NAAR DE FJORDEN OF DWARS DOOR NOORWEGEN reis per auto Zalm vissen vlakbij Oslo DE BOOT VERTREKT ZATERDAG 1 APRIL 1967 Toeristische schijnwerper - Toeristische schijnwerper - Toerist is the schijnwerper - Toeristische schijnwerper Wie met de auto naar Noor wegen gaat, treft het. De Scandinavische landen mo gen dan steeds meer In.trek komen eigenlijk vreemd 'dat men altijd maar in snel treinvaart naar het zuiden Is geraced er is naar het noorden veel minder ver keer. En dat is prettig voor wie vakantie viert, want daarbij hoort ook de reis heen en terug naar het va kantieland. Het wil er b\f ons niet in dat men zich zo bar happy voelt als de reis naar het vakantieoord met de auto in één ruk wordt af gelegd. Jawel, het is goed koper want men spaart een of twee, soms zelfs drie over nachtingen uit. Maar per dag een paar honderd kilo meter en dan een eenvoudig maar goed hotelletje is ook vakantie. Dan verliest men in elk geval geen dagen met uitrusten na het racen. Het is bovendien heel wat veili ger. het Met de tent kan er net zo goed van nemen. In elk land zijn campings of stukken grond waar men na gevraagde toestemming de tent mag zetten. Ook In Duitsland, (in Denemarken Is kamperen alleen toege staan op campings) en Zweden, indien men deze route neemt voor de reis naar Noorwegen. En waarom niet? Men berijdt in Duitsland een flink stuk Autobahn, waar wij vorig jaar midden in het seizoen het rijk alleen hadden. Het is even zoeken in Hamburg, maar van Flensburg af trekt men overlangs door Denemarken over veelal goede tot zeer goede wegen waar het verkeer evenmin overdadig is. Zonder overdreven hard rijden en met voldoende tijd voor rustpauzes en eten „neemt" men in één dag royaal heel Denemarken tot Frederikshavn waar de boot naar Göteborg ligt. Men dient de boot wel enige maanden tevoren te bespreken, want de kans om lukraak een plaatsje te krijgen voor de auto is niet zo bar groot. Ten eerste moet men er dan zeer vroeg zijn om vooraan in de speciale rij te komen van hen, die het gokje dan maar wagen. Ten tweede loopt men de kans een paar keer de boot te missen, letterlijk, op een late boot toch nog een plaats te krijgen en in het donker in Göteborg aan te komen, waar men meteen links moet gaan rijden. Geen ramp, want men is er zo aan gewend, maar het is niet zo prettig om er in het donker mee te beginnen. Voorts verdient het aan beveling vóór Fredrikshavn een onderkomen te zoeken. De stad is niet groot en het aantal hotels is gering. Kort voor Fredrikshavn ligt bijvoorbeeld Syvsten met de zeer aantrekkelijke Syvsten Kro (hotel-restaurant) met voldoende parkeergelegen heid, waar wfl voor twee kamers (met eigen douche), uitstekend diner, consump ties, ontbijt voor vier personen zestig gulden (inclusief),1 betaalden. Niet te laat "kamers bestellen, want het wordt in de avondüren druk. Bovendien kan men na ongeveer negen uur niet meer eten, want dan is de keuken dicht. Overigens is Denemarken niet alleen goed .van eten en drinken, maar evenmin duur. Een moeilijkheid is wel de taal. Tegen de Duitse grens spreekt men uiteraard (al is het niet graag) Duits, maar „hogerop" wordt het veelal praten met handen en voeten. Weinig Engels In het westen van Zweden, uitgezonderd Göteborg, in Bohusl&n waar men over 'n toeristisch aantrekkelijke weg naar „boven?, naar de Noorse grens rijdt, moet men maar vergeten dat men zoals vaak wordt beweerd met Engels overal terecht kan. In de noordelijkste badplaats, Strömstad, was in 't restaurant Skagerack zegge en schrijve één dienster, die een klein mondje Engels sprak. Be neden, in het zelfbedienings restaurant moest men op een knopje drukken om de maaltijd te bestellen. Alles in het Zweeds vanzelf sprekend en er was niemand die het voor een Nederlander zo kon vertalen, dat men wist wat men kreeg. Dat viel overigens alles mee. Boven was het restaurant NAAR HOGE NOORDEN KAN OOK AL VAKANTIE ZIJN mèt bediening en daar kon men ook sterke drank krijgen. Zweden ligt droog. Cafés ?ijn er, niet. Alleen in