IW I ud-V/oorhouters rekken aandacht an Britse commercie Bloemkwekerij Benzinestation Tearonms f'- s f •n-'T 100 bisschoppen in Leeuwenhorst Noord wij kerhout 4w Geen officiële conferentie L 4 AGIN A S DE LEIDSE COURANT ZATERDAO 18 MAART i jE BRITTEN staan er nu niet direct voor bekend, dat ze gauw warm lopen voor irestaties van buitenlanders in hun land. Dat pldt voor elke vreemde nationaliteit, maar larbij nog een beetje extra voor „the Dutch", e handelsgeschiedenis van beide landen teft daarbij waarschijnlijk een rol gespeeld we hoeven ons de geschiedenisboeken onzer ïooljaren maar te herinneren om de strijd de zeven zeeën tussen de Gouden-eeuwse mpagniën van Verre en de toen opkomende mdelsmacht Engeland in het geheugen op te epen. Vele voor ons Nederlanders minder ïiende Engelse uitdrukkingen grijpen op die tijden terug, al is het alleen maar het bekende „the fault of the Dutch is offering too little and asking too much". Toch zijn er ook voorbeelden dat er met bewondering wordt gesproken over Neder landse ondernemingsgeest in Groot Brittannië, een ondernemingsgeest, die niet altijd beperkt blijft tot de margarine- en de oliebusiness. Nederlanders stichtten vooraanstaande bollen - kwekerijen op de Kanaaleilanden en op de grote bloemententoonstellingen, die jaarlijks in Engeland worden gehouden, komen de Ne derlandse kwekers dikwijls met hoge bekro ningen uit de bus. Bloemkwekers Van Dijk maken naam in hotelwereld ieuwe speculatie Nederlandse ondernemers In geland dikwijls het risico van eerdere pijlen op hun (handels) og daarbij niet schuwen lazen we eer dagen in een Engelse krant, te Sheffield verschijnende Mor- ig Telegraph. Onder de kop „New venture for o determined Dutchman" schreef ■I 7 december van het vorige een voorbeeld van Nederlandse onafhankelijkheid en Initiatief, dat navolging door de Engelsen verdient. In een tijd, dat Britse hoteleigenaren een onderzoek in stellen naar de normen, waaraan moet worden voldaan om dit land te maken tot een attractief doel van continentale en Amerikaanse toeristen, bouwden mr. Peter J. Van Dijk en zijn broer Cornelius hun eigen hotel naar hun eigen inzichten." Voorhouters Peter en Cornelius van Dijk zijn zonen van de Voorhoutse bloembol lenkweker- en exporteur J. M. van Dijk aan de Prof. Nolenslaan te Voorhout. Peter woont al 28 jaar in Enge land en startte met een z.g. zelfbe dieningskwekerij, die in heel het land bekendheid kreeg. Hij bouwde daarbfj zijn eigen tearooms ten ge rieve van de bezoekers en richtte er een eigen benzinestation bij op. Hij vestigde zich dus reeds vóór de tweede wereldoorlog in Engeland en nam dienst bij de R.A.F., die hij in oktober 1945 verliet. Hij trad toen in dienst van een groep kwekers in Nottingham, totdat hij in 1948 in staat was voor zichzelf te beginnen met het bedrijf Clumber Gardens bij Worksop. In 1950 associeerde hij zich met zijn jongere broer Cornelius en zij vestigden zich in 1956 te Clowne. Zelfbediening De Van Dijk Nurseries te Clowne zijn in het hele land bekend: niet alleen door de kwaliteit van de bloemen, die er worden geteeld, maar ook door de methode van ver koop. Weliswaar kwam het idee daarvoor uit Amerika, maar de twee broers hebben de methode met suc ces in Engeland ingevoerd. Kortgeleden, aldus de schrijver van de Morning Telegraph, waagde de thans 58-jarige Peter zich aan een nieuwe onderneming. En dan nog wel een die niet stamde uit familietraditie en waarin hij ook niet kon bogen op ervaring. De ondernemende oud-Voor- houters: links „Piet" van Dijk en