vla-flip maak 'n lil Doordouwen tegen beter weten in SK ET Chimpansees gaan net als mensen met knuppels op roofdieren af Proef met panters in Afrikaans Guine Eindexamens v.h.m.o. beginnen op 17 april Amateur ruimte-onderzoek VRIJDAG 10 MAART 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 wat SKI 1.SKI iijniet NERGENS kan men de afgang van de Weateuropese naties zo treffend gadeslaan als aan de rand van een Zwitserse skiweide. Gezeten in de paksneeuw ziet de toeschouwer daar in een tijdsbestek van nauwelijks twee uur Fransen, Duitsers, Engelsen, Belgen en Neder landers in tobberig EEG-verband een huiveringwekkende knieval maken voor eigen onvermogen. In het zweet huns gebruinde aanschijns zijn ze eerst trapsgewijs de heuvel opgestruikeld: alleen die tocht is voor de meesten reeds een penitentie, die ze slechts verwacht hadden na het begaan van een formidabele doodzonde. WONDERLIJKE ERVARINGEN VAN EXPEDITIE AMSTERDAM Een ruk aan een touw daarom was het begonnen in een maandenlange periode van zorg vuldige voorbereiding en zenuwslopende spanning. Een ruk waardoor een opgezette panter met elektrisch bewogen kop uit zijn gecamoufleerde hol zou worden getrokken temidden van een grote groep chimpansees. „Zullen de chimpansees de panter met knuppels Charly's blo-klasje wankelt over de bergen Skileraar Charly is eigen lijk de enige, die er geen moeite mee heeft en licht als een gems naai' boven springt de rest glijdt als in een springprocessie na elke meter weer ander halve meter terug. Het is een proces, dat wij trach ten te stuiten door de ski- stokken telkens dieper in de sneeuw te drijven. De buitenstaander krijgt door dit uiterst slordig opwaarts streven de indruk, dat wij collectief van de dokter een kwartiertje naar bui ten mogen, op voorwaarde, dat wij onze krukken ge bruiken. In het ski jargon heet deze deprimerende wijze van voortbeweging „Treppen- schritt" en in de toelich ting spreken de deskundi - gen van „een eenvoudige manier om een steile heu vel te beklimmen". Het is maar net, wat je onder eenvoudig verstaat. Voor alsnog hebben wij het ge voel, dat wij een lastwagen vol biertonnen naar boven moeten trekken. klamme hand Eenmaal achter de heu velkam je bent dan al overrijp voor een zieken huisbed en een begrijpen de zuster, die je klamme liand vasthoudt begint de ellende pakgoed.- Al het overige was voorspel, een prélude op het boos aardig werk. Oharly legt het allemaal in drie talen uit; „Jetzt machen wir een Stemmbogen"„and now we are beginning with the stemmskiing", „et main tenant nous commen- Qons avec le virage en stemm". Hij draait zijn skies, zet zich soepel af en trekt wijdbeens een hoog- schuimend spoor in de heuvelrug. Als hij beneden is, roept hij ons toe: „Dit is de beste manier om te remmen. Denk erom: de benen naar buiten druk ken. Zo ver mogelijk. Dat is alles." De Fransman naast me schudt z\jn door goedkope landwijn en knoflook ge looide hoofd, klampt zich aan me vast en zegt trans pirerend: „hoe zeg je in het Duits: „als ik dat doe, scheur ik gegarandeerd uit mijn kruis?" BLO-klasje Hij heeft het niet meer. Wie van ons trouwens wel? Wij zijn stuk voor stuk van goede wil, maar we snappen er alleen geen bliksem van. Als Charly 's avonds in de bar van hotel Acker over ons hoedse beweging van onze skies spontaan dubbel klappen en ons gereed moeten maken voor de volgende landing in de sneeuw. Op elke bergtop wankelen we geruime tijd als een vaas, die op het