33^&3®r.£~ QzQeidócQoufta/nt BRANDPUNTFILMER PIET KAART: Wat we in India zagen is erger dan het villen van zeehondjes De film van vanavond Tien landen kochten Soekarnofilm aan Gironummer pater Jan y/oor uw buitenianua^ Shell touring PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 MAART 1967^, Op zoek naar herstel van vertrouwen intcrlmkablnet-Zijlstra kan aflossen. Is het gesprek over het scheppen van nieu we politieke structuren heropend. Niet op de manier die snelle resultaten belooft, want meestal komt het neer op verkla ringen van politieke leiders die door radio, televisie, krant of weekblad nader tand gevoeld worden over de verzekeringen die kort vóór en onmiddellijk na de 15de februari gegeven zijn Deze Interesse van de communicatiemid delen is begrijpelijk, maar men behoeft echt geen ingewijde te zijn om te voor spellen. dat zinvolle informaties over poli tieke structuurvernieuwingen thans uitge sloten zijn. In alle traditionele politieke partijen die Nederland rijk is. leven hoogstens vage denkbeelden, die dan nog stlechts in schaarse gevallen parallel lopen. De één denkt aan een grote chris ten-democratische volkspartij met. een uit gesproken program; nummer twee ziet de redding van Nederlands parlementaire democratie vooral in het ontwikkelen van sterke liberale en socialistische blokken, waarbij er voor andere groepen slechts plaats is als ze zich uiterst links of zeer conservatief willen aandienen; een derde droomt weer van een streep door alle bp- staande partijen trekken om daarna voor de dag te kunnen komen met niet erfelijk belaste, geheel nieuwe partijvormen WAT intussen wel duidelijk aan het wor den is; al is D'66 zelf inderdaad een nieuwe figuur in ons politieke bedrijf, toch geloven maar weinigen dat de punten waarop de heer Van Mierlo c.s. het hardst gehamero heeft districtenstelsel en rechtstreeks gekozen premier de kern van het, probleem raken. Op die manier krijgt de kiezer misschien een duidelijker beeld wat winst voor de kandidaten die hij steunt kan betekenen, alleen al uit ervaringen elders is komen vast te staan, dat langs deze weg de ideale democratie even onbereikbaar blijft als volgens de geldende Nederlandse spelregels. Wie op zoek is naar herstel van vertrou wen in onze democratische instellingen, stoot dan ook tegen een paar feiten aan. die het hem in oprechtheid onmogelijk maken om te blijven beweren dat het bestaan van confessionele partijen of het onpersoonlijke karakter van onze verkie zingsstrijd de eigenlijke oorzaak is van de crisissfeer. Immers al jaren lang zijn ook nlet- confessionele partijen, met de Partij van de Arbeid en de V V.D. natuurlijk als de voornaamste, voor leden en sympathisan ten allesbehalve vuurtorens waarvan het licht een vast punt is bij het uitzetten van de koers. De V V D. heeft binnenskamers al menige ruzie moeten slikken neer de liberale partij op dit stendig lijkt, dan komt dat alleen omdat een flinke groep opposanten met drs. Gruyters de consequentie van D'66 getrok ken hebben. We zouden trouwens niet graag de Toxopeus-stemmers te eten ge ven. die met schrik op de recente partij bijeenkomst toekomstdromen hebben horen uiten, die alleen qua accent ver schillen van de socialistische opvattingen over een volkspartij. Binnen de Partij van de Arbeid is de vertrouwenscrisis een bijna openbare zaak voor drs. Den Uyl en dr. Tans is het eer geluk dat prof. Zijlstra de socialisten bui ten de formatie heeft moeten houden, om dat andere de stemmen die om wijziging van de partijstructuur en aflossing op grote schaal binnen het team van leiders ;teeds luider zouden zijn gaan klinken pn meer bijval gekregen hadden. verschillen in aard en toon van de kritiek valt toch één