DICK TOL ■Aid* SOFTBALLBOND OP ZOEK NAAR VIJFDUIZEND GULDEN TWAALF JAAR BETAALD VOETBAL BRACHTEN NOG GEEN NIEUWE AUTO OP zegt op historisch moment Volendam vaarwel ZATERDAG 8 MEI 1967 Behalve zijn schot had Dlck Tol nog een machtig wapen; zijn kopballen. De schrik van alle doelmannen, dat was Dlck Tol. Op verrassende wijze vuurde hij, uit onmogelijke hoeken scoorde hij. Zon „onmogelijk" doelpunt maakte Dlck Tol zondag tegen RBC, het vijfde. (Van onze sportredactie) VOLENDAM Dick Tol twijfelde vorig jaar nog en breide een ver lengstuk aan zijn toch al lange car- cière als voetballer. Na dit seizoen heeft de blonde aanvaller van Vo lendam nu tot een definitief ver trek besloten. „Voor het volgend seizoen begint, ben ik 33 jaar. Ik heb zo'n jaar of vijftien, precies weet ik het niet meer, in het eerste elftal gevoetbald. Dat is me lang genoeg". Dick Tol zegt ook waarom het genoeg is. „Ik vertrek als top scorer van de eerste divisie en op een moment dat Volendam de ere divisie voor de derde keer binnen stapt. Ik vind dat het juiste moment om te stoppen". Dick Tol, de snelle middenvoor, de genadeloze killer, schudt het hoofd, waarmee hij zo vele keren de bal langs zovele doel mannen joeg. „Nee ik geloof niet dat het onverstandig is. Toen we afgelopen zondag voor de derde keer in de botter „Heen en Weer" door het dorp voeren om te worden gehuldigd, wist ik dat er voor mij geen „weer" zou komen. En aan het „heen" heb ik een groot aandeel geleverd." Daarover kan geen twijfel bestaan, want niet alleen als schutter, ook als aanvoerder heeft Dick Tol, die alleen voor zijn dorpsgenoten „de knoest" wil heten, aan de successen van Volen dam bijgedragen. En toch gaat Dick Tol weg. Hij blijft niet bij Volendam, ook niet als hulp- Dick Tol kijkt met tevredenheid terug op zijn carrière. Een paar dagen vóór de promotie een feit was, had hij het echter niet meer. Er werd gebeld. Door de telefoon klonk alleen de medede ling: ..CambuurVelox 11". Toen deed Dick Tol zijn jasje uit, de strop das werd losgerukt, het overhemd werd open gezet. Hij drentelde door de kamer. „Heb je het gehoord vrouw. 1—1. Als we van RBC winnen, zijn we er. Dan moet je komen kijken." Want Dicks vrouw had dit seizoen maar een paar wedstrijden gezien. Carola (vijf jaar) en Wilfried (elf maanden) eisten haar volledig op en weigerden er re kening mee te houden, dat papa al eni ge weken achtereen onrustiger dan ooit door het huis schuifelde, zoekend naar de rust, die alleen de promotie kon brengen. De koele doelpuntenma ker was een onrustige twijfelaar. Nu kan hij zeggen: Het is voor ons altijd moeilijk tegen RBC. Het is een tegen stander. waarvan we in het verleden nooit konden winnen. „Dick Tol is een voetballer die met het „koppie" werkt Als het Volendam eens wat minder goed ging en de kans was er om in een uitwedstrijd een goed resultaat te boe ken, dan was Dick Tol de man, die zijn makkers aanmoedigde. „Een hoge score bracht wat meer publiek bij de volgende thuiswedstrijd". Voor club en publiek Zo redeneert Dick, zo voetbalde hij ook. Voor zijn club en voor het publiek. Dat zal nu afgelopen zijn. Zal Volendam zich zonder Tol kunnen handhaven in de eredivisie? „Het moet wel kunnen, dacht ik. Hoewel, de achterhoede zal het zwaar krijgen. En Volendam heeft nu eenmaal geen geld om spelers van buiten aan te trekken". Dat is een kardinaal punt. Is er vol doende aanvulling voor het eerste elf tal? „Voor mezelf is er een opvolger in 't tweede „Ally" Bond, die jongen kan het. Ik hoop dat hij doorbreekt. Maar bij de jeugd lopen er niet zo veel van wie je kunt zeggen, dat ze goed genoeg zijn voor het eerste. Misschien dat de middagtrainingen, waarvan we het af gelopen jaar veel voordeel hebben ge had, toch nog voldoende resultaat op- Dick Tol, in het seizoen 1961-'62 top scorer van de eredivisie, dit seizoen van de eerste divisie, enige keren uit genodigd voor centrale trainingen, is van voetballen niet rijk geworden. „Twaalf Jaar betaald voetbal heeft me ongeveer 35 mille opgeleverd". Dlck Tol weet dat er