r-V'Vffè. Veertien Leidenaren in de Burgerzaal onderscheiden i m je i t i DRIVE-IN CINEMA VOOR ACIIE '67 RENDEMENT VAN WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS IN NEDERLAND IS LAAG INTERNAT. VOLK SDANSFESTIVAL VINDT HOOGTEPUNT IN LEIDEN DRIE DAGEN MIDDELPUNT CULTURELE EN TOERISTISCHE MANIFESTATIE KROONKOSTUUM KR00N6ETUIBE „Sempre Avanti" en „Jong en Jolig" speelden een vrolijke vakantie-reis BETALING ABONNEMENTSGELD PER GIRO 50-jarig jubieum en afscheid A. J. v. Haarlem als alg. procuratiehouder Amrobank Leiden ALLE EDITIES DE LEroSE COURANT ZATERDAG ^9 APRIL *967 ff;ff ff Veertien Leidenaars, die rich of door een lange straat van trouwe dienst of vanwege bijzondere diensten op een be paald terrein, wetenschap of facet van 't maatschappelijk leven, hebben onder scheiden hebben gistermorgen in de Burgerzaal van het Stadhuis uit handen van burgemeester mr. G. C. van der Willigen de vererende versierselen ont- ,,De verjaardag van de Koningin is telkenjare een dag van bijzondere dank baarheid. Dankbaarheid om de vele goe de dingen, die in een achterliggend jaar in en met land en volk zijn geschied", aldus de burgemeester, die stelde, dat de gevoelens van dankbaarheid op deze «lag niet alleen van onderaf komen. „Ook de regering heeft reden om haar dank baarheid te tonen", zo vervolgde de bur gemeester. Het deed de burgervader dan ook deugd, dat de dankbaarheid van de re gering en van H.M. de Koningin ook dit jaar weer uitgaat naar een aantal Lei denaren, die plaatselijk, regionaal of landelijk van bijzondere betekenis zijn. Te beginnen met zr. Ceciliana (geb. mej. E. van Tol), onlangs gepensioneerd bij 't kleuteronderwijs van de Levendaal- school, kwamen na de toespraak veer tien onderscheidenen naar de burge meester om de versierselen te laten op spelden. Officier Orde Oranje-Nassau J. P. Boekhold, kinderarts en direc teur van het kleuterdagverblijf „Mar griet". Ridder Orde Oranje-Nassau Mr. H. R. Goudsmit, secretaris Leidse Schouwburgvereniging; F. Verstegen, oud-gemeente-ontvanger, wonende te Bergen (N.H.); Ir. W. F. Engels, direc teur „Mathesis Scientiarluyn Genitrix'; H. Zunderman, adj. directeur N.V. „Het Motorhuis"; W. C. van Zwieten, hoofd afd. Bevolking, Stadhuis, Lelden. Medaille In goud Zuster Ceciliana (mej. E. van Tol), oud hoofdleidster bij bijz. kleuteronder wijs; W. Duk, tech. ambtenaar le klasse universiteit; L. Verschragen, hoofdtech nicus, universiteit: H. van Schaik, chef. techn. afd. machinefabriek „Draken- Medaille in zilver H. J. N. van Oosten, laborant, univer siteit; H. Treur, laborant, universiteit. Medaille in brons J. Hogenes, employé Wernink's Aan nemingmaatschappij N.V. Bond Gepensioneerden hield jaarvergadering Zowel de zieke als de arts moet een gezond Inzicht hebben over het ziek zyn. Dit zei gisteren de heer H. J. van Ben- them tjjdens de jaarvergadering van de Ned. Bond van Gepensioneerden, afd. Leiden, die werd gehouden in de Stas- gehoorzaal. De lieer Van Benthem sprak over de ziektekostenvoorzieningen in het algemeen en in het byzonder over de aanhangige wetten, voor zover deze betrekking hebben op de gepensioneer- Uitvoerig ging hy in op de gang van zaken bjj de totstandkoming van de wet, die de ziektekostenvoorziening voor ambtenaren zal gaan regelen en op de ontwerp-wet Zware Geneeskundige Rt- In zjjn openingswoord herdacht de voorzitter de heer v. d. Molen, de leden, die de Bond in het afgelopen jaar zijn ontvallen. Hij sprak vervolgens over de wens van de gepensioneerden om 'n wijziging te krijgen