Tussen 't melken door op en neer naar Vaticaan ST.-CHRISTOFFEL SMOKKELT VLIEGENDE BRIGADE VIA BINNENPLAATS ST.-PIETER IN Ik kan wel huilen alle klanten weg lezond en f lekker, SENAAT VINDT POLITICI VEEL PENSIOEN TE HOOG Nieuws sloeg in als bom Rozebotteljam ZWAARDEMAKER Minister trekt pensioenwet in WOENSDAG 26 APRIL 1967 DB LBTDSE COURANT PAGINA 5 'CVan een onzer verslaggevers) RÓfoÉ Ze had de lichtblauwe orchidee zorgvuldig gekoesterd, de lange weg van haar huis In Haarlem naar de immense St.-Pieterskerk. Ze had suppoosten strijd vaardig omver gepraat en was in gesta dige schoolslag steeds verder gezwom men in de mensenzee die met golven van „viva el Papa" tegen de rode pauselijke troon sloeg. Toen kwam het moment, dat de frêle witte figuur, geholpen door grijs gekuifde kardinalen afdaalde en zegenend, handenschuddend en medailles uitdelend aan zijn zegetocht langs de stijf opeenge pakte menigte begon. De ijle klank van nonnenzang steeg als wierook naar de koepel. Pelgrims uit geheel Italië hieven hun spandoeken en borden en kinderen. iiiuiiiiiiuiiniioioiiioi Zwoegende prelaten riepen de namen af van de bevoorrechten, die volgens Vati caans plan Paus Paulus de hand mochten drukken. Tussen die 60.000 mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen, die uit geheel Europa naar Rome waren opge trokken, stond ook de dame met de orchidee. Uniek succes van Riel Overdevest: hand van de Paus Men had nog met Italiaans improvi satietalent getracht een ontmoeting tus sen haar en de Paus te arrangeren, maar het onverbiddelijk protocol stond die extra-bloemrijke handdruk niet toe.' Daarom deed ze het toen maar zelf. Ze tilde de orchidee als een monstrans op en riep de naam van de Paus. Daar na boog ze zich over het houten drang- rek en stak de ruiker recht in de baan van de kleine groep, die zegenend langs trok. Paus Paulus glimlachte, deed een pas zijwaarts en pakte de orchidee aan. Riek Overdevest uit Wassenaar zag op dat moment ook haar kans blin kend schoon. „Toen ik die Paus zo dicht bij zag", vertelde ze later op het St.-Pietersplein, „ben ik ook naar vo ren gedrongen. Iedereen deed het. Ie dereen wilde zo dicht mogelijk bij hem komen. Nou had ik het geluk, dat ik zo lang ben en over iedereen heen kan reiken. Daardoor kon ik hem een hand (ADVERTENTIE.) da's goede lichaamsbeweging NZH-busdienst door Europa voor toeristen uit VS DEN HAAG, (A.N.P.) De Noord- Zuid Hollandse Vervoer Maatschappij, gevestigd in Haarlem, begint half mei met het vervoer van Amerikaanse toe risten door Europa. Zij heeft zich daar toe geassocieerd met een Amerikaanse onderneming, de Continental Trailways In Dallas (Texas), die in de Verenigde Staten lijndiensten onderhoudt en zich ook bezig houdt met touringcarreizen. Voor de vakantiereizen van Amerikanen door Europa heeft de NZH in Brugge bij de firma Bus and Car zestien speciale bussen met air conditioning besteld. Met deze bussen haalt de NZH de Amerikaan- »e reizigers op in Schiphol, Hoek van Holland. Parijs of Oslo. Het reisprogram ma omvat zeven-landen reizen, een Spaanse reis en een reis door Scandi navië. Bekende sprekers bij vredediensteu in Circustheater Vliegende brigade Met de dame uit Haarlem, die na haar bloemenhulde huilend van vreug de de St.