B Kiesinger lonkt naar Ulbricht ZUIVERHEID VAN HET GELOOF EERSTE PUNT OP DE AGENDA Lioe beschuldigd van voorbereiding van anti-Maocoup ov weer Mihajl voor de rechter BOEKHOUDEN - NIET LASTIG - TIJDROVEND Vandaag o.a. Frans - Engels Bisschoppensynode krijgt dogmatisch karakter Vaticaans rapport over pil uitgelekt M-txh Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje De Kapitein PAGINA 6 DE LETDSE COURANT DINSDAG 18 APRIL 1967 I ONDSKANSELIER Kurt Kle singer* Westduitse regering Is een nieuwe politieke koers Ingeslagen, die kan worden samengevat als: ..Wees niet onaardig togen de communistische meesters van de 17 miljoen Duitsers ten Oosten van van de Elbe. Men zal moeten af wachten, of deze politiek lonend ls. De nieuwe regering koestert niet meer liefde voor de communistische leider, Walter Ulbricht, dan haar voorgangers. Zijn Leninbaardje. zijn stalinistische politiek en zyn verant woordelijkheid voor de Berltjnse muur hebben hem sinds lang gemaakt tot de man, die de Westduitse politici met liefde haten. De oorzaak van de nieuwe politiek la dat de mannen van Klesinger geloven, dat de weg naar hereniging van Duitsland loopt via groter vriend schap met de communistische mogendheden, die haar tot dusverre hebben tegengehouden. Maar al heb ben zy voor zichzelf uitgemaakt, hoe zy de zaak zullen aanvatten, zy zijn nog niet bereid, dit wereldkundig te maken. In recente redevoeringen zyn heel wat politieke dubbelzinnigheden gedebiteerd. Redacteuren van het weekblad „Der Spiegel" hebben Kiesinger in een persgesprek ervan beschuldigd, dat hy „een sfinxachtig antwoord" over de zaak had gegeven. Klesinger ant woordde: „Men moet in de politiek heel wat mogeiykheden open laten". Een van de journalisten merkte ronduit op, dat een meerderheid in de Bondsdag in het geheim officiële erkenning van Ulbrichts regering en de Oder-Nelssegrens met Polen voor staat. Dat zyn de voornaamste eisen, die de communisten aan West- Duitsland stellen en vele Duitsers beschouwen het als verraad, daaraan toe te geven. Klesinger ontkende yilngs, dat zo'n meerderheid bestaat. „Deze nieuwe regering", zo zei hy, „wil ln Europa een vreedzame nieuwe formatie tot stand brengen en Euro pese tegenstellingen geleideiyk uit de wereld helpen. Dat kan niet gebeuren door abrupte maatregelen, die alleen hun zullen dienen, die de huidige toestand willen handhaven, wy willen die toestand overwinnen". Ofschoon Kiesinger niet zo ver zou willen gaan, de regering van Ulbricht te erkennen, biedt hy enkele concessies aan. Een ervan, die niet veel om het iyf lükt te hebben, maar ln Duitsland is belast met vele emotionele aspecten, is het feit, dat hy soms Oost-Duitsland dat zy in internationale aangelegen heden by uitsluiting het recht be zaten, alle Duitsers te vertegenwoor digen. Brandt heeft op een pers conferentie gezegd, dat dit geen recht was, maar de eenvoudige plicht om te spreken ten behoeve van hen, die geen vry gekozen regering hadden om voor hen op te komen. Helmut Schmidt, de leider van de socialistische party van Brandt in de Bondsdag, heeft kort geleden ln een lezing het standpunt ingenomen, dat vele Westduitse leiders in particu- de „DDR" noemt. Deze letters zy» de afkorting van „Deutsche Democrati sche Republiek", de officiële naam van het gebied. Enkele maanden ge leden brandmerkte ieder, die deze af korting zonder aanhalingstekens ge bruikte, zichzelf als een meeloper van de communisten. De ln Bonn erkende