in de korting van 2 per dienstjaar (maximum 80 op de A- OW en AWW. Het jaarverslag van de secretaris, de heer S. Hoogteiling, toonde aan dat er een lichte achteruitgang van het leden tal was, dat thans 1128 bedraagt. In de kascommiS8ie werden de heren Segaar, Van Biemen, Van Sonsbeek en Land- kroon gekozen. De aftredende bestuursleden, mevr. W. H. J. Eikerbout-Bolland en de he ren A. Galjaard en K. Wjjk, werden by acclamatie herkozen. Foto boven: Aan het slot van de onderscheldlngsplechtlgheld In de Burgerzaal poseerden de gedecoreerden met burgemeester mr. G. C. van der Willigen voor onze fotograaf. Bovenste rjj v.l.n.r.: de heren H. van Schaik, H. J. N. van Oosten, H. Treur en W. Duk; midden: ir. W. F. Engels, prof. dr. F. B. J. Kuiper, F. Ver stegen, dkt. J. P. Boekhold en H. Zunderman; onderste ry: J. Hogenes, mr. H. R. Goudsmit, zr. Ceciliana, burgemeester mr. G. C. van der Willigen, L. Verschragen en W. C. van Zwieten. cr. Ceciliana met de gouden medaille Burgerlijke stand Geboren: Chrlstiaan zn van C. Jorige- leen en M. C. Bodrij. Esther dr van A. van den Oever en L. Stujj. Petronella Ludwina dr van A. J. G. Slenders en N. M. van Tol. Margot Nicoline Elisa beth dr van H. Radema en J. H. Dijks hoorn. Willem Karei zn van K. A. Dicko en E. F. Leendertz. Madeion Leonie dr van H. J. Evers en L. E. Goemans. Ri chard Fitzgerald zn van T. J. A. J. Wol- ters en P. C. van der Ham. Remine Ke- zla dr van A. van der Zwan en R. Veen. Petronella Irène dr van F. H. Velzel en P. J. Bekkering. Monique Marianne dr van K. Gorissen en M. H. G. de Mol. Ondertrouwd: C. P. A. Visser en A. P. Wijnia. M. J. Loschacoff en S. C. J. B. de Kanter. C. Klay en T. van Weizen. D. J. Falentjjn en H. B. Stouten. L. M. J. Le Large en I. M. Kamphues. E. F. M. Langezaal en A. J. M. Aalders. H. Sjardijn en S. C. Perfors. L. Oosterveen en J. E. W. Galjaard. A. A. M. Gom- mers en E. W. Barkema. H. Polman en E. M. Weesendorp. L. A. van Roojjen en L. Onstenk. J. S. M. Ouwerkerk en L. A. H. van der Meer. J. P. de Laaf en L. C. Petit. H. J. A. Roovers en M. J. Strijk. B. Spies en G. van Helden. J. J. le Feber en E. M. J. Arnoldus. Gehuwd: P. Wansink en M. J. G. var) Vliet. W. J. M. Luk en H. J. Weber. A. Dreef en M. C. Blikman. C. H. Stolze en M. H. Zitman. C. van Tol en M. G. Straathof. J. W. de Vet en J. C. M. van der Laan. S. Planjer en P. Baart. T. Boot en M. J. van Oosten. J. Hollem en A. P. M. Jansen. J. de Vos en J. Sloos. H. Ribot en J. N. Buijs. L. J. Ouwerkrek en M. J. Kret. G. J. M. Luk en E. A. v. d. Linden. Overleden: H. v. d. Giessen 52 jr, man. H. Koren 51 jr. man. R. R. Seppelt 84 jr, man. J. Hermans 77 Jr, man. Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. De Leidse Renault-dealer ELAM NV heeft een originele bijdrage geleverd aan de thans lopende evenementen in het kader van de Actie '67. In sa menwerking met de importeur van het Franse merk introduceerde dit Leidse bedrijf namelijk de eerste drive-in bi oscoop in Nederland. Vanaf gister avond, toen een eerste en zeer geslaag de voorstelling voor genodigden werd gegeven, tot 20 mei zal het metershoge projectiescherm op het Schuttersveld opgesteld staan. De opbrengsten van dit filmische evenement op het pro gramma staan enkele reclamefilmp jes, tekenfilms, een onvervalste slap stick en een sportfilmkomen geheel ten goede aan het fonds, dat in de Actie '67 gevormd moet worden ter verwezenlijking van de geplande sport hal aan de Boshuizerkade. De plannen voor de bouw van een grote sporthal liggen thans klaar en hebben