VLAAMSE VOOR MAN BESPREEKT VLAAMSE KWESTIE VOOR ADELBERT GROFVUIL OPHAALDIENST. Gemeenteraad van Leiderdorp verwierp verkoop gem.-woningen aan particulieren Twee raden in duel in Noordwijkerhout DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 APRIL 1967 Er is meer dan alleen de taalproblematiek De Adelbertvereniging afdeling Leiden vergaderde gis teravond In restaurant „De Doelen" onder voorzitter schap van de secretaris, dr. W. J. J. Dijsselbloem. Deze introduceerde prof. F. van Mechelen, hoogleraar aan de Leuvense universiteit, lid van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordiging en voorzitter van de bond van grote gezinnen, die een inleiding hield over de Vlaamse kwestie. Naar de mening van prof. Van Mechelen heerst in het buitenland en daarop maakt Nederland geen uit zondering een beeld over de Vlamingen, dat weinig recht doet aan de realiteit. Men beschouwt hen als een groep extremisten, die zich in een land, waar welvaart, cultuur en orde wezenskenmerken vormen, nodeloos druk maken hun eigen taal in het leven te houden tegen het internationale Frans, cultuurtaal bij uitstek. Hij haalde voorbeelden aan van een ergernis gevende houding van Nederlandse zijde. TRAGE EMANCIPATIE De taalproblematiek, hoe belangrijk ook in de Waals- Vlaamse verhoudingen, maakt slechts een onderdeel uit van de gehele Vlaamse kwestie. De inleider gaf een historisch overzicht van de trage emancipatie van het Nederlands in Vlaanderen. Typerend is wel, dat pas in 1967 een Nederlandstalige grondwet verscheen. Een reeks data, waarop het Nederlands in Vlaanderen in verschillende sectoren van de maatschappij werd aanvaard: 1842 lager onderwijs, 1873 bij gerechts zaken, 1878 voor de administratie, 1890 officiële volks taal. In het hoger onderwijs, bolwerk van Franstalig en, werd eerst in 1932 het Nederlands toegestaan. In dat jaar werden op de rijksuniversiteit van Gent en op de katholieke universiteit voor het eerst colleges in het Nederlands gegeven, zodat er pas één generatie aca demisch gevormden bestaat, die het Nederlands als studietaai hanteert. GEEN GELIJKHEID De volkstellingen, waarbij opgave moest worden ge daan van de taal, die men sprak, gaven steeds weer aanleiding tot verhitting van de gemoederen. Nu zijn de tellingen afgeschaft, hetgeen zeker de rust bevor derd heeft. Als beginsel wordt tegenwoordig de cul- tuurautonomie voor Wallonië en Vlaanderen aanvaard, maar in de feitelijke situatie bestaat er nog steeds geen gelijkheid. De Franstaligen vormen de boven laag in het maatschappelijk leven en voeren de boven toon. Daar de Walen het Nederlands zelfs niet passief kennen, zijn de Nederlandstaligen wel gedwongen hun argumentatie in het debat in het Frans te voeren. De demografische problematiek speelt ook een belang rijke rol in de kwestie. Op het ogenblik is 58 pet. van de Belgen Nederlandstalig en 42 pet. Franstalig. Maar de prognoses voor 1975 luiden: 61 pet. Vlamingen en 39 pet. Walen. Niet ten onrechte voelen de Walen zich door de numerieke minorisatie bedreigd. Daarbij komt, dat het economisch klimaat in Wallonië de laatste ja ren een teruggang vertoont, terwijl in Vlaanderen de werkgelegenheid groeit. Prof. Van Mechelen ontleedde als afsluiting van zijn betoog de klemmende situatie op de Leuvense uni versiteit. OPLOSSINGEN Oplossingen voor de Vlaamse kwestie worden door verschillende groeperingen aangedragen, o.a. door de unitaristen, „hoera-patriottisten", die de status-quo zoveel mogelijk