Eén op de honderd vijftig Nederlanders in de boot Compacte tenten van lichter materiaal Kleine tenten aan de tand gevoeld NIEUWE SNUFJES BATMAN-B00T LEKKER DOBBEMN - DESNOODS IN EEN TOBBE VRIJ] IDAG 10 MAART 1967 DE T .F.TPSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het watertoerisme neemt in Nederland nog elk jaar toe. Per jaar mag men rekening houden met een stijging van 10 tot 15 procent. Dit heeft weer tot resultaat gehad dat momenteel 1 op de 150 Nederlanders in het bezit is van een boot. Mede aan de hand van deze cijfers mag men aannemen dat de twaalf de HISWA-tentoonstelling, die tot en met zondag 19 maart in het nieuwe RAl- gebouw wordt gehouden, weer volop in de be langstelling zal staan. Dit te meer omdat de HISWA niet alleen een der belangrijkste inter nationale watersportexposities is geworden, maar ook omdat er dit jaar weer grote aandacht aan .de kampeercentra is besteed. Naast de ruim 600 boten zullen op de 250 stands ook noc eens honderden tenten worden getoond, waar van vele primeurs zijn voor Nederland. Op de internationale watersport- en kampeertentoonstelling zullen in de hallen 33 jachten met een waterver plaatsing van meer dan 5 ton worden geëxposeerd. Het grootste schip weegt 55 ton! De exposanten die geen boten brengen doch binnen- en buitenboord motoren. scheepsbeslag, zeilen, masten, elektronische uitrusting, verf, lak etc., spelen natuurlijk ook ditmaal weer een belangrijke rol. Het assortiment onder delen en toebehoren is in vergelijking met 1966, toen ruim 177.000 bezoekers de HISWA bezochten, weer toegeno- De Nederlandse boten zijn niet alleen in eigen land geliefd. De buitenlandse vraag wordt ieder jaar groter. Het ontstaan, voortbestaan en in aan tal toenemen van bepaalde typen van jachtbouwbedrijven hangt in de toe komst af van verschillende factoren. Zo is seriebouw alleen mogelijk bij een daarvoor geschikt materiaal multi plex, staal, aluminium, polyester). De maatbouw leeft bij de gratie van de eigenaar-individualist, die een apart pleziervaartuig wenst, en bij het be staan van beperkte klassen en een heidsklassen. waarbij de constructie seriebouw uitsluit. De duidelijk te on derkennen neiging naar specialisatie en serie- (confectie-) bouw wordt in de hand gewerkt door de welvaart, die de vraag zo snel doet groeien, dat maat bouw daarmede geen gelijke tred kan houden, en door het uitsterven van de beperkte klassen. De kostbaarste runaboot ter wereld, de Riva Aquarame, uitrit rust met t op de HISWA getoond. De lengte van de boot (8,HO nieter) en de breerlt Riva Aquaroma niet, alleen de duurste (ruim negentigduizend gulden van 220 plc. wordt t'our het eerst r) zorgen er tevens voor, dat de de grootste in zijn klasse is. Met het kampeerselzoen in aantocht heeft de Consumentenbond in samen werking met de AJÏ.W.B. een onder- loek ingesteld naar de hoedanigheden ii een achttiental kleine lage tenten, f In de Consumentengids en de Kam- eerkamploen van maart zijn niét lnder dan dertien pagina'9 besteed i dit onderzoek naar sterkte van waterafstotendheid, lichtecht- rot- en schimmelwering, ruimte, latie, beschutting tegen wind en gewicht. 