George Hey[ens had een heerlijke middag Belgen hoeven voor zege op dit Oranjeteam zonder inhoud de vlag niet uit te steken 3 7 i V - _v 4 f 07 5 - i YYj V Van petroleumvlam in Deurne spatte geen vonk een stuk I i kaas s s TOEN DACHT RINUS ISRAËL: HAD IK MAAR GEEN KOP i Jan jj wil ie l uit het I vuistje g Kessler had nieuwe vondst: spreekverbod GELUKKIG DOELPUNT UIT EEN VAN SCHAARSE SCHOTEN „Hel" werd wel verschrikking 5 Centrale training voor jong talent „DF LEIDSE COURANT" (Voh onze sportredactie) DEURNE George Heylens, die bij de Beigen de rechtstreekse tegensantder was van Piet Keizer en hem volledig in zijn zak had moet een heerlijke middag hebben gehad. Hij draafde met groot gemak van zijn plaats in de ver dediging naar voren en liet doelman Doesburg na de rust zelfs een duikeling maken op een schot van zijn voet. Dat kon George Heylens allemaal doen want hij was altijd tijdig genoeg terug om zijn plaats in de defensie in te nemen. Eer het Nederlands elftal een aanval had opgezet, eer de bal in de voorste linie eenmaal in een kansrijke schietpositie was gemanoeuvreerd, was er zo veel tijd voorbij gegaan dat Heylens al weer lang op zijn post stond. Hij hoefde er trouwens hoe langer hoe minder hard voor te lopen want dit Oranjeteam was al zo gauw uitgerangeerd, had al zo snel het geloof in eigen kunnen verloren dat er in feite voor de Belgen geen vuiltje aan de lucht is geweest. Doelman Fer- nand Boone, drieëndertig jaar en debu tant, heeft niet één schot van formaat te verwerken gekregen. Doelman Does burg trouwens ook niet maar omdat hij een kwetsbare linie voor zich had, stond hij er minder prettig voor dan zijn Belgische collega. Doesburg had echter het geluk dat de Belgen een heilige angst hadden voor het schot. beter geplaatst. Als George Heylens naar voren trok, dreigde er gevaar. Tot het strafschopgebied, want dan liet hij het verder over aan zijn makkers in de aanval, die met enige fracties meer tempo voor een debacle hadden kunnen zorgen. Zij beperkten zich merendeels ook tot ..zonnen". Het leek er sterk op, dat zij dachten: die 10 is meer dan genoeg, want wie moet ln hemels naam bij de Nederlanders een schot van formaat lossen. Ze hadden het ditmaal goed gezien. Er kwam geen Bchot van formaat en doelman Boone kon met een gerust geweten gewagen van een goed debuut. Het eerste optreden van Doesburg was niet bepaald vlekkeloos. Toen Stockman in de twintigste minuut boog voorzette, sprong Doesburg naar de bal, maar hij trok zijn armen terug, in de mening verkerend, dat de voorzet gevaarloos was en naast het doel zou belanden. Maar zo ver kwam de bal niet. Hij kwam precies op de plek waar Puis stond, die vla het hoofd van Israël scoorde. Een half uur na de rust riep Doesburg met stenterstcm zijn ver dedigers tot de bal te laten gaan. Hij miste zeil' gruwelijk. Elf minuten na de rust kwam Stockman uit een verre pass een vrij veld voor zich. Doesburg aarzelde, kwam te laat uit zijn doel en alleen het feit dat Stockman langs hem heen de bal naast het doel lepelde, be hoedde Oranje voor 20. 7 -y'"' A V' Kyv 1 r "V A V 3=4 X V 1 f J V At, Ir t j Linksbuiten Piet Keizer vlamde zelden, de weinige kerm. dat hij oudenvet» doorbrak, werd hij gestuit door zijn directe bewaker Heglens of, zoals hier het geval is, door doelman Boone, die een gemakkelijke middag had. d< oo 403 L M 5 064 9-11 EP De Belgen kenden de kracht van Jan Mulder. De Anderlechtspeler heeft het dan ook verre van gemakkelijk gehad. Vooral Sulon had het op Jan Mulder gericht, die aan het duel der lage landen dan ook et telijke blauwe plekken heeft overgehouden. Jacques Stockman, gevreesd om zijn «chutterscapaciteiten, liet niets zien. Pol van Himst, eens