Leids industriëel klimaat is voor verbetering vatbaar Bert van der Helm: Kon. Inst. voor Taal-, ondergebracht bij BEDRIJVEN, die de laatste jaren kwamen en verdwenen Land- en Volkenkunde Leidse Universiteit ZATERDAG 18 MAART 1967 DE LEIDSE COURANT ENQVETE WIJST VIT Enige tijd geleden is door het public-relationshureau Beauchez tc Den Haag op verzoek van de Leidse Vereeniging van Industrieelen een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. Tot dit onderzoek werd besloten omdat de vereeniging in niet geringe mate verontrust was door het vertrek van een groot aantal industrieën naar elders en omdat men er van overtuigd was, dal er ergens iets mis is met het industriële „klimaat" in Leiden. Op basis van de uit komsten van het rapport hebben verreweg de meeste leden van de Vereeni ging (in totaal 86 bedrijven met een gezamenlijk personeelsbestand van ongeveer 9000 mensen) besloten iets te gaan doen aan de verbetering van het „klimaat", waarin de Leidse industrie moet werken en een bijdrage moet leveren in de welvaart. Evenals het onderzoek, dat zich niet alleen tot Leiden beperkte, zullen ook de acties van de industriëlen een groter gebied gaan bestrijken dan alleen de Sleutelstad. Vandaar ook, dat alle activiteiten, die men in de toekomst gaat ontplooien, gevoerd zullen worden onder de naam „Industrie Rijnland". Alles byoen een ceel klachten en op merkingen, die tot nadenken stemt. De onderzoekers nebben dat uiteraard ook gedaan en geven In hun lijvig rapport i wat men als de oorzaken kan zien de feiten, waarin Leiden in nega- t,eve uitblinkt. Een groot aantal van n.t «tl degelijk de noodzak bestaat hlerbovn genoemde punten vinden leb. te gaan doen moge blijken uit duidelijk hun oorsprong In de historie de conclusies van de enquete. van Leiden, ecii stad. dip sterk afh,n- ko"Jk was van de textielindustrie en in Leidenaren vinden over het al- tijden van neergar- van deze tak van gemeen hun stad ouderwets. Bij industrie ten tijde van opkomst van niet-Leidenaren en jongeren Twente en Brabant in een grote im- heerst deze opvatting nog ster- pa88e geraakte De sporen van deze impasse zijn ook •i nog in de Leidse samenleving te hei kwart van de bevolking Resultaten van opiniej: epeili perkte kans, omdat door grondtekorten onvoldoende gebouwd kon worden. Het gebrek aan bouwruimte trof bovendien direct de industrie. Het wordt alleen al geïllustreerd door het feit. dat een zeer belangrijk gedeelte van de Leidse indus trie in sterk verouderde gebouwen huist. SAMENWERKING Een oplossing, welke alleen gevonden worden, als het tussen overheid, uni versiteit en industrie tot een goede sa- wordt In dit verband gedaan voor gere- menwerking komt. Een aanbeveling gelde samenkomsten van de drie belan gengroepen onder voorzitterschap van de burgeme«»ster. De Leidse industrie zal zich volgens liet rapport ook diepgaand moeten bera- Nuart het jrrondkcbrek wordt In bet i S, 2'i2el' bt"aak'" rapport gesteld, dat de centrale- ACHTER STEELING BIJ UNIVERSITEIT Initiatieven zou kunnen nemen (bijv. op het gebied van de recreatie en de sport) teneinde daarmee te tonen, dat men een zeker verantwoordelijkheidsbesef heeft ten aanzien van de gehele Leidse samen leving. Tens'otte wordt ook gesteld, dat een duidelijk voorlichtingsprogramma uitgevoerd moet worden met het doel stad en land te informeren over en te doordringen van het belang, dat Leiden heeft bij een welvarende en dynamische Industrie. Wat dit laatste