'Mede door de keuze van de onder- ochte modellen is het kwaliteits- onderzoek over het algemeen zeer jdelijk uitgevallen. De prijsklassen variëren van 66 tot 270 gulden, zodat, ook door een toelichting op de ge bruiksmogelijkheden, de aspirantkoper een goede indruk krijgt van de eisen die hij aan zijn tent moet stellen en van het produkt dat hij voor zijn geld kan verwachten. Ondanks het feit dat op zeer veel kampeerterreinen de bungalowtent de gerieflijke toon aangeeft, is deze belangstelling voor hét kleine, oor spronkelijke tentmodel op z'n plaats. De „ruige" kampeerder prefereert veelal het kleine tentmodel, al was het maar omdat alleen dit model het hem mogelijk maakt zijn hele huis met inventaris op rug, fiets of brommer te vervoeren. De kleine tent bewijet ook goede dienst als kindertent naast de ouderlijke bungalowtent. Bijzonder actueel is het feit, dat ook de auto- kampeerders ervaren dat er met een bungalowtent van een 40 kg. wel een enorme aanslag wordt gepleegd op het laadvermogen van hun wagen Elke kilo meer of minder kan daarbij het al dan niet thuis laten van ander, nood zakelijk geacht, kampeergerief beteke- In dit verband is het dan ook jammer dat bij het onderzoek de werkelijke lichtgewichttenten r.let méér aan bod Itomen. De lichtste tent die door de Consumentenbond werd behan deld, weegt nog 4,1 kg. Er bestaan echter zeer goede kwaliteittenten met de helft van dit gewicht. De auto- kampeerder, die aan de hand van de publlkatie een 2-persoonstent koopt van bijvoorbeeld 8 kg., denkt een vederlichte tent te hebben. Wat hij niet weet is, dat een gerenommeerde fabrikant hem een tent kan leveren, die 7 kg. weegt en geschikt is voor 3 4 personen. Nieuwe vorm van slaapzak Bij de kampeerhulpmiddelen zijn vele noviteiten te ontdekken. Zo is er onder andere een nieuwe slaapzak vorm. Slaapzakken van het dekenmodel had den tot nu toe de rits opzü en onder aan. Momenteel komen ook slaapzak ken op de markt van hetzeirde recht hoekige model, die een ritssluiting in het midden hebben, alsmede een aan geknipte capuchon. Voor diegenen die altijd koude schouders hebben" is dit een goede oplossing. Het spreekt even wel vanzelf dat deze slaapzakken niet meer thuis op bed kunnen worden gebruikt. Bij de diverse slaapzakkencollecties wordt thans ook extra-aandacht be steed aan de slaapzak, waarvan de on derzijde gevuld is met een kunstvezel en de bovenkant met dons. Door deze samenstelling komen de vullingen vol ledig tot hun recht. Een andere nou- -iSHBH veauté ls de seizoendeken, gemaakt van een nieuwe geweven textdelvlies, die j)e \j00t men na gebruik weggooit. De „droge" sector die in de Zuid- en Westhal van de RAI is te vinden, heeft natuurlek ook enige belangrijke ont wikkelingen gekend. Het steeds lichter worden van de tenten en het bijbeho rend materiaal heeft ook dit jaar weer veel invloed gehad op de kampeeruit rustingen. Er zijn leuke tentjes die ge schikt zijn voor voetkampeerders, ten ten die op de fiets, per motor of auto vervoerd kunnen worden en dan een enorme sortering bungalowtenten, die ondertussen zo mooi zijn geworden dat zelfs de meest verwende vakantiegan ger er zich goed in begint thuis te voe- In deze sector is natuurlijk ook een enorme keuze in kampmeubelen, slaap zakken, kooktoestellen en andere han dige kampeerartikelen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.00—17,00 uur en van 19.30 uur tot 22.30 uur; op de zondagen van 10.00 —18.00 uur. AMSTERDAM Zowel bij de zeer gro te als bij compacttenten is er weer nieuws onder de zon. Vorig jaar was de ontwikkeling van de grote voor een vaste plaats bedoelde tent het duide lijkst waar te nemen. Thans tracht men de doelsoorten verder te vervolmaken, waardoor deze tenten, die veelal als „zomerhuisjes" worden gebruikt, nog langer mee kunnen. De compacttent is een nieuw begrip in de tentenwereld. Het is een bouw wijze die weliswaar al enige tijd