gemeenschappelijke trek in het oog: het is in het algemeen de iongere generatie die zich schrap zet die op veranderingen aandringt. Dit Is geen nieuwigheid, meestal zijn het d" jongeren die weigeren te berusten In het bestaande; D'66 zou zonder die tongeren geen voet aan de grond gekregen hebben. Nog vóór precies bekend was oor beleid wilde voeren, is ex-forma- Biesheuvel door jonge anti-revolutio nairen al van opportunisme beticht: het vomn de jongeren die op ..fanc""-school- •erkiezingen de K.V P en C H U. een votum gaven, waarbij vergeleken het oor deel van de echte kiesgerechtigden nog mild was. Maar omdat op dit moment het onbe hagen van de jongeren allen geboren de depressieve tijd van 1918-1944 die vele ouderen wat apathisch of voorzichtig heeft gemaakt waarschijnlijk feller is dan ooit. ligt hier een oorzaak die meege teld moet worden bij elke poging en bi; elke theorie om uitkomst te vinden in de vertrouwenscrisis. De methode van politieke jongerenorga nisaties lijkt al een doodlopende weg: soms wantrouwen Jongeren die organisaties nog dan de politieke partijen zelf. De jongeren zullen dan ook op meervoudige manier benaderd moeten worden. In de eerste plaats door een stijl in het gehele politieke bedrijf die hen meer aanspreekt. Op die manier z<a] er een vertrouwens sfeer kunnen groeien, waarin dan oud en jong samen gaan bestuderen wat ver ouderd en wat tè utopisch-nieuw is. Nie mand koestere zich met dromen dat dan alle spanningen zullen wijken: die spanningen horen nu eenmaal bij genera- tieverschillen. Maar eveneens rangschikken we in de categorie van de dromen de mening dat door het opheffen van een paar partijen het stichten van nieuwe concentraties n de problemen oplost. Integendeel: hoe massaler de groepen, des te groter ook de kans op interne spanningen. De zeerste plek OOK mr. Biesheuvel behoort nu tot het groepje Nederlanders, die weten dat de ,wegvan een kabinetsformateur langs distels en doornen leidt, met weinig kans op rozen. De bekwame jonge anti-revolutionaire politicus heeft zich de laatste weken herhaaldelijk aan die distels en doornen geprikt; niet in de laatste plaats vanwege zijn teleurstellingen by de Katholieke Volksparty. Maar als zeerste plek zal mr. Blesheuvel als hy geen blad voor de mond neemt, waarschyniyk wel aanwijzen daar waar hy geprikt werd door bittere teleurstellingen bij zyn eigen politieke vrienden. Dat de K.V.P. hem kandidaten aanprees in wie hij onvoldoende vertrouwen had. zal mr. Blesheuvel hebben gespeten, dat zyns inziens wel capabele K.V.P.'ers voor de eer en vooral voor de lust bedankten, speet hem ongetwyfeld meer. Erger was vanwege de politieke verwantschap het zich niet beschikbaar stellen van enkele anti-revolutionairen, die hy graag in zyn team zou hebben opgenomen, vooral omdat dit mede geschied is op grond van bezwaren tegen de politieke kleur van het kabinet-Biesheuvel ..ln wording''. De linkervleugel van de Anti-Revolu tionaire Partij kan nog altijd niet vergeten, dat het kablnet-Cals tegen de zin van de A.R.-fractie tot aftreden Is gedwongen. Die linkervleugel heeft waardering gehad voor de manier waarop het interimkabinet-Zijlstra dè lacune heeft gevuld. Maar die linker vleugel ziet weinig heil in een kabinet, dat het kompas gaat richten op een koers waarin de liberalen behagen hebben. Zelfs de figuur vah de sterke, zelfs bepaald vooruitstrevende mr. Bies heuvel beschouwen ze als een onvol doende garantie, dat er genoeg terecht zal komen van de politieke beleidsiyn, die zy begeren. Een vlotte kabinetsformatie had hun bezwaar misschien wat van zijn zwaarte ontnomen. De misère van mr. Biesheuvel by het bezetten van sleutelposten in de sociaal-economische sector heeft hun