SKDDA1000MB JOHN ARDEN Jaarlijks een ton aan rechten voor een paar maten muziek $)&Qeidte<2öu/tamt Goudmijntje voor Berlijnse componist Belangrijk Engels toneelschrijver geïntroduceerd door de. Haagse Comedie Probleem van het pacifisme T.v.-spel: De wachters bij het graf VLASVELD PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 MAART 1967 Koren op de molen der nieuive garde WAREN de vier partyen, waarin prof. Zyistra aanknopingspunten ontdekte voor een regeringsprogramma, het na 15 februari snel eens geworden, dan zou de gedachte aan vernieuwing van ons politieke stelsel voorlopig nog geruime tyd op een laag pitje verder gesudderd hebben. Maar 't gestoethaspel van de laatste weken ls natuurlek koren op de molen van de nieuwe garde. Nu zyn vier partijen het snel eens geworden over de hoofdlijnen van een regeringsbeleid, nu hebben fractievoorzitters hun flat gegeven aan een globale zetelverdeling en loopt de formatie nog tot tweemaal toe spaak. Met als pikante begeleidende omstandigheid, dat de teleurstelling hierover ln bepaalde partijen ook leidt tot ontevredenheidsbetuigingen met de politieke opzet van de formatie waaraan hun fractievoorzitter tot dusverre energiek had meegewerkt. Geen wonder dat D '66 hier argumenten aan ontleend om weer te gaan pleiten voor zijn dubieus voorstel: Nederland moet zyn minister-president rechtstreeks gaan verkiezen. Even voor de hand liggend, dat andere opnieuw gaan aandringen op zo'n hervorming in ons politiek bestel, dat de kabinetsformatie snel en logisch uit de verkiezingsuitslag voortvloeit. Voor ledereen, die hervormingen in de structuur van Nederlands politiek bestel begeert, ls 't een geluk, dat prof. Zyistra bedankte, mr. Biesheuvel mislukte en drs. Schmelzer de bloedarmoede waaraan de K.V.P. ln bepaalde opzichten ïydt. moest bevestigen. Want nu wordt als het ware bevestigd, dat binnen het raam van de bestaande mogelijkheden politieke duldeiykheld niét te krygen ls. ONJUIST ln die redenering ls, dat het bestaande partystelsel debet is aan het verspillen van weken voor een kabinetsformatie, die na één week Informeren zo eenvoudig scheen. Laten we nu even de grote teleurstelling van Jelles „neen" en de net Iets te grote haast van mr. Blesheuvel ln zyn eerste stadium buiten beschouwing, dan ls de Impasse van nu te wijten aan drie Incidentele fouten, waarbij helaas steeds de Katholieke Volksparty min of meer betrokken was. i byna Ten eerste de opvatting, dat voor de persoon van een K.V.P.-formateur niet naar duidelijke politieke figuren als mr. Cals, drs. Schmelzer of prof. De Quay, maar naar kleurloze figuren als minister De Jong gewezen werd. Ten tweede de ondermaatse bezetting van de groep capabele èn bereidwillige KVP'ers voor belangryke posten. Ten derde de neiging van fracties en fractieleiders om bij de formatie ln te vérgaande mate mee te willen formeren. Wat dit laatste betreft, zou sympathie krygen voor A.R.-kring afkomstige roep naar een extra-parlementair kabinet van bekwame krachten, ten opzichte waarvan de Kamer dan maar de moed moet opbrengen om zyn beleid ln belangryke kwesties af te keuren, met het risico, dat de Kamermeerderheid dan maar voor een regering met meer vertrouwen moet zorgen of ln de vorm van tussentijdse verkiezingen het woord aan de kiezer gelaten ziet. BEKEND ls, dat ook in confessionele kringen vurig geijverd wordt naar veranderingen ln het historische Nederlandse partyenpatroon. Zo goed als zeker ls, dat de denkbeelden van D '66 daarby gistend zullen werken, maar weinig kans maken als model voor de begeerde veranderingen te fungeren. Maar de ervaringen van februari