Verhoging van sommige indirecte belastingen is bijna onoverkomelijk IC Rekening houden met minst draagkrachtigen Prijzen mogen lonen niet te boven gaan Forse straffen voor drie roofovervallers Koekoek herkozen Middenstand verkeert niet in n crisissfeer Telefonische raadgevingen voor verliefden in Parijsvoor puzzelaars in Zwitserland DINSDAG IS APRIL 1967 DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verhoging van de directe belastingen moei volgens de vanmiddag in de Tweede Kamer door premier De -Tong afgelegde regerings verklaring zoveel mogelijk worden voor komen. Het kan eerder noodzakelijk zijn de druk van de directe belastingen voor en met lagere inkomens en voor de middengroepen (vooral de zelfstandigen) te verlichten. Het ongedaan maken van progressiewerking is de eerste jaren :htcr onmogelijk. Wellicht is dit wel mogelijk in de tweede, helft van de nieuwe parlementaire periode, in 1969 of 1910 dus. Wel moet de progressiewerking, die uit de inflatie voortvloeit geneutraliseerd De verhoging van sommige indirecte belastingen is bijna onoverkomelijk. Het kabinet geeft in de regeringsverklaring geen concrete aanwijzingen, maar voor uitlopend hierop wees premier De Jong vanmiddag al op. dat hierbij rekening gehouden moet worden met de minst draagkrachtigen en met. bijvoorbeeld de grote gezinnen. Aan verlaging van de inkomsenbelasting op 1 juli zal niet worden getornd In beginsel moet de ontwikkeling van de loonkosten volgens de regeringsverkla ring aansluiten op de arbeidsproduktlvl- teit. Dit is ook al noodzakelijk met het oog op de werkgelegenheid. Daartegen over mag de prijsontwikkeling deze loon ontwikkeling niet in de weg staan. Dus geen prijsstijgingen, die uitgaan boven de loonontwikkeling ln totaal. Daarom wordt het huidige prijsbeleid voortgezet mede in overleg met het bedrijfsleven. Ook de overheidsbedrijven moeten zich aan deze gedragsregels houden, aldus premier De Jong. De regering wil zo snel mogelijk met het georganiseerde bedrijfsleven overleg plegen over onder meer de nieuwe werkwijze van de Stichting van de Arbeid andere vormgevingen. Sociaal beleid Het sociaal beleid wordt geconsolideerd. Daarbij hoopt het kabinet de wet zware geneeskundige risico's ln een eventuele versie (aangepast aan de S.E.R- adviezen van onlangs) in behandeling te kunnen geven. Enige premiestijging in de ra A lector sociale zekerheid blijkt ondanks het streven naar consolidatie noodzake- NlJblj lijk. Maar het kabinet wil de verhouding tussen werkgevers, en werknemersbij dra- ;n zo evenwichtig mogelijk houden. Haar economisch beleid wil de regering laten leiden door: a g< gunstig inves- •-H* Het doet wat onwerkelijk aan als maanlandschap, maar het is I iiiets anders dan het wolkendek van moeder aarde dat hier wordt door kliefd door een zojuist gelanceerde Russische raket. De zon ziet onbe wogen toe. het opvoeren van de nationale bespa ringen het terugdringen van de inflatie: het bewaken van de Nederlandse con currentiepositie: het aanvaarden van buitenlandse ves tigingen het. stimuleren van speur- en ontwik kelingswerk. Bij dit economische beleid behoort het zo snel mogelijk in werking treden van de zogenaamde natte-mijnwet. „De mijnwet continentaal plan" van het kabinet-Zijl stra, Hierop aansluitend moeten de op sporingsvergunningen zo snel mogelijk verleend worden, evenals de conoessies en het toewijzen van deze vergunningen op het vaste land. Het kabinet-De Jong streeft ook voor 1968 naar een aantal van 125.000 wonin gen, Het aantal woningwetwoningen kan in dit verband alleen lager worden, wan neer elders een groter aantal vergelijk bare huizen gebouwd kunnen worden. Het subsidiebeleid moet vooral hen helpen, die de kostprijshuren niet uit eigen inkomen kunnen betalen. Anderen, die deze kost- prijshuur wel kunnen betalen, krijgen geen subsidie. Met andere woorden een soort huurbelasting volgens liet systeem van oud-minister Borgaers. Met het oog op de ruimtelijke voor zieningen is bij dit alles nodig een be leid. dat op een betere spreiding van be volking en werkgelegenheid gebaseerd is. De regeling wil hiertoe bijdragen door spreiding