Bevolkingsaanwas eist meer werkgelegenheid Herindeling van grond is in Rijnstreek noodzakelijk I r Zetters en drukkers kregen diploma's en complimentjes Actie '67 moet 100.000.- opbrengen voor de sporthal PAGINA 4 Allé cclitic3. DE LEIDSE COURANT DINSDAG 28 FEBRUARI 196 Planoloog bij katholieke en christelijke werkgevers DRASTISCHE UITBREIDING IN KOMENDE 30 JAAR Op een gezamenlijke bijeenkomst van de Hollandse Katholieke Werkgevers Vereniging kring Leiden en de Rijnlandse Club van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers in restaurant Van der Heijden onder voorzitterschap van de heer D. J. van Herwaar den heeft de socioloog L. V. Vladar, waarnemend hoofd van de Provinciale Planologische Dienst, een uiteen zetting gegeven over de Ruimtelijke Ordening in de provincie Zuid-Holland. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het overlijden van de heer A. Borst Pz, oud-voorzitter van het Protestants Christelijk Verbond en actief werker in Sociaal Economische Raad en Raad van Arbeid. Tot zijn verdiensten behoorde o.m. de oprichting van het convent van werkgevers en werknemersorganisa ties. Door de vergadering werd een ogenblik stilte in acht genomen te zijner gedachtenis. De heer Vladar omschreef de planologie als de toe passing van de verschillende wetenschappen in de praktijk van het leven. Planologie beoogt harmonie te scheppen tussen de verschillende verlangens ten aan zien van de verdeling van de beschikbare grond. De belangen zullen tegen elkaar moeten worden afge wogen. Op zich is de functie van de industrie in Ne derland heel belangrijk, maar verkeer, recreatie en woningbouw vragen evenzeer de aandacht. Aangezien de planning in Nederland al vroeg een zaak van levens belang was door de schaarse ruimte, wordt ons land wel het vaderland van de planologie genoemd. STRUCTUURVERBETERING Onderdeel van de planologie vormen de waterbouw kundige werken, zoals Delta- en Zuiderzeewerken. Deze indijkings- en droogleggingsobjecten hebben een meerledige functie: ze vormen een bescherming tegen overstroming, zijn een barrière in de voortgaande ver- zilting en leiden tot de verbetering van de infra structuur. In Zeeland bijvoorbeeld zal door de indijking be langrijke verbetering in de structuur tot stand kunnen komen door een grote integratie met de Randstad Holland. In dit verband zal mogelijk ook een eind kunnen worden gemaakt aan de out-migratie (dit ter onderscheiding van emigratie: trek naar het buiten land) naar de Randstad. De migratie binnenslands vormt overigens een afzonderlijk probleem. Nog steeds is er een vertrekoverschot waar te nemen in het noord-oosten van ons land en in Zeeland tegenover een vestigingsoverschot in het westen. BEVOLKINGSAANWAS Zuid-Holland heeft in de toekomst naast de vestiging van inwoners uit andere provincies rekening te houden met de natuurlijke bevolkingsaanwas. De Planolo gische Dienst gaat uit van een bevolking in het jaar 2000 van 21 miljoen. Dit betekent procentsgewijs voor Zuid-Holland een bevolkingsaantal van 4 miljoen. In de huidige situatie wordt deze provincie bewoond door 23 pet. van de Iandsbevolking op een oppervlakte van 9 pet. Men hoopt het bevolkingspercentage over dertig jaar teruggebracht te hebben tot 20 pet. Dit betekent altijd nog een uitbreiding van de bevolking met 1,25 miljoen. „VERGRIJZING" Er zijn een aantal factoren, waarmee bij de prog nosestelling rekening gehouden dient te worden. Om te beginnen is het te verwachten, dat er een wijziging op zal treden in de bevolkingsopbouw. De geboorte golf van na de oorlog zal zich voortzetten in hogere leeftijdsgroepen, waardoor een zekere „vergrijzing" van de bevolking op zal treden. Het bejaardental, in een normale opbouw slechts vrij gering, zal groter worden, wanneer de leeftijdsgroep van de geboorte golf de pensioensgerechtigde leeftijd bereikt. Samen met de verwachte uitbreiding van het jongerenaantal dat doorstudeert