via-flit maak 'n Bretagne op het ergste voorbereid bij nadering van twee olievelden Weer vrijspraak voor Rotterdamse „spion' DUITSERS ZENDEN ADENAUER ROZEN Huilen heeft geen zin in Vietnam Vis wordt in Parijs niet verkocht Sparen van Esso tijgerjachtkaartjes in heel Nederland een ware rage! Ziekenhuis niet opnemen in A.W.Z. Pasgeboren baby gewurgd Sedert Pasen niet meer aan het werk Verhoor Rus kan enkele dagen duren Grafschenner blijft bezig VRIJDAG 14 APRIL 1987 DE LEHDSE COURANT PAGINA ADVERTENTIE' (Van onze correspondent Lucas Kleyn) In Bretagne kijkt men clag cn nacht naar de wind richting. Is dc wind noord of west, dan komt de ver pestende olielaag onvermijdelijk naar Bretagne. Wordt de wind oost, dan gaat de rommel naar de wijde oceaan. Zuidoost, dan drijft de olie terug naai Engeland. Veel hoop heeft men niet, want als regel is de wind in deze tijd van het jaar noordelijk. Langs de kust van Bretagne bereidt men zich op het ergste voor. Want uit de richting van Brest en het eiland Quessant naderen twee grote olievelden, waarvan de deskundigen zeggen, dat ieder veld zo groot is als heel Parijs. Als dat waar is wordt het ene na het andere strand bedreigt. Het ergste is er momenteel aan toe, het strand van Perres-Guire, na La Baule en Dinard, het derde belangrijkste toeristenstrand van Bretag ne. Het schoonmaken van de stranden is bijna onbe gonnen werk, als men nagaat dat met huidige me thoden van wegscheppen een vierkante meter strand ten volle dag eist. Ook daarom heeft reinigen van het strand op het ogenblik weinig zin, want wat vandaag schoon is, wordt morgen opnieuw bevuild. Radioverslaggevers hebben donderdag op 250 meter de geteisterde stranden gevlogen. Wat him op viel was het geringe aantal vrijwilligers. Minister Fouchet bezocht gisteren het strand van Port Blanc, hij trof er ongeveer vijftig mensen, van wie het merendeel militairen en ambtenaren. Na zijn vertrek vertelde de militaire commandant, dat hij vrijwel machteloos staat. Zijn mannen zitten tot borsthoogte onder de olie en hebben nog steeds geen laarzen of rubber handschoenen. Er zijn wel iswaar voor de bedreigde stranden tienduizend paar laarzen besteld, maar zelfs dat is nog een speld in de hooiberg. ,,Ik ben blij", zegt de commandant, .,dat ik geen vrijwilligers krijg, want door gebrek aan materiaal zou ik niet weten wat ik met hen moest beginnen". Burgemeesters hebben Individueel netten besteld om de oliestroom tegen te houden, maar zitten op af levering te wachten. Ter plaatse gebreide netten breken herhaaldelijk door de kracht van het water. Zelfs Parijs komt de ramp aan de weet. Aanvan kelijk heeft men er op de Parijse vishallen gekheid mee gemaakt. Een spotter vroeg gekscherend: „Mo gen we hier roken?" doelende op het denkbeeldige brandgevaar vanwege de olie. Maar dat lachen is snel verstomd, want de vishandelaren merkten het in hun portemonnee. Het publiek begint het kopen van vis te mijden, we gens angst voor schadelijke gevolgen. Zelfs de ver kopers van slakken krijgen herhaaldelijk te horen of deze schaaldieren, die nooit met zeewater in aan raking komen, niet naar olie smaken. Ook al zeggen de handelaren honderd maal dat de vis tientallen mijlen buiten de kust wordt gevangen, toch neemt het publiek het zekere voor het onzekere en eet voorlopig liever vlees dan vis. Op het strand van Perres Guirec in Bretagne is een persdemonstratie gegeven onder leiding van de Ne derlandse ingenieur De Vries met zijn bekende