punt betreft De Vereniging heeft deze suggestie reeds overgenomen en gehonoreerd, want binnenkort zal een begin worden ge weest. wordt echter ook aangevoerd, dal nJlverspre aing het h-naald ,imnll.ti.eb I. .11,. In. nuuHirtelblt. informatiebulletin 11 lage van 2000 exemplaren. Men vindt Leiden ook „ingesla- doet haar grote aankopen meest al niet in Leiden. Voor immi granten ligt dit percentage zelfs boven de 50 pet. Meer dan 60 pet. der geënquê teerden acht de recreatiemoge lijkheden in Leiden onvoldoen de. Men kan er ook niet gezel lig uitgaan. Leiden biedt te weinig hotel accommodatie. Bijna de helft van de onder vraagde Leidenaren meent, dat men elders meer kan verdienen. (Het gemiddeld inkomen is laag). Het woningtekort in Leiden wordt bijna niet ingelopen. Het totale kwantum nieuwbouw woningen per jaar (500) is ge lijk aan de huidige vraag naar woningen door de Leidse indus trie. Deze woningen worden gezocht voor 6 pet. van de bij deze in dustrie in Leiden werkzame be volking. De Leidenaar associeert zijn stad in sterke mate met de universi teit. Het vermoeden bestaat, dat het tekort bij de industrie aan ge schoolde krachten groter zal zijn dan aan ongeschoolde. De gespecialiseerde krachten voor de universiteit worden vaak van buiten Leiden aange trokken en doen een aanslag op de reeds beperkte woningvoor raad. Het inkomenseffect van de in dustrie is tweemaal zo groot als dat van de universiteit. Het personeelsbestand bij de Leidse Industrie nam de afge lopen paar jaar met gemiddeld 2 pet. per jaar toe. De personeelsbehoefte van de Leidse industrie bedraagt gemid deld ongeveer 9 pet. van het personeelsbestand. Het personeelsverloop bij de Leidse bedrijven bedraagt ca. 25 pet. per jaar. Circa 5 pet. van het personeels bestand der Leidse industrie be staat uit buitenlandse werkne mers. Circa 23 pet. uit arbei ders die buiten de gemeente wonen. 20 van de 50 geënquêteerde be drijven beschikten over 'n eigen bedrijfsopleiding. Een veel gehoorde klacht: Lei den bezit geen H.T.S. Meer dan de helft der Leidse bedrijfsgebouwen is meer dan 40 jaar oud. kennen, aldus wordt in het rapport ge steld. Doch er zijn nog andere oorzaken. Een rem op de industriële bedrijvigheid en expansie zijn ook de woonomstandig heden. Het aantrekken van arbeiders uit andere steden heeft slechts een be- Sedert 1950 kwam een flink aantal (veelal Amerikaanse) ondernemingen naar Leiden. Er waren echter ook heel wat bedrijven, die hun poorten sloten of elders een beter onderne mersklimaat opzocht. Foto: de industriële uitbreiding in de omgeving van dc Rooscveltstraat. plaatselijke overheid mede v-rantw (lelijk gesteld kunnen «orden voor enkele van de huidige problemen. Men behoeft niet eens zo ver In de geschiedenis terug te gaan om regerings- en gemeentehe- sluiten te ontmoeten, die een prioriteits- houding ten opzichte van dc Leidse uni versiteit onderstrepen", aldus de samen stellers van het rapport. Hoewel men er van overtuigd Is, dat het in het verleden ontbroken heeft aan voldoende samenwerking tussen overheid universiteit en industrie en de belangen behartiging niet geheel evenwichtig ge- ceu ue6u' w woerd, dal maakt ,™et de verspreiding het bepaald simplistisch is alles toe te schrijven aan een foutief gemeentelijk beleid of universiteitsstreven. De Leidse industriëlen kunnen nameiyk ook de hand in eigen boezem steken. Gewezen kan worden op de houding van Leidse industriëlen uit voorgaande generaties, wier