De middenstander gelooft te weinig in zichzelf De Leidse seholeu al voorzien van beschuit met muisjes DINSDAG 4 APRIL 1967 DE LEIDSE COURANT J. VAN ZONNEVELD OP JAARVERGADERING NKOV Voorbereiding jubileumviering op 25 april is in volle gang Het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond af deling Leiden hield gisteravond de jaarvergadering in restaurant Van der Heijden, waarbij als bijzonder agendapunt stond vermeld een causerie van de heer J. van Zonneveld over de toekomstkansen van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer J. C. J. Lam- bermont, las de secretaris, de heer J. van Zijp, het jaarverslag. Dit bevatte naast vermelding van de acti viteiten van het Verbond en een opsomming van mutaties in het hoofdbestuur een aantal citaten uit een bundel: „Verzuchtingen van een ondernemer", rake en vaak geestige kanttekeningen rond het werk klimaat van de middenstander. Vervolgens hield de heer Lambermont zijn traditionele beschouwing over het wel en wee van de Leidse .afde ling. Hij wijdde hierbij uiteraard bijzondere aandacht aan het 60-jarig jubileum op 25 april van het Verbond, dat in Leiden zal worden gevierd met een uitgebreid programma, dat onder meer een eucharistieviering in de Lodewijkskerk, een ontvangst ten stadhuize en een receptie in de Grote Pers (Lakenhal) omvat, alsmede een groot diner in de Stadsgehoorzaal. De federatie in de Bloembollenstreek heeft toegezegd de bloemen te zullen leveren voor de viering van het jubileum. Santos zal de zieken op de feestdag een attentie be zorgen. Van overheidswege alle medewerking: er wordt aan het Levendaal een parkeerterrein gereser veerd voor de gasten van elders. VERKOOPCURSUS In zijn beschouwing maakte de voorzitter de leden duidelijk, dat nog altijd naarstig wordt geijverd voor de oprichting van een middelbare detailhandelsvak school in Leiden. Voorts wees hij op het belang van bloemencorso, lichtweek en Leidato voor de midden stand. Reden tot klagen achtte de voorzitter aanwezig ten opzichte van de steun die de katholieke midden standers hadden onthouden aan de groslijststemming van de KVP. Ongetwijfeld tot veler tevredenheid kon digde hij aan. dat in het komende seizoen een ver koopcursus zal worden georganiseerd, die in verband met de noodzaak van goede ontwikkeling van de opvolgers in de bedrijven van wezensbelang is. De visie van de voorzitter op het komende jaar luidde over het algemeen niet ongunstig. SANTOS-SUCCES Het verslag van de penningmeester, de heer G. C Heemskerk, werd goedgekeurd na de instemming ver kregen te hebben van de kascommissie. In de nieuwe kascommissie werden de heren De Wit en Klarenbosch herbenoemd, terwijl als nieuw lid in plaats van de heer J. N v. d. Geest de heer P. Janson werd aan gewezen. Met een jaaropbrengst van 2112.48 voor het Santos fonds neemt Leiden de derde plaats in binnen de diocesen Haarlem en Rotterdam, een lofwaardig resul taat. De begroting voor 1967 kreeg aller instemming. Bij acclamatie werden de drie periodiek aftredende bestuursleden de heren J. van Zijp, G. Gussenhoven en M. B. van der Klugt herkozen. Tijdens de rond vraag werden verschillende problemen, betrekking hebbend op moeilijkheden in uiteenlopende bedrijfs groepen aan de orde gesteld. De heer C. F. Meerpoel bracht namens alle leden dank uit aan het bestuur ZELFVERTROUWEN De causerie van de heer J. van Zonneveld, die het sluitstuk van de avond vormde, droeg de