wordt gehanteerd, maar thans zo duidelijk te zien valt in de bungalow- en noktenten. dat van een nieuwe ontwikkeling ge sproken kan worden. De compacte bungalow is in verpak te toestand iets groter en zwaarder dan een conventionele bungalow voor hetzelfde aantal personen, maar heeft twee voordelen die daar ruim tegen op wegen. Het frame van de gehele tent vormt thans één geheel, doordat de moeilijk te construeren overgang tus sen luifelframe en tentframe vervalt, en de tent heeft een prettiger woon ruimte die rationeler te gebruiken is. Ook bij het sheltertype heeft het compactprincipe doorgang gevon den. Die is dan een langsslaper of dwarsslaper met 'n één a twee m diepe wooncyimte ervoor, gevormd door een diepe schaapskooiluifel, die soms geheel kan worden gesloten. - -« •V-." t De vierkante Igloo heeft een zeshoekig broertje gekregen: meer ruimte tegenover slechts iets meer werk bij het oppompen. Door middel van de op zes hoeken aangebrachte luchtkanalen „pompt" men het geheel in luttele minuten op. Een opmerkelijke tent, zij het bepaald geen lichte. Aluminium tentframes worden in steeds grotere hoeveelheid in produk- tie genomen. Het aluminium (r^tfne doordat de buizen ter hebben. De onjyyfckeli lipg van deze lichte fra- i julcnen, omdat dc tenten voortdi^yenfl^r^met^ comfortabeler on groter worden, waardoor men toch al gewicht voldoende heeft mee te nomen. Opmerkelijke primeur: AMSTERDAM. In de botenseetor I* lu-t aantal primeur* bijzonder groot. Tot de meest opvallende schepen van ilr IIISWA behoort een Polyester Tempest van de N.V. Duh- duni, de eerste klelboot van deze klasse In Nederland ge bouwd. Bjj ('amnienga'a Jacht- en Scheepswerf ontdekt men de cupronlkkel Trewes 52 Fltishdeck Powerketch met ulmetingen van 15.87 x 4.86 x 1.60 meter. Het eupronlkkel waarvan de boot vervaardigd is. is b(j alle Nederlanders be kend. ('npronikkel is namelijk de alliage waarvan o.a. de Nederlandse kwartje» z(jn vervaardigd. Op de atand van dc Nederlandse Sport Federatie (voor het eerst op de HISWA present) treft men de Polyester Splin ter aan. Deze kajuitboot (6.45 x 2.08 x 1,15 meter) ia ge bouwd naar een bekroond prijsvraagontwerp. Een van de meest verbreide boten ter wereld, de Snipe. 4.75 x 1,52 me ter, laat de Handelsonderneming Sportimer voor het eerst In Nederland zien. Tenslotte een boot die vooral de Jeugd zal aanspreken. Het Technisch Bureau Stockport brengt de Swinger V 176. Op zich een niets zeggende naam, maar als we erby vertellen dat ilit de O last r on Beatboat is. die .speciaal voor de Bat- mantelevisieserie is ontworpen, is de belangstelling van de Jeugd wel verklaard. De Ansul „Merrimac" is een klein, gemakkelijk te bedienen blusapparc voor boot, caravan, tent en huis. De Ansul „Merrimac" is gevuld 1,2 kg bluspoeder en geschikt voor alle branden. Accessoires In de kampeersector zijn de laatste jaren heel normaal gewor den. Bij dc boten is men iets achter gebleven, maar alles wordt in het werk gesteld om het aantal toebeho ren belangrijk te vergroten en zo doende Is men bij de accessoires aan I de grootste ontwikkeling van de laat- Het komfort aan boord is door dc nautische en navigati e - appara tu u r stark toegenomen, terwijl de bescher ming tegen explosie- en brandgevaar, de reddingsmiddelen, het sanitair, de I ventilatie, de verlichting en de ver- J warming er eveneens toe hebben bij gedragen dat 't plezier van een vaar tuig voor velen vergroot is. De nieuw ste snufjes zijn ditmaal: 'n bootimpe riaal met helling, waardoor één per