de man die op wereldpeil speelde, kwam nauwelijks uit de verf. Het gevaar school bij de Belgen in linksbuiten Puis, die voor de ..teruggehaalde" Flinkevleugel veel te rap en le gewiekst was. De DWS'er waagde zich steeds minder in zijn buurt, maar ook Puis kon van de vrij heid niet voldoende profijt trekken. Over de Nederlandse aanvalslinie is men gauw uitgepraat. Als het met een aanval met zulke knappe krachten even wil lukken, is er geen houden meer aan. Het lukte niet en dan Is het een kwestie van hoofd schuddep en verbijs terd kijken naar weer een mislukte pass en weer een te kruimelige combinatie. Werkelijk gevaar school er niet in het befaamde viertal. Keizer liep zich veel al dood in zijn zucht naar solospel, Sjaak Swart leek de avond tevoren bij David Berglas te gast te zijn geweest, die hem had opgedragen in Nederland— België, editie honderd en een. geen bal goed te raken. Nuninga zwierf doelloos rond en slaagde er niet in iets op te bouwen en Jan Mulder werd in het be gin al zo fel op de huid gezeten dat hij de moed maar opgaf. Temeer omdat Herr Weyland uit Oberhausen zeer veel goed vond en kennelijk had verge ten dat ergens in de buurt van het Bel gische doel een strafschopstip moet zijn. Wuivend handje Een penalty is een zware straf. Maar «ls binnen het eerste kwartier eerst Albert Sulon in hel strafschopgebied Mulder tegen de grond werkt, daarna in hetzelfde gebied Jurion hands maakt, vervolgens Bohez met zijn ar men Jan Mulder wegduwt en nadien Puis, zijn clubgenoot zo attaqueert, dat Mulder hem enige onwelvoegelijke woorden toebijt. had er toch iets meer moeten komen dan wuivende handjes en gestrekte vingers om de Slaats voor een vrije trap, buiten het ««bied, aan te wijzen. Het is geen excuus voor een verloren wedstrijd. En wellicht had Doesburg, die evenmin voor honderd procent safe was. als Van Leeuwen tegen Oost-Duits- land, maar die toch beter ingreep, dat schot van Puis in de twintigste minuut nog de baas gekund als Israël de bal niet van richting had veranderd. Dan zou het misschien 00 zijn geworden en was er helemaal niets aan geweest. Nu beleefden althans de Belgische suppor ters nog genoegen aan een enkel doel- puntje. Niet naar voren De vaderlandse aanhang, die in het begin bereid was de Oranjemannen hartstochtelijk toe te juichen en de vol le steun te geven, liet het allengs afwe ten, murw geslagen door het tempolo- ze voetbal van de eigen equipe, met angst in het hart kijkend naar de ver dediging die behalve Kemper, als nog de beste van de vier steeds meer de weg op ging van weg-is-weg en dan zullen we wel weer zien. Vrijwel geen aanval werd vanuit de verdediging opgebouwd. Alleen Kemper probeerde het af en toe, maar Flinkevleugel stond als met lijm aan zijn plaats gekleefd, het ingrijpen van Eykenbroek was, om het zo dan maar eens te zeggen, op Spartaleest geschoeid, en Israël was evenmin de rotsvaste burcht waarop men kon vertrouwen. Hoe dikwijls moesten de onvermoei bare en beste speler Bennie Muller en de zwoeger Henk Groot zich terugtrek ken. Beter gezegd, hoe weinig konden zij zich naar voren wagen. Toch kwa men desondanks uit onze defensie nog de meeste schoten en kopballen, van Muller en Kemper. Met de voorhoede wilde het helemaal niet. Door de lucht Golfteam tegen Oostenrijk ROOSENDAAL Na afloop van de aanmoedlgringswedstrijden is in Roosen daal het Nederlandse golfteam (heren) samengesteld, dat op 30 april en 1 mei in Hilversum tegen Oostenrijk uitkomt. De volgende spelers zullen de Nederland se kleuren verdedigen: Dudok van Heel (Hilversum), Eykman (De Pan), Knap pert (TGC), Mangelaar-Meertens (Den Haag). Van Neck (Taxandria), Storm (Noordwljk) en Streutgers (KGC). was er geen