restaurants kan men drinken, als men erbij eet. In elke plaats is wèl een staatsslijterij, die veelal in een achterafstraatje ligt. Daar kan men, voor gebruik thuis, te kust en te keur sterke drank kopen. In de restaurants z(jn de drankjes duur. Men beweert dat Zweden een niet zo .bijster goedkoop land is. Wat de levensmiddelen betreft, valt het beslist mee. Een liter melk kost zeven dubbeltjes, het heerlijke Zweedse brood kost een gulden, 'n pond boter 2,50. Het is wel even uitkijken geblazen, want men kent gewone boter, gezouten, dubbel-gezouten en onge zouten. Een colaatje Wat de vakantie duur maakt, z(jn de bijkomstig heden, die naar onze mening juist bij 'n vakantie horen. Een kopje koffie met toebehoren bijvoorbeeld. In een eenvoudige tearoom betaalt men voor een kan met een inhoud van zes koppen 2,60. Dat is dus goedkoop. Maar het slag roomgebakje (zonder suiker in de slagroom) kost negen tig cent. Er waren ook gebakjes van ƒ1,50 per stuk. De Zweedse sigaretten kosten van een rijksdaalder tot 3,50. Een fles bier het was wel Tuborg, dus -K-: Bij Halmstad ligt over een lengte van vijf kilometer een strook - zandstrand en er zijn honderden vakantiehuizen, die verhuurd worden. import kostte in een restaurant, dat zeker niet tot de „dure klasse" be hoorde, 4.20 kronen (en een kr. is ongeveer zeventig cent). Een glas whiskey kostte 6,30, een flesje cola 1,75 en een flesje appelsap idem. Een stukje ijs na, gesneden van een ijstaart, moest 2,45 opbrengen. Dat maakt Zweden duur. Men kan het natuurlijk zonder whiskey en bier stellen, maar kinderen willen toch wel eens een colaatje (voor 1,75). Dat hakt er goed in. Smörebröd Het befaamde smörebröd voor de liefhebber is eveneens piet goedkoop. Voor 'n „nationaal gerecht" zou men uiterst billijke prijzen verwachten. Dat kan tegenvallen. Er zijn »smöre- brödgerechten, die vier gul den kosten. Dat is dan voor een normale eter een maaltijd maar niet zoals wij, Nederlanders, een maaltijd gewend zijn. 's Lands wijs, 's lands eer en men moet natuurlijk wel 'n smörebröd geproefd hebben. Droomhuizen Het was echter opvallend, dat in Zweden de bungalows in verhouding met hetgeen men elders en ook in ons land betaalt, niet duur zijn. In de prachtige provin cie Dalarna (in Rattvik) staan bungalows, die in het hoogseizoen 150 gulden per week doen. Het zijn fantas tische (houten) bungalows, geheel ingericht, met onder andere koelkast, elektrisch fornuis, douche, verwar mingselementen, kortom droomhuizen, die veelal een overdekt en een open terras hebben. Alleen lakens en handdoeken moét men mee brengen, maar men kan ze dikwijls ook huren. Voor hetzelfde bedrag huurt men dergelijke bungalows in Alvdalen (Noord-Dalarna), Vitsand (V&rmland), Ström stad, Vette (vijf kilometer van Strömstad in een „vakantiedorp" waar de Zweden zelf hun bungalows aan het strand hebben staan), het karakteristieke en zeer populaire Lysekil, in Varberg en Halmstad. Deze laatste plaatsen liggen aan de zonnige westkust, die inderdaad zonnig is, hoewel de stralen er niet zo heet zijn, dat men er in één dag donkerbruin wordt. Ook een voordeel, want men kan gerust de gehele dag in de zon luieren. Want het is een sprookje, dat Zweden geen fijn klimaat zou hebben. Dat is wel zo. Wij hadden vorig jaar veertien dagen stra lende zon van de ochtend tot de avond. Aan de oostkust (kant van Stockholm dus) zijn er dezelfde bungalows onder andere in Asarum, Oknö, Galö. Uiteraard stijgen de prijzen voor bungalows met een groter aantal bedden. Maar zij zijn alle even geweldig. Inlichtingen En gels) verstrekt Swedish Summer Chalets, Nils Erics- sonsplatsen, Göteborg C. Kamperen Zweden is ook voor kam peerders een ideaal land. Het aantal officiële cam pings is groot want de Zweed is zelf een fervent kampeerder, die graag ln eigen land verbluft. Voorts kan men vrij kamperen, behalve in de met „Skudds- omrande" aangegeven na tuurreservaten. De cam pings zijn over het algemeen uitstekend geoutilleerd. De prezen variëren van kr. 1.50 tot 4 voor een