MODE leren doorzien, Nog geen vlucht uit huisartsenberoep NIEUWE" TINY WIJNEN IMPONEERDE AUTO BIERMAN N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF J. FAAS Geboortegolf geeft hoop op toekomst Zijde LAAG-BIJ-DE-GRONDSE MODE VRIJDAG 17 MAART 1967 DE LETDSE COURANT ADVERTENTIE Grote auto? Kleinere auto? (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1000? Rijpreatatie, zitcom fort en vering van de ,dure' wagen, maar de wend baarheid en prijs en ruimtewinst bij het parkeren van het kleine type auto! Let op de felle acceleratie, op 't makkelijke sturen, op 't schakelgemak, op de verbluffende lage nieuwprijs, op de hoge inruil- waarde. Waarom niet een échte auto, een ruime 4-deurs(!) Simca 1000 voor een kleine prijs! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 VANAF f 5395 - Stationsweg 11-17, SIMCA LEIDEN - Telefoon 01710-40447 VOOR SASSENHEIM EN OMGEVING Werkplaats: OUDE HAVEN 7 SASSENHEIM TELEFOON: 02532-8922 PrivéREIGERSTRAAT 16 LISSE TELEFOON 0 2530 - 4 6 9 3 In Alkmaar eerste zomerkoersen (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG De zomerkoersen be ginnen zondag daar waar, naar de boe ken ons leren, eens de victorie begon: In Alkmaar. In het algemeen hebben de velden een bezetting die voor deze bij na ronde baan het best Is: een stuk of tien paarden. De meeste starters heeft de laagste klasse: veertien, en dan juist in een koers waarin alles van gelijke afstand - 1780 meter van start gaat. Hier zijn er ook nog elf uitgeloot. Trouw telt in zo'n geval zeker even zwaar als snelheid; het is zeer moeilijk om in die koers uit het tweede gelid naar voren te komen. Uit de hoogste klasse komen nogal wat Noordhollandse toppaarden uit. Yonker Hanover heeft de laatste keren dat hij liep zo overtuigend gewonnen, dat hij dat wel weer zal doen. Tegen stand komt van Yellow Six en van Arie, die vooruitgaat. Bonaire heeft misschien de afstand wat in het nadeel, maar het paard van Oosting is snel genoeg om er in de eindstrijd bij te zijn. Om half twee is de eerste start. Het programma luidt als volgt: Victrixprijs (2040 m, eerste afd., met trio): Edward A - Darina Braun - Es tafette. Outsider: Darius Norton. Openingsprijs (1780 m, autostart): Eve line - Eliza Harvester D - Fonne H. Out sider: Frickson R. Victrixprijs (tweede afdeling, met trio)Cisca Ria - Dochter van Enter prise - Desideria. Kaasstadprijs (2040 m)Excellentie S - Felix - Esta Kinley. Waagprijs (2320 m): Yonker Hanover - Yellow Six - Arie. Outsider: Bonaire. Kaasmarktprijs (2040 m, voor ama teurs) Charlie Mills - Aalschol ver S - Bentoprise. Alcmariaprijs (2320 m, eerste afd.) Dabiola Norton - Baron Kinley - Daisy Norton. Singelprijs (2040 m): Buick Magowan - Bosvink S - Zorro d'Aster. Den Houtprijs (2000 m, met trio, van meet)Captain Williams - Clementine Lee - Antilope R. Alcmariaprijs, tweede afd.: Brero- harvester - Empereur Mac - Benno Six. Vrouw moet zegt Hélène Rochas i dit i songsterren de zamerhand voornamelijk In Jan Wagenaar jr. iveer bovenaan DEN HAAG De tweede helft van 't winterseizoen is voor de Nederlandse drafsport gunstig geweest. Hoewel deze periode, die loopt van 1 januari tot en met 50 maart, twee wedstrijddagen min der telde dan de overeenkomstige perio- 1966 steeg de totalisatoromzet met bijna 700.000 gulden. De totaalomzet be droeg 5.581.961,50 Het uitgeloofde prij- zenbedrag steeg met bijna 50.000 gulden t een totaal van 387,750 gulden. De succesvolste