beslissingen of wier gebrek aan be sluitvaardigheid de neergang of verdwij ning van een deel van de Leidse indus trie bezegelden. De samenstellers van het rapport von den het niet op hun weg liggen in te gaan op de maatregelen, die wellicht genomen moeten of kunnen worden om de bestaande problemen op huiavestings- recreatie- en ander gebied op te lossen. Geconstateerd werd. dat er problemen zijn en dat er een oplossing noodzake lijk ls. a op- AGGLOMERATIE De centrumfunctie van Leiden, de ver- 1 keersvoorizeningen. de huisvesting en recreatiemogelijkheden, het zijn allemaal factoren, die er toe hebben bijgedragen, dat men bij het begrip "Leidse indus trie" over de stadsgrenzen heen moet j kijken. Vandaar ook, dat alle activitei ten als werk- en contactgroepen, indus triële bulletins gevoerd zullen worden ondetr de naam "Industrie Rijnland". Het werkgebied omvat de volgende ge meenten: Alkemade, Hazerawoude, Kat wijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Noordwijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Sas- aenheim, Valkenburg, Voorschoten, War mond, Wassenaar en Zoeterwoude. CROCUSSEN BLOEIEN IN DE BOLLENSTREEK Narcissen beginnen hier en daar De bollenstreek begint zich lang zamerhand. in het van ouds bekende fleurige voorjaarskleed te steken. De crocussen prijken er thans in volle fleur van witpaars en goudgeel en in de omgeving van Sassenheim en Lisse zijn al mooie velden te bewon deren. Daarnaast beginnen ook de narcis sen hun knoppen te laten springen. Vroege soorten staan hier en daar zelfs al in bloei, maar de grote massa daarvati moet toch nog komen. Als het weer niet al te „rauw" wordt in de komende dagen zal dat echter niet lang meer duren. De vroege tulpen ook de vroeg ste zoals de z.g. botanische tulpen als Kaufmanniana en andere soorten laten nog op zich wachten. Een enkel vroeg hyacinthenveldje kan wel al wat kleur vertonen, maar spectacu lair is het in ieder geval nog niet. Wat let ons echter als het weer ons dit weekeinde daartoe uitnodigt eens te gaan kijken hoe dat prille begin van de komende kleurenweelde in de bollenstreek er uit ziet SPELEN VOOR EIGEN PUBLIEK DOET ME GOED 1 Frans Schoofs reeds zo'n 10 jaar lang begrip pen in de vaderlandse ta feltennissport, de meeste belangstelling van het pu bliek zal zich zondag niet op belde Amsterdammers richten. Bert Van der Helm, beurtelings Zoeterwoude- naar en Leidenaar genoemd, is hieraan debet. De jonge, uiterst sportieve Scylla-spe- ler weet zich morgen in de Stadsgehoorzaal direct ge steund door enkele honder den supporters uit Leiden e.o. (voorzitter Herging van de organiserende vereniging verwacht nóg meer!). „Spe len voor eigen publiek vind ik het f(jnste, zei Bert heel besliat, "het zal m'n spel vast wel ten goede komen". Hij is wel zo verstandig en bescheiden, dat hij zichzelf niet als dè kans hebber tipt: ,,een prognose is onmogelijk, want de top is zo breed"! Overigens ge loofde hij niet, dat jongeren als Stolk, v.d. Berg en Joëls nu al zouden doorbreken. Eenvoudiger vond hij de situatie bij de dames, waar hij Ursula Stulemeijer en Annemarie Wijnands (speelt echter wegens blessure niet mee! RED.) wat sterker dan de 14 andere dames achtte. Met veel belangstelling ziet Bert overigens al uit naar de komende wereld kampioenschappen in Zwe den. „De Nederlandse ver tegenwoordiging is naar mijn mening de beste die er te kiezen is en ik zie e een kansje inzitten or ternationaal een paar tre den te stijgen". 