en maart 1967 maken ook duideiyk, dat één wyziglng in de geldende praktyk voor de sanering van onze parlementaire democratie onontbeeriyk ls: vóór de verkiezingen moesten de partyen beter weten wat ze na de verkiezingen zullen gaan doen. En qua programma èn qua personen. By eeq twee-partyenstelsel is dat natuuriyk verder geen probleem. Maar wanneer dat niet haalbaar is (en in Nederland biyft het onhaalbaar zolang socialisme en liberalisme als centrale punten worden gehandhaafd) moet elke reorganisatie als een van haar uitgangspunten hebben de mogeiykheid van meer zekerheid omtrent de kabinetsformatie. Slagen ze hier niet ln, dan hebben partyen de plicht om een formateur veel meer vryheld te gunnen, dan ze thans doen. Als wapen houden ze ln het parlement Immers toch het vertrouwensvotum achter de hand, zy het dat het te wensen ware, dat in ernstige zaken de sanctie op een motie van wantrouwen de directe formatie van een nieuw kabinet zou moeten staan. D4t strookt zeker niet met de wensen van de nieuwe garde! De t.v.-kijker moet ervoor bloeden (Van onze correspondent) BERLIJN De „Tagesschau", het jour naal van het avondprogramma der In de Arbei tsgemelnseha 11 Ru ndfunkanstalten Deutsch lands" A.R.D. samenwerkende televisie-omroepen van het eerste West- duitse net, ls een goudmijn voor de Berljjnse componist Hans Carst Deze chef van de afdeling amusementsmuziek by de zender R.I.A.S. (Rundfunk lm Amerlkanischen Sektor) heeft al twaalf Jaren lang, zolang sinds 1955 de „Tages- sohau" wordt uitgezonden, per jaar ge middeld 100.000 Mark aan reyalties ver diend met de herkenningsmelodie van het journaal, die maar uit een paar ma ten hammondorgelmuzlek bestaat. Deze som wordt de 57-Jarige componist uitbetaald door de O.E.M.A., de West- duitse tegenhanger van de Nederlandse B.U.M.A. Carete is nu voor de rechter gedaagd door de Beriynse componist en arrangeur, Rudl Kühn, die van mening is, dat hem van de vette Careteroyalties jaariyks 20.000 Mark toebehoren. Er bestond tussen Carete en Kilhn een vedrag, waarbij Carete toen nog leider van het amusementsorkest van R.I.A.S. met Kiihn was overeen gekomen, dat laatstgenoemde eenzesde deel zou krygen van alles wat eerstgenoemde van de G.E.MA. zou Incasseren. Kühn heeft vele melodieën voor het Carsteorkest gearrangeerd. Volgens Ktlhn geldt het verdrag ook voor de paar maten muziek van de „Tagesschau". Voor de arondlssementsrechtbank in Beriyn wil Kühn nu bereiken, dat Carete zich aan zyn verdragsverplichtingen houdt. Kühn gaat zelfs zover te beweren, dat hy de herkenningsmelodie van het televisiejournaal heeft geschreven en dat het in heel Duitsland en ver bulten de grenzen bekende „Tagesschau"- De 4 jaargetijden van Vivaldi op t.v. Op de avond van Goede Vrijdag zendt de NCRV-televisie één van de populair ste composities, de cyclus ,,De vier jaargetijden", van de Italiaanse com ponist Antonio Vivaldi (16751741) uit. ,,De vier jaargetijden", uitgevoerd door het Amsterdams Kamerorkest onder leiding van Marlnus Voorberg en met Herman Krebbers als solist, bestaat uit vier vioolconcerten, één voor elk sei zoen. Een bijzonderheid van dit pro gramma is dat voor de eerste keer ook de bijbehorende sonnetten ten gehore worden gebracht, en wel beurtelings door de actrice Trins Snijders en de actuer Ton Luts. Ned. I. 20.45 uur. NCRV zendt Agapèviering van „Sjaloom" uit Goede Vrijdag brengt de VPRO een re portage van de Agapèviering in het Sjaloomcentrum te Odijk. Sjaloom (het Hebreeuws woord voor vrede) is een groep katholieken en pro testanten, die een oecumenische leer gang verzorgen, werklampen, gespreks