Fantasierijke UVS-aanval breekt Roodenburg-defensie Afdelingstitel na duel met voor AFC Hillegom Betaald voetbal in vogelvlucht VIER TREFFERS EN TOEN WAS HET AFGELOPEN Roodenburg is uitgeschakeld Pure reclame voor het amateurvoetbal Daden Derde en feiten uit Leidse Derby PRACHTIG WERK VAN BLAUWWITTE BEFENSIE T PAGINA 10DE LEIDSE COURANT MAANDAG 17 APRIL 1967 BLAUWWITTEN TONEN KLASSE IN „WEDSTRIJD VAN DE WAARHEID Koren heeft na een rush langs Van Weer- lee scherp voor het doel getrokken. Wally van Schooten plaatst zijn schoen achter de bal en voor doelman Keereweer iets heeft kunnen uitrichten slaat het leer tegen het net. Het was de eerste treffer, het be gin van een prachtige Links rechtsback De Jonge, die het in de eerste helft bijzonder moeilijk had tegen v. Schooten. Een waarlijk groots spelend UVS heeft gis teren in de Kikkerpolder met recordbezetting bijna 11.000 toeschouwers een derde greep van Roodenburg naar de voetbalhege monie in Leiden verijdeld. 40. Het is een uitslag, waarmee resoluut de schaduw over de magere en wat gelukkig bevochten 21 overwinningen is weggevaagd. Er is na gis teren geen twijfel meer mogelijk. UVS is voorlopig onbetwist de sterkste club van Leiden; de meest verstokte Roodenburg-fan zal zich hierbij neer moeten leggen en zal kunnen beamen wat Roodenburg-voorzitter Henk Uiterdijk na afloop zei: „We weten nu wat ons te doen staat: gewoon beter zien te worden dan UVSIsaac van Weerlee, de aanvoerder van de kranig naar de ama-r teurtop doorgestoten Leiden-Noord bewoners, die in de tweede krachtmeting UVS ïh'et een kopbal in eigen doel de winst in handen speelde, zal zich geen enkel verwijt meer behoeven te maken: de derde wedstrijd tus sen UVS en zijn op revanche beluste team is de wedstrijd van de waarheid geworden, want dit UVS heeft geen „hulp" nodig om kampioen te kunnen worden. Het was gewoon beter, zoals zijn voorzitter durfde bekennen. Naar ons gevoel zelfs veel beter; een klasse wellicht, want in de rust kon men het al als vaststaand beschouwen, dat UVS zou gaan winnen. Een enorm hoog tempo, verrassend en fantasierijk aanvalsspel zo hebben we het dit seizoen nog niet gezien van de blauw- witten het waren de wapenen waarmee Van Weerlee en de zijnen op de knieën ge dwongen werden. De Roodenburg-aanhang wérd er stil Van. De sterke Roodenburg-defensie, op trainer De Vos zijn hele strategie en Wally gebouwd heeft „laat ze maar rustig komen, ze lopen zich wel vast" heeft het gisteren niet kunnen hou den. Murw gespeeld met dikwijls bril jant aanvalsspel, waaraan zelfs rechts- Gevoelige knauw Na de rust, welke door scheidsrech ter Keizer punctueel na tien minuten werd beëindigd, kwam Roodenburg er In de korte driehoekscombinaties hoegenaamd niet meer aan te pas. back Balkenhoven met veel succes paste de rappe Van Schooten uitste- Kregen Van Leeuwen en Den Os voor deelnam, moesten de nerveuze blauw- kend en bovendien zorgde de kleine de onderbreking soms nog een schiet- Noordwijker voor de openingstreffer, kansje, in de tweede speelperiode heeft een keurig doelpunt, waardoor de ban geen Roodenburger meer een kans definitief gebroken werd en het toch gehad. UVS bleef storm lopen en vol- zwarten viermaal capituleren. En vol komen terecht, want tegen de snelle met veel fantasie uitgevoerde combi naties van UVS was op den duur geen al niet grote zelfvertrouwen van doel- komen verdiend slaagde Désar, die kruid gewassen. Een kwartier slechts hield Roodenburg stand en toen zakte kreeg. Helaas moest Van Schooten door Kantebeen de ind Sport—SC Cmmbuui AlkmaarFlndboi de onder- zich even voor het