bezwaar echter meer gewicht gegeven. En zo is mr. Biesheuvel het volgende nummer geworden in de rij van politici, die na een imponerend verkiezingssucces hun prestige voor een deel weer verloren hebben zien gaan. En weer herhaalt zich de geschiedenis, waardoor ook de grote politici tussen 1945 en 1960 meer dan eens met scherven zijn komen te zitten: fractie voorzitters en partyielders doen onvol doende moeite om vóór het beslissende moment capabele figuren te winnen voor een ministeriële functie. En heeft men die figuren nodig, dan vist men achter het net. Drs. Schmelzer kan er mèt mr. Biesheuvel van mee- Vrijstelling luister- en kijkgelden DEN HAAG. Voor de vrijstelling van betaling van luistergeld (rudlo- relrlbutie) op grond van flnunciële draagkracht, zijn nieuwe nonnen vast gesteld. De nieuwe regeling heeft temgwer- kende kracht tot 1 januari 1967 Vrij stelling kan nu worden verleend aan hen, wier wekelijkse inkomen niet hoger is dan: a. voor gezinnen van 2 pers. 97.50 b. voor alleenstaanden 68.25. Voor het eerste, tweede en derde ge zinslid meer wordt de norm met 8.50 en voor le overige gezinsleden met 12.- per persoon verhoogd. Dezelfde normen zijn, eveneena vanaf 1 januari 1967 van toepassing op vrij stellingen van betaling van het kijk geld. Maar zoals bekend, wordt hier alleen vrijstelling verleend aan Inva liden en chronisch zieken, wier in komen beneden de genoemde normen ligt. Delft contra Salzburg in „Alle negen' (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM. De programma- leiding van de N.O.R.V., die altijd weer uitblinkt in het bedenken van radio- en televlslewedstrijden, waaraan hele stads- en dorpsbevolkingen kunnen deelnemen, 1* van plan een proef te nemen met een nieuwe radioquiz. Zo zullen op woensdagavond 26 april inwoners van Delft en Salzburg in de quiz ..Allo negen" tegen elkaar ln het strijdperk treden. De Delftenaren zui len in de zaal van de Stads Doelen onder leiding van Johan Bodegraven negen opgaven dienen uit te werken. Over de film „Rencontres", die de NTS vanavond op het beeldscherm brengt, schreef onze recensent destijds het vol gende: De Franse film „Rencontres" vloeit over van rykdom, liefde, muziek, een en an der ondersteund door een op moord iy- kende pseudo-moord. Regisseur Philippe Agostini leunt ln deze film sterk aan tegen de gepoiyste sterke societyfilms van Hollywood omstreeks 1950-1955, waarin de oudere sterren een kans kre gen een „rype" dramatische rol te spe len. Dit hebben de Fransen nu gepro beerd met Mlchèle Morgan en Pierre Brosseur. Wij daéhten dat het over het algemeen nog prettig was om de Cöte d'Azur. maar in deze film is het een soort van zwoele hel met motorboten, duikpartyen. eindeloze gokspelen en veelal ameehtlge liefde, in zoverre al thans van liefde kan worden gesproken Om het verder wat spannend te houden, duikt een pianist, die eens beroemd was maar nu een enorme speeldschuld heeft, in de ware zin van het woord onder De fotografie ls goed. maar doet niettemin deze film geenszins boven de middel maat uitkomen. Ned. I. 21.00 uur. T.v.-voorlichting verkeersruit Oudenrijn IHLVERSUM (ANP) In verband met de te verwachten paasdrakte op de verkeersruit Oudenryn. heeft het Ver bond voor Veilig Verkeer een instructief televisiefllmpje laten vervaardigen, waarin het publiek wordt voorgelicht over het Juiste gedrag op de verkeers ruit De NTS zal het filmpje met ingang van vanavond en vervolgens de komen de dagen eo frequent mogelijk op het beeldscherm brengen. NEDERLAND I STER Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort 19.00 uur: Mona, t.v.