VLEES DE AFGANG VAN BROEKEMAN O Revolutie in nieuw van Mao stadium Spaarbank in Leiden solide r- SKIET 2.95 HOOFDSCHOTEL Geneesmiddel voor kinderen is te lekker Wilson Brown besloot met E.E.G.-toer Verkoop melk NIET goedkoper Lancering van ESRO-2 uitgesteld DONDERDAG 9 MAART 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA T LEIDEN Een hardnekkig gerucht, dat al sedert een maand in Leiden circu leert wil, dat de Leidsche Spaarbank in minder solvabele en zelfs kritieke positie zou verkeren. De secretaris van de Neder landse Spaarbankbond. dr. J. R. A. Bu lling. die namens de Nederlandse Bank controle uitoefent op de Leidsche Spaar bank verklaarde ons hedenmiddag „Het I gerucht kan gekwalificeerd worden als laster. De Leidsche Spaarbank is een van j de/ meest solide banken van Nederland" i Naar de directeur, de heer De Koning, ons hedenmorgen mededeelde, heeft de bank hoegenaamd geen nadeel ondervon- an de laster. ski Yski jijniet wat DIE eerste skiles, mijn hemel, wat een doffe ellende. Indertijd hebben je ouders, je al uit de wieg gesleurd, omdat ze vonden, datje zo nodig moest leren lopen. Je lag er uit de kunst, fopspeen tussen de kwijlende lippen, rammelaar in het rimpelige vuistje, maar omwille van misplaatste moederlijke trots werd je gedwongen dat zalige paradijs vol kanten ruches en gebor duurde lakens te ruilen voor het karpet in de voorkamer, waar je met verkrampt gezicht tussen de leunstoelen wankelde. Nog echoën de collectieve kreten uit de tijd in je herinnering: ,,en waar is mijn broekeman dan, komt mijn kleine toereloerus in mijn hokje MOSKOU (Reuter) Het echtpaar Balakisji (130) en Amina (114) Oroedz- i jems In het dorp Ilkhytsji bij Bakoe heeft woensdag --zijn honderdste hu welijksverjaardag gevierd, zo mfldt het Russische persbureau Tass. ,,Het is een prachtige eeuw met mijn vrouw ge- aldus de woorden van de brui degom ter gelegenheid van de bijzonde- e gebeurtenis. (ADVERTENTIE) WITTE WEEK VOORDEEL Bedrukte BADDOEKEN Charmant meerkleurig des sin. Royale maat 50 x 100 cm. Per stuk 3.50. Tijdelijk HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 ADVERTENTIE) lengte, twee schoenen, die je spontaan de in druk geven, dat je kreu pel bent. Als je ze voor de eerste keer aantrekt, kun je je been niet eens van de grond krijgen. Zou het toch niet ver standiger zijn om te gaan klaverjassen met de on getrouwde kleuterleid- Wrakhout van de wintersport slaat collectief modder figuur Je eerste reële stappen zijn voor de eeuwigheid geconserveerd: een vaag verkleurde foto met een stralende moeder op haar hurken en een kap seizende dreumes, die met de moed der wan hoop op zijn moddervette beentjes balanceerde. Frisse lucht Hadden ze het toen daarbij gelaten, dan had je er nog vrede mee kunnen hebben. Maar neen hoor, nauwelijks had je de lopende zaken afgedaan, of vader oor deelde het nuttig om je schaatsen onder te bin den. „Goed voor je body", zei hij, „frisse lucht, sportief vertier". In feite wilde hij alleen, dat zijn zoon een betere acht op het ijs draaide dan de jongen van de buren, die hem al lang een doorn in het oog was. Daarna kwamen de rol schaatsen, de driewieler, de step, de fiets. Het familiealbum barst van de kunsten, die je ver toond hebt in het huise lijke circus der ijdelheid. Je moest ook leren zwemmen en paalkllm- bril is hij een tragische klassers zich moeiteloos van de helling laten glijden en door de ski lift de hemel in worden getild. Achter hen zwer men de kinderen uit: wriemelende kuikens in het spoor van de grote, bazige haan. Zij worden nagekeken door de kra- kepoten, die van heinde auto's rondgerost en el ke avond met open mond voor de buis