IBIZA CORSICA MET AUTO EN TENT DOOR AMERIKA ZATERDAG MEI 1967 TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER Soraja drinkt het water van de eeuwige jeugd op De laatste jaren was het, eenmaal op Spaans grondgebied, „dernier cri" de zomervakantie aan de Costa Brava of nabij Malaga door te brengen. De Spanjaarden hielden het bij San Sebastian, Salou of Alicante. En juist toen de gehele MiddelIandse~Zeekust tjokvol bun galows en flatgebouwen stond, die voor de verkoop aan buitenlanders bestemd waren, verscheen de naam Ibiza tussen al die toeristische paradijzen. Misschien heeft dit eilandje het succes te danken aan prinses Soraja, die er zich een paar jaar geleden schuilhield met haar toenmalige vriend Maximiliaan Schell. Het duurde dagen voor verslaggevers het paar ontdekten in een prachtige villa vlak aan zee, eigendom van een Duitse familie. Soraja liet zich inter viewen en bekende, dat zij dagelijks water dronk uit een welbron, want dat deze ma gische vloeistof eeuwige jeugd en een ge lukkige liefde schonk. Het strandje, waar Soraja zich baadt, heet „Cala Grassio". Sindsdien is het toerisme er sterk toe genomen. Omdat het eilandje in rechte lijn slechts 96 kilometer van St. Anto- nius in de provincie Alicante af ligt, waar een vliegveld is, maken ook tal van vakantiegangers een retourvlucht van enige dagen. Ibiza is een wonderlijk eiland met ty pische pleinen en straten. De huizen zijn volgens een speciale, van de Car- tageners overgenomen stijl, gebouwd en zien er Afrikaans uit. Ze zijn ge lijkvloers en bestaan uit een soort vier kante blokken, de kamers, die tegen el kaar aan worden gebouwd naarmate "de familie zich uitbreidt. Ze hebben heel kleine ramen met tralies ervoor om de zon te De bewoners van het eilandje zijn zee lieden en vissers. De geschiedenis van het eiland bestaat uit een eindeloze reeks oorlogen tegen aanvallers van buitenaf, die altijd in de meerderheid waren. Eerst tegen de Phoeniciërs (12e eeuw v. Chr.), toen tegen de Carta- geners (Hannibal werd op Ibiza ge boren). de Romeinen en de Arabieren. Al deze volkeren lieten er oudheidkun dige sporen achter, verzameld in een interessant museum. Zeer opvallend is het beeld van-, de bruine Cartagener godin Tanit. De dorpen heten allen naar heiligen: Sint Antonius, St. Jozef, San Carlos, San Miguel, Sinte Eulalia. De oude naam voor Ibiza luidde Ebusus. Daar de wegen niet zo best zijn en er geen treinen rijden, is het beste vervoermid del de fiets, of een boot om naar ver schillende havens te varen. Als overgrootmoeder De vrouwen boven de dertig kleden zich nog net als overgrootmoeder, met ze ven lange rokken en een schort „drill" voor, een grote vierkante schouderdoek en een strooien brede hoed over een hoofddoekje heen. Het haar dragen zij achterovergekamd in een dikke vlecht. Zó gingen zij in de zestiende eeuw al gekleed. Voor plechtige gelegenheden hebben zij mooie kleren van rijke stoffen, en veel juwelen: driedubbel gouden snoer. OP DE FIETS DOOR DRENTE De Drentse rijwielvierdaagse zal van 18 tot en met 21 juli worden gehouden. Vorig jaar is men met dit evenement, dat er mede voor moet zorgen dat de naam van Drente op toeristisch gebied meer in de belangstelling komt, begon nen en toen hebben 250 deelnemers uit alle delen van het land, en zelfs uit het buitenland, vier dagen iedere dag naar keuze 40, 60 of 100 km per dag op de fiets afgelegd. Men startte toen vanaf het TT-circuit, maar uit