punt staat van het dres soir te vallen. Nog houden we ons overeind, nog schieten we met het elas tisch manuaal van een dronkaard van de heuvel, maar dat kan echt niet lang meer duren. Charly heeft ondertussen van zijn wanten een han dig toetertje gemaakt en schreeuwt: „voorover bui hooghartigheid waar De Gaulle nog „U" tegen zegt. Ze denken er dan ook niet over om zich te schamen, als ze weer eens op hun tengere zitvlak naar bene den zijn gegleden. De an deren, de Zwitsers en Ne derlanders met name, sta melen duizend excuses, als ze ln de sneeuw heb ben gebeten en stotterend beloven ze beterschap, maar de Fransen werpen ons in het voorbijgaan slechts een ontspannen glimlach toe, alsof ze wil len zeggen: „Zo skleën we allemaal in Frankrijk". De Engelsen hebben een de wetenschap, dat zij tot een superieur ras behoren, gunnen zij de continentale tobberds graag hun leed vermaak. misleidend De Zwitsers hebben een misleidende tactiek: vraag je hun op de man of vroutf af, of ze voor de eerste keer op skie6 staan, dan beamen ze je vermoe den gretig. Trap daar echter niet in, want ze liegen dwars door hun windvrije ski jack heen. Laat u ook niet ontmoedi gen door hun razendsnelle spreekt, heeft hij het dan ook consequent over „mijn b.l.p.-kla^je". Hij heeft ge lijk. Dat goddelijk gestum per mag inderdaad geen andere naam hebben. dooie gemak Versta ons goed: zolang wij maar stil staan, is er geen vuiltje aan de vries lucht. De pijn is alleen, dat je ooit weer eens naar beneden moet. Als je op zo'n moment eerst op je dooie gemak je oefening in het klad mocht maken, zou het allemaal zo'n vaart nog niet lopen, maar de ellende bij het skieën is juist, dat het gelijk menens is. Vanaf de eerste minuut glijden en weg wezen. Het resultaat is, dat wij bij elke onver gen, door de knieën". Voor hetzelfde geld had hij kun nen t roependfit we de aardappelen af moesten gieten. Hij herhaalt zijn aanwijzing ook nog in het Frans, maar alles, wat de Fransman ervan oppikt, ls het woord „derrière". Terecht, want dat is het enige deel van zijn lichaam, dat in deze barre dagen overuren maakt. brosse benen De Fransen in onze ski klas vormen toch een pro bleem: ze zijn door de Schepper uitgerust met twee uitzonderlijk brosse benen, die als stokbroden aan hun bekken hangen. Als je er alleen naar wijst, vallen ze al in onmacht. Daarbij cultiveren ze een andere benaderingswijze: zwijgend en met stugge volharding werken ze in de richting van hiin on dergang, hierbij gesteund door hun superbe pessi misme. Ze zijn het immers gewend: India kwijt, Pa kistan weg, alle kolonieën in Afrika naar de haaien. Waarom zouden ze dus moeite doen om zich in de skiklas wel te handhaven? Ze luisteren met angeliek geduld naar het steenko len engels van Charly en storten zich vervolgens met clowneske bewegingen van de berg. Als ze vallen, haasten ze zich om met de anderen mee te lachen, als ze onverhoeds op de been blijven, kijken ze je aan 1net een blik van: „sorry, volgende keer beter". In vorderingen, want in feite stellen ze niks voor. Neem maar rustig aan, dat ze als kleuter de berg zijn opgejaagd door hun van vaderlandsliefde dampen de ouders. Leer ons de Zwitsers kennen: met het gemak, waarmee een an der zijn kind op de pot zet, pressen zij hun kroost op de houten latten. Een klapje tegen het achterste en hup daar gaat zo'n dreumes al feilloos over de skipiste. ferme jongens En dan de Nederlanders: doordouwers tegen beier weten