veelzeggende titel „De middenstand heeft kans". De inleider noemde enkele noodzakelijke voorwaarden om die kans waar te maken. De basis van het ondernemerschap zal moe ten zijn: zelfvertrouwen. Het gebrek aan geloof in zichzelf, dat de middenstand tegenwoordig regelmatig manifesteert, is funest. Voor dat zelfvertrouwen is overigens alle reden: een kwart van de beroepsbevol king van ons land voorziet in zijn levensonderhoud in het midden- en kleinbedrijf, in cijfers uitgedrukt één miljoen. Nog altijd bereiken de produkten de consu ment voor 60 pet via de detailhandel. Het aandeel van de detailhandel in het nationaal inkomen bedraagt niet minder dan het dubbele van de bijdrage die de agrarische sector hiertoe levert. ONTWIKKELING Behalve zelfvertrouwen is goede economische samen werking noodzakelijk, hoewel de waarschuwing op zijn plaats is de positie van de middenstandsorganisatie niet te ondergraven door als winkeliers- of buurtver eniging op de stoel van de organisatie te gaan zitten. Voorts is een belangrijke voorwaarde tot een gunstige toekomst een goede ontwikkeling. De middenstander is een nijver mens, aldus de heer Zonneveld, maar in de toekomst zal hij minder zijn handen moeten ge bruiken en meer zijn gezond verstand. De rentabiliteit zal moeten worden opgevoerd door een betere econo mische opzet. Tenslotte wees de inleider nog op het grote belang van de organisatie waartoe de leden zich in toene mende mate zouden moeten wenden. OEGSTGEESTS GEMEENTE-ONTVANGER A. VERHAAR HERDACHT ZILVEREN JUBILEUM NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT Leids inwoner getergd door slijpmachine De officier van justitie bij de Haag se politierechter kon het best be grijpen. dat een inwoner van Leiden getergd was door het lawaai van een slijpmachine die een buurman er op na hield. „Het is jammer, dat ver dachte er niet is, want anders kon ik hem dat ook even vertellen," stemde de rechter in. De getergde buurman had dan op een kwade avond met een hamer een ruit van buurmans woning ingeslagen, hetgeen uiteraard het feit van „vernieling" opleverde. Doch de officier van justitie zqi begrip te heb ben voor de situatie. Want aan de buurman was het verboden na 19 uur de slijpmachine te laten draaien, doch hij ging er ondanks dat tol in het nachtelijk uur mee door. De officier wilde volstaan met een geldboete van 50.-. doch de rechter vond reden dat bedrag te verminderen tot 30.- boete. „En dat is goed be taald", voegde de rechter er aan toe. JUBILARIS IN MORSCHPOORTKAZERNE UNIVERSITAIRE EXAMENS Doct.ex. Prehistorie, de heer C. Hoo- gendoorn (Utrecht); doct.ex. Ned. Recht, de heer L. T. A. Rutges Voor burg); kand.ex. Duitse taal- en letter kunde, mej. A. Ch. Bos (Rijswijk). Inbraak te Voorhout BUIT 5 MILLE Zondagavond hebben ongenode gaat (en) zich toegang verschaft tot de woning en bakkerij van de heer J. P. L. Marij- nen, 's-Gravendamscheweg no 11 te Voorhout. De dief (ven) zijn door de garage, welke altijd open ia, binnen gegaan en hebben een ruit ingeslagen, dat uitkwam in de bakkerij en woning. In de benedenverdieping, zowel als de winkel hebben zij alles overhoop ge haald. Zonder resultaat. Boven echter was het raak, want uit een geldkistje werd 5000,ontvreemd. Voor het klein geld had men geen belangstelling. Dit alles gebeurde op het tfjdstip van tien voor zeven tot kwart over tien. De familie Marynen was precies die tijd niet thuis. De Voorhoutse