-Pieter uitdanste, was zij de meest benijde sterveling in de vliegen de brigade van vrome vaderlanders, die dinsdagochtend voor een bliksempel- grimage in acht chartervliegtuigen naar Rome zeilde. Veertig bussen hadden de 850 deel nemers in het holst van de nacht uit alle delen van Nederland naar Schip hol gebracht, waar 2550 belegde brood jes, 850 sinaasappelen en een zenuwach tig leger van reisleiders hen opwachte. Om half zeven sloeg een Bristol Brit- tannia met ronkende motoren de eerste pijler van de unieke luchtbrug, waar mee de krasse Katholieke Illustratie zijn 100-jarig bestaan ver boven Am sterdams peil reliëf gaf. Via adverten ties waren de lezers uitgenodigd om a raison van 190 gulden in te haken en het resultaat was een verbijsterende stroom van meer dan 3500 aanmeldin- Het organiserende reisbureau St.- Christoffel heeft daarna geheel Euro pa afgestroopt op zoek naar charter vliegtuigen, maar meer dan acht toe stellen konden voor deze eendaagse trip niet vrij worden gemaakt. Bijna de helft van de inschrijvers moest men derhalve teleurstellen en de rest werd in twee groepen gesplitst: 850 maakten hun Romeinse reuzenslalom gisteren, de overigen hebben de sprong vandaag ge waagd. De meesten van hen hadden nog nooit eerder gevlogen, maar toen zij gisterenmorgen op het winderige plat form van het militaire vliegveld Chiam- pino stonden, converseerden zij reeds als doorgewinterde luchtreizigers voor wie geen kist te hoog gaat. Race tegen de klok De organisatoren begonnen op dat moment aan de grote zenuwslopende race tegen de klok. Het laatste vliegtuig landde tegen 10 uur en om II uur begon de audiëntie in de St.-Pieterskerk. De bijna onmogelijke opgaaf, waar zij met zwetende hoofden en handen voor ston den was om de twintig bussen en die ene verdwaalde motorrijder van de Italiaanse politie binnen het uur van het 18 km ver gelegen vliegveld dwars door de chaos van Rome naar het Va ticaan te loodsen. Een extra-handicap was daarbij dat Italië gisteren zijn be- gidsen vermomd, Pers mot Beatrix naar Utrecht Reisleiders van St.-Christoffel had den moeite de Hollandse kolonie op het St.-Pietersplein bijeen te houden. vrijdingsdag (van wie dan ook) vierde en massaal naar de hoofdstad was op getrokken. De toevoerswegen naar de St.-Pieter zaten om negen uur al pot dicht. Rijen auto's kleefden als slordi ge spaghettislierten aan het asfalt. Hon derden bussen stonden als een onneem bare Chinese muur tussen de zuilen van Bernini geklemd. Handenwringend ke ken de organisatoren rond 11 uur op de trappen van de St.-Pieter uit naar de Nederlandse pelgrims. Het was als in het verhaal van zuster Anna, ziet ge nog niets komen. Zij zagen wel opruk kende weeskinderen uit Napels, arbei ders uit Genua, gesloten formaties van kloosterzusters die als scholen pinguins over het plein schoven. Het werd kwart over elf, tien voor half twaalf, de span ning steeg tot ondragelijke hoogte. Men rijp voor een volle aflaat en vol ledige dispensatie wegens onvermogen. Muskens Bij half twaalf kwam de eerste bus. Men keer ernaar als een wonder. Stu denten van het Nederlands priestercol lege in Rome, als gidsende leken ver momd, dreven de groep naar de trap pen. Vandaar werden de honderden in vliegende haast via 'n binnenplaats vol omgewaaide grafzerken en heiligenbeel den naar een spelonk gevoerd, waardoor zij in ganzenpas de St.