gezeten. Ze hebben geen vinger uit gestoken om hun con ditie te verbeteren: ze gunden zich de tijd niet voor de, diepe kniebui gingen en de noodzake lijke oefeningen ter ver krijging van soepele sneeuw. Er wordt luid keels om gelachen. Ook door mij. Snikkend wijs ik naar de Engelsman. Een seconden later lig ik naast hem. „Weet jij nou, hoe je weer over eind komt?", vraagt hij bezorgd. Ik probeer het, maar het is net, alsof ik op een cake-walk sta, men, ofschoon je daar altijd aandrang van kreeg. Voortdurend was je bezig om te bewijzen, dat je het ook kon: de 100 meter in elf drie, een sprong van vier meter twee in de zand bak achter het huis, een gaaf doelpunt, en dat, terwijl je vliegende kee- latten van belachelijke sters van kamer 46? Het is weer diezelfde trots, die je van dit lof waardig voornemen af houdt. Broekeman moet immers zijn hele leven al zo nodig. Hij tilt de skies op zijn schouder en gaat zijn kruisweg tot het bitter-zoete einde. In zijn nieuwe skibroek, zijn nieuwe skijack, met zijn nieuwe, vuurrode muts en zijn nieuwe ski- anti-held, die in de tuin van het hotel al gelijk uitglijdt en ruggelings ter aarde stort. Geluk kig: zijn vrouw had het filmtoestel attent in de aanslag, zodat ook het thuisfront straks van die afgang kan meegenieten. Krakepoter Beneden in het dorp loopt de skischool onder tussen langzaam vol. Straks zullen de zesde en verre zijn komen aan- klossen om klassikaal hun eerste modderfiguur te slaan. De oogst van deze week bestaat uit drie Zwitsers, één Fran- caise, twee Engelsen en drie Nederlanders. Zij vormen het traditionele wrakhout van de winter sport, dat „God zegene de greep" bereid is om van elke beschikbare berg af te donderen. Geen honig De meester van de eer ste klas is Charly, een gebruinde lederhosen- drager uit München, die ons allang heeft gewogen en te licht heeft bevon- Heeft iemand van u al eerder op skies ge staan?", vraagt hij. Nou, geen hond. Ze heb ben met hun stijve rug gen wel achter bureaus gezeten, ze hebben in heupspieren. Daar staan ze nu met hun onwillige lichamen, die hooguit geschikt zijn voor het halmaspel of een potje dammen. Toch branden ze van verlan gen om die berg op te stuiven, want ze willen thuis losjes kunnen pra ten over hun eerste af daling. over de peilloze afgrond, die ze met soe pele kuit en lenige lies overwonnen. Achter al die truien woelt een héros, achter al die koortsige ogen smeult een hete dadendrang. „Alle spieren ontspan nen", roept Charly, „los jes door de knieën veren, niet dat krampachtige". Hij doet het voor. Niet dit op aan te merken. Naast mij probeert de Engelsman het ook. God save the king. Het vol gend moment ligt hij voorover in de rulle die met reuzel is inge smeerd. Tenslotte wor den we door Charly weer op de been geholpen. Hij doet dat met de om zichtige gebaren van een padvinder, die op de vluchtheuvel een ge- stuikelde bejaarde optilt. Molshoop Na een half uur zijn we zover, dat we, trillend •van de zenuwen, achter hem aan kunnen schui ven zonder telkens door de enkels te zwikken. Dan komt er een heuvel tje, een uit zijn krachten gegroeide molshoop, die zelfs in Valkenburg niet serieus zou worden ge nomen. „Losjes naar beneden glijden", zegt Charly, maar hoe doe je dat? Hij had ons voor hetzelfde geld kunnen opdragen om naar Wild- haus te vliegen. De eerste, die het met de moed der wanhoop pro beert, is de Frangaise. In Montparnasse trippelt ze een aardig eind weg, maar hier zakt ze spon taan door de knieën en gebruikt ze haar zitvlak als veilige slee. De an deren verzinnen daarna allerlei onthutsende va riaties op dit thema; zelfs de doorgewinterde schuinsmarcheerders we ten er