-serie 19.25 uur; Openbaar Kunstbezit 19.40 uur: Myn vrienden in de 19.51 uur: Uitzending Stichting Socutera 20.00 uur: Journaal HILVERSUM I 20.05—20.55 uur: Trammelant in Loeren aan de Hor. hoorspel 22.55—23.30 uur: 20.20 uur: Zendtyd Politieke Party en (AR) 20.30 uur: Inburgeren 21.00 uur: Ontmoetingen, film 22.35 uur: Tweede Journaal 22.40 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws ln het kort NCRV 20.05 uur: Sherlock Holmes. HILVERSUM II 20.50—22.15 uur. Markus-Passlon, stereofonische muziek 23.15—23.55 uur: 20.55 uur: Attentie voor sport 21.15 uur: Kunstzinnigheden, kunstprogramma 21.45 uur: Overdenking 21.50 uur: Een avond ln de Waag folkprogramma NTS De detaillist als f handelsondernemer (1)1* 23.00 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.111) 20.00. 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30. 8.00. 8.30. 12.30. 19.01), (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De mededeling dat „de jongens van Brandpunt" terug waren uit het Verre Oosten veroor zaakte in Hilversum een klein stormpje onder de in de etherwereld gedetacheerde journalisten. De KRO- reporter Bert de Winter stak maandagochtend op Schiphol echter iedereen de loef af, door zijn collega's meteen voor de microfoon te slepen. De t.v.-mensen a aren doodop na een reis van bijna 20 uur van Bangkok van Westerloo had onderweg een tukje gedaan in het veronica (192 1 '900 Jonc» man I gangpad, terwijl Aad v. d. Heuvel zqn haze in zijn zetel blijven zitten soezen. Allen zagen er heerlijk gebruind uit, maar ze verlangden naar huis en een comfortabel bed. telde lets over "dé réis van zes wekèh. dié het Prandpüntlea'rn 'had gemaakt naar Indonesië. India en Zuid-Vietnum. Het deed hem goed te horen, dat hun t.v.-reportage over Bihar, die door de KRO in „Brandpunt" was uitgezonden, zó by de kykers had aangeslagen, dat er op de giro „Eten voor India" in een week tijd liefst 450.000 gulden was binnengekomen. Over de historische t.v.-reportage bij oud-president Soekarno welke door liefst 10 buitenlandse t.v.-organisaties is aangekocht vertelde Piet Kaart, dat het Amerikaanse t.v.-team van de Na tional Broadcasting Company zes man groot, niet was gelukt, wat de Neder landers met z'n drieën wel voor elkaar speelden. Het gebeurde tydens de offi ciële ontvangst van de nieuwe ambas sadeurs van Pakistan en Japan, die him geloofsbrieven aan Soekarno kwamen overhandigen. Piet Kaart dacht dat de Journalistieke vrymoedlgheid van zijn Brandpuntcollega's wel erg pijniyk moet zyn geweest voor de ambassadeure. want ze kregen haast geen gelegenheid om met de president enkele woorden te wisselen. Steeds weer bestookten Ed van Westerloo en Aad v. d. Heuvel de president met hun vragen. Zelfs op merkingen van Soekarno als: „Van den Heuvel ik heb jou doorr.of tegen Van Westerloo: „Biyf je maarrr aan het magen..?" vermochten de KRO-jour- nalisten niet uit het veld te slaan. Juist dat tegenspartelen van het ..slachtoffer' lokte de vinnige vragen van de reporters uit. En anderhalf uur lang filmde Plet Kaart die hele recep tie uit de hand. „Dat doe ik meestal want dan heb ik meer vryheid om me te bewegen. Maar na afloop was ik wel doodop". Kom in godsnaam helpen Plotseling liet hy het onderwerp rus ten en vertelde over hun tocht naar Blhar, de zwaar door hongersnood ge troffen streek ln India. „Je hebt eeen benul hier wat een ellende we daar te zien kregen. De mensen sterven er als vliegen op straat of in hun hutten. Ze zyn te uitgeteerd om soms naar de voedselverstrekkingen te lopen. I Het was er ontzettend warm en droog. maar. de bevolking weet, dat de groot ste droogte en dus de grootste nood nog komen moet. Je staat daar maar te filmen en te praten, terwijl je de hele wereld zou willen toeroepen: „Kom hier in godsnaam helpen. Dit is min stens zo erg als een oorlog".' Schamppr voegde