-Pieter bereikten. Terwijl de tienduizenden onder de hoge gewelven eerbiedig luisterden naar de zangerige stem van de Paus, richtte het donkere trapgat onophoudelijk jon gens en meisjes van Jan Stavast op. Vrouwen met plastic boodschappennet jes, mannen met schooltassen en came ra's. Overdonderd door de praalzieke entourage van 's werelds grootste kerk gebouw keken zij naar de witte schim, die ver weg op zijn troon van goud en rood fluweel de deputaties welkom heette. Toen hij de Nederlanders noem de hief de dame haar orchidee en rie pen 850 kelen: „Leve de Paus!" Op tv beter (Van slag ge DEN' HAAG. De op initiatief van (te Hagenaar J. J. L. van Zuylen (dr. lastpost) opgerichte nationale stichting Nederland Vredeland heeft voor de door haar te. organiseren vijf vredediensten op i mei In het Circustheater te Scheve- ningen een aantal bekende spreker* uit genodigd. Achtereenvolgens zal het woord ge voerd worden door Dolf Coppes, Aart van Dobbenburgh, opperrabbijn dr. J. Soetendorp. ds H. J. Diekerhof. prof. dr. A. J. Rasker en J. J L. van Zuylen. De acteur Jan Lemaire zal enige binnen gekomen brieven voorlezen en de schrij- ver Simon Vinkenoog zal zijn gedicht ..Nederland" voordragen. De muzikale omlljeting wordt verzorgd door mej. Alma Badings (viool), Jaap Stotijn (hobo). Chaim Stororum (viool) en The Shepherds. Na afloop op het plein werden de kersverse indrukken geïnventariseerd. Een pastoor uit Deurnc voelde zich in de soutane gegrepen, omdat in het aan meldingsformulier gepsproken zou zijn over een particuliere audiëntie. Een van zijn gelovigen viel hem bij en riep: „Ik dacht dal hij vlak langs zou komen, daarvoor was ik meegegaan. Mooie boel. Ik heb hem niet eens gezien. Op de televisie kun je hem tenminste nog zien". De stemming bij vele anderen was milder. Akkoord, men had die 190 gul den geofferd in de hoop dat er nog een hand voor ieder persoonlijk zou over schieten. Maar zij konden zich achteraf toch ook wel voorstellen, dat daar met 60.000 pelgrims geen beginnen aan is. Men was dan ook van harte bereid de I organisatoren te vergeven dat dit pro- giammapunt uit de hand was gelopi Oud-Heusden, die zijn i tig koeien voor het eerst sinds zijn trouwdag, zeven jaar geleden in steek had gelaten om zijn grote droom realiseren. „Als die Katholieke Il lustratie twee dagen op stap was gaan, had ik niet mee gekund", bekende hij. „Per slot van rekening moet je keer per dag melken en nou kon het net. Je moet die beesten nou eenmaal niet overstuur maken. Ik vond het mach tig mooi. Weet je dat ik hem nog bijm in zijn kraag had? Als ik wat verder naar voren was gaan staan was het ge lukt". Op het plein had de Nederlandse groep intussen de belegde broodje voorschijn gehaald. Ze waren vers Paus ver weg, de zon scheen en Rome was een stenen openbaring. 5? (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE - UTRECHT Eenzaam aan de leestafel In restaurant I>e Kastanjehof zat gisteravond mevrouw Bleuland, echtgenote van de beheerder van deze uitspanning, die bijna een maand lang pleisterplaats Ls geweest van de vele tientallen binnen- en buitenlandse journalisten, die naar Lage Vuursche waren gekomen met het oog op de blijde gebeurtenis op Drnkensteyn. Ze had de afgelopen weken goede zaken gedaan, ook dank zij de vele duizenden DrakensteynkUkertJe*. die op de weekenden Lage Vuursche bevolkten. Gisteravond omstreeks tien unr kwam er aan dat „goede zaken doen" abrupt een einde, toen bekend werd dat prinses Beatrix haar baby ln Utrecht zou krijgen. Het bericht had een volledige uittocht van de gasten (journalisten) tot gevolg. Mevrouw Bleuland bleef eenzaam achter. „Ik kan \Vcl huilen vannacht waren alle telextoestellen ln het nieuwe perscentrum ln Utrecht al opera- tieklaar. In de loop van de nacht werden alle telefoontoestellen aangesloten. De ..volksverhuizing" van de pers naar Utrecht bracht met zich mee, dat rond liet middernachtelijk uur nagenoeg alle hotelbedden waren besproken. Journalis ten en fotografen, die ln hotels of pen sions niet meer terecht