chemische preparaat cleanosol. Aanwezig waren onder meer verslaggevers van vijftien Franse kran ten, vele persfotografen en vertegenwoordigers van de Engelse en Franse televisie. Voor de Nederland se Televisie Stichting was aanwezig onze landgenoot Hans Zoet De demonstratie is voortreffelijk geslaagd, dank zij de actieve medewerking van de Franse brandweer, die alles in het werk heeft gesteld om water onder druk beschikbaar te stellen. Bij dit water worden kleine hoeveelheden cleanosol toegevoegd. Na de behandeling wordt het bevuilde strand bijna melk wit, de olie wordt opgelost en spoelt weg. Achter blijft een residu dat zeer gemakkelijk kan worden verwijderd en dat geen enkel schadelijk bestand deel bevat. De Fransen toonden zich na afloop bij zonder geestdriftig. Reeds velen werden blij verrast met f 1.000, draagbare TVs en autoradio's! Die jaagt, die wint! Dat is 't device van het legioen dat slaglijsten op de F.sso verkooppunten). De animo h deelneemt aan de spannende Esso Ttigerjacht. Velen zelfs zó groot, dat Esso ijlings kaartjes heeft btjbesteld. hebben de eerste buit al binnen: met 3 dezelfdo tijgers. Meer jachtkaartjes betekent nóg meer kansen, nóg met 2 gelijke tijgors ofmet5gespaarde tjjgcrjachtkaart- meerprijzen! Het enorme prijzen^ag mn f 300.0TO tt jcs. Vooral dat spiral is een waterage! De tijgerjacht- verhoogd tot met minder dan f425.0001 Doemeel JMg jury heeft alleen al in de maand maart een stortvloed mee! Spaar mee 1 Ruil mee 1 Verzamel snel 5 Esso tyger- aan inzendingen verwerkt (zie de indrukwekkende uit- jachtkaartjes met de letters T, V, O, E en K. Officier geeft het niet op ROTTERDAM (ANP) Dc rechtbank i Rotterdam heeft de 38-jarige tech- Isch-inkoper Cor S. uit de Maasstad oor de tweede maal vrijgesproken van hem door het openbaar ministerie laste gelegde spionageaotiviteiten behoeve van de Oostduitse staatsvei- gheldsdlenst. Na een anderhalf uur du- Ie sitting, die achter gesloten deu- plaatsvond, ging de rechtbank gis- «middag in raadkamer, om onmiddel- ultspraak te kunnen doen in het roede proces tegen Cor S., dat binnen jaar voor de Rotterdamse recht- ink heeft gediend. Nog geen kwartier later liet president ir. R. J. Brunner de technisch-inkoper eten dat de rechtbank de door de of- :ier van justitie mr, R. A. Schimmel in laste gelegde feiten niet wettig en rertuigend bewezen achtte. Voorts wees de rechtbank de door de ficler geëiste onmiddellijke gevangen- tming van Cor S. af en gelastte zij e onmiddellijke teruggave van het an- erhalf jaar geleden ingetrokken pas- oort van de Rotterdammer. De officier van justitie had gisteren egen de inkoper 4Vs Jaar gevangenis- traf geëist met een daaraan verbon- len onmiddellijke gevangenneming. Een jaar geleden vorderde mr. Schimmel in het eerste proces tegen Cor S. vijf jaar gevangenisstraf. Na afloop van de zaak verklaarde mr. Schimmel, dat hij de jaar gevange nisstraf had geëist op grond van twee door hem bewezen geachtte gevallen van voorbereiding tot spionage. In zijn nieuwe dagvaardign had de officier Cor S. ook nog twee gevallen van poging tot spionage ten laste gelegd, maar in zijn requisitoir heeft hij deze omschrijvingen laten vallen, zoals hij vertelde. Mr. Schimmel is in ieder geval van plan op nieuw (Het hof in Den Haag had eer der de dagvaarding nietig verklaard) in hoger beroep te gaan van het giste ren uitgesproken rechtbankvonnis. „Ik heb goede hoop dat het hof in Den Haag de zaak nog voor de vakantie zal