ook VOOR JOU óe kRantentuin TREKPLEISTER VOOR TIENERS Disco-dancing „Boule 7" Hippe haren in de kelder EEN JAAR IN DE VIJFDE MET PIET HEIN OP NIJLPAARDENJACHT ZATERDAG 8 APRIL 1967 In Noordwijk huiverde van de week de lente nog hoven de zee. De boulevard was een soort niemandsland. De Noord- wijkers zelf leken zich verschanst te hebben in de wat henepen straatjes achter de boulevard en de badgasten lieten het afweten. Behalve die ene, die eenzame, die het gehuil van de storm en het gebrul van de zee trotseerde in een koukleumerige kuier langs de duinen. Hoewel het er veel van weg had, dat Noordwijk in afwachting van zonnige zaken, zijn „kop" in het zand tl Voor vluchtelingen in Vietnam oliebollen in de pan Onder dit motto houdt klas A5 van het Rijnlands Lyceum te c Oegstgeest deze week een olie- bollenaktie. De eindexamenkan- dldaten van dit Lyceum staan erom bekend, dat zij by het af- scheid van hun school ieder jaar een originele stunt uithalen- Dit keer willen zy echter iets positiefs doen, en er werd gisteren en van- daag dan ook hard gewerkt om 1000 heeriyke oliebollen te bak- ken, die zij o.a. aan leerlingen m van andere scholen hebben ver- m kocht. Er was by het bakken (de keu- ken van camping „Koningshof' te B Rijnsburg werd gratis ter be schikking gesteld) veel plezier. De spanning van het eindexamen g kon even worden vergeten. De opbrengst van hun zwoegen willen zy graag afstaan voor hulp g aan de Vietnamese vluchtelingen. fiiiiiiiiaiiii gestoken had, ging er achter de door ziltaanslag bedekte ruiten een boel op gekropte energie schuil. Van Noord- wijkers, die na het uitwerken van hun plannen en het voltooien van ver- houwingen, niets liever doen dan het seizoen induiken. Daartoe behoren Bethyl van Wijk, die een disco-dancing „Boule 7" op de Boulevard heeft ge opend en Nic Verwey, die een tiener kapsalon op het Vuurtorenplein is be gonnen. Verschijnselen die Noordwijk tot een zeer 'hippe' hadplaats maken. De disco-dancing „Boule 7" Is vo rige week officieel geopend. Hy ls in de plaats gekomen voor het vroe gere „Poolstar-Piceadilly" en een welkome aanvulling van de ultgaans- mogeiykheden in Noordwyk. Vanaf de boulevard trekt de leuk gedeco reerde glazen afscherming van het terras al de aandacht, alsook de witte letters van de naam „Boule 7". Eigenaar Bethyl van Wijk (25) liep nog wat te ijsberen In zyn spik splinternieuwe bar omringd door 2 in knal-oranje truitjes geklede me dewerkers. die zich vermaakten met de trekspelen in de gang. „Boule 7" heeft een bijzonder knus interieur, waarin kleuren als paars, rood en groen de hoofdtoon voeren. Het pla fond is laag gehouden, in het midden is vóór het dansvloertje een bar, met zitplaatsen, die een mengeling zijn van krukken en kinderstoelen. Be thyl gaf met lichte trots te kennen, dat hy stad en land afgelopen heeft om ze te ontdekken. Duizenden platen Zyn Internationale ervaring weerspiegelt zich op 'n grappige manier in het Interieur van deze disco-dancing. Horecaman van af komst zag Bethyl aanvankelijk zyn toekomst in Spanje, waar hy ca. 70 km. van Barcelona werkzaam was. Het aanbod van zyn ouders om iets met de ruimte van „Poolstar- Piccadilly" te beginnen, deed hem echer weer ln Noordwyk belanden. Maanden plannen maken en drie weken lang dag en nacht verbou wen hebben dit voormalige restau rant een ongekende metamorfose doen ondergaan. Zo'n 150 jonge mensen, voor het grootst deel tussen 16 en de 26 jaar kunnen hier dansen op platen die een dis-jockey draait. Duizenden pla ten heeft Bethyl beschikbaar; naast alle toppers, ook „rhythm and blues" platen en de zgn. „Evergreens". In ,,Boule-7" kun je dansen