S)e£cidAe Sou/tornt Bewapeningswedloop een schande PAUS PAULÜS IN NIEUWE ENCYCLIEK: Drijvende olievlek vandaag in brand Half miljoen toeristen gezien kille paasdagen zeker niet tegengevallen JAMIN Overdekt evenement in trek Oorlogsbudget inkrimpen voor ontwikkeling Griekenland en Cyprus wijzen ook Russen uit Italiaan doodgestoken bij vechtpartij voor café Tanker geheel opgegeven Beslag op explosieven van provo's Paasprotest tegen oorlog in Vietnam MGR. DE VET LIET BRIEF ONVOLTOOID LIGGEN OP SCHRIJFTAFEL weekend-systeem Vier meisjes met auto tegen trein Van Zweedse vijfling nog één in leven PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. O- J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 OIRO 10.30.03 3.97; p. kwart, 11.90; franco per po6t 12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel 3.38.39 (18.00-19.00). DINSDAG 28 MAART 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WESTELIJKE WIND De weersverwachting, meegedeeld door hel KNMI, geldig tot morgenavond! Vrij koud met wisselende bewolking en af en toe enkele buien. Matige, nu en dan krachtige westelijke wind. 58e jaargang, no. 17.100 Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vroege datum i Pasen en het minder aan trekkelijke weer hebben op het aantal toeristen, dat over de weg via dertien belangrijke grenspos- ons land binnentrok, nage- <i geen Invloed gehad. Even als vorig Jaar Pasen viel toen twee weken later stroomden vijfhonderdduizend toeristen Ne derland binnen. Het bezoek aan de bezienswaardigheden is ech- aanzienlijk geringer geweest. Het kampeerterrein Ockenburgh boekte in weerwil van de som bere weersvoorspelling nog ne genhonderd overnachtingen, een cijfer dat allerminst werd ver wacht. Op Duinrell waren 1100 kampeerders. Vorig jaar waren op beide kampeerterreinen respectievelijk 1784 en 3600 over- Op Paaszaterdag hadden de VVV-kantoren 't bijzonder druk met de reserveringen in hotels, pensions en particuliere onder komens. Er was sprake van drukte, maar plaats was er nog luchtbrug volop. Den Haag en Schevenin- gen werden gedurende de paas dagen bezocht door 958 toeristen (Duitsers en Fransen) tegen 1876 vorig jaar. Op tweede paasdag het weer werkte een handje mee werd vrij veel geïnformeerd nnjtr de openingstijden van mu sea en andere overdekte beziens waardigheden. De Pier in Sche - terdam 8000 (16.000)rondvaart boten Amsterdam 9200 9000). Het grootste bezoek aan de Keu kenhof en de bollenvelden ver wacht de A.N.V.V. op 29 en 30 april, mede omdat 1 mei in Duitsland, België en Frankrijk als een vrije dag geldt. Op Goede Vrydag had de VW- Amsterdam het ontstellend druk; op paaszaterdag werd de hoofdstad gevolgd door Utrecht, Delft, Leiden, Hoek van Hol land, Katwijk en Zandvoort, terwijl Rotterdam, Velsen en IJmuiden op de eerste paas dag handen vol werk kregen. Van de toeristische bollen- tussen Engeland. Schotland en Nederland werd tijdens de paasdagen gebruik gemaakt door slechts 1000 per sonen. Eind april verwacht men Eet record aantal inschre ven. Niet alleen vergeleken met vorig jaar, maar ook over het algemeen is er geen sprake geweest van een laagterecord aan buitenlandse bezoekers. In venlngen mocht 32.000 bezoekers 1961 waren het er 375.000. (Pa- noteren; het aantal Duitsers hieronder werd geschat op 25 procent. In de restaurantbedrij - op 2 en 3 april); ln 1964 bezochten 450.000 toeristen ons land (Pasen op 29 het niet bijzonder druk. Het prachtige s/eersomstandighe- drukst was het op eerste paas dag, toen bijna zevenduizend be zoekers hun opwachting kwamen maken. Opvallend was, dat er bloeiende bloemenvel den en boomgaarden 750.000 toeristen