eer te behalen, want in de Belgische defensie stonden de lange en goed spelende Prudent Bettens, ge flankeerd door routinier Hanon. Op rechts speelde Gerorg Heylens een pui ke partij en wat Bohez op links niet kon klaren met techniek, deed hij met zijn lichaam. Jan Mulder kan ervan meepraten. Voor een Oranjeaanval in topvorm zou die burrière niet onoverwinnelijk zijn geweest. Voor deze te langzame, nooit flitsende en nimmer verrassende aanval was die barrière een onoverko melijk struikelblok. Piet Keizer liep zich steeds weer vast en Jan Mulder had al spoedig zo veel blauwe plekken, dat hij het wel goed vond. Sjaak Swart probeerde af en toe wel op zijn be faamde zig-zag-wijze tussen de verdedi gers te sprinten, maar hij werd ijlings in de tang genomen en er was geen ont komen aan. Meer dan genoeg Nu moet gezegd dat de Belgische de fensie heel wat beter in elkaar zat dan de Nederlandse. Men begreep eikaar. vulde elkaar aan. En vooral, er werd Grof middel Men kan het Doesburg niet eens sterk aanrekenen, want hij had een zwakke linie voor zich. Vooral Eyken broek, die te langzaam zas en daarom eenmaal de doorgebroken Stockman bij de arm pakte, zodat de Belg geen pas meer kon verzetten. Een handelwijze, die erop duldt dat Eykenbroek niet rijp is voor een Interland. Hij kon het al leen met dit grove middel klaren. De Belgen mogen dan het eerste duel van de twede honderd in de ellenlange reeks hebben gewonnen, zij zullen er niet de vlag voor uitsteken. Van dit Oranjeteam had met grotere cijfers ge wonnen dienen te worden. Er zat geen lijn in het spel van de Oranjemannen, zij speelden maar wat voor de vuist weg. Alleen Bennie Muller, de aanvoer der verdient een dikke voldoende. In mindere mate geldt dat voor Peter Kemper, die althans een grote Inzet toonde, die ontbrak bij vele anderen, uitgezonderd Henk Groot en Klaas Nu ninga. die echter niet hun normale vorm konden bereiken. De rest bleef onder de vijf. Helaas, voor Georg Kessler, die wel kan beweren aan een opbouwperiode bezig te zijn, maar nog niet heeft bewe zen de man te zijn die potentiële kandi daten voor het Oranjeshirt kan zoeken Hij wist geen andere nchterspelers dan Flinkevleugel al lang niet meer in oude vorm en Eykenbroek te vinden. Hij wachtte te lang met te trachten Jan Mulder los te weken. Want dat die kan voetballen, ls reeds bekend sinds de tijd dat hij bij WW vertrok naar Anderlecht, dat waarlijk geen ton en een sportauto neertelt voor een speler van licht kaliber. Na de eerste succes sen onder Kessler Schotland en Bel gië volgden ook de nederlagen. Dat is niet erg. Wel dat zij alle op teleur stellende wijze tot stand kwamen: door gebrek aan conditie, door te wei nig vechtlust en inzet of door beide Kessler zal, voortgaande op deze weg. nog jaren nodig hebben. En het Is de vraag of men doarop wenst te wachten. (Van onze sportredactie) DEURNE De dirigent van de Ko ninklijke Fanfare ..De Eendracht", compleet' met de onvermijdelijke majo rettes, had het stuk al door voor het was begonnen. Hij stond voor zijn in opper ste ceremonieel geklede troepen en had zelf niet meer dan het zondagse pak aangetrokken. Meestal Is het anders om cn Is de dirigent de eerste die met gouden tressen en biezen wordt uitge rust. Deze dirigent had ook zijn door deweekse pakje kunnen aantrekken. Al le moeite om zich op te doffen was te veel voor wat volgde. En het had allemaal zo mooi kunnen zijn. Tegen een decor van mannen in ha gelwitte overhemden en vrouwen in zonnige bloemetjesjurken glom fier het oranje van de mannen, die als leeuwen (ADVERTENTIE) VOEDZAAM MAKfy -?xvk wvvzaaoA (Van onze sportredactie) DEURNE - De zuinige lach, die Georg Kessler altijd nog myste rieuzer maakt