konden, werden gastvrij onthaald door particulieren ln straten rond het perscentrum. Dienstdoen de politiemannen en journalisten werden door verpleegsters onthauld op koffie en broodjes. Met een boodschappenmand vol broodjes, sinaasappelen, koek en een ther mosfles met koffie ging oen huisvrouw uit de buurt langs do wakende politie agenten. „Dat doen we allemaal hier meneer, zei ze verontschuldigend alsof ne betrapt was. Terwijl ze verder ging naar een volgende dienaar van Hermandad, stopte ze de eerste vlug een pakje sigaret ten in de zak en vroeg brWgd of hij wel brood bij zich had. „Een aardig mens", vond de agent. Nadut een functionaris van de Rijks voorlichtingsdienst de nieuwe ontwikkeling rond de geboorte van het prinsenkind be kend had gemaakt, ontstond er op het perscentrum ln Lage Vuursche een paniek toestand. De telefoniste*, dia wokenlang met de armen over elkaar hadden kunnen «men.' moesten in recordtijd tientallen telefoontjes verwerken. Het nieuws sloeg in als een bom. P.T.T., N TS., N.R.U. en Journalisten die rechtstreekse telefoonver bindingen met hun redacties hadden laten aanleggen, begonnen ogenblikkelijk met het voorbereiden van de „volksverhuizing- naar Utrecht. Omstreeks half twaalf waren alle journalisten vertrokken en was de Lage Vuursche geheel verlaten. In Utrecht daarentegen nam de drukte met het uur toe. Mensen die het nieuws via de radio of de televisie hadden ge hoord. kwamen een kijkje nemen in de buurt van het Academisch Ziekenhuis. Maar niemand kwam verder dan de Catharijnesingel. omdat alle straten naar het ziekenhuis reeds door de politie waren afgezet. Bewoners van de afgezette straten hebben inmiddels al een speciaal door- gangsbewijs gekregen. De P.T.T.'ers van het tplefoondlstrlct Utrecht hebben gisteravond een ware krachttoer verricht. Omstreeks half een „Ik heb er geen spijt van, zoals het die vliegreis naar DuklaAjax", stelde de oudste deelnemer na acht uur in de hall van het Romeinse vliegveld vast. Als de Illustratie vol gend jaar weer honderd jaar bestaat, ga ik weer met ze mee." De medaille met de beeltenis van de Paus, die even later in de vliegtuigen werd uitgereikt, trok de laatste rimpels weg. Een welbesteed dagje, conclu deerde 850 Nederlanders op vijf duizend meter hoogte. Tribunaal-Russell mag vergaderen in Stockholm STOCKHOLM (AFP) „De Zweedse regering zal niets ondernemen om de bijeenkomst van het tribunaal-Russell in Stockholm te verhinderen", zo heeft gisteravond de Zweedse premier Tage Erlander verklaard. Eerder op de dag had het tribunaal, dat een onderzoek wil instellen naar Amerikaanse oor logsmisdaden in Vietnam, aangekon digd dat het zaterdag in Stockholm bij eenkomt voor zijn eerste vergadering. Hiertoe was besloten na de weigering van president De Gaulle, een derge lijke bijeenkomst in Frankrijk toe te (ADVERTENTIE) vol natuurlijke vitamine C c Luyti vrouw uit Nieuw» min in de prijzer stralend enthousia baar onder geledi ben zo klein, dat gege' •n-Kaptein. gevallen, sme had ei ■n. „Ik heb hei (Vuil onze parlementaire redactie) DEN' HAAG De Eerste Kanier heeft interen weer een* een „politieke stunt" bakkers- uitgehaald. Een ontwerp algemene pen- as even- sioenwet voor politieke ambtsdragers aar haar werd door minister Beernlnk (Blnnenl. 