willen handhaven. Persoonlijk is de inleider de mening toegedaan, dat de Belgische staat moet blijven gehandhaafd in zijn huidige vorm, maar op beginsel van een dubbele pariteit. Vlaanderen en Wallonië zouden eigen eenheden moeten vormen met eigen wetgevende en uitvoerende macht. Brussel zou dan als kroon op deze twee-eenheid ook de volledige pariteit moeten krijgen. Boete voor doorrijden na botsing met tegenligger Toen een autobestuurder ln de Haar lemmerstraat te Lelden linksaf wilde Slann, lette hij onvoldoende op en dit had tot gevolg, dat hy in botsing kwant met een tegenligger. Erger was. dat hij vervolgens er snel vandoor ging en dit feit bracht hem dan ook in aanraking met de Haagse politierechter. „U dacht zeker: „Ik ga er gauw vandoor anders stellen ze mij nog aansprakelijk." opper de de officier van justitie. Verdachte -eed met te grote snelheid de Pelikaan straat in. De officier weer erop. dat verdachte reeds eerder voor een derge lijk feit ia veoordeeld en daarom eiste hij 75.boete voor de aanrijding, be nevens twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging der rijbevoegd heid voor het doorrijden. De politierech ter veroordeelde dienovereenkomstig. Vragen over vergunningen voor benzinepompen „Waarom de één wel en de ander niet?" Naar aanleiding van het ongegrond verklaren door de Commissie voor Be roepschriften van het beroep van de fa. Joh. H. Boelee, Morsweg 174-176, te gen het besluit van b. en w. d.d. 23 no vember 1966 om aan deze firma geen vergunning te verlenen tot het plaatsen van een of meer benzinepompen, heeft ht socialistische raadslid dr. S. J. Roor- da zieh met schriftelijke vragen tot het college gericht. Het niet verlenen van een vergunning aan de fa. Boelee maakt het wèl verle nen van een vergunning op 22 november 1966 aan de fa. Van der Marei, Mors weg 66, althans voor de niet ingewijde, onbegrijpelijk. Aldus de heer Roorda. Daar de rechtsgelijkheid van Iedere burger van groot belang geacht moet worden vraagt de heer Roorda het col lege van b. en w. ondermeer duidelijk te maken waarom aan de fa. Van der Marei wèl een vergunning tot het hou den van benzinepompen werd verleend, terwijl aan de fa. Boelee in gelijksoor tige omstandigheden (blijkens de veror dening op de benzinepompen) een dag later de vergunning werd geweigerd. Nieuw soort tennisbaan geïntroduceerd Wernink'a Tennisvloeren en Sportvel den te Lelden Introduceert vandaag op de demonstratiedag van de landelljlke contactt;aad te Amsterdam een nieuw soort tennisbaan. „Mateco" genaamd. Deze baan ls het gehele jaar door be speelbaar. vergt geen onderhoud en is dankzij een speciaal draineringssysteem ook na hevige regenval onmiddellijk speelklaar. Het betreft hier een Frans systeem, dat wordt uitgevoerd door Wernink's Tenni r ieren en Sportvelden. Op Het dak om de aandacht te trekken „U bent een bijzonder lustig mens voor de maatschappij, al hebt u dan veel kritiek op iedereen, bahlln "l1 11 zelf." verweet de president der Haagse rechtbank een 25-jarige koopman. Er was wel reden voor, want politie en justi tie hebben al aardig wat werk met deze verdachte gehad. Hij zat in de nacht van 25 februari op het dak van C. en A. te Leiden. Langs de pijpleiding was hy omhoog geklommen, doch enkele politiemannen hadden dit waargenomen. Nu veronderstelde de officier van Jus titie. dat verdachte deze escapade had ondernomen meer om de aandacht op zichzelf te vestigen, dan om te gaan in breken. Want nog geen maand nadat hy