de goedkeuring van de gemeen teraad die hiervoor een krediet heeft uitgetrokken. Deze "twee in één" sport hal zal by wedstrijden 700 toeschou wers kunnen bevatten, en de hiervoor bestemde tribunes kunnen op trainings avonden letteriyk het veld ruimen, waardoor een aanzienlijke ruimtecapa citeit wordt verkregen. Het definitie ve startsein kan echter niet worden ge geven omdat ondanks de steun van rijk en gemeenteeen bedrag van 100.000,ontbreekt om sportief Lei den uit deze last te helpen. In de drive-in bioscoop, welke plaats biedt aan 25 personenauto's worden dagelijks, behalve op zondag, twee voorstellingen gegeven. Zij beginnen om 20.15 en 21.30 uur. Baccalaureaatuitkomst of misgreep Over bovengenoemd onderwerp sprak dr. L. van der Plas, wetenschappelijk medewerker bij de afdeling Bodemkunde van de Landbouwhogeschool te Wageningen, op 27 april tijdens een discussie-avond voor de leden van de Vereniging van Academici bij het Wetenschappelijk Onderwijs (V.A.W.O.) afdeling Leiden in het Academiegebouw van de Leidse Universiteit. door de strenge selectie bij het toelaten van leerlingen tot het voorbereidend hoger onderwijs. Dit soort onderwys genieten de kinderen uit milieus met la gere inkomens, in ons land naar ver houding het minst. Allerwegen klachten In zijn rede constateerde dr. Van der Plas. dat men allerwegen klachten hoort over het wetenschappeiyk onder wijs, zowel van buiten de universiteiten en hogescholen (lange studieduur, laag rendement, opleiding van een te gering percentage van onze jongeren, ver ouderde methoden en organisatievorm), alsook van binnen uit (tekort aan ruim te. docenten en geld, geringe yver van de studenten). Om de gegrondheid van deze klachten te beoordelen kan de situatie bij ons met die in andere landen worden vergeleken. Een dergeiyke studie leert, dat men in Nederland een zeer hoog percentage van het bruton ationaal produkt aan onderwijs uitgeeft. Hoewel relatief veel docenten beschikbaar biyken te zijn voor het opleiden van de studenten, is toch het rendement van het weten schappelijk ondecw^s laag en de studie duur "zeer lang. Het aantal van onze jongeren dat studeert, is kleiner dan Tweefasige opleiding Uit een vergeiykende studie blijkt, verder, dat de gunstige resultaten laar bereikt worden, waar de oplei ding tweefasig Is, met strenge selec ties na het eerste jaar en aan het eind van de eerste fase, die een volledig afgeronde en op de praktijk ingestelde opleiding geeft. Aan onze universiteiten en hogescho- seholen kan een tweefasige opleiding slechts worden ingevoerd, indien aan een aantal voorwaarden voldaan Is. Het middelbaar onderwijs moet zo ver anderd worden, dat een groter aantal leerlingen een diploma kan behalen, dat toegang tot het hoger onderwys geeft. Het studieprogramma moet den herzien door het candidaatsexamen dat geen einddiploma is, te vervangen door een examen na het doorlopen van de eerste fase. dat maatschappeiyk er kend wordt. Dr. Van der Plas kwam tot de slotsom, dat deze veranderingen slechts tot een volledig succes zullen leiden, indien ook in de bestuurs- en organisatievorm van het wetenschappelijk onderwijs de no dige veranderingen worden aangebracht het baccalaureaat is slechts onder be paalde voorwaarden een panacee, in alle andere gevallen een misgreep! Na deze rede vond een discussie plaats, die werd ingeleid door een forum be staande uit dr. H. Faber, prof. mr. K. Wiersma, mr. R. J. in 't Veld. prof. dr. P. J. Thung, mej. dr. C. L. Habraken, dr. H. C. Kramers, prof. dr. A. E. Cohen, prof. dr. C. M. J. Sicking