pikeur in deze periode as Jan Wagenaar jr. die twaalf over winningen behaalde. M. Bouwhuis, W. C. Strooper en M. Vergay kwamen elk. tot elf overwinningen. Deelnemers aan jeugdtoernooi A.D.O. DEN HAAG Het traditionele inter zonale jeugdtoernooi van ADO, dat opdonderdgg 1 juni begint en op zon- ük 4 juni eindigt, belooft interessant te «•orden. De definitieve deelnemers zijn Tottenham Hotspur en Coventry City, (Engeland)Vasas Boedapest (Honga rije), Rot Weiss (Essen) Ajax, Feije- noord, Go Ahead en ADO. (ADVERTENTIE) de groene tingeling frisdrank dag voorbij of er komt hot boulique» hu» sterretje panden gekomen nog pas begint te twinkeleni. die „zo zijn. Zrj zien de vrouw van de modehuizen (als ze zich als een gratieus,'vreemd, mooi, kunnen permitteren de sterren nimfachtig wezen, i te horen en te zien) en van als een vol-wassen de warenhuizen en marktjes werkelijk bloeiende (als ze alleen de plaatjes draaien news uit de grote modecentra. De rokken nog korter, de broe ken nog vreemder, de kleuren nog wilder en het figuur van een 12-jarige. Vanwaar dil steeds verder afwijken van volwassenheid f Vani dreigend verlies van hetgeen men zo lang goede smaak heeft genoemdf Madame Rochas, een der elegantste vrouwen van onze tijd, presidente het miljoenenconcem fums Rochas" en moeder van volwassen kinderen, heeft zich die Een tweede reden i d'( mode steeds dunner r dus kinderlijker te worden, is vertolken, de vaste wet van oorzaak en gevolg die In alle culturen is terug te vinden: in tijden van honger is het mode-Ideaal wel gevuld; in tijden van overvloed par. is het slank. Als misoogsten en gebrek een wereld teisteren, gaat de boer prat op een struise de koopman op dicht staat by moeder aarde. Het is dan ook hoogstens één op duizend mondige vrouwen platter, mogelijk hun mode-ideaal te Mode voor Lolita „De Parijse haute Couture is nooit zo frivool geweest als haar naam was", merkte madame Rochas op in een ge sprek met de Franse Figaro. „Wel is onze couture zeer ge- •oelig en volgt onmiddellijk de verontrust uitgelaten over de posante matrone; zij zijn het strorning van de tijd, ondergaat Ontwerpen voor onvolgroeide vrouwen Een belangrijke reden waarom de mode zich nog bijna uitslui tend schijnt te bemoeien met onuitgegroeide meisjes, is het heelt feit dat onze tijd (door de i oorlogse geboortegolven buitengewoon rijk is aan di kinderen. De welvaart heeft een kapitaal bedrag in handen de gegeven en daarmee een ge woonte geschapen die ook geldt voor de nóg jongeren. de sociale veranderingen, houdt rekening met moderne beelden de kunst, met architectuur, maar ook met beatmuziek. De iedereen in staat stelt alles op mode vindt tussen dit alles door zijn bord te krijgen wat hij wil, dan is het verfijnd weinig genoegen haar weg en stort zich uit over met de jeugd die zulk een enorme koopkracht heeft. Zo kon de slank figuur te laten yé-yé-mode geboren worden, de f hoeveel minachting de overdaad. rage die zoveel vrouwen De jeugd laat het geld rollen gekste haar amusement. Kleren Tenslotte ligt ®en dertig jaar op het verkeerde de mode zelf te pad brengt". :r de mode zich Hélène Rochas is nog een is ouderwets. De Lolita's die vrouw van smaak, en daarom, zó uit bed lijken te komen, de maar aleen daarom, moet men ongesoigneerde of excentriek we aanlnemen dat zij behoort uitgedoste meisjes drukken een tot de generatie die niet meer stempel op onze tijd en brengen aan deze mode kan deelnemen; ook