uit de gevangenis was ontslagen, zat verdachte op dat dak en de officier constateerde, dat de jongeman na zyn in vrijheidstelling, niet voldoende door de reclassering was opgevangen. Dit zou nu beter worden en daarom wilde de of ficier verdachte niet te lang in de ge vangenis houden. De els luidde drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest terzake van poging tot Inbraak. Er is nog een voorwaar- deiyke straf, waardoor verdachte ln de toekomst dan wel in evenwicht kan wor den gehouden. De rechtbank zal op 9 mei uitspraak doen. Buurt 19. donderdag 27 april: Lage Morsweg; P. C. Hooftlaan: Vondellaan: van Baerlestraat; Jacob Catalaan; Ge rard Brandstraat; Coornhertstraat; Const. Huygenslaan; Brederostraat; Spieghelstraat; Roemer Vlsscherstraat; Tesselschadestraat; Leeghwaterstraat; Storm Buyslngstraat; Calandstraat; Leemanstraat; Dykstraat; Stuwstraat; Sluisstraat; Duikerstraat; Damlaan; Haagsestraatweg; Konradstraat. Buurt 23. donderdag 27 april: Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare); Stille Ryn; Apothekersdljk;. Schapensteeg; Goegerrltsteeg; Prlnsesse- kade; Turfmarkt; Steenstraat; Beesten, markt; Nieuwe Beestenmarkt; Kort Gal gewater; Morsstraqt; Smldsteeg; Narm- straat Kruisstraat; le Binnenvestgracht; 2e Binnenvestgracht; St. Aagtenstraat; Lammermarkt; Marktsteeg; Lange Scheistraat; Nieuwe Mare; Oude Singel (van Mare tot Turf mar ktbrug; Fokke- Kunstschaatsbaan „Makuba", Maatschappij tot Aanleg van Kunstschaatsbanen N.V. te Leiden, heeft vandaag op de Jaariykse demon stratiedag der landeiyke contactraad te Amsterdam de eerste kunstschaats- huan ter wereld gdemonstreerd, waarop zowel hard- al* rondgereden en ys- hockey gespeeld kan worden. Hiervoor zijn verschillende typen speciale schaat sen ontworpen. Deze lopen op smalle stalen wieltjes, die achter elkaar ge plaatst zyn. De kunstschaatsbaan Is gemakkeiyk demonteerbaar, beschadigt de onder grond niet en ls onder alle weersom standigheden te gebruiken. Met deze nieuwe mogciykheid van re creatie wordt vooral voor de jeugd een gezonde vorm van recreatie geschapen. In vergeiyklng tot de kunstijsbaan is deze baan goedkoper in aanleg en on- derh S J. waardoor een lonende exploi tatie in vele gevallen mogelijk zal blij- A. J. van Haarlem Halve eeuw in dienst van liet bankwezen Op 15 januari herdacht de heer A. J. van Haarlem de dag, waarop hy 50 jaar geleden in dienst trad van I de Nationale Bankvereniging, de latere J Rotterdamsche Bank. thans de Am sterdam-Rotterdam Band N.V. Aange- zien de heer Van Haarlem per 30 april a.s. in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd deze I instelling gaat verlaten, was het zijn wens de viering van dit jubileum te I verschuiven naar eind april. In ver- I band hiermede zal op vrijdag 28 april a.s. van 16.30- 18.00 uur in Restaurant i ,,De Doelen". Rapenburg 2 te Leiden I gelegenheid zijn afscheid te nemen van de heer Van Haarlem en hem tevens geluk te wensen met zijn 50 jarige jubileum. LEIDSE AGENDA WOENSDAG 26 APRIL Kon. Ver. Litterl* Sacrum. Opv. van „Pas op dat Je geen woord zegt". Leidse Schouwburg, 20.00 uur. Zuid-Hollandse Weefcursus Open bare weefcursus In de gemeenteschool. Tweede Haverstraat. 