„Franz Stangl kostte me een dollarcent per dode car l n an e s kolen- olie- en gasverwarming Ir. SIMON WIESENTHAL: 55 Commandant Treblinka schuldig aan dood van 700.000 mensen Het Nederlandse parlement tot nacht van Schmelzer bijgewerkt RUSLAND IS BEREID TOT GESPREK MET VS Huygensprijs voor L. P. Boon Nevelkogel omwenteling in blustaktiek 1 VAN LEEUWEN Purol „Oswald, Shaw, Ferrie hadden samenkomst Clark: geen bewijzen tegen Clay Shaw Exportnota bedrijfsleven VRIJDAG 3 MAART 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Als een be schikking van de goden heeft Simon Wiesenthal het bericht geïncasseerd dat dinsdagavond Franz Stangl in Brazilië is ge arresteerd. Deze nazi-moordenaar vormde een onvoltooid gebleven hoofdstuk in zijn gisteren in Ne derland verschenen werk „Moorde naars onder ons", dat door Wiesen thal in Amsterdam ten doop werd gehouden. Zevenduizend dollar moet Wiesenthal betalen voor de tip die het adres van Stangl op leverde, d.w.z. één dollarcent voor elk van de 700.000 slachtoffers die Stangl op zijn geweten heeft. Niet meer dan drie van die 700.000 hebben het kamp Treblinka, waarover Stangl in de oorlogsjaren het commando voerde, overleefd. Tevoren had hij „ge werkt" in Sobibor en dóArvoor was Stangl actief geweest in de opleidings school voor massamoordenaars, het kas teel Hartheim, waar de SS'ers onder richt kregen in de methoden van massa, uitroeiing en waar zij werden gehard voor hun taak. Als manager gebruikte Stangl voor zijn proeven Duitsers «n Voortref lelijk naslagwerk Oostenrijkers, ongeveer 30.000 in totaal. Het waren geen joden. Door hen als proefkonijnen te gebruiken bij deze training tot moord, hoefden de toekom stige beulen geen scrupules meer te hebben wanneer zij tegenover „Unter- menschen" stonden. Hartheim was ge organiseerd als een medische school. waar de dood van de „patiënten" nauw keurig werd gefotografeei'd en weten schappelijk vervolmaakt. Tot op een tiende seconde werd de doodstrijd van de slachtoffers geregistreerd. Stangl heeft in 1948, toen Wiesenthal begreep hoe belangrijk Stangl in de vernietigingsorganisatie was geweest, ADVERTENTIE) Beperking van raketwapens WASHINGTON (A.P.). President .Johnson heeft verklaard dat hij van premier Kosygin persoonlijk de verzeke ring heeft gekregen dat. de Sovjet-Unie bereid 1» besprekingen met de Verenigde Staten te beginnen over mogelijke be perking van de bouw van defensieve en offensieve raketwapens. Johnson verklaarde op zijn tweede persconferentie in vier dagen, dat hij Kosygin op 27 januari heeft geschreven om voor te stellen besprekingen aan te knopen over het bestrijden van de ver spreiding van antiraket-raketten Kosy gin bevestigde in zijn antwoord de be- leidheid van de Russische regering om te spteken over beperking van de bewa peningswedloop. De besprekingen zullen beginnen in Moskou, waar ambassadeur Llewellyn Thompson de Verenigde Staten zal ver tegenwoordigen. Johnson zei, niet te weten hoe deze kwestie verder zal ver- José Martinez Ruiz overleden MADRID (Reuter) De schrijver Jose Martinez Ruiz, die als een van de grootste hedendaagse Spaanse schrij vers werd beschouwd, is op 93-jarige leeftijd in Madrid overleden. Hij was de laatste vertegenwoordiger van de groep die ..Generatie '98" werd genoemd en schreef onder het pseudoniem „Azorin". lopen, maar verklaarde met nadruk dat de Verenigde Staten voortdurend voeling zullen houden met hun bondgenoten. De president sprak de hoop uit dat de besprekingen in Moskou zo spoedig mogelijk zullen beginnen. Hij wilde niet zeggen wanneer hij het antwoord van Kosygin precies in zijn bezit had ge kregen. DEN HAAG. De Constantijn Huygensprijs voor 1966 is door de Jan Campertstichting toegekend aan Louis Paul Boon ter bekroning van zijn gehele