in. dauwtrappers van huls uit, die hun tota le ongeschiktheid voor de skisport maskeren met het eikehouten bord. dat zij voor de kop dragen. Ze weten alles, ze begrijpen alles en hebben er geen moeite mee om zichzelf geweldig te vinden. Zij zijn het ook, die reeds de eer ste dag aan Charly vra gen, wanneer we een dag tocht gaan maken. Dat ze zich op de vlakke skiweide al nauwelijks staande kun nen houden, ontmoedigt hen ln genen dele. Dat komt wel goed. Ferme jongens stoere knapen niet waar. Hun voor ouders hebben met minder ta'ent ook leuke dingen gedaan. doodsmak Fakkeldrager van de Ne derlandse equipe is Wil lem, een blonde doe-het- zelver uit Den Haag. die in geheel eigen stijl zijn afdalingen regelt. Door gaans doet hij dat op één been, terwijl hij met het andere zwaaiend zijn evenwicht regelt. Het lukt hem ook niet om één centimeter door zijn stijve knieën te buigen en daar om zeilt hij kaarsrecht over de sneeuw als een generaal, die zijn troepen inspecteert. Nauwelijks ge hinderd door twijfel aan eigen mogelijkheden is hij van meet af aan de ster van de klas. Terwijl ieder - een wacht op zijn defini tieve doodsmak, maakt Willem in zijn onwetend heid reeds figuren, die normaal voor de zesde klas gereserveerd zijn. Een andere manier om zich op de been te houden kent hij niet. twee neutjes Na afleop spoedt hij zich geradbraakt, doch welge mutst naar zijn nederige hotelkamer, waar hij 150 diepe kniebuigingen maakt en twee neutjes neemt uit de je.neycrfles, die hij uit Holland heeft meegenomen. U dacht toch zeker niet, dat hij zijn drank in Zwitserland koopt? Gekke Henkie. Vervolgens nuttigt hij in de eetzaal twee diepe bor den met uiensoep, enkele borden met warm eten en enig ooft. Hij is intens ge lukkig. Alleen het ver langen naar een eerlijke bal gehakt blijft aan hem vreten. Als goed Nederlan der is hij echter be reid om zich bij dit kleine ongemak neer te leggen. vallen?", was de vraag die aan het andere eind van het dam. Reeds sinds 1953 wordt aan de hoofd stedelijke universiteit, bij de afdeling fy- cologieënthologle der dieren onder leiding van dr. A. Kortlandt 't gedrag van mens apen onderzocht. Daarbij kwam onder meer aan het licht dat chimpansees uit dierentuinen een roofdier in een aangren zende kooi met een knuppel in de hand op menselijke manier rechtoplopend pro beren aan te vallen Onmiddellijk rees de vraag, of de dieren dit in gevangenschap hadden geleerd, of dat. het wapengebruik bij deze hoog ontwikkelde apen tot het normale gedrag ln de natuur behoort. Om dit te weten te komen, confron teerde dr. Kortlandt tijdens een van zijn expedities in Kongo enkele jaren geleden een groep chimpansees aan de rand van het oerwoud met een opgezette panter. De resultaten waren 'geheel onverwacht. De apen probeerden op allerlei manieren het roofdier schrik aan te jagen en zij namen hierbij zelfs flinke knuppels in de hand. maar van een echte goede aanval was geen sprake. Geen enkele keer werd op de panter ïaak geslagen. Zo ontstond het idee. dat 'n panterproef misschien andere resultaten zou geven, wanneer hij werd gedaan met chimpansees uit de open savannen, want in zo'n gebied kun je inderdaad rechtop lopen zonder elk ogen blik je hoofd te stoten tegen een boom tak en daar kun Je met een knuppel slaan nder dat hij vast blijft zitten in de lianen. Deze nieuw opgezette panterproef was het voornaamste punt van de zesde expeditie. Geen apevlees Het land. waar de kans gewaagd zou