Rijkspolitie stelt in samenwerking met de technische recherche een onderzoek in. 40 jaar in dienst bij Ver. Touw fabrieken KON. ONDERSCHEIDING J. SINTEUR A. J. Straver 24 jaar in eerlijke en trouwe dienst bij het leger In de Morschpoortkazerne ontving adjudant-administrateur A. J. Straver hedenmorgen voor het front der troe pen op het binnenplein wegens zijn 24-jarig dienstverband als koninklijke onderscheiding een zilveren medaille, die hem werd opgespeld door kolonel T. H. Wessels, commandant van de mi litaire kokschool in Leiden. In een korte toespraak wees de kolonel op de grote betekenis van de trouw, langdurige trouw, vooral in deze tijd. De heer Straver is 40 jaar. Hij werd geboren te Alphen aan den Rijn. Tijdens zijn loopbaan was hij o.m. geplaatst in Eindhoven, Den Haag en Amersfoort. Sinds vijf jaar is dc jubilaris in Leiden werkzaam In 1946 verbleef hij voorts geruime tijd in Nederlands In- AESCHEID COMMISSARIS J. DREEUWS Met ingang van 1 mei zal de heer J. Dreeuws. commissaris van politie te Leiden wegens pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neerleggen. In verband hiermee wordt door 't Leids gemeentebestuur een afscheidsbijeen komst belegd in de Stadsgehoorzaal op 27 april a s. te 15.00 uur. Diezelfde dag zal er in het stadhuis eveneens een openbare receptie worden gehou- ren (van 16.30-17.30) tijdens welke de Leidse bevolking afscheid kan nemen van de heer Dreeuws. dië. Na afloop van de officiële cere monie volgden van vele zijden felici taties. In de mess was een Brabantse koffietafel ingericht, waar het hele gezin Straver mee aanzat. Op maandag 3 april herdacht men bij de N.V. Vereenigde Touwfabrieken het feit, dat dc heer J. Sinteur 40 jaar geleden in dienst trad van het bedrijf. De jubilaris is begonnen in de afdeling Spinnerij, waar hij zich ontwikkelde als een prima vakman. Daar hij één van de beste spinners uit het bedrijf was, werd hij vaak belast met de op leiding van leerlingen. De directeur, de heer H. B. Haanappel dankte hem dan ook hartelijk voor zijn toewijding en vakmanschap, welke hij in de af gelopen jaren aan het bedrijf had ge geven. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van de gebruikelijke geschenken, n.l. het Vererend Getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel met het daarbij behorend zilveren draaginsigne, de gouden V.T.-speld met briljant, een gouden armbandhor loge alsmede een geschenk onder cou vert. De burgemeester van Leiderdorp, de heer mr. R. M. Gallas, zei zeer verheugd te zijn, dat hij wederom een 40-jarige jubilaris bij de V.T. mocht toespreken. De burgemeester keek terug op de afgelopen veertig jaar, die de jubilaris, ondanks zijn ziekte toch een welbesteed leven hebben ge geven. Met de woorden, dat een veer tigjarig jubileum voor de huidige ge neratie een niet meer een vanzelfspre kend iets zal zijn. feliciteerde hij de jubilaris en spelde hem hierbij de bronzen ere-medaille op, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heren Vogelenzang, Kuperus, Koo ien en Bey, personeelsleden, spraken allen op hun eigen manier hun waar dering uit over het werk van de heer Sinteur, terwijl de twee laatsten na mens de jubileum-commissie een klok aanboden. Tot slot bedankte de enige dochter van de jubilaris alle aanwezigen, voor de prachtige geschenken en de wijze waarop haar ouders door het bedrijf waren gehuldigd. Hierna keerde de jubilaris met zijn familie huiswaarts, om