soon een boot van ongeveer 80 kilo gram op het dak van een auto kan plaatsen; een roestvrijstalen giek en mastbeslag, waarbij men het zeil kan halen door middel van een vertan- ding in de slee op de mast en de giek: 'n spreekinstallatie voor onderwater gebruik: Semperit nylon lichtgewicht luchtbed tevens zeer geschikt voor ge bruik in water en o.a. een Bermuda luchtbed-speelvlot. En zo zou men nog een tijd door kunnen gaan. AMSTERDAM De achtergracht in Amsterdam een stukje water, waar de ronvaartboten nooit ko men. Toch valt er wel wat te zien een armada van vaartuigjes namelijk, die de omwonenden eigenhandig in elkaar geknutseld hebben. Zij on derscheiden zich van de nautische praal, waar mee de HISWA telkenjare de welvaarlszon in 't water laat schijnen, door bijvoorbeeld venster banken, die zo breed zijn, dat je er flinke pot ten met geraniums op kwijt kunt. Voorts hebben de keukentjes midscheeps onveranderlijk sla- hoopte, want moeder de vrouw wil het weekend slechts mee op voorwaarde, dat zij de bieflappen in verticale houding braden kan. Dat haar eis de bouwseltjes iets wanstaltigs geeft en overgevoe lig maakt voor zijwind, -al haar „een sorg sijn". De bootjes worden in de watersport gekend als Achtergrachtkruisers. Ik heb er jarenlang een ge had. De eerste keer. dat lk ermee uit varen ging had ik prompt een ontmoeting met een joekel van een luxejacht yo'n binnenwaterkasteel dat door heren met handgemaakte corona's in het hoofd op de HISWA wordt gekocht om de belas tingen te neppen. Ik ging keurig aan de kant. ge lijk het een loonslaaf betaamt. Ik probeerde hem niet te zien, want in buigen had ik geen zin. Dat ging echter een beetje moeilijk met zo'n gevaarte en daarom merkte ik "t wonder tóch op. Toen we zo'n beetje langszij lagen, nam de man met de witte legpet op de brug zijn hand van 't stuurrad en hief hem op tot schouderhoogte. Kortom: hij groette niet neerbuigend, niet ironisch, maar met de vanzelfsprekendheid, die mensen van ge lijke rang betaamt Zo groet", realiseerde ik me ..de sjah van 1 'ie prins Ralnier van Mo- naco, boswel de een 'n imperium beheert en de ander 'n speelhuis". Voor het eerst was me dui delijk, dat watermensen anders dan anderen zijn, een kaste apart, hecht verbonden door het geza menlijk trotseren van de elementen. In wat voor vaartuig dat gebeurt, doet er niet toe. Diezelfde middag liep Ik op de keien. Wist Ik veel van hoge en lage wal? Windkracht zes maakt met zulke onnozele halzen korte metten, zeker als zij zich door een 5 pk-buitenboordmotortje voort laten zeulen in een huikje met stahoogte. De klap maakte een akelige deuk in het casco, maar ik bleef drijven, nadat ik vlot was gejeomen en dat was dat. Aangekomen op het stekkie echter, dat ik me tevoren per flets in de kromme Mij drecht. had gekozen, was ik wantrouwig genoeg om toch even de luiken te lichten en jawel het water spoot met een potlooddikke straal naar binnen en had de ruimte al voor driekwart blank gezet. ..Help", riep lk. "We zinken! Help!" Dit werd opgevangen door een gelooide binnen schipper, die vanaf de wal op mijn boot stond neer te kijken, alsof hij een gedrochtelijke ver schijning had en zijn ogen niet kon geloven. Hij sprong nochtans terstond aan boord, nam in één blik mij en de omvang van de dreigende cata strofe op en gelastte mij. zonder dralen op zoek te gaan naar twee zulke uiteenlopende ingre diënten als een nylonkous en een mop vette klei Toen ik terugkwam van de merkwaardige mis sie, bleek hij wat plankjes verzameld te hebben Hij