BHz) EDBKEtD iölfïïllop BUCKENS WIL MEEDELEN IN OPBRENGST UITVINDING Bouwlonen beneden toegestaan maximum Vastenactie helpt Oceanië Verbrandingsmotor krij gt een vervelende nasleep Onderzoek vervanging duizend Starfighters YS-compromis over kosten Rijnleger Werkloosheid daalt Tsj oe Macht toegenomen mm Stroming in FDP wil erkenning Pankow Ziektekosten verzekeraars accepteren iedereen ZATERDAG 1 1 AART 19ö7 DE LEIDSE CUURANT (ADVERTENTIE) VOORJAARSBEURS BOUW+VERWARM1NG UTRECHT 8 beursdagen Voordelige reis- en Geopend: entree-biljetten op de dagelijks van 9-17 uur, N.S.-station8 verkrijgbaar, behalve zondag, IVIMMIYL/MU UlllOL/HÜ WOENSDAG DONDERDAG (Van t verslaggevers) BERKHOUT/ZUIDSCHARWOUDE „Ik moest de machine na de proefneming vernietigen. Maar als zê zoiets zeggen, dan voel ik er vuilig heid achter. Ik heb 'm bewaard, totdat pater Hubers en veehouder Jo Stam de uitvinding bekend zouden maken. Dat is inmiddels gebeurd. Nu wil ik ook wel eens een boekje opendoen over mijn ervaringen", zegt de 55-jarige machinebankwerker en monteur Theo Buckens in Zuid-Scharwoude. De betogen, die hij afsteekt komen hierop neer: „We hebben samen aan de motor gewerkt en dan moeten we ook samen de winst delen. Een bedrag van honderdduizend gulden zou ik redelijk vinden. Zij zwemmen straks toch in het goud, want het wordt een miljardenzaak". in Theo Buckens zich op minder lovende wijze over de Berkhoutse veehouder uit laat. Volgens de heer Stam zijn de uit latingen van de machinebankwerker zuiver gelogen. Op advies van veehouder Stam ging rond Pasen '59 een verzoek naar Theo Buckens in Langedijk of hij een motor ten behoeve van een proefneming (stro- mings- en verhittingsproefzou willen construeren. De technische gegevens daarvoor leverde pater Hubers, die toen- der tijd juist in de orde was getreden. In zijn vrije uren, vaak ook 's avonds en '8 nachts werkend, verrichtte Buckens dat karwei. De proefneming met de geconstrueerde V-compressor slaagde. „Zes weken totadl heeft hij voor ons gewerkt", zegt vee houder Stam. Ook pater Hubers weet er in het geheel niet van, dat Buckens langere tijd, vijf of zes jaar zelfs, voor hem in de weer zouzijn geweest. „En zijn werkzaamheden zijn goed, nee, ruim schoots, beloond door de toenmalige geld schieter", aldus de verbolgen veehouder in Berkhout. De jezuïetenpater steunt hem in deze opvatting. Theo Buckens denkt daar heel anders over. „Vijf of zes jaar heb ik in opdracht van veehouder Stam voor pater Hubers gewerkt. Ik heb verschillende proef- Het wordt beslist een miljardenzaak Pater Hubers en veehouder Stam z\jn verontwaardigd: „Die geldschieter (en dat was niet de heer Stam) heeft Buckens destijds ruimschoots betaald. Bovendien was de constructie van de motor beslist geen researchwerk. Als dat wel het geval was geweest, dan zouden we natuurlijk hebben gezegd: fifty-fifty". De jezuïetenpater, bedrijfsaalmoezenier voor het Botlek- en Europoortgebied, vindt de „sensatie" rond zijn uitvinding („verbrandingsmotor met tussenopla- ding") vrij onverkwikkelijk en is van plan samen met de juridische raadsman van de orde, mr. Bijvoet, binnenkort op bezoek te gaan bij de Zuidscharwouder bankwerker en monteur. „Stam's goede naam wordt aange tast", zegt hij, daarbij wijzend op een artikel in het weekblad Panorama, waar- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnen tien jaar moeten de NAVO-landen Nederland, België, West- Duitsland en Italië duizend Starfighters door nieuwe militaire vliegtuigen vervan- jen worden. Men hoopt hiervoor een Europees toestel te kunnen vinden, dat voor de vier hinden aanvaardbaar is. Of •r Inderdaad 1000 nieuwe vliegtuigen nodig ityn, hangt af van de militaire inzichten na 1970. Raketten, onbemande vliegtuigen, mill- I tadre toestellen met veel grotere geveohts- waarde, alsmede de politieke situatie in de zeventiger jaren zijn bij de beoordeling zwaar wegende factoren. De chefs van de luchtmachtstaven uit de