de couturiers In moeilljk- zij is zeer modieus maar ook heden". hoogst gedistingeerd gekleed. Madame Rochas hoopt dat de niet onbe- „Vrouwen van dertig jaar en vrouwen mode leren doorzien. HÊLENE ROCAHS parellel is zien: hoe verbreidt over de massa, des te verfijnder zal het zijn zich van me mode te distan tiëren en te laten zien dat men een persoonlijkheid is zónder steun van het allernieuwste en de oorzaken ouder, beginnen bang te ZQ moeten die nieuwigheden niet met de mode die een rage worden UTRECHT (ANP) „Is cr een tekort »n huisartsen?". De in Leidschendam evestigde geneeskundige hoofdinspectie beantwoordt deze vraag tot nu toe be- stigend noch ontkennend. In ieder ge il heeft men niet dc indruk, dat een eventueel huisartsentekort op dit mo ment een grote rol speelt. Het absolute aantal huisartsen geeft geen daling te zien. Wel Is het zo, dat de toeneming van het aantal huisartsen niet helemaal gelijke tred houdt met de groei van de bevolking. Anderzijds is er beslist geen sprake van een vlucht uit de huisartsenpraktijk naar de „gemakkelijke baantjes" met vaste werkuren en pensioenen bij de overheid, het bedrijfsleven, de kruisver enigingen en dergelijke. De specialisten vormen de enige categorie geneeskundi gen, die ook relatief opvallend groeit hetgeen gezien de ontwikkeling van de medische wetenschap niet zo verbazing wekkend is. Uit gegevens blijkt, dat het aantal huisartsen op 1 januari 1964 even groot was als dat op 1 januari 1965, namelijk 4587. In dat jaar was er een „afvloeiing" van in totaal 198 huisartsen. De „aan was" was'echter vrijwel even groot. Het huisartsenbestand werd in dat jaar melijk aangevuld met 185 medici. Per 10.000 inwoners telde ons land op 1 januari 1966 11.7 geneeskundigen: 3,6 huisartsen. 4,7 specialisten en 3,4 ge neeskundigen. die in andere functies werkten. Op 1 januari 1965 waren deze cijfers 3,7, 4,3 en 3,6 en op 1 januari 1964 respectievelijk 3,8, 3,8 en 3,7. Een ge ringe relatieve daling dus voor de huis- Het aantal inwoners per huisarts was volgens de meest recente gegevens (dit van 1 januari 1966) 2761. Dit aantal steekt gunstig af bij dat van 3000 len dat sinds 1955 is gehanteerd voc zogenaamde normatieve praktijkgroot- Hij de laatste onderhandelingen tus- >n huisartsen en ziekenfondsen stelden de fondsen 'n verlaging tot 2800 zielen terwijl de artsen de rekenprak- tijk op 2500 patiënten wilden stellen. De kende commissie van der Ven noemt in haar rapport een aantal van 2600 aan vaardbaar. De universiteiten hebben de afgelopen jaren vier- a vijfhonderd afgestudeerde medici per jaar afgeleverd. Zij begonnen hun studie in de vijftiger jaren, toen van verschillende kanten werd ge waarschuw tegen een dreigend overschot van ge neeskundigen. Het effect van deze „anti- propaganda" is nu voorbij. Het aantal eerstejaars is gestegen van 512 in 1952 tot 806 in 1959 en 1371 in 1965. Boven dien heeft in 1966 en 1967 de naoorlogse geboortegolf de universiteiten overspoeld zodat voorlopig op een jaarlijks toene mend aantal afstuderende artsen kan worden gerekend. Judo-interland zonder kampioenen (Van onze sportredactie) BREDA Geen van de vijf nationale judokampioenen zal zaterdagavond tij dens de judo-interland tegen Engeland, die in de sporthal aan de Steenwijk laan in Den Haag wordt gehouden, ir Door de minder goede resultaten in de ontmoetingen met Rusland, drie weken geleden, zijn Europees kampioen Joop Gouweleeuw en Jan