Wij weten het!! Wilt U iets weten tn Zevenhovens pastorie Rijken honderd Roomse Nederlanders [>p een geëmancipeerd nageslacht neer 3astoor-schilder A. van den Berg penseelde uisterrijke geloofsbelijdenis boeiend portret van eeuwenlang rijk rooms leven BESCHRIJVING DER PERSONEN (van een onzer redacteuren) tspen de Middeleeuwen uit in hun herfsttij, waaruit een nieuwe, verlichte maatschappij tstond, ook het Rijke Roomse Leven is als een religieuze Vogel Phoenix bezig om geheel jangepast en open naar alle kanten op te staan uit haar eigen as. We zitten midden in iet omsmeltingsproces, dat hier en daar het karakter heeft aangenomen van een stroom- ersnelling: zonder veel weerstanden in de jonge parochies, maar ook in de vertrouwde erken van oude dorpsgemeenschappen of in de te grote en niet zelden aftakelende neo- otische monumenten van onze vaderen. Er zijn onzekerheden rond de geboorte van een ieuw religieus besef en we zitten daarbij met de erfenis van generaties. Dit is dan een ieuwe lente voor Gods volk onderweg, maar velen van ons ervaren de temperatuur aarbij als nog winters koud. ERE WACHTEN ROND VIER LEERSTUKKEN \LLEMAAL MISSCHIEN wat weemoedige bespiegelingen op de drempel van een nieuw oor jaar. Maar wie zou ons dat euvel duiden ls hij in een paar minuten meer dan tien eeu- ren roemrucht vaderlands katholicisme op vier rote doeken geschilderd in zich zou kunnen pnemen? Enige tijd geleden kwamen wij tot e wonderlijke ontdekking, dat een kunstenaar et bestaan heeft, meer dan honderd Nederlan- ers op schilderslinnen eendrachtig bijeen te rengen. Ruim honderd Roomse Nederlanders, epenseeld rond vier katholieke leerstukken en ezamen vormend de Confessio Neerlandica Fidei latholicae de Nederlandse Belijdenis van het latholiek geloof. Deze curieuze Belijdenis von- len wij in de pastorie van Zevenhoven, in een /at kale winterse entourage, maar 's zomers erborgen onder het zware loof van een roene oase langs het Noordeinde, midden in iet schier eindeloze Zu-idhollandse polderland. Voorvechters van hun geloof N EEN DONKER pastoriezaaltje kijken daar de honderd-en-nog-wat eminente Roomse Nederlanders ip de toeschouwer neer vanaf vier doeken die recht- treeks uit de Gouden Eeuw schijnen te komen. Pelo- ons voorvechters van hun geloof uit vroeger eeuwen n nieuwere tijden, gerangschikt door elkaar heen ond een lichtend leerstuk: Christus' tegenwoordigheid n het H. Sacrament en het primaatschap van de Paus, iet Misoffer en de Mariaverering, de Zeven Sqcra- nenten en de drievoudige macht door Christus aan Ie Kerk gegeven en de Biecht en het vagevuur. Ge- ichten van weleer, devoot of strijdbaar, vermanend f goedig pastoraal, kleurrijke gewaden of stemmige :ostuums, alles is intens boeiend. U hoeft maar even te kijken en u herkent ze direct: hgr. Zwijsen, intimus van koning Willem II en groot mancipator, in de majesteit van een pas herstelde kromstaf in de noordelijke Nederlanden, naast de nartelaar-bisschop Hamer, die de palmtak der bloed- etuigen Christi veroverde in China; Dionysius de Carthuizer niet ver van de politieke leider doctor Ichaepman. En waar ter wereld kunt ge nog de grote riaamse dichter Guido Gezelle vinden naast de eer- >iedwaardige Margaretha der Engelen, uit wier ge- >eente „eeuwenlang wonderbare olie stroomde"? Be- >alen we ons voorlopig tot deze enkele coryfeeën. We villen in vier afleveringen elk van deze opmerke- ijke figuren voor u uit de doeken doen. Monnikenwerk van een pastoor MEN ZOU zelfs met zeer weinig goede wil de 'I vervaardiger van deze uitzonderlijke doeken kun- ten plaatsen in de school van Frans Hals. Ook een >teen zou een tamelijk goed bekende kunnen zijn 'an de schilder. Nietemin werden de schilderyen ge- ealiseerd in de wintermaanden van 1942-'43 en 943-'44 (de eerste