worden, was dc republiek Gulnee ln Wcst- Afrika. dat voor een groot deel uit savan- nenlandschap bestaat en waar de ehlm- pansees nog in grote getale voorkomen, omdat de islamitische bevolking geen apevlees eet. en omdat dc regering een aantal beschermende maatrt-gelén heeft ingeheid. Na lange omzwervingen werd een plan tage met vruchtbomen gevonden, waar alles erop wees. dat chimpansees er zeer geregeld van het fruit kwamen eten. Hier werd een schuilhut geconstrueerd, stukje voor stukje, om de dieren niet te verja gen door een te snelle landschapsveran- Wekenlang tuurden zij dooi' de kleine observatiespleetjes. De negende dag werd het geduld beloond en kon een schat aan gedragobservaties verkregen worden, ver gezeld van foto's en films Langzamerhand leerden de biologen de chimpansees In dividueel ie herkennen: daar was oma: een oud- grijs dier met een zware kop en altijd vergezeld van haar kinderen, dan was er de „vader", een zeer grote en In drukwekkende man met een heel zwart gezicht, en er was een ..heks", een wijfje r verslaggevers.) touw, in een klein schulhutje temidden van de uitge strekte savannen van Afrikaans Guinee, door drie gebaarde hoofden speelden. De spanning was te snijden, toen de kabel strak stond: de biologen Jo van Orshoven en drs. J. van Zon en de physicus drs. R. Pfevffers stonden voor het hoogtepunt van de zesde Nederlandse chimpansee-expeditie van de universiteit van Amster- ADVERTENTIE) M de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Bijna 30.000 kandidaten DEN HAAG (ANP) De handelsdag- scholen met vierjarige cursus zullen op 17 april de spits afbijten van de eind examens VHMO 19G7. De leerlingen van deze scholen zullen op die eerste examenmorgen schriftelijk geëxa mineerd worden In het vak Nederlands, en wel op het onderdeel briefwisseling. Op 18 april komen de kandidaten voor het staatsexamen hbs-a aan de beurt om van o tot 12 uur op het on derdeel wiskunde (schriftelijk) te wor den geëxamineerd. Dezelfde dag treden eveneens aan de leerlingen van de hun- dclsdagsrholen (drie en vierjarige cur sus). waar sij respectievelijk op de on derdelen Duits en Engels schriftelijk getes aillei ■ordei Woensdag 19 april voegen zich hier bij de hbs-b kandidaten, de gymnasias ten a en b en de leerlingen van de mid delbare scholen vaor meisjes. De mms wordt op die dag een Engelse vertaling en een Nederlandse tekst voorgelegd: de hbs-b algebravraagstukken en voor het onderdeel Nederlands een tekstbehan deling. De gymnasiasten van de alfa richting zullen zich die dag verdiepen in een Latijnse vertaling en hun school- genoten van de betarichting in algebra vraagstukken; 's middags zullen beide groepen een Engelse vertaling dienen te maken. Voor dc dagscholen vhmo vindt het laatste schriftelijk examen plaats op vrijdag 28 april en wel voor de hbs-a kandidaten. Meer dan 29.700 middelbare scholie ren staan thans aan de vooravond van hun eindexamen. Dit is 438 meer dan in 1966, toen er 29.322 deelnemers waren. Hiervan behaalden in totaal 25919 leer lingen, waarvan 10.264 meisjes en 15.655 jongens, hun einddiploma. De aan tallen kandidaten die dit jaar aan deze examens meedoen zijn achtereenvolgens voor hbs-a ongeveer 7000 (vorig jaar 6855) hbs-b ongeveer 10.000 (9.928) gymnasium 2700 (2819) gymnasium-b on geveer 2900 (3018), middelbare school voor meisjes ongeveer 6300 (5826). Daarbij komen voorts nog ongeveer 60 eindexamenkandidaten voor de han delsdagscholen met