heeft dit tot gevolg, dat het produc tieve gedeelte van de bevolking kleiner zal zijn. Dit betekent, dat een kleiner aantal werkers een hogere productie tot stand moet brengen. STATUSSYMBOLEN De bevolkingsprognose is ook onderhevig aan het verschijnsel van de vermindering van het aantal ge boorten per gezin. De drang naar een hogere levens standaard en ruimer comfort bepalen de gezinsplan ning bij een steeds groter deel van de bevolking. De heer Vladar meent dat hier verband moet worden gelegd met de integratie in Europees verband. De Nederlandse volksaard verandert in steeds grotere mate van spaarzaamheid tot bestedingsdrang onder invloed van voorbeelden in Duitsland, België en Frankrijk. Statussymbolen spelen hierin een niet on belangrijke rol. Merkwaardig is, dat in Amerika een nieuwe fase is bereikt. Daar geldt het als statussym bool, wanneer ëen gezin veel kinderen heeft en de vrouw niet uit werken gaat. BEROEPSBEVOLKING GROEIT MET 400.000 De genoemde factoren kunnen de prognose beïnvloe den, maar op het werk van de Planologische Dienst werken ze allerminst remmend. Er wordt met marge- verschillen rekening gehouden. De Dienst voorziet een beroepsbevolking in Zuid-Holland in het jaar 2000, die als volgt is samengesteld: landbouw 5 pet., indus trie 45 pet. en overige diensten 50 pet. Van de ver wachte toename met 1,25 miljoen vormt een aantal van 400.000 nieuwe werkkrachten, waarvoor te zijner tijd ook werkgelegenheid moet zijn geschapen. De industrie zal daarom berekend moeten zijn op een aanbod van een kleine 200.000 arbeiders méér, en zal voor dit getal werkgelegenheid moeten creëren. Direct hiermee in verband staat noodzakelijke uitbrei ding van de export. De heer Vladar meende voor dit probleem mogelijkheden te zien in samenwerking met onderontwikkelde landen. „Wij leveren ze industrie producten en maken hen koopkrachtig door landbouw producten bij hen te kopen". De heer Vladar, die werkte aan de hand van een aantal kaarten en statistieken, raakte bij ieder nieuw onderwerp zovele nieuwe problemen aan, dat onvol ledigheid welhaast onvermijdelijk was. Voorzitter Van Herwaarden achtte het daarom verstandig nog eens terug te komen op het onderwerp in een der volgende bijeenkomsten. Aan het slot van de vergadering dankte hij spreker en nodigde hij hem tevens uit voor een volgende gelegenheid. Onder grote belangstelling heeft de Opleidingscommissie In het boek- en ras- terdlepdrukbedryf voor Leiden en Om streken zaterdagmiddag in restaurant Van der Hejjden aan 23 jonggexelzetters- en drukkers het jonggezellendiploma uit gereikt. Dit diploma vormt de bekroning van een examen, dat werd afgelegd na een vierjarige vakcursus, die deels op de grafische school In Den Haag en deels in de Leidse bedrijven werd gege- In zjjn welkomstwoord richtte de voor zitter der commissie, de heer H. Schoon- derwoerd, zich in het bijzonder tot de werkgevers en leermeesters der jongge zellen. de afgevaardigden van de centra le opleidingscommissie te Amsterdam, de vertegenwoordigers van de onder scheidene vakverenigingen, zowel van werkgevers- als werknemers, en de ou ders die van hun belangstelling blijk ga ven. In zfjn felicitatietoespraak tot de jonggezellen w(jdde de heer Schoonder- woerd nog zeer waarderende woorden aan het adres van hun leermeesters in de bedrijven, waarvan velen hun taak bij zonder serieus opvatten en zelfs leer lingen bij zich thuis laten komen, ten einde de leerstof nog eens door te nemen en te repeteren. "Als de leermeesters de hun opgelegde verantwoordelijkheid zo serieus opnemen", aldus spreker, „dan komt dit uiteraard niet alleen de leer lingen, doch ook het bedrijf ten goede, want men kan er zeker van zfjn, dat een bedrijf met een goede naam ook zijn leerlingen een goede opleiding geeft". Met vreugde releveerde spreker tot slot nog, dat ook heden ten dage in het gra fische bedrijfsleven "geen werkloosheid dreigt, doch