saccidóesoutfofltt tot de camera's inrijden TELEVISIE VANAVOND Critici protesteren tegen afkeuren Nederlandse speelfilm Kunst uit Nepal in Den Haag VLASVELD Dick v. d. Meer: Geslaagde sprong van bureaustoel naar microfoon Impressies voor KRO-radio Nieuw advertentietarief voor Televizier-AVRO-bode Even uitblazen PAGINA 2 DE T.ETDSE COURANT VRIJDAG 14 APRIL 1967 Zorgt en om onze economische toekomst OP een moment dat de politici in meer derheid veel nadruk legden op sociaal-economische vraagstukken, spra ken veel kiezers zich aan de stembus uit voor een drastische hernieuwing van Nederlands politiek bestel. Maar nu in vele politieke kringen de politieke con stellatie in het brandpunt van de be langstelling staat, is de interesse van zeer veel burgers in de eerste plaats ge richt op de sociaal-economische toe komst van de natie. Van het kabinet-De Jong verwacht de turger dan ook niet In de eerste plaats Jwaarin we dus met mri Cals van rtening verschillen) spoed achter staat kundige herzieningen, maar een beleid dat duidelijk gericht is op het beveiligen en versterken van onze welvaartsbron nen. Dit in het belang van de eigen komende generaties als ook ten behoe ve van anderen die onze natie helpen Voortgaande op het spoor van prof. Zijlstra zal naar verluidt de nieuwe regering in het belang van Nederlands economische toekomst een beleid ont werpen, dat de inflatiebevorderende tendens in het overheidsbeleid gaat af remmen. Zoals we hier al eerder voor speld hebben, betekent dit dan in elk geval voor verschillende overheidstaken het inkrimpen van verdere budget- aty gingen. blleke opinie zal dit zeker in de naaste toekomst moeilijkheden en wrijving veroorzaken. Nationaal kan evenwel het grote voordeel zijn, dat de economische basis waarop ons welzijn staat, weer gezond wordt. De slagen die de werkgelegenheid in bepaalde sectoren krijgt te verduren en de ver velende sociale gevolgen ervan, tonen wel aan dat het hier en daar de laatste jaren fout gegaan is. En dat valt niet altijd te wijten aan een verkeerd be heer en ook niet altyd aan de con sumptieverruiming afremmende politiek. Zonder die politiek zou de toestand bij voorbeeld over een paar jaar nog gro tere ongelukken tot gevolg gehad kun nen hebben. Het is nu eenmaal een feit, dat de welvaartspolltlek van de laatste tien jaar voor de kwetsbare onderdelen van het particuliere bedrijfsleven te veel risico's heeft meegebracht. Bij vermin dering van de exportkansen of bij ver zadiging van de binnenlandse markt, blijkt het economische weerstandsver mogen te gering en moet men overgaan tot werktijdverkorting, drastische ver mindering in het personeelsbestand en, in de ergste gevallen, zelfs tot sluiting. het kabinet onder druk gezet concrete voorstellen om het economisch perspectief en daarmee de werRgelegen heid weer te verbeteren. Het Nederlands Katholiek Vakverbond wil 't oprichten van 'n rijksdienst voor de industrialisatie met vérgaande bevoegd heden. Ons grootste particuliere bank concern, de Algemene Bank Nederland, doet de suggestie dat de overheid door fiscale faciliteiten de investeringen weer gaat stimuleren, in feite dus op herstel van dp investeringsaftrek en van het recht om vervroegd af te schrijven. Omdat ook een rijksdienst vooi industrialisatie uiteindelijk moet lelden tot plannen die geld gaan kosten, hebben de beide suggesties enig verwantschap. Ze gaan van de schatkist 'n offer vragen en dat op een moment, dat de grootste zorg van de minister van Financiën al is hoe hij het nationale tekort zo klein mogelijk kan houden en hoe hij het economisch verantwoord kan dekken. NU is het saneren van de werk gelegenheid natuurlijk wel een offer waard; een groot offer zelfs. Een