dan hij al is, speel de royaal rondom de smalle lip pen. ..Ach heren. Ik weet het. Mijn maatregel zal u niet prettig treffen. Maar het is wel het beste zo..." Dat werd ernstig betwij feld door de journalisten, die de pennen gescherpt hadden voor commentaartjes van de spelers Georg Kessler stoeide nog steeds met zijn gelaatspieren toen hij zijn jongste stuk nader toelichtte. „U mag alleen met de aanvoerder spreken. Ik \v' die functie In het elftal duidelijker accentueren Bennie Muller zal u alles vertel len wat u weten vilt. Van de anderen zolt u helaas niets horen Deze dolkomische, tevens schrik barend vreemde, uitvinding van de heer Kessler bracht Oranjes voetballers d.idelijk ln verlegen heid. Schouderophalend, de ogen vreemd in Kessler^ richting draaiend, schudden de spelers berustend „neen" Als 'ze toch aangeschoten werden voor een uitspraak. Wat zult u. lezer, zeg gen van Georg Kesslers maat regel? De coach ls er oprecht benieuwd naar Letterlijk zei hij: ,,Ik zie met belangstelling uit naar de reacties van uw abon neesen daarmee moesten wij het doen. Toch niet helemaal, want Rinus Israel kon zijn mond moeilijk houden. Of hij was af wezig ten tijde van de afkondi king van de maatregel die Kess Ier, zoals men zei. tien dagen bezig hield „Ik heb er lang over nagedacht. Tenslotte vond ik dat hef zo moest. De reden? Nog maals. het aanvoerderschap wil ik meer accentueren Dat is het enige motief". Rinus Israel doorbrak dus de afspraak. Veel zei de Fijenoorder niet, maar wat eruit kwam was wel kernachtig: „Op het moment dat Puis de bal via mijn hnofd in doel schoot, dacht Ik. had lk maar geen kop Intussen had ook Georg Kessler zijn. visie aan dc openbaarheid prijs gegeven, die reeds overigens reeds dagen te voorspellen viel: Er zijn positieve punten en hel was een geslaagd experiment. De bondscoach speelt met deze uit drukking vanaf de dag dat hij Elek Schwartz" werk overnam. In de kleedkamer onder de hoofd tribune van het „Bosuil"-stadion zette hij de traditie voort. „Onvoldoende was ons optreden beslist niet Het experiment Does burg-Eykenbroek slaagde Het ls een positief punt De nederlaag stelt me natuurlijk teleur. Wu zijn gekomen om te winnen, niet om te verliezen. Aan excuses heb ik een hekel. Die liggen me niet Maar het veld was slecht. Het i van grote invloed geweest op on- spel. De Belgische overwinning li- te danken aan de enorme wils kracht die groter was dan de middelen We hadden gebruik moeten maken van de nerveuze stemming in de eerste twintig minuten. Onze grootste tekort koming was dat vanuit de ver dediging te vee| ballen kwamen die gemakkelijk onderschept kon den worden Bennie .Muller, voor de spelers -prekend, kon deze mening moei lijk delen „Oké. dat veld was beroerd. We liepen er allemaal over te klagen, ook de Belgen Voor mil geen excuus, al ls het natuurlek wel een overgang' Trainen op een zacht veld en spr len op ren bikkelhard terrein. Als eigenlijke oorzaak van onze nederlaag zie lk het feit dat de voorhoede te veel ballen kwijt raakte. Gaven wij af. dan kwam de bal meestal direct terug Je kon moeilijk aansluiten en her stellen. Pol van Himst was niet sterk Of de uitslag naar mijn mening ln verhouding is? Een gelijkspel was beter geweest. Voor rust speelden de Belgen sterker maar na de rust kwam ons een doelpunt beslist toe- Enige kleedkamers verder straalde de Belgische keuzehe»-: C-onstant Vandrnstork om zijn listigheid „Nederland liet zich door ons ver rassen. We trokken Tblo terug en gaven Hevlcns meer ruimte. Dat merkten de Nederlanders niet, of te laat op Onze overwinning werd er veilig meer gseteld" Alleen Gerard Bclgholz (nu van Ander lecht) wilde na veel aarzelen als enige opmerking kwfjt: .Jan Mul der speelde te persoonlijk. HIJ heeft eehter een verontschuldi ging: hij stond vaak alleen. De Belgische achterhoede vond ik sterk En verderach. een slecht doelpunt, zwakke scheids rechter. mooi weer en een moei lijk te bespelen terrein..