driejarige cursus (vorig jaar 52) en ongeveer 800 leerlin gen voor de handelsdagscholen met vier jarige cursus (vorig jaar 824). Vermoe delijk zal de staatscourant van 15 maart 1967 de data van de mondelinge exa mens publiceren. (ADVERTENTIE) VORST of geen VORST die van de Golf vnn Biskaje over Engeland naar Schotland trok, wakkerde gisteravond in ons land de wind tot zuidwestelijk stormachtig aan uit erichting. Inmiddels NfEDE: DEELT K.N.M.l. Onbestendig trok een zuidwesten an IJsland langzaam naar het oosten. Rond deze lagedrukgebieden zal in het af en toe harde, zuidwestelijke winden koelere en onstabiele luclit naar ons lund worden gevoerd. In deze lucht k buien zullen omt een veranderlijke >or waaruit plaatselijk vallen. Op de oceaun 7'rekt van een volgende storing Azoren alweer in de richting van blijft het w het Kanaal. Hierdoor is.br,; hoog 78,.76; maan7.37 Schev.: sJ,S. IS.at. Weer Kopenhagen Parijs" l"* Grenoble in Europa r bew! W 10 Berlijn Frankfort Brigrado 11 !i i met een beschadigd gezicht en een lam me arm. Het wns elke dag weer een ver rassing, welke dieren zouden komen, en vooral ook wat zij zouden doen, want bij chimpansees ziet men altijd weer nieuwe gedragspatronen Intussen werd alles voorbereid voor de Onbezoldigd ere-mede werker ran de Amerikanen nt de Russen ia de 33-jarige Duitser Manfred-Dieter Ostender, die een privt ruimteobservatiestution bezit Op de zolder ra» zijn huis in Bonn installeerde deze hartstochtelijke amatourondereoeker de apparaturen, die hem zeer exacte gegevens verschaften. Als enige in Duitsland fotografeerde hij met stjn maancamera de landing van Luna 9". Zowel de Amerikanen als de Russen lichten hun ijverige medewerker tydig in over elke ophanden sijnde ruimtestart. Panterpraet Eindelijk op de ochtend van 22 decem ber kwam er een groep chimpansees, die groot genoeg was om de panterproef te wagen. Met hoogspanning werd er ge wacht tot er voldoende licht was om te filmen en toen kwam met een ferme ruk aan het touw de panter te voorschijn Wat daarna gebeurd'? zullen de drie blo- logen ln dat kleine hutje nooit mepr ver gelen. Er barstte een hel van lawaai los. alle apen renden eerst terug naar de be schermende bosrand, maar zij kwamen vrijwel meteen weer terug: tweebenig lopend en gewapend met stokken van polsdikte en van twee meter lnng. Zij hielden hun knuppels op menselijke ma nier aan het uiteinde vast en. terwijl de filmcamera's draalden gingen zij dreigend op de panter af en gaven hem de ene klap na de andere, waarbij de knuppel- uiteinden met snelheden van 90 kilo meter per uur op de panter neerdaal den Eenmaal stormde zelfs drie grote chimpanseemannen tegelijk op de panter af en sloegen zo hard erop los als Bij konden, intussen oorverdovend schreeu wend. Er werd verder met grape-fruit en stukken hout. naar het hoofd gegooid goed raak ook nog. Tenslotte werd de hele panter aan zijn staart het bos ln ge sleept. terwijl alleen zijn kop achterbleef op het slagveld. De hele dag waren dn chimpansees ln de buurt, de hele dag werd hun opgewonden geschreeuw ge hoord. en toen zij elndeliik 's avonds w a ren gaan slapen vonden de biologen de flink beschadigde panter 20 meter verder ln het bos op zijn nig liggend terug I Hiermee was voldoende aangetoond, dat savannen bewonende chimpansees hun grote vijanden met knuppels be vechten. De conclusie was, dat deze apen in open terrein, waar voldoende ruimte Is oni wapens te hanteren, daar van inderdaad