rustsignaal laten te vijzelen. Er had misschien nog meer Ruim een kwartier in de" tweede helft moe9t de goed functionerende Hillegom- vervangen, omdat hij bij het trappen ingezeten voor UVS, maar toen het achterhoede capituleren voor een kopbal van linksbinnen Prins, die doelman Mug van de bal een spier verrekte, want eenmaal 40 was, na de laatste ma- I (heel weinig in actie) kansloos passeerde. Dat dit doelpunt de beslissende slag met de komst van Fasel op de linker- gistrale treffer van Désar, toen de voor Hillegom zou betekenen, stond toen reeds bjj voorbaat vast. Uit het voor speeld als nooit tevoren dit seizoen, vleugel was ook een stuk raffinement Roodenburg-defensie met uitzondering I die t(Jd vertoonde spel kwam duidelijk vast te staan, dat het elftal, dat een doel- Trainer Piet Kantebeen kon er helaas verdwenen uit de aanval. Met Van van uitblinker Klinkhamer, Van Hen- punt zou scoren, als uiteindelijke overwinnaar het terrein aan de Leekstraat zou geen getuige van zijn, want zondag- Schooten was wellicht de score nog sen en Van Weerlee, aan het einde verlaten. Een doelpunt, gescoord met een weinig geluk, omdat linksback Endema morgen streek hij op doktersadvies hoger geweest, want rechtsback De van haar krachten was, leek de (Turnen h*akj«« t ZFC—Roda JC eindelijk de passjes waar hij bijna een seizoen lang op heeft gewacht twee doelpunten waren er het directe re sultaat van terwijl door de actieve rol van Kantebeen op het middenveld Koren zich veel actiever in de voorste gelederen kon gaan roeren. Een zeer goede partij speelden ook Teske iedere bal naar de rechtervleugel ge speeld kwam terug als een kansje Schooten. Door de zware nederlaag tegen UVS is Roodenburg nu uitge schakeld voor het kampioenschap In het gunstigste geval kan de club van Leiden-Noord nog twee punten behalen tegen Unltas, maar door een beter doelgemiddelde van de competitie zal UVS dap toch kampioen zyn. Zondag a.8. wordt nu In do Leidse Hout de wedstrijd Rooden burgUnitas gespeeld. Wint Roo denburg dan ls UVS, zoals reeds gezegd kampioen, maar wordt het een gelijkspel of een zege voor Unitas dan zal UVS zondag 30 april in Gorcum minstens een ge lijkspel moeten behalen. Indien UVS en Unitas eenzelfde aantal punten in de halve na-competitie behalen dan ls UVS eveneens door een beter doelgemiddelde kam- Klasse getoond „Een van mijn fijnste wedstrij den. Pure reclame voor het ama teurvoetbal". Dat zei na afloop een van de besten In de derde Leid se derby: scheidsrechter Jan Kei-t zer uit Volendam. „UVS ls voor uitgegaan by vorig jaar", aldus de arbiter, die vorig jaar ook UVS Middelburg, een wedstrijd voor het landskampioenschap floot. „Vorig jaar speelde UVS tot het strafschopgebied van Middelburg uitstekend, maar in de afwerking faalde het. Ze kunnen nu doel punten maken. Een club, die voor treffelijk voetbal speelt. En wat een tempo, vooral voor de rust Scheidsrechter Jan Keizer, dlo gisteren een van zijn laatste wed strijden In het amateurvoetbal floot onlangs floot hij drie goe de trials voor het betaalde voet bal zei ons ook, dat hjj geen lastige middag gehad had. „Ik heb vanaf het begin de voordeel- regel kunnen toepassen. Het was een bijzonder sportieve wedstrijd en lk heb geen moment de be hoefte gevoeld om er de rem op te zetten «F"1- 1 stander, wat in de 5e minuut resul teerde in de eerste corner. Deze lever de vooralsnog geen resultaat op, maar toonde wel aan, dat de achterhoede van Roodenburg bijzonder nerveus was. Nervositeit vooral bij doelman Keere weer, die een harde inzet van Désar, waarbij deze zwaar gehinderd werd, niet