en drs. C. Vervoort. Het volksdansen leeft. Zo zeer, dat van 79 Juli a.s. Schotten, Engelsen, Fran sen, Bulgaren, Hongaren, Joegoslavea, Roemenen en Turken, in het totaal ca. 300, Leidt*! met een kleurige warreling van hun kostuums en danspas*«>n zullen over spoelen. in het kader van het internationaal volksdansfestival. Tezamen met de 68 Nederlandse dansgroepen, waaronder de twee Leidse, de volksdansgroep „Oud Poelgeest" en die van het Leidse Volkshuls. zullen zy dit festival In Lelden gedu rende drie dagen een hoogtepunt geven en wel omdat Leiden niet zyn eeuwenoude stadskern hiervoor een natuuriyk decor vormt, maar ook om het twintigjarig bestaan van de Leidse Jeugd Actie een byzonder cachet to verlenen. Terecht is men in Leiden trots op deze uitverkiezing, die onze stad voor drie dagen In het centrum van een belang rijke culturele en toeristische manifes tatie zal plaatsen. Hoewel men het niet zou vermoeden, is de belangstelling voor het volksdansen -de laatste jaren aan zienlijk gegroeid. Voor degenen, die ver onderstellen, dat de Nederlanders het wel niet verder zullen brengen, dan wat stramme klompen-hupjes rond de vry- heidsboom of wat gehuppel en gehan- denklats op gympjes In de „natuur", zal het komend festival de gelegenheid zyn, om te ontdekken, dat deze meningen ge- voegiyk naar het ryk der fabeltjes ver wezen kunen worden. Naast het niet al te grote repertoire van Nederlandse volksdansen zich op een Internationaal niveau, hetgeen o.m. mogeiyk wordt ge maakt door de veelvuldige uitwisselin gen door groepen onderling en 't enthou siasme voor de volksdans. v van goede smaak 3 knoops-modei met rugspllt en Iets schuin gestelde zakken, fijn door gestikte kanten. Rug van kolbert Is half gevoerd. 198 Nu de voorbereidingen voor de va kanties reeds in volle gang zijn en de vakantie zelf voor velen voor de deur staat, was het een goede gedachte van „Sempre Avanti" en „Jong en Jolig" hun donateurs en belangstellenden eens met volle teugen te laten genie ten van een grootse wereldreis. Abonnees, die het abonnementsgeld per giro wensen te betalen, worden verzocht, die vóór de aanvang van het betreffende kwartaal te doen op onze postrekening no. 103003. De abonnementspryzen zyn vanaf 1 mei 1967: per maand J per kwartaal J *2,55 per kwartaal per post J 13.0» AUTOMATISCHE GIRERING. Het bespaart U tyd en moeite, indien U automatisch de betaling van uw abonnementsgeld door de Giro-dienst laat overschryven. Op aanvraag zen den wij U gaarne een opdrachtformulier toe. De Leidse Courant - Abonnementen-adm. Gouden ere-medaille van Oranje-Nassau In grote getalen was men gekomen. Eenieder die iels Ie maU.n had of heelt met de heer A. J. van Haarlem was aanwezig bij de feestelijke bijeenkomst in het kantoor van de Amrobank aan het Rapenburg te Lelden. Rond 5 uur werd de heer Van Haar lem vergezeld van zyn echtgenote! schoondochter en zoon aldaar ontvangen. De heer Van Haarlem, getooid met de gouden eremedailb-, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, welke hem 's middags door burgemeester Mr. G. C. van der Willigen was uitgereikt, werd toegesproken door een van de directeu ren, de heer A. van de Koppel. waarby hy zyn bijzondere kwaliteiten als medewerker en speciaal als mens be nadrukte en hem dankte voor het vele werk dat hy voor de Bank verricht heeft. Aan het slot van zijn toespraak zei de heer Van de Koppel, dat dit naast het feest van het 50-jarig jubileum ook nog een afscheid van de bank diende te zyn. Hy hoopte