HAVEN VAN ROTTERDAM VEILIG BEHOEFTE AAN 800 BEROEPS ADVISEURS iRLIJKE NOORSE TANKER PAS GELOST NA BREED OVERLEG ROTTERDAM De veiligheid van de Rotterdamse haven berust op een zorgvuldig uitgewerkt systeem van voorschriften, controle, hulpmiddelen en als eerste eis voorzichtigheid. Er komt geen liter gevaarlijke stof Hoek van Holland binnen, of de havenmeester weet ervan. En na aankomst op de Nieuwe Waterweg worden 't varen, de ligging en de lossing op de voet gevolgd, zo niet afhan kelijk van de omstandigheden stipt voorgeschreven. Rotterdam kan zich met zijn zoals verleden jaar bijna 70 miljoen ton geladen en geloste gevaarlijke stoffen de weelde van onachtzaamheid niet permitteren. Daarvoor staan er te grote belangen en te veel mensenlevens op het spel. Het Botlekgebied is voor ons land economisch een zegen; bij slordigheid kan het een hel worden. Om bij gevaar snél weg te kunnen, de schepen met de sieve de havenmond gericht. Met omzichtigheid wordt met da grote tankers gemanoeuvreerd. (Van e r verslaggevers) De school, springplank naar vijfduizend beroepen. ROTTERDAM Als er 'n Instituut was dat op dit moment achthonderd kant en-klaar afgestudeerde beroepskeuze- adviseurs zou afleveren, dan konden ■e morgen allemaal onmiddellijk aan de slag. Zo groot is het tekort aan deze functionarissen In ons land. Zo'n Instituut is er niet... nog niet. Neder land kent tot dusver slechts een part time-opleiding tot beroepskeuzeadvi- ceur (les op zaterdag, vijftien uur zelfstudie per week. weinig praktische vorming, véél verlies aan cursisten die dat geen drie jaar volhouden) en het zal nog een kleine vier jaar duren voordat de eerste golf afgestudeer den van de nu in het leven geroepen dagopleiding de maatschappij bereikt. Op 1 september start in Tilburg de (landelijke) Academie voor School- en Beroepskeuzewerk. Directeur: de heer W. E. H. Beyers, 47 jaar, sociologisch doctorandus, thans nog directeur van de Stichting Katholiek Bureau voor School- en Beroepskeuze in Rotter dam. Hij is echter geheel vrijge maakt. voor de voorbereiding van de academie in Tilburg. Die achthonderd beroepskeuzeadvi seurs die Nederland nodig heeft, zal de academie voorlopig niet leveren. De capaciteit is voorlopig geraamd op 60 cursisten, van wie zich er nu al een dertigtal heeft aangemeld. Merk waardig: daarvan komt slechts onge veer een zesde deel uit Brabant. De vestigingsplaats blijkt dus geen extra grote aantrekkingskracht uit te oefe nen op de Brabanders. Van de komende dagopleiding mogen bevredigender resultaten worden ver wacht dan van de huidige part-time- opleiding. die algemeen als onvol doende wordt beschouwd. Van de 60 beginnende cursisten (die dan al uit geselecteerd zijn uit honderd gegadig den). blijven er na de driejarige-op leiding slechts ongeveer twintig over. Drs. Beyers: ..Een druppel op een gloeiende plaat. De behoefte aan be roepskeuzeadviseurs is de laatste ja ren sterk gestegen en wordt, onder invloed van de huidige ontwikkelingen in de maatschappij, steeds groter School- en beroepskeuzebegeleiding krijgt een steeds grotere interesse, die zich al demonstreert op de lagere school. Men wil in veel gevallen graag al overgaan tot het testen van de leerlingen van de vijfde klas". Tot zijn essentie teruggebracht is het beroep van de beroepskeuzeadviseur: een jongeman of een meisje helpen op die plaats in de maatschappij te belanden waar hij of zij zich het ge lukkigst voelt en er het beste van kan Dat is geen eenvoudige taak. Niet al leen omdat er al ongeveer 5000 ver schillende beroepen sijn, die overi gens