twee) en in het begin der vijftiger aren de twee laatste. Dit alles werd gepresteerd door A. A. van den Berg, pastoor van Akersloot, sinds mkele jaren rustend te Heemstede, die in zijn actieve ielzor gelijke jaren de pastoraal wist af te wisselen net het zich uitleven met kwast en linnen. Hy bracht zelen tot verbazing, deze herder. Want al zijn het loeken van een talentvolle, wereldheerlijke pastoor, iet minutieuze, ragfijne en hoogst esthetische conter- 'eitsel (ook al heeft de kunstenaar het met de licha- ijke proporties niet zo nauw genomen) blijft monni- ïnwerk. De vier schilderstukken zijn thans in bezit van Ze venhovens pastoor, N. Velzeboer, die een van de oudste „priesterzonen" van Akersloot is en ruim twee jaar geleden, toen pastoor Van den Berg met emeri taat ging, de geschilderde Belijdenis claimde en ze prompt kreeg. Het merendeel van pastoor Van den Bergs schilderijen (hij maakte er ruim honderd en is op het ogenblik op zijn vijfenzeventigste jaar nog niet uitgeschilderd) ging in 1964 naar Frascati in Am sterdam om geveild te worden; de bejaarde schilder kon in Huize St. Bavo te Heemstede, waar hij zijn intrek nam, moeilijk de wanden' met al zijn stukken behangen. Veiling werd een succes Maar zijn oude pastorie in Akersloot hing er vol mee. Van de te veilen doeken werden foto's gemaakt en deze werden opgenomen in een catalogus. De vei ling werd een succes; men onderschatte de geconcre tiseerde roerselen van pastoor Van den Berg niet en de doeken brachten veel geld op. Pastoor Velzeboer kocht de Nederlandse Belijdenis-in-viervoud en nam de stukken mee naar Zevenhoven. Daar hing hij ze op in de nabijheid van enigen van Gods heiligen en een paaskaars en andere schilderwerken van een zekere artistieke broeder Pius. Na een maand al was de kunsthandel de Belijdenis op het spoor en Paul Brand en Coebergh boden na elkaar duizend gulden per doek. LAAT ZE MAAR STIL HANGEN", weerde pastoor Velzeboer de kunsthandelaars af. „Ik weet er wel een weg mee", probeerde Brand. „Ik ook", antwoordde de pastoor, „hier bij mijEn zo bleef de vier delige Geloofsbelijdenis van pastoor Van den Berg („een gesloten mens, die alleen loskomt in zijrt kunst", zegt pastoor Velzeboer) in de Zevenhovense pastorie hangen. Laatst waren er enkele collega's van de pas toor te Zevenhoven en ze waren meteen weg van de „Van den Bergs". Dat dank je de koekoek, vinden wij, want het zijn bijna fotografische portretschilderijen, zoals je er tegenwoordig niet meer ziet. Er moeten minstens vier- of vijfduizend guldens worden neer geteld om iets dergelijks te laten maken, is het oordeel van pastoor Velzeboer. Voorstudies op overlijdensberichten Pastoor Van den Berg maakte zijn voorstudies op de meest uiteenlopende stukken papier: op de achter kant van overlijdensberichten, paars omrand, en op de omslag van een Wit-Gele Kruis-jaaroverzicht en op aanvragen om een uittreksel uit het doopregister. Inspiratie kent geen grenzen, even grenzeloos was het geduld van de geïnspireerde. Zijn figuren, die in af beeldingen voor hem moesten poseren, haalde de pas toor overal vandaan. Het archief van Deventer zocht ijverig voor hem naar een „contemporain" portret van Geert Groote. maar de schilder moest zich met een mager afbeeldinkje tevreden stellen. Pater Brugmans werd vereeuwigd in een grijze pij, omdat de Francis canen pas sinds de 16e eeuw een bruine dragen. Een oude ansichtkaart van de slag bij Mentana hielp de pastoor aan een aardig beeld van vechtende zouaven; de beroemde pauselijke vechtjas Pieter Jong van Lut jebroek kreeg hierdoor van de schilderende pastoor een verantwoord uniform. PASTOOR VAN DEN BERG gaf in februari 1951 bij het voltooien van zijn laatste doek een Ver antwoording en Verklaring (uitleg op de vier schilder stukken