pro bleem is evenwel dat een groot deel van de klaarliggende overheldsplannen ook werkgelegenheid bevorderend zijn (wo ningbouw, wegenaanleg, Investeringen bij het onderwijs) zodat het zoeken naar ruimte voor investeringsfaciliteiten daar weer averechtse gevolgen zou kunnen hebben. In elk geval zullen de investerings- facillteiten dan beperkt moeten blijven voor gevallen waar reëel ten behoeve van de werkgelegenheid geïnvesteerd gaat worden en dan liefst alleen daar waar de baten niet van korte duur zullen zijn. We denken dan bijvoorbeeld ook aan de gevolgen van de werktijdverkorting door automatisering die eerlang wel weer aan de orde zal komen. De werkgelegen heid moet nu op wat langere termijn bekeken worden; de zorg om onze eco nomische toekomst moet er niet een zijn die alleen gericht is op de problemen van vandaag. Anders weegt morgen de last voor de komende generatie dubbelzwaar. AMSTERDAM. „Wij protesteren tegen het afkeuren van „Ongewijde aarde", de Nederlandse speelfilm, die nota bene met steun van de overheid tot stand is gekomen. Wij dringen aan op snelle afschaffing van alle film censuur". Een telegram met deze tekst is verzonden naar de minister van Bin nenlandse Zaken, Het is ondertekend door B. J. Bertina, Rein Bloem, Jan Blokker, Kinus Ferdlnandusse, Roelof Kiers, Plm de la Parra, Nico Scheep maker, Martin v. Amerongen, Nouchka van Brakel, Louis van Gasteren, Wim van der Linden, Lily Veenman, Wim Verstappen, Ellen Waller, Jan Vrijman en Mat van Hensbergen. Reden tot dit telegram was het feit, dat de centrale commissie voor de film keuring de Nederlandse speelfilm „On gewijde aarde" van Jef van der Heyden ontoelaatbaar heeft geacht voor het Nederlandse bioscooppubliek. Deze film van de In Beetsterzwaag wonende Jef van der Heyden, die over twee weken in première zou gaan, mag van de keu ringscommissie niet in roulatie worden gebracht. Dit is de eerste maal dat een Nederlandse hoofdspeelfilm door de keu ring wordt afgewezen. Volgens de film keuringscommissie zou niet genoeg pië teit betracht zijn ten opzichte van over ledenen. DEN HAAG Na de historische kunstschatten uit dc Sovjet-Unie gal binnenkort in het Haags Gemeente museum opnieuw een interessante en voor Nederland nieutoe collectie his torische kunstvoorwerpen van vreemde bodem worden tentoongesteld. Het zijn de. kunstschatten uit Nepal, het konink rijk in de Himalaya, het geboorteland van Boeddha. In deze tentoonstelling, die op 26 april door koning Mahendra van Nepal zal worden geopend en waarvan H.M. de koningin beschermvrouwe is, speelt de religie een belangrijke rol. In praktisch alle voorwerpen die getoond worden in totaal ruim 100 vindt men reli gieuze elementen en symbolen; zowel in de sculpturen in steen, brons, hout, ivoor en klei als in de gouden voorwerpen, die bfl de huiseiyke eredienst werden ge bruikt. Bovendien zyn er geïllustreerde hand schriften, zoals byvoorbeeld het boek over de diergeneeskunde. Deze hand schriften zyn byna alle in het Sanskriet. Opvallend zyn de vele edelstenen die men aan de plastieken vindt; diamant- splinters, robijnen, smaragden, saffieren, granaten en turkooizen. De catalogivan de tentoonstelling, die eerder tc zien was in Villa Htlgel in Essen, werd samengesteld door prof. dr. E. Waldschmldt uit Göttingen, die meer malen ln Nepal verbleef. Het ls een stan daardwerk op dit gebied. Men vindt er alle kunstwerken die ln het Haags Gemeentemuseum worden vertoond ln afgebeeld en van een deskundige toe lichting voorzien. Volgens de maker ig de ruim ander half uur durende film juist uit piëteits- overwegingen gemaakt. Zijn piëteit gaat echter uit, zo deelde hij ons mee, naar diegenen die het slachtoffer werden of worden