gebruik maken. Maar dit te weten te komen, was niet het enige döH van het experiment de onder zoekers wilden ook nagaan of de tech niek van het knuppelvechten van ehlm- Vervvantsehap Wanneer namelijk twee verwante blo- logische soorten hetzelfde gedrag ver- lonen, neemt men in hel algemeen aan, dut dit gedrag in de evolutie dezelfde oorsprong heert. Mei andere woorden: I uls de chimpansees net zo vechten als I de mens, zon daaruit volgen, dut deze knuppelteeluilek at 5 tot lil miljoen jaar geleden bU onze ge voorouders lot ontwikkeling moet zi|n I gekomen. De voorlopige Indruk uit de film I». dat de knuppeltechnlck van mens I en chimpansee inderdaad drzclfdr is. maar een definitieve eonrlusie kan pas I worden gegeven, wanneer de rilm breld- I )r voor beeldje Is bekeken Dit de film blijkt, dat de hoger ont- wikkelde savunnechlmpansees beslist sociaal verband kennen en van een ge- harentaai gebruik maken. Er zijn dus i beslist wel rudimentaire menselijke ij trekjes, als men tenminste knuppelen en op het voorhoofd wijzen typisch menselijk vindt. De panterproef geeft ook een aantal aanwijzingen. die doen vermoeden, dat le evolutie van de gemeenschappelijke voorouders van de Afrikaanse tnens- apen en van de mens zich ln savanne- landschappen heeft voltrokken. Nu is Immers het bewijs geleverd, dat het tweebenige lopen en het vechten met I knuppels oorspronkelijk alleen In open J terreinen kunnen zijn ontstaan. Pas lator ln h«t tijdperk van ds aardgeschle- De chimpansee in het oerwoud van Kongo, geremd in zijn „menselijke" bewegingen, sinds zijn voorouders eeuwen geleden voor menselijke wezens de vlucht moesten nemen uit de savunnenvlakte. denls toen menselijke wezens met spe ren gingen J&gen, waardoor op af stand kondion doden, waren ds toen- mMigié óHImpartseeb niet moer tegen hen opgewassen. De naaste verwanten van do mens moeten toen uitgeweken zijn naar het oerwoud, waar geen ruimte meer was om met knuppels te vechten. Men vindt op het ogenblik dan ook alleen nog maar chimpansees ln open landschap pen, waar de plaatselijke godsdienstige opvattingen het eten vnn apen verbie den. Overal elders zijn zU uitgeroeid of houden zij zich in de dichtheid* van het oerwoud schuil. Dit is ongetwijfeld niet de enige con clusie, waarmee de drie onderzoekers zijn thuis gekomen Wanneer de meer dan drie kilometer film 1200 foto's en R uur geluidsopname zullen zijn geanalv- 8eerd, en wanneer de 256 volgeschreven bladzijden met observaties zullen zijn uitgewerkt, zullen vele nieuwe gegevens voor de wetenschap beschikbaar komen over het natuurlijke gedrag van de chimpansee een dier, zo menselijk, dat de Gulnese Sousoustammen van hem zeggen: „HU kan praten, maar hij doet het niet, omdat hij geen belasting wil betalen." (ADVERTENTIE) oude... of jonge... klare is toch maar je ware! kleine glaasjes, groot genoegen Johnson: weer krediet op investeringsbelasting WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft donderdag meegedeeld, dat hij het Amerikaans.- Congres zal vragen de opschorting van het krediet van zeven procent op de investerings- belasting ongedaan te maken. Het doei van de opschorting, namelijk de vermin dering van de inflatoire druk die van de investeringen uitging, is bereikt, zo set hij op een persconferentie. Dc Ameri kaanss president wees erop dat dc ren tevoet dalende is en dat de bedrijvig heid in de bouwnijverheid ie toegeno-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5