14.0017.00 uur. Lledercnavond M.m.v. Leny Ste vens—Ridderhof en Max van Egmond, De Lakenhal, 20.00 uur. DONDERDAG 27 A PK IJ. Katli. Nat. Bond voor E.H.B.O., afd. Vrijdag 21 april tot en met donder dag 27 april 1967: Geopend voor spoed eisende gevallen: Apotheek Retjst Steenstraat 35, tel. 20136. straat; Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare); Lange Mare; Vrouwenkerkhof; Vrouwenkerkkoorsteeg; Dolhuissteeg; Sionshof St. Ursulasteeg; Caeciliastr.; Lange en Korte Lysbetsteeg; Korte en Lange Agnietenstcaat; Spijkerboorsteeg; Nieuwe Mare; Vestwal; 3e Binnenvest- gracht Reineveststeeg; Langegracht; Vredehof; Noorderstraat; Koninginne- hof; Hendrikstraat; Houtmarkt. Buurt 20. vrydag 28 april: van Vollenhovenkade; van Vollenhovenpl.; Snouck Hurgronjestraat; Huizingastr.; ColenbranderstraatDuyvendakstraat Kanaalweg ivan Hoge Rijndyk tot van Vollenhovenplein)1; Rijndijkstraat; Ka naalstraat; Dozystraat; de Goejestraat; Hartmanstraat; Roomburgerlaan; Hoge Ryndyk (van Utr. brug tot Wilhelmlna- brug Utrechtse Jaagpad (van Utr. brug tot Wilhelminabrug); Catharinastraat; Rynstroom8traat; UhlenbeckkadeMey- erskade; Cosynstraat. Buurt 24. Vrydag 28 april: Zoeter- woudsesingel (van Lammenschansweg tot Hoge Rijndyk) v. d. Brandelerkade; Durieuxstraat; Tiboel Siegenbeekstr.; Roodenburgerstraat; de Meij van Streef kerkstraat; Cobetstraat; de Ridderstr.; Thorbeckestraat; Wasstraat; de Laat de Kanterstraat CronesteinkadeP. J. Blokstraat; Fruinlaan; de Gijselaarstr., Kernstraat; Verdamstraat; Catharina- Commissarissen en directie van N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid (i.b.b.) zullen aan de op 31 mei te houden algemene vergadering van aan deelhouders voorstellen het dividend over 1966 te bepalen op 12 pet (1965- 10 pet). Aan de Kath. Universiteit te Nij megen is de heer J. C. Brandt, oud- stadger.oot geslaagd voor tandarts. In het St. Elisabeth-ziekenhuis al hier hebben de hierondervermelde zusters het diploma Ziekenverpleging A behaald: H. P. M. van Dijk, Noord- wijk; M. E. G. van Gurp, Den Haag; A. M. van Leeuwen, Maasland; A. C. C. van Nieuwenhuijsen, Rotterdam; Q. M. Overdevest, Zoéterwoude, A. M. de Vroomen, Warmond. De stichting voor wetenschappelijk onderzoek van de tropen (WÓTRO) heeft dr. C. den Hartog een subsidie verleend voor een onderzoek van zee grassen en andere waterplanten in en langs de kust van Australië. Dr. den Hartog, die in augustus naar Australië zal vertrekken en vóór Kerstmis in ons lana hoopt terug te zijn, is wetensch. hoofdambtenaar aan het rijksherbarium in Leiden, waar hij werkt op de af deling van de „Flora Malesiana" aan de tropische waterplanten. De brandweer moest gistermiddag tweemaal uitrukken naar de Mirakel- steeg, waar onbekend gebleven perso- neh afval en huisvuil in brand gesto ken hadden. Bij de opgravingen in de Maars- mansteeg en op de Breestraat zijn binnen een week tijds twaalf rode af bakeningslampen ontvreemd. Zes ver dwenen er in de nacht van 21-22 april, nog eens zes in de nacht van 24 op 25 april. In de nacht van maandag op dins dag vond een insluiping plaats in een woning aan de Mariënpoelstraat. De dader kwam binnen door een boven licht in de keuken. De bewoonster, die gestommel hoorde, meende dat de poes iets had omgegooid en gaf deze 'n schrobbering. De dader kreeg daar door de schrik te pakken en nam de vlucht. Kath. Vrouwengilde Oegstgeest had veel belangstelling voor oud-kath. voorlichting Het Katholiek Vrouwengilde te Oegst geest ontving gisteravond pastoor J. Bergers van de r.k. kerk der Oud-bis- schoppeiyke Clerezie (Oud-Katholieke parochie. Leiden) in zyn midden. Een boeiende avond, waarop spreker een hel der inzicht verschafte in de verhouding "Rome-Utrecht". Verheugend was de grote belangstelling, die ook