van een bepaalde situatie in de Katholieke Kerk, die bepalend Ls of Iemand al dan niet in gewijde aarde begraven mag worden. Naar zijn mening wordt niet geöold met lijken. In de film komen drie niet zichtbare doden voor. De eerste wordt op zeer plechtige wijze begraven; de tweede wordt slechts zeer vaag aangeduid en de derde, een dood geboren kindje, wordt met alle piëteit behandeld. De regisseur zei de film te hebben gemaakt in de overtuiging, dat hij alle eerbied heeft betoond, voor welke overledene dan ook. ADVERTENTIE RIJSCHOOL VOOR ALLE RIJBEWIJZEN Rolling Stones in Warschau Traangas en wapenstok contra tieners WARSCHAU (Reuter) De Poolse politic heeft gisteren van de wapenstok en traangas gebruik moeten muken om duizenden wild geworden tieners uiteen te slaan, die. overigens tevergeefs, het Palels voor Cultuur in Warschau tracht ten te bestormen om een glimp op tc vungen van de Britse beatgrocp ..The Rolling Stones", die daar een uitvoering In de zaal was het een hels lawaai. Rond 3000 jongens en meisjes schreeuw den, sprongen en floten daar bijna een uur lang. Politiemannen hadden het plein voor het paleis al geruime tijd voor de Rolling Stones zouden arriveren, afgesloten. De herrie begon pas goed, toen dc bus met de vijf musici het plein opdraaide. Rond duizend tieners zetten de aanval in en probeerden de politie- versperringen te doorbreken. De Rolling Stones zullen zoals bekend morgen in Nederland aankomen, waar ze 's avonds optreden in de Haagse Hout- rusthallen. Het organisatiebureau Paul Acket verwacht, dat daar rond 9000 Jon geren het publiek zullen vormen. NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Sluiting Rond Drakensteyn zijn ploegen van N.R.U. en N.T.S. druk b ezig met de voorbereiding van en besprekingen o bekendmaking van de geboorte van het prinsenkind. Op de foto een deel van de N.T.S.-ploeg: van links naar rechts: Ageeth Scherphuis, presentator Joop van Zijl en Car el Enkelaar, hoofdredacteur van het N.T.S.-journaal. Met Concertgebouworkest op tournee door V.S. (Van onze omroepmedewerker HILVERSUM. Op uitnodiging van de Nederlandse Orkest Stich ting „Het Concertgebouworkest" zal Dick van der Meer van de KRO de tournee van een maand naar de V.S. en Canada, voor zijn omroep meemaken. Sinds 1958 werkt Dick van der Meer als samensteller van klassieke mu ziekprogramma's bij de KRO. Aanvankeiyk leek het er niet op, dat hij zijn toekomst in de muziek zou vinden. Deze in Utrecht geboren KRO- man behaalde ln de Domstad zijn mulo- en hbs-dlploma, het diploma gemeen te-administratie I, werkte op de se cretarie van Amstelveen, maar nam in zijn vrije tyd pianolessen by Joop Stringa en op het Amsterdams con servatorium. Van jongs af aan was hij een verwoed discofiel, die over een prachtige platenverzameling beschikte. In zyn achterhoofd speelde altyd het plan om mettertyd de ambteiyke bu reaustoel te verwisselen voor een cre atieve functie ln het muziekleven. Deze kans kwam toen hij solliciteerde op een KRO-advertentie, nu negen Jaar geleden waarin een medewerker werd gevraagd voor het samenstellen van muziekprogramma's. Uit de ruim vierhonderd sollicitanten kwam de naam Dick van der Meer te voor- schyn. In de nieuwe werkkring kwa men niet alleen zijn muzikale voorop leiding, maar ook zijn ervaringen op het „ambtelijke vlak" hem uitstekend van pas. Al spoedig werkte hy mee aan de samenstelling van vele platen- programma's, schreef teksten voor de Reclame op Ned. II dit jaar niet goedkoper (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De heer drs. G. J. Smeekes, adjunct-directeur van de STER (Stichting Ether Reclame) acht het uitgesloten dat nog dit jaar een her ziening van de tarieven voor reclame