onder controle kon krijgen. Pa niekerig heen-en-weer getrap besloot B. de Jonge met een lange trap. Even daarvoren had dezelfde Désar, die weer als vanouds speelde, applaus ontlokt aan de vele toeschouwers. Op spectaculaire wijze schoot hij de bal, achterover zwevend op doel, maar dit schot verwerkte de blauw-zwarte doel man beter. Open gereten UVS bleef aandringen. Met intelli gente en snelle combinaties, met name tussen Désar en Kantebeen, werd de Roodenburg-achterhoede open gereten. Op 't middenveld werden deze spelers uitstekend gesteund door Koren en Leget, welke laatste zijn aanvalsleider van een fraaie pass voorzag. Op de rand van buitenspel ontving hij de bal en ongehinderd sprintte hij naar vo ren. Met een hard schot, dat Keereweer juist nog tot corner tikte, besloot hij zijn rush. Reden tot juichen was er even later toch. Op rechts kreeg Sjoerd Teske in de 14e minuut een corner te nemen. De bal bereikte Aad Koren, die Wally van Schooten een niet te missen kans bood. De kleine linksbuiten maakte er dankbaar gebruik van. Hard en on houdbaar schoot hij de bal tegen het net (10). UVS leidde en wilde haar voor sprong graag zo snel mogelijk ver groot zien. Van tegenaanvallen was nauwelijks sprake. Ijverig waren Sam den Os c.s. wel, maar het verrassende element ontbrak. Alleen Van Leeuwen gelukte het een schot in te zenden, doch Sloos redde fraai. Mede daardoor waagde rechtsback Balkhoven zich af en toe naar voren. Samen met Teske bouwde hij een mooie aanval op, die hij zelf met een schot mocht besluiten. Te zacht ech ter om Keereweer te verschalken. Dat deed Désar wel, maar zijn doelpunt werd wegens buitenspel van Koren afgekeurd. Op de linkervleugel was Van Schooten zeer snel en beweeglijk. Eén van zijn voorzetten werd door Van Weerlee grandioos gemist, maar Teske was te ver achtergebleven om er van te profiteren. Wipballetje Even later was hij actiever. In de 35e minuut werkte hij zich fraai door de defensie heen en met een wipballe tje verschakte hij verrassend doelman Keereweer, die de bal nog met de top pen van zijn vingers aanraakte (2 0). Teske werd hierbij even gebles seerd. Inmiddels liep ook Van Schoo ten te hinken en hoewel hij zich nog enige malen in de strijd mengde, liet hij zich even later vervangen door Fasel. Roodenburg kon daardoor tot tegenaanvallen komen. Typerend ech ter was, dat het gevaar moest komen van Klinkhamer, die hard inkopte na een voorzet van Van Leeuwen. Op de doellijn wist Rol te redden. Nog twee De tweede helft was van aanmer kelijk minder gehalte. De strijd was in feite al beslist door de twee goals van Van Schooten en Teske, en Roo denburg kon tegen de solide verde diging niets uitrichten. Daarbij waren de combinaties van de blauwzwarten vaak ook zeer slecht. Het was duide lijk: Roodenburg geloofde zelf nauwe lijks in een positief resultaat. In de Kantebeen, de motor achter de UVS-aanval, is zelf in de slag gegaan. Maar liefst drie Rooden- burgers, Pennenburg, v. Weer- leer en Hensen, springen hem op de huid. verdediging speelde Hensen twee keer gevaarlijk terug. Evenzovele malen was Kantebeen erbij, maar Keereweer graaide de bal weg, waarbij hij bij zijn tweede poging even gebles raakte. De genadeslag kregen de mannen van Leiden-Noord in de 14e minuut. Uit een dieptepass van Kantebeen kreeg Désar de bal. Zwaar gehinderd door Hensen kwam hij te vallen, maar liggend op de grond wist hij de bal toch nog langs Keereweer te schuiven (3—0). Na een uitstekende kans gemist te hebben (alleen voor Sloos schoot hij naast) raakte Sam den Os geblesseerd aan zijn achillespees. Hij liet