van rijksdiensten. Voorts acht dit kabinet de ontsluiting van Zuidwest en Noord-Nederland als nieuwe woon- en werkgebieden en het openleggen van na tuurlijke recreatiegebieden, zoals de kust, een urgente zaak. Het parlement kan binnenkort 'n vier jarenplan over de ontwikkelingshulp, zo als het kabinet-De Jong zich die voor stelt, tegemoet zien. Deze hulp moet ver- Drs. Aarden (KVP) bedankt als staatssecretaris DEN HAAG Drs. J. M. Aarden, lid m de Tweede Kamer voor de KVP en recteur van het (katholiek) Centrum >or Staatkundige Vorming, heeft be dankt voor een eventuele benoeming tot staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Hoewel drs. Aarden zich zeker zou hebben kunnen vinden in de bijzondere beleidssfeer van het ministerie onder leiding van minister Klompé, heeft zijn persoonlijke voorkeur voor een ander en anders tot stand gekomen kabinet bij zijn beslissing een belangrijke rol ge speeld. Met ingang van vandaag is drs. L. van Son (KVP) als staatssecretaris terug ge komen op Economische Zaken. Hij wordt vandaag nog beëdigd, na zijn ont slag enkele weken geleden als staatsse cretaris in het kabinet Zijlstra. Drs. Van Son wordt opnieuw onder meer belast met de werkgelegenheidspolitiek in de stimuleringsgebieden. Tegelijk met hem zijn benoemd tot staatssecretaris de heren M. J. Keyzei (VVD), dr. Kruizinga (CHU), directeur- generaal voor de volksgezondheid, en J. C. E. Haex, directeur van de artillerie- inrichtingen. Oud-staatssecretaris Key- zer keert na 2 jaar terug op Verkeer en "Waterstaat en zijn collega Haex uit 't kabinet Marijnen weer op Defensie, spe ciaal belast met de landmacht. Dr. Krui zinga volgt zijn vorige chef dr, A. J. H. Bartels op Sociale Zaken op. Ook deze staatssecretarissen worden vandaag be ëdigd. De heer A. E. M. Duynstee, oud Twee de-Kamerlid van de KVP, die voor de luchtmacht benoemd is en vrijdag al in een gesprek met minister Ten Toom had, schijnt nog niet beslist te hebben. Het kabinet De Jong telt dan 6 staats secretarissen. De bedoeling is, dat er nog minstens 2 bijkomen: een op CRM en een op Buitenlandse Zaken. Waar schijnlijk xal ook premier De Jong nog een staatssecretaris voor Algemene Sp- ken aan zich trekken. Een witte zee van bloesem golft in de lentewind. Tussen Darmstadt en Heidelberg, in het milde klimaat van Midden-Duitsland, staan de vruchtbomen op de westelijke berghellingen al in volle bloei. „Hier wil Duitsland Italië worden", zo heeft eens een middeleeuwse Duitse keizer uitgeroepen toen hij na zijn kroning in Frankfort door deze- streek naar Wenen terugkeerde. Het landschap heet Bergstrasse, na-ar een oude Romeinse weg. Die naam is beroemd gehoor den. Zestig kilometer lang rijdt men door deze bloesempracht, langs oude burchten eji kloosters, langs middeleeuwse stadjes en de steeds verkleurende bloesem van kersen, peren en appels. groot worden. Doel hierbij is deze hulp geleidelijk tot een procent van het natio nale inkomen te laten stijgen. Het bedrijfsleven krijgt ln dit verband een overheidssteuntje met garanties voor politieke risico's bij investeringen in ont wikkelingslanden. Binnenkort komt hier voor een wetsontwerp. BREDA (ANI') De Bredase recht bank heeft de drie daders van oen roof overval op 31 augustus in Berkel En- schot gepleegd, veroordeeld tot gevan genisstraffen van 6 tot i jaar. De hoofd dader, de 28-jarige Piet D. uil Tilburg werd veroordeeld tot zes jaar en voor waardelijk terbeschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd, de 32-jarige Jan S. uit Vlijmen tol vijr jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar en de 19-ja- rigc Michiel S. uit Tilburg tot vier janr gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Piet D. ontsnapte uit Veenhuizen en zwierf in augustus door Noord-Brabant. In die dagen vluchtte ook de Tilburgse woonwagenbewoner Piet L. uit het Bre dase huis van bewaring. Op beide man nen werd een grootscheepse jacht ge maakt vooral omdat zij ervan verdacht werden ?oofovervallen te hebben ge pleegd in Baarle Nassau en Berkel En- Tijdens die jacht werd D. gepakt in Boxtel. L. was niet in zijn gezelschap en werd later