'J3 Eerste zorgenrimpels over grote financiële problemen JAMIN Koningin beëdigt morgen nieuwe ministers Schmelzer: ,KVP-kandidaten voor de leeuwen Vietkong en Hanoi zijn het niet eens Conflict over hereniging Tekort aan beleidsfiguren zorgelijk Dinsdag 7ntu7nTan MOGELIJK UIT Drakensteyn PARTIJ GEWIPT Kans groot na ontslag directie van Pegasus regerings verklaring Herstel van kalverexport door medewerking van bedrijfsleven PAPENGRACHT 32 - LEIDEN - vrij somber weer TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.56.94 ADVERTENTIEAPD. 2.08.26 - OIRO 10.30.03 g i A W fl g f m De »T«sver»'aohUng, meegedeeld door DIRECTEUR J. F. 3. M. KOENS >*F mt I jS®, %^f jS^A A ittVtt B KNM!. geldig tot morgenevondl HOOFDREDACTEUR I. C. J. ROOZEN M /ll A J I ^/l /W /V| Ovec het algemeen reel be»olldng met al ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand W Ml V I# il A ■If WK/ JK V VB. Me enige lichte regen of motregen Matige ƒ3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 12.40. A _^r &VK/ H Br vrij krachtige westelijke wind. Weinig v ADVERTENTIES 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- andering in temperatuur. KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00). DINSDAG 4 APRIL 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 58e jaïrgIBg, n0.1TJ NEW-YORK (AP-Reuter) De Ameri kaanse fotograaf Lee Lockwood die in Noord-Vietnam is geweest, heeft meege deeld dat» er een diepgaand verschil van mening bestaat tussen de regering in Hanoi en de Vietkong. Hij schrift dit in het blad Life. Het meningsverschil zou de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam betreffen. PLttkstertocht R'dam-Den Haag Deelnemers Pax Christivoettocht nemen initiatief (Van onze correspondent) Christivoettocht heeft op de sluitings- avond het initiatief om een Pinkster- tocht te houden vanuit Rotterdam het verzetsbeeld naar het Binnenhof in Den Haag aan zijn medcroutiers voorge legd. Het litg in de bedoeling dat in Den Haag aan de fracties van de confessio nele partijen een stuk wordt aangeboden, waarin aangedrongen wordt ernst te ma ken met de oproep van de Paus wat be treft de verhoging van de ontwikkelings hulp; ook door inkrimping van het defensiebudget. Het jeugdig initiatief heeft spontane belangstelling ontmoet bij paiter Verkoelen, de leider van de voet tocht, van mgr. Bluyssen en van kardi naal Alfrink. Een andere routier heeft vandaag sa men met enkele andere trekkers een be zoek gebracht aan de Russische ambas sade om te spreken over de mogelijkheden contact te leggen met Russische jongeren op het punt van vrede in de wereld. VS trékken 18.000 man uit Europa terug WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten hebben 18.000 manschappen uit Europa teruggetrokken, aldus heeft de minister voor Defensie McNamara ver- Deze vermindering ls geschied in ver- baad met de hergroepering van de Amerikaanse strijdmachten als gevolg van het terugtreken van Frankrijk uit de noi, heeft volgens Lockwood verklaard dat het noorden bereid moet zijn een regering voor het gehele land te aanvaarden die ch is. „Communisme is Zuid-Vietnam, omdat de tradities en de toestanden daar anders Hen. „Zelfs de communisten ln ons front ge- van Defensie, McNamara, heeft op een persconferentie gezegd dat hij niet zal toegeven aan de els, de luchtoorlog boven Noord-Vietnam uit te breiden met bombardementen op bases van Migstraaljagers. De V.S. willen uitbreiding van de oorlog vermijden, stre ven naar beperkte politieke doeleinden in Vietnam en willen het leven van Ameri kaanse piloten sparen. De minister zei dit naar aanleiding van een verklaring van senator Symington, dat het niet bombar deren van Noordvietnamese vliegvelden oorzaak