zich vangen door Martien v. d. Broek Huilend verliet de blauwzwarte valsleider, die weggedragen werd door zijn tegenstanders, het veld. Een sym pathiek applaus begeleidde hem. Belangrijk zowel voor de statistiek als voor het kijkersplezier van de vele duizenden was tevens nog het tweede doelpunt van Gerard Désar, die op nieuw na aangeven van Kantebeen, knalhard van opzij de bal achter Kee reweer ioeg. Het was een „juweel van 'n doelpunt", bij voorbaat een goede compensatie voor de blunder van Fasel, die vrij voor Keereweer onbeheerst naast schoot. i Keereweer een gevoelige knauw telkens „blindelings" gevonden werd i tot 40 op De blauwwitten hebben gisteren ge- het vaantje en probeerde tussen de l buitenspeler Draaisnia de vrye hand liet. Zyn voorzet bracht het Amster- Jonge, die weinig greep had op de valsdrift getemperd. Het was genoeg damse AFC de titel. In de eerste helft heeft Hillegom een unieke kans i kens een hardnekkige griep de baas kleine linksbuiten, kon het in de 2e geweest. UVS had vijf kwartier klasse j doelpunt niet kunnen benutten. Sahupala schoot het leder, nadat doelman Kul- helft vrij goed klaren tegen Fasel. Listige passjes De trainer van de blauwwitten heeft renwel voor hij onder de wol kroop zijn zaakjes keurig in orde gebracht, want donderdagavond na de laatste training liet hij zijn neef Mattie Kan tebeen in het elftal opnemen als ad judant en fourier van Gerard Désar. uiteraard niet op een goud schaaltje af te wegen wat precies het aandeel van Kantebeen winning is geweest, mé vel als vaststaand aannemen, dat Fa. iel niet tot die opmerkelijke rol Kantebee En dan nu de zakelijke toedracht van de derde Leidse derby: Precies om kan 2.30 uur gaf scheidsrechter J. Keyzer uit Volendam het beginsignaal. UVS van bracht door Désar de bal aan het rol- staat geweest zou zijn. len en de lang verbijde wedstrijd was anaf het middenveld begonnen. Het eerste woord was aan Roodenburg, dat door Aat Heymans voor enige gevaar zorgde. Een keer kreeg hij daarbij de hulp van spil Lardé, die gevaarlijk terugspeelde, maar Sloos wist onheil te voorkomen. Al spoedig wist UVS zich te onttrek ken aan de lichte druk van haar tegen- Ruim 2000 bezoekers hebben een bij zondere prettige middag beleefd. Uitste kend voetbal van twee partijen, die bij de uitslag het grootste belang hadden, hebben de bezoekers lange tijd in het onzekere gelaten voordat de beslissende treffer tot stand kwam. AFC, gesteund door een flink kwantum supporters be gon reeds vanaf het begin met een serie aanvallen, die de achterhoede van de thuisclub handen vol werk gaf. Arnoldie en Dorst wisten de eerste stoten op te vangen. Hillegom kon iets terug doen, maar vonden in Lonnee en Van Til ach terspelers met aanleg. Voordat Hillegom gevaarlijk kon worden, had AFC als twee hoekschoppen op z'n naam ge bracht. helden door Dorst onderschept. Hoopvol Geladen spanning op het volgepropte terrein, toen De Ridder (in prima vorm) de bal met een boog voor het AFC-doel plaatste. De Groot zette z'n hoofd tegen 'iet leder en doelman Kuikens was op- niet. Kort hierna zat er meer perspec tief in de Hlllegom-aanval. Een knap uitgevoerde combinatie tussen De Rid der en Sahupala besloot De Ridder met een vlijmscherp schot. De bal suisde naast de rechterstaander. AFC zag het gevaar en drukte Hille gom terug. Een klein misverstand in de Hillegom-defensie bracht de derde hoek schop voor de Amsterdammers. Doel man Vlug stopte de daarna ingeschoten bal op de doellijn. Weer moest Vlug in actie komen bij een hoog ingeschoten hoekschop. Een snel opgaande strijd I dere malen bracht