officiële afkorting is „SBZ" welke let ters „door de Sovjet-Unie bezet ge bied" betekenen. Deze terminologie ergert de Oostduitsers, communisten In zyn eerste politieke verklaring in de Bondsdag bood Kiesinger de Oost duitsers een non-aggresslepact aan iets wat zyn voorgangers nooit hebben willen doen. Ex-kanselier Erhardt heeft een dergeiyk pact aan geboden aan de Oosteuropese landen, maar niet aan Oost-Duitsland. Kiesinger en z'n minister van Buiten landse Zaken, Willy Brandt, hebben zloh gedistantieerd van de bewering van vorige Westduitse regeringen. llere gesprekken reeds lang hebben verkondigd, maar meenden dit in het openbaar niet te kunnen zeggen. „Hereniging schynt in de naaste toe komst niet mogelijk", zei hy. „Dit is geen reden haar prijs te geven als het belangrijkste doelwit van onze poli tiek op lange termijn, maar wy moeten ons wel realiseren, dat her eniging ln een enkele daad, verbonden met een vredesregeling, steeds on- waarschijniyker wordt". De reactie van Ulbricht op de nieuwe politiek is negatief geweest. Hy heeft Oost-Europa rondgereisd en getracht andere communistische regeringen ervan af te brengen, het voorbeeld van Roemenië te volgen en diploma tieke betrekkingen met Bonn aan te knopen. Zijn regering heeft een gloed nieuw Oostduits staatsburgerschap ingesteld, dat een ergernis is voor de Westduitsers, die het standpunt in nemen, dat er maar een staatsburger schap voor alle Duitsers bestaat. BELGRADO (DPA) Wegens „vij andige propaganda tegen volk en staat" en „verspreiding van staatsvljandlge vlugschriften" moet de Zuid-Slavische schrijver Mihajlo Mlhajlov zich weer voor de rechter ln Belgrado verant woorden. Het derde punt van de aan klacht: het aanzetten tot samenzwering, heeft men laten vallen. Het proces is openbaar. Er waren gis teren op de eerste procesdag tachtig mensen op de publieke tribune, waar van de helft buitenlandse verslaggevers. Mlhajlov, die bezig is aan een jaar ge vangenisstraf, zag er gezond uit. Hem wordt verweten dat hij in ge schriften heeft gepleit voor toelating van meer politieke partijen, zodat de communistische partij op allerlei ge bied geen monopolie meer heeft. Mlhaj lov ontkent hiermee in strijd met de grondwet te zijn gekomen. De grondwet van 1963, zo zei hij, staat niet alleen vrijheid van meningsuiting en persvrij heid toe, maar ook groepsvorming. Er wordt niet gezegd, dat de communisti sche partij een monopoliepositie moet houden. Cycloon treft Pakistan KARATSJI, (A.F.P.) In Oost- Paklstan heeft zondag een cycloon ge woed die aan honderd mensen het leven heeft gekost en ongeveer duizend dak loos heeft gemaakt ln drie dorpen by de monding van de Ganges, enige hon derden kilometers ten zuiden van Dacca, in de omgeving van Madaripur. Het ge troffen gebied was gisteren nog niet bereikbaar. Gevreesd wordt dat er nog meer slachtoffers zyn. Mulo-examen voor 22.000 jongelui uitdrukken. Enkele „denkvragen" ont braken ook niet. De vyf zinnen ter ver taling ln het Duits lagen naar de mening van leraren Duits op het Juiste niveau. Een gedeelte van de kandidaten sloot de eerste van de twee examendagen af met meetkunde. Drie opgaven, die voor viytlge mulo-wiskundigen wel te maken waren. Een driehoek met bissectrice en merkwaardige ïynen vroeg nogal wat duizend katholieke, Nederlandse Jongens rekenwerk. By de constructie meisjes hebben gistermorgen o» de eerste dag van liet schriftelijk mulo- examen met Nederlands het spits afge