Snijders gepasseerd. Chris Dolman kreeg zijn plaats door de afwezigheid van Anton Geesink en door i de blessure, die Wim Ruska al enige weken van de mat houdt. Ook de licht- I gewichten Theo Klein en Anton Linkens konden wegens blessure niet worden op gesteld. De Nederlandse ploeg ziet er als volt uit: lichtgewicht J. van der Molen (Leeuwarden): halfmiddengewicht J. Jonkman (Deventer): middengewicht Martin Poglajen (Heerlen); halfzwaar- gewicht Rob Paanen (Amsterdam) en zwaargewicht Chris Dolmans (Amster- al niet dadelijk willen dragen Z(j hoopt dat de couturier» weer meer afstand zullen ne men van de populaire boutique* en terug zullen keren naar de (wat eenzame) hoogte waarop ln het begin van onze eeuw de enkele, beroemde ontwerpers creëerden. „Het la hoog tijd. want de ParlBienne Is bezig haar smaak en haar belang stelling voor mode te verlle- ter Originele materialen Het zijn altqd Roger Vivier en Christian Dior die het eerst de nieuwe Parijse schoenenmode lanceren. DaarhU moet worden begrepen dat ln het Huis Dior niemand zit te hame ren aan een leest. Nee, het is de begaafde schocnontwerper en modelleur Jourdan die voor I)ior de schoenen maakt. Wie daarop let is een kniesoor: Vivier en Dior lanceren. (Jourdan doet het natuurlijk ook en vanzelfsprekend niet minder goed. wel veel uitgebreider). VIVIER noemt zijn mode choc. Uit het communiqué, dat hij heeft uitgegeven, blijkt intussen, dat hij de huidige mode niet bijzonder schokkend vindt, maar „jong, vindingrijk, vrij, natuurlijk en totaal niet gekunsteld". Daarmee in overeenstemming wilde hj] een nog nooit tevoren vertoond model schoen creëren, een inodul. dat het lange, lange been zou onderstrepen. Vandaar de zool van twee centimeter dikte en de forse hak. Maar als u de schoenen met dikke zolen ziet, geven ze vooral een schok omdat ze zo lijken op de schoenen, die wij in onze jeugd droegen. Nog nooit vertoond, ls wel wat overdreven gezegd. DE WANDELSCHOENEN van Vivier zijn gegarneerd met een gesp of metalen verslering. In verband met de Afrikaanse modetendenzen kunnen de sandalen gedecoreerd zijn met op het been gedragen maskers van dieren of geesten. Andere modellen hebben enkelbanden van struisveren, raffia, houten kralen. De hakken zijn twee tot vier centimeter hoog. De kleuren wit, zandkleur, Ivoor, rood. amber, pistachegroen, bruin, oranje. DE MIDDAGSCHOEN Is vierkant van vorm en ook de uitsnijding is vierkant. Grote gespen ln Jugendstilontwerp bedekken bijna de gehele voorschoen. De hakken zijn nu hoger, wel tot zes centimeter toe, maar steeds fors. VOOR DE AVOND zien we bij Vivier schoenen, die niet allerhande stoffen zijn overtrokken, gebrocheerd, velours, verzilverd slangeleer. Andere zijn beschilderd of ingelegd met parelmoer of kristallen. Ook enkelbanden voor de avond, nu zelfs van goud. En alles In alle kleuren van de regenboog. DIOR noemt z(jn schoenenmode drietand. Dat wil zeggen, dat de neus van zijn schoenen noch rond. noch vierkant is. maar driehoekig in een denkbeeldige driehoek met een zeer brede basis. Soms lopen vanuit de drie hoeken fijne ribbeltjes over de schoen. Het model komt wel niet altijd als drietand uit de verf, maar dat neemt niet weg, dat de schoenen heel mooi zijn. Hij presenteert ze in goud, hout en kurk. Westinijisch hout, belegd met bladgoud; Japans papier. gecombineerd met raffia; schildpad: Ingelegd rozehout eikehout samen met riet. Niemand zal kunnen zeggen, dat Dior niet met originele materialen uit de bus kwant. 