dat de heer Van Haarlem nog vaak een bezoek aan het kantoor zou brengen en wilde niet eindigen dan met de wens dat het zyn vriend Van Haarlem gegeven zou zijn nog vele ja ren in goede gezondheid met zyn echt genote en kinderen van zijn pensioen te genieten. De heer Boxelaar bracht in een gees tig gedicht zyn wensen en die van de collega's over. Spreker vond het een vermeldenswaardig feit, dat de heer Van Haarlem in hetzelfde gebouw waar hy 50 jaar geleden zyn Intree had gedaan via verschillende fusies weer was terug gekomen en nu daar jubileerde en nf- scheid nam. Voor het vele werk van de heer Van Haarlem wordt wel geen gouden plaat gegeven, alhoewel dit na de geleverde prestatie op zyn plaats zou zyn. Na een byzonder compliment aan me vrouw Van Haarlem voor de steun aan haar man en begrip voor zijn werk. sprak de heer Boxelaar de hoop uit, dat de heer Van Haarlem nog een hele dure voor het pensioenfonds zou zyn. Daarna overhandigde hy het cadeau, een type machine, namens de directie, collega's en ex-collega's. In zyn dankwoord zei de heer Van Haarlem, dat hy het zeer op prys had gesteld, dat de heer Van de Koppel hem had toegesproken, vooral gezien de vriendschap en de sfeer, die in de tyd van hun samenwerking was ont staan. Ook de heer Boxelaar bedankte hy voor zyn aardige toespraak. Met het cadeau was hy zeer verrast. Een lang zal hy leven besloot het of ficiële gedeelte, waarna de byeenkomst nog op een gezellige wyze werd voort gezet. De voorzitter, de heer J. Kukler, opende trots deze avond, omdat zyn vereniging kans zag twee avonden lang voor een uit verzochte Stadsgehoorzaal te spelen. Spreker zag deze avond nog slechts als een intermezzo in de grote voorbereidingen voor het 30-jarig be staan van Sempre Avanti in 1968, ter wijl in 1969.het 20 jaar geleden zal zyn dat deze mandolinevereniging uitgt- breid werd met „Jong en Jolig", een zangkoor met bas en accordeon. In deze jaren zijn 642 uitvoeringen gegeven voor 258.000 bezoekers, doch daarvoor werden gezamenlijk 27.000 km afgelegd. De heer Kukler beloofde indien er iets over de geboorte van een prinsekind bekend zou zijn, dit og.enblikkelyk bekend te maken. Toen echter niemand meer aan deze belofte dacht, kondigde Hans van Oostrum, burgemeester v.d. Willigen aan. Deze bracht om kwart voor ne gen de blijde tijding dat in Utrecht een prins geboren was. Daar dit de grootste byeenkomst in Leiden was, had de burgemeester gemeend het op deze manier aan zyn gemeentenaren bekend te moeten maken. Van ontroering zocht de burgemees ter naar de juiste woorden, doch spon taan werd hij door het publiek ge holpen, dat juichend het Wilhelmus aanhief en ook de zesde strophe zong. De zaal schudde op haar grondvesten bij het juichende driewerf: hoera voor prinsekind, ouders en grootouders. Openluchtvoorstelling Spontaniteit en enthousiasme voor deze vorm van vr\Jetydsbe*tedlng en het elkaar d.m.v. van een zeer bijzon dere expressie kunnen verstaan, dat is wellicht de grondslag van het heéht contact van de Internationale volks-» dansers In Europa. Het festival in Lel-» den is allesbehalve commercieel en al* leszins cultureel en mogelUk geworden dankzjj subsidies van regering, pro vincie en de gemeente Lelden zelf. Op het drledaags-programma staat o.m. op vrydag 7 juli de opening van eea tentoonstelling over de duns in „De La kenhal". samengesteld door de Stichting Centraal Dansbcraad en 'a middags een openlucht optreden op het Pieterskerk hof. dat waarschynlljk door de televisie zal worden uitgezonden, 's Avonds zullen de volksdansers een avondvullend pro gramma verzorgen In de Statlagehoor- zaai. Zaterdag 8 juli zal men 's middags in bejaardencentra optreden en 'a avonds een besloten voorstelling voor genodig den. 