EIGEN HUIS... DROOM VAN VELEN Fietsen ÉÉÉéJ alléén voor Jan-met-de-pet? VERGEET HET MAAR RUSTIG! \Z m ZATBRDAO 11 MAART ÏW (Van een oneer verslaggevers DAT was me een toestand op het einde van tfe vorige eeuw. Doodgewone mensen, zoals dienstboden en loopjongens, be stonden het om zo maar op een fiets te gaan rijden. Op een fiets, 7.0'n deftige fiets! En dan nog niet eens in fietskledij, maar gewoon in hun werkendagse pakje. Foei toch, foei! We kunnen er nu om lachen. Maar in die dagen vonden heel wat ongeluksprofeten het toch maar een bedenkelijk verschijnsel en een teken van groot verval. Alle foei- geroep was evenwel van weinig nut: de fiets was zijn opmars be gonnen. Een opmars die onstuit baar voortduurde tot aan het einde van de tweede wereldoorlog. Toen leek het erop, dat de bromfiets de trapfiets weg zou dringen. Maar het was slechts schijn. Want op nieuw is de gewone fiets in opmars: er verschijnen er steeds meer op de Nederlandse wegen. Denk nu echt niet, dat een trapfiets een goedkoop vervoermiddeltje is voor Jan-met-de-pet. Makkelijk tuffend op uw brommertje hoeft u echt niet neer te kijken op die meneer naast u, die tegen de harde wind intrapt. Ziet u niet, hoe het fietsje, ondanks de harde wind, uiterst soepel loopt, dat fiets en fietser één geheel lijken te zijn? Nou ja, het fietsje van die meneer is dan ook twee keer zo duur als uw brom mertje. Vergis u overigens niet op nieuw: die hoge prijs wordt niet op de •erate plaats bepaald door allerlei snufjes. Niet alles-wat-d'r-op-en d'r-an- lit maakt dit bijzondere trapdingetje 10 duur. Het is doodgewoon een fiets O nee, u kunt niet een willekeurige fietsenwinkel binnenstappen om zo'n maatfiets te bestellen. Maar als u er ro'n zes tot twaalfhonderd guldentjes voor over hebt, kunt u bij de uiterst ichaarse specialistische vaklieden wel Urecht. Houdt u er dan wel even reke- iq ning mee, dat. die vaklieden-)het aantal- éestellingen niet kunnen bijhouden en u dus wel even op ¥en wachtlijst komt, eer u aan de beurt komt. Want 11 rijden er geen duizenden maatfietsen rond, de vraag is toch betrekkelijk groot. Groter dan u en ik zouden ver wachten. Een maatfiets zou misschien iets zijn voor personen van uitzonderlijke leng te, voor wie de ,,confectie"-fiets altijd te hoog, of altijd te laag is, zoudt u denken. Maar er zijn heel wat meer mensen, die een maatfiets berijden. Fijnproevers van de weg zijn dat, lie den die zich een fiets laten aanmeten om het grootst mogelijk rijkomfort uit hun tochtjes te halen. Een fiets alleen voor Jan-met-de-pet? Beeld uit lang Per fiets de natuur in Vele grootheden stappen graag eens op de /iets. Hier een (inmiddels gevallen grootheid: Soekarno. Vergis u niet. Ziet u daar die meneer dat bospaadje' inrijden? Hebt u aan de rand van het bos die slee van een wa gen gezien? Daar is die meneer mee hierheen gekomen. En nu gaat hij met zijn gezin echt eens de natuur in, zoals een automobilist en een man op een scooter dat niet kunnen. Heerlijk rustig trappen, even wat gezonde en frisse beweging en tot rust komen buiten de benzinedamp op de grote weg. buiten het geronk van de,, motoren. Even tyat vogels horen fluiten.' die op het Amster damse Leidseplein altijd door het. la waai worden overstemd. Jaja, dat kunt u zich wel voorstellen, 'n man die de gemotoriseerde wereld eens een keertje ontvlucht. Een op- vouwfietsje in de auto en klaar is Kees. Maar voor de rest Ja, wat voor de rest? Toch een fiets alleen voor Jan-met-de-pet, als je van huis naar je werk gaat en omgekeerd? U bent toch werkelijk abuis. Hebt u nooit gehoord van die bekende Amster damse industrieel, in vroeger dagen burgemeester van Amsterdam, die on danks zijn hoge status of misschien juist dank zij die hoge status 's mor gens op zijn fiets stapt en de halve stad doorrijdt om op zijn kantoor te komen, vanwaar hij verreikende beslis singen