groepen, hulpdiensten organiseren, ac tiviteiten op het gebied van de vredes beweging ontplooien en een blad geti teld Sjaloom uitgeven. Deze groep ver zorgt elke vrijdagavond een agapè viering, een maaltijdvorm die ook wel door anderen in gemeenten en daar buiten is beproefd. Het is voor het eerst dat een dergelijke open en oecumenische maaltijdviering, die niet geïsoleerd is van de werkelijk heid en die gericht is op de actualiteit, door de radio wordt uitgezonden. Hllv. I 20.05 uur melodietje stamt uit zyn Symfonische Fantasie voor Hammondorgel. Carete daarentegen beweert, dat hem het melodietje tijdens zijn Sovjetrussl- sche krijgsgevangenschap ls ingevallen en dat hij het later Kühn ter beschik king heeft gesteld als „compositorische ondergrond". Helaas bestaat er geen originele compositie me'r van 't „Tages- schau"-herkennlngsmelodietje Kühn wil van Carete uitbetaling van de in de loop der jaren opgelopen achter stallige zesde delen van het honorarium voor de journaalmelodie. Dat zou dan Carete op ongeveer een kwart miljoen Mark komen te staan. En voor de toe komst verlangt Kühn natuurlijk het hem toekomende zesde deel van het Jaarlijkse ministersalaris, dat Carete aan de paar maten hammondorgelmuzlek verdient. Overigens zyn deze enorme sommen wel het beste bewys, dat er aan de royalties- regeling het een en ander fout ls. Als Duitsland van nu af aan de „Tages schau"-herkenningsmelodie hoort, denkt het aan de 100.000 Mark per jaar, die ln de zakken van componist Carete vloeien. Betaald uit de kykgelden (ADVERTENTIE) 'n felle (0-80 km in 14 sec.) snelle (125 km/u) sterke (kooiconstructie) zuinige (1 op 14) mooie ruime vierdeursauto voor 'n schappelijke prijs SKODA 1000 we SKODA 1000 MB DE LUXE a .M SKODA 1000 MB DE LUXE SUPER SKODA 1000 MBX HARDTOP inclusief verwarming, rolhoes, ruitesproeiers, passeerlicht, parkeerlicht, stuurslot, kindersloten, zonnekleppen, kleer- haakjes, 3 asbakjes, slaapbanken, laadvloer, radiaalbanden, gereedschap, rubber bumperrozetten, gebittacte carrosserie. Vraag nadere Inlichtingen of gratis proefrit aan bij: Autobedr. Jongeleen, St. Jacobsgr. 10, Leiden, tel. 21560 Autobedr. L. C. Otto, Herenweg 21, Noordwljk-B, tel. 2820 Van de Engelse toneelschrijvers, die de laatste tien jaar als kometen aan het firmament zijn gerezen, heeft John Arden het misschien wel het moeilijkst gehad. Hoewel zijn capaciteiten al gemeen erkend werden, hoewel zijn stukken in Engeland vrijwel alle werden gespeeld in goede bezettingen, bleef de pers wat onverschillig, soms zelfs vijandig, en kwam het, publiek niet in dat grote aantal, waarin het zich opstelde voor de kassa's van de schouwburgen waar Pinter, Osborne, Behan, Wesker, Delaney en andere auteurs gespeeld werden. Misschien is een van de redenen het feit, dat Arden nooit een concessie heeft gedaan, dat hij niet meege gaan is met de modestromingen in het theater. De 37-jarige auteur is eigenlijk de enige van zijn generatie, die een a demische opleiding heeft genoten, studeerde architectuur in Cambridge Edinburg, was bovendien praktisch we zaam als architect. Tijdens zijn studie ontwikkelde zich bij hem bovendien een grote belangstelling voor litera- toneel, hij was zeer geïnteres- I schreven hoorspel, kwam het Englisch seerd in de geschiedenis van het toneel. Zodoende heeft hij meer kennis van za ken, weet hij beter wat hij in zijn stuk ken doet, ls hij zich bewuster van zijn schrijftechniek en mogelijkheden, dan veel van zijn leeftijdgenoten. Daarom is hij in staat allerlei technieken toe te passen, die stammen uit vroegere pe rioden, maar die men doorgaans in het geheel niet ziet