van de och tend tot de nacht. Je kunt er ies eten en drinken tegen redeiyke prijzen, die 's avonds iets hoger liggen dan overdag. Petjes In de spiegels van de haute-colf- fure-zaak", die de 24-jarlge Nic. Verwey met zyn 22-jarlge vrouw Yvonne dryft, zie Je het Vuurto- torenpleln. Boven althans In zijn .gewone" salon, want sinds kort heeft Nic in de kelder een tiener kapsalon. Als Je het trapje afgaat kom je In een gezellige ruimte, met grote, lekker zittende stoelen. Daar kun je je een kapsel laten aanmeten tegen een prys, die je niet de rest van de week op rantsoen zet en bovendien kom je niet met het gebruikelijk opgeblazen kappers- hoofd bij Nic vandaan. Zit je een maal onder de kap, of moet je even tjes wachten, dan kun je de tyd do den met massa's leuke tijdschriften, met een drankje, dat je of aan de bar kunt drinken of dat je gepresen teerd wordt door Nic's charmante vrouw. Kauwgom, repen chocola, maar vooral de nieuwste make-up kun je in de „kelder" krygen en als Je het nu eens helemaal „chic" wil doen, dan ga je eerst naar de schoon- Bethyl Is van plan maandeiyks verschillende atrakties te organise ren in zyn grappige, grillig gedeco reerde dancing, die niet alleen ban ken, maar ook piepkleine stoeltjes en tafels heeft en deuren van „kist- planken". We gaan een Boule-7-petje uitgeven. Ook af en toe een bandje hier in halen, modeshowsen dergehjke organiseren enfin, regelmatig iets leuks verzinnen" zegt hij in het hal letje van de dancing, dat opgeluis terd is met massief gebrand hout en allerlei tierlantynjes. „Voorlopig ben ik van plan het hele jaar open te biyven. Dus ook 's winters. Het af gelopen weekeinde was het hier ge weldig druk, maar ook geweldig leuk met al die mensen. Ik hoorde in Spanje altyd dat de Nederlandse jeugd zo baldadig was geworden, zo vernielzuchtig. Nou, dat is me ge weldig meegevallen. Ik heb er nog niets van gemerkt". heidsspecialiste, die je voor een riks leuk opmaakt en voor een wat forser bedrag een complete behandeling Kort of sluik mag dan Jong zyn, hy zit N'c, leven al ln het kappersbedryf. zyn opleiding kreeg hij in Parijs, zijn ervaring deed hij In diverse kap salons op, o.m. in die van passa- giersboten. zyn vrouw Yvonne heeft gemerkt, dat de oudere klanten, de wat oudere tieners wel te verstaan, liefst het Mary Quant kapsel hebben, dat met de korte nek-partij. Ook Courrèges oefent nog een geweldige Invloed op de haarmode uit De jongeren geven de voorkeur aan het sluike „recht- toe-recht-aan"-haar was haar in- Een bijzondere service Is ook, dat je vrydagsavonds tot negen uur, na alle gedane arbeid van de afgelopen week, bij Nic. Verwey terecht kan. Een service, die de Leidse tieners nog moeten ontberen. Er zit gewoon niets anders op dan voor hippe haren en leuk uitgaan voortaan maar de bus naar Noordwyk te nemen! WELK LAND? Onze padvinder heeft een verre weg voor zich. Waar- „En nu naar bed", zei tante Joke, toen ze met twee dikke ap pels de kamer binnenkwam. Toen de appels op waren, bracht tante de Jongens naar de logeer kamer boven. „Ook al zo'n grote kamer" zei Plet. In de mooie, moderne badka mer moesten nog even de tanden gepoetst en de handen gewassen worden en toen fyn onder de wol. „Jongens, als er iets is, klop pen jullie dan even op die deur, daar is onze slaapkamer. Maar ik denk dat Jullie slapen als ro zen. En nu: Wel te rusten. Mor gen komt Gérard de hele dag hier spelen. Hy woont in Epen, kent de weg hier heel goed en is één jaar ouder dan Jullie". „Wat Is het hier stil", zei Piet na een poosje. „Je hoort geen auto, geen brommer, niets". Thuis hadden ze een kamer langs de drukke verkeersweg Delft-Den Haag-Rotterdam. Hein sliep al zo wat en was weer klaar „Jammer dat we niet in de kel der mogen rondsnuffelen. Mis- Bchlen zouden we toch nog een onderaardse gang vinden", fan taseerde Plet. „We gaan morgen eens buiten kyken, desnoods aan de overkant van de Geul, daar zijn die gangen misschien niet dichtgegooid. Die Gérard weet er vast .rneer van, dus tot morgen". Meteen draaide Hein zich om en weldra sliep het tweetal aan één stuk door tot de volgende ochtend de wpkker afliep bij oom André. 