vier landen hebben donderdag en vrij dag in Den Haag besprekingen gevoerd over deze vliegtuigvervangingen. De Ne derlandse luitenant-generaal Wolf deelde na afloop van de beraadslagingen mee, dat de vier landen willen streven naar een E ropese opvolger van de Starfighter. Hiervoor zijn echter nog tal van studies Intussen heeft een Engel6-Franse missie van vliegtulgdeskundigen in het begin van deze week een informeel bezoek aan Ne derland gebracht. Beide landen willen Ne derland en West-Duitsland interesseren voor een nieuw militair vliegtuig met be weegbare vleugels, dat nog ontworpen moet worden. Het prototype zou twee mil jard gulden kosten en in hoofdzaak door de Franse vliegtuigfabriek Breguet ge bouwd worden. Men veronderstelt- dat deze kwestie door de vier luoh tmachtgeneraals eveneens tijdens hun Haagse conferentie bespro ken ls. ADVERTENTIE Th. J. van der Heijden modellen gemaakt. Mijn eigen werk zaamheden ik vind namelijk zelf ook wel eens iets uit hebben daar onder geleden. Ik heb minstens een strop van twintigduizend gulden, omdat ik teveel zórg besteedde aan de heteluchtmotor", zoals Buckens de verbrandingsmotor noemt van pater Hubers, die hij heeft geconstrueerd. „Ik wil ook gevarengeld, want mijn kinderen lagen boven de kamer te sla pen, waar de proefnemingen werden verricht. Mijn materialen zijn betaald, maar arbeidsloon heb lk nooit gekregen. Dat zou volgens afspraak worden ge regeld als de motor draalde. Toen de proef echter was gelukt, hebben ze het belangrijkste onderdeel van de motor er af gesloopt en zijn daarmee naar de Octrooiraad gegaan. Sindsdien heb ik ze niet meer gezien. Ik moest de machine vernietigen, maar wie zoiets hoort, voelt, dat er iets mis is. Daarom heb ik hem bewaard. En het ontbrekende deel, het brandertje, heb ik er zelf opnieuw aan 'geconstru- Dat laatste begrijpt pater Hubers niet. „Buckens heeft nooit één papier van mij gehad. En ik geloof niet, dat ik er ook iets heb laten liggen". Buckens betoogt wèl papieren te heb ben. Zijn vrouw haalt een zware map uit een bureau met een aantal papieren. De monteur toont enkele tekeningen. „Deze berekeningen heb ik van Stam. Bovendien wist ik precies hoe de motor was: ik heb dus een nieuw brandertje geconstrueerd. Zoveel ervaring en ken nis heb ik wel opgedaan in mijn leven. Als veehouder Stam en pater Hubers geen „koop komen maken", (arbeidsloon en andere gelden betalen), dan ga ik de heteluchtmotor verkopen. Zowel een machinefabriek in eigen land als elders is erin geïnteresseerd", zegt Buckens. De motor staat in een hoek van de kamer, door een mat aan het oog van de bezoekers onttrokken. „De machine doet het als ik 'm aansluit op gas of lucht". Aan de hand van onze foto conclu deert paters Hubers, dat een wezenlijk onderdeel aan de motor ontbreekt. „En wat de beloning betreft", eindigt pater Hubers, „Buckens zelf heeft des tijds gezegd de geldschieter een heer te vinden". Veehouder Stam valt hem daarin bij. „De beweringen van Buckens zijn allemaal gelogen...." Zij vragen zich af, waarom zij „koop" zouden moeten komen maken. „Er valt niets te kopen. Hij is voor het aandeel in zijn werk zaamheden ruimschoots betaald". CAO-OVERLEG IN HET SLOB GERAAKT Sfeer overleg zeer slecht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De besprekingen tus sen de werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf sijn in het slob geraakt. De heer A. Buys, voorzitter van de cen trale commissie bouwnijverheid, het overlegorgaan van de bij de drie vak centrales aangesloten bouwbedrijfsbon den, verklaarde gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag ,,wel wat narigheden te verwachten". De kans dat het gesprek tussen werkgevers en werk nemers weer op gang zal komen, acht te hij nihil. De heer Buys kon niet mee delen, welke stappen door de werkne mers zouden worden ondernomen: woensdag zullen de bondsraden in Utrecht bijeen komen om hun stand punt te bepalen. Tijdens het