tentplaats en van kr. 3 tot 6 voor auto met tent of caravan. Dit verstaan de Noren onder een „hut", een houten vakantiehuis, in dit geval in een vakantiedorp, maar met gegarandeerde rust. Dit is een zalm van zeer behoorlijke afmetingen. De vis zwemt in de Sand- vikrivier die vlak bij Oslo stroomt. Ze willen ook wel bijten want de statistiek w(jst uit dat in het seizoen 1965 meer dan driehonderd zalmen werden ver schalkt met een totaalgewicht van vijf tienhonderd kilo. En die vissen werden gevangen over een afstand van niet meer dan vijf kilometer. Zalmvissers beweren dan ook dat er nóg nooit zo veel en zo goede zalm in de rivier heeft gezwom men als de laatste jaren. Het merk waardige is dat er ondanks de voort schrijdende industrialisatie en het vol bouwen van de grond bij de rivier steeds meer zalmen in de Sandvik springen en buitelen. Er is dan ook de laatste Jaren een commissie die er zorgvuldig op toe - ziet dat de „zalmstand" niet achteruit gaat. Vandaar. Buitenlanders hebben over het algemeen geen weet van dit (zalm)viswater, dat per auto niet meer dan een half uurtje buiten het centrum van Oslo ligt. Toeristen, die in Oslo ver blijven, hoeven niet meer te doen dan de bus te nemen, of de eigen auto, het vis- gerei mee te nemen en zij kunnen royaal op tijd terug zijn voor het diner, wellicht met een zalm. Het is echter niet een voudig een zalm aan de haak te slaan. De Sandvik is smal en het water stroomt er snel. Wie geen ervaren visser is, zal moeite hebben de lijn uit de bomen en struiken te houden die er staan. Maar het is voor een sportvisser een enorm genoegen de strijd met de zalm aan te binden en een exemplaar van ten minste twee maar soms wel tien kilo te over meesteren. Wie naar Oslo gaat: de Sand- vikrivier (en het visgerei) niet vergeten. Geen landelijke toeristenorganisatie of men schermt er met cijfers over het bezoek van buitenlanders. Sinds het toerisme zulk een vlucht nam dat de ene helft van Europa het land van de andere helft bezoekt, hebben de organisaties elkaar met argusogen beloerd. Soms ook met een zekere jaloezie omdat het bezoek aan het ene land eensklaps met sprongen omhoog ging en het „eigen land" het nog met een schamel aantal toeristen moest doen, althans in vergelijking met bestsellers in de toeristenindustrie als Italië, Zwitserland, Joego-Slavië, Duitsland en nog wat landen. Noorwegen is een van de landen, die bepaald niet overstroomdworden met toeristen. In het bekend maken van cijfers nemen de toeristenorganisaties een roerende eerlijkheid in acht. Er wordt geen overnachting gesmokkeld, er wordt geen toerist toegevoegd om het geheel wat aantrekkelijker voor te stellen. Exclusieve vakantie in eenzaamheid of in vakantiedorp Noorwegen, en dan speciaal de heer Malfrid Bernhard, die tot taak heeft meer toeristen naar zijn land te lok ken, legde deze cijfers op tafel: in 1963 bezochten vijftienduizend Neder landers Noorwegen, in 1964 waren dat er zeventienduizend, in 1965 al twintig duizend en vorig jaar werd de vijfen twintigduizend gehaald. Dat is een for se stijging voor een land, dat niet met reclame smijt en in Nederland niet eens een permanente vertegenwoordi ger heeft. Voor 1967 houden de rustige, eerlijke, sympathieke Noren er reke ning mee dat er weer meer Nederlan ders naar hun land zullen komen. De dames en heren van het Landslaget for Reiselivet i Norge, wat zoveel is als het Noors Toeristen Verkeersbu reau en dat is gevestigd H. Heyerdahls Gate 1 in Oslo, weten zeer goed dat er dan ook iets geboden moet kunnen worden. Wijde, grootse land En dat is er, exclusief en in een va riëteit die enorm is. We doelen op het „huisje huren", het met een wat com fortabeler naam aangeduide „bungalow huren". De Noren spreken liever over een „hut" om aan te geven wat zij voor de buitenlandse toerist in petto hebben. Het is vooral een vakantie voor rustzoekers. Voor mensen, die in het wijde, grootse Noorse land een paar weken op rust willen komen, die van vissen houden, die niet tegen een fikse