is dat Amerikaanse vliegtuigen verloren zijn gegaan en piloten zijn ge- in alle winkels van niet duur wel heerlijk Sjaloom begint open diensten in motoresto Bunnik ODIJK (KNP) De Sjaloomgroep in Nederland start zondag 9 april met dien sten „om op verhaal te komen" in het motoresto „Bunnik" aan de rijksweg II trechtArnhem. Hel ls de bedoeling tijdens het zomerseizoen elke zondag morgen om 10.15 uur dergelijke open be zinningsbijeenkomsten Ic houden. Het is nog niet duidelijk hoe deze diensten precies zulen verlopen. Men stelt zich voor diema's aan de orde te stellen door belangrijke verhalen uit de actualiteit In verband te brengen met verhalen uit de bijbel. De bijeenkomsten zijn „voor mensen die elkaar en het Evangelie vanuit een volkomen vrije po sitie willen ontmoeten; zonder kerkelijke begrenzingen of beperkingen". De dien sten zullen ongeveer een h*H w* duren. DEN HAAG „Een van on ze fouten is geweest, dat mi- nisteriabele K.V.P.-figuren in een te laat stadium naar vo ren gekomen zijn. Ze zyn eigenlijk gewoon voor de leeu wen gegooid. Er moet in de toekomst ook by de K.V.P. wel het een en ander gebeu ren". Aldus gaf drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de K.VP.-Tweede-Kamerfractie. gistermiddag zyn gedachten weer over de problemen by liet zoeken naar bekwame mi nisterfiguren. ,',Ik ben er niet zeker van, dat de bereidheid voor de politie ke zaak toeneemt. Wanneer zij inderdaad achteruitgaat, dan is dit een zorgelijke zaak". Volgens partijvoorzitter mr. P. Aalberse is het nu zelfs al zo. dat de K.V.P.-fracties van nu niet eens alle kwaliteiten kunnen vertegenwoordigen die in het parlement noodzakelijk zijn. Er moet dus heel wat ge beuren, aldus de partijvoor zitter, allereerst bij de kandi daatstelling voor de landelijke verkiezingen. De K.V.P. moet er veel meer dan vroeger op letten, dat deze kandidaten in beginsel geschikte figuren zijn voor ministerposten en voor staatssecretariaten. „Er moet veel meer aan politieke car rièreplanning gedaan wor den", aldus drs. Schmelzer. Het is nu nog gelukt, maar het was een dubbeltje .op zijn Hij stelde gistermiddag nog maals vast, dat de partijen verplicht zijn te onderzoeken in hoeverre ze nog op hun achterban kunnen steunen Het totale probleem van de Nederlandse partijstructuur moet aangepakt worden, want daarin zit de diepste oorzaak dat zich steeds minder men sen in de politieke leeuwekuil durven wagen. De K.V.P. Stu deert al op deze problemen en welke party uit deze studie ook te voorschijn komt, deze partij hoopt, dat over enige jaren veel meer bekwame po litici te voorschijn zullen ko men. „In de K.VJ».-fractie zit ten trouwens nu al zeer be kwame jongeren, die over eni ge jaren zeker in staat zijn minister of staatssecretaris te worden", aldus de fractie voorzitter. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Formateur P. J. S. de Jong heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan Soestdrjk, waar hij koningin Juliana kon meedelen, dat hij zijn formatie-opdracht aanvaardt. Deze staatsrechtelijke formule betekent zo veel, dat de heer De Jong meent een kabinet gevormd te hebben Van middag om half vier riep hij de dertien kandidaat-ministers voor zijn kabinet bijeen voor de constituerende vergadering ter bespreking van de hoofdlijnen van het toekomstig regeringsprogram. Ter bespreking ook van de verschillende hangende kwesties en van de eventuele afspraken, die met de fractievoorzitters van de ARP, de CHU, de KVP en de VVD gemaakt zijn. Dit zijn er overigens niet zo bar veel, zoals bekend. De fractievoor zitters hebben destijds aan informateur Zijlstra alleen antwoord behoeven te geven op een aantal hoofdlijnen. nieuw benoemd op hun departement