ondanks preventie zal het altijd blijven branden Wentelwiekend door bollenland ZATERDAG 1 APRIL 1««T een blik in de leidse brandweer kazerne (2) Wanneer er bij de Leidse brandweer alarm wordt geslagen, dan vindt dat door geluidversterkers zijn weerklank in alle hoeken en gaten van de brandweerkazerne. De ploeg, die dienst doet, rent ogenblikkelijk naar de garages, waar hel men en leren jassen op nummer klaar hangen voor een vlugge, doeltreffende greep. De herrie, waarmee het alarm wordt gegeven en de snelheid waarmee men er op reageert, nemen als een wankel makende kracht bezit van je. Met knikkende knieën plof je naast twee inschikkelijke brand weerlieden op de voorbank van wat nevelspuit heet neer en in de consternatie weet je niet wat je in de seconde die je nog rest, voordat de deuren van de auto's sluiten, zal mee nemen: je linkerbeen of je balpen. De deuren van de hangars beginnen te zoemen, de auto's starten en daar ga je met luid gillende tweetoon, rinke- lehde bellen, loeiende claxons de Langebrug op. Bij elke bocht zit er niets anders op dan maar willoos naar links en rechts te hopsen, met paniekerige kriebels in de maagstreek en de oren zo barstensvol geluiden, dat je naar adem snakt. Bij de Steenschuur gekomen realiseer je je met enige vol doening wat er gebeurt: je rukt uit. Zelf de toestand van ontreddering te boven is het vermakelijk de chaotische reacties van anderen te zien, op dat „rode gevaar" dat hen op de hielen zit. De BANANENKOOPMAN, die met zijn logge kar een knappe uitwijkprestatie levert, waarbij hij zijn bananen nog net op het droge weet te houden. De fietsers en auto's die voordat de agent op het Gange tje de verkeerslichten op rood zet, stoppen en zelfs als de wereld weer groen is nog aan de grond genageld staan. De onverlaat, die niet direct aanstalte maakt tot stoppen, wordt daartoe gedwongen, door lieden, die met veel overtuiging op de bres voor het algemeen belang springen. Er zijn ook weggebruikers veelal vrouwendie het ongewisse ver kiezen boven de niet te bepalen uitwijk-keuze links of rechts. Ze laten zich pal voor de nevelspuit van de trappen zakken en verlaten zich op de Voorzienigheid. Er wordt vrolijk om gegrinnikt in de cabine, waar de bevelvoerder mobilofonisch contact onderhoudt met de kazerne. En ondanks alle vertraging en vreemde verschijn selen zijn we binnen vier minuten daar waar de brand zou moeten zijn. Eenmaal je losgemaakt uit de harde houvast van de nevelspuit, maakt het pandemonium plaats voor een ongekende rust. Nooit heb je de wereld zo voelen draaien. vier afdelingen Het individu, het nationale bezit wordt sinds jaar en dag bedreigd door brand. Hoe dan ook: het zal altijd blijven branden is de me ning van de brandweer. Alleen door een bouwwerk op een be paalde manier te bekijken, voor dat het gebouwd of verbouwd wordt, kan worden voorkomen, De nevelepuit rukt uit dat een eventuele brand zich tot extreme proporties uitbreidt, dat de mensen niet kunnen vluchten. De Leidse brandweer valt uiteen in vier afdelingen: de administra tie, een preventieve, een repres sieve en een technische afdeling. Die verschillende afdelingen met hun uiteenlopende werkzaamhe den zorgen er voor, dat ieder lid van Leidens brandweer, zelfs wanneer er geen brand uitbreekt zijn handen vol heeft. bouwplannen OP DE afdeling preventie, waar hoofdbrandmeester W. A. Kos ten zich naast zijn functie als onder-commandant mee bezig houdt, komen de klachten binnen van soms moord en brand schreeu wende mensen. „Mijn schoorsteen trekt niet omdat dat mens bene den fietsbanden stookt. Ze wil me om zeep brengen" om zo maar eens iets te noemen. Dagelijks gaan er drie van de dienstdoende ploeg op stap om klachten te