met opschrift) uit. Aan de hand hiervan zul len wij de afbeeldingen van commentaar voorzien. De afgebeelde personen, schreef pastoor Van den Berg, zijn min of meer vertegenwoordigers van een groep, die zich door heiligheid, wetenschap en kunst, Godsliefde, heldhaftigheid cn martelaarschap, geloofs trouw, vasthoudendheid en werkzaamheid, gehoor zaamheid, naastenliefde en apostolische geest hebben onderscheiden. Priesters en leken, mannen en vrou wen van de hoogste tot de geringste stand, die, levend in Willibrords tijden en later eeuwen, een en hetzelfde katholieke geloof beleden. Tussen de eerste twee en laatste paar doeken liggen zes jaar, „omdat deze onderbreking werd veroorzaakt door den oorlog met nasleep, die voor den maker verf, penselen en ander materiaal onbereikbaar maakten". Het eerste schilderij van de „Confessio" bovenste ry v.l.n.r. 1 St. Willibrordus, „Vader des Vaderlands", met koor kap en mijter als aartsbisschop van Utrecht en kruisstaf als hoofd der Nederlandse Kerk, die hij stichtte rond 700. Draagt kerkje (verkleinde afbeel ding Dom), vertegenwoordigend de Nederlandse Kerk. Zijn staf doet een bron ontspringen: het ka tholieke geloof der heidense voorvaderen, doelend op de doopplaatsen of bronnen die op zijn bede volgens de legende ontsprongen (Heiloo). De af beelding is eigen fantasie. 2 Paus Adriaan VI, de enige Nederlandse Paus (1522- 1523). Afbeelding genomen naar portret in Rijks museum. 3 Leonardus van Veghel, pastoor van Gorcum, met 18 anderen in 1572 te Brielle onder Lumey door de geuzen voor het leerstuk der Realis Presentia en het pauselijk oppergezag na veel folteringen opgehangen. 4 Petrus Canisius van Nijmegen, kerkleraar, een der eerste Jezuieten in Duitsland, groot bestrijder der buitenkerkelijke hervorming. 5 Pater Roothaan S.J., Amsterdammer, was in 1814 heroprichter en weer eerste generaal van de opge heven Jezuietenorde. Tijdens de opheffing leefde hij in kloosterverband in Rusland (1785-1853). 6 Dionysius de kluizenaar, van Roermond, beroemd geestelijk schrijver der middeleeuwen; „eerbied waardig", afgebeeld in ordekleed met de tinnen inktkoker en ganzeveer, overleed in 1472; portret uit Bibliotheca Belgica". 7 Vader Savelberg, een der Limburgse stichters der vele Nederlandse zustercongregaties (1827-1907), „eerbiedwaardig", congregatie der Kleine Zusters en Broeders van St. Joseph te Heerlen. 8 Kardinaal van Rossum, redemptorist, omtrent 1920, prefect van de Congregatie De Propaganda Fide te Rome, ook wel de „rode paus" genoemd, vanwege zijn bestuursmacht over alle missiegebieden; de tweede Nederlandse kardinaal. 9 Cornells Musius, rector van het St. Agatha-klooster te Delft, geleerde en dichter-schrijver; te Leiden gruwelijk gemarteld door de geuzen onder Lumey in 1572; „eerbiedwaardig". 10 Mgr. Hamer, Nijmegenaar, missiebisschop in China, in de Bokseropstand (1900) eveneens gruwelijk gemarteld; „eerbiedwaardig". 11 Mgr. Zwijsen. aartsbisschop van Utrecht en adm. apost. van het bisdom Den Bosch na het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in 1853. Een door God gegeve n leider voor de katholieken in die da gen van strijd en emancipatie. 12 Doctor Schaepman, politieke leider der katholieken omtrent 1900, die de katholieken uit verdeeldheid wist te brengen in één politieke partij; dichter,- strijder voor Rooms Recht, groot redenaar; hij was „Tukker" (Twentenaar) van geboorte. Onderste ry v.Ln.r. 13 Liduina van Schiedam, met het kruis in de handen, mediterend iri haar visioenen over het lijden. Als de rozelaar zou bloeien, zou zij sterven; zij draagt 14 Stalpaert van der Wiele, 1579-1630, priester gewor den advocaat van het Hof van Holland, pastoor der St. Hippolytuskerk le Delft, aartspriester van Delfland, dichter en strijder der contra-reformatie. 