of op een ander. (Zie verder pag. eerste kolom) Bloemen voor formateur De Jong, die gisteren zijn tweeënvijftigste verjaardag vierde. Zijn secretaresse, mejuffrouw W. Nieburg, had de handen vol met het schikken van de binnengekomen bloemstukken. Het mooiste verjaarscadeau kreeg de heer De Jong echter van de door hem aangezochte kandidaat-ministers Ze zeiden ja. Melpierenbodj^ BAKKER van brood alleen" door Doedintsef. Het is niet onopgemerkt gebleven, dat deze beide gewraakte werken op de markt zijn gebracht in de tijd, dat Marcus Bakker namens de C.P.N. toezicht moest houden op de boekhandel. Vandaar de verwachting in Amsterdam, dat het ont slag van J. van Seggelen bij Pegasus (waar hij wordt opgevolgd door de ge zagsgetrouwe Wessel Hartog) slechts een inleidende manoeuvre is om het populai re Tweede-Kamerlid te wippen. Een ander symptoom van de tweede grote zuivering, die de C.P.N. na het ru moer rond de val van Stalin ondergaat, is de schorsing van W. Hulst, die 32 jaar lid van de partij is geweest. Deze communist van het eerste uur werd enkele jaren geleden door de partijlei ding voor zijn trouw beloond met het di recteurschap van het reisbureau Vemu, dat tot doel heeft reizen naar landen achter het ijzeren gordijn te stimuleren. Hoewel het reisbureau dit jaar vijfmaal zoveel boekingen had als in 1966, kreeg Hulst dezer dagen de opdracht van de C.P.N. om de zaak te liquideren vanwe ge „de revisionistische, rechtse koers van de landen var. het Moskoupact". Onder meer zou het partijbestuur verno men hebben, dat de Venureizigèrs (waaronder veel Nederlandse studenten) achter het ijzeren gordijn bewerkt wor den ten gunste van de „rechtse koers". Hulst heeft dit categorisch ontkend en weigert dan ook het reisbureau te liqui deren. „Partijlid of niet, ik ga ermee door, want het is van belang, dat zoveel mo gelijk mensen met zo uiteenlopend mo gelijke standpunten met elkaar in con tact komen", meent hij. Voor straf is hij nu na 32 dienstjaren uit de partij gezet. Zal Marcus Bakker sinds de televisie uitzendingen uit de Tweede Kamer enorm populair hetzelfde overkomen? De Amsterdamse communisten rekenen er vast op. Anderzijds menen zij, dat Bakker slim genoeg ls om zijn bij voor baat verkochte huid alsnog duur te laten betalen. Men verwacht dan ook een hoogst interessante strijd. Politie vindt geld in slaapkamer van vermoorde man UTRECHT (ANP) De politie heeft een paar duizend gulden gevonden in de slaapkamer van de 87-jarige heer G. van Piggelen uit Eist, die in de nacht van za terdag op zondag is vermoord. Ook in z(jn kleding trof men nog een bedrag van en kele honderden guldens aan. Hoewel in Eist het gerucht ging dat de bejaarde man ergens een „spaarpotje- had. waren zijn naaste buren ervan over tuigd. dat hij uitsluitend van zijn A.O.W. leefde. De politie heeft tot nu toe geen aanwijzingen met betrekking tot de iden titeit van de moordenaar. Aan de hand van gevonden sporen neemt men aan. dat de overval het werk is geweest van twee man. Zij moeten haastig te werk zijn gegaan, omdat sy niet de moeite namen de vier kamers grondig te doorzoeken. Deze haast zou verklaarbaar zijn, omdat zij hun auto niet te lang bij de woning van het slachtoffer wilden laten staan. Dit zou te veel de aan dacht hebben getrokken. Uit verklaringen van diverse buurtgenoten leidt men af, dat de wagen een lichtkleurige Taunus 17 M was. Straatgevechten in Aden ADEN (Reuter) -_ Arabische natio nalisten, gewapend met handgranaten cn automatisch wapens, hebben gisteren in de straten van Aden gevechten met Britse troepen geleverd. Op hetzelfde moment begon een uit drie leden be staande commissie van de Verenigde Naties In de woelige stad haar po gingen om door