het feest in huiselijke kring voort te zetten. AGENDA DINSDAG 4 APRIL Res. orkest Concert Stadsgehoor zaal. 20,00 uur. Kath. Nat. Bond voor EHBO afdeling Lelden - aanvang cursus. Gebouw GG en GD. 20.00 uur. APOTHEEKDIENSTEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. HULDIGING OP HET RAADHUIS Gistermiddag werd op het raadhuis van Oegstgeest de gemeente-ontvanger, de heer A. A. Verhaar, gehuldigd van wege het feit, dat hij 25 jaar in dienst was b\j de gemeente Oegstgeest en in totaal veertig jaar In overheidsdienst. In aanwezigheid van zyn vrouw en kin deren werd de jubilaris toegesproken door loco-burgemeester wethouder M. v.d. Voet, die de heer Verhaar („die zich nu misschien wat opgelaten en gestrikt voelt, u kennende prees om zijn nauwgezette plichtsbetrachting." De keus uit zes kandidaten In 1942 blijkt thans een goede te zijn geweest." aldus de wethouder, die de heer Verhaar ver der beschreef als rustig, werkzaam, am bitieus, tactvol, attent, behulpzaam, pre cies. stijlvol en trouw. Ook mevrouw Verhaar werd in deze hulde betrokken. Wethouder v.d. Voet overhandigde de jubilaris namens het gemeentebestuur een fraai armbandhorloge met het na drukkelijk verbod: „er dee erste jaren aan te sleutelen" (de heer Verhaar haalt namelijk nogal eens graag een oude klok of een radio uit elkaar). Veelbesproken ambt Gemeentesecretaris J. de Visser wees in zijn toespraak erop, dat het ambt van ontvanger een veel besproken ambt is. De heer Verhaar bleek uit het goede hout gesneden. Namens het personeel der gemeente schonk de secretaris een meetapparaat en een broodrooster. Namens het technisch bureau van de dienst gemeentewerken sprak adj. di recteur W. Doedes die, gelet op des ontvangers hobby fotograferen, een ver grotingsapparaat aanbood. Adjudant Koerten richtte het woord tot de heer Verhaar namens de Rijkspolitie en de heer J. W. van Leeuwen (zwemvereni ging Poelmeer I liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een foto-bon. Er waren ook reeds veel bloemen gesehon- In zijn dankwoord getuigde de jubi laris van zyn eenvoud toen hij citeer de: „tracht niet een bijdrage te leveren aan de wereldgeschiedenis; het geluk kigst zyn de mensen over wie niet ge sproken wordt. Verder ging hij leerzaam i in op enkele technische boekhoudkun dige details van zijn administratieve domein. De officiële bijeenkomst werd met een receptie besloten. „VEILIG VERKEEK" De vraag, die men wel eens verneemt „waar betaal ik myn contributie voor als lid van de Ver. voor Veilig Verkeer" werd gisteravond op de jaarvergadering volledig beantwoord. De afdeling Oegst geest telt thans 494 leden, een aantal, dat nog beat wat groter zou kunnen en moeten zijn in verband met de toekom stige wensen. Oud-wethouder van open bare werken, de heer J. F. M. Steen metser (voorzitter) sprak in zijn ope ningswoord de wens uit, dat men nog eens zal mogen beschikken over een verkeer8tafel. Overigens verklaarde hy dat 1966 een vruchtbaar Jaar geweest was voor de afdeling. Aan de schooljeugd werden in totaal 320 verkeeradlploma'a uitgereikt. Er zyn thans honderd klaar- overs in de weer. maar nog lang niet allen zyn uitgerust. Voor plusminus 30 kinderen zyn er uniformen beschikbaar. Spreker dankte in het byzonder jhr. W. P Teding van Berkhout, die afgetre den is als secretaris. Zijn taak is over genomen door de heer A. C. Verhoeven. De nieuwe sekretaris liet in zyn jaar verslag een aantal