werk. De prijs is 5000,- groot. Verder heeft de stichting nog de vol gende prijzen toegekend: de Jan Cam- pertprijs (ƒ2500,.) aan Hanny Michaë- lis voor haar dichtbundel „Onvoltooid" 1966)de Vijverbergprijs 2500,-aan W. F. Hermans voor zijn roman „Nooit meer slapen" (1966) en een bijzondere prijs 2500,-) aan prof. dr. J Presser voor zijn boek „Ondergang" (1965), De commissie voor advies voor het toekennen van deze prijzen bestond uit mr. A. Mout, Gerrit Borgeis, Pierre H. Dubois, Adriaan van der Veen en Ger rit Kamphuis (secretaris). De prijzen zullen in april worden uit gereikt. Z.-Afrika: „blank" als ouders „blank" zijn KAAPSTAD (Reuter). In Kaap stad is donderdag een wetsontwerp ge. pnbliceerd dat bepaalt dat iemand alleen als blanke kan worden geregistreerd Indien zijn beide ouders blank z.ijn. Dit betekent een tegenvaller voor die kleurlingen die als blanken willen wor den geregistreerd omdat zij een blank uiterlijk hebben en in het algemeen als blanke worden aanvaard. In de afge lopen maanden hebber rechtbanken een aantal gunstige uitspraken gedaan voor kleurlingen die herregistratie als blanke aanvroegen. Het wetsontwerp lost evenwel ook het probleem op van de 11-jarige Sandra Laing, dochter van een blank echtpaai, die als kleurlinge te boek staat. Zij ver. toont door Aziatische voorouders sterke niet-blanke kenmerken. Het ontwerp bepaalt ln het algemeen dat alleen af komst beslissend Ls voor registratie Ontslagen in Dordrecht DORDRECHT (ANP) De werk zaamheden op de Dordlse vestiging van de NV. Metaalmaatschappij S. A. Vies en Zonen Rotterdam zullen eind april beëindigd worden. Men heeft hiertoe besloten in verband met een bedrijfs- concentratie. Met de vakverenigingen is overeenstemming bereikt over een financiële afvloeiingsregeling ten behoe ve van circa 20 werknemers. een Amerikaans inter neringskamp te ontsnappen. Via de ge heime vluchtorganisatie ODESSA wist hij naar Damascus te ontkomen; na de arrestatie van Eichmann tenslotte naar Brazilië. Daar werd hij automonteur bij Volkswagen in Sao Paolo, waar hij ook na afloop van zijn werk wer£ gearres teerd. Stangl was, volgens Simon Wie senthal, na Eichmann de man die de meeste moorden op zijn geweten heeft. Hij stond bij Wiesenthal nog hoger'ge- PQtget'd op di#,,lijst van voortvluchtigen dan de kamparts dr. Mengele. Wiesen- thftl heeft-duizend .pagina's materiaal tegen Stangl verzameld. Over de som van 7000 dollar, die Wie senthal voor de tip nu moet betalen, zegt hij: „Dit is een schoonheidsfoutje. Er bestaat een spreekwoord: een jood moet voor alles betalen". Wiesenthal zegt: „Wat moet je anders wanneer geen bis. schop of regeringsautoriteit in Brazilië het adres van een dergelijke misdadiger Nu Stangl is gegrepen, blijven nog enige puzzels uit het boek onopgelost. Bormann is de voornaamste, Wiesenthal is bang dat het geval-Bormann een zuiver academisch geval blijft naast dat van Stangl. Er bestaan slechts geruch ten. De laatste keren dat Bormann is gesignaleerd, ging het vermoedelijk om zijn dubbelganger, die door de nazi's ge bruikt werd omdat de identiteit van Bormann in gevaar was. Dr. Mengele tenslotte, zo staat in Wiesenthals boek te lezen, leeft te midden van 40.000 nazi- lievende Duitsers in Paraguay, die hem beschermen en bewaken. Het boek zelf noemt Wiesenthal geen afscheid van zijn werk. Het werk houdt niet op bij duizend arrestaties, „Ik ga door zolang het mogelijk i6 en dat hangt van verscheidene omstandigheden af. Indertijd, in 1953, was het in verband met de oorlog in Korea en de blokkade van Berlijn, geen gunstige tijd om mijn werk voort te zetten. Het heeft toen een tijdlang stil gelegen". Het boek is een tussenbericht, een rapport over twintig jaar werk. Het moet Wiesenthals werk steunen en bovendien