deed de klei In de kous, maakte er een dik knoedeltje van en zette dit vast op het lek met behulp van de latten, die hij met fikse schoppen van zijn klompen tussen de spanten klemde. ..Waar is de dichtstbijzijnde werf?" vroeg lk b<- natfwd, want eijn handelwijze kwam mij weinig solide voor. „Werf"? lachte hij. „met dit stem peltje kun je de hele zomer varen. Laat dat klink nageltje maar lassen, als je van de winter op de helling komt". Hij had zozeer gelijk, dat ik 's winters de Ingreep volkomen vergat, Vier jaar heb Ik met dot stempeltje gevaren, terwijl dc spin nen over de bodem kropen en dat zeggen des kundigen zoiets ls het beste bewijs voor 'n droge boot. Ik bedoel: een Achtergrachtkruisertje be hoeft geen vertroeteling. Hij is de straatjongen van het water, een schop onder zijn achterste is genoeg, om hem in beweging te houden. De „Eddy" zo heette hij naar dc oudste zoon van de bouwer, die in het dagelijkse leven betim meringen in winkels aanbracht werd gebouwd op een platje ergens in de Jordaan. Het moet een hele hijs geweest zijn om hem, over het dak heen, tussen de matrassen midden in de gracht te krij gen. want hij was zeven en een halve meter lang. Eenmaal daar aangekomen, bleek hij wonder bo ven wonder meteen te blijven drijven en dat Is sindsdien min of meer zo gebleven. Het was een verrukkelijk schip, de „Eddy". Hij had een diepgang van slechts 30 centimeter zodat je er praktisch overal mee kon komen. Het gevoel van bevrijding 's zaterdagsmorgens weg te kunnen varen, terwijl de rest van Nederland zich puffend en ellebogend richting Zandvoort probeer de te werken... Een slootje te vinden, dat hele maal met rietkragen is gecamoufleerd. Op een plas te komen, die helemaal van jezelf ia, als je s zondagsmorgens gewekt wordt door het tikken van de eenden, die met hun snavel het wier van de bodem plukken, en daar een nieuwe Adam het aarzelende wonder van de dageraad te ont dekken... Het water leert je, de wereld met andere ogen te zien. Een dorp, dat je per auto binnenrijdt, ls een straat met huizen, verkeersborden en richting aanwijzers. Vanaf het water Is het een dijk, waar achter de ramen loeren als ogen en de kerktoren als een lans geheven staateen avontuur. De sluiswachter let op de poort. Als hij nee zegt, mag Je er niet In. Zij zijn op een waardige munier te benaderen, deze sluiswachters. In ruil voor een dikke sigaar laten zij zelfs een Achtcrgrachtkrul- sertje passeren De brugwachters daarentegen willen weer een kwartje in de klomp, maar voor dat luttele bedrag moet dan ook het hele wegver keer stoppen, terwijl je bootje met de neus in de lucht en een wapperende vlag van achteren door gang eist. De Mercedes moet stoppen voor het Arhtergrachtkruisertje. Er zijn rangen en stan den, nietwaar? Waarom dit verhaal op een pagina, die aan stroomlijn, zeiloppervlak en motorkrachl gewijd is? lk /.al het u zeggen Omdat de „Eddy" na vier Jaar verkocht Ls. Met winst, dank u Met stempeltje ook, vanwege het overtuigende argu ment der spinnen, die ik vijf minuten, voordat de koper kwam, in een luciferdoosje had geïmpor teerd. Met dc aldus verkregen middelen veilig op de bank (Teixelra is gelukkig niet meer), rul Ik naar de HISWA gaan Misschien vtnd lk er een schip, dat mij bevalt. Misschien is het te duur dan wacht Ik een jaar. Maar het zal er komen, want wla eenmaal gezien en gevoeld heeft, hoe kneuterig de bewoonde wereld vanaf de weidsheid der plassen aandoet, die kan en wil niets anders P.S.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7