spots op het tweede net kan worden doorgevoerd. De advertentie- en recla mebureaus hebben hierom gevraagd omdat uit de onderzoeken blijkt, dat nog geen 10e deel van de bevolking re gelmatig naar het tweede net kijkt. In de offertes voor de tweede helft van 1967 is door de STER geen zendtijd voor tv-reclame voor alcoholhoudende dran ken geresefveerd, aangezien de Recla meraad het nog niet eens is over deze problematiek. Schiphol uitgeleide gedaan door de Amsterdamse politiekapel. Da grote trajecten in de VS zoals New-York-Rochester en Chicago-Mon treal worden per vliegtuig afgelegd. Maar de andere reizen naar de vele Amerikaanse steden worden in com fortabele Greyhoundbussen gemaakt. Het beroemde Cleveland Orchestre onder leiding van George Szell zal de Amsterdamse collega's een speciaal concert aanbieden. In elk geval wil Dick van der Meer de nieuwe Metro- politanopera gaan bezoeken en zo mo- geiyk een interview maken met Leon- tine Prince, die de hoofdrol zingt in Barber's opera „Antonius en Cleopa tra". Voorts gaat hy interviews ma ken met bekende Amerikaanse diri genten en critici. Tydens de 21 uitvoeringen van het Concertgebouworkest in de States zyn diverse muziektempels te klein om de enorme schare belangstellenden toe gang te kunnen bieden. Zq die geen kaartje kunnen bemachtigen zullen buiten de gebouwen door middel van luidsprekers toch de uitvoeringen van de Nederlandse musici kunnen volgen. Een feestelijk slot van deze geweldige tournee vormt het galaconcert, dat het Concertgebouworkest op 17 mei, aan de vooravond van de Nederlandse lag de vooravond van dc Nederlandse dag al geeft. Dit concert zal worden bij gewoond door H.M. de koningin en prins Bemhard. Enny Mols-de Leeuwe speelt 2 „Falklandjes" De KRO zendt vanavond via Neder land 2 twee Falklandjes uit, die wor den voorgedragen door Enny Mols-de Leeuwe. Deze korte vertellingen van Herman Heyermans zijn getiteld: Aan- zoen en Catarrhus. Het eerste verhaal is de geschiedenis van een huisvader, die enthousiast thuiskomt met het be- zijn ongetrouwde dochter eindelijk een huwelijksaanzoek heeft gekregen. De vader komt even wel niet aan het woord, omdat ma en dochter hem overladen met vërwijten, omdat hij een kwartier te laat is STER Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort A VBO 19.00 uur: Popeye. tekenfilm 19.05 uur: nie thunderbirds. t.v.-serie NTS 20.00 uur: Journaal AVRO 20.20 uur: Televizier. actualitei tenrubriek 20.45 uur: The Dean Martinshow 21.30 uur: Voor de vuist weg. amusementsprogramma VARA 21.00—22.30 uur: Stereoconcert door het Omroeporkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, platenprogramma Radioprogramma 19.15 Lezing, 18.20 Zendtijd politieke partijen, 18.30 Jazz-rondo, 18.50 Informatie, 19.00 Voor jonge mensen, 19.30 Kunstkroniek. 20.00 Nieuws, 20.05 Het proces Van der Lubbe, klankbeeld, 20.30 Licht Instrumentaal kwar tel, 2» 45 Gesprek: VARA: 21.00 Mod. en klnss. TELEAC 22.30 uuri Kernfysloa (Vf) 23.00 uur: Sluiting nederland ii T.V. morgen STER Reclamcuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort KRO 20.05 uur Twee Falklandjes van Heijermans toneel 20.30 uur: Groei naar vrijheid, documentaire serie 21.00 uur: Bonanza, t.v.-serie 21.50 uur: Onze man in Washing ton. actualiteiten NTS 22.15 uur: Tweede Journaal hilversum ii NRU 20.00—20.55 uur: Gianni Sdricchl, komische opera 22.40—23.20 uur: Avondconcert nederland i STER Reclameuitzendingen om 15.31 en 15.57 uur) NTS 15.30 uur: Nieuws in het kort 15.34 uur: Week Journaal voor gehoorgestoord en VARA 16.00 uur: Geheim agent 86, 16.25 uur: Vrouweiykheden 17.00 uur: Ja zuster, nee zuster, t.v.-serie 17.30 uur: Sluiting '8»r RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00. 