eraan toe: „En in Neder land hoor je. dat de kranten, radio en televisie zich zo druk maken over het al of niet levend villen van zeehonde baby's. Daarom ben Ik blij. dat we voor minstens vijf uur filmmateriaal bij ons hebben, waarin naar we hopen, de ont zettende toestanden in het Verre Oos ten de Nederlanders de ogen zullen openen voor de bittere werkeiykheld". kunnen voorleggen of de nodige infor maties krygen. Daarna zwermen ze met tientallen in helikopters van het Ame rikaanse legér uit over dit onmeteiyke en ontoegankelijke land. Negen corres pondenten zyn al op deze reportage- tochten gesneuveld. Als je het my vraagt zien de Amerikanen ook geen gat meer in deze oorlog". Radio-jaazmagazine Platennieuws heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) VARA: 18.00 Nws, actual., ^18.20 Zendtijd politieke partijen, 18.30 14.15 Voor de hulsvrouw. 14.30 Stereo: Instru mentaal ensemble, 15.00 Voor de zieken, 16 00 Nieuws. 16.02 Gram., 17.00 Voor de jeugd. HILVERSUM 11 (298 m) - KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram.. 8.00 Nieuws, 8.10 Pianomuziek! 8.30 Nieuws. 8.32 Geestelijke liederen, 9 ut Het laatste avondmaal, godsd. progr., 9.3) tleke staalkaart. 20.00 Nieuws, 20.05 Tramme lant ln Loeren aan de Hor. 20.55 Licht. progr., 21.10, Orkestmuziek, 21.35 Vragenvuur, 22.00 Lledjesprogr., 22.30 Nieuws en actual. 22.55 Jazz Magazine. 23.30 Jazzorkest. 23.55-Nleuws. HILVERSUM I (298 m) NCRV: 18.00 Gees- muziekprogr., 11.00 Voor de zieken; VPRO 11.30 Lezing, 11.45 StreeksgewijdUit d» IJmond, 12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Nws actual., 13.05 Stereo: Gram.. 13.45 Voor dt vrouw. 14.15 Mod. muziek; TROS: 14.45 Var 1685 tot vandaag, muzikale lezing, 15.15 Vo„: de vrouw; NCRV: 15.45 Stereo: Orgelconcert 19.00 Nieuws. 19.10 Radiokrant, 19.30 Muziek van het Leger des Hells, 19.45 Wereldpano rama. 19.55 Gram.. 20.30 Tien jaar Euromarkt (documentaire). 20.50 Stereo: Markus-Passion. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 16.00 Studiodlenst. 16.30 Muzikale herinnerin gen. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Kinderkoor 17.30 Stereo: Gram.. 17.50 Stereo: Meisjeskoor HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) - NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziek 10.00 Nieuws. 10.02 Nieuwe langspeelplaten] Oude muziek. 23.15 Platennieuws. 24.00 Nws. VERONICA (192 m) - 18 00 Verzoekplaten. 19 00 Joost mag het weten 20.00 Klassiek verzoekplatenprogr.. 22.30-1.00 Gevar gram BRUSSEL Ned. (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 20°00rcdei SOldaten' J8'50 Sport' 19 40 Gram DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nieuws, ochtendgymn.. 7.20 Gram.. 8.00 Nws. actual.. 8.15 Gram., (8.30 De groenteman). 8.50 Mor- Actual., reportages en muziek. 13.00 Nieuws 13.02 Top Twintig, 14.00 Nieuws. 14.02 Gram KRO: 15.00 Nieuws, actual., 15.05 Chanson' 16.00 Nieuws, actual., 16.05 Tienershow. 17 M Nieuws, actual. 17.05-18.00 Verzoekplaten. ERONICA (192 m) 7.00 Ook goelemorgon 9.00 Muziek terwijl u werkt. 10.00 KoWleilid 11.00 Huisvrouwenverzoekprogramma. 12.00 Lunchmuzlek. 14.00 Van concertzaal tot Juke box; 15.00 Zieke vrienden. 16.00 Donderdaj- middagparade. 17 00 Intern, muziek. 17.15 Gram. muziek voor oudere luisteraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 12.00 Orkestmuziek, 12.27 Land- en tuinbouw. 12.30 Lezing, 12.40 Dansorkest. 13.00 Nieuws, 13.10 Journ., 13.30 Koorzang, 13.55 Belaardconcert, BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws, 12 0) Lichte muziek, 12.48 idem. 13.00 Nieuws. 13.a Klass. muziek, 14.03 Gewijde muziek. 14.35 Klass. muziek. 15 00 Nieuws. 15.03 Kamermu.