controleren en vaak door de oorzaken van laaien de ruzies aan te horen bij beide partijen wordt het brandje door ingrijpen van de brandweer sym bolisch geblust. Daarnaast worden er dagelijks con trole-beurten gehouden, waarbij ge meentelijke, openbare en monu mentale gebouwen worden bekeken op brandgevaar. De brandweer neemt maatregelen ter voorkoming van brand, ter localisering van brand en geeft aanwijzingen voor Onder-commandant W. A. Kosten. het aanbrengen van blusmiddelen en noodverlichting. Een balkonnetje, dat voor u de ideale gelegenheid is om te zonnen, is voor de brandweerman, dé mo gelijkheid om te ontsnappen bij brand. Het is maar hoe je het ziet. En omdat er bij leken nog al eens andere zienswijzen bestaan, worden bij de brandweer alle verbouw- en bouwplannen bekeken in hechte samenwerking met de dienst van Bouw- en Woningtoezicht van Ge meentewerken, en na eventuele veranderingen, die een grotere vei ligheid garanderen, goedgekeurd. adviezen rvE PREVENTIE van de brand U bestaat ook uit het geven van adviezen, het houden van lezingen. Het is echter de ervaring van de brandweer, dat die adviezen vaak door onvoorzichtigheid teniet wor den gedaan omdat er bij het over hevelen van ether toch een sigaretje wordt opgestoken. Behoudens het bewaken van ge bouwen tijdens openbare vermake lijkheden (schouwburg en Stadsge hoorzaal bijv.) geeft de brandweer ook aanwijzingen voor het aanbren gen van blus- en brandmeldings installaties in kerken en waren huizen, die vaak „besprenkeld" zijn, d.w.z. van een dusdanige apparatuur zijn voorzien, dat de sprenkelspuit- stukken, op regelmatige afstand van elkaar bevestigd, bij temperatuurs- verhoging openbreken en automa tisch gaan blussen, nog voordat de brandweer ter plaatse is. Andere vormen van preventie zijn het ne men van voorzorgsmaatregelen in samenwerking met de Hinder wet en Arbeidsinspectie tegen radio-actieve bronnen in de in dustrie, zodat zij bij brandgevaar niet schadelijk zijn. daadwerkelijk optreden DE Technische afdeling van de brandweer bevat de werkplaat sen waar bijv. adembeschermende apparatuur wordt gecontroleerd, alsmede blus- en reddingsmiddelen. Bij de repressieve afdeling onder scheidt men twee toestanden, de staat van paraatheid en het daad werkelijk optreden. Tijdens het zgn. „Wachten op" heeft iedereen zijn eigen taak. Er wordt gezorgd dat de alarmcentrale naar apparatuur en dat al het uitruk- materiaal adequaat kan functione ren. Daarbij komt nog de licha melijke en geestelijke training van de brandweerman. Het repressief centrum moet ALTIJD over een bepaalde hoeveelheid personeel en materiaal kunnen beschikken. Dit is financieel en organisatorisch het gemakkelijkst te verwezenlijken door een 24-urig dienstverband. Van half acht 's morgens tot 's avonds zessen werkt hij (uiteraard met pauzes); daarna kan hij doen wat hy wil, maar hij moet in de kazerne blijven, waar hij t.v. kan kijken, biljarten of aan zyn brom fiets prutsen. codes voor brandrisico TIET IS NIET ZO, dat het aan- tal auto's bij een uitruk aan het toeval wordt overgelaten. Commandant Hagedoorn heeft op zijn kamer een grote kaart met gele, groene en rode zones. Die kleuren zijn codes; ze geven het brandrisico in een bepaalde Leid se wijk aan. Rood is de binnen stad, geel de industriewijken en de flats, groen de open bebou wing in de buitenwijken. Het materiaal van de Leidse brand weer moet volgens de kaart be rusten op een bezetting van twee autospuiten, een ladderwagen en bijzondere voertuigen. Niet al leen het op de kaart aangegeven brandrisico bepaald het materiaal, maar ook de tijd die nodig is om bij een willekeurige brand te ko men. Wat dat betreft zit de Leid se brandweer op de Langebrug