toegepast door de En gelse nieuwe garde. Zo schreef hij ge deeltes van zijn stukken in verzen, gaf de volksballade of andere van derge lijke liederen een plaats in veel van zijn stukken, ook in ,,De Dans van Sergeant Musgrave". Grondige vakkennis Bij meerdere gelegenheden heeft John Arden zijn ideeën over deze zaken ge uit, Ideeën, waaruit blijkt dat hij een grondige vakkenis bezit. Hij stelt er gens, dat men er wel aan dient te twijfelen, of het mogelijk is een geheel stuk in verzen te schrijven, zoals Christopher Fry heeft gedaan. Over de in zijn stukken opgenomen ballades, geeft te kennen, heel goed te weten, dat zij door bijvoorbeeld de literair In gestelde critici afgewezen zullen wor den, omdat ze te zwak van tekst en te weinig poëtisch zouden zijn. Die critici zien dan echter niet, welke functie ze in het geheel hebben. Na een paar minder interessante to neelstukken en een voor de BBC ge- Zeven Jaar geleden schreef de Neder landse auteur Piet Franse een detecti- vespel, ,,De wachters bij het graf", over het verdwenen lijk van een te rechtgestelde. De vrienden van de ver oordeelde beweren dat de man uit de dood ls opgestaan, maar elk redelijk denkend mens weet dat dit onmogelijk is. De bevelvoerende commandant van de stad, waar de excecutie heeft plaats- gevortden, geeft dus aan zijn scherpzin nigste politiechef opdracht om deze vreemde affaire op de kortst mogelijke termijn uit te zoeken. De politieman kwijt zich van zijn opdracht, maar wordt hierdoor in een groot persoonlijk conflict gedreven. In ,,De wachters bij het graf" gaat het echter om meer dan een mens, het gaat om de mens, om de verdwijning van het lichaam van Christus, dat na de kruisiging was bijgezet in het graf van Jozef van Arimathéa. Ned I 21.35 uur. Stage Company ln 1957 met „The Wa ters of Babyion", een stuk dat zonder decors werd opgevoerd, in een zondag avond voorstelling, zoals die door deze groep gegeven werden, met het doel jonge auteurs kansen- te geven. Zonder risico en met weinig uitgaven konden bij deze speciale voorstellingen op zon dagavonden zowel jonge schrijvers als jonge toneelkunstenaars mogelijkheden uitproberen. Het stuk van Arden was bepaald geen succes, het werd zelfs met een zekere vijandigheid ontvangen. Het stuk handelt over allerlei proble men uit onze maatschappij. Serjeant Musgrave Ook ln zijn andere stukken laat Ar den de problemen niet links liggen. In „Serjeant Musgrave's Dance", dat op Paaszaterdag bij de Haagse Comedie in première gaat. komt het probleem van oorlog en vrede naar voren. Aan de hand van een tot het pacifisme „be keerd" beroepsmilitair, die een mijn werkersdorp bezoekt om vandaar uit met een hoogst oorspronkelijke, maar tevens maniakale visie, de oorlog uit de wereld te bannen, belicht Arden dit probleem van verschillende zijden. Het opvallende in sljn stuk, tevens het moeilijke voor het publiek, ls het feit. dat hij niet een duidelijk standpunt Inneemt ten opzichte van de gebeurte nissen In het stuk. Musgrave is een ge vaarlijk man, een maniak, die op een zeker moment op de bevolking van het ADVERTENTIE) geïsoleerde stadje gaat schieten, om op die manier sljn vredesboodschap kracht bij te zetten en sin te geven, maar In hem veroordeelt Arden het pa cifisme zeker niet, hoewel dat voor een oppervlakkige toeschouwer een logische conclusie lijkt. De bevolking van het dorpje heeft zowel gelijk als ongelijk in de houding die zij Inneemt tegenover Musgrave: het meisje Annie, dat haar geliefde als geraamte uit de oorlog te rugkrijgt van de soldaten, Is niet alleen een beeld van de door de oorlog tot on geluk gedoemde vrouw, maar ook