de reacties van de deelnemers is gebleken dat men de afstand naar Assen, waar de mees ten overnachtten, te ver vond. Thans heeft men het sportcomplex van de ge meente als centraal punt gekozen. Een groot deel van het momenteel 180 kilo meter lange Drentse rijwielpadenplan is in de routes opgenomen. ketting met gouden kruis, gouden scha kelarmband volgens de Cartagener kunst gesmeed, terwijl zij aan elke hand wel drie ringen dragen. Voor elk sterfgeval in de familie dra gen zowel de mannen als vrouwen van Ibiza zeven jaren rouwkleding, wat tot de strengste rouw van Europa behoort. Vandaar dat bijna iedereen er in het zwart loopt. Op de stoel Levensechte filmscenes worden gratis voor toeristen opgevoerd. Hoe maakt de man op Ibiza zijn meisje het hof. Spaans Nationaal Bureau voor Vreemdelingenverkeer, Laan van Meerdervoort 8-8a, Den Haag, telefoon 18.27.66 Deze zede dateert nog uit de zesde eeuw! Het begeerde meisje zit in de keuken aardappels te schillen of te handwerken, tezamen met haar moeder. Bij de tafel staat een derde, lege stoel. Dan klopt er een keurig geklede jon geman aan, die nii goedkeuring van de vader van het meisje op de stoel gaat zitten en een praatje aanknoopt. Soms is deze pretendent niet de enige en moet hij plaats maken voor een vol gende. jeugdige bezoeker, die ook al op zijn paasbest gekleed, eveneens over koetjes en kalfjes komt praten. Het meisje observeert haar aanbidders in stilte en de enige manier om te ken nen te geven wie zij het aardigst vindt, is de uitverkorene langer op de stoel aan de praat te houden! Als verschei dene malen achtereen eenzelfde bezoe ker vrij lang „op de stoel heeft ge zeten", weten de ouders van het meisje, wie zij verkiest, waarna zij goedkeu ring voor een vaste verkering geven. Dat de vrouw er zich passief het hof Iaat maken, blijkt ook uit de volksdans, die droevig en eentonig klinkt, met he geleiding van een soort Egyptische flui ten. De meisjes bewegen de voeten nau welijks, in kleine sprongetjes, terwijl de mannen dol om hen heen dansen. Aan het eind strekt elk meisje de hand uit naar de jongeman die zij verkiest. Eerste klas Ibiza heeft de naam, dat men er in de gezellige restaurantjes de lekkerste kreeften kan eten van de gehele we reld. De eethuisjes liggen vlak aan het strand, naast de palmbomen. Verder kan men er Catalaanse gerechten krij gen, waarbij veel verse vis verorberd wordt. De taal heet het „Ibicenco" en is een Catalaans dialect. Het toerisme is er kunstschilders wonen er het gehele jaar door en produceren er abstracte doe ken, die zij 's winters in Parijs en New- York aan de man brengen. Een typische bewoner van het eiland is ook de jachthond „podenco", lelijk en ruigharig, maar door schaapherders en jagers om zijn scherpzinnigheid zeer op prijs gesteld. Helaas dreigt dit hon denras uit te sterven. Daar Ibiza in juli en augustus vrijwel geheel vol zit, is de beste tijd om er vakantie te houden, vanaf begin sep tember. Ook omstreeks de jaarwisse ling is de temperatuur er ideaal, eersteklas. Behalve Soraya hebben al lerlei Duitse industriëlen, filmsterren, dollarmagnaten en de prins van Monaco er vakantievilla's gekocht. Tal van NOG MEER FIETSEN DOOR NEDERLAND De Alliance Internationale de Touris me (AIT) organiseert van dinsdag 21 juni tot en met zaterdag 24 juni een in ternationale fietstocht door Nederland. De AIT is de overkoepelende organisa tie van alle toeristenorganisaties ter wereld, waarin