niet even veel keuzemogelijkhe den vormen, want vele ervan zijn functies die via een lange weg in een beroep bereikt worden. Maar dan nog blijft het gebied Immens groot, en van welke jongen, van welke ouders kan verwacht worden dat ze op dit terrein thuis zijn? Bovendien heeft de adviseur te ma ken met telkens volstrekt van elkaar verschillende individuen, die vaak met op de vreemdste gronden stoe lende voorkeuren voor bepaalde be roepen behept blijken (mijn vriendin wordt verpleegster, ik wil het ook) of die in het geheel geen begrip hebben van wat hun droomberoep inhoudt en Vraagt dit niet om een algemene be- roepenvoorlichtmg die aan de be roepskeuze voorat dienl te gaan Drs. Beyers. ..Inderdaad. Er-is in de beroepskeuze een verandering m het gehele patroon te verwachten. De be roepskeuzeadviseur zal meer en meer betrokken worden bij de beroepen- voorlichting bij het voortgezet onder- Nog altijd ligt het zwaartepunt te veel bij het lager onderwijs: circa 75 procent van alle beroepskeuzeadvie zen heeft betrekking op leerlingen van de lagere school. Onontgonnen terrein De beroepenvoorllchting bij het mid delbaar onderwijs isv zegt de diree- teur van de toekomstige academie, een praktisch nog onontgonnen ter rein. Er zijn niet voldoende mensen voor beschikbaar, tenzij ze voor dit doel weggehaald zouden worden bij het lager onderwijs. Zou het niet wenselijk zijn op de mid delbare scholen in het lesrooster een geregelde voorlichting te plannen? Drs. Beyers: ,,Dat is het zeker" De Commissie Beroepenvoorlichting kwam al in 1965 tot die conclusie. We kunnen op dit gebied niet volstaan met zo maar eens een middag met een lezing. De commissie kwam in een interimrapport tot de conclusie dat bijvoorbeeld een aantal van 6 les uren, aan beroepenvoorlichting ge wijd. voor de 4e en 5e klassen van de middelbare scholen noodzakelijk is. Een beroep in de beroepskeuze Is beslist niet statisch. De beroepenwe- reld is permanent in beweging. Er verdwijnen beroepen, er ontstaan nieuwe. De betekenis van het beroep verandert gaandeweg, hel vult een steeds geringer deel van het leven De beroepskundige en de heroepskeu- zeadviseur sullen als eerste moeten beseffen dat aanpassing noodzakelijk is. Hun beroep verandert omdat de beroepenwereld niet statisch Is. Bedrijfsleven De accentverlegging van beroepskeu ze naar beroepenvoorlichting geldt aldus drs. Beyers niet alleen voor 't onderwijs, maar ook voor het be drijfsleven. De automatisering zal veel mensen ertoe dwingen tweemaal in hun leven te kiezen, ze maakt ou de beroepen overbodig, en schept nieuwe. De beroepskeuzeadviseur zal in de toekomst ook ten nauwste be- trokken worden bij het vraagstuk van de vrijetijdsbesteding, want de vrije tijd wordt op den duur belangrijker 'dan 't beroep. Het beroep wordt mis- schien een nieuw soort statussym bool" dat iemand zijn aanzien voor het oog van zijn omgeving kan verle nen. Nieuwe, moderne beroepen, die hun beoefenaren wel veel voldoening kunnen schenken, hebben soms weinig ..image", een operator in een chemi sche industrie kan bijvoorbeeld zijn kennissen niet laten zien wat hij makkt, hij kan hun zelfs niet uitleg gen wat het grote belang van zijn functie is. ook al voelt hij dat zelf we| aan. Met zulke aspecten krijgt de be- wepatewMemac straks ook te toakec Juist door deze voorzichtigheid kwam de Rotterdamse haven zeer onlangs op nieuw in de publiciteit. Er deed zich toen inderdaad een complicatie voor bij de lossing van de Noorse tanker ..Stolt Vestfonn", die o.a. ontdaan moest wor den van een lading acrylonitrile, een