Se fieldt (Sou^ont VANDAAG NIEUWE ORANJETELG Beatrix had rustige nacht en sliep uitstekend Prof. Plate zal bevalling zonodig bespoedigen Onzekere positie van Konstantijn JAMIN Fabriek in Bilbao ingestort Helikopters gereed voor koningin en prins Twee doden Hij ontploffing Deltachemie Geen gratie bij geboorte Burgemeester krijgt duizend gulden boete Vele doden bij aanval op Hanoi en Haiphong Opwinding in trein .Beatrix heeft zoon PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTEEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p. kwart, ƒ11.90; franco per poet ƒ12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging teL 3.38.30 (18.00-19.00). WOENSDAG 26 APRIL 1967 1 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZWAKKE WIND De weersverwachting, meegedeeld doer bel KNMI, geldig tot morgenavond! Droog en overwegend zonnig weer. Meeat «wakke wind uit oostelijke richtingen. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of let» hogere. 58e Jaargang, no. 17.125 '(Van «en onzer verslaggevers) UTRECHT Het is nog de vraag óf Nederland vandaag al een nieuwe prins of prinses van Oranje zal kunnen verwelkomen. Van de zijde van het Academisch Ziekenhuis werd vanmorgen immers slechts meegedeeld, dat prof. Plate de ontwikkeling nauwlettend in de gaten houdt, maar dat geen nadere mededelingen konden worden gedaan op de vraag of de blijde gebeurtenis vandaag nog is te verwachten. Prinses Beatrix gister avond op verzoek van prof. Plate overgebracht naar Utrecht heeft in ieder geval een rustige nacht gehad en uitstekend geslapen. Het overbrengen naar Utrecht geschiedde omdat prof. Plate rekening is gaan houden met de mogelijkheid, dat hij het gewenst acht maatregelen te nemen om de bevalling te bespoedigen. Prins Claus heeft de afgelopen nacht in het ziekenhuis doorgebracht en blijft daar verder. Koningin Juliana en prins Bernhard zouden vandaag normaal het vastgestelde programma van het staatsbezoek van het Nepalese koningspaar afwerken. Wel zouden er helikopters in gereedheid worden gehouden om hen zo spoedig mogelijk naar Utrecht te kunnen brengen. De kaning van Nepal aan de zijde van koningin Juliana in de koele door Juichend Amsterdam. In een rijtuig daarachter volgde de konin gin van Nepal met prins Bernhard. BILBAO (AP) Reddingsbrigade» hebben tot dusverre acht doden geborgen tilt de ruïnes van een fabriek van vier verdiepingen die instortte in het nabije Industriegebied Erandio. Twintig arbeiders die verwondingen opliepen zijn gered. Van vier van hen is de toestand ernstig. Nog ongeveer twaalf arbeiders zitten opgesloten in het puin van de Frimotor- fabriek. die ijskasten en wasmachines maakt. Het gebouw stortte om 16.00 uur in. De oorzaak van de ramp Is niet be kend. In de fabriek werken 600 man. ADVERTENTIE Meisje van moord op jongen (16) beschuldigd CAMBRIDGE (AP) De politie heeft een 16-jarig meisje beschuldigd van de moord op een eveneens 16-jarige jongen, wiens lijk gevonden is in een modder poel even buiten de Engelse universi teitsstad Cambridge. De jongen. Barry Davison, was wurgd. De naam van het meisje is gens Engels gebruik niet bekendge maakt. Zij zal op een later tijdstip de jeugdrechter moeten verschijnen. Prinses Beatrix reed reeds gisteravond om half tien in gezelschap van prins Claus in een hofauto van kasteel Dra- kensteyn naar de kliniek van prof. Plate in Utrecht Prof. Plate zou reeds maan dag bij zijn routinebezoek aan de prinses hebben meegedeeld, dat wanneer de baby dinsdagavond nog steeds niet was ge boren, opname in Utrecht in zijn kliniek dringend gewenst was. Prof. Plate heeft de afgelopen nacht niet In het ziekenhuis