kunnen behandelen.'De rechtbank zal ik vragen het vonnis zo snel mogelijk uit te werken, zo verklaarde mr. Schimmel. Naar werd vernomen heeft Cor S. gis teren opnieuw voor de rechtbank ver klaard dat zijn onschuldige contacten met de Oostduitsers moeten worden ge zien als een poging om in het Oostduit se staatsveiligheidssysteem te kunnen binnendringen. Volgens eerder door Cor S. bixiten de rechtszaal afgelegde verkla ringen zou hij met zijn Oostduitse con tacten de bedoeling hebben gehad de Ne derlandse BVD te helpen. (ADVERTENTIE) Incident bij Drakensteyn Optreden leden Veiligheidsdienst was onwettig (Van onze correspondent LAGE VUURSCHE. Naar aanleiding het incident tussen enkele, persfoto- tafen en journalisten en twee leden van t veiligheidsdienst van het koninklijk ml* bij Drakensteyn heeft de R V.D. gis mond een communique uitgegeven, lfrin wordt vastgesteld, dat het optreden de veiligheidsdienst begrijpelijk was. 'aar dat daaraan een wettelijke grond ig ontbrak. Fotografen en journalisten werden, toen inses Beatrix in de tuin van Draken- eyn liep, door leden van de veiligheids- enst met honden van de openbare weg erwijderd. De heer W. P. van den Berge n de Rijksvoorlichtingsdienst verzekerde t zowel de schrijvende als de fotografe- Dde pers zich in de omgeving van Dra- 'tstej-n op de openbare weg zal mogen ljven ophouden, en sprak de wens uit it incidenten als die van dinsdag j.l. nnen worden voorkomen. Het ingrij- van de twee leden van de veilig- Idsdlenst van het koninklijk huls ge lde na overleg met de wachtcomman- op eigen gezag. Het hoofd van de leisrecherche, de commandant van de 'ilijqe marechaussee, de chef van de &e gemeentepolitie en de comman- it van het detachement rijkspolitie van deze maatregelen niet op de Op het vliegveld Meisbroek van Brussel gaat het gezin van prins Albert hand in hand. Prinses Paola en de drie kinderen gaan afscheid nemen van de prins, die naar de Filippijnen vertrekt als hoofd van een handelsmissie. MENING S.E.R.: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De sociaal- sche raad heeft de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid afgeraden, het verstrekken van klinisch specialis tische hulp en van ziekenhuisverpleging gedurende het eerste jaar op te nemen in de algemene wet «ware geneeskun dige risico's (A.W.Z.). Aanvankelijk stonden deze verstrek kingen in een beperkte volksverzeke ring voor ziektekosten (B.V.V.), maar toen er in de Tweede Kamer tegen de- B.V.V. grote bezwaren bleken te be an, besloot minister Veldkamp vlak >r zijn aftreden deze twee verstrek kingen over te hevelen naar de A.W.Z. Voordat de A.W.Z. in het parlement ter sprake komt, heeft de sociaal-economi sche raad nog snel een advies uitge bracht. De S.E.R. wijst erop. dat de uitbrei ding van het verstrekkingenpakket niet past in het karakter van de A.W.Z. De ze wet diende immers voor tfe dekking van risico's, die thans niet door een verzekering kunnen worden gedekt en die zulke grote financiële lasten veroor zaken, dat niemand ze kan dragen. Nu men er nieuwe elementen in wil bren gen, aldus de S.E.R.gaat men de struc tuur van de bestaande verzekeringen tegen kosten van geneeskundige verzor ging ingrijpend wijzigen. Men zou #an ook wel eens eerst de mening van die verzekeraars moeten vragen, voordat men tot uitbreiding van het pakket over gaat. De S.E.R. vindt, dat alles nog eens goed moet worden overwogen. Da A.W.Z. kan volgens hem zeer wel zonder de twee