aktiviteiten de revue passeren en deelde mede op een werk vergadering van de vereniging aanwezig te zyn geweest waar de aanstelling van een achttiental distrlktsconsulenten werd aangekondigd. Het beleid van penning meester J. W. van Leeuwen werd In or de bevonden bij monde van het kaa- commisaielld, dc heer Jac. Vreeke. Het voorstel de contributie voor nieuwe leden op een minimum van 2,50 te stellen werd aangenomen, zy, die reeds lid zyn biyven normaal de voor hen geldende bijdrage betalen. A. Koerten, adjudant van de ryks- polltle belichtte een aantal nieuwe ver keersregels en beantwoordde vragen om trent diverse verkeer&aituaties in de ge meente Oegstgeest. Ook het kruispunt Rijnsburgerweg-Warmonderweg - Leidse Straatweg kwam ter sprake. Men sprak de wens uit, dat aan de Leidse zijde, de Rynsburgerweg. het wachtverbod nog met een aantal meters uitgebreid zal worden aangezien bij het opstellen voor de stoplichten van de geparkeerde auto's nogal eens last wordt ondervonden. Het bestuur overweegt om ter zyner tijd een korte verkeerscursus te organi seren. De heer Koerten toonde zich eventueel bereid om als docent op te treden. De wens ia reeds door verschil lende Oestgeestenaren geuit. Mocht men interesse hebben dan wordt men ver zocht nu reeds telefonisch contact op te nemen met de secretaris, de heer A. C. Verhoeven. Naseaulaan 22 Oegstgeest, telefoon 54 7.08. PAUZE DOMME OPMERKING De Burroughs Corporstion te De troit (USA) is bezig met d« nntwike keling van een nieuwe generatie com puters. die 500- tot 700-maal sneller zullen zijn dan de bestaande. Zu zul len o a. worden gebruikt voor het op stellen van weersverwachtingen met behulp van aard-satellieten. De com puters zijn een soort kunst-hersens, die het in bepaalde opzichten beter en feillozer doen dan de natuurlijke. Zy zijn een van de verbazingwekkende wonderen van de techniek, waarbij de onnozele maai niet overbodige aan tekening, dat het de natuurlijke her sens zijn, die de kunsthersens beden ken en fabriceren De meesten mét ons zullen rond weg bekennen te dom te zijn om de werking van computers te snappen. De grootste domheid zou echter zyn computers te aanvaarden als verbeter de hersens, terwijl toch ook de be denkers ervan te dom zyn om hun eigen hersens te bedenken en er een verklaring van te geven Hel is wys ie erkennen dom (e zyn Dit is een domme aantekening, die by de neiging lol hoogmoedige afgoderij van 't Gou den Kalf van de techniek niet over bodig is. LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 30 maart tot 5 april zyn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Succes in nachtelyke zaken (14 jaar). Dageiyks: 2.30. 7.00. en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. LJdo: Spion met myn gezicht (18 Jaar) Dagelijks: 2.30, 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Super Sexy 1966 (str. volw.) Dagelijks: 2.30. 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Morgan, a suitable caae for treatment (18 Jaar I. Dageiyka: 7.00 en 915 uur Merlin de Tovenaar. Dageiyka 2.30 en zondaga 2.30, 4.45 a. Trianon: Goed geschoten Matt Helm (14 jaar). Dageiyka: 2.30. 7.00, en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Rex: Witte Buffel valt aan (14 Jaar). Dageiyka: 2.30. 