geen raad mee en zeilen op ellebogen, rug en zjj naar beneden. Maanlandschap Alleen de Engelsman blijft overeind. Tot stomme verwondering van zichzelf drukken zijn 92 kilo hem vast op de skies, die onder hem steeds harder gaan. Hij lijkt een locomotief, ,die snuivend op hol is ge slagen. Halverwege de heuvel verandert hij ook nog van koers en ver dwijnt hij in het maan landschap. Na vijftig meter reikt de sneeuw al tot aan zijn middel, na 100 meter is alleen zijn hoofd nog zichtbaar. Charly kijkt hem scha terlachend na en schreeuwt: „Stuurt u een kaartje?" Op dat moment duikt de hoffotograaf van Wild- haus op, die ons bijeen drijft voor een herinne- ringskiek. Even een slag Het is die foto, die de volgende dag in het hotel circuleert en bij de ongetrouwde kleuter leidsters kreten van be wondering losweekt. Derde van links is Broe keman, die nonchalant op zijn sklstok leunt en een zuinige glimlach produceert. „Is dat nou moeilijk", vraagt één der dames, „dat skieën". Je haalt de schouders op, zegt: „Ach, wat is moei lijk. Het is even een slag". Aan de andere kant van de lounge knikt de En gelsman instemmend. Het is hem duidelijk, dat zijn collega uit Holland ook niet in zjjn eerste leugen gebarsten is. VLEESJUS Voor lekkere jus hebt u vlees no dig óf klein vlees dat u bakt in de koekepan óf groot vlees dat u bakt in de braadpan. Niet alleen boter of margarine gebruiken, maar beslist ook vet (voor de geur en smaak I) Doe pas vlees in de pan als boteren vet goed heet 2ijn. Let op de voor geschreven bak- en braadtijd. Scheutjes water bijgieten. Stukje wortel,ui en laurierblad meebraden, of na "t braden een lepel tomaten puree toevoegen. Publlkatie van Voorlichtingsbureau Vlee», Tsjoe En-lcii man achter schermen TOKIO (AP) In China is een soort adempauze ingetreden voor Mao Tse- toeng en zijn tegenstanders. De partij voorzitter is waarschijnlijk bezig zijn aanhangers te verzamelen en te reor ganiseren. De man die hierin een belang rijke rol speelt Is premier Tsjoe En-lai. Alles wijst er op dat Tsjoe op het ogen blik grote Invloed heeft in de belangrijkste Chinese instellingen: partij, bestuur en leger. aangebroken, waarop de grote culturele tiekaten revolutie een nieuwe belangrijke wen ding neemt. Ook uit andere uitlatingen van de laatste week blijkt, dat de volgen de twee maanden voor Mao wel eens doorslaggevend zouden kunnen zijn. De man achter de schermen bij deze ontwikkelingen is naar alle waarschijn lijkheid Tsjoe Met toestemming van het centrale comité gaf hij het leger opdracht het land op te gaan om te helpen bij het De afgelopen veertien dagen zijn de gewelddadigheden aanzienlijk afgeno men, volgens zegslieden in Peking dank zij Tsjoe, die genoeg had van de kritiek op zijn ministers. Mao's naaste medewerkers geven niet de Indruk de strijd tegen Lloe te willen opgeven. Onder hen bevinden zich minis ter van Defensie Lin Piao, Mao's .kroon prins, zuiveringsleider Tsjen Po-ta. pollt- bureaulld Kang Sjeng en Tsjlang Tsjing, Mao's vrouw. Tsjen en mevrouw Mao »i)n de fana- i deze groep en Tsjoe heeft echtpaar li- maar na klachten 1 den zij door de politit ■et. Een andere oplossii nog niet in zicht. handen vol werk om hun buitensporig heden in te tomen. Ongeveer 170 mensen zouden om het leven zijn gekomen of gewond tijdens bloedige botsingen tussen de Rode Garde en districtsautoriteiten in Fatsjan nabij Kanton, aldus hebben reizigers, uit com munistisch China meegedeeld Zij vertelden dat de ernstigste-botsing vrijdag heeft plaats gevonden toen 2000 Rode Gardisten een bureau van de com munistische partij belegerden. Benoeming DEN HAAG Blijkens een mede deling in de Nederlandse Staatscourant