genoemde elementen worden in gevoerd. Indien nodig en verantwoord kunnen zij later nog worden toegevoegd. Over de datum van invoering van de A.W.Z. (aanvankelijk 1 juli) staat nog niets vast. MOEDER GEARRESTEERD TILBURG (ANP) Na een minitieus onderzoek waarbij flarden krantepapier een belangrijke rol hebben gespeeld, is de Tilburgse politie overgegaan tot de aanhouding en Insluiting van de 31-jarl- ge ongehuwde serveerster L. den O, ge boortig uit de omgeving van Helmond, verdacht van moord op haar pasgebo- •n zoontje. De vrouw heeft Inmiddels m volledige bekentenis afgelegd. Op 28 maart werd door een gemeen tewerker in het riviertje de Oude Ley Tilburg het lijkje van een pasgebo- i baby gevonden, gewikkeld in kran ten en verpakt in een plastic zak. Sectie wees uit dat de baby kort na de geboor te door wurging om het leven werd ge bracht en dat het slechts korte tijd in het water had gelegen. Een onderzoek leidde tenslotte naar de serveerster, die reeds enkele jaren in een kosthuis in Tilburg verblijft. Tijdens haar bekente nis vertelde zij een tijdlang omgang te hebben gehad met een Tilburger die na het verbreken van de relatie gehuwd bleek to zijn. Voor de gevolgen die zich a -ndienden, wenste hij geen verantwoor ding te dragen. De serveerster wilde uit schaamte voor haar omgeving de zwan gerschap en de bevalling volledig ver borgen houden. Bij de bevalling die in de nacht van 27 op 28 maart plaats vond, is niemand anders aanwezig geweest. Zelf heeft de vrouw het kind in de ran- ten en in de zak gestopt, waarna ze en kele uren na de geboorte per bromfiets naar de Oude Ley is gereden, waar het lijkje in het water werd geworpen. De vrouw is daarop gewoon haar werkzaam heden in een kantine gaan verrichten. (Van onze correspondent Jan Bouwer) RHÖNDORF ..neel zorgwekkend' .jas ook gisteravond nog de toestand van dr. Konrad Adenauer, de 91-jarlge oude kanselier van West-Dultsland en de ere- v Ooralt ter van de Christelijke Democra tische Unie. Vier professoren en zeven artsen deden wat z(j kunnen om het leven van de grijze staatsman te redden. b(j wie een recldief is opgetreden van een verwaarloosde bronchitis, ditmaal ge paard met een gevaarlyke griep die zich over het gehele organisme heeft uitge breid. Dr. Adenauer ligt onder een zuur- stoftent. De wereld leeft zeer sterk mee met het HJden van dr. Adenauer. Paus Paulus zond zijn apostolische zegen. Wensen voor een spoedig herstel kwamen van president De Oaulle en van generaal Franco, alsmede van bondspresident dr. Hoewel de zomer nog moet beginnen, denken de «iodeontwerpers al weer aan de najaarsmode. In het Hiltonhotel te Amsterdam werd gisteren de nieuwe herfstmode van de Engelsman Jean Allen getoond. Op de foto v. I. n. r.t cocktailjapon Carol, diner broekpak Samba en cocktailjapon Frou-Frou. VOORSTEL IN V.S. Ambtstermijn van Paus en bisschop beperken WASHINGTON (KNP) Een Ame rikaanse priester heeft voorgesteld, dat voortaan een Paus voor een ambtspe riode van tien jaar. een bisschop voor een termijn van 8 jaar zou worden ge kozen. Hierdoor zouden ook jongeren de kans krijgen tot Paus te worden geko zen; nu zoekt men bij voorkeur naar een oudere teneinde niet te lang een en' dezelfde Paus te hebben. Het voorstel werd gedran door de be kende Rev. Joseph O'Donoghue, schrij ver van het boek „The Church and the elections". Hij sprak voor de National Catholic Council in de Verenigde Sta ten. Hij bepleit een „representatieve democratie" in de