erg centraal. alarmcentrale 17ERBRANDEN is het zich ver- binden van een stof met zuur stof onder afgifte van warmte en vorming van een nieuwe stof. Wan neer dit proces plaats vindt, gaat bij Leidens brandweer op de alarm centrale de telefoon. Dag en nacht zit daar iemand om hem aan te nemen. Sommige mensen bellen 't alarmnummer 33333 om iets alles behalve alarmerends te zeggen; zij worden verzocht een ander num mer te bellen. Er zijn ook eenza men, die vooral 's nachts de brandweer bellen, omdat zij weten, dat er altijd iemand is. Is de ene lijn bezet, dan springt een volgende alarmering automatisch over op een binnen vijf minuten naar een willekeurige plek in leiden andere lijn. De man, die dienst doet op de alarmcentrale geeft via ge luidsversterkers het alarm door aan de kazerne alsmede welk materiaal moet uitrukken. 2000 brandkranen /"VNDER de afdeling preventie valt ook de planning van het blus water, waarvoor men riool-, drink- of open water kan gebruiken. In Leiden bevinden zich op korte af stand van elkaar zo'n 2000 brand kranen, waarop men kan aanslui ten. Overigens zijn er drie manie ren van blussen, die door de brand weer worden gehanteerd: die met water of verneveld water, die met zand en bluspoeder en die met de halogeen koolwaterstoffen. De nevelspuit (aanschafprijs 80.000 een „hele mooie" 100.000). Zijn blusvermogen is althans binnens huis enorm door miljarden wa terdeeltjes. De nevelspuit kan as sistentie krijgen van een autospuit met een capaciteit van 2000 liter. De Leidse brandweer beschikt even eens over een zgn. „Metz-ladder" met een lengte van 27 meter, als ook een zelfgebouwde takelwagen, waarin het tegenwicht wordt ge vormd door 800 kilo ponsdoppen. Een kleine gereedschappenwagen en een pomp met een Porsche-motor om kelders leeg te pompen comple teren het materiaal. snelheid TI7ANNEER er 's nachts een alarm binnenkomt, dan worden de in de kazerne slapende brandweerlie den door geluidsversterkers uit Morpheus' armen gerukt. Ze heb ben één minuut om zich te reali seren wat er aan de hand is, om zich aan te kleden, in de auto's te springen en uit te rukken. „Een minuut is lang hoor", was het com mentaar van de brandweerlieden. „Goed, je hebt geen tijd om je te scheren en je schoenen moeten niet zoek zijn. Al hollende trek je van alles aan". Ieder heeft niet alleen zyn eigen plaats in de auto's maar ook zyn eigen taak. De bevelvoerder (met „zilveren" helm als herkenning) voert het commando, de nummers één en twee mogen aanvallen. Dat Razendsnel door Leiden „Stadts brandspueyten" staat er on der dit oude wapen, dat nog steeds in de Vrouwenkerkkoorstraat te zien is. zyn de ere-taken bij de brandweer. De nummers 4 en 5 zorgen voor 't achterfront, voor de ladders en de slangen. Snelheid is een belangrijk wapen van Leidens brandweer. Bin nen vijf minuten kunnen zij het hele Leidse grondgebied bereiken. Hoewel je na een bezoek aan Lei dens brandweer een bijzondere waar. dering hebt gekregen voor zijn onmis bare werkzaamheden in het maat schappelijk bestel en je dusdanig bent geïndoctrineerd dat het geluid van de brandweerwagens je bijna als muziek in de oren klinken blijft de brandweerman zelf toch een eniger mate onbegrijpelijk fenomeen. Niet in zijn drang om te spelen met vuur, sjjn zwak voor blussen, ryn mogelij ke voorkeur voor gevaar en sensatie. Wel in de consequentie van zijn be roep, om wanneer dat van hem ge vraagd wordt, een gevecht op leven en dood te leveren met die wat de monische vaok ongrijpbaar lijkende vijand, die "brand" heet. Als een felle libelle scheert bij redelijk droog weer een helicopter over tulpen en narcissen in de bloembollenstreek. Zoemend breit de wentelwiek een wijd patroon over de velden: een rechts, een ave rechts. Soms staat hij te trillen boven een sloot, laat zich dan weg drijven op de wind, schuins omhoog, om dan met een plotselinge wending neer te vallen op de bloembedden, een ragfijne nevel van geel stuifmeel over de aardoppervlak wervelend. Een wapen met een dodelijk gifgas? Het is de nieuwste en waarschijnlijk ook de dege- lijkste methode van de bloembollenkweker om de gewassen te beschermen tegen de aantasting van het z.g. vuur. In tegenstelling tot 'n vliegtuig, sterk afhankelijk van de wind. 