naar Nederland kwa de genoemde cijfers vrij veel Scandinaviërs waren zijn niet de toeristen, die per (circa vijfhonderd). Het dieren- trein, vliegtuig of boot in Ne- park Wassenaar mocht dit jaar derland arriveerden. Deze cij- tijdens de paasdagen zesduizend fers zijn zelfs by benadering gasten begroeten tegen 17.000 vorig Jaar. Ook landelijk gezien was het toeristisch bezoek aan de be zienswaardigheden minder. Ter vergelijking een overzicht van enkele objecten. De Keukenhof niet bekend. De verkeersruit Oudenrijn heeft t|jdens de paasdagen of meer de vuurdoop onder gaan. Het is de Utrechtse po- (13.500); rondvaartboten in Rot- Dorpe, chef 9.30 en 1 uur en 16.00 en 22.00 zich sleohts enkele kleine bot- uur veel verkeer te verwerken, singen voorgedaan. De meeste auto's kwamen uit By verkeersongelukken te De grootste drukte concen- de richting Arnhem. Ondanks Varsseveld (4), Hoofddorp (1), treerde zich op de paasmaan- het feit, dat het gisteren vooral Amsterdam 1Bakkerom 1 dag op het verkeersplein. De in de namiddag constant zeer Oustwedde (2). Beek (1) en paaszaterdag en -zondag ver- druk op het verkeersplein was Colmschatte (1) kwamen ty- liepen vrij geruisloos. Gisteren (en er zich files vormden o.a. dens de Pasen 11 personen om kreeg Oude Ryn vooral tussen tot aan Driebergen) hebben het leven. ROME (KNP) Vandaag is in Vaticaanstad de vijfde encycliek van Paus Paulus gepubliceerd die han delt over de ontwikkelingsproblema tiek. De encycliek is genoemd naar de beginwoorden „Populorum Pro- gressio", vooruitgang der volkeren. De Paus stelt hierin dat ontwikkeling op dit ogenblik de nieuwe naam voor vrede is. Wil er dus vrede in de wereld heersen, dan moet de ontwik keling ter hand worden genomen, maar ook het mondiale gezag ver sterkt. De Paus ziet de Ver. Naties als het orgaan bij uitstek voor dit mondiale gezag. Hij dringt in zijn encycliek dan ook aan op versterking het werk der V.N. De Paus doet verder een beroep op de leiders in de wereld een deel van hun oorlogsbudget in te krimpen en de gel den die vrijkomen te bestemmen voor een wereldfonds voor ontwikkeling. Een dergeiyk plan heeft hy voor het eerst gelanceerd tydens zyn bezoek aan Bombay voor het Eucharistisch Congres. De Paus noemt de uitgave voor de be wapeningswedloop ..een schandaal" ge zien het ïyden van de mensen. De Paus roept op tot hulp voor de zwakkeren en de hongerigen, voor even wicht ln de handelsbetrekkingen met ontwikkelingslanden en voor een wereldwyde liefdadigheid. Hy zegt dat het werk dat gedaan moet worden zeer urgent ls: ..Het uur voor de actie heeft geslagen. Op het spel staat het voort bestaan van onschuldige kinderen en gezinnen die in diepe ellende zyn ge raakt en in mensonwaardige omstandig heden leven. Op het spel staat ook de vrede ln de wereld en de toekomst van de beschaving, aldus de Paus. Het is tijd dat alle mensen en alle volkeren zich hun verantwoordeiykheld bewust worden". De encycliek is gedateerd op 26 maart, eerste paasdag. Mgr. Poupard van het pauseiyk staatssecretariaat heeft de en cycliek vanmorgen by de Journalisten nader toegelicht. CADVERTENTIE bitterkoekjes van niet duur wel heerlijk SPIONAGE-KOMPLOT ATHENE In verband met de Rus sische spionagezaak, die de vorige door de arrestatie van drie Italianen in Turijn aan het licht gekomen waarbij een Russische diplomaat door Italië is uitgewezen, zijn in het afgeb pen weekend zowel op Cyprus als i Griekenland arrestaties verricht en ei kele Russische diplomaten uitgewezen. De belangrijkste taak van het Russi sche Bpionagekomplot, dat op Cyprus ontdekt is, zou het in het oog houden van de Britse luchtmachtbasis