't Was half zes. Voor hem was het tyd om op te staan, de koeien moesten gemolken worden. De jongens hadden geen idee hoe laat het was maar "t hoofd van oom André kwam even door het kiertje van de deur. „Jongens nog maar lekker doorslapen Tante Joke zal jullie wel om 8 uur roepen". Het werd nu al bedrijvig op de boerderij. Daar kwam de mooie auto van de bedryfslelder de bin- Poes ls erg ver kouden en Hans wil alles voor haar doen om d'r verkoudheid te verhelpen. Ten laatste wil hij haar een hoest- drank toedienen, maar, zoals jullie zien, daar bedankt mies voor. nenplaats opgereden. De lichten flitsten door de kamer. Even la ter hoorde men de kettingen in de stal rammelen en een paar onge duldige koeien loeien, 't Leven was hier in volle gang. Om 8 uur zaten de Jongens, ge kleed in de „werkpakken" aan de ontbyttafel. Oom André kwam al vlug aan, hy was in z'n schik. Er was die nacht een prachtig kalfje geboren. „We zullen de stal moeten uitbreiden als het zo doorgaat", zei hy, zich opgewekt in de handen wryvend. „Mogen we het kalfje zien?" vroegen de jongens. „Ja hoor, 't staat al flink op z'n poten, een prachtbeestje maar de moeder Is ook een beste koe". Zo maakten de jongens ook dit weer mee op de boerderij. Kyk daar kwam Gérard al aan en er werd kennis gemaakt. Gé rard was ook al in werktenue want er was altijd wel 'n werkje op de boerdery. .Tante we wassen even voor u af. We hebben onze bedden ook al zelf opgemaakt". „Wat een makkeiyke logé's heb ik" riep tante Joke biy. Nee maar jullie mogen meer komen". Toen de keuken weer op orde was gingen ze met z'n drietjes op pad. Met grote machines waren oom André en z'n knecht het land aan het omploegen. Daar gingen ze dus eerst kijken. Het golvende landschap was voor de jongens Iets nieuws, jammer dat de lucht zo bewolkt was, er zou die mid dag regen komen. Om 11 uur kwam tante Joke met een mand waarin een ther mosfles met koffie en de nodige bekers het land op. Ook zij had hoge laarzen aan en een hoofd doekje om. Ook de drie jongens dronken mee. Ze kregen er een dikke plak koek bij. Nou. dat „Als het gaat regenen komen jullie wel naar huis. Ik heb een prachtig werkje voor jullie" zei NIEUWE RAADSELS I. Wat staat hier? Ikatjam Al si erna are iat Onto ela atba ar Diti se ento er Hadek ateet Detru iw stekle in. II. De oplossingen insturen aan: Tante Jo en Oom Toon. Krantentuin Leidse Courant, Papengracht, Leiden. Kop en schotel, elerlepel, een zoutvat, een botervloot, een soep kom, een bierglas, een broodmand een sauskom. Na loting won Henri v. d. Sluis, Schoolstraat 10, Zevenhoven het boek. Nog kwamen goede oplossin gen in van: Kinderen v. d. Sluis, Zevenhoven, Theo Koek, Zoeter- woude, Maria v. d. Wereld, Hoog- made, Hilda v. d. Winter, Zeven hoven, Rla Dijkhuis, Hazerswou- dc, Ans Klerks, N. Wetering, Loes v. d. Geest, Oud-Ade, Jos God- dijn. Leiderdorp, Mirjam Goddyn, Leiderdorp, Nellie Kerkvliet, R' veen, Fietje v. d. Hulst, Voor hout, Louise de Frankrijker, Ha- zerswoude, Lydia Bontje, Nieuwe Wetering, Anja v. d. Bos, Stomp- wyk, Annie v. Leyden, Hoogma- de, Trudy Versluys, Warmond, Jozef v. d. Vooren, Warmond, Dorien