Sfe CcidóeSoti/ïa/tiL SOEHARTO spaart SOEK ARNO Voor voltallig Indonesisch volkscongres JAMIN Dr. Beel wil bezwaren V VD tegen Biesheuvel wegpraten Nog Rechtbank beslist over een week steun voor president onder volk en leger H. Cabot Lodge vraagt ontslag Dochtertje voor Soekarno Regering verdeeld over proces Trieste tonelen na brand in Ontslag voor Van Egeraat Politici naar Marijnen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09 35 - REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENT1EAFD. 2.08.20 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C- J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per po6t 12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging teL 3.38.39 (18.00-19.00). DINSDAG 7 MAART 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VERANDERLIJKE BEWOLKING De weersverwachting meegedeeld door het KNMI geldig tot morgenavond Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Over het al gemeen weinig verandering in tempera tuur. 58e jaargang, no. 17.083 Lascroms terug of niet rvai sportredactie DJAKARTA (ANP) De huidige Indonesische macht hebber, generaal Soeharto, heeft vandaag het voltal lige volkscongres meegedeeld dat president Soekarno op de hoogte was van de voorbereidingen voor een communistische straatsgreep, maar blijkbaar niet van het tijdstip waarop hij uitgevoerd zou worden. In een verslag over de activiteit van de president op de dag van de staatsgreep 1 oktober 1965 leverde Soe harto kritiek op de president, omdat hij naar de lucht- basis Halim, buiten Djakarta, was gegaan in plaats van naar het militaire hoofdkwartier in Djakarta. Halim was het hoofdkwartier van de opstandelingen. Een eenheid mariniers tijdens een groot militair appèl dat in het gar nizoen Djakarta werd gehouden (Van correspondent NEW-YORK (AP) Henry Cabot Lodge, Amerikaans ambassadeur in Zuid- Vietnam, heeft verzocht omstreeks mei van zijn functies ontheven te worden, zo meldt de New-York Times vandaag, In een telegram uit Saigon schrijft de Times dat Lodge geweigerd heeft in het open baar over zijn plannen te spreken. De Inlichtingen zijn verkregen van vrienden van de ambassadeur. ..Volgens welingelichte zegslieden zoekt het Witte Huis koortsachtig naar een op volger'. aldus de Times. ,.Dit zoeken blijkt veel moeilijker dan verwacht werd", al dus de zegslieden. „En daarom is de da tum van vertrek voor de ambassadeur nog niet vastgesteld". De 65 jaar oude Lodge is sinds augus tus 1963 met een onderbreking van 13 maanden in 1964/65 ambassadeur in Viet nam. De waarschijnlijkste kandidaten voor de opvolging zijn de plaatsvervan gende ambassadeur William J Porter en generaal William C Westmoreland. Ame rikaans opperbevelhebber in Vietnam. Ontslagen en kortere werktijd bij scheepswerf GRONINGEN (ANP). De scheeps werf Kramer en Booy te Kootstertille heeft een kwart van zijn personeel ont slagen en voor een ander deel werktijd verkorting aangevraagd. Het totale per soneelsbestand van deze scheepswerf is 125 man. Deze Inkrimping is het gevolg van een verdergaande rationalisatie en het uitblijven van orders. Met de vak verenigingen ls voor de ontslagen werk nemers een regeling getroffen. TOKIO (Reuter). De derde echt genote van president Soekarno, Ratna Sari Dewi, heeft vandaag het leven ge schonken aan een meisje. Moeder en dochter maken het goed, zo heeft een lid van het personeel van mevrouw Soe karno in Tokio gezegd. Het kind weegt ruim zeven pond en zal Karkatl Sari worden genoemd, hetgeen „Kern van een ster" betekent. Mevrouw Soekarno is 27 jaar. Zij huwde met president Soekarno toen zij 19 jaar was. gaf haar Japanse natio naliteit op en werd mohammedaanse en Indonesische. Zij kwam in november in Tokio aan, waar zij ook een woning heeft, om de geboorte van haar eerste kind af te wachten. President Soekarno heeft nu vijf kin deren, van wie vier bij zijn eerste vrouw. Vliegtuigongeluk door sabotage? J KENTON (Reuter) Bomdeskundi- i I gen van de Amerikaanse federale re- j j cherche (FBI) onderzoeken de wrakstuk ken van tweemotorige Convair van de ..Lake Central Airlines", die zondag avond bij Marseile in het noordwesten van de straat Ohio in een storm is ver