—.". ln de arena worden betiteld. Tegenover hen de duivels In het felrood dat nog dieper werd in de overdadige zon. En die tweeëntwintig ln een arena, die van ouds de ,,Hel van Deurne" heet. Bo vendien was deze wedstrijd de eerste van een reeks van weer honderd. Een première dus en dan wil men er, wat voor première het ook is, wel voor gaan zitten. Da t deden ze dan ook in het stadion, dat met dc term „lekker ge vuld" voldoende Is aangeduid. Maar de Hel schrompelde ineen tot een alap pe- troleumvlammetje waaraan geen dui vel zich zou branden en geen leeuw zich kon bezeren. Het oranje verbleekte en het rood van de Belgen was alleen nog goed om de monnen naar de wangen te stijgen. Ze hadden het zo goed bedoeld, de Belgen. Twee spelers uit de contreien in het rode baadje. Met bussen waren de mannen uit Wacregem, de zondagse klak op het hoofd, en dc mannen uit Antwer pen gekomen om Prudent Bettens en Florent Bohez te zien. En ze kwamen om „den Ollonder" Jan Mulder tegen zijn ploeggenoten van Anderlecht ts zien optornen. Welk een desillusie voor die mannen uit de bussen, en voor alle anderen. In het programma stonden de spelers van België aangekondigd als Les acteurs du match. Men had er niet bij vermeld dat het amateuracteurs waren, die geen mo ment konden doen geloven, dat zij een maandloon wegslepen uit de kassen van hun verenigingen. De Nederlander* trouwens ook niet. En zo werd die Hel van Deurne een verschrikking muur geen heet vuur waarvan de vonken spat ten. Het Nederlandse publiek had in de elfde minuut, toen Mulder naast had ge kopt, ijlings de Zilvervloot doen uitvaren. Maar dat publiek ging na de rust over tot sarcastisch handgeklap om dc lang zame acties van de spelers te onderstre pen. En ze zongen dat ze toch maar lie ver bij moeder thuis waren gebleven. De sfeer van wat eens een hels duel was, was er ditmaal een van berusting met het lot. Van diep medelijden met de Jon gens die niet beter kunnen. Ergen9 op de tribune zat Denis Nevil le, die ook eens de eer genoot het Ne derlandse elftal onder zijn hoede te heb ben Hij dook voor dé wedstrijd eens klaps op. Hij wilde toch wel eens zien wat zijn opvolger ervan terecht had ge bracht. Denis Neville kon na afloop niet eens zijn stereotype volzin van vroeger over de lippen krijgen: „De boya hep koet gespeel". De boys hadden helemaal niet goed gespeeld De rillingen lopen over het lijf als ja denkt dat er een begin is gemaakt met weer honderd van die traditionele wed strijden, die net zo vervelend zijn ge worden als een lintworm, en net zo lang. Voor ons hoeft het niet nog eens hon derd keer te worden. Honderd en een ia meer dan genoeg PLAN GEORG KESSLER: (Van onze sportredactie) MAASTRICHT Bondscoach George Kessler heelt een plan ontworpen dat voorziet in de training van talentvolle jeugdspelers. Naur zijn mening gunt te veel jong talent In ons land verloren doordat er niet voldoende aandacht aan wordt besteed. Om dat le voorkomen acht hij het noodzakelijk, dat er In de verschillende delen van bet land trai ners door de KNVB worden aangesteld, die slch voornamelijk met de training van Jonge talentvolle spelertjes gaan belasten. George Kessler wil deze ver delen in twee leeftijdsklassen, namelijk van 12 tot 14 en van 14 tot 16 Jaar. Voor jongens uit deze leeftijdsklasse, die op grond van hun capucltelten daarvoor worden geselecteerd, komt dan een ceiv trale training.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9