15 St. Bavo, overleden 650. edelman, als boeteling te Geulle gestorven, bekeerd door St. Amandus; pa troon van bisdommen Gent en Haarlem; zyn sym bolen zijn ridderharnas en valk. 16 Jan van Eyck, meesterschilder der Vlaamse primi tieven, geboren te Maaseyck ca. 1390, overl. 1441. Het portret komt voor op het drieluik De aanbid ding van het Lam; attribuut is zijn schilderpalet. 17 Joost van den Vondel, dichter-koning der gouden eeuw, bekeerling, dichter o.a. van de Altaergeheim- nissen; attribuut: boekbundel en blad. 18 Cornells Brocre, dichter van de „Dytherambe van het H. Sacrament", professor te Warmond, filosoof, strijder en emancipator omtrent 1850. 19 PI et er CiULuers, kerkelijke buuwkumy., 'en k*t,k-'orn:RnenllTTÏf*?mOTMflP1"mVr-êothTbk (na diép museum en Centraal Station te Amsterdam. 20 Joachim 1c Sage ten Broeck, 1775-1847, bekeerling, notaris o.a. te Naaldwijk, Grave, werd later blind, grote emancipator omtrent 1820-1850; voortrekker der katholieke pers en strijder voor de kath. zaak. Aan zijn voeten ontspruiten de eerste sneeuwklok jes uit de dorre bodem, als lenteboden voor de Kath. Kerk van Nederland. 21 Pater Peerke Donders, seculier, later redemptorist en missionaris in Suriname, die als eerste in held- halftige liefde alleen de verpleging der melaatsen op zich nam; „eerbiedwaardig". 22 Jan van Ruusbroeck, de grootste der Nederlandse mystieken; trok zich terug en stichtte de klooster gemeenschap van Groenendaal bij Brussel. Beroemd als taalhervormer (1293-1381), „zalig". 23 Guido Gezelle, de Vlaams priester-dichter, over leed 1894; attributen naar enkele bekende gedich ten: Rozenkrans, de Stekel (Niemandsvriend), de Vlinder (flieflodderke). 24 Margaretha der Engelen, „eerbiedwaardig", onge schoeide carmelites van klooster te Oirschot; uit haar gebeente stroomde eeuwenlang wonderbare olie (zie Kronenburg: NederL Heiligen), begin 17e eeuw. 25 Thomas a Kempis. beroemde schrijver van de Na volging van Christus, leefde in het klooster de Agnietenberg by Zwolle van de Broeders van het Gemeene Leven der Wlndesheimer congregatie (1379-1471). Op de kale bodem, waarop de benedenrij neerknielt, groeit geen ander gewas dan de lentebode, het sneeuwklokje, bij Le Sage ten Broeck en als een weelderige nabloeier uit oude katholieke dagen van Nederlands Kerk bij Thomas a Kempis (door kath. als niet kath. gelezen) een groep Hollandse tulpen. Uil KATHOLIEKEN VAN ALLE eeuwen van ons volks- bestaan geloven in het dogma van Christus' tegenwoordigheid in het H. Sacrament des Altaars, afgebeeld door de H. Hostie in de oude monstrans van §p Akersloot van ca. 1650, na de hervorming door de |g parochianen der statie vrijgevig aan het schuilschuur- m kerkje geschonken. Tevens geloven zij in het pauselijk oppergezag, afgebeeld door tiara en evangelieboek, g De gouden en zilveren sleutel geeft aan zijn geeste- s lijke en tijdelijke souvereiniteit. De wolken, waarin deze symbolen verschijnen, duiden aan de goddelijke openbaring van deze leerstukken", aldus pastoor Van den Berg. Langeraar-Zoutelande Gaarhe routebeschrijving en opgave aantal kilometers. Antwoord: Langeraar, Alphen, Gou da, Rotterdam, Barendrecht, Numans- dorp, Oude Tonge, Zierikzee, Ooster- scheldebrug. Vrouwenpolder. Oost- kapelle, Grijpskerke, Zoutelande (Del tawerken-route) 145 km. Antwoord: Rijksweg van Leiden via Den Haag door Rotterdam naar Moer dijk brug. Vandaar langs Zevenbergen, Oudenbosch en Roosendaal naar Ber- op y™*™. Antwoord: Voorhout, Leiden, Gou da, Schoonhoven, Gorinchem, Heusden, 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Weert, Maaseik, Sittard, Elsloo, ca. 285 km. Antwoord: Voor buitenlandse routes kunnen we geen routebeschrijvingen uitstippelen omdat de aanvragen dan niet meer te overzien zouden zijn. ruim 9 