beten. Van de schrijver Anton Koolhaas zagen sty een tekst over „Het geslacht Slleps", naar aanleiding waarvan vyfUen niet t* moeilijke vragen moesten worden beantwoord. By het tweede gedeelte hadden xU de keus tussen zeven stelop- drachten. „Een rulmteiyke ontmoeting met vriendelijk gezinde marsbewoners" nam daarby een zeer gewilde plaats in. Drie boekhoudopgaven maakten het kwartexamen ruimschoots vol. Deskun digen achtten de sommen niet lastig, wel ttydvergend. zodat de toegestane tyd voor velen net. of net niet. voldoende bleek. De eerste, een kolommenbalans van een garagebedryf. had twee addertjes onder het gras: de posten „provisie" en .ge bruikte wagens". De tweede opgave, by- werken van verschillende dagboeken, vergde de meeste tijd. Tot slot werd de by werking gevraagd van een grootboek aan de hand van Journaal posten. De grappige schoolherinnering van een dorpeling vormde de tekst by het examen Duits. De vertaling van het eerste gedeel te van de tekst zal voor de normale leer ling ln het algemeen geen grote proble men hebben opgeleverd, al waren er wed enkele lastige woorden en zinswendingen (locker, über die Wond, seltsam), Tien vragen eisten nog al wet van de be kwaamheid zich ln het Duits te kunnen trapezium hadden de kandidaten „de be schikking" over een gegeven iyn, die viermaal ln de tekening ontdekt kon worden. De laatste opgave behelsde een clrtcelprobleem dat. aandachtig bekeken moest worden om tot de juiste bewyzen te komen. Het „hoek F 90 kwam daarbij op de eerste plaats. Vandaag zullen de mulo-kandidaten zich werpen op Engels, bedryf6rekenen, Frans en Napolitaan Toto begraven NAPELB (AP) Meer dan 50.000 Napolltanen hebben Toto, de clown die Italië een halve eeuw aan het lachen heeft gemaakt, naar zyn laatste rust plaats gebracht. Toto wiens ware naam Antonio de Curtis was overleed zaterdag in zyn huls te Rome. zyn laat ste woorden waren: .„Ik ga dood. breng me naar Napels". In Napels werd hy 69 Jaar geleden ln een arm gezin ge boren Toto's klet, waarop zyn onafsolielde- ïyke bolhoed lag, werd gelegd naast die van Llllana Castagnola, een zangeres die vele Jaren geleden zelfmoord pleegde nW liefde voor Antonio. Hetty Blok en Albert Mol in Kurhauspaviljoen De Nederlandse en wereldkampioene Imre Rietveld is gistermorgen in het huwelijk getreden met de Deense ex-wereldkampioen Knud Age Niel sen. Het huwelijk werd voltrokken in het stadhuis van Felsen. DEN HAAG Op vrijdag 21 april zal in het Kurhaus Paviljoen te Schevenin- gen een voorstelling worden gegeven met Hetty Blok en Albert Mol. Hetty Blok zal op deze avond oude en nieuwe succesnummers uit haar reper toire brengen, Albert Mol zal op veler verzoek o.a. vertellen uit zyn boek: „Wat zien lk?" en zyn 6trlpteasenummer uit-, voeren. De muzikale omiysting wordt1 groep, het antwoord daarop verzorgd door Ruud Bos.I ROME Het eerste en voornaamste punt op de agenda van de a.s. bisschoppensynode zal zijn: de zuiverheid van de katholieke geloofsleer in de huidige omstandigheden. Aan de bisschoppen zal worden gevraagd zich eerst in hun eigen bisschoppenconferenties te beraden over de Ook Paus maakt zich grote zorgen De resultaten van deze enquête wer den nooit gepubliceerd. Niettemin is be kend geworden, dat de Franse bisschop pen de situatie allerminst alarmerend vonden. Ook de Amerikaanse bisschoppen tilden, zoals ze zelf hebben meegedeeld, niet zwaar aan de bestaande afwijkin gen. Soortgelijke mededelingen kwamen uit