voor Hillegom mogelijkheden. Een trekbal van Jan Sahupala stompte Kuikens tot hoekschop. Een kopbal van Arnoldie, nadat het leder reeds tot twee maal toe was ingeschoten hield Kuikens uit z'n doel. In de 80ste minuut zon Ilillcgom dan de kans krijgen. Snel rukte Sahupala naar het AFC-doel op. Een iels afzwen kende Sahupala schoot de hal, nadat Kuikens z'n doel had verlaten langs het lege doel. Tenslotte maakte Gongrijp er een einde aan, door de bal hoog over het doel van Kuikens te knallen. rig. Hillegom sloeg terug. Er kwamen goede combinaties tot stand, maar ook de hoofdstedelijke defensie liet geen steek vallen. Ook niet toen een vrije trap van Gongrijp doelman Kuikens in lijkheden bracht. De stijlvolle Amster damse goalie wist zich knap uit de ver warde situatie te redden. Hillegom bleet voor het Amsterdamse doel operereen. Er kwamen een tweetal hoekschoppen, die beide door Kuikens werden opge vangen. Terreinvoordeel van AFC bracht een serie A'damse aanvallen. De steed; groter wordende druk bracht Hillegorr. in moeilijkheden. Er kwamen hoek schoppen, het gevaar werd steeds weer de kop ingedrukt door de prima spelen de achterhoede van de thuisclub. Nadat Blokker uit een benarde situatie tf voorschijn was gekomen, kon rechtshal! v. d. Bar niet anders doen, dan de bal huizenhoog over het doel van Vlug tt schieten. Ondanks een sterker AFC kreeg Vlug opvallend weinig werk tf verzetten. Doelman Kuikens moest er te pas komen, hij redde meer- verdienstelijk. Hillegom-defensie blijft overeind Amsterd. vreugde In de 25ste min. kon de Amsterdam se aanhang z'n vreugde uitleven, toen Prins het beslissende doelpunt wedstrijd scoorde. De klap kwam voor Hillegom hard aan. Niet ontmoedigd heben de spelers alles geprobeerd om met AFC op gelijke hoogte te komen. De rood-zwarten namen geen enkel risi co meer, trokken zich met meer man kracht in de verdediging terug. Hille gom zette nogmaals alles op de aanval :a'ei Enerverende en spannende momenter voor het doel van Kuikens, dat i fluitsignaal van de zeer goed leidende scheidsrechter Korver ongeschonden Direct na afloop stroomden de meest IVBHBHI vooral Arnoldie die leugdige Amsterdamse supporters het gelucht toen de bal juist over de deklat .steeds weer een Amsterdammer de voet terrein op, nadat eerst de Hillegoms' 'le scheerde. Verbeten kwam Hillegom nog- dwars zette. De laatste minuten voor de spelers hun tegenstanders hadden gefeli- maals door Blokker en Boom tot het strafschopgebied van AFC. Verder dan een schot over het doel kwam het Gerard Désar schiet voor de eerste keer in de tweede helft raak. Met een sliding heeft Loek Hensen het gevaar nog trachten te keren, maar Désar heeft val lend de bal nog de goede kant op weten te werken. Keereweer is voor de derde maal machte- rust nogmaals een explosie van Hillegom Blokker zette de bal uit een vr(je trap voor het Amsterdamse doel. De Ridder had geen geluk, toen hij de bal ander maal naast knalde. Van Oyen en En dema bleven de situatie eveneens mees ter, zodat deze eerste Bpannende helft werd besloten zonder doelpunten. AFC-offensief Fel begon AFC aan - veede helft. Endema bracht de nr e opluchting toen Draaisma heel gev.-jrlijk dreigde te worden. Blokker en Dorst grepen be kwaam in bfj acties van de snelle Röh- 'iteerd met het bereikte resultaat. EERSTE KLASSE A AFC 21 12 6 3 30 35— DCG 21 11 Hollandia 20 9 Zilverm. 20 De Spartaan 21 Alkm. Boys 21 BVC 20 JOS 20 Hillegom 20 HRC 20 VYB 20 Purmerst. 20 AFC kampioen 27 44—1' 24 36—SiBeni 23 27- 8 6 7 22 34- 4 11 14 5 11 13 22—: 5 11 13 15—! ilcln

Leidse Courant | 1967 | | pagina 10