- 16.09 Lichte muziek, 17.00 Nieuws, 17.15 Lichlo muziek, 17.30 Amusementsmuziek. Napalm ine. primitieve hospitaaltjes T de kindertjes, die overdekt lOTlCCf^n iwonden van de afschuwe- JflllOOUIl Johnny Kraaykamp vanavond in „Vragenvuur" Leerlingen van het dr. ir. Lelylyceum te Amsterdam worden op woensdag 22 maart in de gelegenheid gesteld al lerlei vragen af te vuren op Johnny Kraaykamp. „Vragenvuur" wordt ge produceerd door Jan Nagel en Co de Kloet. Hllv. I, 21.35 uur. Het meeste materiaal bevat opnamen, die we in Zuid-Vletnam hebben ge maakt. Wat we daar aan leed gezien hebben is met geen pen te beschryven. In de kleine, primitieve hospitaaltji filmde lk met brandwonden lijke napalmbommen haast zonder kik te geven op de verlossende dood lagen te wachten. De tranen staan je in de ogen als je moeder met hun dode of getroffen kleuters ziet zitten als een aanklacht tegen de wrede mens heid. Henk Neuman. Ed van Westerloo en Aad van den Heuvel hebben gepro beerd, om alle aspecten en accenten van deze ontzettende en uitzichtloze stryd in hun reportages vast te leggen. Van daag beginnen ze met het monteren van 't filmmateriaal, Als je het mij vraagt kunnen we er een avondvullend t.v - programma van maken", aldus Plet Kaart. De hele Brandpuntploeg is gisteren naar het consultatiebureau geweest om zich te laten doorlichten. ..Dit lijkt ons veiliger na het bezoek aan Vietnam. Byna 90 procent van de bevolking lijdt er min of meer aan tuberculose. Menig Amerikaans soldaat is al Ln het sanato rium beland. Denk overigens niet, dat Saigon slechts zelden bezoek krijgt van publiciteitsmensen. Er lopen daar zo'n vijfhonderd schrijvende en fotogra ferende journalisten rond. Elke dag is er op het press office een „briefing" AMentie^ voor voetbalsupporters In NCRV's rubriek „Attentie voor sport"' besteden Bruin Noordam en John Peereboom woensdagavond 22 maart op Nederland 2 aandacht aan de Engelse voetbalclub Coventry City. Qua voetbal niet één der beste Engelse clubs Coventry City speelt in de tweede divisie maar anderszins zeer opvallend. Coventry City is namelijk de vereniging die haar supporters de meeste survice verleent. Manager Jim my Hill ls de promotor van een groot scheeps plan om de bezoekers het verblijf rondom het voetbalveld steeds aangenamer te maken. Koffiebars op het terrein, meer zitplaatsen en over dekte tribunes dan gebruikelijk is (over enkele jaren zelfs alleen maar zitplaatsen). Speelt Coventry City een uitwedstryd dan reist de club met een speciale trein, waaronder een wagen waarin op beatmuziek gedanst kan worden. Voor de thuisbiyvers zijn er grote televisieschermen, waarop de uitwedstrijd te zien is. Coventry City heeft zijn supporters nog veel meer te bieden, „Attentie voor sport" toont dat, en ook hoe al deze service op prys wordt gesteld. Ned. n, 20.55 uur. DEN HAAG. Door een betreurens waardig misverstand is in het verhaal dat «Ij vorige week vrijdag publiceer den over pater Jan Janssen, die door middel van radio-onderwijs de Chilenen wil bevrijden uit hun onwetendheid, een foutief gironummer vermeld. Het juiste nummer is 844.000 ten name van „Daad"-Tilburg, onder vermelding van: „Radio". Door middel van de radio willen de kapucijnen de Chilenen landbouwvoor lichting en onderwijs geven, om hun zodoende kans op een menswaardiger bestaan te verschaffen. De zender kost ruim vier ton. Daarbij komen de pos ten voor een klein radlootje (circa 50\gulden). Lukt het plan, dank zij de hulp uit Nederland, dan zullen elke ochtend en avond tien- k twintigdui zend mensen bij het licht van een benzinelamp kunnen gaan leren. Op deze wijze zullen de paters ln vijf jaar bereiken wat zij anders nog niet in een halve eeuw voor elkaar krijgen. „Markus-Passion van n vergeten componist De naam