Canada, Afrika, Spanje, Oostenrijk en Nederland. Hoe is het dan verklaar baar, dat Rome zich toch ernstige gen blijft maken? Sommigen veronder stellen, dat behalve de officiële rappor ten van de bisschoppen ook tal var dere rapporten zijn binnengekomen een andere strekking. Het is bekend, dat er in de wereldkerk behalve instemming met ook verzet tegen bepaalde vernieu wingen bestaat. Er komen in Rome tal van klachten binnen zowel van afzonder- ïyke gelovigen als van bepaalde licha men. Ook de nuntiaturen brengen hun rapporten aan Rome uit. Achter dit alles 6taat waarschijniyk nog steeds de tegenstelling, die van het begin van het concilie af een rol heeft ge speeld: de tegenstelling tussen hen die een concilie wensten, dat de geloofsleer opnieuw.zou vastleggen en anderen, die een concilie wilden van pastorale nleuwing. Degenen, die een dogmatisch concilie wensten, beweren, dat de ont wikkelingen na het concilie hen in het gelijk hebben gesteld. Hoer van de redenen liggen waarom leidende figuren van de Romeinse curie niet wil len bedanken: zij achten zich onmis baar nu de Kerk zich in zo'n moeilijke situatie bevindt. Dat ook de Paus zelf de ontwikkeling met ongerustheid gade slaat is uit tal van toespraken en brieven gebleken. Op 1 maart greep hy het 19e eeuwfeest van de apostelen Petrus en Paulus aan om een jaar van bezinning op het ka tholieke geloof af te kondigen. En op 7 april sprak hij by de ontvangst van de Italiaanse bisschoppen ronduit ovei „de brutaalste aanvallen op het geloof", die zelfs binnen de Kerk worden gelan ceerd. Op de agenda van de a.s. bis schoppensynode staan ook andere punten, zoals de theologische grondslag van het kerkelijk recht, de priesteropleiding en.de juridische regeling van het gemengde huwelijk. Ook wil de Paus advies vra- over de liturgievernieuwing met ria- wat betreft de eucharistieviering en het breviergebed. Vijftig ja, vier neen KANSAS CITY (AP) Het Ameri kaanse blad National Catholic Reporter publiceert in zijn jongste nummer 25.000 adviescommissie voor geboortenregeling adviescommissie voor geboorteregeling de Paus heeft uitgebracht. De over grote meerderheid van de commissie (vijftig tegen vier) spreekt zich daarin het toelaatbaar verklaren van het gebruik van voorbehoedmiddelen. De conclusie van de meerderheid luidt: „De regeling van conceptie schijnt noodzaak voor vele echtparen, die verantwoord open en redelijk ouder schap in de omstandigheden van nu wil len bereiken. Als zij alle essentiële waar- ien van het huwelijk willen respecteren >n ontplooien, hebben echtparen behoefte aan decente en menselijke middelen voor een regeling van de conceptie". De minderheid concludeert als volgt: ,De Kerk kan haar antwoord niet wijzi gen omdat dit antwoord de waarheid is. Het is de waarheid, omdat de Katholie ke Kerk, door Christus ingesteld om de mens een zekere weg naar het eeuwige leven te wijzen, zich door alle eeuwen haar geschiedenis niet zo sterk kan hebben vergist. Als de Kerk nu zou zeg gen, dat haar leer geen waarde meer heeft...moet sterk worden gevreesd, dat haar gezag ln vrijwel alle morele en dogmatische zaken ernstige schade zal lijden". De redactie van The National Catholic Reporter zegt de documenten van een commissielid te hebben gekregen. Zij zijn ontleend aan het minderheidsrapport de vier man sterke minderheids- de vijf- vraag, wat zij denken te moeten doen tegen verkeerde opvattingen en dwalingen in de ge loofsleer. Daarna