ongelukt. waarbij alle 38 inzittenden om het leven zijn gekomen. Vorige week had de maatschappij te- I lefonisch een waarschuwing gekregen, i dat er in één van haar machines een j I bom was geplaatst. Toen werd echter niets gevonden, Verscheidene mensen hebben echter verklaard, dat zij vóór het ongeluk één of meer explosies heb- ben gehoord Proces begonnen tegen Tsjombe KINSJASA (AFP) Voor een bij zondere krijgsraad is in Kinsjasa het proces tegen oud-premier Moise Tsjom be begonnen. Hij wordt beschuldigd van hoogverraad. Tsjombe die in Madrid woont, wordt bij verstek berecht. Ge lijktijdig worden vijf officieren en een burger berecht wegens hun aandeel in de muiterij van gewezen Katangese gendarmes, die op 23 juli 1966 in Kisan gani uitbrak. Tsjombe wordt als de or ganisator van die rebellie aangemerkt. Hij wordt er voorts van beschuldigd de afscheiding van Katanga in 1960 te heb ben georganiseerd, huurlingen te hebben aangeworven, een komplot tegen de veiligheid van de staat te hebben ge smeed en staatsgelden te hebben ver duisterd. Soeharto maakt verder Soekarno er een verwijt van, in verbinding gebleven te zijn met de communistische leider D. N. Aidit nadat laatstgenoemde uit Djakarta was gevlucht en in Midden-Java zich schuil hield nadat de staatsgreep was mis lukt. Maar hoewel Soeharto een scherpe veroordeling uitsprak over Soekamo's activiteit op de dag van de staatsgreep en kort daarna, heeft hij liet volkscongres ook verzocht niets te doen waardoor „nog meer conflicten" geschapen zouden kun nen worden. Enige steun De thans met presidentiële uitvoerende macht beklede generaal Soeharto heeft het hoogste wetgevende lichaam van In donesië nog meegedeeld dat de president nog steeds enige steun onder het volk ge niet en dat er zelfs binnen de strijdkrach ten mensen zijn. die Soekarno nog steeds beschouwen als de strijder voor onafhan kelijkheid, als anti-imperialist en als degene, die Indonesië op de wereldkaart heeft gebracht. Deze machten, aldus Soe harto. dienden niet over het hoofd gezien Kennelijk doelend op de resolutie van het parlement waarin het ontslag en de berechting van de president worden ge- eist zei Soeharto dat het congres een op lossing moet zoeken voor het huidige so ciale conflict in het land en geen nieuwe conflicten moet scheppen, ..Van een fout van ons zal de oude orde profiteren", al dus Soeharto, die daarmee te kennen wil de geven dat elk conflict de communisten slechts in de kaart zou spelen. Er moes ten besluiten worden genomen in over eenstemming met de „wensen en soeve reiniteit van het volk" ter oplossing van het „dualisme" (de deling van de macht tussen Soekarno en de ..nieuwe orde"). Vóór zaterdag I>e meeste politieke kringen in Indo nesië achten het zeker dat zaterdag, wan- j neer de bijeenkomst van het volkscongres j eindigt, de vroegere nationale held niet langer president ls. Maar hoewel het con gres volledig bevoegd is om de president aan wie het Immers formeel zijn man daat heeft gegeven af te zetten, kan het geen definitief besluit nemen over een eventueel proces. Het is de regering die het hierin voor het zeggen heeft. De twee kopstukken van het machtige, zes leden tellende kabinetspresidium, generaal Soeharto en minister van Bui tenlandse Zaken Adam Malik, verschillen van mening over de wijze waarop tegen Soekarno moet worden opgetreden. Ter wijl Soeharto er in de eerste plaats op uit is nieuwe conflicten te* vermijden, vindt Malik dat geen uitzondering voor Soekarno mag worden gemaakt wanneer men het recht wil laten gelden. Hij wordt hierin gesteund door de militante 'anti communistische actiefronten, die maan dag nog het volkscongres op het hart drukten niet te aarzelen om de president hard aan te pakken. Vijfentwintigduizend mensen hebben gisteren in Djakaxta tegen Soekarno gedemonstreerd. Vandaag hadden militairen overal in de hoofdstad belangrijke punten bezet. Jongetje onder achteruitrijdende vuilnisauto HAARLEM (A.N.P.). Een 3-jarige jongen is gisteren in Schalkwijk (Haar lem-Oost) door een achteruitrijdende vuilnisauto van de gemeente Haarlem overreden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de jongen overleden. De militaire