5? HEERLEN De start van het Europees kam pioenschap anker kader 71x2, dat tot en met 19 maart in de Stadsschouwburg te Heerlen wordt gehouden, heeft gisteren in de eerste middag partijen zijn hoogtepunt gevonden in een neder- de Belgische titelhouder Raymund Ceulemans. Zijn landgenoot Corin was de schul dige. Hij liet Ceulemans met een vertrokken ge zicht naar het biljart staren. Weliswaar had Corin elf beurten nodig om de partij uit te maken, maar een ver beneden zijn vorm spelende Ceulemans had geen antwoord op de openings serie van 133 waarmee Corin van start ging. Een „nieuwe" Tiny Wijnen had daarvoor in zes beur ten afgerekend met Hans Vultink. Na een moei lijk begin vond Wijnen in de zesde beurt de juiste positie en met een slotserie van 193 bijna vlekke loos gescoorde caramboles liet hij rivaal Vultink achter zich. Wijnen gaf hiermee meteen zijn visitekaartje af. Ook aan de Fransman Marly, die met een Wijnen in deze vorm ernstig rekening zal moeten houden, want Martv kon tegen de Spanjaard Aguilera niet imponeren. Titelverdediger ie gelicht beentji door landgenoot Een duidelijk nerveuze Hans Vultink noest van het begin af toezien hoe een •lijkbaar geheel herstelde Tiny Wijnen eeds in de eerste beurten een kleine •oorsprong opbouwde. Vultink miste de erste twee beurten. In de zesde beurt 1 «gon Wijnen aan zijn indrukwekkende "ie van 193, waarmee hij de specialis- i van het anker kader 7 IA met volle eugen liet genieten. Een glimlachende Vljnen vertelde na afloop: „Een heerlijk iljart, lekker snel. Na het laatste kam- ioenschap heb ik tot twee dagen gele- i geen keu meer aangeraakt. Het ging intastisch. Alleen van de niet afge- chermde ramen heb ik wel wat last gfc- fcd. Er valt te veel vals licht op de lallen"! Wijnen hoeft zich voor de volgende •rnden wat dat betreft geen zorgen meer maken, want ds organiserende ver- unlging liet de af- Op de tweede tafel ging de partij tus sen Scherz en Milller minder snel. Voor al de jonge Duitser was zijn zenuwen niet de baas. In 21 beurten strompelden beiden, met Scherz als overwinnaar, het t ide. Titelverdediger Raymond Ceulemans zal beslist niet gedacht hebben, dat hij reeds in zijn eerste partij naar de rijen der verliezers zou worden geschoven. De parmantig, maar ook uitstekend, biljar tende Leo Corin had echter geen enkel ontzag voor de reputatie van Ceulemans. Gefascineerd keek Ceulemans reeds in de eerste beurt naar het spel van zijn landgenoot, die zonder moeite de eerste honderd passeerde en niet van plan scheen er vroegtijdig me- te steppen. Een mislukte trekbal deed de jonge Belg tenslote op 133 struikelen. Ceulemans liep niet in maar toen Corin in zijn zes de beurt weer een serie van 79 liet no teren, was voor Ceulemans iedere kans op herstel voorbij. Een met zijn hoofd schuddende Frar.s- man Jean Marty heeft tot de achtste beurt moeten wachten voor hij zijn tegen stander, de Spanjaard Aguilera die is in gevallen voor Joes Galvea, voos ds eer ste maal kon passeren. HIJ liet zich daar na ook niet meer verrassen, al kleefde aan zijn spel menig schoonheidsfoutje. Een sterkere speler dan Aguilera had de zo spelende Marty beslist zjjn eerste nederlaag kunnen toebrengen. De Span jaard was er niet toe in staat. Wie dat wel is, zo luidt de algemene opinie, wordt' Europees kampioen. Wijnen bevestigde zijn grote vorm in de avonduren in zijn partij tegen de Duitser