voor Nederland onder, andere de ANWB zitting heeft. De or ganisatie van de tocht is in handen ge legd van de ANWB. De fietstocht, die in de eerste plaats is bedoeld voor leden van buitenlandse, bij de AIT aangesloten, rijwielclubs, duurt vier dagen en is ongeveer 400 km lang. De tocht leidt van Amsterdam via Den Haag. Gouda en Zeist naar 's-Hertogenbosch en voert door de schilderachtigste en meest karakteris tieke streken van Noord- en Zuid-Hol land. Utrecht en Noord-Brabant. r boven loopt, lieeft 'dit gezicht op de hav Vanaf de „overkant" uan de haven ligt Ibiza er, terrasgewijs gebouwd, zo bi). het lie de beauté met het niet geheel opgemaakte bedje In het centrum van het eiland Corsica in het hart van een grillig massief ligt de vroegere hoofdstad, nu onderpre fectuur. de citadel Corte. vanwaar men een uitstekende controle heeft over de Middellandse Zee. On middellijk nu de annexatie werd Cor- sicu door Frankrijk een gouden toe komst beloofd. Inderdaad werden prachtige plannen gemaakt, maar de verwezenlijking werd nooit een feit. De Corsicanen bleven op zichzelf aan gewezen. Een jaar of tien geleden werd hun weer eens, voor de zoveelste maal 'n betere toekomst voorgespiegeld. De ondervinding heeft de Corsicanen echt zeer wantrouwend gemaakt. Toch ge loofden verscheidenen van hen in de tien jaar geleden gedane belofte. Maar ook emigreerden vele jonge eilandbe woners naar het vasteland. Om de grond, die elk jaar door minder ar- öeidskrachten moet worden bewerkt, toch te laten renderen en om tegelijker tijd het Franse tekort aan hout te hel pen aanvullen, ried men de Corsicanen aan om eucalyptusbomen te planten voor de papierfabrikatie. Een grote papierfabriek, zo werd beloofd, zou op het eiland worden gebouwd. Hectaren werden beplant met eucalyptusbomen maar de fabriek is er nooit gekomen. De Corsicanen vragen zich nu af voor welk land zij bomen geplant hebben. De oude, grijsgebaarde Corsicaan, die zijn schapen hoedde, had alles van de stoere bergbewoner, van het grillig ge vormde, gerimpelde gezicht tot het bonkige van zijn lichaam. Hij was maar drie jaar op school geweest, maar. zo zei hij, „het leven en de on dervinding hebben mij wijs gemaakt". Hij was een Corsicaanse patriarch en sprak met een zachte, indringende stem. Zijn blik was wijd. Er vloeide slechts wijsheid uit zijn mond, een door het harde Corsicaanse leven ge polijste wijsheid. „Wij leven hier eigenlijk sinds het einde van de acht tiende eeuw als verlaten door degenen, die ons nochtans beloofden, dat wij bij 't vasteland zouden worden ingedeeld. Hoe vaak werden ons de mooiste din gen en een beter leven beloofd! Ik lach erom, als ze me voor de zoveel ste maal vertellen over prachtige plan nen en dure beloften. Monsieur, on se ruine en promesse! Wij, Corsicanen, geloven er sinds lang niet meer aan. Mijn ouders zeiden steeds: Je zult je zelf moeten helpen. Op de eerste plaats zul je zelf voor je belangen moeten zorgen. Door ondervinding wijs geworden, doen dit trouwens de mees te Corsicanen". Hierin moet de reden gezocht worden van het „particularis me" van de Corsicanen, die nog leven, zoals vroeger, in „clans". Corsica, wuarvan men goed honderd jaar geleden beweerde dat het in staat was om een miljoen mensen te voe den, telde in 1965 nog maar 168.000 in woners. Bijna honderd dorpen tellen er nog geen honderd inwoners De laatste vijftig jaar is de landbouwbe volking met de helft verminderd. Men emigreert