de spreker aangenaam verraste. Agressief Utrechts student beet Leids student in been Een 23-jarige student uit Utrecht gedroeg zich vannacht wel zeer vTeemd toen hij uit een nacht-etablissement in de Doelensteeg werd gezet, nadat hij daar bezoekers had lastig geval len. Met een flinke klap sloeg hij eerst de ruit van de toegangsdeur in diggelerr en toen hij daarvoor ter ver antwoording werd geroepen, beet hij een Leids student zo stevig in het been, dat deze er een bloedende wond aan overhield. De politie heeft zich over de student ontfermd. Burgerlijke stand Geboren Paulus Wilhelmus, z.v. W. de Vroom en J. P. M. Kloosterman; Mu riel Léontlne, d.v. E. Blackstone en L. M. Poldervaart: Johannes, z.v. A. Haas noot en M. C. Barnhoorn; Deslree Yvon ne, d.v. P. J. Bogaerds en A. T. Paauwe, Roland, z.v. J. Scheurwater en K. Rys- dam; Johannes Gysbertus, z.v. J. van Bemmelen en C. G. Vlekke. Overleden: R. G. M. Kooter, 10 dagen, zoon; M. J. van Bommel, 83 jaar, wed. van T. de Jonge; M. Hermans, 66 jaar. echtgenote van J. K. van Leeuwen; H. Sinteur, 57 jaar. man; J. A. Schreuder, 68 jaar, man; J. Admiraal, 66 jaar, man. LEIDSE UNIVERSITEIT Kand. ex. Kunstgeschiedenis mevr. M. M. Brouwer-Vermeulen (Den Haag) en mej. P. A. H. M. de Wys (Leiden). Doet. ex. Farmacie mej. P. Engel- berts Lelden Doet. ex. Ned. Recht de heer J. J. H. Maschaupt (Lelden), mevr. M. T. Bier- ma-Wiebes (Amsterdam), mej. A. M Tj. v. d. Kroon (Heerlen). Veel ls er veranderd sinds het Vati caans Concilie en de gedenkwaardige ontmoeting tussen mgr. Rinkel en kardi naal Alfrink ("wij ervoeren het als een schok", aldus pastoor Bergers) het vorig jaar, tijdens welke dienst een brief werd voorgelezen van kard. Bea. Hij belicht te het onderwerp historisch, leerstellig en met betrekking tot de toekomst, schetste hij de ontwikkeling tydens de reformatie, stichting van de orde der Jezuiten, de gedachtengang van Janse- nius en de opkomst van het Jansenisme. In 1702 ontstond een conflict door afzet ting van aartsbisschop Codde. (beschul digd van Jansenisme). Het kapittel van Utrecht koos in 1723 Corn. Steenhoven j tot aartsbisschop waarop Rome met een banvonnis reageerde. Spreker was het I niet eens met de uitspraak van prof. Rogier dat alles ontstaan was uit een administratieve fout. Hy gaf als zyn per- sooniyke mening te kennen dat het een 8piritualiteitskwestie betrof. Getuige een "ketting van vredespogingen". Het door Rome afgekondigde dogma van de pau- selijke onfeilbaarheid bracht in de Oud- Katholieke Kerk een schok teweeg. Men kon het niet aanvaarden, mede aldus spreker, omdat men lange tijd al niet meer had meegedacht met de Kath. Kerk. Spreker zag de ontmoeting in 1966 tussen kard. Alfrink en mgr. Rinkel niet als een toevalligheid. Het is de Heer die eenheid wil, wij kunnen ons ln deze tyd geen schisma veroorloven. Een ding waar wij byzonder op moeten letten is dat er geen triomphallsme aanwezig is. We moeten de houding hebben van de tollenaar"wees my arme zondaar genadig". Er is reeds veel over de hui dige stand van zaken geschreven, het was een byzonder aangename ervaring dit pastoor J. Bergers nog eens uitvoe rig te horen behandelen. Na de pauze kwam de discussie op gang, waarvan een dankbaar gebruik gemaakt werd. De avond werd eveneens bygewoond door pastoor N. A. Com mandeur. De presidente, mevr. J. Staal- Van Santvliet, opende de avond met een aantal mededelingen o.a. wees zy op de mogelijkheid deel te nemen aan de ex cursie naar de Leidse