overleg eerder op de dag hadden da werknemers hun eis, twaajf cent verhoging van de uurlonen voor al le groepen, enigszins verzacht door een verhoging van elf cent voor de twe# laagste groepen te accepteren, BIJ vo rige besprekingen hadden de werkne mers het investeringsloon en de werk tijdverkorting van hun verlanglijstje geschrapt. De werkgevers hadden hun voorstel, het instellen van een wachtdag bij ziekte zonder dat deze na 4 dagen kon worden terugverdiend, ingetrokken. Maar tegelijkertijd kwamen zij echter terug op hun aanvankelijke voorstel, de lonen voor alle groepen met twaalf cent te verhogen. Zij wilden niet verder gaan dan respectievelijk 10, 10, 11, 12 en 12 cent voor de vijf loongroepen. Dit laat ste zal dan ook het advies zijn, dat de werkgevers hun leden zullen geven, nu de onderhandelingen zijn afgebroken Volgens de werknemers zullen de lonen dan beneden de door het college van rijksbemiddelaars toegestane verhoging van maximaal 4 procent blijven. De heer Buys achtte de sfeer tijdens de besprekingen bijzonder slecht en de ze doet afbreuk aan de pogingen om pro blemen op andere terreinen van de bouwnijverheid tot een oplossing te brengen. Desondanks had hij een heel klein beetje hoop, dat er na verloop van tijd toch wel weer een CAO voor het bouwbedrijf zal komen. Hij ver wachtte overigens niet, dat diverse bondsvergaderingen de huidige gang ven zaken rond de lonen zullen als deze ter sprake komU LONDEN (Reuter) BU het overleg in Londen tussen de V.S., Engeland en We9t-Duitsland met als hoofdschotel de positie van het Britse Rijnleger in de Bondsrepubliek heeft de Amerikaan John McCloy een poging gedaan de kloof tus sen Bonn en Londen inzake de financie ring van de Britse troepen in VVcst- Duitsland te overbruggen. Naar verluidt heeft hij bij wijze van compromis voorgesteld, dat Washington een bijdrage levert in de kosten van de Britse troepen, die Londen volledig ge dekt wil zien. West-Duitsland heeft Engeland laten weten, dat het niet in staat is de kosten van de Britse troepen volledig te dragen. Engeland heeft toen gedreigd met terug trekking van een groot deel van deze troepen. Later is bekendgemaakt dat men het nog niet eens ls kunnen worden over de kwestie. Die zal door werkgroepen nader bestudeerd worden. Op 20 maart zal men weer bijeenkomen. McCloy gaat naar West-Duitsland, waar hij in de loop van het weekeinde een onderhoud met bonds kanselier Kiesinger over deze zaak zal hebben. DEN HAAG (A.N.P.). Naar het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid meedeelt is het aantal werk lozen in februari jl. gedaald. Eind febru ari waren er 98.870 werkloze mannen tegen 101.012 aan het einde van januari. Het aantal werkloze vrouwen vermin derde van 7475 tot 7078. Nadere gegevens, zoals de verdeling van de werkloosheid over de verschil lende bedrijfstakken en provincies, kon den nog niet worden verstrekt. Ook was het nog niet mogelijk mee te delen, waaraan de vermindering van de werk loosheid is te danken. Het aantal vaca tures was einde februari* ongeveer even groot als einde januari Einde februari waren er openstaande aanvragen voor 39.318 mannen (vorige maand 39.386) en voor 24.641 vrouwen (v.m. 24.382). TOKIO (AP). De macht van pre mies SJoe En-lal ls vrjjdag nog toegeno men nu hjj blijkbaar een deel van het militaire gezag van de minister van De fensie Lln Plao uit Mao's handen heeft ontvangen. Het persbureau Nieuw China bericht te, dat Sjoe op 22 febr. het woord voer de op een Rode-Gardebijeenkomst uit naam van Mao, Lin en de militaire com missie van het centrale comité. Tsjoe was geen lid van deze commis sie, die onder gemeenschappelijk voorzit terschap van Mao en Lln staat. Wellicht hebben de voortdurende berichten van verzet tegen het 2,5 miljoen man tellen de leger Mao ertoe gebracht, Tsjoe in de commissie op te nemen. Als vïce-voor- zltter zou hU bevoegd zijn het leger order te geven, wat Lln Plao om de een of an dere reden