in Akro- titi zijn. De uitgewezen Russen zijn 'n hoog officier van de Russische lucht macht en de culturele attaché. Gisteren heeft Griekenland eveneens twee Russische diplomaten uitgewezen. I Het betreft de tweede secretaris van dr Russische ambassade in Athene en eer lid van de Russische handelsdelegatie LONDEN (Rtr-API De Britse rege- ring heeft vandaag besloten de drijvende olie uit de gestrande en gebroken tanker „Torrey Canyon" ln brand te steken om verdere vervuiling van de stranden van de Engelse zuidkust te voorkomen. Van daag wordt een poging ondernomen. Schepen en vliegtuigen zijn gewaar schuwd uit de buurt te bljjvrn. Het licht schip Seven Stones is weggesleept uit de gev: Het was vanmiddag nog niet bekend hoe de olie zou worden aangestoken. Het zou niet eenvoudig zyn. Wel kunnen de gassen in het wrak gemakkelijk tot ont ploffing komen. Het wrak van de Torrey Canyon wordt de grootste bom van Europa genoemd. De berging is door de firma Wijsmuller opgegeven Van de Scllly-eilanden is bericht ont vangen dat de olievlek, die zich reeds halve meter dik op de Engelse zuidkust heeft vastgezet, nu ook de eilanden probeerd de olie op de stranden Devonport in brand te steken. Bij hoge temperaturen brandde alleen de lichte olie. De zwaardere delen zi zich als een teerachtig mengsel op het strand af. De tanker zakt inmiddels steeds verder weg. Het voorschip maakt steeds slagzij en het achterschip wordt vrijwel geheel overspoeld door de wilde golven. (Zie ook pag. 5 AMSTERDAM (ANP) Op aanwij zing van een van de verdachten in de zaak van de bomaanslag op het Van Heutzmonument in Amsterdam-Zuid heeft de hoofdstedelijke recherche afge lopen weekeinde in de aan de provo's ter beschikking gestelde voormalige Apollo- bioscoop aan de Haarlemmerdijk een voorraad explosieve stoffen in beslag ge nomen. Volgens de politie was de hoe veelheid, bestaande uit driekwart liter vloeistof en een paar ons vaste stof, vol doende voor het opblazen van een groot gebouw. De explosieven waren verstopt achter de wandbetegeling in een va kamers van de bioscoop. Enige duizenden deelnemers hebben ris de paasdagen meegedaan aan de ABC Vietnamprotestmars 1967. De tocht, die ln Rotterdam begon, voerde vla Den Haag, Lelden en Haarlem naar Amsterdam. In Den Haag kwam het tot ongeregeldheden. Op paaszaterdag werden dertien ar restaties verricht en op eerste paas dag een. In de stoet werden spandoe ken meegedragen waarop het Ameri kaanse ingrijpen in Vietnam sterk werd afgekeurd. BIJ de Amerikaanse ambassade aan het Lange Voorhout werden eieren tegen gevel en ruiten gegooid. Ook ontplofte er 'n rookbom. De politie deed hier enige arrestaties. Later kwam het wederom tot moeilijk heden bij het BVD-gebouw aan de Kennedylaan. Toen de groep demon stranten op de straat plaats nam wer den twee jongens opgepakt. Op eerste paasdagmorgen deed zich een merk waardig incident voor op het Malie veld, waar circus Boltini zijn tenten heeft opgeslagen. De Jongeren gingen voor het circuscomplex zitten en daar nam circusdirecteur Toni Boltini geen genoegen mee. Hij liet dompteur Alt- hoff vier olifanten halen en wist hier mee de jongeren uiteen te drijven. Bij het verdere verloop van de tocht de den zich geen moeilijkheden (ADVERTENTIE) Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten nvoltootdn UTRECHT (ANP) Een klein perso- nenautootje met vier ongeveer 20-jarige meisjes erin botste gisteren op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg tussen Eindhoven en Helmond tegen de uit Helmond komende trein. De auto sloeg een paar keer over de kop en werd totaal vernield. De meisjes man keerden tot hun eigen verbazing en die van de inzittenden van de trein hele maal niets... ENSCHEDE De twintigjarige Ita liaanse gastarbeider Angelo Zuc<\a is ,n op enkele honderden meters is genaderd. ht van zondag op maandag bij k-wv.