Broodfabriek (5 mei a.s. is volgeboekt) op 2 juni. 19 mei a.s. wordt het vierde lustrum gevierd met een feestavond in het Patronaats gebouw terwijl voorts de gildeleden op maandagavond 8 mei a.s. in het paro chiehuis een kapdemonstratie kunnen bywonen waaraan 8 dames- en 6 heren kappers deelnemen. Aan de openbare vergadering van de gemeenteraad van Leiderdorp werd niet deelgenomen door de heren J. M. Tieken KVP) die verhinderd was aanwezig te ;ijn en ir. R. Poels (VVDJ wegens ziek te. Hoewel er maar een korte agenda te behandelen was, had de raad toch ruim anderhalf uur nodig om de voorstellen al of niet aan te nemen. Verworpen werd het principe-besluit om gemeentewoningen, gelegen aan de Hoofdstraat en Resedastraat te verko pen aan die bewoners die dit gevraagd hadden. De heer C. N. Boot (PvdA) zei, dat zijn fractie altyd wel moeilijkheden zal blijven hebben met voorstellen die be helzen gemeente-eigendommen aan par ticulieren te verkopen. Speciaal tegen dit voorstel zei hy tegen te zullen stem- ïen, omdat dit de voorraad grote huur- oningen tegen lage prys zou verklei koop voor de gemeente: de bouwsom terug, geen onderhoudskosten meer, be taling van de nieuwe eigenaren van riool-straatbelasting, maar zei het ver kopen sociaal niet verantwoord te vin den. Onder de gegadigden zyn er be slist, die zich een huis van een hogere huur kunnen permitteren of een duur der huis kopen. En de lijst van woning zoekenden in Leiderdorp heeft nog vele gegadigden voor deze huizen. Een aan tal jaren geleden is het verzoek de hui zen te mogen kopen ook gedaan en toen stond het college er afwijzend tegen over. Drs. G. H. van 't Klooster (KVP) zei ook moeite te hebben met het voor stel omdat het hier grote woningen met een lage huur betreft. De heer L. Los (Prot. Chr.) wees op een motief ge noemd in het voorstel: het steeds hoger worden van de onderhoudskosten. Hij zou het voorstel willen steunen op voor waarde dat het gehele blok aan de Hoofdstraat (één huis zou niet worden verkocht) werd verkocht, omdat byv. De Noordwykerhoutse karnavalsvereniging „De Kaninefaaten" heeft een actieve Raad van Elf. Ook buiten de zotskap- pentyd organiseren deze schertsbestuurderen ve lerlei plaatselijke aktivi- teiten. Op Koninginne dag. maandag a.s., staat een voetbalwedstryd op het programma met de wyze mannen uit de ge meenteraad. De ontmoe ting tussen de mannen, die de scepter zwaaien over de gemeente. zy het dat de ene partij dit met de narrekap op doet en de anderen van achter de groene tafelbelooft een spannend duel te worden. Het gemeenteraadselftal heeft de volgende opstel ling: Staand van links naar rechts: C. P. J. Timmer, Th. C. de Jong, C. J. de Winter, P. J. Heemskerk, N. H. Hoger- vorst en A. J. H. N. Blaauw. Knielend: J. Beekman, J. J. Duivenvoorde, G. Maarseveen, Th. A. A. Schaap en D. A. Heene- dt J: Staand v.l.n.r.: J. Jonkheer, \V. van Gerven, W. J. v. den Burg, H. van Bezouw, J. Warmerdam en J. J. Aartman. Knielend: Joop Duiven voorden, C. Noordermeer, Fr. Aartman en C. v.d. Berg, J. Beyens. het schilderen van één huis in verhou ding veel duurder is dan van een geheel blok en de periode van het niet mogen verkopen van het pand niet op 5 jaar makr op 10 jaar willen stellen. Drs. J. Vlieger (P. C.) vroeg of de huizen verkocht zouden worden naar marktwaarde in de vrije sector. Burgemeester Gallas wees er op dat dit huizenblok niet het meest florissan te van de gemeente is. Bij de taxatie zal er rekening mee worden gehouden dat