gegrepen. In tegenstelling tot L. had Piet D. zich inderdaad aan een reeks misdrijven schuldig gemaakt on der andere aan de beroving van de 35- jarige caféhouder A. Kooien en diens 66-jarige moeder in Berkel Enschot. De roofoverval in Baarle Nassau waarbij een dode viel is nog steeds niet opgelost. Herdenking en pelgrimstocht Titus Brandsma NIJMEGEN (KNP) Op 26 juli ls het 25 jaar geleden, dat de Nederlandse kar meliet pater dr. Titüs Brandsma in het Duitse concentratiekamp Dachau over leed. In verband met de vakanties ls de herdenkingsplechtigheid bepaald op zon dag '25 juni. Dan zal mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, in de Karmelkerk te Nijmegen de eucharistieviering verrich ten en een herdenkingsrede uitspreken. De KRO-t.v. zendt de plechtigheid uit. Het Titus Brandsma Fonds wil aan deze sterfdagherdenking ook nog op een andere wijze uitdrukking geven. Vanaf 31 juli wordt iedere maandag, zolang er belang stelling en deelname zal zijn een zes daagse pelgrimstocht naar Dachau on dernomen. Het Titus Brandsma Fonds, te Nijmegen (Doddendaal 20, tel. 25541) stuurt op verzoek een folder met reisbe schrijving en inlichtingen. vijfentwintig gram. Drie van d> babi/diertjes gaan gemakkelijk i> de hand van de oppasser. Als straks ruim twee meter lang zijn is het echter oppassen geblazen Bij veel auto's koplampen niet goed afgesteld DEN HAAG. (A.N.P.) De ANWB- verlichtingsactie, de derde in successie, die in het najaar 1966 begon en 24 weken heeft geduurd, ls volgens de deskundigen van de toeristenbond wederom zinvol ge bleken, omdat van de in totaal 51.166 onderzochte auto's 46.862 auto's, dus ruim negentig procent, de koplampen onjuist waren afgesteld. Bovendien zijn bij ruim 14.000 auto's gebreken aan andere verlichtingspunten geconstateerd. Bij de ruim 46.000 onderzochte wagens waren er 28.946 waarvan een of belde kop lampen te hoog stonden afgesteld, ter wijl bij 5.393 auto's een lampje stuk was. Geen Westduitse stop op invoer Ned. kalveren BONN, (A.F.P.) West-Duitsland overweegt niet de invoer van kalveren uit Nederland als gevolg van het on wettig gebruik van hormoonpreparaten stop te zetten. Men is van mening, dat een aantal overtredingen van de wette lijke bepalingen in Nederland, die het gebruik van dergelijke preparaten bij vee verbieden, geen aanleiding voor de Westduitse autoriteiten vormen een ver bod op de invoer van kalveren af te kondigen. EDE, (A.N.P.) Tijdens de gisteren gehouden landelijke huishoudelijke ver gadering van de Boerenpartij werd een nieuw hoofdbestuur gekozen. Het aan tal hoofdbestuursleden werd ge bracht van zeven op dertien. De heer Koekoek werd door de ongeveer 400 aan wezigen herkozen als landelijk voorzit ter. Het hoofdbestuur heeft het voor nemen te kennen gegeven om tezamen met enkele deskundigen wegen te zoe ken een eigen omroep te stichten. De TROS. waarop men eerst hoop had ge vestigd, beschouwt het hoofdbestuur van de Boerenpartij nu als „VVD-zuiltje". VOORZITTER K.N.M.B. Tijd rijp voor samenwerking ROTTERDAM (ANP) De organi saties van en in het inidden- en klein bedrijf zullen moeten nagaan of ccn hechtere samenwerking betere resultaten kan afwerpen. Juist nu de scheidslijnen over het al of niet op levensbescliouwi Ijjke grondslag georganiseerd zijn v< vagen, is de t(jd rjjp ook lilcr nieuwe wegen te bewandelen. Enkele vakorgani saties hebben reeds besloten de organi saties in hun bedrijfstak om te vormen tot één vereniging. Aldus de heer P. G. van der Weele uit Gouda, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond. vanochtend in zijn jaarrede op het congres van zijn 65-jarlge bond in „De Doelen" te Rotterdam. Besprekingen binnen de KNMB hebben nog geen resultaat opgeleverd mat drang naar meer samenwerking zal zijns Inziens langzamerhand de overhand krijgen. De KNMB zal blijven zoeken naar het bundelen der belangen van het midden- en kleinbedrijf tot er een hecht organi satorisch verband gaat, ontstaan. De heer Van der Weele merkte voorts Offensief tegen hondsdolheid (Van onze correspondent) ELSENBORN ln de Belgische pro vincies Luik en Limburg is gisteren een „Ardennenoffensief "tegen de hondsdol heid gestart. De amandelreuk van het dodelijke cyclongas vermengt zich met de lentegeuren van de Hoge Vennen. Over een maand zullen de technici van het ministerie van Landbouw in samen werking met legereenheden ongeveer 3000 vosseholen hebben vergast. Omdat de vossenparen hun jongen overdag meestal alleen in de holen laten, hebben de ouders een vrij grote kans de gassingsdood te ontlopen. Daarom wordt er intensief jacht gemaakt met vollen, gif en geweren. Met deze operatie hoopt België een bufferzone te scheppen die de verspreiding van de hondsdolheid in westelijke richting tot staan zal bren- Luchtbusproject voor Europa DEN HAAG (ANP) De Nederland se regering ls niet betrokken bij de Frans-Brlts-Duitse besprekingen over de bouw en financiering van 'n luchtbus voor de Europese vliegtrajecten. Wel heeft zij de betrokken regeringen ge zegd belangstelling voor dit project te hebben. De Nederlandse vliegtuigindus trie zou zeker geïnteresseerd zijn in deelname aan de bouw van 'n dergelijk vliegtuig. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van 't Tweede- Kamerlid Oele (PvdA). Rapport industriële toekomst van Twente HENGELO, (A.N.P.) Nog voor het eind van dit jaar zal het Nederlands economisch instituut te Rotterdam een rapport uitbrengen over de Industriële toekomst van Twente. De grote be drijven in dit gewest hebben het in stituut opgedragen een uitvoerig onder zoek in to stellen naar de mogelijk heden die er in Twente voorhanden zijn. Tot dusver is men in rapporten, die iets meer openbaar wilden maken over de toekomst, uitgegaan van het aantal in het verleden bezette arbeidsplaatsen in de industrie. Dit wordt e ente smalh basis geacht. BOSTON In Boston zijn via de telefoon op een band opgenomen mededelingen te krijgen voor de vogelwachter, in Parijs raadgevingen voor de hope loos verliefde, in Engeland hulp voor de ouder, die 'n sprookje nodig beeft en iu Zwitserland voor kruls- woordpuzzelaar. De telefoonmaatschappij van New-Engeland heeft een wereldomvattend overzicht van deze telefonische dienstverleningen gepubliceerd. New-York is ln 1928 begonnen met de tijdmelding. Deze speciale dienst verlening heeft zich over de gehele wereld uitge breid en wordt in de meeste landen „de sprekende klok" genoemd. De Parijzenaars worden voor het huwelijk bediend met adviezen voor de zwaar ver liefden en na het huwelijk met raadgevingen over wonen en gezinsproblemen. In Engeland kunnen ouders, die moeite hebben om de kinderen naar bed te krijgen, een sprookje draalen „Goudhaar", „Repel steeltje" of „Assepoester". West-Duitsland en verscheidene steden ln de V.S. hebben een „recept-van-de-dag-dlenst" en de Zwit sers kunnen hulp krjjgen bjj het oplossen van kruis woordraadsels, speciaal wat de spelling van woorden betreft. In Japan, waar schoolkinderen vaak uitstap jes maken, waarvan ze niet dezelfde dag terugkomen, kunnen de ouders telefonisch Inlichtingen krijgen over de plaats, waar de kinderen zich bevinden en over wat ze doen. Ierland heeft een werkdienst, waarvoor een kleinig heid moet worden betaald. In Berlijn kan een mu ziekliefhebber zich telefonisch de toon laten aange ven om zijn viool te stemmen. De V.S. z(jn het verat met deze telefonische dienst verrichtingen. Men kan er worden Ingelicht over de mogelijkheden om te skiën, de koersen op de effec tenbeurs, basehalluitslagen, verkiezingsresultaten en de wachttijd op de gemcenelljke golflinks. Verder is er een Amerikaanse dienst, die het gehoor van degene, die opbelt, onderzoekt door voor elk oor vier tonen te spelen. Als de man of vrouw moeite heeft, een van die tonen te horen, krijgt hy de raad, naar een dokter te gaan. Connecticut heeft ideeën over huishoudelijke zaken en adviezen voor tienera, Hartford in Connecticut „hot-llne-to-culture", een agenda van culturele ge beurtenissen. In New-York lean de Hjder aan hooi koorts de stulfmeeldichtheld van het ogenblik verne men en vooral in do V.S. kunnen mensen, die wegens zwaarlijvigheid op diëet z|jn gesteld, horen hoeveel calorieën bepaalde lekkernijen bevatten. op dat de ondernemer ln het midden- en kleinbedrijf