Reinhard Keiser spreekt niet direct tot de liefhebbers van serieuze muziek. Toch was deze tijdgenoot van Bach Keiser leefde van 1865 tot 1775 een belangryke figuur, die ook door Bach als componist werd ge waardeerd. Maar zijn werk is vergeten. Ten onrechte, zoals via de NCRV-radio te horen is. wanneer Keisers „Markus Passion" wordt uitgezonden. Dit werk kan voor velen oratorium verenigingen in ons land een welkome aanvulling van de passiemuzieken be tekenen. Woensdagavond wordt de „Markus Passion" uitgevoerd door Edith Mathis (sopraan), Annelies Westen (alt). Hans Ulrich Mielsch en Helmut Krebs (tenor). Barry McDantel (bariton), Nlgel Wickens (bas), het Berlijn8 Madrigaalkoor en het Bran- denburgs Kamerorkest te Berlyn. Deze uitzending ls stereofonisch te beluis- Hilversum II. 20.50 uur. (ADVERTENTIE) k, .üvnlandse vakantie gratis «k o*? Bob Rooyens. de meest originele t.v maker van ons land. ging voor zijn doen rustig te werk in zyn show „Marijke". .Hoofdpersoon tyfartjke MercJjens dankt* er het feit aan dat zij méér mocht ziji dan qileen ^nqar welgevormd matcriaa voor deze showman. Haar aandeel, be halve mooi zyn. een beetje acteren dal zij goed. en een beetje zingen dat zjj niet zo erg goed doet. Aantrekkeiyk t zij uiteraard van begin tot eind. We vonden het programma, met zyn nadrukkelijke beeldpauze's. een tikje te veel in stukjes geknipt. Die stukjes wa ren elk op zich overigens voortreffelijk van beeldkwaliteit. Een juweel was b.v. „Reis in ritme" met de Cees See Percus sion Group. En die Zapatrado van Mari no was ook weer Rooyens op zijn best Wanneer krijgt die man eens de prijs of ring die hem voor zyn moedig pioniers werk toekomt? Rooyens; hy is een man die werk levert dat de AVRO siert. Zoals op een geheel ander terrein de Van Hooffs doen met hun Zoo Zoo. „The fugitive" wordt hoe langer hoe meer een programma om ..bah" tegen te zeggen. De aflevering van gisteren was héél erg. Maar AVRO's Televizler mocht er weer zyn. De redac tie ervan zoekt het niet in aggressivlteil en zal daardoor moeiiyk het aantrekke iyk" van Brandpunt of Achter 't Nieuws krqgen. Maar gisteren was de rubriek toch weer welverzorgd èn actueel. Vg. „Bloomsdagin kunstprogramma van NCRV-t.v. De laatste aflevering van de maande- lijkse NCRV-rubriek „Kunstzinnighe den" zal geheel gewyd zijn aan James Joyce, die als een der grootste auteurs ter wereld wordt beschouwd. In Ne derland is Joyce veel minder bekend dan in de Engelssprekende landen, maar daarin kan verandering komen dank zij de vertaling van zijn meester werk „Ulyssees" door John Vanden- bergh, die zich met deze onmogelijk geachte taak in opdracht van de rege ring heeft belast. Vandenbergh en Jacques de Haan zullen in „Kunst zinnigheden" in kort bestek trachten de onvergelijkbare betekenis van Joyce duidelijk te maken. Een groot deel van de uitzending zal bestaan uit repetitiefragmenten van het stuk „Bloomsdag" door Allan MacLelland, dat op „Ulysses" is geba seerd en waarvan op 11 maart door de toneelgroep „Theater" in Arnhem de première werd gegeven. Ned. II. 21.15 uur. VARA's „Achter het nieuws naar Djibouti (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Het „Achter bel Nieuws"-team, bestaande uit Koo* Postema, Huns de Graaf, Plet Brou wer, Frans Verhey, van wie zaterdag een fllmreportage over Aden werd uit gezonden, bevindt zich op het ogenblik in Djiboeti, in Frans Somaliland. Vrijdag a.s. van 20.50 tot 21.15 uur zal in de rubriek „Achter het Nieuws" op Nederland 2 een reportage worden uit gezonden over de gevolgen van de daar zo juist gehouden verkiezingen. Deze reportage bevat o.a. gesprekken met de negerleiders uit Frans Somaliland.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2