-JL..,. een vechtpartij in Enschede door messteek gedood. Zijn vriend, de 23-ja- rige Giovanni Sanna. liep een messteek in de rug op. Hij is in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. In deze zaak zijn door de politie drie arrestaties verricht. Er is echter door de aangehoudenen nog geen bekentenis afgelegd. De vechtpartij ontstond toen een groep van zes Italianen 's nachts na het sluitingsuur een café aan de Laares- straat trachtte binnen te komen. De Italianen zouden tegen de deur getrapt hebben en op de ramen gebonsd. Daar op zou een aantal bezoekers, dat zich nog in het café bevond, gewapend met biljartkeus e.d. naar buiten zijn geko men om de Italianen te lijf te gaan. Wat er precies op straat is gebeurd, kon nog niet worden vastgesteld. Toen de politie arriveerde lagen Z en S bloedend op straat. Z. bleek reeds te zijn overleden. De twee Italianen werkten pas enkele maanden in ons land. Commandotroepen hebben vergeefs ge- VASTERAS (AP) Van de vijfling die een 28-jarige Zweedse vrouw ln Vas- teras vorige week heeft gekregen, is nog slechts een kind in leven. De bevalling geschiedde drie maanden te vroeg. Twee meisjes stierven vrijwel onmiddellijk. Een derde meisje stierf de dag na de geboorte. Gisteravond is het enige jon getje overleden. Alleen het vierde meis je dat bij de geboorte 800 gram woog, leeft nu nog. De kans dat zij ia Uven blijft werdt redelijk groot geacht. steed* duizender (Van onze correspondent) BREDA Op de werkkamer van mgr. G. II. de Vet In zyn halo I eemarktstrant Ugt e brief aan de prtc.Hter* van het bledom Itred». Het Ie het laatste stuk werk van de bisschop, wien» plotselinge dood I iedereen tot z|jn naaste medewerker* toe op tweede paasdag verraste. Dr. G. A. Guasenhoven uit Breda, hart specialist, constateerde een bloedvat- stoornis, die de bisschop fataal la ge worden. Hy ia vermoedeliyk om half acht, een uur voordat een van de leden van zyn huishouding hem dood in bed aantrof, overleden. Hoewel mgr. De Vet in Januari 1968 door een llette hartaanval getroffen waa en zich een tyd lang in acht moest ne men, was er de laatste tyd niets dat erop wees, dat de bisschop ziek was. Sinds donderdag had hy een druk programma afgewerkt. In verschillende kloosters en kerken nam hy deel aan Goede-Week en paasplechtigheden. De kannunnlken van het bisdom Bre da. vergaderd in 't kathedraal kapittel, waren al bijeen om het tydeiyk bestuur van het bisdom te regelen Daartoe zul len zij een kaplttelvlcarta aanwyzen. HIJ moet o.a. het benoemingenbeleid voortzetten, dat onder het bewind van in gr I>e Vet eetn democratische Inslag heeft gekregen. Mgr De Vet werd in Gtlze Rijen ge boren uit een leerloolersfamtlle. Hy was het tweede kind en de eerste zoon. Na zijn prtesterwydlng ln 1943 was mgr. De Vet kapelaan in Westdorpe en In Breda. Tot 1951 werkte hy tn de gewone ziel zorg. Toen riep de btaschop hem op 34- Jarige leeftyd tot een speciale vorm van zielzorg, het hedryfsapostolaat. dat toen nog in de kinderschoenen stond Hy vervulde bovendien tal van andere func ties en activiteiten om de meeste waar van hy zich peraooniyk ls biyvnn be kommeren, nadat hy ln 1962 tot bisschop werd benoemd. Mgr. De Vet zal zaterdag ter aarde worden besteld. Na de requiemmis In de UnUifdra&l zal h(J worden b(Jgezet ln het nieuwe blnscho|Migraf op de begraaft» plaats Zuylra In Breda.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1