de hulzen bewoond zijn, en met de hui-, dige huurwaarde ervan en het college meent dat in de komende jaren de hui zen-voorraad blijft toenemen. Weth. Meerburg zei nog dat hoewel er wel gegadigden voor deze huizen zouden zijn, de zaak muurvast zit. Men wil liever niet verhuizen. Het antwoord kon de raad niet over tuigen en by stemming werd het voor stel met 6 tegen en 5 voor verworpen. Tegen stemden drs. G. H. van 't Kloos ter, J. W. Boot, E. J. Veldhuyzen, C. N. Boot, mej. v. d. Voort en A. M. Kleiss. Voor stemden de beide wethouders, drs. Vlieger, L. Los en mr. J. J. de Groot. De vuilverbranding Een ander voorstel waarover lang durig gesproken werd was de vuilver branding, die nu allereerst op basis van privaatrecht gaat gebeuren. Mr. J. J. de Groot (WD) vond de opzeggings termijn van drie maanden te kort. De heer C. N. Boot (PvdA) vroeg of de andere randgemeenten bereid zyn aan een gemeenschappelijke regeling deel te nemen en in hoeverre Leiderdorp nu minder inspraak heeft. De heer A. M. Kleiss (Lyst Kleiss) zei natuuriyk te willen vaststellen, dat Leiderdorp reeds in '56 of '57 gespro ken heeft over een gemeenschappelijke regeling. Hij noemde de houding van het gemeentebestuur van Leiden weinig elegant. Drs. J. Vlieger vroeg een op zeggingstermijn van 1 jaar en drs. Van 't Klooster vroeg wanneer de gemeen- schappelyke regeling zal komen. Vertrouwen Burgemeester Gallas stelde, dat deze zaak een dienstverlening van 't grootste belang betreft. De korte opzeggings termijn ls typisch een kwaal van min of meer éénzydige regeling en het col lege is er ook niet gelukkig mee. Naar aanleiding van een gesprek met de Leidse wethouder, mevr. Den Haan, kan worden medegedeeld dat aan deze zaak serieus en concreet wordt gewerkt en b. en w. hebben er vertrouwen in. Het voorstel werd aangenomen. In de commissie ad-hoc voor de gerreentere- kening over 1964 werden b< j emd de heren C. N. Boot, J. W. Boot en E. J. Veldhuyzen. Met de afbraak van hel pand v. d. Valk Boumanweg 48a met bybehoren- de werkplaats is reeds begonnen. De kostenraming bedroeg 20.000 en het bezwaar van drs. Van 't Klooster tegen de onderhandse aanbesteding kon er niets meer aan veranderen. B. en w. hebben hieraan de voorkeur gegeven. Per 1 januari 1967 werden de wethou- derssalarissen vastgesteld op 5925 per jaar. De Leiderdorpse EHBO zal 330 gulden subsidie ontvangen, dit om de zaalhuur aan „Het Groene Kruis" te kunnen betalen. Verdere uitgaven kun nen door eigen middelen worden gedekt. Drs. J. Vlieger, later nog eens onder streept door de burgemeester, sprak warme woorden van waardering aan het adres van de artsen en de vereni ging, die geheel belangeloos voor de gemeenschap werkt. De aula op de algemene begraafplaats zal worden uitgebreid en verwarming worden aangebracht. Kosten 24.925. De jachthaven krygt voor 15.300 een derde steiger, dan zullen er 96 schepen kunnen liggen. PAUZE DE RIJKE PAUS ra. Behalve het vermogen, dat moet worden gehouden om goed kunnen doen, bezit het Vatikaan kostbare verzamelnig kunstwerken Ook daarvan heeft men aa'ngepreze; verkoop ze en geef het aan de armt Het Vatikaan hééft echter niets verkopen, evenmin als b.v. Leid; gemeentebestuur het oordeelsschildi van Lucas van Leyden zou kunn versjacheren. Wat het Vatikaan kunstschatten herbergt is gemet schapsbezit van de gehele wereld, ir. bijzonder van de stad Rome, en daar niet uit. Maar de arme Christus woonde niet in zulke paleizen als Zijn pk bekleder? Die paleizen zijn voor