's Zondagsavonds zal de Bulgaarse groep optreden In de Stadsgehoorzaal. De huisvesting van d.i volksdansers zal bij particulieren geschieden; liefst bij de volksdansgroepen, die als gastheer optreden. De dansgroep Oud-Poelgeest doet in dit verband hiermee graag een beroep op de Leidse burgerU voor de huisvesting van enkele Bulgaren. Voor inlichtingen kan men tel. 40620 bellen- Leids aandenken V.V.V.-dlrecteur B. II. de Wilde, dln uiteraard zeer In z^jn nopjes Is mei deze folkloristische manifestatie bins nen Leidse muren opperde spontaan, met groot Idealisme het Idee, de Volks-» dansers een klein aandenken aan Lel den te geven. Dit kan echter niet be kostigd worden door de NEVO, de Ne derlandse volksdansvereniging, licht, zo dacht hy, Zouden er vi 100.000 Leidenaren wel een paai derd zyn die op dansende voeten de V.V.V. een kleine bijdrage z wlUen komen brengen, om het i Wel- ïyk i dat maanden In een Bulgaarse hulskmma niet weemoed naar een stukje Lcldci wordt gekeken grandioos reerde, werd de i feest. Wij weten echt niet hoe wij deze uitvoering moeten betitelen. Het was een mixing van show. cabaret, zang en toneel, en hoewel het geen zuivers musical was, benaderde het geheel dit toch wel. Het orkest, het koor en de toneelgroep werkten zo intensief sa men, dat alles een lange reis werd, vol heerlijke verhalen en prachtige lie deren, zeer beschaafd en toch vol met rijke humor. Een grote verdienste was, dat de verbindende teksten en de arrange menten geheel uit eigen koker kwa men, resp. van Hans van Oostrum en de heren Han v. d. Laan en Koos Kukler. Het zou ons te ver voeren elk on derdeel apart te behandelen. Het ge heel was subliem en werd op feilloze wijze uitgevoerd. Van het koor en de solisten, Lyda Spaans, Tiny Arnoldus, Wim Brugman en Gé Koolhaas moe ten wij zeggen, dat het tevens per fecte tonelisten zijn, waardoor hun zang juist een lust wordt voor oor en oog. Doch om tot een dergelijke hoog te te stijgen moeten ook de leden van het orkest stuk voor stuk uitstekende musici zijn, die in volle overgave dit geheel tot een zuivere compositie vor men. En dan te weten dat dit allen zuivere amateurs zijn, die als geheel toch met ieder gezelschap met succes kunnen wedijveren. Toch zou dit alles onmogelijk kunnen zijn zonder' de straffe maar perfecte leiding van de ziel van hel gehele gezelschap, de heer J. Kukler vooral zijn mede werker Koos die van „Sempre Avan ti" en „Jong en Jolig" een der beste gezelschappen van Leiden en verre omgeving heeft gemaakt, met een uit stekende naam tot in de verste hoe ken van het land en zelfs daarbuiten. Vermelden wij nog, dat de 140 cos- tuums - buiten de 40 zclfgmaakte, waaronder negen prachtige bruidstoi letten afkomstig waren van de fa. I „Erato" cn bij de fa Huppe/.ak de grimering in goede handen was. Tenslotte deed de heer Kukler een beroep op zijn donateurs en de aan wezigen om kwantiiatief tot uitbrei ding van zijn gezelschap te komen, I zowel musici als zangers. Volgens on- I ze mening zal dit kwalitatief echter bijna niet meer mogelijk zijn. Hiermede kwam dan het einde aan een avond vol kunstgenot, maar ook I'vol humor en vermaak, die de aan wezigen nog lang zal heugen en ook vol beloften is voor de viering van het 30-jarig bestaan van „Sempre Avanti".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3