Müller. Al spoedig sloeg Wijnen met een serie van 52 een bres tussen hem en zijn tegenstander. Het waren de inleidende manoeuvres voor de grote slag. die zou vallen in de zevende beurt. Terwijl Müller nog slechts twintig pun ten achter zijn naam had staan, sloeg Wijnen onbarmhartig toe met een reeks van 116 zuiver gescoorde caramboles, waarmee hij zijn totaal op 226 bracht. De overwinning had hij daarmee zeKer Vultink herstelde zich van zijn neder laag tegen Wijnen in zijn partij tegen de Oostenrijker Johann Scherz. Het was een volkomen regelmatige overwinning van Vultink, die van het begin af het initiatief had en zijn tegenstander geen moment de gelegenheid bood terug te Als het kan ook voor de man Langzaam maar zeker wordt de pop net-echt-mensje Hoe perfecter het speelgoed wordt, des te minder creatief zal het spel we zen, is een veel gegeven waarschu wing. Dat neemt niet weg dat er naar een steeds grotere perfectie wordt ge streefd. Langzaam maar zeker wordt de pop een net-echt mensje. Poppen die mamma zeggen, plasjes doen en zich bewegen, zijn alweer achterhaald door de nieuwe Amerikaanse pop die kan lachen en huilen, en daarom ..Cheerful-Tearful" wordt genoemd Het vriendelijk en vrolijk lachje wordt op het gezicht getoverd wanneer pops linkerarm omhoog gaat. Maar ach, wanneer aan dit hoeragebaar een ein de komt en het popje de arm moet lo ten zakken, betrekt haar snuitje. 7* laat een kreet t>an on genoegen horen en kijkt alsof ze in tranen zal uitbars ten. Dat doet re dan ook. dank zij een met water gevuld tankje in haar btn- Aan het geslacht van de bekende Bar bie die zó welgevormd is dat ze be paald misvormd is, kan niemand twij felen. En toch... en toch ontbreekt er aan dit vrouwspersoon iets. Uit Frank rijk komt de nieuwigheid van poppen met natuurgetrouwe geslachtsdelen. Op het eerste gezicht lijkt deze medede ling schokkend. Vele Franse moeders vrezen dan ook dat door deze perfec tie iets in de argeloze droomwereld vun het kind zal worden verwoest. Wij zijn daar niet /o zeker van. Als de pop een „kind" voorstelt, met oogjes en tandjes, met vingers en te nen. dan mag dit laatste detail er toch ook wel bij gemaakt worden. Er zijn kleine meisjes genoeg die zich verwon deren over het afwijkend beeld dat hun popje te zien geeft. En bepaald heel creatief moet het spel genoemd wor den van een meisje dat dit tekort goedmaakte met stukjes roze vloeipa pier. Toen zij „the facts of life" leer de kennen (niet van moeder maar uit pel op school) legde zij het va- het moederpopje uit het pop- bed worden. Misschien ls het spel vun dit meisje (dat diende tot aanschouwelijke inwijding van een vriendinnetje) niet zo'n zeldzaamheid als brave moeders geloven willen, ln Frankrijk zijn in verband met de nleu- ls hulpmiddel bij seksuele voorlich ting te gebruiken. Gaat dat te ver? Zal hel ..creatief spelenop seksueel gebied, waar onze jeugd het zo druk heeft, hierdoor gestimuleerd of Barbie ons als de on- •xbnm voor. ondanks gebrek. Misschien Is dat manke- wel zeer natuurgetrouw: sij ls rciatisch met haar garderobe en schoonheidsaangelegenheden dat ze wel steriel móet zijn. De mode wordt steeds jeugdiger. Daarom maar ineens overgeschakeld naar voorjaarsmode voor de jongste garde: twee jnckjes tan Dtolen poplin gemakkelijk te wassen en zo weer te dragen): hij met een opstaand tricot boordje, zij met een aangenaaide capuchon.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 15