bergwandeling opzien en ver van de stad zuivere lucht willen inademen. De Noren zijn zelf helemaal weg van de houten bungalows, die zij doodge woon hutten noemen. Klamp elke Noor aan en hij 'zal „ja" knikken op de vraag of hij wel eens van een typisch Noorse bungalowvakantie heeft ge noten of althans gehoord. Tien tegen een heeft hij er zelf ook wel eens of meermalen zijn vakantie in doorge bracht. Er waren dan ook vele Noren, die met graagte een eigen bungalow wilden hebben, maar niet zo dik in de financiën zaten om het eigen vakantie huis te laten bouwen. Laten we het op „vakantiehuis" houden want bungalow wekt in Nederland altijd associaties op met Amerikaanse keukens en liefst een eigen zwembad. En die luxe hebben de Noorse vakantiehuizen niet. Bovendien houden de Noren van afwis seling. Zij gaan niet graag altijd ln dezelfde streek met vakantie, maar willen liever hun land zo veel moge lijk verkennen. Noren zijn nogal honk- beeld. Meeprofiteren Enige jaren geleden werd daarom be gonnen met het verhuren van vakan tiehuizen. Mensen, die een „hut" beza ten, wilden die wel verhuren. Er wer den vakantiehuizen gebouwd, soms ge heel eenzaam in een bijster aantrek kelijke streek, soms in de vorm van een vakantiedorp. De buitenlanders kunnen van die bouwwoede meeprofi- Er zijn twee organisaties, die verhu ren: Den Horske Hytteformidling A S en de Norsk Folke Ferie. Via het toeristenverkeersbureau in Oslo (schrijven liefst in het Engels of an ders in 't Duits) kan men zich in 't be zit stellen van een catalogus, waarin alle „hutten" zijn ingedeeld naar groot te, inrichting en ligging. Men kan er volkomen op aan, dat de vakantiehui zen zijn zoals ze worden beschreven. Elk vakantiehuis is van uitstekende kwaliteit en er wordt streng op toege zien, dat die kwaliteit gehandhaafd blijft. Open haard Wie met de auto gaat of de auto meeneemt met de boot zal vrijwel nooit moeilijkheden ondervinden. De meeste „hutten" zijn per auto te berei ken. Wie per trein reist, kan rekenen op vervoer van het dichtstbijzijnde sta tion naar de vakantiewoning. Over het verkrijgen van de noodzakelijke le vensmiddelen hoeft men zich evenmin problemen in het hoofd te halen, want er is in de buurt altijd wel aan te ko men. Mocht het 's avonds wat te guur zijn, dat biedt de open haard voor houtblokken wordt gezorgd voldoen de verwarming. Men zal het reeds ontdekt hebben: het is een vrij avontuurlijke vakantie in dien men zich niet in een vakantie- dorpjë terugtrekt. Overigens zijn die „dorpjes" bepaald geen campings, waar het nogal eens lawaaierig kan zijn en men in de rij moet staan voor 't toilet of om zich te scheren. Noren zijn opgegroeid met rust, met een weids land. Die rust willen zij ook in hun vakantie. Van 75.- af Het is eigenlijk onwaarschijnlijk, dat men voor een dergelijke prijs een va kantie-onderkomen kan huren. In het zomerseizoen variëren de prijzen van de vakantiewoningen van ongeveer vijfenzeventig gülden per week tot on geveer het dubbele. Men moet ons niet ophangen aan een tientje verschil want de prijs is vanzelfsprekend af hankelijk van grootte, inrichting en ligging. Een dikke vijftig kilometer van Oslo, in Blefjell, staat een nieuw toeristencentrum met een hoofd gebouw dut 58 bedden heeft en daurnunst een honderdtal cha lets. Een nieuw motel met restau rant is in Januari geopend ln Sjusjöen, vlak by Lillehammer. Er zyn 42 bedden. Van 14 juni af wordt een dage lijkse bootdlenst onderhouden van Hammerfest naar Hoiinlngs- vag. Er kunnen honderd passa giers mee, die een excursie naar de Noordkaap kunnen maken. De boot vertrekt om vijf uur ln de middag en is omstreeks ne gen uur In Honnlngsvag. De volgende dag wordt om negen uur 's morgens vertrokken en Is men om een uur weer In Ham merfest. Retour kost 50 Kronen (ongeveer 25 gulden). Van 1 mei af worden de zoge naamde Vikingtochtcn georga niseerd van Oslo naar Bergen. Duur van de trip zes dagen, ook in omgekeerde richting. Vanuit belde plaatsen wordt van 1 Juni tot 4 september ook een drie daagse