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30. 8.00. 8.30. 12.30. 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 actual., 22.55 HILVERSUM II (298 m) NCRV: 19.30 Lezing, NRU: 20.55 Gesprek, 21.15 21.35 Gram., 22.05 Parlemer 22.25 Humanistisch Verbond. 22.30 Nieuws. iinilciincc-i t, 23.20 Radlorama, H-daags 21.30 Morgeru ls het zaterdag, 22.30 Alle rem men los, daarna tot 1.00 gevar. muziek. BRUSSEL Ned. (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten, 18.45 Sport, 19.40 en 20.00 Lichte muziek. 20.30 Amusementsprogr.. 22.15 ochtendgymn.. 7.23 Gram., 8.00 Nieuws. 8.10 Gram., 9.40 Vrouwenkoor, 10.00 Gevarieerd progr.. 12.15 Lezing. 12.27 Land- en tuinbouw, 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws, Journaal. HILVERSUM n (298 m) - .40 Overheidsvoorlichting: Famllf Van Buuren over het verkeer, 12.50 Missh en zending, 13.00 Verzoekplaten v. d. mlli tairen, 14.00 P.M., famllleprogramma, 17.0 Caronca: radio voor tieners. HILVERSUM lil (240 m en FM-kanalen) - NCRV: 9.00 Nieuws, 9.02 Orkestmuziek, 9.3 Muziek van het Leger des Heils, 10.00 Nws 1L02 Velvet Voices, 14.30 Ramblers" Radio- reprises, 15.00 Nws, 15.02 Kiosk, 15.30 Licht platenprogr., 16.00 Nlem 02—18,00 Sportshow 12.00 Hits Express, 13.45 Party. 14.00 I> top. 17.00 Favori Top 40, 16.00 Tips (Van c omroepcorrespondent) operauitzendingen en trad als presen tator op van de bekends KRO-uitzen- dingen „Medaillon" en „Aubade". Het werk fascineert hem en hij heeft nog richt dat hij nooit een dag spyt gehad van zijn overstapje van de secretarie naar de In de afgelopen tijd heeft hij verschei dene grote buitenlandse festivals bij gewoond. Vorig jaar was hy in Praag het avondeten. In de tweede vertelling bezocht daarna de Berliner Fest- woche. Vervolgens reisde hij naar het Edinburgfestival. In samenwerking met de BBC heeft hij reportages ge maakt van de befaamde promenade concerten van sir Henry Wood. Reisbrieven Maar de uitschieter is nu toch wel die reis van ruim een maand met het Concertgebouw Orkest naar de VS en Canada. Hij neemt een draagbare op nameapparatuur mee, om in de komen- gaat het om de spraakverwarring, die kan ontstaan, wanneer leken zich pro beren uit te drukken in medische vak termen. De beide Falklandjes worden geregisseerd door Frits Butzelaar. Ned. II, 20.05 uur. Simple Symfonie op radio de weken de KRO-luisteraars te kun- wordt gegeven door het Omroeporkest onder leiding van de dirigent Roberto Benzi. Uitgevoerd zullen worden de Simple Symfony van Benjamin Britten, Peter en de Wolf, naar een Russisch sprookje, opus 67 van Serge Prokoviev. Het verhaal zal worden voorgedragen door Conny Stuart. Tenslotte volgt Muziek bij Alphonse Daudets drama l'Arlésienne van George Bizet. Hilv. I, 21.00 uur. vertellen van zijn belevenissen. Het worden merendeels gesproken reisbrieven van ca. vijf minuten, die de KRO-radio elke dinsdag- en zater dagavond om 18.55 uur uitzendt. In New-York heeft Dick alstudiofacili teiten geclaimd bij de NBC. Zijn eer ste radioverslag maakt hy op de vlieg reis naar Amerika. Het 135 man tel lende gezelschap wordt op 20 april op Wim Kersten toont een overzicht van zijn werk van 1966 olieverf, goua ches en tekeningen van 15 april tot 6 mei in kunstzaal Vlieger, Amstel 46 Amsterdam, dan uw en mijn bescheiden kinderen waren, ook al blijft die prinses gewoon huiselijk thuis. ,,Het medisch team treedt aan" stond met kapitale letters bonen een foto over drie kolom breedte. De dikke Van Dale geeft als verklaring voor het woord aantreden: verzamelen, bijeenkomen op een aangewezen plaats I en zich in het gelid opstellen. Een vrouw en drie mannen met op- 14*IKffc BT W eengcklemde kaken en ernstig gezicht