naar de steden, naar het vasteland. Een grote schuldige van deze emigratie is zeker het tekort aan komfort. Heel wat dorpen beschikken niet over stromend water in de huizen en de inwoners moeten zich tevreden stellen met een wijktelefoon. Zij moe ten letten, zoals ook in heel wat Zuid franse dorpen, op het signaal van de claxon vun de rijdende kruideniers-, slagers- en bakkerswinkels, omdat zij geen winkels in hun dorp hebben. Toch is er de laatste vijftien jaren een gro te vooruitgang te constateren. De wo ningen in de dorpen zijn ook in ge huchten over het algemeen elek trisch verlicht, de bakker rijdt ei ge regeld langs, zodat do familieovens niet meer gestookt behoefden te wor- Oerwoudpist^ Corsica wordt het „Ile de Beauté" ge noemd. Het is een prachtig eiland en het had een paradijs kunnen zijn voor hen. die er wonen en voor de toeris ten. Maar een paradijs is onmogelijk zonder een gezonde, welvarende econo mie en de toeristen stellen heel wat voorwaarden eer zij een land tot para dijs uitroepen. Vele toeristen verpluatsen zich per auto. Zij eisen goede wegen. De Cor- Misschien moet het 1 rekel als me welvaartsbron. Een andere, niet te verwaarlozen grote economische ex pansiemogelijkheid, zijn de landbouw en de veeteelt. In de zomer Is het wa tertekort een grote handicap voor een vruchtbare landbouwexploitatie. Hier aan kunnen plannen-op-papler niets veranderen. Op de reeds voor de landbouw in ge reedheid gebrachte grond vindt men vooral in afwachting van de beloof de irrigatie wijnstokken, die een wijn met een hoog alcoholgehalte ge- Als pi zal Coi al de rlgal i feit ideale grond beschikken voor dc zuidvruchtenteelt: sinaasappelen, citroenen, clementinen en avocados. Main zelfs als de vlak ten landbouwrijp zijn gemaukt. blijft het feit, dat het centrale gebied en dat is het grootste gebied vun Corsi ca uit grillige harde bergen be staat en dat juist daar talrijke Corsi canen wonen, die ofschoon zij er niet rijk van worden, toch genoeg uit hun veeteelt halen om ervan te kunnen le- Duarmee zijn ze tevreden. En tussen die bevolking zal de toerist die ervan houdt niet in een geheel „opgemaakt bedje" te komen, zich wonderwel thuis De i die de In 1966 hebben ongeveer 26.000 Nederlanders hun vakantie in de Verenigde Staten doorge bracht. Omgekeerd hebben anderhalf miljoen Amerikanen Europa voor vakantiedoeleinden be zocht, van wie eenvijfde deel naar Nederland is gereisd. Nederlandse autoriteiten in de V.S. trachten zo veel mogelijk Amerikanen te interes seren voor ons land, waarbij vooral Amsterdam als lnvalshaven voor Europa wordt verkocht. De K.L.M.. de Holland-Amerlkalijn en uiteraard het New-Yorkse kantoor van het A.N.V.V. (en dc bijkantoren in de V.S. en Canada) vestigen de aandacht op Nederland in nauwe onderlinge samenwerking. Omgekeerd hebben wij Onno Leebacrt, sedert jaren directeur voor het Neder landse toerisme in Noord-Amerlka, naar zijn mening gevraagd wat betreft het aantrekken van Nederlandse toeristen voor de V.S. „Niets lijkt mij idealer voor Nederlanders om Amerika te gaan zien. dan zoals wij dat gewend zijn: per auto en kamperend. Men heeft hier ln de V.S. nog niet zo lang geleden een groot aantal kampeerterreinen ingericnt, voorzien van alle gemakken die maar wenselijk zijn. terwijl de kosten om te overnachten gering zijn. Voor vijftig dollarcent 180) of ten hoogste voor één dollar 3.601 'kan men n'lmporte waar overnachten. Er zijn zelfs een aantal