verscheidene spelers ln Nederland zijn, die een jaarsalaris hebben, dat hoger ligt dan zijn totale verdiensten als voetballer. Toch bleef hij in Volendam, ondanks vele aanbiedingen, waarvan hij er zelf overigens slechts een in 1958 van Blauw Wit wilde accepteren. „Volendam vroeg veel", zegt Dick. „Twee ton", fluistert zijn vrouw. En Dick bleef. Zullen de Jongere spelers dit ook doen?" Dick is vertrokken en hij heeft er voordeel van gehad. Nu we gepro moveerd zijn, zullen ze allemaal wel willen blijven. Maar het aalarts zat dan wel ten minste zo hoog moeten zijn als in dit seizoen, waarin we, dank zij de goede resultaten, het con tractuele bedrag van 1500 gulden ruimschoots hebben overschreden. Ge beurt dit niet. dan vrees ik voor de toekomst het ergste". Dick Tol heeft rijles om met de auto naar OSV te kunnen, waar hij trainer is geworden. „BIJ de promotie konden we met z'n allen 20 mille verdelen. Als de benefietwedstrijd voor mij dan nog wat oplevert, kan ik misschien een tweedehands autootje kopen". Mot voetballen heeft hij dit autootje niet kunnen verdienen. Geen sprake van Maar Dick Tol tilt daar niet zwaar aan. Hij vindt dut het bestuur zijn werk goed doet („al is dat in zo'n succesvol seizoen niet zo moeilijk") en in groter verband «prekend meent Dick Tol dat er van een sterk toene mende spelverruwlng, althans ln de eerste devisie, geen sprake is. En dat zegt dan een man, die geopereerd ia aan zijn lies. wiens meniscus opera tief is verwijderd en die in de laatste twaalf voetbaljaren ln totaal onge veer een Jaar geblesseerd is geweest. Dick Tol praat daar niet over. Hij is er alleen trots op, dat hij ln de laat ste twee seizoenen op een na alle wed strijden heeft kunnen meespelen. En dat is zijn argument dat 't spel niet verruwd is. Maar dan heeft Dlck Tol wel vergeten, dat hij zelf voorzichti ger is geworden. De topscorer van de eerste divisie, de koningsschutter van Volendam ging er ook niet meer zo bar fel tegenaan. Het afscheid van Dlck Tol zal offi cieel plaatsvinden voor de bekerwed strijd VolendamTelstar op zondag 7 mei. Voorts zal een benefietwedstrijd worden gespeeld voor Tol en voor de 32-jarige Klaas Karregat. Als tegen stander van Volendam zal worden ge zocht naar een formatie van bekende spelers, tegen wie Tol en Karregat ln de afgelopen twaalf jaar hebben ge speeld. En dan worden namen van Pieters Graafland, Nuninga, Moulijn en Swart genoemd. Dat zal dan een zeer verdiend hoogtepunt zijn ter af sluiting van de carrière van Dick Tol, zonder wie men zich Volendam nau welijks kan voorstellen. Sinds oktober staat topwerper Herman Beldschat softbalt te doceren. Hij heeft de selectiegroep van de Nederlandse Ama teur Softball Bond onder handen. Gé Hoogenbos draagt zijn steentje bij om de tactische zijde van de sport te belichten. En dat allemaal omdat het bestuur van de NASB een uitno diging heeft ontvangen om van 16 tot 28 augustus deel te nemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap, dat in de Verenigde Staten wordt gehouden. „Hé", zullen velen zeg gen, „een wereldkampioenschap softbalt. Ik wist niet eens dat er softball wordt gespeeld." Om hen dan maar meteen uit de droom te helpen; sinds 1948 wordt georganiseerd softball gespeeld en Nederland is tot nu toe het enige land ln Europa waar deze sport wordt beoefend. Onlangs is men er ln Tsje- oho-SIowakije ook mee begonnen maar daar zijn teams voor heren gevormd. Nederland speelt softball met damesteams in de competitie. En voor het Nederlands negental heeft de NASB die uitnodiging uit Amerika ontvangen. Op vijf duizend gulden na is de zaak rond. De Nederlandse Sport Federatie had voor dit toernooi vierduizend gulden over, een particulier schonk vijf mille en de meisjes, die eventueel wor den uitgezonden, dragen „per man" driehonderd vijftig gulden bij. Als er uit een of andere hoek nog eens vijf mille komt aanwaaien, gaat Nederland voor het eerst in de nog korte softballhlstorie naar het wereldkampioenschap. En nu ral het de leiding van de NASB, goed beschouwd, een zorg zijn of er