leiders op 't appèl van de strijdkrachten aan de vooravond van de bijeenkomst van het volks congres. V.l.n.r. de generaals Joe- wono, Brosodirdjo. Maehmoed, Nimpoeno, Koesnaniwoto en Basa- directeur w i t Frans weeshuis De negentienjarige Lucie B. Nu gent, de dochter van president Johnson, verwacht een baby. Zij heeft zondug zelf bevestigd. Op de foto Lucie met haar man Pat, bij het verlaten ran de kerk in Stone- wall in Texas. BREDA. Het bestuur van het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme te Breda heeft aan zijn directeur dr. L. van Egeraat op diens verzoek per 1 juni 1967 eervol ontslag verleend. j De heer Van Egeraat is sinds de op- richting van het instituut met de leiding j ei van belast geweest. Naar verluidt, zou de heer Van Egeraat niet voldaan hebben aan de verwachtingen die het bestuur «an zijn pereoon heeft gesteld. Noch de heer Van Egeraat, noch dé secretaris van het instituut, de heer G L. W. Sliepen, gaven, gevraagd naar de j reden van het heengaan, een verklaring De heer Sliepen zei: ,,Er is geen waar- om". De heer Van Egeraat zei, wel een j reden voor zijn ontslagaanvrage te heb ben, maar deze niet mee te kunnen TANINGES (AFI') De overlevenden an het weeshuis van Taninges in de ranse Alpen, dat gisterochtend vroeg door brand is verwoest, zijn in de loop de middag voor een appel bijeenge bracht op het plein van het stadhuis. Kr deden zich hartverscheurende tonelen Moeders vielen flauw bij het nemen van de dood van hun kind of kin deren. In het tehuis waren niet alleen wezen ondergebracht, maar ook kinde ren, die om sociale redenen gescheiden leefden van hun ouders. De overlevenden zullen ln andere in richtingen in de streek Worden onderge bracht. Velen verkeren In een zenuwcri sis. Achttien kinderen zijn in de vlam men omgekomen. Drieëndertig kinderen zijn gewond. Vijf verzorgers liggen ln het ziekenhuis. De brand is ontstaan in de ziekenzaal. Alle zieke kinderen konden worden ge red. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat de meeste slachtoffers in hun slaap zijn gestikt. Van de overlevenden vlucht ten velen in hun nachtkleding over de bevroren velden. Een meisje sprong met haar tweejarige zusje in de armen uit het raam. Beiden overleefden de val. Het afgebrande, tot weeshuis verbouw de klooster uit de dertiende eeuw was opgetrokken uit hout en steen. Plannen om het door een nieuw gebouw te ver vangen waren al goedgekeurd. EEN GEDOOD Jongens met bromfiets door auto overreden I BUNSCHOTEN (A.N.P.). Op het i rijwielpad langs tic weg Bunschoten-- Amersfoort is gisteren een bromfiets met twee scholieren uit Bunschoten aan gereden door een personenauto, die dé weg opreed zonder voorrang te verlenen. I Beide jongens werden ernstig gewond I naar een ziekenhuis in Amersfoort ge- j bracht, waar één van hen, de 16-jarlge J. Vermeer, is overleden. ROTTERDAM. Over zeven dagen zal door de president van de rechtbank te Rotterdam, rnr. J. G. L. Reuder, uit spraak worden gedaan In het kort ge ding dut de voetbalvereniging Sparta aanhangig heeft gemaakt tegen de plot seling naar Amerika vertrokken \oet- hailer Theo Laserom». Hij zal dan óf Theo Laseroms moeten gelasten uit Pittsburgh terug te keren naar Nederland, óf het standpunt van do V.V.C.S. (organ Isa (ié van Neder landse betaalde voetballers) moeten er kennen, dat als basis heeft artikel 5 van het standaard semi-profcontract van de K.N.V.B. In dit artikel staat, dat een aeml- profvoetballer te allen tijde zijn hoofd beroep mag laten prevaleren. Alle andere verplichtingen van het contract komen dan te vervallen. JOHNSON WIL DIENSTPLICHT DOOR LOTING WASHINGTON (AFP) President Johnson Is van plan dienstplicht bij lo ting te gaan Instellen. Hij heeft het con gres biervan maandag in kennis gesteld in een verzoek om verlenging met nier jaar van de huidige dienstplichtwet, die 30 juni ufloopt. De hervorming die de president In gedachten heeft behoeft niet tevoren d or het congres te worden goedgekeurd en kan bij decreet worden doorgevoerd. Het zal overigenN nog ge ruime tijd duren, mogelijk wel ander half jaar. voordat zij haar beslag krijgt. De loting zal in beginsel worden ver richt onder de Jongemannen