zullen zij zich in het komende najaar samen met de curiekardinalen en de door de Paus zelf aangewezen synodeleden over deze kwestie beraden. Het centrale bestuur van de Kerk is kennelijk van mening, dat de afwij kingen van de rechte leer in de huidige wereld onrustbarende proporties aannemen. De vrij milde reacties op de enquête van kardinaal Ottaviani zijn blijkbaar niet in staat geweest deze onrust weg te nemen. Voor de Japanse tienster is het tegenwoordig super-hip gekleed te gaan in een ouwe jutezak, die door een enkel coupenaadje en 'n paar gaten extra is omgebouwd tot Jurk". Opschriften als „Oift van het Amerikaanse volk", „Netogewicht 60 kilo" en ,JJiet met water in aanraking brengen" zijn zeer gewild (ADVERTENTIE) voor lekker ontspannen ian sterke meerderheidsgroep ei slotrapport van de commissie. Het rap port houdt zich niet bezig met de tech niek van de geboortenregeling. Abortus wordt veroordeeld en sterilisatie in het algemeen ongeoorloofd geyoemd. Ont kend wordt dat het aanvaarden van traceptiva zal leiden tot toename abortus, ontucht, overspel, seksuele per versie en masturbatie. Onder de vier le- van de minderheidsgroep bevindt zich behalve kardinaal Ottaviani ook de Nederlandse redemptorist pater Visser. Verwacht wordt, dat Paus Paulus al iens een besluit te nemen nog nader advies zal vragen. Mogelijk wacht hij met het doorhakken van de knoop tot dat hij de bisschoppensynode heeft ge hoord, die in het najaar te Rome byeen zal komen. N amaak-N achtwacht naar V.S. verscheept ROTTERDAM (ANP) 'n Kopie van de Nachtwacht van Rembrandt is van daag met het M.S. Katsedljk uit Rot terdam naar de Verenigde Staten ver trokken. De kopie heeft dezelfde om vang als het origineel: de belangrijkste publlektrekker van het Rijksmuseum in Amsterdam. (ADVERTENTIE) witte yoghurt Demonstratie tegen Tsjen Ji TOKIO (AP) Het Chinese volksdag blad heeft de vijanden van voorzitter Mao ervan beschuldigd een staatsgreep ten behoeve van president Lioe Sjao- tsji voor te bereiden. Voorts zouden Mao's vijanden pogingen in het werk stellen de communicatiemedia te overen, terwijl zij in Peking de macht al vrijwel ln handen hebben. Dit is de eerste maal dat een officieel partijblad Lioe van een samenzwering beschuldigt, een aantijging die al wel op muurkranten in de hoofdstad is schenen. Volgens meerkranten van teren waren Lioe en de secretaris-gene raal van de partij, Ten Hsiao-ping, de mannen achter de schermen bij eei litaire en politieke samenzwering in fe bruari van het jaar 1966. Het volksdagblad bevatte ook een val op het voormalige partijcomité de stad Peking onder leiding van Peng Tsjen, de gezuiverde burgemeester. Pengs naam werd genoemd als kandi daat voor partijvoorzitter van Mao'i vijanden. Volgens het artikel veranderden de ge wezen leiders van Peking de stad in een „onafhankelijk koninkrijk". Dit scheen geruchten te bevestigen dat Mao gedwongen werd de stad te verla ten van november 1965 tot mei 1966, kort voor hij de zuivering op gang Tientallen Chinese studenten zijn een NIEUW BOEK VAN JAN DE HARTOG Jan de Hartogs in het Engels geschreven roman van de zee „The captain", die in Amerika onder de bestsellers rangeert, is by Elsevier in Nederlandse vertaling uitgekomen. Kapitein Harinxma is een van die dragers van „Hollands glorie" wier gevaarvolle sleepreizen regelmatig voorpaginanieuws vormen. In de crisisjaren is hy bij toeval als stuurmansleerling terechtgekomen op een sleepboot, waar