iemand komt, die dat bedrag wil schenken ln ruil voor reclame op het shirt of het trainingspak. Die invitatie is te mooi om af te slaan. Hoe dan ook, deze zomer gaat het Ne derlands negental naar het buitenland. Als het wereldtoernooi afspringt op vijf onnozele duizendjes gaat de ploeg naar een internationaal toernooi in Garmisch Partenkirchen. Dat zal niet de eerste keer zijn want het contact met het buitenland dateert al van 1960 toen de eerste interland werd gespeeld tegen Italië. Er trad een periode in, waarin aan het streven om zich inter nationaal te meten minder aandacht werd geschonken. Dat duurde 4 jaar. Toen werd weer contact opgenomen met Italië, en bleek dat 't softball al daar geheel van de aardbodem was verdwenen. De NASB, eensklaps gepro moveerd tot de enige bond in Europa die softball propageerde, zocht en vond andere wegen. In Frankrijk en Duits land werd softball gespeeld door ploe gen van daar gelegen Amerikanen en Canadezen. Men kon het nauwelijks interlands noemen, maar er zat in elk geval een internationaal tintje aan. De grote klap en het hoogtepunt in de ge schiedenis van de NASB viel in 1965 toen de Amerikaanse kampioensploeg Ray.bestos Brakettes in Haarlem aan trad en optrad want het bijna onge trainde Nederlandse team de com petitie pleegt op 29 april te beginnen en duurt tot 16 augustus, waarna nog de promotiewedstrijden volgen werd min of meer van het veld geveegd. Maar toen werd toch het contact ge legd dat uitmondde in de invitatie voor het wereldtoernooi in augustus. Groeikrampen Er was trouwens in hetzelfde jaar van het bezoek van het Amerikaanse top- team ook al een uitnodiging gekomen om in Australië aan de strijd om de wereldtitel deel te nemen. Geldgebrek, dat kleinere bonden nog meer treft dan grotere, noopte de NASB die invitatie af te wijzen. En de softballbond mag tot de kleinere bonden worden gere kend. Des te opmerkelijker dat de Ne derlandse organisatie, landelijk aange sloten bij de NSF en ook internatio naal „opgenomen", de vleugels al zo wijd heeft uitgeslagen. Want een klei ne bond is het (nog) en de groei is bo vendien niet bijster voorspoedig ge weest. De groeikrampen zijn de bond niet bespaard gebleven. Het is allemaal begonnen vlak na de oorlog toen Amerikaanse en Canadese militairen in Nederland verbleven. Zij zochten naar mogelijkheden om sport te beoefenen maar vonden onder ande re geen honkbalvelden. Wel kleinere velden, voetbalterreinen, en daar kon uitstekend een softballveld op worden gelegd. Softball eist namelijk minder ruimte dan honkbal. Dat is ook de re den dat er met een grotere bal en een lichter slaghout wordt gespeeld. Het materiaal moest worden aangepast aan het kleinere veld. En dat materiaal lieten de Amerikanen en Canadezen achter als zij naar huis gingen. Gym nastiekleraren in het zuiden, dat het eerst bevrijd was, gingen met hun leerlingen softball spelen. Toen het westen bevrijd was, gingen de leerlin gen van de Haarlemse lycea Lorentz en Kennemer softball spelen. Het werd een rage, op scholen althans. Er wer den onderlinge partijtjes gespeeld en de behoefte aan een competitie ont stond. Dat werd gerealiseerd doordat in 1948 de softballcommlssie rayon west werd opgericht. Damesbond Toen het eenmaal zover was, bleek dat dames, die regelmatig honkbal- wedstrijden bezochten, interesse voor die sport hadden. Omdat honkbal een uiterst snelle sport is en de bal te hard voor dames was softball juist zeer geschikt voor dames. Ijlings gin gen diverse honkbalverenigingen ertoe over een softballafdeling in het leven te roepen. HCK, HHC, Gymnasium, Schoten, EDO, Rooswijk en OVVO be hoorden tot die werkers van het eer ste uur. HCK was de ploeg van het Kennemerlyceum, HHC die van het Lorentzlyceum. Intussen keken ook de heren met een schuin oog naar softball, en dat be paald niet alleen omdat de dames zich ermee bezig hielden. Tijdens be sprekingen bleek die heimelijke angst van de honkbalhond, die er dan ook op stond dat softball een sport voor da mes zou zijn en blijven. Dat akkoord werd bereikt