van negen tien jaar. Op het ogenblik zijn er bijna twee miljoen in deze leeftijdsgroep, ter wijl de strijdkrachten er maar honderd- lot driehonderdduizend per jaar nodig hebben. In het huidige systeem zijn rekrute ringsbureaus belast met de aanwljzlglng van dlenstplichttgen, waarbij de wet zo veel vrijheid laat in de vaststelling van hun regels en normen, vooral wat uit stel betreft. Aan studenten zal volgens de niruwe regeling in het algemeen geen uitstel meer worden verleend, waarbij een uitzondering wordt gemaakt voor hen die medicijnen studeren. Ook ge huwden en mensen ,,op sleutelpostcn" zullen geen uitstel meer kunnen krijgen. (ADVERTENTIE) paasfig uurtjes niet duur wet heerlijk TWEE VERMISTEN Motorvlet Rijkswaterstaat overvaren DORDRECHT (A.N.P.). Vanmor gen omstreeks tien uur Is op het Hol- landfe Diep ter hoogt,» van Blundert een motorvlet van de Rijkswaterstaat, direc tie benedenrivieren te Dordrecht, over varen door een duweenheld van de Franse rederij Gaston Helling. De uit drie man bestaande bemanning van de vlet «U bezig metingen te ver richten De vlet, Penta genaamd, aloeg om. Twee van de drie opvarenden raak ten te water en worden tot nu toe ver mist. Voor hun leven wordt gevreesd. De derde man werd zwaar gewond. HIJ word aan boord van één van de duwechepen opgenomen. DEN IIAAG Dr. L. Bcel moet de moeilijkheden, die de liberalen gisteren onverwacht* rond de kabinetsformatie veroorzaakt hebben, weer proberen op te ruimen. Zijn uitgangspunt blijft het program-Zijlstra, dat door de fracties van de A.R., C.H.U., K.V.P. en V.V.D goedgekeurd is. Vanmorgen had dr. Beel. die gisteravond op Soestdijk opdracht kreeg op korte termijn een oplossing te zoeken, hierover reeds een gesprek met oud-informateur prof. dr J. Zijlstra en hedenmiddag ontving hij achtereenvol- gen* drs. W. K. N. Schmelzer (K.V.P.), oir. E. Toxopeus (V.V.D.), mr. B Bies heuvel (AR.) en mr. H. Beernink CJH.U.) In zijn woning te Wassenaar. HIJ probeert zo snel mogelijk te ont- dekken, waar de moeilijkheden bij de I liberalen tegenover mr. B. Blesheuvel nla formateur en toekomstig minister president liggen Dr Bcel wil tevens trachten deze controverse ln de persoon lijke sfeer weg té praten en alsnog mr. Biesheuvel naar voren te schuiven, nu prof. Zijlstra pei se niet In aanmerking wil komen. Vanmorgen zouden enige politici, naar men in Den Haag aanneemt, ook nog een gesprek hebben met mr. V, Marij nen. de voorzitter van Rijnmond. Mr. Marijnen trad van 1963-1965 op ala minister-president van het kabinet, waarin naast d»- A R, de C.H.U. en de K.V.P. ook de V.V.D. zitting had. Zijn kabinet viel echter Intern over de Om roepwet, waartegen de liberale ministers (mevr. Schouwenaars-Franssen, Toxo peus en Wltteveen) overwegende bezwa ren hadden. Het béroep op mr. Marijnen om het nieuwe kabinet met de V.V.D. te willen lelden zal wel geen succes hebben. HIJ heeft met de V.V.D. niet bepaald plezierige ervaringen. Blijft thana de mogelijk over, dat de K.V.P. komt met mej. dr, M. Klompé dan wel met minister P. S. de Jong als formateur, maar niet als toekomstig premier. Dra. Schmelzer heeft laten weten beslist niet In aanmerking te willen komen. Wellicht zou dr. Beel het ook mot dra. J. W. de Pous, voorzitter van de S.E.R.. kunnen proberen. Drs. De Pous waa In hot kabinet-MariJnen minister van Economische Zaken, maar ook hij heeft minder aangename herinneringen aan de samenwerking met de V.V.D. Zo zal dr. Bcel, die ln Den Hang meer als Informateur dan ala adviseur be schouwd wordt, toch weer bij mr. B. Blesheuvel moeten terugkeren, waarmee gisteren de fracties van de A.R., de C.H.U. en de K.V.P. al akkoord gingen. Hij heeft op zich genomen zo snel moge. lijk rapport uit te brengen over de mogelijkheden voor een nieuw kabinet en men neemt aan, dat dit binnen enige dagen zal gebeuren. Vandaag komen ook de vier MJ de formatie bot rokken fracties bijoen om de problemen te beapreken. Daarbij brengt de V.V.D. zeker ter sprake, waarom deze fractie bij een formateurs Biesheuvel meer zekerheden over het regeringsprogramma wil hebben, dan wat prof, Zijlstra vastgelegd hoeft. H

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1