giftige, brand- en explosiegevaarlijkc vloeistof, ruikend naar amandelen, maar prompt dodelijk voor de snuiver. Het gemeentelijk havenbedrijf in de persoon van de verantwoordelijke ha venmeester nam geen enkel risico. In een langdurig overleg won hij adviezen in van alle op dit gebied in Rotterdam werkzame topdeskundigen. Hij gaf ten slotte zijn fiat tot lossing, nadat aan alle door de betrokken autoriteiten ge stelde eisen was voldaan. De ernst, waarmee dit overleg werd gevoerd, vormde op zich aanleiding tot nieuws. De gunstige afloop volgde la ter met slechts enkele regels op de telex. Toch schuilt juist in deze om zichtige afhandeling het verhaal, dat duidelijk maakt hoe nauwgezet er wordt gewaakt over de veiligheid van de Rot terdamse haven. Reders en agenten van rederijen zijn verplicht om aan het bureau van de havenmeester minstens 24 uur voor de aankomst van het schip daarvan schrif telijk kennisgeving te doen. Opgegeven moet daarbij worden welke lading men vervoert, de hoeveelheid daarvan, als mede in welke hoevtelheden ml worden gelost en/of geladen. Gaat het om nor maal stukgoed, dan is er geen vuiltje aan de lucht, maar ls er om het geval eens scherp te stellen 'n tonnetje dyna miet. dat van boord moet. dan heeft de havenmeester al de bevoegdheid om voor de lossing hiervan aan de kapitein een speciale plaats aan te wijzen Zonder deze kennisgevingen en zonder een der gelijke bevoegdheid is het niet mogelijk de havenbedrijvigheid onder controle te houden. Moeilijkheden Van de Noorse tanker „Stolt Vestfonn" was ruim op tijd de kennisgeving van aankomst binnen. Hij had behalve een tiental andere chemische stoffen In vloeibare \orm ook een grote lading acrylonitrile aan boord. Op de kennis geving was vermeld waar en in welke volgorde de verschillende ladingen zou den worden gelost Het schip voer naar de Derde Petroleumhaven, waar van de toegang evenals tot de Tweede en de Eerste petroleumhaven gebon den is aan een vergunning. Enkele sec ties acrylonitrile in de tanker werden normaal onder toezieht overgeslagen In een hinnenvaarltanker. waarna het res tant in een andere tank gelost moest wal ter wel werkte. Hiervoor moert dan gebruik gemaakt worden van Jiet zo genaamde bdtterworthegat, dat dient voor het schoonmaken van lege tan kers. maar dat op geladen tankers on der geen voorwaarde geopend mag wor- Het ligt voor de hand, dat de haven meester hiervoor zomaar geen toe stemming gaf Op korte termijn wer den deskundigen naar het bureau van de havenmeester geroepen. In een wip zat een dozijn mensen om de tafel, t.w. de chemisch deskundige van de gemeen te Rotterdam, leden van de verschil lende veiligheidscommisaiea. arbeidsin spectie. brandweer en geneeskundige dienst en niet te vergeten vertegen woordigers van de betrokken bedreven en van de reder. Op deze vergadering werd besloten ten eerste om het schip naar een veiliger plaats in de haven te verplaatsen, zodat bedrijf en mensen op de wal weinig of geen gevaar liepen. Ten tweede moesten verschillende voor zieningen getroffen worden voor los sing door het butterworthegat, zoals het inspuiten van een laag stikstof op de acrylonitrile om te voorko men. dat het gevaarlijke gas al te ge makkelijk naar buiten zou treden, het afdekken met doeken van het butter worthegat om eventuele vonken door staal op staal voor te zijn Ten derde moest de lossing geschieden door de de Een inwendige afsluiter bleek niet te reageren op de bediening van buitenaf. Wat men ook probeerde, men kreeg de leiding niet opeh. Daardoor was het on mogelijk de lading te lossen. De