grootste deel holle musea en do; kantoren. In een andere zin dan i 1930 is de paus nog steeds „de ge gene van het Vatikaan", geketend een ongezellige, vele eeuwen oude fenis. Het is niet altijd doenlijk ongedaan te maken. Paus Johanr had stierlijk het land aan d. stoel, de „sedia gestatoria", maar mo? er wel óp om de menigten te geriev die naar Rome komen om de paus De pausen van deze eeuw zoude liever wat huiselijker leven, maar zijn aan hun ambt wel verplicht zi te laten welgevallen, dat in hen, Zijn plaatsbekleder, Christus w< geëerd. Ook als een Amerikaan of Nederlander op de Stoel van Pe werd gekozen, zouden zij zich c niet aan kunnen onttrekken. Pausen zyn, evenals het Vatika: vermogen en de kunstschatten, meenschapsbezit van de gehele reld, in 't byzonder van de stad Ro: Zij behoren niet meer aan zichzelf, dat is hun navolging van de zelf\ loochening van hun Heer. LEIDSE BIOSCOPE De films in de week van 20 april 26 april zijn door de Katholieke Fil Centrale als volgt gekeurd; Camera: The collector (volw.) Dageiyks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 Lido: Samen uit, samen thuis (a.l.; (prol.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 Luxor: Mijn zuster mijn minnaar (str. volw.) Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 Studio: Darling (volw.) (prol.) Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 Trianon: De kus van 't gevaar (18 Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 u Rex: Viva Maria (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 ua KORRELTJE Het is zoet om in iemands hera ring te blijven, maar dlkwyis goei per om vergeten te worden. PUNT Verwende scheepshond MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 25 april - Ka* Aanvoer 19 partyen. Prijzen: le kwi 3,30-3,46. Extra kwal. 3,60. Ha»r R'VEEN, 24 april. Bloemen Anjers Sim Rose 2743, Sim Rood l! 26. Sim Wit 27, G. J. Sim 27, Keefer Désiré 23, Esperance 27 Rozen Zon 22—26 Garnette en Carol 14—21. CU 4048, Baccara 4952, Tradition IS 20, Seventeen 14, Gerbera 2324, V ta 1.05 p. stuk. Colvilleis Nymph 5H 5.40, idem Spitfire 4.054.70. Lath? 801.20, Anemonen 3178, Wedgwood 1.001.20, Domlnator 1$ 1.60, Prof. Blaauw 2.25—2.55, Ida 1.55—1.60, Feesla's 35—95, idem Apo 1.451.90, Troschrysanthen Indiana; lis 2.252.60, Luyona 1.902.00, nie Jean 2.25, Duizendschoon 951- Dhoronicum 47, Narcissen 1942, pen lang 601.16, idem eenblad 35- per bos. TER AAR, - 24 april - Groent. Peulen 6,30-6,80, andijvie 65-75, p«' lein 1,02-1,07, spinazie II 25 snijbo 4,30, rabarber 42, prei 60 alles per sla I 15-25, bloemkool 68-92, komko mers 18-47, alles per stuk; selderij radys I 36. radys II 29 per bos. RIJNSBURG. 25 april - Bloenirt Tulpen: Basra 150-175. Elmus 150-1 Pink Attraction 135-155. Prunes 135-1 Parade 115-145. Queen Elisabeth 135, Bonanza 100-125, Rynland 65-1 Golden Harvest 100-115, Queen Night 100-115, "Apeldoorn 65-110. Lud Witwe 75-100, v.d. Eerde 75-100 ford 75-100, Hollands Glory 75-100, P ludium 65-100, Gudo Snick 45-100. Duizendschoon 145-155, Freesia's: At* ra 125-165, White Swan 75-120, Queen 80-110, Golden Yellow 75-1' Pimpernel 65-100, Stockholm 65-! per bos. Anemonen 375-650, NarcisM Cheerfulnes 300-380 per 100. Cybidi 90-125, Amaryllis 15-20 per kelk. A thurlum 165-210. Am. Anjers: Dusty 25-35, witte sim 34, Crowly sim 23-31, Carry sim 24- rose sim 18-29, Arthur 20-29, rode 1 20-27, Gerbera 15-27, Irissen 12-18 «1 per stuk.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4