Kerk. Dit kan door terugkeer tot de vroeg-christelijke prak tijk verwerkelijkt worden, toen de keu ze van Iedere hoogwaardigheidsbekle der de Instemming moest hebben van clerus en leken. DE Amerikaanse editie van het weekblad „Life" heeft bekend gemaakt, dat één miljoen kin deren tot dusverre het slacht offer zijn geworden van oorlogshan delingen in Vietnam. Hiervan zou den 250.000 kinderen zijn gedood. Er lopen enkele honderdduizenden voor het leven verminkte kinderen rond, die geen ziekenhuis- of doktersas- slstentie kunnen krygen. Groot opgemaakt en met foto's ge ïllustreerd brengt .Life' 't door Chand ler Brossard geschreven verhaal dat 80 procent van alle Vietnamese kin deren aan dysenterie en Ingewands- ziekten lijden en dat 50 procent van de kinderen momenteel niet meer de leeftyd van zes jaar bereikt. „Hui len heeft geen zin meer ln Vietnam" schrijft Bossard. „Hoe zou u zich voelen, Amerikaanse ouders, als een of meer van uw kinderen in uw ar men sterven als gevolg van deze on menselijke oorlogshandelingen?" In totaal zouden 800.000 Zuid-Vietname- se kinderen als vluchtelingen leven, ver weg van hun ouderRJk huis, of gevlucht wegens vernietiging van hun dorp. Brossard stelt, dat het maar een geluk is, dat de mens niet in staat is de pijn en het leed van een ander te voelen. Hij noemt dat een regel van de natuur, die de mens steun geeft om zijn lotgevallen te een nieuw soort bom afwerpen, die niet onmiddellijk ontploft. Zodat wan neer de luchtaanval voorby is en de mensen uit hun schuilplaatsen ko men plotseling een aantal bommen afgaan die op enige hoogte boven de grond een regen van bomscherven overleven. Maar tegelykertyd meent hy. dat het de mena eigeniyk de-hu maniseert. In een begeleidende reportage van Lee Lockwood, die als Amerikaans fotograaf kans zag via de Noord- Vietnamese ambassade in Havana op Cuba een visum voor Hanoi te be machtigen, wordt beschreven hoe de Amerikanen boven Noord-Vletnam verspreiden die door alles heendrin gen. Ook zyn er bommen die een soort projectielen van de grote van een honkbal verspreiden, aldus schryft Lockwood in „Life". Iedere bom schiet 300 van die honkbal pro jectielen weg die leder in honderden granaatscherven uiteen spatten. Zy dragen de naam van „cbu-spolnter" DEN HAAG, (ANP) De hoofdver tegenwoordiger van Aeroflot in Neder land, de Rua V. A. Gloekhov, wordt ln het hul» van bewaring ln Den Haag nog verhoord, verdacht van een overigens niet geslaagde poging om uit te lokken, dat In het arrondissement I)en Haag hem staatsgeheimen zouden worden uit geleverd. Naar do officier van justitie, die het opsporingsonderzoek leidt, mr. W. J. Kolkert, meedeelde zal het onder zoek door hem en de rijksrecherche nog zeker een paar dagen duren. Mr. Kolkert kon nog geen vryheid vinden om te zeggen om welke staats- geheimen het gaat en tot wie de Rus zich had gewend. De arrestatie van Gloekhov geschiedde in opdracht van mr. Kolkert, die meent over voldoende 1 aanwyzingen te beschikken om Gloek- hov aan te houden. Als het opsporingsonderzoek Is afge lopen zal worden nagegaan of er vol doende gronden zyn om de rechtercom missaris te vragen de verdachte in be waring te stellen. Ontbreken deze gron den, dan zal de Rus op vrye voeten moe ten worden gesteld. Naar mr. Kolkert desgevraagd mee deelde, lijkt het er ln ieder geval nog niet op. dat deze zaak verband heeft of verbindingen ken; met de Italiaanse spl- onageaffalre, waar ook wel is gesug gereerd dat ze zou kunnen