hy van een aardige jongen uitgroeit tot een beetje een cynische geweldenaar, die zyn vak en de zeeën kent als zijn broekzak. Bij het begin van de tweede wereldoorlog wordt hy „schipper naast God" („de eenzaamste baan op de wereld") op de grootste sleepboot, die ooit gebouwd is. Met deze boot wordt hy ingezet op de gevaarUjke en gevreesde konvooiroute naar Moermansk. Met een onervaren en gedeelteiyk zelfs onhandige bemanning moet Harinxma het hoofd bieden aan de elementen en de vijand. Het is het gevecht van één man, waarby lafheid, voorzichtigheid en eigenbelang over wonnen moeten worden om een nood- zakeiyke taak te vervullen, die als heldendaad in de geschiedenis geboek staafd zal worden. (Uitgave: Elsevier Arasterdam, 384 blz., 16,50), zitdemonstratie begonnen bij het minis terie van Buitenlandse Zaken in Peking, terwijl duizend anderen maandag het Ministerie demonstreerden tegen minister van Buitenlandse Zaken Tsjen Jl. De studenten riepen leuzen tegen de minister, zoals „weg met het revisionis tische element Tsjen Ji, die zich uit geeft voor revolutionair." Eigen opleidingen „Ons Leekenspel' BUSSUM (ANP) Het instituut voor expressie van de Stichting „Ons Leeken spel" te Bussum begint ln september van dit Jaar een nieuwe oursus in de vakop leiding verbale en dramatische expressie te Deventer. Deze staat open voor hen die in onder wijs en ln het jeugd- en volksontwikke- lingswerk op verantwoorde wyze leiding willen geven aan de expressie. Ook zal tezelfdertyd ln Bussum een nieuwe eer stejaarscursus beginnen van de middel bare vakopleiding verbale expressie. Deze opleiding is gericht op de vorming van docenten verbale expressie by het middel baar en hoger onderwys. De lessen van de eerste opleiding worden gegeven op vyftien zaterdagmiddagen en ln zes weekends. De cursus duurt twee jaar en wordt afgesloten met een examen. Het lesprogramma omvat onder meer creatie! spel. toneel en regie, poppen-, schimmen en maskerspel, zang. dans. mime, voor dracht, grime, kostuums, decor en licht De middelbare opleiding bestaat uit rij! afdelingen: wetensohappeiyk deel, onder leiding van prof. dr. R. Kwant, 6tem- vorming door Maria Brandts Buys, be wegingsleer door Karei Poons, improvi satie door Maria van Mackelenbergh en voordracht door Willem Tollenaar. Kerkmuziekdag in Utrecht UTRECHT (ANP) Ter gelegenheid an haar jaarlijkse ledenvergadering or ganiseert de vakgroep kerkmusici der Koninklijke Nederlandse Toonkunst) s Vereniging zaterdag 22 april In Utrecht een kerkmuziekdag. In de Geertekerk zal dr. Willem Mud- e een referaat houden en zullen het NCRV-vocaal ensemble en het Neder lands Hervormd Jeugdkoor uit Soest op treden. 's Middags wordt er in de Nico- laikerk een orgelconcert gegeven door Lambert Erne, Nico van den Hooven en Alphons Gaalman. In de kathedrale kerk zal later in de middag dr. Bernard Kah- spreken. De dag wordt besloten met optreden van het koor van de H- Hartkerk uit Boxtel. De Franse violiste Miriam Solovicff geeft dinsdag 25 april een recital in Dlligentla met medewerking van de pianist Christian Ivaldi. Miriam Solovieff, geboren te San Francisco, bezocht daar al op 6-jarlge leeftijd het conservatorium. Zij debuteerde als 12-jarige soliste in de „Hollywood Bowl" met het Filharmonisch Orkest van Los Angelos. Op haar Haagse re cital zal zij werken spelen van onder meer Vivaldi, Mozart, ProkofieÖ, Yasya en Brahms,

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6