en in 1951 werd de Ne derlandse Dames Softball Bond opge richt. Voorlopig werd alleen in het westen softball gespeeld. Het zuiden had de primeur gehad met de sport op Het kleinere veld geeft softbal en dat is zeer toepasselijk bij dames een knusse aanblik, hoewel het er bijzonder vinnig toe kan gaan. „Honkbal op klein formaat" alleen in Nederland scholen maar kwam niet aan vereni gingen toe. Zes jaar duurde het eer softball zich had verbreid en Den Haag en het zui den erbij kwamen. Een buitenbeentje was de Haagse vereniging Hygiea, welks dames geen handschoenen droe gen omdat het met de blote hand be ter vangen was. De leiding van de bond heeft er heel wat woorden tegen aan moeten gooien om Hygiea aan de handschoen te krijgen. Al ging het langzaam, softball kwam aardig van de grond. Een van de oor zaken van de trage groei was (natuur- lijk) het gebrek aan speelgelegenheld. Alleen 's avonds kon over sportterrei nen worden beschikt en de wedstrijden begonnen dan ook pas om zeven uur. Daar is een weinig verandering in ge komen en de vorig Jaar ingestelde hoofdklasse speelt in het weekeinde. Dat wil zeggen, na zaterdag vijf uur en tot zondag twee uur. Op andere tij den moet er gevoetbald worden of leg gen de honkballers beslag op de terrei nen. De dames hebben tot nu toe nog altijd het onderspit moeten delven te gen de heren van het honkbal. Logisch omdat die bond veel groter er intus sen veel invloedrijker is geworden. Verbazing Dat verhinderde niet dat in 1965 Utrecht softball ging spelen. Zeer be scheiden nog want UVV uit Utecht en SEC uit Soest waren de enige vereni gingen die noodgedwongen tegen el kaar speelden tot o.a. HMS (Zuilen) en HCAW (Hilversum) erbij kwamen. In dat jaar was softball op scholen uitge groeid tot een geweldig evenement, waarvan het schooltoernool in Helmond getuigenis aflegde. Daar zetelde een uit Haarlem afkomstige leraar op het Carolus Boromeuslyceum, die het soft- ballbondbestuur op dat toernooi op merkzaam maakte. Hij stuurde tege lijk een uitnodiging om eens te komen kijken. Tot hun grote verbazing zagen de bestuurders vijftig softballteams op het prachtige sportcomplex. En tot hun even grote verbazing constateer den zij dat het na dat toernooi ln Hel mond geheel en al gedaan was met softbalt, tot het toernooi van het jaar daarop. Uit al die schoolteams was geen softballclub voortgekomen. Wel een landelijk schooltoernool, dat nog hetzelfde jaar in Bloemendaal werd ge houden en waar de schoolkampioenen van de diverse rayons vertegenwoor digd waren. Andere naam In 1965 werd ook de naam van de bond gewijzigd. Omdat er toch heren en jon gens, zij het niet ln competitiever band, softball speelden, was de naam damesbond onjuist geworden en werd deze gewijzigd in Nederlandse Ama teur Softball Bond met de districten west 1 (omgeving Amsterdam), west 2 (omgeving Den Haag en Rotterdam), midden Nederland, zuid en noord. Hier aan ontbreekt het oosten, dat echter slechts twee verenigingen bezit. Uit smijters in Almelo en EDSC ln En schede, die deelnemen aan de noorde lijke competitie. De gehele competitie beataat uit een hoofdklasse (met uit sluitend westelijke verenigingen omdat de andere districten nog niet o|> vol doende hoog spelpeil zijn gekomon, al zit Utrecht er dicht tegenaan) met daaronder een eerste klas (dis trlcts- gewijs). een tweede, derde, Mierde klas plus een junioren- en aspininten- competltie. BIJ elkaar zesenvljftijver enigingen. die met meer dan ho nderd teams in de competitie spelen. Dat is geen overweldigend aantal maar toen er met honkbal en badminton en basketball werd begonnen om maar enige sporten „van de latere tijd" te noemen moest er ook eerst de groei in komen. En dat gebeurt steeds snel ler bij softball, dst een unieke zomer sport is voor dames, dat „honkbal op klein formaat" is en intussen toch maar zo ver is dat het Nederlands team een gewaardeerde gast op het wereldtoernooi zal zijn. Als die luttele vijfduizend gulden ergens vandaan wil len komen

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11