sfaan in slagorde klaar, klaar voor het m I karwei. Nu nog de mouwen opgestroopt Beschuit met muisies cn het f°to-°ncierschrift zou kunnen iu<- J den: Zij zullen dat varkentje wel eens ssen. Elders heten deze deskun- ZO'N geboorte non een prinselijke baby heeft heel wat voeten in de aarde. Eerst was het ons eigenlijk niet eens zo opgevallen. Die beschuiten met muisjes voor de .schooljeug en de ka nonschoten, dat weet je jezelf nog te herinneren van Beatrix' geboorte, niets bijzonders dus. Al die belangstelling rond Drakensteyn leek ons fijn. Maar dan las je wel weer in een overzichtje, waaruit bleek hoe destijds rond Julia na's eerstgeborene dezelfde opgewonden toestand heeft geheerst. Dat doet even zeer een gordijntje, datuit een zolder raam naar buiten tochtte of de nieuwe pet van de tuinman bij gebrek aan be ter tot groot nieuws werden verheven. Maar vanmorgen toen ik de krant uit de brievenbus haalde, besefte ik opeens dat de bevalling van een prinses toch wel een heel andere aangelegenheid is digen met een hoofds gebaar naar de vrouw, die een kind ter wereld gaat brengen assistenten bij de bevalling". Maar dan nop, vind ik, met zo'n leger tje superdeskundigen aan je kraambed ben je zelf toch nergens meer. Zou je durven zeggen: ,,Niet die natte hand schoen op m'n mooie toilettasje leg gen hoorof „Zuster, zou u mijn plan ten even water willen geven, dat is er helemaal bij ingeschoten vandaag?" mensen in touw waren. Alleen de dok ter maar, en pappa, en later nog de zuster. De dokter mag, die hoort als huisarts een beetje tot de familie. Haar vader acht zij evenzeer onmisbaar voor kopjes koffie. De eerste verzaligde blik op zijn pasgeboren dochter en de ren naar de telefoon om het nieuws aan de opa's en oma's over te dragen. Wan neer je eigen moeder tijdelijk uitge schakeld is behoort er een vrouw over de vloer om de baby te wassen en de boel aan kant te maken. Maar verder ziet zij haar geboorte graag als een knus onderonsje tussen moeder en doch ter. „Nee hoor als dat moet later, met zoveel dokters erbij een baby krijgen, dan zal ik nooit een prinses willen zijn". Maar ze zou als ze per ongeluk toch prinses was, zeker elk kind op een be schuit met muisjes trakteren, dat vindt ze zo'n geweldig gebaar. Haar broertje is wat zuiniger van aard. Voor al die schoolkinderen een beschuit en als het een tweeling wordt wie weet een dubbele portie hakt er nogal in. Eentje per klas en dan ver loten, daarmee geven Beatrix en Claus voldoende uiting aan hun blijdschap oordeelt hij. Het is een groot offer. Hij is dol op beschuit met muisjes en zijn zusje, die ervan gruwt, heeft al een week een leeg sigarendoosje in haar les senaar liggen om hem haar portie feestvreugde veilig in handen te spelen. Toch is het een vertrouwenwekkende gedachte, dat al weken aan de traktatie is gewerkt en dat alles klaar staat. Rest hun één grote zorg. „Als ze nou eens helemaal verkeerd gedacht hebben en er komt helemaal geen baby, waar blijven al die beschuiten dan?" COCKS VAN EIJSDEN HILVERSUM „Geen vast tarief, maar een prijs per 100.000 betaalde exemplaren zal de basis vormen voor de advertentietarieven voor Televizier AVRO-bode als met Pinksteren het sa mengaan van de AVRO en RTN gestal te gaat krygen", zo meldt Expres-Re vue der Reclame. Televizier heeft 590.000 en de AVRO-bode 400.000 abon nees. De tarieven voor zowel dc AVRO- bode als Televizier zullen worden ge baseerd op een prijs van 925 gulden per 100.000 abonnees voor een hele pagina in zwart-wit bij afname van 'n contract voor twee plaatsingen. De consequentie hiervan is, dat ad verteerders die contracten hebben lo pen met de AVRO-bode door de gro tere Televizieroplage waarin deze AVRO-bode terecht