7.15, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PUNT Op de eerste schooldag hebben 102 Leidse pcholen vanochtend de beschuiten met muisjes ontvangen van het prinsenkind, dat komen gaat. De manschappen van kolonel Th. Wes- tels hebben hun handen vol gehad met de dis- tribxiering van de 140 pakken, elk inhoudend 150 beschuiten, die Leiden waren toebedeeld, met de daarbij horende hoeveelheden muisjes en margarine. Leiden maakt deel uit van de 99 districten, waarin Nederland t.g.v. van de actie ..Beschuit met muisjesis verdeeld en die ieder een centraal punt hebben, van waar uit de beschuiten verdeeld konden worden. De Leidse lading heeft gedurende een dag onderdak gekregen op het Stadhuis. De afd. onderwijs aldaar houdt zich bezig met de organisatie, want geen enkele Leidse kleuter-, lagere- of B.L.O.-school mag worden overge slagen. KORRELTJE MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 4 april - Ve«- - Aan voer totaal 4360, weekaanvoer 5611, sl.- runderen 225, gebruiksvee 989, vette kalveren 108, graskalveren 150, nuchtere kalveren 2635, paarden 16, veulens 6. achapen, lammeren 158, welde lammeren 48, bokken, geiten 25. slacht runderen 470-500. 425-460, 385-405. 345-370: vette kalveren 280-300, 260-275, 240-250, 230- 240; stieren 415-465, worstkoelen 335- 360, kalf- en melkkoeien 1075-1500. vare koeien 825-1275, vaarzen 675-925, pin ken 525-650, gruskalvcren 400-500, nuch tere kalveren 110-130, meatkalveren 65- 100, schapen 90-120, lammeren 100-140, slachtrunderen: gewoon, kalm, als gis teren; kalf- en melkkoeien: ruimer, stil, onveranderd; vare koeien: groter, lui, pryahoudend; vaarzen, pinken: matig, stroef, vooral niet hoger; graakalveren: als vorige week. stug, pryzen van vorige week bleven met moeite gehandhaafd, vette kalveren: korter, zeer kalm, lager; nuchtere kalveren: ieta minder, matig, gedrukt in prys; schapen, lammeren: even meer. redeiyk, niet geheel prya houdend. BODEGRAVEN. 4 april - Kaas - Aan voer 7 partyen Goudse kaas. Prye 3,45- 3.65 Handel kalm. RIJNSBURG, 3 april Bloemen Narcis>en: Unsurpassible 150-350, Gol den Harvest 200-260. Golden Advance lftü-240, Carlton 100-210, Anemonen 350-600 p. 100, Hyacinten gemengd 80- 125, Freesia's: Romany 125-165, Whife Swan 120-140, Pimpernel 110-135, Snow Queen 115-130, Stockholm 50-85. Tul pen Aladin 285-300. Prunes 190-210, Pink Attraction 180-205, Sweet Harmo ny 185-200, White Verginion 180-200, Queen of the Bartigon 150-175, Parade 150-175, Oxford 150-165, Bonanza 145- 160, Eddy 125-135. Apeldoorn 125-135, Hollands Glorie 125-135, Bellona 100- 125, Preludium 100-125. Luslige Witwe 100-125, v d. Eerde 90-125. Piccadilly 90-110 alles p bos. Anthurium 150-195, Rozen 35-58. Am Anjers. Sim wit 40- 50. Sim rood 35-45. Sim ro'e 33-44, Ar thur 30-43, Carry Sim 35-42. Crowlr Sim 31-41, Dusty 33-41. Gcrbera 15- 35. Irissen 18-25 alles p stuk LIHSK. S april. BLOEMEN Vetlingnoterlng van bloemrn van da S'oöp. Veilingvereniging H.B.G.. nar cissen van de koude grond per 100: Edvs Buxton 1 70-2 10. Garlton 1.80- 2.40; Fortuna 1.60-2 00. Golden Harvest 1.90-2.60; King Alfred 1.40-2.10: Rem brandt 1.50-2.30; Sempre Avanti 1.60- 1.90; Sun Valley 2.00-2.10; Unsurpassa ble 1.70-2.50; narcissen per bos. Carlton «4-69: Golden Harvest 65-74; King Al fred 64-70; Mount Hood 55-65; Musle Hall 50-67; Rembrandt 62-71, Unsur passable 61-82; Hyacinten per bos 65- 70; Hyacinthen per stuk 21-52; Muscari per bos 30-41; Anemonen per boe 50-70; Iris Wedgewood 2.25-2.65; Freesia's 90- 1.26; Potplanten: Azalea 1.40-1 75; Be gonia 55-65.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3