v. d. Broek, R'veen, Petra Gerrits, Voorschoten, Nla v. Veen, Lelmuiden, Peter Bakker, R'veen, Paula Buters, Warmond, Wim Buters, Warmond, Marjan Sik- klng. Warmond, Tineke Bos, Zoe- terwoude, Janny Freriks, Lelden, Riet v. d. Poel, Oud-Ade, Ria Goossens Leiden, Dorlne Njjssen, Ix-iden, Thea Gijzen, Leiden. Nel ly l'Ami O. Wetering, Elly de Blanken, Oude Wetering, Èlleke Kwakkenbos, Nieuwkoop, Bes Kiinst, Zevenhoven, Lia Duiven voorde, Zoeterwoude, Gerco de Blanken, O. Wetering, Anja vnn Steenbergen, Leiden, Rla Wolvers Rynsaterwoude, Rla v. Seggelen, Lelden, Trudy Smits, Ilnzerswon- de, Elleke Schrijvers, Leiden, An ja Caspers, Stonipwijk, Anneke van Dijk, Zoeterwoude, Cora Smits, Hazerswoude, Maria Der nee, Leiden. Anja van Steenber gen. Leiden, Bertram Wesselman, Leiden, Inge Roozen, Leiden (l»e- dankt voor de mooie kaart).. PLANETEN Je hebt wel eens gehoord, dat onze aarde een planeet is. 'n Planeet is een ster,, die zich net als onze aarde om de zon be weegt. Haar plaats aan de hemel is daarom ook veranderlijk. Wij kunnen aan onze sterrenhemel het best de volgende planeten zien: Venus, die je nu eens als morgenster aan de oostelijke he mel ziet, dan weer als avondster aan de westelijke hemel. Mars met iets roodachtig licht en Ju piter of Saturaue. Inge Roozen, Leiden. Je allereerste dat ze 's avonds bij Anna en Willem sloeg het boek open. verhaaltje krijgt vandaag een plaatsje in de kamer moest komen om het „Oh, een atlas!" riep ze verrast en in de krant. Het is wel kort, maar je geld in te leveren. Ze woonden erg ze pakte het boek van hem af. Vlug hebt het geprobeerd. Bravo! afgelegen van het dorp, in een oude bladerde ze de atlas door en pakte ZWEMMEN vieze woning. Als ramen dienden de de kaart van Nederland. „Hier, hier T gaten in de muur. woon ik!" zei ze .tegen de jongen. De den Daar1 kriig^k^es1*Je kunt er Er kwam een grote jongen voorbij, jongen legde zijn hand op de kaart tB?nC^HefdipJlo™aU"Aeenr Hi<*y vond die Jong» erg aardig, B heb ik al eehaald en nu ben ik want ze kreeg altijd brood van hem. weer terug, met een tas m de ene en bezig voor C, maar ik moet daarvoor °ok deze keer had h« brood bij zich de atlas in zlJn andere hand- nog drie jaar wachten, dan ben ik en ook een boek. Zou hij soms naar (Wordt vervolgd.) pas oud genoeg. We houden veel Bch°o1 gaan? Nee, nee, dat kon niet, wedstrijden. Ik heb nog nooit gewon- want hij kwam altijd om deze tijd DaS allemaal. Tot de volgende week nen. Ik houd erg van zwemmen. en h« had nooit boeken bij zich. De weer- jongen kwam naast haar zitten en TANTE JO en OOM TOON. Irene Grootes, Leiden: HET ARME VARKENTJE Ik ben maar een arm dier En zoek hier overal een mier Ik lust geen prullen en geen zoet Ik voel me hier helemaal niet goed. Ik kan niet dansen en niet springen En de boer kan niet mooi zingen Och wat had hij een verdriet Wat was dat zielig voor die Piet. Ja, zó heette hij Hij was helemaal niet blij Zijn eten vond hij ook niet lekker En zijn baasje was een „kwekker". Hij zei: „die kwekker staat niet stil Hij doet niet eens wat ik graag wil Hy geeft me dit, hij geeft me dat Maar dat was, waar ik niets aan had. En de haan van tokke-tok Die zat de hele dag op stok Dit varken is een guit En nu is het versje uit. Elsje Buil: HET MANNETJE Er was eens een mannetje Die kookte in een pannetje Dat deed hij voor alle dieren in het bos Behalve dan voor Jan de Vos. Jan de Vos, die slimme guit Haalt elke dag wat anders uit Hy ligt altijd maar te loeren Op de kippetjes van de boeren. En dat vindt ons mannetje zo naar Daarom maakt hij voor hem geen pap klaar Als Jan de Vos, nu niet meer steelt Wordt de pap ook met hem