niet meer schijnt te doen. Deze week richten wij de schijnwer per op Oceanië, het immense eilan denrijk in de Grote Oceaan, bestaande uit Polgnesië, Micronesië en Melanesii'. Het ligt nog verder buiten onze ge zichtskring dan de grote werelddelen, maar het heeft onze hulp even hard, waarschijnlijk nog veel harder nodig. Oceanië kan men eigenlijk niet ,,een werelddeel" noemen. Het is eerder een verzamelnaam, waarmee men de eilandengroepen aanduidt, die verspreid liggen over de grote oceaan. Het strekt zich uit over een 66 miljoen vierkante kilometer, waarvan 98 procent uit wa ter bestaat en slechts 2 procent uit land. Oceanië ziet er op de kaart uit als een groep speldeprikken in een on eindigheid. Waarschijnlijk is het ont staan door het wegzakken van een bergachtig continent in het water: al leen de hoogste toppen zijn boven de zeespiegel zichtbaar gebleven. Wat wij met die eilanden te maken hebben? Op het eerste gezicht niet zo veel. In de loop van de eeuwen zijn ze in bezit gekomen van Britten, Nieuw- zeelanders, Australiërs, Fransen en Amerikanen. Deze hebben de inheem se cultuur wel beïnvloed, echter niet weggevaagd. Nog altijd wordt er vis gevangen met boog en speer. Nog al tijd zijn er streken, waar schelpen, haar en tanden als betaalmiddel wor den gebruikt. Maar men vindt er ook moderne cultures van suikerriet, ka toen, koffie en zuidvruchten. Misschien zouden we deze eilanden met ons eigen Urk kunnen vergelijken. Terwijl de grote steden zich ontwik kelden, het platteland open kwam te liggen en de stedelijke cultuur zich ge leidelijk over de niet-stedelijke gebie den verspreidde, bleef Urk een „on derontwikkeld" gebied. Pas door de drooglegging van de Zuiderzee heeft het aansluiting op het moderne levens patroon gekregen. Met Oceanië is dit nog altijd niet gebeurd. We hebben er het een en ander weg gehaald, we zijn er misschien eens gaan kijken, we hebben er Inspiratie opgedaan voor onze eigen cultuur (denk aan Gauguin die naar Tahiti trok, om zijn schilderkunst wat op te frissen), we hebben er ook wel een en ander achtergelaten, maar we zijn er niet in geslaagd ze uit hun achterge bleven situatie te bevrijden. Eerlijk gezegd zien we ook niet goed, hoe dit gebeuren moet. We kunnen moeilijk de suggestie doen, om de Grote Oceaan droog te leggen. Boven- ding begonnen te dragen. Eenvoudig integendeel. Deze t i jaloers op te zijn. dien ls uit ervaring gebleken, dat goed bedoelde pogingen soms faliekante gevolgen hebben gehad. Zo verspreid- liggen de zaken dus zeker niet. Maar we kunnen toch minstens beginnen. Als kleine tegenprestatie voor alle ba- nan, kokosnoten, koffiebonen en zuid vruchten, die wij uit deze gebieden hebben „geïmporteerd". En als dank voor de inspiratie, die oude cultuur centra als het Paaseiland, Hawat en Tahiti ons hebben gegeven. Boze reacties in Bonn BONN (AP-DPA) In Bonn is con sternatie ontstaan over de publlkatie van een memorandum waarin vooraanstaan de leden van de vrije democratische par ty aandringen op de erkenning van Oost- INGESCHEEPT Het Amerikaanse vrachtschip „American Hawk" vertrekt uit San Franoieco met een ongewoon transport. Het sijn drie dertig meter lange aken, bestemd voor de Amerikaanse troepen in Vietnam. De aken hebben een teer geringe diepgang en kunnen dus op ondiepe rivieren worden gebruikt. Duitsland. Het memorandum dat opge steld werd door een studiegroep van de party, adviseerde verder dat West-Duits land zyn aanspraken op gebieden die nu by Polen behoren, zal laten vervallen. Erich Mende, de voorzitter van de F.D.P., heeft gezegd dat het memoran dum alleen maar een studie was en dat de Inhoud ten dele besproken zal worden op het partijcongrca dat ln april lm Han nover zal worden gehouden. De publlkatie heeft aanleiding gege ven tot scherpe reacties van de christen democraten, de regering en van een or ganisatie van verdreven Duitsers. De C.D.U. noemde de studie „onaanvaard baar" en de vluchtelingen