vap 7 maart is aan prof. mr, P. J. Oud op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van du Centrale commissie voor de Statistiek. Tot zijn opvolger als voorzitter is benoemd dr. M. ,W. Holtrop, lid van deza oommissie. DEN 1IAAG (ANP) Volgens prof. dr. E. M. Cohen, hoogleraar In de fun- dumcntele formacologie te Leiden, zou de farmaceutische industrie er goed aan doen. wanneer in het bijzonder het kin dergeneesmiddel er „wat minder lekker en minder aantrekkelijk" uit zou zien. De Leldse hoogleraar zei dit op 'n infor mele bijeenkomst v^n het „Contact-cen trum op voorlichtingsgebied". Zijn betoog over de bestrijding van vergiftigingen staafde hij met een groot aantal cijfers. Daaruit bleek onder meer dat gedurende de jaren 19551964 de sterfte als gevolg van vergiftigingen in Amerika steeg met 57 procent. In '62 stierven in Engeland 6.085 personen, slechts een weinig minder dan het aan tal dodelijke verkeersslachtoffers. Van het aantal vergiftigingsgevallen in ons land is verreweg het grootste deel (80 procent) in de leeftijdsgroep van 1 tot 5 jaar. Geneesmiddelen (en in het bij zonder aspirine), huishoudelijke midde len (bleekwater e.d.) bestrljdingsmidde- petroleum zijn vooral bron dat de maand augustus, de dagen maan dag en vrijdag de uren tussen 10.00 en 11.00 uur en tussen 16 uur de meest ge vaarlijke indelingen zijn met de keuken als de meest gevaarlijke plaats. Huwelijk tussen Giovanna en Germano is uitgesteld Ll'IK (AFP) liet huwelijk tussen Rijk ook schuldig aan stijging grondprijzen AMSTERDAM (A.N.P.). Wat Is aan de stygende grondprijzen te doen? Zo vraagt mr. J. A. Freseman Gratama, oud-hoofdambtenaar by het ministerie van Economische Zaken, in een artikel „Wijziging van de onteigeningswet?" in Economisch-Statlstlsche Berichten. Hij stelt, dat men zich met recht kan afvragen of het ryk en vooral bepaalde gemeenten niet zelf mede schuldig zyn aan de stijging van de grondprijzen. Volgens de schry'ver is er in ons land grond genoeg, maar schort er iets aan het gebruik daarvan. Er is namelijk veel te veel landbouwgrond in gebruik. Een wettige regeling van de grondprij zen acht hij daarom niet nodig en niet wenselijk. Voor bouwactiviteiten zijn er in 't algemeen nog voldoende in aan merking komende terreinen tegen rede lijke prijzen verkrijgbaar, vooral in het noorden van het land. De Gaulle zoekt verder uitstel LUXEMBURG (ANP/AP) Premier Wilson van Groot-Brittannië en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Brown hebben hun rondreis langs de hoofdste den van de EEG-landen besloten In Lu xemburg. In de loop van zijn rondreis, was, aldus Wilson, de dynamiek van de besprekingen niet afgezwakt, maar juist gegroeid in het uitdiepen van de belang rijkste problemen. Wilson verklaarde voorts dat er geen specifieke problemen bestaan voor een Britse toetreding tot de EGKS. Minister Brown verklaarde dat Groot- Brlttannië niet alleen de economische integratie van de EEG volledig accep teert, maar ook de politieke consequen ties ervan. Wilson legde nog de nadruk op de grote bijdrage die Groot-Brittan nië op technologisch gebied aan de Eu ropese eenwording kan leveren. Hij ge loofde stellig dut de Britse toetreding nieuwe drijfkracht aan Eurotom kan geven en de technologische positie van de Europese gemeenschap in de wereld enorm zou versterken. Uit goedingelichte kringen in Parijs wordt vernomen dat er aanwijzingen be staan dat president De Gaulle van plan is de nieuwe Britse toenadering tot Eu ropa af te weren en te streven naar een uitstel van minstens drie Jaar. In die tijd zou Groot-Brittannië bewijzen Verzoek aan kruideniers: DEN HAAG, (ANP) De kruide