een waarschuwing (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen 13 oktober 1956 en 15 februari 1967 heelt Neder land zes regeringen geteld, waarvan er vijf om welke reden ook tus sentijds moesten altreden. Zes kabinet ten in 10,5 jaar dus. Hieruit blijkt, dot Nederland de laatste jaren een steeds onzekerder beleid krijgt, waarbij kleur en programma elkaar bijna aan de lo pende band afwisselen. Het is ln de parlementaire geschiedenis nog niet zo erg geweest. Tussen 1888 (het jaar waarin voor het eerst de ..normale" Tweede Kamer gekozen werd) en eind 1966 regeerden 24 kabinetten. Daarvan dienden er dertien hun parlementaire periode uit, elf ervan traden tussentijds af. de meeste daartoe door het parle ment, of eigen onenigheid gedwongen. Enkele, omdat zij als tussen- of ontbin- dingskabinct optraden. In de nieuwste druk van zijn boek „Het Nederlandse parlement" (Staats- uitgeverij-1966) stelt dr. E. van Raalte vast, dat Nederland nog min of meer mag spreken van een zekere stabiliteit in zijn regeringen. Dit geldt wel voor de periode tot 1956, daarna echter heeft dit bepaalde evenwicht plaats moeten maken voor een groeiende labiliteit, die de Nederlandse politiek allerminst ten goede komt. Vermoedelijk zal dr. Van Raalte in een volgende druk hier aan zeker de nodige aandacht schenken. Deze volgende druk komt er ongetwij feld, want sinds 1958, toen het boek uit kwam, blijft de belangstelling toene men. De uitgave is nu al aan zijn vier de druk bezig en ook deze voorraad slinkt snel. Stabiliteit houdt het gevaar in zich. aldus dr. Van Raalte, dat het wat al te veel gaat ontbreken aan verfrissing van regeringsbloed en dat daardoor „de doem van de sleur" ontstaat. Dit is de laatste jaren nog maar nauwelijks vol te houden, maar het frisse regerings bloed wordt daarbij soms wel erg dun. Men kan de sleur waarschijnlijk beter van toepassing verklaren op een aantal Nederlandse ministers, die bijna niet meer weg te denken zijn uit de Neder landse politiek. En aan Kamerleden, die soms hun eigen tijd dubbel en dwars overleven en die daardoor de kans op welke verfrissing of vernieuwing ook ongedaan maken. Het kan soms bijzonder lang duren voordat een kabinet tot stand gekomen (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindhovense brandweerman C. van Baak heeft 5 jaar gewerkt op zijn „nevclkogel", die 'n om wenteling in de blustactick kan gaan betekenen. Hij heeft er reeds patent op aangevraagd. Buitenlandse brandweer korpsen hebben reeds belangstelling gc- afzuiging. Door de roterende werking ontstaan rond de kogel een vacuüm, waardoor de vlammen en verbrandings gassen naar de brandblussers worden toegetrokken. De ..nevelkogel" ver slindt als 't ware vuur. Momenteel is het zo, dat met het bluswater een verse luchtstroom naar de vuurhaard wordt gebracht. Volgens de heer Van Baak kan een huiskamer die in lichterlaaie staat, met zijn apparaat in twee secon den worden geblust. Bovendien kan de nevelkogel, gestoken op een verlengstuk, gebracht worden op plaatsen waar een brandweerman door vuur en rook mach teloos staat. De nieuwe vinding zou de veel duurdere installatie voor een hoge drukspuit, die nevel met veel lucht toe voert, overbodig maken. is. Na de val van het kabinet-Cals is dat opnieflw gebleken en thans kabbelt de formatie opnieuw langzaam verder. In 1956 werd hierbij een record geves tigd. Voordat dr. W. Drees voor de vierde keer een kabinet gevormd had, gingen er maar liefst 117 dagen bij na vier maanden voorbij. Gemiddeld moet men rekening houden met 4 tot 6 weken, voordat nieuwe kabinetten tot stand komen. Soms echter stijgt het wachten tot enkele maanden, zoals in 1956 en in 1925 (113 dagen). Dit alles vindt men ook in de vierde druk van „Het Nederlandse