwegen, met automatische Lichtmetalen. Het eigen gewicht j chauffeurs" zaJ geschieden, juist zoals dit zo gering mogeiyk worden I en de besparing hierop moet worden om gezet ln nuttige lading. Ook de kracht bron zal een hoger rendement moeten krijgen. Voor de toekomst verwacht hy zeker, dat by grotere eenheden de gut turbine zal worden toegepast Ook de vering zal nog verbeterd moeten worden, in het. belang zowel van de chauffeur als van de te vervoeren goederen Aan de cabine zal steeds meer aandacht moeten worden besteed. „Het zal u wellicht niet verwonderen al6 ik u voorspel, dat over een tiental Jaren ook de transmissies van de bedrijfsauto's geheel automatisch zullen zijn", aldus de heer Van Doorne Wat de besturing van de vrachtwagens wagens zullen dun van een elektronische nu reeds by vliegtuigen het geval is. De Inrichting zijn voorzien en bestuurd wor den via een lungs of op de weg aange bracht systeem. In dat geval zullen de rijden (bijvoorbeeld 80 of 100 km per uur), wagens alle een bepaalde snelheid moeten De elektronische aiïpurutuur zal zodanig moeten functioneren, dut naar gelang van de snelheid ook de afstand tot de wagen ervoor wordt geregeld. Zodra deze afstand te klein wordt, zal het gas automatisch teruggenomen moeten worden en zullen zo nodig de remmen in werking moeten worden gesteld. De constante snelheid, die hierdoor gereden wordt, zal de minste energie vragen en de grootste efficiency opleveren. Bovendien zal door dit systeem aan mankracht worden bespaard. Staatscomm. grondwetswijziging Cals genoemd als voorzitter DEN HAAG In politiek' Den Haag verluidt dat oud minister-president mr. J. Cals benoemd wordt tot voorzitter van de staatscommissie grondwetswijzi ging. De benoeming zou zeer binnenkort .,i afkomen De slautsrommissie grondwetswijzi ging krijgt allereerst tot taak om ad vies uit te brengen over de herziening van de grondwet. Bovendien moet zij adviseren over de mogelijkheid om de volgende verkiezingen in nieuwe vormen te laten plaatsvinden. Dit kan door be trekkelijk geringe wijzigingen van de kieswet. Verder moet de staatscommis sie een rapport uitwerken over een nieu we werkwijze van regering en Staten Generaal. De parlementaire vernieu wing staat zeer hoog genoteerd in de taakomschrijving die de staatscommis sie zeer binnenkort opgedragen krijgt. dat door hei kwam. Hoewel de opl:-ag van het blad korte tijd van /.'In bestaan van cc miljoen tot 700.000 was gestegen. was de uitgever niet opgewassen tegen de steeds sttygende kosten. Het begin van het blad was al niet ge lukkig gewee Als gevolg van moeliyk- heden met de vakbonden kon liet eerste nummer pas op 12 september uitkomen. Door dezelfde moeliykheden hadden de eigenaars van de Herald Tribune nl moe ten afzien van het uitgeven van oen af- zonderiyk ochtendblud. UTRECHT (ANP) Miljoenen men gen over dg hele wgenld worden leder Jenr het slachtoffer van paratyfus, of zo als de wetenschappelijke naam vo< ziekte luidt sulmonellose. Jn Ian dworden jaurlUUs zes- tot zei zend gevallen gemeld hij de volkss hcidsnu tori tel ten. In werkelijkheid deze ziekte, die vaak vor een een buikgriep je of Nedei „kol op de enden Nedei of twintig maal Iedereen herinnert rusiiltbarstlngen in dc i 1059 en 1001 die ilul- Hoevvel het aantal mensen dat een aanval van sulmonellose niet overleeft relatief gering Is, kan deze ziekte heel gevarlijk zyn, in het byzonder voor kin doren. bejaarden en patiënten die al aan andere ziekten lijden en daardoor minder weerstand hebben. Een groot deel van de aalnionellose- gevallen wordt veroorzaakt door voedsel van dl»rlljke oorsprong. Dat betekent, dat het paratyfusprohleem steeds meer een Internationaal probleem wordt, al naar gelang de uitwisseling van voe- dingsmlddelentussen verschillende lan den en werelddelen in omvang toeneemt. Kopstukken" uit de hele wereld op het gebied van de salmonellosebcntrydlng hebben deze week In het rijksinstituut voor volksgezondheid In Bilthoven een ronde-tafelconferentie gehouden waarop zy tot de conclusie zijn gekomen, dat de ziekte op het ogenblik nog niet kan wor den uitgeroeid. Ze hebben de wereldge zondheids- en «le wereldlandbouworganl- satle gevraagd, samen een commissie in te stellen om het probleem van de para tyfus te bestuderen en zo mogeiyk op te lossen. In het Gools Museum. Kerkbrink 6 Hil versum, wordt van 6 tot en met 28 mei een tentoonstelling gehouden van gouaches van Hcnny Visch. Tevens Is er een keuze uit de verzameling van Galerie d'Eendt te Amsterdam te zien.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5