weken in het ziekenhuis gele gen. Ik ben een bejaarde en hielp voor de operatie mijn vrouw met het werk, omdat zij dit werk niet alleen aan kan. Bij mijn thuiskomst bleek dat mijn vrouw het werk alleen had gedaan en zich daardoor te veel had vermoeid. W^j waren toen genoodzaakt om hulp van gezinszorg te nemen. Tien weken hebben wij een zuster gehad die mij f 40,p.w. kostte. Zelf moest ik nog versterkende middelen hebben en moet ook nu nog steeds naar het ziekenhuis voor controle. Kan ik e.e.a. aftrekken voor de inkomstenbelasting? Antwoord: Ziektekosten gelden j als buitengewone lasten voor zover ze meer bedragen dan 2'/.% van het In komen. Meer dan 500,(voor Inko mens boven 20.000,dus) behoeft u echter niet af te trekken. Belastingaftrek voor die buitengewone lasten krijgt u (aangenomen dat u geen kinderaftrek geniet) indien deze meer dan 4% van uw inkomen bedragen. Of de kosten van de huishoudelijke hulp aftrekbaar zijn hangt af van de vraag of ze door de ziekte zijn veroor zaakt, of dat ze, gezien uw financiële omstandigheden voor u normaal zijn te achten. Versterkende middelen beho ren uiteraard wel tot de ziektekosten, eventueel verminderd met normale kosten die u thans uitspaart. Reiskos ten voor controle In het ziekenhuis Een en ander is verder nog uiteenge zet in de toelichting bij het aangifte biljet Contactadree Ik zou graag 2 maan den naar Engeland willen gaan om mij wat meer in de Engelse conversatie te bekwamen. Bestaat er een contacta dree waarmee ik mij In verbinding Antwoord: Wendt u zich tot een MA1- kantoor, Adviesbureau voor jongeren gevestigd in alle grote steden in of hij het station. Hier kan men u volledig informeren. Hanrdgla* Hoe maak ik haard- ruitjes schoon die beslagen on aange koekt zijn? Antwoord: Heel voorzichtig de aan gekoekte laag afschuren met staal wol. Daarna schoonwrijven met een flanel len doek en polijsten met wat koper poets. Elke morgen aln de haard lauw is, de glaasjes even afnemen met een doek. In één streek wrijven, du» niet heen en weer gaan. anders wrijft u de asdeeltjes ln het glas. Loonrondes en huurcompcnsatlcn Wat zijn de landelijke loonrondes en huurcompensatiea geweest sinds 1958? Antwoord: In 1960 zijn de huurver hogingen de verplichte huurcompensa tiea ingevoerd. De huurverhogingen van 1960, 1962, 1964 en 1965 gingen gepaard met een dergelijke compensatie die ten minste f. 8,25 per maand bedroeg. In 1966 bedroeg de huurtoeslag tenminste ƒ8,70 per maand. Het is vrijwel ondoenlijk de attyglng der lonen In percentages uit te drukken, omdat deze staging in de vuiBchlllendo hcdrljfstnkken geheel verschillend wua. De conflicten over het loonbeleld braken trouwens pus In 1963 goed uit. In I960. 1961 cu 1902 was de loon- stljging gemiddeld ongeveer 6%, ln 1962 ongeveer een half procent hoger. In 1963 was dat eveneens het geval, of schoon ln verschillende bedrijfstakken toen reeds duidelijk vnn H|n wenl afgeweken. Per 1 januari 1964 kwam er een loonsverhoging van 10';. per 1 Jan. 1985 een van 5% pluH later nog de uit kering-ineens van 2%. Over 1966 kan men liet percentage op 79f stellen en In 1907 tot op heden 4';. Maar al deze cijfers dient u toch wel heel erg betrek kelijk te nemen. Invaüditeitsuitkering - Kunt u mij het adres geven waar ik kan informe ren voor een uitkering voor invalidi teit oorlogsslachtoffer? Mijn man heeft twee operaties ondergaan. Hij heeft nu rugklachten en zenuwstoringen. Antwoord: Wij kunnen u uiteraard niet zeggen of uw man als oorlogs slachtoffer zal worden aangemerkt Wel is er een groepsregeling voor oor logsslachtoffers (algemene bijstands wet), waar u in uw schrijven kennelyk op doelt Hierover kunt u inlichtin gen krijgen bij de gemeentelijke dienat voor aociale zaken.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5