't Kun zo hard niet waaien of het rotormotortje houdt het toestel op zyn plaats. KTa een jaar „proefdraaien" moet men concluderen, dat het experiment ge slaagd la. De methode ls vrijwel overal gunstig ontvangen. Door de wendbaar heid van het toestel kunnen ook kwe kers, die kleine hoeken land beta'eu. overgaan op machinaal bespuiten. Met een vliegtuig had men vaak te tobben met rietschelften en schuurtjes, die een lel(jke sta-ln-de-weg vormden. Iets over de kosten van een en ander: de helikop ter. die wordt gehuurd van «le Deense firma Thanner Fly, In Nederland ope rerend onder de naam Thanner Servi ce N.V. te Hardenberg, kost per uur een goede 300,-. Een belangrijk deel hier van vloeit voort uit de controlebeurten, die oin dc 25 uur moeten worden uit gevoerd. Momentcel vliegen twee piloten voor de firma Plug: één In de streek rond Hlllegom, Llsse en Snssenhelm en een tweede In de kop van Noord Hol- I nd. In de „Zuid" hanteert vlieger J W. Lambermont, oud-straaljagerpiloot bij de luchtmacht, de stuurknuppel. Wie hem aan het werk ziet neemt zyn hoed af voor 7.(Jn toeren. Als het hoofd deksel tenminste niet al door de sulzen- de wieken de lucht Is Ingetlld. IIIJ haalt van alles uit met z(jn vliegend eitje, zo als bijvoorbeeld onder telefoondraden door vliegen. Nog sterker: z^n „Noord se" collega sch'Jnt het gepresteerd te hebben onder de Ix-drudlng van de spoorlijn door te wippen. Een jaar of vyf geleden voerde men al bespuitingen uit op bollenvelden met een klein sportvllegtuig. Het resul taat was ook niet onbevredigend, maar de exhorbltant hoge exploitatiekosten vormden op den duur toch een te groot struikelblok. De vliegerfj werd daarom na verloop van tyd weer gestaakt. De kwekers, die voordien alle gewassen met motor- of handspuiten hadden be spoten, gingen weer over op de oude werkwijze. Het is goedkoper, maar vergt heel wat kostbare arbeidsuren. Verleden Jaar schakelde de Noord- wjjkse bestrjjdingsmlddelenhandel de fa. G. Plug N.V. als eerste helicopters In by bespuiting van bloembollengewassen. Het grote verschil met het gebruik van vliegtuigen ls, dat de z.g. onrendabele vllegttjd, het gaan naar en terugkomen van de te bespuiten percelen, zo kort mogelijk blijft. In tegenstelling tot de vliegtuigjes hoeft de helicopter niet steeds terug te vliegen naar de basis in Noordwjjk, omdat hij zijn eigen vlieg veldje mee krijgt. Dit landingsterrein van 2 by 3 meter is gemonteerd op de cabine van een vrachtauto, die In de laadbak reservoirs met bestrydingspreparaten en benzinetanks vervoert. 's lkigorgens vroeg trekt de spuitploeg "er op uit. De bollenstreek is op kaarten In een aantal districten verdeeld, die elk op zich ongeveer ln een dag zy.i af te werken. Het gros van de bollenbe- dryven, die helikopterbespulting toe passen, hebben een weekabonnement Wil de nevelspultery nut afwerpen dan moeten de gewassen nameiyk om dc week een beurt krygen. Het is begrype ïyk dat slechte weersomstandigheden n vliegschema ernstig ln de war kunnen sturen. Als het regent, of er neerslag wordt verwacht, helpt het spulten niet veel. Daarentegen is de helikopter niet,

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13