neemt? En 's avonds hetzelfde: op de fiets naar huis. Hoge heren en hoge dames De fiets alleen voor Jan-met-de-pet? Iedereen heeft wel eens een plaatje ge zien van koningin Juliana op de fiets. Inderdaad een oude foto. meestal. Want als het te pas komt. stapt de ko ningin nog steeds op de fiets. We praatten dezer dagen eens met secre taris Hulsman van de stichting „Fiets". Hij liet ons een vrij recente foto zien van de koningin op de fiets. En hij heeft andere prentjes van andere da mes en heren, hoge heren en hoge da mes, die allemaal bij tijd en wijle op de fiets stappen. Gaat u eens kijken op een zondagmor gen in het Amsterdamse bos.'Daar ziet u regelmatig een clubje vooraanstaan de zakenlieden rijden met de voeten niet op de pedalen van de auto. maar op de pedalen van de fiets. En diezelf de meneer Hulsman van de stichting „Fiets" kan u een heel rijtje namen geven van fietsende grootheden uit bin nen- en buitenland. Hier noemen we er een paar, in een willekeurige volg orde: Doris Day, oud-president gene raal Eisenhower, mr. Maarten Vrolijk oud-minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de bekende vlie ger-schrijver A. Viruly, Sophia Loren, prinses Magarets echtgenoot Lord Snowdon, koningen Fabiola, Nikita Kroetsjev, en Gina Lollobrigida, en zo zijn er nog heel veel meer. Miljoenen gewone mensen Komt Jan-met-de-pet er dan helemaal niet aan te pas? Natuurlijk wel. Straks stapt ook uw verslaggever op een fiets en rijdt heen en weer tussen zijn huis en zijn redactielokaal. Zo zijn er dui zenden, heel gewone mensen, die fiet sen. Duizenden? Welnee, miljoenen! Want hoeveel fietsen zijn er in Neder land wel niet? Zes miljoen, zei de stichting „Fiets" onlangs in een com muniqué. Maar secretaris Hulsman zegt later tegen ons: „Eigenlijk weten we het niet precies. We weten wel hoe veel fietsen er gekocht worden, maar we hebben natuurlijk geen precieze cij fers vein het aantal fietsen dat afge dankt wordt. Voor de oorlog bijvoor beeld had een agrariër een oud, afge- trapt karretje, waarmee hij naar het ii werk op hét land reed, een gewone fiets voor een gewone rit in de week en nog een mooie fiets, die alleen op zon en feestdagen te voorschijn kwam. Maar dat is nu natuurlijk niet meer zo". Dat getal van zes miljoen heeft men opgesteld aan de hand van voor zichtige conclusies uit gedegen markt onderzoeken. Maar die marktonder zoeken wekken volgens de heer Hulsman toch wel de indruk, dat het aantal in werkelijkheid nog hoger ligt. Het oude afgetrapte karretje is niet meer in tel. Men wil een goed-onder- houden fiets. Maar desondanks blijft de vraag: wanneer wordt de fiets af gedankt? Een vraag waarop het ant woord (nog) niet gegeven is. Beter berijdbaar Wat voor fietsen worden er zoal bere den? De vooroorlogse zwarte fiets ken nen we niet meer. De kleur is vaak nog wel zwart, maar ook meer opvallende kleuren, zoals groen, blauw en lila gaan de aandacht trekken. Een groot verschil zit ln de vorm: de lijn is vloeiender geworden, het materiaal is lichter en daardoor is de fiets beter be rijdbaar. De klassieke toerfiets maak te plaats voor de sportfiets. Belang rijker nog is het bijna onopvallende verschil in de beveiliging. We kennen een zoon van een fietsen maker, die als jochie van twaalf, der tien jaar (gelukkige jongen: toen nog geen een kameraadje van zijn klas 'n fietsje had, resd hij er al op een, terwijl nu ieder lagere-school-klnd een fiets heeft, althans in de hogere klas sen) voor de oorlog zijn vader vaak bezig heeft gezien met het repareren van gebroken frames en voorvorken. Maar dat zijn euvels, die vrijwel niet meer voorkomen. Hoe vaak heeft zijn vader zitten prutsen aan de wieltjes van de dynamo, die slipten, omdat ze afgesleten waren net als het zijvlak van de banden. Doorgezakte bagage dragers en afgezakte dynamo's, ver versleten remblokje8, of remblokjes