bemiddeling een vreed zame onafhankelijkheid voor Zuid-Ara- bië tot stand te brengen. Aan Britse zijde telde men gisteren elf gewonden. Er werden twaalf inwo ners van Aden gewond en een sluip schutter werd neergeschoten. Manschap pen van het Northumberland regiment leverden urenlange straatgevechten met Arabische sluipschutters, die zich op daken en 1n de nauwe straatjes ver. borgen hielden. De Britse militaire stadscommandant heeft strengere maat regelen ln het vooruitzicht gesteld, w&iw I neerneer de ongeregeldheden aanhouden. (Van een onzer, verslaggevers) LAGE VUURSCHE. Op het land goed van kasteel Drakensteyn te Lage Vuursche wordt een privé-zwembad ge bouwd ten behoeve van prinses Beatrix en prins Claus. Voor het zwembad, dat van de openbare weg af nog goed zicht baar is, is bij de gemeente Baarn vol gen» de normale procedure een bouw vergunning aangevraagd en verkregen. Op het gemeentehuis te Baarn wilde men over de bouw van het zwembad geen verdere mededelingen verstrekken. Zeker is, dat het een open bad met ver warmd water wordt. Vanaf de Drie honderd Roedenlaan, waaraan ook jhr. Bosch van Drakestein woont, is door het nog open groen van de bossen rond Drakensteyn duidelijk waar te nemen, dat de bouw van het zwembad goed opschiet. Waarschijnlijk over enige maanden zal het zwembad, waarbij ook nog kleedhokjes komen, in gebruik ge nomen kunnen worden. Het zwembad ligt vlak achter het kasteeltje^ Van de eetkamer uit zijn de verrichtingen van zwemmers te volgen. Zoals bekend is prins Claus een verwoed zwemmer en zijn voorliefde voor de zwemsport zal dan ook niet vreemd zijn aan de bouw van het zwembad op het landgoed van onze kroonprinses. Vermoedelijk zal aan de bebossing van Drdkensteyn nog wel iets gaan ge beuren, daar het bad vanaf het land weggetje, dat voor het publiek is open- I gesteld, zeer goed zichtbaar is. Met een koninklijke baby op komst zal ook de bouw van een pierenbadje op het programma staan. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Communistische kringen in het rode bolwerk Amsterdam verwachten iedere dag een breuk tussen de C.P.N. en haar militante Tweede-Ka merlid Marcus Bakker. De achtergrond is dezelfde, die indertijd Wagenaar en Gortzak hun lidmaatschap van de partij kostte: de destalinisatie. De nationale rode dictator van Neder land, Paul de Groot, staat in het zich toespitsende conflict tussen het Russi sche en Chinese socialisme aan de kant van Mao. Partijleden, die de gematigde koers van de post-stalinistische Sovjet- Unie willen volgen, moeten èriiit. Dat on dervond gisteren de heer J. van Segge len, directeur van de communistische uitgeverij en boekhandel Pegasus" in Amsterdam. Hij werd op staande voet door de C.P.N. ontslagen, „omdat hij de opdrachten van het partijbestuur inzake het te volgen beleid wat betreft het ver spreiden van uitgaven uit Rusland en de Oosteuropese staten niet wenste uit te Met name schijnt het bestuur (lees: De Groot) boos te zijn over de verkoop Denisovitsj" door Solsjenitsyn en „niet De allerbelangrijkste afspraken zijn: herziening van het ondernemingsrecht, het in evenwicht brengen van de finan- cieel-economische situatie en de duidelijke eenheid tussen Buitenlandse Zaken, Eco- i nomische Zaken en Landbouw over de Europese handelspolitiek en die met derde la/ndén'. Dit vraagstuk staat thans hoog. genoteeerd bij premier De Jong. Ook 't vraagstuk van de nieuwe staats secretarissen komt in de constituerende vergadering van vandaag aan de orde. In het bijzonder de staatssecretaris voor de grondwetswijziging of voor de wijziging van de kieswet. Men verwacht, dat koningin Juliana morgenvroeg, uiterlijk morgenmiddag de nieuwe ministers mr. H. Beernink, mr. L. de