gedeeld. Lizzy Pauls: ONTVOERD (voor de groten) Rieky zat op het randje Van de sloep. Ze zuchtte diep. „Het leven is ellendig", dacht ze hardop en keek verschrikt rond. Gelukkig was Anna Anna en Willem hadden haar ont voerd om de reden, dat ze geld nodig hadden. Maar Willem wilde niet wer ken en Anna ook niet en bedelen wilden ze ook niet. Nu moesten Yo- landa en Marieke (die altijd Rieky genoemd werd) voor hen bedelen. Die twee mochten nooit met elkaar praten want Anna en Willem waren bang dat ze ontsnappingsplannen zou den maken. Hoe ze aan dat idee kwa men, mocht Joost weten, want Rieky wist niet eens waar ze was. Dat ze in een ander land was, wist ze wel, omdat iedereen hier een taal sprak, waar Chinees nog gemakkelijk bij Daar kwamen weer een paar men sen aan en Rieky hield haar schaaltje op. Ze schaamde zich dood, zo te moe ten staan. Dit vond ze nog erger, dan Toch zeker al eens een nijlpaard gezien in een dierentuin? Het is echter nau welijks 100 jaar ge leden, dat men voor 't eerst een nijlpaard in 'n dierentuin kon bewonderen. Het eerste exemplaar kwam in 1848 naar Londen in het Re gent Park. Maar hoe het er kwam, is 'n spannende geschie denis geweest. Het was toen 'n tijd, waarinalle Europe se dierentuinen za ten te springen om een nijlpaard. Maar alle pogingen om er een te krygen, wa ren tot dan toe vruchteloos geweest; ondanks goed uitge ruste expedities en geweldige inspannin gen was men er tot dan toe niet in ge slaagd een levend exemplaar machtig te worden. Het nijl paard liet zich eenvoudigweg niet levend vangen. Maar in 1848 beloofde de Egyptische onderkoning Abbas Pascha Engelse consul-generaal, dat hij deze een levend exemplaar zou doen verschaffen. Het Nubische leger werd met de opgave belast om onder leiding van een generaal een levend nijlpaard te vangen. De generaal kreeg de waarschuwing mee, dat 't hem wel eens z'n kop kon kosten, als zijn opdracht niet met succes werd uitgevoerd. 't Nubische leger had helaas geen geluk op z'n nijlpaardenjacht. Of men al valkuilen groef, en uitkijkposten in hoge boomtoppen inrichtte, de nijlaarden waren te slim om zich te laten verschalken Maar eindelijk had een kapitein met een troepje manschappen toch ge luk. Ze werden door een nijlpaardwijfje aangevallen; dit was zo woe;t en gevaarlijk, dat zij het moesten doodschieten. Maar naast het wijfje liep een flink jong. Met grote moeite slaagde men erin het reeds stevige dier in een boot te transporteren (over te brengen). Maar hier ging het beest zo te keer, dat de boot kantelde. De soldaten, hun uitrusting en 't jonge nijlpaard kwamen in 't modderige water van de Nijl terecht, 't Weerspannige dier werd echter weer opgevangen en met ongelooflijke moeite opnieuw in de boot gehesen, waarna de onderbroken reis kon worden voortgezet. Het duurde nog wel een half jaar, voordat men met de lastige lading in Kaïro aankwam. Hier nam de consul-generaal het jonge nijlpaard over en hij was er zo blij mee, dat hij het zelf op zijn verdere tocht naar Engeland vergezelde. Hij bood ook zelf het kostbare dier als een geschenk aan de Engelse kpningin en aan het Engels* volk. Van het schip werd 't dier met een takel op een zware sleperswagen neergelaten en daarna met een extra-trein naar Londen vervoerd. Het ontvangstcomitee bestond uit een groot aantal geleerden en voorname heren, omgeven door een zwerm journalisten. Het nijlpaard staarde met zyn kleine oogjes verbaasd die grote mensen menigte aan, maar in zyn nieuwe omgeving schikte het zich verder zo goed, alsof 't zyn veranderd leven helemaal niet onbehaaglijk vond.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 10