doorgebracht. Hoewel het overbrengen van prinses Beatrix van Drakensteyn naar Utrecht voor ledereen onverwacht kwam en voor de nodige deining zorgde in het pers centrum in Lage Vuursche, waren er gistermiddag al aanwijzingen dat er een onverwachte ontwikkeling op komst was. Zuster C. van Beueekom, die prof. Plate bij de bevalling zal assisteren, werd gistermiddag omstreeks ze» uur met spoed opgeroepen Prof. Plate had kort voordien zijn kliniek verlaten en zich naar hu ie begeven. Omstreeks negen uur verliet prof. Plate vrij onverwacht VLAARD1NGEN. (ANP) In de af gelopen nacht heeft zich bij de E.N.C.K. (eerste Nederlandse coöperatieve kunst- mestfabriekstreek Deltachemie een ontploffoing voorgedaan, welke aan twee personen het leven heeft gekost. De 24-jarige bankwerker J. C. Bender uit Rotterdam en de 37-jarige bank werker M. J. M. Hooymans uit Schie dam waren op de derde verdieping van het produktiegebouw bezig met het monteren van een transportschroef. Op een gegeven ogenblik explodeerde deze schroef. Beide mannen werden wegge slingerd. Bender bleek op slag te zyn gedood. Hooymans werd over de balu strade geslingerd en kwam op de 18 meter lager gelegen vloer terecht. H(j overleed in het Holy-ziekenhuis. De Vlaardingse recherche stelt in overleg met de arbeidsinspectie een onderzoek Sinds gisteravond is het arbeids terrein van vele journalisten en foto graven verlegd van Lage Vuursche naar Utrecht. Maar evénals i»i Lage Vuursche i» het nu ook voor het Academisch Ziekenhuis wachten ge blazen. Gelukkig schijnt de zon. zijn woning om zich naar liet zieken huis te begeven. Op dat moment was in Lage Vuursche nog niet bekend dat om tien uur een belangrijk communiqué van de Rijksvoorlichtingsdienst was te ver wachten. Hierin werd meegedeeld, dat prof. Plate, rekening houdend met de mogelijkheid dat hij het gewenst zou kunnen achten maatregelen te nemen om de bevalling te bespoedigen, de voor keur eraan gaf om de bevalling in het Academisch Ziekenhuis te doen plaats vinden. Het bevestigt de langzamerhand gegroeide mening, dat het kind reed» veel eerder werd verwacht. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben de nacht in het paleis op de Dam in Amsterdam doorgebracht. Van morgen zijn prins Bernhard en de koning van Nepal naar Eindhoven vertrokken, terwijl de koningin en de koningin van Nepal naar Den Haag gingen. Zij zouden lunchen in het Johan de Witthuis en vervolgens naar het Gemeentemuseum gaan. In de loop van de middag keerden zij terug naar Amsterdam waar de Nederlandse regering vanavond een diner zal aanbieden. Beat lepnii ken en minirokken zijn verboden (Van een spectale verslaggever) ATHENE De rol die koning Kon stantijn in de Griekse staatsgreep heeft gespeeld biyft een ondoorzichtige zaak evenals trouwens de rol die hij thans vervult. De laatste speculatie die in Athene gehoord wordt, is dat hij een soort Pllatusfiguur is geweest. Ook wordt geiegd dat hij voor de aandrang die generaals en kolonels op hem heb ben uitgeoefend, door de knieën zou zjjn gegaan om een eventueel bloedbad te Hoe dit ook zij, vaststaat dat de poli tieke adviseur van de koning, majoor Amaoetis, aanvankelijk werd gearres teerd maar inmiddels ls vrijgelaten. Konstantijn zou zich pa» tot onderhan delingen bereid hebben verklaard als zijn gebeurd. De New-York Ti- (Van >nre parlementaire redactie) DEN HAAG. Bij de geboorte van de baby van prinses Beatrix zal geen gratieverlening plaatsvinden. Bij de ge boorte van prinses Beatrix zelf in 1938 is dit ook niet gebeurd. Wel is er gratie verleend ter gelegenheid van het huwe lijk van prinse® Beatrix en prins Claus in maart 1966 