Is zij een slet en door deze tegenstrijdigheid biedt zij het publiek weinig mogelijkhe den tot een gemakkelijke standpuntbe paling te komen. „Vrede prediken" Er zijn meer elementen, die het pu bliek aan het denken moeten zetten. De structuur van het verhaal toont dat reeds aan. Het stuk speelt ln de tach tiger jaren van de vorige eeuw, in een stadje in het noorden van Engeland, waar een aantal militairen aankomen. Dan raakt het door de sneeuw afgeslo ten van de buitenwereld. In het stadje zijn moeilijkheden rond de mijnen, er wordt gestaakt. De aanwezigheid van de militairen krijgt daardoor een heel bepaald accent, omdat men hen wil be trekken ln de ruzie, die gaande is. De militairen, onder leiding van een fel, satanisch man, sergeant Musgrave, ge bruiken hun bijzondere positie dan weer om de bedoelingen, die eigenlijk de wa re reden vormen van hun aanwezigheid, aan het volk te tonen. Ze komen de vrede prediken. Als bewijs van de wreedheid van de oorlog hebben zij het stoffelijk overschot van een van de stadgenoten meegebracht, die sneuvel de ln een vreemd land. Met de mili taire logica hem eigen, eist Musgrave dat de vijf mensen, die als repressaille voor deze kwestie in dat land werden gedood, hier door vrijwilligers „gewro ken" zullen worden: vijf mensen uit het stadje moeten ook de dood kiezen. Dan zal er een begin gemaakt zijn, dan zullen de mensen de wreedheid van de oorlog gaan beseffen, vooral als men deze actie gaat voortzetten. Deus ex machina Op het hoogtepunt van de actie, als alles uit de hand dreigt te lopen en de grootste ongelukken gaan gebeuren, ver schijnen de dragonders, die de norma le orde herstellen en Musgrave en de zijnen gevangen zetten. Dit „deus ex machina", de afwisseling van humor en ernst, de tijd waarin het stuk speelt, de liedjes die erin gezongen worden, de typering van de hoofdpersonen, het zijn allemaal elementen, die de handeling van het stuk werkzaam maken, actlve- Het publiek zal het er misschien even wat moeilijk mee hebben. Arden is geen populair, maar een belangrijk auteur. „Serjeant Musgrave'» Dance", dat in 1958 in het Royal Court Theatre in première ging (toen werd het afge kraakt ln de pers), werd ln hetzelfde theater opnieuw gespeeld ln 1965. Toen noemde de pers het al een meester werk, maar deze tweede maal ward de voorstalling als 'n grota mislukking ba- schouwd. Hopelijk kan de Haagse Co medie het stuk sterker verdedigen. Ko van Dijk speelt de titelrol, Paul Steen bergen regisseert. JAN VERSTAPPEN We betreuren het altijd als op donderdagavond het wekelijkse t.v.- Jpel moet plaats maken voor een bui tenlandse produktle. Gisteren was zulks hij de KRO het geval. We kregen het Tsjechische spel „Een slot" van Ivan Klima in een Duitse bewerking. Afge zien van het feit dat we het eigen spel moesten missen waren we over dit „Slot" al niet enthousiast. Het had satirische elementen onge twijfeld, maar de humor die nood zakelijk met satire verbonden is. ont brak ln deze opvoering totaal. Daar door, en ook door het feit dat het op één uitzondering na mannentoneel was, werd het een vrij vervelende expositie van menselijke tekortkomingen als zelfgenoegzaamheid, behoudzucht en ijdelheid. De duidelijke symboliek die als een rode draad door het stuk liep maakte het kijken ernaar tot een ver- moelende aangelegenheid. Het was toch al een sombere kijkavond want Brandpunt gaf een voorproefje van de komende eigen Vietnamrepor- tages en ging vervolgens lang en diep ln op de besprekingen over een non- proliferatieverdrag, een verdrag dus dat uitbreiding van de „club der atoommachten" wil voorkomen. Dat onderwerp werd