zeiden dat de aanbevelingen „onvoorstelbaar" zijn. Willy Wayer, de vlce-voorzitter van de F.D.P., heeft verklaard dat van erken ning van Oost-Dultsland en van de Oder- neisselinie als de definitieve Oostduitse grens absoluut geen sprake kan zyn. Later zei Mende in LUbeck, waar hy deelnam aan een forum, dat hij in de ver houding tot Oost-Duitsland niet verder zou gaan dan een „eerbiediging de facto". Erkenning van Oost-Dultsland door de regering lm Bonn zou volgens hem een schending van de Westduitse grondwet betekenen en tevens neerkomen op een bevestiging van de deling van het land en een afzien van de aanspraak op het zelfbeschikkingsrecht. Agenda Synode is binnenkort gereed ROME (KNP) Verwacht kan wor den dat de agenda voor de komende bis schoppensynode. die In het najaar te Ro me sal plaats vinden, binnen enkele we ken gereed zal sljn. Mgr. Vallalnc pers chef van het Vaticaan deelde dit op vra- n journalist oegde toe, dat de secreta- de synode, mgr. L. Rubin, deze agenda dan misschien ook bekend zal maken. Intussen Is, zo verneemt het KNP, intern binnen het Vaticaan ver schil van mening gerezen over de vraag of deze bisschoppensynode een nieuwe vorm van collegialiteit zal hebben, dan wel dat het alleen maar een persoonlijk adviescollege van de Paua Is. Op het staatssecretariaat ls met name verzet gereezn tegen de opvattingen die op het IDOC te Rome verkondigd zijn en waar de aynode een status van colle giaal overleg ln de Kerk werd toege dacht. De achtergrond van dit verzet kan mede hierin gevonden worden, dat de curie door deze nieuwe opvatting uitvoerend orgaan ook van de aynode wordt, terwijl zij ln de andere opvatting gelijkgerechtigd naaat de synode zou UTRECHT (ANP) De contactcom missie landelijke organisaties van ziekte kostenverzekeraars heeft de minister president telegrafisch medegedeeld, dat door de vier organisaties san ziektekos tenverzekeraars Gezamenlijk de stichting Nederlands onderling herverzekerlngs- Instltuut voor ziektekosten (N.O.Z.) is opgericht. Van 3 april af zal Iedere Nederlander boven de loon- en Inkomensgrens tegen een sociaal aanvaardbare premie, onge acht leeftijd of gezondheidstoestand zon der voorbehoud of uitsluitingen een vol waardige verzekering kunnen afsluiten tegen de kosten van opneming ln zieken huis sanatorium en psychiatrische in richting en die van specialistische hulp Daarmee ls thans het selectlevraagstuk voor degenen die zich niet bij een zie kenfonds kunnen aansluiten ook opgelost, zo meent de contactcommissie. De contactcommissie heeft zich verder tot de regering gewend met het verzoek maatregelen te treffen, teneinde de ta rieven, die de huisartsen aan particuliere patiënten ln rekening brengen 8, consult, 12,— voor huisbezoek tot een passend niveau te verlagen De vier ln de contactcommissie verenig de landelijke organisaties voor zlektekos tenverzekeraars vertegenwoordigen de be langen van 2.5 miljoen Nederlanders. Priesters in V.S. merendeels voor bombardementen (Van onte correspondent WASHINGTON Geheel ln tegen spraak met de rol van het Vaticaan en de overbekende positie van de Paus ten aan zien van de strijd ln ZO.-Azië, biykt thans uit een onderzoek bij Amerikaanse katholieke priesters gehouden, dat 2706 zich hebben uitgesproken vóór de bombar dementen op Noord-Vietnam en de zoge naamde „harde lijn" Jegens de Vletkong. tegen 371 aanhangers van vredesonder handelingen. Op de vraag of men de haven van Haiphong dient af te sluiten en met mijnen onklaar te maken antwoord den 2557 priesters Ja tegen 457 nee Het onderzoek werd geleld door een katholieke organisatie die Catholic Polls Incorporated wordt genoemd. Op andere vragen bleek hit overgrote merendeel van de Ameri kaanse priesters sterk gekant te zijn tegen de toelating van de Chinese volksrepubliek ln de Verenigde Natdes en tegen het ver groten van handelsbetrekkingen met communistische landen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5