komt, meer zullen moeten gaan betalen. Er bestaat ook gelegenheid om deze contracten te an nuleren. De AVRO-bode zal op Televi- zierformaat verschijnen in een omvang van gemiddeld 56 pagina's. Televizier dat naast het programmadeel (AVRO- bode) een louter leesgedeelte van cir ca 63 pagina's zal bevatten, waarvan 40 procent wordt ingeruimd voor adver tenties, zal straks 120 pagina's dik worden. Uit de Hilversumse omroepwereld ver nemen wij, dat de AVRO hoopt straks door deze samenvoeging het ledenbe stand tot minstens 800.000 te kunnen uitbreiden. Aangezien echter daarenbo ven nog 25 procent van de beide bla den in losse verkoop mogen worden ge bracht is er een theoretische kans. dat de totaaloplage de een miljoen bereikt. Biykt echter, dat een groot deel van de Televizier-RTN-aanhang geen AVRO- lid wenst te worden, dan komen de za ken moeilijker te liggen. In dat geval zou bijvoorbeeld de oplage vermin derd dienen te worden tot 't zuiver le denaantal plus 25 pet. van verkoop van losse nummers. Voorts schynt er tussen de omroepen 'n bindende afspraak te be- I staan, dat slechts een bepaald percen- tage van een omroepgids (naar wij me nen 22 procent) uit radio- en televisie informatie en'artikelen betrekking heb bende op de programma's mag be- Het lijkt daarom niet onwaarschijnlijk dat zeer binnenkort, zowel van de zijde der andere omroeporganisaties als van overheidswege een onderzoek zal wor den ingesteld, naar de wijze waarop AVRO en Televizier menen de voorge schreven richtlijnen te kunnen uitleg gen. Insiders verwachten daarvan nog grote moeilijkheden voor de uitgevers an de AVRO-bode en Televizier. (ADVERTENTIE) Gezien het lijstje medewerksters aan Het derde pianoconcert mochten we rustig van een sterbczetting spreken. Zelden zal zoveel talent misbruikt zijn aan een misbaksel ln een stuk als dit spel van Frangois Baslide, dat gisteren door NCRV-tv op het scherm werd gebracht. Het was gebaseerd op het j thema van vele kleuterverhaaltjes: toen Ankie wakker werd, zuchtte ze, j dat ze het allemaal gedroomd had. Wij houden niet van dbt soort stukken. Ze berusten op doodgewoon boerenbe- I drog, hier nog verergerd door quasi- j diepzinnige vertogen -.n een larmoyant slot dat regelrecht aan een ouderwets I keukenmeidenroman ontnomen scheen. I Dat Ank van der Moer zich voor zo'n I hoofdrol leende kan alleen verklaard I worden uit echtelijke trouw ten opzich- I te van regisseur Gerard Rekers. De anderen; we noemen maar geen namen, behoorden zich te generen voor zo'n schnabbel. Waarbij gecon- I stateerd mag worden dat ze allemaal I werk deden op een wijze, die een be tere zaak waardig was. De tweede aflevering van „De Brain- i stormers" was vrijwel even chaotisch van samenstelling als het eerste pro- I gramma. We hebben wél met veel in- leresse gekeken naar de heelden, die I een indruk van de Amerikaanse t.v. gaven. Horribele beelden van commer- j cial-doorspekte uitzendingen. Zijn wij nog beter af. zelfs met TROS of stuk- j ken als „Het derde planoconcert"! Ook de STER heeft "n „top-10 (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Uit het continu-onder- zoek verricht door ROC-marketing Ne derland NV. welk merk de kijkers naar j tv.-reclame zich herinnerden, kwamen in de week van 19 tot 25 maart de vol gende op het beeldscherm verschij nende merken en produkten in de „top tien". Eerste werd Biotex met 28,8 pro cent, Dash 24,3; Homburg 23, De Gruy- ter 17; Bolletje 16,8; Joy 14,5; Omo 14,3; Ajax wasmiddel 13,8; California soep 13 en als tiende Ponds Cold Cream met 12.8. De firma Venz die een week tevoren nog de derde plaats bezette komt thans in deze „ster-parade" niel t.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2