niersvakcentrale heeft in een publlkatie. die ook Is verschenen in de zulvelvak- pers, de levensmiddelendeLiumten ge vraagd melk niet beneden de toegestane prijs Ie verkopen. Van de melkdotaJlhan- del verwacht de kruidenlerseentrnle, dat hij aan do verkoop van melk in levens- mltldelenbedrijven geen belemmeringen in de weg zal leggen. In de publikatie staat, dat gedurende de laatate tijd melk In een aantal levens- middelenbedrljven wordt verkocht be neden de officieel toegestane prijs. Het presidium van de kruideniersvak- centrale is van oordeel, dat deze lage prijsstelling voornamelijk moet worden gezien als een reactie op het kramp achtige verzet van de gespecialiseerde melkdetailhandel, die de .standaardtaa- tiebedrijven op allerlei wijzen wist te bewegen niet aan kruitteniersbedrijven te leveren. moeten leveren van Europese gezind- huid en loyaliteit. Frankrijk zou daar bij als eisen stellen dat Engeland be reid moet zijn zijn rol als wereldmacht op te geven, vooral zijn positie naast de Amerikanen in 't gebied tussen Suez en de Chinese Zee, en bereid moet zijn de nauwe politieke en economische be trekkingen met de Ver. Staten op te geven. Hierbij wordt vooral gedacht aan het gemeenschappelijke Amerikaanse en Britse standpunt inzake Vietnam en het gecombineerde front van dollar en pond sterling. (Van onze correspondent) UTRECHT De lancering van de ESRO 2 is voor onbepaalde tijd uitge steld. Dezer dagen zou van een basis in Californië de eerste Europese kunst maan de ruimte worden Ingeschoten. Amerika zou gratis een Hcoutraket be schikbaar stellen. De Amerikaanse ma rine heeft echter alle Scoutniketten plot seling gevorderd. Prof. dr. C. de Jager, directeur van het laboratorium voor ruimteonderzoek te Utrecht verklaarde, dat deze gang van zaken niet alleen een grote teleur stelling betekent voor de Europese on derzoekers, maar tevens een schadepost van tenminste enigo tonnen. Het Neder landse team gaat, om dc kosten te druk ken, voorlopig naar huis. Het voorbeeld zal door de overige ruimtevaartdeskundigen van Frankrijk, Engeland en Italië, die in dit project samenwerken wel worden gevolgd. Het nieuws, dat er geen Scoutraket beschikbaar was, kwam als een don derslag bij heldere hemel. De deskun digen, die met dit project bezig waren, vragen zich verbijsterd af, hoe het mo gelijk is, dat Amerika zo onelegant handelt met betrekking tot een proef, die voor Europa vnn groot gewicht moet worden geacht. Satelliet voor zon onderzoek gelanceerd CAPE KENNEDY (AFP-Reuter) De Amerikanen hebben vanaf Cape Ken nedy een zonne-observatorium gelan ceerd, dat gegevens moet verstrekken over de zonnevlammen, die wellicht ge vaar kunnen opleveren voor bemando ruimtevluchten. De onbemande satel liet, OSO-3 (orbital solar observatorium) werd door een Thor-Deltn-roket ln een baan op ongeveer 560 km afstand van de aarde gebracht. is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het huwelijk had vandaag in de Bel gische plaat» Angleur gesloten moeten worden. De vader van de gravin heeft bij het civiel gerechtshof van Luik be zwaar aangetekend tegen het voorgeno men huwelijk een bezwaar dat niet gemotiveerd hoeft te worden terwijl de advocaat van Germano bij het hof om torzijdelegging van dit bezwaar heeft gevraagd. Hiermee kan het huwe lijk door een juridische procedure op de lange baan worden geschoven. Op het Mobilterrein uan de Hornweg te Amsterdam is gisteren een hijskraan omgr allen. De machiniste, de 69-jaririe heer J. Bouwmeester, moest met snijbranders uit de cabine bevrijd worden. Hij bleek slechts enkele lichte verwondingen te hebben opgelopen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7