trip georganiseerd met dageiyks vertrek. Een langduriger reis Is de „Va kantietrip naar Hardanger", die wekelijks wordt georganiseerd, van 23 juni af tot 15 augustus. Vertrek In Oslo vla Arendal, Se- tesdal, Solfonn naar Skanovlk waar men een week verblijft alvorens naar Oslo terug te ke- Een reis naar de fjorden en ber gen van Noorwegen bestaat uit een treinreis van Oslo naar Fa- gerne8 waar wordt verbleven in het nieuwe Fagerneshotel. Dan naar Sogndal (ln het Sogndal- hotel) en verder per boot door de Sognefjord naar Bergen. El ke week tweemaal zowel van Oslo als van Bergen uit. Do scheepvaartmaatschappij Ber gen organiseert driedaagse toch ten naar de fjorden. Elke week vertrek vanuit Bergen naar Ba- lestrand, Gelranger, Eldfjord en terug naar Bergen per luxe- sehlp In de periode van 5 Juni tot 31 augustus, tyel duur. i' 1 Van 20 mei tot 10 Juni Is het in Noorwegen bloesemtyd. Een prachtig gezicht, die witte weel de boven het blauwe water van de fjorden. Van 25 md tot 11 juni wordt In Bergen een Internationaal muziekfestival gehouden met o.a. dagelijks recitals In het tot museum Ingerichte huls van Grleg. Voorts ballet, concerten, folkloristische uitvoeringen, to- Op 23 Juni wordt In geheel Noor wegen het Midzomernachtsfeest gevierd met vuurwerk, dansen en veel vroiykheld. De „Venus" vertrekt uit Rotterdam en kan 1/13 passagiers en 40 auto's bergt uit Rotterdam en Amsterdam Het Is niet voor eenleder weggelegd om de vakantie te beginnen met op de boot te stappen. Het Is wel een Ideale manier van reizen. Noorwegen Is (men kan natuurlijk ook over de weg gaan, bijv. via De nemarken, Fredrikshavn, Zweden (Göteborg), langs de westkust via de SvLncsundbrug naar Noorwegen) vanuit Rotterdam en Amsterdam per boot te berei ken. Met de „Venus" het schip op de foto bo ven kan men van Rotterdam naar Stavanger, Haugesund en Bergen, naar het land van de fjor- en er is plaats voor 40 auto's. De afvaart is elke /.aterdag in Rotterdam van 1 Juni tot 7 september. Men vertrekt op zaterdag in de namiddag, Is zon dagavond in Stavanger en maandagochtend vroeg in Bergen. Terug vertrekt men ln de avonduren van elke donderdag uit Bergen en is men op zaterdag ochtend In Rotterdam. Er is een toerlstenklas en een eerste klas. De prijzen zijn resp. (exclusief maaltijden) 200 en 320 Kronen, dus ongeveer 100 gul den en 160 gulden. De prijzen voor maaltijden zijn in de toeristenklas 6 Kronen voor ontbijt, 14 Kronen voor warme maal tijd. In de eerste klas kost het ontbijt 8 Kronen, de lunch 20, het diner eveneens 20 Kronen. Zeer rede lijke prijzen derhalve voor een schip dut is inge richt voor cruises op de Middellandse Zee en naar Madeira. Het schip ligt ln de dagen tussen aankomst ln en vertrek uit Bergen niet renteloos. Van 5 juni tot 28 augustus worden elke maandag cruises naar de fjorden gemaakt. Op donderdag gaat de boot weer naar Bergen terug waar de passagiers voor Rotter dam wachten. Tijdens deze cruise wordt een bezoek g'bracht aan de Sogne-, de Gelranger-, de Har danger- en de Eidfjord. Voorts worden tijdens de cruise uit de havenplaatsen diverse excursies geor ganiseerd, die men apart moet betalen (o,n. in Eid fjord naar de grootste watervol van Noorwegen, VÖrlngsfoss en in Gelranger naar een punt van waar men een schitterend gezicht heeft over het berglandschap). De prijzen van deze cruises varië ren naargelang type en ligging van de hutten van ongeveer tweehonderd tot zeshonderd gulden. Maar voor dat laatste bedrag heeft men dan ook een sul- te aan boord en dat hoeft ook weer niet. In deze prijzen zijn wel de maaltijden begrepen. Van Amsterdam uit vaart de „Black Prince" met accommodatie voor 550 passagiers en 185 auto's. Eveneens een zeer comfortabel schip, dat In de wintermaanden voor cruises wordt ingezet. De boot vaar naar Krlstiansand. Duur van de reis onge veer twintig uren. Prijzen van 65 gulden voor een sleeperette (te vergelijken met een ligstoel) tot 175 gulden voor een luxehut.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 17