samenhan gen mqt de latere aanhoudingen van employés van Aeroflot op Cyprus, in Parys en ln Brussel, die luchtvaartge heimen trachtten te verzamelen. Naar aanleiding van klachten van Gloekhov, dat h(J hy zyn arrestatie zou zyn mishandeld, heeft de officier van Ju- sitle de Rua onverwyid door 'n arts laten onderzoeken. Uit het medisch rapport van de arts Hykt dat de Rus rode stre pen over belde polsen had, die het ge volg zyn van zyn arrestatie. Voorts werd een oppervlakkig wondje gecon stateerd aan z(Jn linkeronderbecn, ter grote van 1 cent. Tevens had Gloek hov geklaagd over pijn aan belde schou ders, maar volgens de officier van justi tie heeft de onderzoekende arts hier geen enkel letsel aangetroffen. Lübke. Maar ook de eenvoudigs bur gers der bondsrepubliek zenden hun ou de kanselier brieven en telegrammen en ook vele bloemen, vooral rozen, de lievelingsbloemen van dr. Adenauer. De zeven kinderen van dr. Adenauer waken om beurten by bet ziekbed. ZJjn oudste zoon Paul, die priester Is, hoeft hem het sacrament der zieken toege diend. De ziekte van de oud-kanselier en hei ernstige verloop ervan hebben de West duit,se bevolking verrast en met bezorgd heid vervuld Men hoorde pas dlnadag dut de oude heer weer ziek was m dat de toestand ditmaal zo ernstig verliep, dat zijn huisarts mevrouw dr. Bebber-Bueh enige professoren van de universiteits klinieken ln Bonn voor consult had ont boden. Vrijdag had dr. Bebber-Bueh haar bejaarde patiënt volledige bedruet voor geschreven. De oude heer was na het paasreces van het parlement nog niet weer op z(Jn bureau in het Bondsd aggebouw versche nen, doch dit had oorparonkeiyk geen vermoeden gewekt, omdat bekend was dat dr. Adenauer druk wenkte aan het derde deel van zijn memoires, dat ln het midden vam mei zal verzohynen en aan de voorbereiding van zyn lentevakantie aan het Comomoer waarin hy op 20 april zou vertrekken. Niemand had er enig Idee van. dat de oud-kanselier to ziek la en het plotse linge besef dat de altijd to gewonde oude staatsman nu wellicht binnen enkele da gen niet meer onder hen zal zijn, heeft vele WestduMzers nu reeds mei diepe droefenis vervuld. (ADVERTENTIE), om sportief uit te rusten NU IN ZEELAND GOES. (AN.P.) Na de vele graf- schendingen viui de afgelopen weken ln Brabant en Limburg, zijn nu ook op de begraafplaatsen in Middelburg en Goes vernielingen aangebracht. Vele grafzerken op beide begraafplaatsen zUn beklad met leuzen als „Heil Satan", „Satan ls God", „Dood aan de Joden" en „Dood aan Wie- senthal". De leuzen en hakenkruLsen op ongeveei 25 grafzerken In Goes zijn vol gens de politie met een viltstift aange bracht De teksten en de schrijf wijze ver tonen dermate overeenkomst met de graf- schennisgevullen ln Brabant en Limburg, dat vrijwel als zeker kan worden aange nomen dat het hier om dezelfde dader gaat. Op de begraafplaats ..Rusthof" ln Leus den op een steenworp afstand van de grens met Amersfoort heeft men van ochtend een witte deur gevonden, waar op met een zwarte viltstift was geschre ven „Orafschenner had niet veel tijd. maar lk kom terug. Groeten uan Van Oeta". In dat deel van het kerkhof waar de deur werd gevonden, liggen ongeveer 1800 militairen begraven, die ln de tweede wereldoorlog zijn gesneuveld, zy behoren tot 16 verschillende nationaliteiten. Op deze begraafplaats hebben vele Russen een laatste rustplaats gevonden. De politie heeft de zaak ln onderzoek.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5