1966 moeten trachten te evenaren, dèt mag van hem toch niet verwacht worden. Het moet in elk geval erg gek lopen, als Bert niet 2 finales haalt Met name in het dubbelspel is hij samen met Gerard Bakker wel bijzonder sterk Wat het enkelspel betreft is in feite alleen een in top vorm spelende Onnes in staat hem te doen capitule ren. Afgelopen zaterdag in de competitiewedstrijd tegen AMVJ was Onnes bij vla gen groots, maar een 7 17-13 voorsprong in de be slissende game was toen c voldoende! DEENSE GRAFIEK BIJ HET ACADEMISCH KUNSTCENTRUM het Academiegebouw aan het Rapen burg tot en met 3 mei een kleine maar aantrekkelijke expositie van Deense grafiek uit de laatste jaren. Het betreft hier werk van een achttal grafici, in leeftijd variërend van 23 tot 65 jaar. De eerlijkheid gebiedt daarbij te zeg- TER AAR SCHAPENDRIELING Op de boerderij van de heer Joh. Kroon aan de Veldweg werd vannacht de zesde schapendrieling geboren in dit seizoen, wat uitzonderlijk veel genoemd kan wor- In centrum van Oosterse studies Volkenkunde heeft gister- j van het Caraibische gebied, cuwc uniuiAing in nci enorme flatgebouw van de Leidse zonder Suriname en de Nede •ersiteit aan het Stationsplein nabij het Schuttersveld officieel in gebruik tillen." Het instituut tracht dit doel te genomen. Dit samenwonen met de oriëntalistische afdelingen van de univer- bereiken door het in stand houden en siteit stelt de toekomst van het Instituut in een geheel nieuw perspectief en uitbreiden van zijn bibliotheek, het uit- is mogelijk geworden dank xij een aanbod van de Leidse universiteit het geven van een tijdschrift, genaamd "Bij instituut te huisvesten in een door de universiteit ontworpen centrum van dragen tot de Taal-, Land- en Volken- oosterse studie, met volledig behoud van zelfstandigheid. Een gebaar, dat kunde en van andere publicaties; het de hechte banden van Leidse geleerden als Snouck Hurgonje, Van Vollen hoven en Krom in het verleden met het Instituut in aanmerking genomen, alsmede ook de status van de Leidse universiteit als oude bakermat van oosterse studies, voor beide partijen een reden was om de (her)opening van het Instituut met enig officieel vertoon gepaard te laten gaan. Jaar Bedrijf 1960 Tieleman Dros conserven Firma A. H. J. Wijtenburg sigaren 1961 Joh. Parmentier Textiel fabrieken N.V. (Parley wolspinnerij) 1963 „Staal" Plaat- en Buisver- werkende industrie N.V. 1964 Van Wijk Heringa N.V. (textiel) Vleeswaren en Conserven- fabr. Vianda-Leiden N.V. 1965 N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zonen Pel Holland N.V. (suiker werken) Electro Apparaten Fabriek Helaf 1966 Internationale Kunststoffen Industrie N.V. N.V. Kunstharsfabriek Synthese Riedel Limonadefabr. N.V. N.V. Leidsche Kousen- en Tricotagefabriek Key N.V. Boek- en Steendruk kerij Edward Ydo geliquideerd geliquideerd ingekrompen, alleen dekenfabriek wegens financiële moeilijkheden verkocht omvang belangen ingekrompen geliquideerd wegens ruimtegebrek (uitbreidings plan Leiden) overgeplaatst naar N O. Polder wegens overname overgeplaatst naar Breda wegens ruimtegebrek overgeplaatst naar Bergen op Zoom personeel -f- uitbreiding in bedrijf in Ede geliquideerd geliquideerd Naaste toekomst: N.V. Kon. Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerie- fabriek v h Sanders Co. Deze gaat weg naar Vlijmen door gebrek aan uitbreidinesmogelijkheden en personeelstekort. Lijst van bedrijven die sedert 1950 naar Leiden kwamen: N.V. C. B. A. Deckers Zonen; Fasson (Nederland) NV.; Hollandse Loonbeitserii N.V MAVON Maatschappij voor Oppervlakte en Metaal techniek N.V.; N.V. Metaalwarenfabriek Rijmefa; Minnesota (Neder land) N V.; Reece N.V.; Reed Roller Bit Company (Nederland) N.V Roval Mc Bee Nederland N.V.; N.V Rijnlandse Metaalbescherming Maatschappij; .V. Santex; Shulton N V.; Tokheim N.V.; N.V. Confectie fabriek Gebr. de Wcerd. Benoeming van vier ere-leden Tijdens de bijeenkomst maakte de voor zitter van het Instituut, prof. Teeuw, de benoeming van vier ereleden van het instituut bekend: dr. Anton Abraham Cense, dr. Abraham Nlcolaas Jan Tho massen a Theussink van der Hoop, dr. Theodoor Gautier Thomas I'igeaud en dr. Petnis Verhoeve. Prof. dr. E. M. Uhlenbeck, hoogleraar In de algemene taalwetenschap en Ja vaanse taal- en letterkunde aan de uni versiteit te Lelden hield een rede over het perspectief der Nederlandse oriënta listiek. Prof. Uhlenbeck legde de nadruk op de steeds groeiende betekenis van de oos terse wereld die het voor West-Europa en in het bijzonder voor Nederland nood zakelijk maakt te beschikken over een op het oosten gericht centrum, zó ge- outileerd en zó in zijn belangstelling ge richt dat het aan de Nederlandse be hoeften aan praktische en wetenschap pelijke kennis omtrent het oosten kan voldoen. „Oriëntalistiek", zo verklaarde de spreker, "kan niet meer beschouwd worden als een luxe. als een desnoods misbaar aanhangsel van tot Weat-Euro- pa en Amerika beperkte sociaal- en gees teswetenschappelijke studie, maar zQ ls daarvan een waardevol complement en daarmee als het ware functioneel Inge bouwd in de studie van taal en cultuur in het algemeen." Zag prof. Uhlenbeck op grond van de geschetste maatschap pelijke en wetenschappelijke functie voor de oriëntalistiek gunstige perspectieven, hij ontveinsde zich niet dat in de omstan digheid, dat te weinig begaafde studen ten een studie op dit gebied beginnen, een ernstig gevaar voor de toekomst ge legen is, hij drong er op aan dat men aan dit urgente vraagstuk op korte ter mijn aandacht zou schenken. DOELSTELLING De drie maanden vergende verhuizing van het Instituut vond plaats In het najaar van 1966 en sinds 1 december is het Instituut na een verblijf van 101 Jaar te Den Haag, officieel gevestigd op Stationsplein 10 te Lelden, «aar het sa menwoont met o.a. het Afrika-centrum, de Subfaculteit voor Culturele Antropo logie en Nlet-Westerse Sociologie van de Faculteit van Sociale wetenschappen en met de hoogleraren en wetenschappelijke staf der Indonesische en Afrikaanse ta len van de Faculteit der letteren. verlenen van steun aan wetenschappe lijke onderzoekingen en publicaties van anderen, alsook het onderhouden van betrekkingen met wetenschappelijke ge nootschappen en instellingen. BURGEMEESTER ANTWOORDT 'STRAATTERREUR' OVERDREVEN In antwoord op vragen van de raads leden Van Aken en Kuyt, inzake balda dige straatpraktijken. deelt de burge meester mede, dat hem uit Informaties Is gebleken, dat het bewuste artikel in de Leidse Courant met 't woord „straat terreur" wellicht een te sterk accent aan de, uiteraard zeer te betreuren, gebeur lijkheden geeft. gen. dat de 65-jarige Sören Hjorth Nielsen de enige „bejaarde" is, de andere zeven zijn geboren tussen de jaren 1920 en 1943. LIET IS OPMERKELIJK, dat deze Deense kunstenaars, deels beho rend tot de jonge generatie, zich niet schijnen te storen aan de moderne stromingen in de Europese