echtgenote, rechts „Cees" met zijn vrouw. Nederlands accent Zijn 46-jarige "compagnon Cornelius toont zich een gelijkwaardig voor beeld van de kwaliteiten van het Nederlandse ras. schrijft de Mom. TeL verder letterlijk. Hoewel hij nog met een sterk Ne derlands accent spreekt voelt hij zich in Clowne helemaal thuis. Hij ontwierp de decoratie en instal leerde het interieur van het nieuwe hotel. Een deel van het complex is een historisch monument, een groot en prachtig huis, dat in 1800 werd ge bouwd en vele jaren behoorde tot de bezittingen van het bekende En gelse geslacht Bowden. Het hotel heeft twaalf kamers en telt 26 bed den; er is een parkeerterrein bij voor rond duizend wagens. Min stens 300 personen tegelijk kunnen er de maaltijd gebruiken. Met kerst mis was het hotel volledig volge boekt en mocht de ruimte bij som mige gelegenheden onvoldoende zijn, dan mogen de gebroeders ook het „historische" deel van het com plex benutten. Engelse tafel Het gehele bezit beslaat een opper vlakte van 22 acres. Er kan dus nog worden uitgebreid, maar uitbrei dingen zullen niet van invloed zijn op de vorm van het huidige bedrijf. Met trekpleisters wordt niet ge werkt: geen verwarmde zwemba den, geen mini-golfbanen of z.g. bunnygirls, langbenige, als konijn tjes uitgemonsterde serveermeisjes. Slechts de eenvoud van de goede Engelse keuken in een waardige omgeving. In weerwil van hun Nederlandse afkomst „tekenen" de gebroeders •- f V'r- -kv? ,r A ;3)» r »'\L' .1/11'** II ■to* fcj* I" w i: fil van Dyk voor een uiterste zorg aan het beste van de Britse keukenwe tenschap, hoewel ze ook Franse schotels zullen serveren. The Morning Telegraph besluit mot te constateren, dat de Van Dijken hun hotel zullen runnen volgens de methoden, die ze voor hun kwekerij hanteren. „Er kan weinig twijfel over be staan dat, wanneer deze traditie ook voor het hotel zal gelden, bet een van de beste inrichtingen van dien aard in de streek zal worden. De naam „Van Dijk" alleen al is bekend genoeg in noord-oost En geland om het succes van het Southgate Hotel te verzekeren en de kwart miljoen bezoekers, die jaarlijks naar de kwekerij komen, zullen de naam door geheel En geland verbreiden." Southgate Hotel In Clown® van de gebroeders Van Dijk. -V -jlsi"; filt» lt|P| l'lii LIT GEHEEL EUROPA pjdens het Tweede Vaticaanse Concilie werden de grondslagen gelegd voor grondige vernieuwingen in de gehele Rooms Katholieke Kerk. Het zaad r»n de nieuwe ontwikkelingen is uitgedragen over de gehele wereld en begint (leidelijk aan te ontkiemen. Een van de zaadjes, die in november 1965 werden elegd beoogde een Westeuropese bisschoppenconferentie op te richten. Om ot dit doel te geraken, werd een Comité de liaison in het leven geroepen, laarvan de Franse bisschop Roger E. T. Chegaray secretaris-generaal is. en van de vruchten, die het Comité nu al heeft voortgebracht is een sym- Dsion van een honderdtal bisschoppen uit geheel Europa van 10 tot 14 juli l het klein-seminarie Leeuwenhorst te Noordwijkerhout. gressen gehouden. Eén over sociaal ten, tijdens Vaticum II gelegd, te her werk en een ander van de Francis caner Orde. Hij neemt energiek ook deze conferentie voor zijn rekening. „Het ligt eigenlijk ook wel voor de hand, dat men hier terecht kwam", aldus de regent. „Er zullen weinig gelijkwaardige seminaria te vinden zijn die over voldoende logeergelegenheid beschikken. Vroeger werden alleen slaapzalen gebouwd en daar is pas bij Leeuwenhorst verandering in ge komen. We hebben hier 360 (kleine) kamers, waarvan er op het ogenblik zo'n 