de laatste tijd nogal eens in de publieke belangstelling staat. Daar door ls er bewust of onbewust een ver tekend beeld ontstaan. Ook tracht men de middenstand een image te geven als zou hij behoudzuchtig, kleurloos zijn of onvoldoende voor zijn taak zijn berekend. Ook de oprichting van de stichting ont- wikkellngs- en sancringsfonds heeft zijns inziens giller en daar de indruk gewekt dat hot midden- en kleinbedrijf in een noodlijdende en zelfs verdwijnende posi tie zou verkeren. Wanneer ongeveer 8000 kleine ondernemers zich tot deze stich ting hebben gewend met het verzoek om hulp bij het beëindigen van hun bedrijf, komt dat ln de krant, maar er wordt niet bij verteld dat dit slechts 3 procent van het aantal ondernemingen Ls. Van crisis- verschynselen in dit deel van het Neder landse bedrijfsleven ls dan ook geen sprake, zo zei de heer Van der Weele. Ook de roep naar meer sociale zeker heid doet zyns Inziens soms veronderstel len dat volksverzekeringselementen moe ten worden aangewend om de precaire Inkomenspositie van de middenstand op te vyzelen. Ook dat ls naar zyn mening onjuist. Veel te weinig komt uit de verf dat deze tienduizenden ondernemers kenneiyk in staat zyn hun bedryf met grote deskundigheid te voeren en de strijd om het bestaan met glans doorstaan. In de ongeloofiyk snelle evolutie beschikken rij over een enorm aanpassingsvermogen. Zij durven risico's te nemen die het groot bedrijf zich niet meer kan permitteren, aldus de voorzitter van de KNMB, ADVERTENTIE NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 LEIDEN TEL. 01710 - 26006 Veroordelingen voor C.S.-rel AMSTERDAM (ANP) „Geen oatcgu- ric misdrijven heeft de laatste twee jaar Amsterdam economisch en aan goodwill ln het buitenland en tegenover andere steden zoveel schade berokkend als Juist de stel selmatige misdrijven tegen het gezag van dc politie". Deze ultspnuik deed de Am sterdamse politierechter mr. Romke de Waard by de behandeling van de rel op 14 januari jl. ln de hal van het Centraal Station ln Amsterdam. Het OPN-raadslid, de lieer W. F. H. -van het Schip, die zich er als toeschouwer mee bemoedde, raakte hlerby betrokken. Daar uit ontstond later het Incident met hoofld- agent Jan Bakker, die toen tegen de heer Van het Schip gezegd zou hebben het geen de agent ontkend dat de raads leden lapswanzen waren. De rel ln het C.S., die .volgens de politie rechter een bagatelzaakje was, begon met de weigering van de 25-Jarige bouwvak arbeider J. de R. aan het verzoek van de ln uniform geklede dlensthondgelelder der spoorwegrecherche B. Koch om rich uit de hal te verwijderen. Zo hevig verzette de jongeman zich tenslotte tegen zyn aan houding. dat polltiea6slstentie werd Inge roepen. het publiek er zich mee bemoeide en een complete rei ontstond. Conform de els legde politierechter de bouwvakker, die al eerder terzake van mishandeling en lokaalvredebreuk was veroordeeld, terzake van weerspannigheid zes weken gevange nisstraf warvan drie weken voorwaarde lijk, op De 20:Jarige magazijnbediende F. M. J, H. GdJe de ter assistentie van twee collega's verschenen hoofdagent Bakker tegen zijn knie had geschopt, werd eveens overeenkomstig de eis wegens het belemmeren van de agent veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwuardeiyk. Een week hechtenis heeft de officier van Justitie by de Amsterdamse recht bank geëist tegen een der organisatoren de maandeiyke Vietnamdemonstra- ties In de hoofdstad, de 53-Jarige heeft O. M. Boetes uit Helloo, docent aan de sociale academie ln Amsterdam. De kan tonrechter had hem wegens deelneming een Vletnamoptocht op 21 augustus het vorig jaar, waarvoor geen ver gunning was gevraagd aan dc burge meester, veroordeeld tot een boete van ƒ250.-' Dit soort processen ls een stimulans ior ons om verder te gaan, zei de heer Boetes, die behoort tot het Quaker- genootschap, dat een traditie heeft van het opkomen voor de ïydcndc mensheid. „Ik sta hier, ik kan niet anders", aldus verdachte in zyn principieel verweer, waarin hy zich beriep op zyn persoon lijke godsdienstige overtuiging.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5