kunst. Al le, zowel de 65-jarige Nielsen als de 23-jarige Sören Hansen, bewegen zich op het figuratieve vlak. We moeten daaraan toevoegen, dat we te weinig afweten van het Deense kunstleven het algemeen, om daaruit een bepaalde conclusie te trekken. Het kan een toe valligheid zijn, dat juist deze acht tesa men in Leiden exposeren, maar fei is ook, dat deze Leidse tentoonstelling gehouden wordt in samenwerking met de Kopenhaagse „Kunsthandelen Tol- i bodsgade 9". het bij- 1 Hoe het zy, het werk dat thans door de Nederlandse An- het LAK wordt geëxposeerd is niet WÊÊUonder te brengen in enige extreme kunstrichting. Er zyn 'n aantal „oude- wetse" houtsneden onder, een kunst ambacht, dat de laatste jaren, in derland althans, sterk in discrediet schijnt geraakt. veranderd, het ls nog «teeds: "De be- middelen hiertegen op te treden, vordering der studie van de taal-, land- kat_?een if _P_!""C °V,"' en volkenkunde en de geschiedenis misantropische visie, die uit veel het werk spreekt. Deprimerende uit gangspunten zijn aanwijsbaar b.v. ir een linoleumsnede „The pillars" var Svend Wiig Hansen, groteske figuren met menselijke contouren. Ook de aan grijpende prent „Lost" geeft geen op timistisch beeld te zien. Rasmus Nelleman toont daarentegen realistische technische beelden in strak- gelijnde, stoere etsen. Tijdseigen derwerpen als „Boat build" in soepele lijnen, „Crane top", groots en tegelijk dreigend en het luchtige „Staircase" laten echter zien, dat de moderne techniek kan inspireren tot prachtige en kunstvolle prenten. Illustratief is het werk van Sören Hansen, onder meer met de bladen „Dallas", geïnspireerd op de moord op Kennedy, en enkele juweeltjes van boek-illustratie in houtsnede op klein formaat van Povl Christensen. Deze prentjes zijn sterk verwant aan de Engelse wood-engraves uit de vorige Zuid-Oost Azië. van het Zuidzeegebied e AGENDA ZATERDAG 18 MAART Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. afd. Lelden strandexcursle naar Noord- wijk. Vertrek per bus 40 v.a. Stations plein, 13.15 uur. Leidse Volkshuis culturele film avond afgewisseld met muziek. Apothe- keradijk, 20.00 uur. Zondag 19 maart beeldt Palle Nielsen. Een mooie serie is „Orfeus and Eurydike I". welke aan de Griekse mythologie ontleende titel het gegeven werd voor fantas tische beelden onzer gemechaniseerde en daardoor voor velen dreigingsvolle wereld, die een einde vindt in „The gens binnen het raam harer mogelijk heden immer doet. Hoewel ten over- I vloede heeft de burgemeester de politie opgedragen het in de vraag genoemde centrum speciaal steeds zeer nauwlet tend in het oog te blijven houden, daarbij overigens eerder strevend naar een op- - - - timale dan naar een maximale rust. De enchanted city' politie met haar specifieke ervaring le Freddy Poulsen zoekt het in de ge- zeker toevertrouwd, dit op haar wijze te wone alledaagse dingen, zoals een fiets interpreteren. Voorts heeft de burge-of een tafel. Sören Hjorth Nielsen verzocht hem zo vindt zijn motieven in het landschap. dat hij etst in rose lijnen en strakke vormen. Ole Sporring tenslotte maakl kleine donkere prentjes, die ons niet zo konden aanspreken. Het is moeilijk de bedoeling te achterhalen van bladen als „Three" of „The little blitz of the girl". Al met al mogen we constateren, dat deze Deense grafiek niet onaangenaam is om te bekijken. Alles is echter niet van gelijk gehalte. We weten ook niet of deze tentoonstelling een dwars- nodig over