240 bewoond zijn". Een kamertje compleet met voet bal- en beatsterren, dat in Juli in dezelfde staat ter beschikking wordt gesteld aan één van de ge mijterde congresgangers. Beatsterren Een officiële bisschoppenconferentie is het congres in Noordwijkerhout beslist niet. Pater dr. O. F. Ter Rege, secretaris van het voorbereidend co mité, opgericht door het PINK, het pastoreel instituut van de Nederlandse kerkprovincie, omschrijft de conferen tie als een vrijblijvende samenkomst van afgevaardigden uit de verschillen de nationale bisschoppenconferenties. Het onderwerp van de vierdaagse ver gadering is de meer democratische onderbouw van het diocesane bestuur. Ter sprake zullen o.m. komen de zo genaamde priesterraden en de dio cesane pastorele raden. De studiebij eenkomst zal een programma hebben van lezingen en besprekingen over I«ovengenoemd thema. Kardinaal Alfrink gastheer n deze auln zullen de bisschop pen door middel van een simul- (aan-vertaalinstallatle onmiddel- ijk in hun eigen taal naar de lezingen kunnen luisteren met behulp van koptelefoons. 10 juli een toespraak houden over het katholicisme in Nedérland. Op de vol gende dagen zullen inleidingen gehou den worden door aartsbisschop Marty van Reims, bisschop Poma van Mantua, aartsbisschop Dwyer van Birmingham en prof. dr. H. R. Weber van de uni versiteit van München. Laatstgenoem de zal overigens een der weinige niet gemijterde deelnemers zijn, want slechts een tiental theologen en socio logen zullen worden uitgenodigd. Om de vergadering niet onbeperkt uit te laten dijen zullen de geestelijke her ders ook niet door hun secretaris wor den vergezeld. Tot nu toe zijn aanmel dingen ingekomen uit Italië, Ierland, Engeland. Zwitserland en Oostenrijk. Uitnodigingen zijn eveneens verzon den naar Duitsland. Frankrijk en Po len en Spanje. Congreservaring Waarom werd Leeuwenhorst gekozen als conferentieoord? Pater Ter Rege verklaarde, dat het klein semi narie al over de nodige ervaring ten aanzien van internationale congressen beschikt en bovendien een uitermate gunstige accommodatie te bieden heeft. ï"\e kennismaking met het „vlagge- schip" van de Nederlandse semi naria zal voor menige buitenlandse excellentie een verrassende ervaring zijn. Om hun een zo werkelijkheids getrouw mogelijk beeud te geven van de entourage, waarin de jonge Neder landse priesterstudent gevormd wordt, zullen de kamers die de bisschoppen zullen betrekken, niet eerst worden ontdaan van film- beat- en voetbal sterren. De maaltijden zullen door de vaste kern van religieuzen worden verzorgd. In de kapel, een waardig exponent van de nieuwe Nederlandse architectuur op het gebied van kerk- interieuren, zullen naar alle waar schijnlijkheid gemeenschapsmissen of concelebraties plaatsvinden. De regent: „Al zouden de bisschoppen afzonder lijk de eucharistie willen vieren, dan is dat bij gebrek aan voldoende altaren toch onmogelijk". Veelzijdig belang In de aula komen de congresgangers bijeen voor de lezingen en de be sprekingen daarvan. Ter wille van de verscheidenheid in taalgebruik zullen vier tolken tegelijkertijd met de voor drachten een vertaling verzorgen, die de bisschoppen met koptelefoons kun nen beluisteren. Het belang van deze vergadering is veelzijdig. Het kan een belangrijke stap vormen in de voorbereiding van de Europese bisschoppenconferentie. Maar bovendien zal uit de ervaringen, die uitgewisseld worden, kunnen blij ken in hoeverre de conciliebesluiten hebben bijgedragen tot verdieping van

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5