Er vond toen gedeelte lijke kwijtschelding van boetes en ge vangenisstraffen plaats. Eerste ooievaar in Oudeivater OUDEWATER (ANP) Vanmorgen om tien over elf arriveerde op het stad- pen van C. de W.. maatschappelijk erk- wat later dan gebruikelijk, ls de ooievaar toch op het oude nest op het stadhuis neergestreken. Weliswaar is de ooievaar na een half uurtje op het nest te hebben verbleven, weer weggevlogen, maar dat gebeurt wel vaker, want dan gaat hij fourageren In de Woudepolder» rondom Oudewaier. In verband met het koninginnefeest dat dit jaar op 1 mei wordt ge vierd. delen wij onze adverteerders mee. dat Advertentieopdrachten op deze datum tot 's morgens half 10 worden aangenomen ADVERTENTIE-AFDELING ADVERTENTIE Voor HORLOGES en KLOKKEN JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER mes bericht dat de koning tegenpver de Amerikaanse ambassadeur zou hebben verklaard dat hij zich verzet tegen een militaire dictatuur door de junta en dat hij streeft naar een herstel van de con stitutionele regering. Diplomatieke krin gen in Washington menen dat de koning passief verzet pleegt tegen de junta door te weigeren decreten te ondertekenen en niet in het openbaar steun te betui gen aan het nieuwe bewind. De Verenig de Staten hebben inmiddels overwogen de economische en militaire hulpverle ning aan Griekenland stop te zetten. Inmiddels gaat de junta door met het nemen van maatregelen die sterk doen denken aan de fascistische dictatuur van de jaren dertig. Deze betreffen niet al leen het instellen van een straffe cen suur en de politieke zwijgplicht van de burgers dit laatste gecombineerd met de enkele malen per dag vla de radio herhaalde oproep verklikker te spelen het geldt ook voor hervormingen", zoals het verbod van minirokjes voor meisjes van de lagere en middelbare scholen, het verbod van een beatlekap- sel voor jongens en de nadruk die wordt gelegd op de godsdienstbeleving. Het Griekse volk voor 95 procent orthodox is volgens de nieuwe machthebbers niet religieus en het dient een beter be sef te krijgen van de morele waarde die de godsdienst in zich draagt. Voor kin deren wordt kerkgang verplicht ge steld. Bovendien is een verbod uitge vaardigd tegen z.g. ontaarde kunst. ONDER INVLOED 'Van onze correspondent) ALMELO Tegen de burgemeester van Losser. J. P A M v d Sheeft de offi cier van justitie bij de Almelose recht bank gisteren duizend gulden boete en vier maanden ontzegging van de rijbe voegdheid geëist. De burgemeester liad in de nacht van 29 op 30 Januari onder in vloed van alcohol en na gebruik van twee soorten slaaptabletten een auto bestuurd en was op de weg van Hengelo naar En schedé met grote snelheid tegen enkele verkeersgeleiders geboUt. De burgemees ter was niet tijdens de rechtzitting ver schenen. omdat de behandeling van de zaak hem te zeer zou aangrijpen, aldus zijn raadsman HONGKONG (Reuter) Een Noord- vlctname* functionaris heeft verklaard dat gisteren bU de Amerikaanse lucht aanval op Hanoi en Haiphong meer dan honderd mensen zijn gedood en gewond In de dichtbevolkte gebieden. Er «ouden vijftien Amerikaanse vliegtuigen rijn neergeschoten. Zowel China als Noord-Vletnam hebben ln radio-uitzendingen scherp geprotes teerd tegen de Amerikaanse luchtaanval len op de gebieden van Hanoi en Hai phong. Hanoi spreekt van een buiten gewoon ernstige graad van uitbreiding van de oorlog. BIJ de Amerikaanse luchtaanval hebben zes Britse zeelieden verwondingen opge lopen. Zij bevonden zich aan boord van de ln Hongkong geregistreerde vrachtboot ..Dartford". die een lading kolen Innam. Twee van'de gewonden zijn er ernstig aan toe. Het schip werd door „vele kogels- getroffen aldus het Noordrietoamese bericht. IN ORGAAN POLITIEBOND! Politie fungeert als „Kop van Jut" en krijgt klappen van alle kanten UTRECHT (A.N.P.). „Al» de situa tie zo blijft als ze nu la, zal het tekort aan politiepersoneel ln Amsterdam wel nooit Ingelopen worden. Een betrekking, waarin men enerzijds vergaande plich ten opgelegd krijgt, maar waarbij mei» anderzijd* voortdurend ln onzekerheid moet verkeren of het optreden ter na- koming van die plichten wel gedekt Is j of wordt, zal maar op weinigen aan- j trekkingskracht uitoefenen"*. I Dit stelt de bij hot NW aangesloten Nederlandse Politiebond in rijn orgaan j ..Do Politic", De bond concludeert, dat 1 de politie vrijwel doorlopend al» de kop 1 van Jut heeft gefungeerd en van alle kanten klappen te incasseren heeft ge kregen: „AU hferrieaehopper» met harde hand uit elkaar werden gedreven, heette het dat niet de herrieschopper» maar de politie de openbare orde verstoorde, trad de politie met grotere tolerantie op, dan werd gezegd dat zij haar taak niet aan kon". De bond meent, dat hierdoor ver warring en bcleldsonzekerheid ln de hand zijn gewerkt. Degenen die verantwoor delijk zijn voor de handhaving van de openbare orde kunnen hun taak alleen maar verrichten als ze niet stelselmatig worden «tukgeschreven of voor radio en t.v. worden afgekraakt, zo voegt hij hieraan ton. ADVERTENTIE roomboter koekjes niet duur we! heerlijk Veroordeling twee priesters in Spanje MADRID (AFP) In Spanje rijn S priesters veroordeeld wegens vervet tegen de overheid. In Bilbao kreeg do pastoor van Amorebleta. pater Berrioa- tegordura, een half Jaar gevangen!»- I straf en een boete van 5.000 peseta (on geveer 300 gulden) wegens ..gebrek aan I eerbied Jegens de burgerlijke gouver neur van Blscaje". Volgens de aanklacht had de pastoor zich solidair verklaard met een Bas- kische geestelijke die wegens versto ring van de openbare orde was veroor deeld. De gouverneur had hem toen een boete opgelegd. Naar aanleiding hier van had de pastoor de gouverneur een brief geschreven, die niet ln goeda aar de was gevallen. In het andere geval legde de gouvexi neur van Son Sebastian aan de pastoor van Mondragon ln Baskenland, pater Ibarra, een boete van 25.000 peseta (circa 1500 gulden) op, omdat deze bij herjiallng bloemen die ter nagedachte nis van de In de burgeroorlog omgeko men aanhangers van generaal Franco waren neergelegd, had verwijderd. itg te hot revolutionaire ootnitd grdmetalieerd, dot geboren werd utt de culturele revolutie. Autoriteitem wet „kapitalistische neigingen worden door dit eon hun posten verwijderd. Van hnkm maar rechts hebben sitting/ prent Ier Tejoe Bn-lni. Tejiang Tejingechtgenote van partrfvoorsitter Mao Tse-ioeng, en voorts Tejen Po-tg, Konp Tsfang T gfoen-Wang l\ TafjU ffonfpwoa. Too Wen~gooo% f«jl Petw en Kooang Feng. HAARLEM (ANP) In een trein, die vanmorgen op wee was van Santpoort Amsterdam, werd omstreeks tien minuten voor acht vla de mlcrofoonlnstallatle die deze moderne trein rtjk Is. omgeroepen, dat prinses Beatrix vannacht het leven had geschonken aan een zoon. Er ontstond onder de vele passagiers een uitbundige stemming na het aanhoren van deae feestelijke tijding. By het eerstvolgende station, Amsterdam-Sloterd Uk, stapten grote groepen scholieren uit de trein, om de eerstvolgende trein naar huls se nemen vanwege de vrije dag. Het „oranje boven" en andere feestelijke liederen actialden over het «toatlcgi. Het bleek later dat een grappenmaker zich toegang had verschaft tot de cabine van de conducteur en bet gefingeerde bericht had omge-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1