breed en ook vrij diep benaderd. Jammer genoeg op een ma nier, die alleen aantrekkelijk :wa» voor, de kijkers die iets van deze materie afweten. We geloven dat t.v. het eigenlijk an ders moet doen. Het onderwerp is er een van verschrikkelijk groot belang. Betrekkelijk weinigen hebben dat door, maar juist de t.v. zou in staat moeten zijn om dat belang voor een veel breder publiek te onderstrepen. Dat hoort tot de voorlichtende taak van - de t.v. Brandpunt, die het voor de meer ingewijden voortreffelijk deed, zag aan die taak voorbij. Vg. NEDERLAND I NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws ln het kort CVK/IKOR/KRO/RKK 18.55 uur: Woord voor woord, bijbelvertelllng NCRV 19.00 uur: Twien, tlenermagazüie NTS 20.00 uur: Journaal NCRV 20.20 uur: Attentie. actualiteitenrubriek 20.45 uur: De vier jaargetyden, vioolconcert ,21.35 uur: Wachters by het graf, t.v.-spel HILVERSUM I VARA 21.00—22.40 uur: Arturo Toscanini, ernstige muziek 23.05—23.55 uur: Prettig weekend, platenprogramma NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Sluiting NEDERLAND II VARA 20. Coronation Street, r.-serie 20.50 uur: Achter het nieuws, ac tualiteitenprogramma 21.15 uur: Mies-en-scène, amusementsprogramma NTS 22.10 uur: Tweede journaal Kernfysica (23) HILVERSUM II NRU 20.00—21.00 uur: Composities van Johann Sebastian Bach T.V. morgen NEDERLAND I STER Reclameuitzendingen om 15.31 en 15.57 uur) NTS 15.00 uur: Oxford—Cambridge. Eurovisie) 1530 uur: Nieuws ln het kort 15.34 uur: Week journaal voor gehoorgestoorden AVRO 16.00 uur: The Monkees, t.v.-serle 16.25 uur: Dennis the menace, t.v.-serle 16.50 uur: Kiekkast, jeugd programma 17.40 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30. 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30. 23.55 HILVERSUM III: heel uur vanaf 9.00 Eik Radioprogramma Pianospel, 18.30 Spirituals en gospel songs, 18.50 Informatie over informatie. 19.Ou Voor Jonge mensen^ 19.30 Lezen en schrijven. Gram.; VARA: 21.01 22.40 Nieuws, actual., 23.05 Gram., 23.55 Nws. HILVERSUM II (298 m) KRO: 18.20 Uit zending van D '66, 18.30 Voor de twintigers, 19.00 Nieuws, actual., 19.30 RVU causerie; NRU: 20.00 Gram., 21.00 De terechtstelling van een misdadiger, lezing; 21.25 Kam 21.45 Gesprek, 22.25 Humanistisch V VERONICA (192 m) 18.00 Gcvar. progr., 18.15 Wensen en verzoekplaatjes, 19.00 Joost mag het weten..., 20 00 Cowboymuzlek, 21.09 BRUSSEL Ned. (324 r Voor de soldater ZATERDAG HILVERSUM I (402 m) VARA: 1 ochtendgymnastlel Intlgers, 14.55 Jazz 15.25 Klankbeeld, 16.00 Nieuws, 16.02 Oost- Europese kroniek. 16.20 Roemeense volks- muz, NRU: 16.30 Franse les; VARA: Lezing, 17.15 Orkestmuziek, 17.30 Radtoweekjournaal. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Klass. gram. muziek, 7.30 Nieuws, 7.32 Klass. muziek. 8.00 Nieuws, 8.10 Gram., 8.30 Nieuws, 8.32 Geestelijke lleder Nieuws, 12.40 De familie Van Buuren praat weer over het verkeer, 12.50 Missie en zen ding, 13.00 Verzoekplaten progr. v. militairen, 14.00 Gevar. progr., 17.00 Voor de tieners. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) - NCRV: 9.00 Nieuws, 9.02 Gram., 9.30 Leger des Heilsmuziek, 10.00 Nieuws, 10.02 Klassieke muziek, 10.30 Matinee (lichte muziek), 12.00 Nieuws, 12.02 Actual., reportages en muziek, Sportshow: reportages, uitslagen en muziek. VERONICA (192 m) Schoon schip (gevar. progr.), 12.00 Hits a gogo. 12.45 Teenager muziekexpress, 13.45 Talentenjacht, 14.00 Nederl. Top 40. 16 00 Gram., 17.00 Fav< ADVERTENTIE VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13*15 LEIDEN TEL. 30704

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2