haven meester stond voor het probleem: hoe krijg ik die tank leeg? Ofschoon h(j de bevoegdheid heeft de kapitein van een dergelijk schip met zijn gevaarlijke Ia- ding het zeegat uit te wijzen, is het dui delijk, dat dit geen oplossing is voor een haven, die behalve veiligheid ook service wil bieden. De enige mogelijk heid was om de acrylonitrile ,,over de top" te lossen, d.w.z. de stof van de ene sectie van de tanker over te heve len In een andere, waarvan de afslui- Havenmeester neemt geen enkel risico eigen bemanning van de tanker en wel met gebruikmaking var) persluchtmas- kers en onder toezicht van twee Rot» terdamse gasdeskundigen. Tijdens de werkzaamheden moesten tenslotte blusboten in de directe nabijheid van de tanker blijven. Bovendien werden de bedrijf «brandweren van de omliggen de firma's gewaarschuwd en mensen van de eerste hulp. Malheur /onder verdere complicatie* Is de tan ker vervolgens gelost. Ofschoon men met al deze maatregelen vrijwel de ze- kerlield had, dat er geen ongelukken zouden kunnen gebeuren, haalde men na de lossing toch verlicht adem, omdst een ongeluk In een klein hoekje» zit en omdat men veel In de hand kan hebben behalve soms net dat kleine brokje mal heur. dat een haven In vuur en vlam kan zetten. Om het risico van het kleine ongelukjs In het kleine hoekje zo klein mogelijk te houden, houdt de havenmeester de drie petroleumhavens onder streng toezicht. Men vindt in deze havens dan ook geen „scharrelaars", d.wz bootjes die er niets te maken hebben of bootjes van krui deniers e.d. De havenmeester is eigen lijk een beetje bang voor dit m>ort schippers, omdat zij de bijzondere sfeer vaii deze havens niet kennen, rustig roken en nonchalant varen. In deze ha vens'trekt wel dag en nacht zijn ronct- jes de met blusmateriaal uitgeruste pa trouilleboot van de havendienst, die vaargelden Int van de blnnentanker s en verder attent is op elke oliekring in het water of boven het water drijvende gas wolk Jes. De kapiteins van deze patrouil leboten hebben politlebevoegdheid en kunnen proces-verbaal opmaken tegen kapiteins, die slordig zijn of anderszins de veiligheid In gevaar brengen. Deze boten staan ook voortdurend In mobilo fooncontact mei de havenmeester, zo dat bij elke afwijking van de tjormale toestand er direct gewaarschuwd kan worden. Rechtstreeks In contact met de havenmeester staat weer dat deel van de Rotterdamse brandweer, dat zich ge specialiseerd heeft in havenbranden. Om de veiligheid In dp Rotterdamse ha ven te garandeten wordt niets aan het toeval overgelaten Het bulten de ha vens houden van schepen met gevaar lijke ladingen niet mogelijk, omdat deze ladingen bestemd zijn voor in de Botlek gevestigde bedrijven, zodat ze dan toch over land aangevoerd zouden moeten worden. In de keten van voor schriften en voorzieningen ontbreekt wellicht één schakel, nl een streek ziekenhuis In Botlek. Men heeft er wel dokters en zelfs een operatiekamer, naar als de nood aan de man komt ■•ou Rotterdam wei eens te ver weg Ma iiggei Is ile rump dan toch haven zou moeten treffen en hef voor de schepen zou uiliIrniUen op red den wie zich redden kan. dan zullen de kapiteins er ongetwijfeld voordeel van hebben, dal zij met de steven alvast naar de havenmond gewend staan. Want elke kapitein Is verplicht juist met het oog hierop om achteruit va rend te meren. Als ledereen zleh strikt tan de regels houdt, kan de veiligheid an de Rotterdamse haven sprrekwonr- Ijjk worden. iWi mwa-- OuvooreichMge kamdaUngen kunnen mensenlot enz kosten.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11