't zicht- /aken) teruggenomen, nadat woordvoer- i- j der* van K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H.U. •er", riep /e „Ik en P.S.p. hadden gedreigd het uetsont- ijn beentjes op een werp te zullen verwerpen. ZIJ deden ml- ngelden, nister Bremink echter bijtijds de sugges- ik vond het geweldig. Ik heb hem u, heel goed kunnen zien ik vond hem veel kleiner dan op de televisie, maar wel een fijn mens, dat zog Je direct". Toen ze even later hoorde, dat Riek Overdevest de Paus wel een hand had gegeven, zei ze afgunstig: ..Meid. wat een mazzel heb jij daar gehad Daar had ik nou wat voor over gehad". De 80-jarige schilderes Macco Pool 'toontwerp kabinet-Zijlui ra was In gediend te beraden. Minister Beer- ntnlc ging daar grif op in. uit Den Haag had de Paus mooi gevon den, maar de vliegreis mooier. „Daar zit je nou zo tegenaan te hijgen. Man het lijkt net of ik in de bus zat. Al leen op het laatst begon hij wat gek te doen. Toen heb ik mijn ogen dicht ge daan. Ik vind het een geweldig uitje". tussen melken door Dik tevreden wam ook de veehouder Het wetsontwerp beoogde een nieuwe regeling inzake uitkeringen en pensioe nen aan politieke ambtsdragers en van pensioenen aan hun nabestaanden. Afge treden ministers zouden een uitkering ge- nieten voor een duur gelijk aan het tijd vak dat zij minister zijn geweest, doch met een minimum van twee en een ma ximum van zes jaar. De senaat achtte dit minimum van twee jaar niet gerecht vaardigd voor ministers van een kabinet, waarvan bij voorbaat vast staat, dat het korter dan twee jaar zal regeren. Dit is het geval by overgangs- en interimkabi netten, waarvan het kabinet-Zyistra een recent voorbeeld is. Ministers ln derge lijke kabinetten keren na hun kortston dig ministerschap soms terstond naar hun oude functie terug. De uitkeringen waarom het gaat be dragen in het eerste jaar 80 procent van het genoten ministerssalaris, het tweede jaar 65 procent en de volgende jaren (maximaal vier) 50 procent. Deze uitkeringen worden gekort met het be drag dat een oud-minister ln zijn nieuwe functie aan salaris ontvangt. De grootste bezwaren richtten zich echter tegen de pensioenregeling. Het wetsontwerp laut namelijk de mogelijk heid van samenloop van b.v. ambtelijk en politiek pensioen open. Door het ontbre ken van een antl-cumulatiobep&llng is het mogelijk, dat een gecumuleerd over- heidspensioen 7U.000 gulden gaat bedra gen, ln een enkel geval zelfs bijna 90.000 gulden. Prof. Troostwijk (P.v.d.A.) had enkele voorbeelden btj de hand. Hij had uitgerekend dat minister Beernlnk na een achtjarig ministerschap, tezamen met zijn pensioenrechten als gemeente secretaris van Rijswijk en als Tweede- Kamerlid, by zijn penatoenering Jaarlijks een bedrag van 70.500 gulden zou ont vangen en ook voor premier Do Jong zou er op dezelfde wijze na 8 jaar mlnl»- terschap een pensioen van totaal ruim 70.000 gulden uit de bus komen. Het zelfde zou voor nog een aantal ministers gelden. Prof. Troostwyk had ook voor zichzelf een rekensommetje gemaakt: HU zou na een 8-Jurlg minister b|B te zamen met andere pensioenuitkeringen totaal 72.500 gulden per Jaar gaan tou cheren. Wethouders van grote gemeen ten zouden op dezelfde wijze aan 65.000 gulden per Jaar toekomen. Prof. Troostwyk achtte dit alles „ln stryd met de goede zeden en de logica". Hy sprak van „exorbitant hoge bedra gen". Daarom stelde hy <le minister voor, óf het wetsontwerp te wijzigen óf te ko men met een coördlnatlewet, die een pla fond stelt aan het totale overheldspen- sloen. in belde gevallen zou minister Beernlnk het wetsontwerp nader ln be raad moeten nemen en schorsing van d« beraadslagingen vragen. Dit gebeurd* nadat ook de heren Van Pelt (P.8.P.), Teijssen (K.V.P.), Van Eeken (A.R.) en Btihrmann (C.H.U.) daarom gevraagd hadden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5