die losgeschoten waren bij de velgrem- men: hij heeft het allemaal gezien en hij kende dat soort dingen door en De fietsenmakerij van papa ging in de crisisjaren voor de oorlog op de fles. Iedereen die niets om handen had en niet van de steun wilde leven werd fietsenmaker of sigarenwinkelier. En de wel-steun-trekkende mens, zich mis schien meer prijs- dan kwaliteitsbe wust onder de drang der omstandighe den, liet de vakman en ging naar een nieuwbakken beunhaas, die het manke ment aan de fiets wel slechter, maar toch goedkoper repareerde. De oorlog kwam en de fietsenmakérszoon eindig de die zonder fiets. Hij woonde in de Amsterdamse binnenstad en had er he- 0 lemaal geen behoefte aan om een nieu we fiets te kopen. Alles was toch lek ker dichtbij en in het spitsuur was hij lopende sneller op zijn werk dan op de fiets, bij herhaling wachtend voor de stoplichten. Toen ging de fietsenma- kerszoon verhuizen naar een kleine stad: geen tram, geen bus. het werk op een kwartier afstand van zijn huis. Hij kocht 'n fiets voor zijn dochtertje en rijdt er af en toe zelf op. Het eerste wat hij zei, toen hij voor het eerst op het nieuwe karretje had gereden, was: „Wat rijdt dat ding lekker licht". Maar toen er een keer iets atuk was aan de lamp, wist hij er geen raad mee: die constructie was hem vreemd, ondanks de vele keren dat hij vader op zijn han den had gekeken ln vroeger jaren. Zo Is de fiets veranderd. Dan praten we nog niet eens over de exclusieve modellen, die er vooral in vouwfietsen bestaan. Want wonderlijk genoeg zijn die vreemde modellen er niet zo erg Ingegaan ln Nederland. De afwijken de maat van een wiel bijvoorbeeld trekt veel bekijks, als iemand op zo'n karretje rijdt, maar bijna niemand lijkt het aan te durven zelf zo'n model aan te schaffen. In Italië bijvoorbeeld is dat anders. Trouwens bij bijzondere evenementen in Nederland ook. Zo heeft de stichting „Fiets" een leen- park van fietsen in allerlei soorten en modellen. Bij allerlei gelegenheden kan men daarvan gebruik maken. Bezoe kers uit het buitenland wisselen hun congresdagen graag af met een fiets tochtje. Maar ook Nederlanders zitten wel op die leenfietsen bij bijzondere manifestaties. En dan valt het op, hoe doodgewone burgers op een min of meer normaal model opeens aan een ander op een „gek ding" vragen: „Mag ik 'ns op dat fietsje rijden? 't Lijkt me zo leuk". Some Is het «en hele wed strijd om het meest buitengewone fiets je te pakken te krijgen. Fietskleding Overigens zitten we hier alweer mid den in de mode. Een mode, die zich echt niet alleen tot de flets bepaalt, maar ook tot de kleding. U las al aan het begin van dit verslag, hoe men ach en wee riep toen de kleine luiden zonder fietskleding op de fiets gingen zitten. Een fietsmode is er sinds die tijd min of meer uitgeraakt. Maar opnieuw Is die er weer: mannequins showen mo dellen op de fiets. Een praktische flets, een lichte fiets, een doelmatige fiets. dan ook een praktische, lichte en doel matige kleding. Soms komt de charme er wel eens aan te kort. Er zijn van die dingen, die op do fiets lekker han dig zijn, maar beslist niet mooi. Er zijn echter ook wel dingen, die tege lijkertijd stijlvol en praktisch zijn. Van fietsen, zegt men, krijg Je mooie benen. Die mooie benen willen boven zich ook een charmant gekleed lichaam dragen. Geen nood, dames, rond de eeuwwisseling waren er in diverse lan den speciale kleermakers voor fietsen de dames, in Parijs alleen al waren er zes. De nieuwe vlotte fietsmode heeft de vraag naar fietskleding sterk doen stijgen en wie weet krijgen we wel weer die speciale kleermakers voor da mes op de fiets terug. Met de fiets heeft het heel veel te maken, al la het niet de flets zelf. Die nieuwe mode geeft met de flets een status aan de rijder of rijdster, een status, die de bromfietser niet bereikt, omdat de brommer iets heel anders