kampeer plaatsen die vrij zijn." De heer Leebaert gaf ook een reisprogramma aan. ..Men kan natuurlijk niet in één vakantie heel Amerika zien. Wanneer men dus naar New-York reist en daar een auto huurt (of koopt), kan men bijvoorbeeld de noordelijke route eerst nemen. Door New-York naar Massa chusetts en New-Hampshire, vla een trip van Canada en de Michiganmeren naar Chicago Vandaal' naar het -ilden, naar Denver, Colorado. Geleidelijk aan kan men dan naar het oosten terugbuigen en via Virginia en Washington DC naar New York terugkeren. Dan heeft men een goed stuk Amerika gezien De assistent van de heer Leebaert, de heer H. W. Leeuwenburgh. merkte op. dat men over de pool naar Los Angeles of San Fransisco kan vliegen en vandaar - uit hetzelfde programma kan volgen en dc Ame rikaanse westkust bereizen tot Mexico. Wil men het'wat gemakkelijker doen, dan kan men overnachten in de Amerikaanse motels, waar men echter In guldens omgerekend al gauw 30— tot 40 per nacht betaalt In San Diego (Zuld-Californië) bijvoorbeeld bevinden zich honderdvijftig hotels en motels, met in totaal 21.000 kamers. Over hotelruimte behoeft men zich dus geen zorgen te maken Wat men ook vanuit San Francisco zou kunnen doen, is een trip naar het noorden, naar Oregon en Alaska maken. Callfornlë zelf ls een staat, waar men gemakkelijk een maand kan doorbrengen, omdat het een Ideaal vakantieklimaat heeft. Er zijn prachtige nationale parken en de beroemde Rocky Mountains. San Francisco wordt wel ver geleken (door Amerikanen) met Rome. Toeristen - Kinnen bereik Tezelfdertijd kunnen toeristen naar de V.S rekening gaan houden met de aanstaande sen sationele ontwikkeling in dc transatlantische reismogelijkheden. Dc heer Leebaert: „Als de komende jaren met de nieuwe reuzenvllegtulgen op één ochtend ao'n 1500 tot 2000 Amerikaanse toeristen naar Europa gaan. hebben wij in Ne derland dan voldoende hotelruimte beschikbaar om hen op te vangen? Een Amerikaan gaat niet met vakantie. Hij reist, hij wil komfort hebben op reis Amerikanen hebben hotels en motels nodig. Hebben wij die ln Nederland? Hebben wij die in grote getalen beschikbaar binnen vijf jaar? Omgekeerd ls men ln de vs bepaald gereed elke toeristeninvasie uit Europa te ver werken en op te vangen. De V.S. begint steeds meer binnen het bereik te komen van de Neder landse toerist" pittoresk dorp ziet liggen en dit wil be zoeken, doet het beste zo lang moge lijk de grote weg te volgen. Wil hij het langs een binnenweg, vank de kortste weg, bereiken, dan heeft hij kans om opeens op een weg terecht te komen, die met zijn gaten en diepe karresporen veel lijkt op een ..oer woudpiste". De verantwoordelijke heren voor het Corsicaanse toerisme blijven optimis tisch gestemd en hopen dot binnen een jaar of vijf tien procent van het Inko men uit het toerisme zal komen In 1964 bezochten 230.000 toeristen het „Ile de Beauté". Dat Jaar stortten zij, vooral van mei tot september, 81 mil joen nieuwe francs in de Corsicaanse geldla. De laatste tijd werden Jaarlijks 425 kamers bijgebouwd. Zelfs doel men ernstige pogingen om het wlnter- toerisme te bevorderen. Deftige hotels vindt men zowat overal in de grotere steden, als Sartène en AJaccio. Maar er ls gebrek aan hotels voor de „ge wone" toerist en er zijn niet genoeg kampeerterreinen. Corsica, eiland van de schapen en c<m een niet tot in de puntjes uitgekiends vakantie.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13