parlement" terug, haarscherp berekend door dr. Van Raalte, die deze druk tot en met de val van het kabinet-Cals en de rol hierbij door drs. Schmelzer gespeeld, bijgewerkt heeft. De Nederlander, die thans in toenemende mate in de lands- politiek geïnteresseerd raakt, heeft aan dit boek een voortreffelijk naslagwerk. Hij moet wel iets van de Nederlandse politiek afweten, dat wel. Maar dan kan hij ook haarfijn uitpluizen, wat er met allerlei kabinetten, met allerlei ministers, met splinterpartijen gebeurd is Hij kan zelfs meegenieten met aller lei vreemde en soms bizarre voorvallen, die zelfs in het Nederlandse parlemen» gebeuren. Zoals bijvoorbeeld op 24 ok tober 1930, toen rijksveldwachters an In specteurs van politie opgeroepen wer den om een recalcitrant communistisch afgevaardigde uit de Tweede Kamer ta verwijderen. Men herinnert zich verder nog de verhitte debatten toen fractie voorzitter Koekoek van de Boerenpartij een dag vóór ,,de nacht van Schmelzer" in heftige discussie geraakts met alle andere fracties en een motie van wan trouwen tegen zich aangenomen zag. m ons jaarlijks m£!/n\j kousenfeestn van 4 tot 11 maart HERENSTRAAT 83 BREESTRAAT 137 IADVERTENTIE Houdt smetteloos zuiver VERKLARING GARRISON: 55 NEW ORLEANS (AP) Officier van justitie Jim Garrison heeft donder dag verklaard bewijzen te hebben, dat Lee Harvey Oswald, Clay T. Shaw en David W. Ferrie In september 1963 bij een zijn gekomen om te sprekken over een moordaanslag op John. F. Kennedy. Oswald is volgens de Warrencom- mlssie de man die de president ver moordde. Shaw is een rijke zakenman met Oswald T die woensdagavond door Garrison ward gearresteerd. Ferrie, wiens stoffelijk overschot op 22 febr. werd aangetroffen is volgens Garrison een sleutelfiguur in het onderzoek. In Washington verklaarde de nieuwe minister van Justitie Ramsey Clark, da» Shaw bij een FBI-onderzoek eind 1903 van alle blaam was gezuiverd. ,,Op grond van 't bewijsmateriaal dat de FBI heeft, is geen verband tussen Shaw en de zaak gevonden", zei Clark. Shaw die woensdagavond tegen 10.000 dollar borg in vrijheid werd gesteld, gaf donderdag een verklaring uit, waarin hij zijn ontsteltenis over zijn arrestatie uitsprak. Hij verklaarde: „Ik ben ge heel onschuldig aan deze aantijgingen. Ik heb nimmer met wie dan ook, waar dan ook een samenzwering gesmeed om onze overleden en geëerde president, of Iemand anders te vermoorden. Ik heb altijd de hoogste en grootste eerbied en bewondering voor mr. Ken nedy gehad. Ik ken Lee Harvey Oswald niet en voor zover ik weet ken ik ook niemand die hem kende". In het luxueuze huls van Shaw zijn woensdag avond vijf zwepen, stukken ketting twee stukken leer, een zwarte kap en cape, een jachtgeweer en een patroongordel van het leger ln beslag genomen. DEN HAAG (ANP) - Het bedrijfsle ven heeft de kabinetsinformateur prof. dr. J. Zijlstra een exportnota aangebo den. waarin wordt gesteld, dat de kern van het in de naaste toekomst te voeren beleid gelegen zal moeten zijn in het sti muleren van de economische groei en dat daartoe in de eerste plaats zal moe ten worden gestreefd naar herstel en ver sterking van do aangepaste internationa le concurrentiekracht van het Nederland se bedrijfsleven. De overheid verwacht, aldus de nota, dat in de komende vijf Jaar het bedrijfs leven de export van goederen en diensten opvoert met bijna 3 miljard gulden per jaar. Het bedrijfsleven acht dit ln begin sel niet uitgesloten, doch meent, dat al leen dan hieraan voldaan kan worden, In dien de overheid een aantal stimuleren de maatregelen neemt. haag weg 11 en 15 - telefoon 40444 erkende gasinstallateurs oude herengr. 19 - tel. 20587 nu kunt U Uw hele woning verwarmen vraagt deskundig advies

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5