Is. De brom fiets is een vervoermiddel, maar de liet» is naast Vervoermiddel ook luxe, vakantie- en toerismesteun bij uitstek. Vakantie en toerisme? Waarom is de tandem dan niet „ln"'? Een korte glo rieperiode vlak na de oorlog is op dit moment een zwakke opleving, meer niet. „Samen op de tandem, ja gezel lig", zou dat geen nieuwe leus kunnen zijn? Of... is het misschien niet gezel lig? Zeker is. dat de tandem minder wind vangt dan twee afzonderlijke fiet sen. dat de kracht om een tandem voort te bewegen per persoon minder Is dan van twee afzonderlijke fietsen. Toch lijkt de tandem er maar niet ln te komen. Is het misschien, omdkt Je achter elkaar zit en dus te weinig di rect contact hebt? We weten het niet. maar het lijkt er veel op. Zo is de fiets dan in Nederland: een ding om gezellig «en tochtje op te ma ken, een praktisch en handig vervoer middel over niet al te lange afstanden, een instrument om gezondheid en ont spanning te bereiken, maar ook een vertrouwd en dienstbaar instrument of statussymbool. algemeen vervoermiddel. (Van e verslag geve De fiets als middel bij de reoreatie. Bij duizenden worden sa in de zomermaanden aangeboden bij de spoorwegen om naar een vakantiebestemming ie worden getransporteerd. HOEVELAKEN - Een eigen huis.... droom van velen, bereikbaar voor weinigen Althans deze gedachte leeft in Nederland. De N.A'. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, waarvan het hoofdkan toor ln Hoevelaken, onder de rook van Amersfoort gevestigd Is, wil deze gedachte doorbroken. Vanaf 1946 beeft het Bouwfonds al 40.000 mensen aan een eigen huis geholpen en vooral om het sparen voor een eigen huis grotere bekendheid te geven, is het Bouwfonds gaan samenwerken met de Rijkspostspaarbank. Onlangs werd deze samen werking bekendgemaakt. In enkele dagen tqds, zo vertelt de lieer J. AVIersema. hoofddirecteur van de N.V. zijn er al '1000 aanvragen voor deze nieuwe spaarmogelijkheid binnengekomen. Het klinkt ook aantrekkelijk, zoals het Bouwfonds de zaken voorstelt: ,,Wie 75. per maand op zijn bouwrekening spaart, heeft in deze opzet na vijf jaar het benodigde geld bijeen om een huis van 48.000 te kopen". Maar hoe aantrek kelijk deze slagzin ook klinkt, er zullen genoeg mensen zijn die hier niet op in durven gaan omdat ze niet overzien kunnen hoe groot de Jaarlijkse lasten zullen bedragen, in welke gemeente de bouwfondshuizen staan en ook omdat ze niet weten hoe ze in contact moeten komen met het Bouw fonds dat maar in elf Nederlandse steden een bijkantoor heeft. Door de samenwerking met de Rijkspostspaarbank ;n mogelijk ook over twee jaar met andere banken en door inschakeling van de girodienst van de R.P.S. kan de toekomstige huiseigenaar gemak kelijk en op voor hem overzichtelijke wijze voor zijn huis gaan sparen De eerste stap gedaan moet worden is een eenvoudige Er moet een aparte spaarrekening geopend worden bij de Rijkspostspaarbank met een eerste Inleg van 75,- Hiervan ls 25.bestemd voor de administratie van het Bouwfonds maar hij de koop van een huis krijgt de spaarder deze ƒ25 terug De volgende overschrijvingen zijn ln het algemeen slechts mogelijk in vaste bedragen van tenminste 50. per maand. Net als bij het normale spaarbank boekje kan er, zolang het saldo nog geen 1000. is, gewoon geld afgehaald worden Men moet er echter voor zorgen, dat het bedrag van de spaar rekening tenminste met 350.per Jaar omhoog gaat. Zodra de spaarrekening groter is geworden dan 1000.