Block, ir. P. Lardinois, prof. mr. C. Polak, B. Rooi vink, ir. W. F. Schut, drs. J. Udink. prof. dr, G. Veringa en prof. dr. H. J. Witteveen zal beëdigen. De ministers uit het kabinèt-Zijlstra, die overgaan naar het kabinet-De Jong krijgen geen ontslag. Zij behoeven evenmin beëdigd te worden. maar worden per koninklijk besluit op- Geruststelling voor Italianen EN HAAG (ANP) Als de Neder landse kalvermesters en kalfsvleesexpor- 5 meewerken is herstel van onze kalfsvleesexport naar Italië mogelijk. In 5 land moet 'n organisatie worden op gezet om aan de Italianen en aan andc- buitenlandse afnemers de garantie te kunnen geven, dat kalveren, die Neder land uitvoert, niet met oestrogene hor monen zijn behandeld. Wordt het invoerverbod inderdaad op geheven, dan begint Italië met een proef periode van «en maand. In die maand wordt het uit Nederland ingevoerde vlees geregeld onderzocht op de aanwezigheid i restanten van oestrogene hormo nen. Zijn de resultaten van dat onder- zoek gunstig, dan zal na de proèfmaand de export kunnen 'worden voortgezet met toepassing van de gewone, reeds sinds 1961 bestaande procedure. In dat jaar heeft de Nederlandse vee- artsenijkundige dienst een algemene verklaring afgegeven, inhoudende dat in Nederland de toepassing van oestrogene (de geslachtscyclus beïnvloedende) stof fen in de veehouderij is verboden. De Italianen hebben tot nu toe op die ver klaring vertrouwd en zij willen dat weer doen, als het in de proèfmaand goed gaat. Gaat het in die maand mis, dan is er niet veel fantasie voor nodig om zich voor te stellen wat er daarna gaat ge beuren. Een en ander is het resultaat van het bezoek, dat de directeur van de Neder landse veeartsenijkundige dienst, drs. J. M. van den Bom en de Utrechtse hoog leraar prof. Van Genderen eind vorige week nogal hals over kop aan Rome heb ben gebracht. heer Van den Bom bood zijn Ita liaanse collega extra-garanties ,aan. Deze I verklaarde zich bereid de minister van I Volksgezondheid de intrekking van het invoerverbod voor te stellen, zodra hij van Nederlandse kant officieel op de1 hoogte is gesteld van de inhoud van die extra-garanties en de mededeling heeft ontvangen dat de voor het geven van die extra-garanties noodzakelijke organisa- I tie gereed is. In Nederland wordt nu werkt aan het scheppen van een basis voor een afdoende garantie. De heer Van den Bom, in het weekeinde terug gekeerd, heeft op zijn kantoor in Leid- schendam een eerste bespreking gehad met het bedrijfsleven. Het bliksembezoek van dë heren Van den Bom en Van Genderen aan Italië heeft een Italiaans tegen-bliksembezoek uitgelokt. Vandaag al komen enige liaanse hoogleraren in ons land aan zich op de hoogte te stellen van de v deringen, die hier bij het zoeken n< controlemethoden gemaakt zijn. Binnen een uur zijn de vierentwintig man van het Korps Rijdende Artillerie, beter bekend als de Gele Rijders, omgekleed in hun gala-uniform, vertrokken naar het Haagse Malieveld en vuurgereed als bekend is geworden, dat er een prins of prinses is géboren. Op het grote exercitieterrein van de Alexanderkazerne aan de Van Alkemadelaan hebben zij vanmorgen nog druk geoefend, waarbij de uniformen van de Gele Rijders met de opvallende gele en zwarte kleuren een kleurig contrast vormden met de strakke gebouwen. Als er een prinses is geboren zullen met vier 105-mm-houwitzers SI schoten worden gelost. Is het een prins, dan zullen de manschappen met tussenruimten van tien seconden 101 schoten lossen. Vindt de geboorte 's nachts plaats, dan zullen 's morgens om zeven uur de schoten worden gelost, want tussen 's avonds tien uur en 's morgens zeven uur mag er niet worden geschoten.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1