vervroeging van de sluitings uren in bepaalde gevallen te adviseren. Er biykt bij de voorvallen van 4 februari 1.1.gelet op het tijdstip der voorvallen in de Korte Diefsteeg en de Pleterskerk- koorsteeg (resp. 19.30 en 22 uur), even wel geen verband te bestaan met het sluitingsuur. De burgemeester wijst erop. dat de Leidse Courant dezelfde dag bericht heeft, dat de politie de daders van de vernielingen heeft aangehouden. doorsnede laat zien van de kunst, zoal die heden ten dage in Denemark.?: wordt geproduceerd. We mogen daar bij echter bedenken, dat, waar „rich tingen' ook niet persé hoeven te v tot „kunst", de hier getoonde laten we zeggen „richtingloze kunst" der grote pretentie in ieder geval prettig is om kennis mee te maken De tentoonstelling, die tot en met 3 mei in Leiden blijft, is dagelijks te zien (behalve zondags) van 10 tot 6 De toegang is vrij. W. PRINS. Kamermuziekavond kasteel Duivenvoorde OP HET KASTEEL Duivenvoorde te Voorschoten is gisteren het kamer- muziekavondenseizoen ingezet in een feërieke sfeer van de door kaarsen en vetpotjes verlichte Marot-zaal, een ju weel van 18e eeuwse bouwkunst. Voor 't eerste concert, dat gegeven werd door I Linda Claus, clavecimbel en Oornelis Preuyt, cello, bestond een zeer grotf belangstelling en terecht, want beidf kunstenaars hebben deze avond in i uitgebreid en selectief programma df toehoorders veel te genieten gegeven. Uitgevoerd werden o.m. werken van Pieter Hellendaal, Sweelinck, v. Noordt Bach, Mozart en W. Th. Thijsse, licht divertissement, dat het in deze omge ving uitstekend deed. Van G. B. degll Antonii speelde Cornelis Preuyt de Ri- cercata seconda (1687), de eerst be kende componist voor cello-solo. De i list gaf blijk veel oog te hebben voor I de contrastwerking en hij bereikte een arme klank met zijn instrument. De claveciniste speelde o.m. een heer lijke Phantasie in c kl. t. van Bach in I feilloze treffende vertolking. Belde I kunstenaars deden zich overigens in alle uitgevoerde werken kennen als vaardige l musici met een grote dosis artisticiteit. I Opvallend fraaie accoorden hoorden wij BI in de vroege barok van 'n S. v. Noordt (1690), ondanks een minder ontwikke- de fugovorm herbergend een mooie com positie. Linda Craus demonstreerde hier in een bewonderenswaardige techniek I op het moeilijke instrument. De uitvoe- I renden mochten een dankbaar applau; ontvangst nemen na afloop v-"i deze kunstzinnige avond. T. P. PAASMEUBELSHOW VAN DER KLUGT Nauwelijks een week na de sluiting in de Leidato, waar de fa. B. L. 1 der Klugt N.V. te Leiden 'n greep uit 't oninginrichtingassortiment exposeer de. heeft deze firma een nieuwe show ingericht, ditmaal in alle zalen van de Burcht. De opzet van deze paasmeubel- show is veel groter dan dc Leidato- expositie, waar door ruimte-gebrek slechts een vrij kleine keuze uit de ar tikelen gemaakt kon worden. Toch is de oppervlakte van de paasmeubelshow nog niet zo groot als de totale show roomoppervlakte in de zaak zelf aan de Haarlemmerstraat. De ervaring heeft echter geleerd, dat het publiek gemak kelijker een expositie als deze bezoekt, waar men geheel vrijblijvend rond kan kijken, dan de winkel binnenstapt, waar i de klant direct wordt aangeklampt. En j de verkoopcijfers, dat werd ook op ds Leidato bewezen, liggen onmiddellijk 'n stuk hoger. Overgaauws „Top-servirp" exposeert geiykydig ln De Burcht met radio- en tv-toestellen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4