— kan men he* geld opnemen met een opz^fgingstéfmijn van 12 maanden o| ineens met MO ottmt MO llttt woWflP* MW feodrog. Natmu-lijk krijgt men over het gespaarde geld rente. Tot een bedrag van 100b - bedraagt de rente 3,48 procent. Zodra het spaartegoed de 1000.overschrijdt, met een maximum van 50.000,wordt er jaarlijks 6 procent rente ge Hypotheken En nu komt de belangrijkste vraag voor de spaar der: „Wanneer kan ik mijn huls kopen?" Het Bouwfonds Nederlandse Genieenten is bereid voor de woningen, die volgens eigen bouwfondsvoor- schrift en onder eigen bouwfondscontrole ge bouwd worden, een hoge hypotheek te geven. Voor diegenen, die nog geen 55 jaar oud zijn, kan men zelfs gaan tot 90 procent. Dat betekent dus dat de spaarder de eerste 10 procent zelf op moet kunen brengen. De meeste huizen van het Bouwfonds vallen in de prijsklasse tussen de 40.000 en 60.000. Met 4000. of meer overgaan tot de langverwachte koop nu komt het Bouwfonds als men iedere maand ?n na vijf Jaar 4800. Het lijkt veel, i voorbeeld goed te pas 75.— opzij legt, heeft i particulier, huis i 48.0 kopen, krijgt men doorgaans niet meer dan 70 procent hypotheek. Dat houdt in dat de koper als eerste som 14.400 op tafel moet leggen. Voor velen betekent dat jaren en jaren sparen. De f 4800.zijn dus gespaard. Als men tegen de hoge lasten opziet, kan er nog doorgespaard wor den. Wil men tot de koop overgaan, dan kan de koper de hypotheek in 30 jaar afbetalen. Dit bete kent in de praktijk, dat de koper gedurende 30 jaar maandelijks 270.betaalt, een bedrag dat ongeveer gelijk ls aan de huur van vele flats ln de vrije sector in de Randstad Holland Tien treden A'ooral voor Jonge mensen zal het bedrag van f 270,de eerste jaren te boog liggen. Daarom is de hypotheek met de tien treden In bet leven geroepen. Het eerste Jaar betaalt de koper slecht» f 155.— per maand, net volgend Jaar (hij beeft inmiddels opslag gehad I f 170,het derde Jaar f 185.—, het vierde f 200.en zo gaat het door totdat hij na het tiende Jaar f 290,— per maand betaalt. Dit bedrag moet bij ook de komende 20 Jaar betalen om het huls zijn eigendom te noe- De toekom*ttge huiseigenaar Maat voor nog meer len. maar omdat hypotheekrente, afschrijving, on derhoud*- eri verzekeringskosten aftrekbaar zjjn, krijgt men de eerste Jaren zelfs geld van de belas ting terug. Wel staat men voor grond -, straat- riool- en baatbelasting, maar dat ls meestal maar enkele guldens per maand. En ook deze poet ls weer aftrekbaar van de inkomstenbelasting. Anders vragen die bij d* adsplrant-koper naar boven komen *JJO« boe alet het huie se jnt, waar staat het en wanneer kan lk er Intrekken? Als men een Bouwfondsrekening b(J de Rijkspostspaar bank heeft geopend, wordt van deze rekening het abonnementsgeld voor het tijdschrift van het Bouwfonds afgehouden. Men krijgt dan het twee maandelijkse tijdschrift ,,Ona eigen huls", waar onder meer de Bouwfondshulzen (van bunga lows, tot eengezinswoningen en flat* toe) bespro ken worden. Eigen-huistips Verder Is er hrt hij voegsel „eigen-hulatlps", waar alle bouwplannen, de In aanbouw zijnde complexen en direct op te leveren woningen In vermeld >taan. In bijna geheel Nederland bouwt het Bouw fonds. dat als zustervereniging het Bouwfond» '/.uld-Nederland heeft. Ongeveer 5000 bulz.cn ko men er per Jaar klaar, terwijl het bouwfonds verder momenteel 1000 woningen heeft, die nog niet bij deelnemers geplaatst zijn. BIJ alle Bouwfondsprojecten genieten de deelne mers (in volgorde van de tijd die ze al staan ingeschreven) de voorkeur boven andere belang stellenden. „We zijn er domweg op uit", zo zegt de heer Wleraema, ..óm alle mensen een eigen huls te laten krijgen. Door de samenwerking met ds Rtjksportspaarbank gaat het nu wei veel een voudiger. Men laat <le werkgever gewoon maan delijks een bedrag op de giro overmaken, iet* wnt toch al steeds meer gedaan wordt, en spaart automatisch het huls" Dat kopen voordeliger is dan huren, toont het Bouwfonds aan ln de folder „Ik koop een huls". n werking Iemand, die bijvoorbeeld 140.per maand verhuurt, dit ls circa 32,20 per week, en 50 Jaar lang in zijn huis blijft wonen, brengt 84.00 naar wjn huiseigenaar. Daar is een mooie bungalow voor te kopen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9