hierin ondanks de voort gaande automatisering nog steeds met een tekort aan vakkundig personeel wordt gekampt. ties uit handen van de directeur een vakboekwerk ln ontvangst nemen. Als hoofdconsulent van de COC liet de heer G. Slulmers zijn gelukwensen aan de jonggezellen vergezeld gaan met het advies de vakstudie voort te zetten en zich zo mogeHJk te specialiseren in een bepaald vakonderdeel. Namens de COC richtte hij voorts nog een hartelijk woord tot de leerkrachten op school en de leer meesters in de onderscheidene bedrijven, door wier kennis en toewijding weder om zulke prachtige resultaten werden bereikt. Onderlinge s werking Bronzen ere-medaille de Hierna reikte de secretaris DOC. de heer J. J. Sjardin, de diploma'; met een toepasselijk woord aan de zicht baar gelukkige jonggezellen uit. Onder de nodige bijval deelde de heer Sjardin hierna nog mede. dat zich onder de 25 beste geëxamineerden van alle distric ten ook dit jaar weer drie jonggezellen uit het Leidse district bevonden. Het wa ren namelijk de jonggezellen-zetters J. Eradus (Lelden), H. Vink (Noordwijk aan Zee) en J. v. Duijn (Katwijk aan Zee) die voor alle vakken tenminste een 7 haalden en dientengevolge de jaarlijkse door het G. J. Thiemefonds beschikbaar gestelde medaille in ontvangst mochten nemen. Mede namens alle leerkrachten wenste de directeur van de Haagse gra fische school, de heer Chr. Morett, de jonge gTaficl geluk met de bereikte re sultaten. Tot slot richtte spreker nog •en bijzondere felicitatie tot de jongge zel v. Duijn, die de beste leerling van de aureus was. Hfj mocht voor zijn prests- Namens de federatie van Drukkers patroons gaf de heer E. A. E. Van Dis- hoeck in zijn felicitatietoespraakje de jonggezellen onder meer de raad zich in de nabije toekomst eveneens te gaan interesseren voor de bedrijfs-economische aspecten van het bedrijf, waarin zij hun bestaan vinden en een belangrijke scha kel vormen. "Hierdoor zult u", aldus besloot spreker zijn toespraakje, „tot de ontdekking komen, dat voor een goede uiteindelijke bedrljfsuitkomst een goede onderlinge samenwerking van uitermate groot belang is". Nadat de districtsconsulent, de heer A. Fenijn, zowel de pasgeslaagden als hun leermeesters had gecomplimenteerd met de prachtige resultaten, die wederzijds tot stand werden gebracht, sprak de heer H. A. Chaudron als afgevaardigden van de drie werknemersbonden (ANGB. NCGB en NKGB) nog een enkel woord van lof en waardering Tenslotte richtte jonggezel-zetter M. Meulbiok namens alle leerlingen nog een hartelijk getint dankwoord tot allen, die een bijdrage hadden geleverd in de ook nu weer zo succesvolle opleiding. In zijn slotwoord sprak de voorzitter nog een woord van lof tot secretaris Sjardin, die steeds met voorbeeldige ac curatesse het administatieve werk voor zijn rekening neemt, alsmede tot de di rectie van de N.V. Sythoff in welk be drijf het twee-jaarlijks testonderzoek der leerlingen mag plaats vinden. De gelukkigen aan wie het diploma werd uitgereikt waren de jonggezel-zet ters: J. Eradus, H. J. v.d. Kamp, P. C. M. Karremans, A. Kriek, W. v.d. Linden en D. Pouw (allen te Leiden), H. Vink (Noordwijk aan Zee), J. v. Du^jn, W. de Jong (beiden Katwijk aan Zee) H. F. v. Each (Oude Wetering), F. J. J. Alfe- rink (Hillegom), B. H. P. Kapteijn (Sas- senhelm), A. G. Koek Zoeterwoude M. Meulbiok (Haarlemmermeer), de jonggezel-drukkers: A. Planje, Ph. de Vet, P. D. M. de Wekker. H. Th. B. J. v.d. Zon (allen te (Lelden), G. J. Len- gers (De Zilk). J. G. Verdflk (Lisse), alsmede de jonggezeldrukkers voor de illustratlebedrfjven F. Wagemana, L. C. Th. Zandvliet en H. Zlrkzee (allen te Lelden). AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Comité ontvouwt plannen Als de Leidse bevolking in de komende weken en in de laatste week van mei een beetje over de brug wil komen is de kans groot, dat Leiden op 1 januari 1968 een sporthal rijk zal zijn. Zoals bekend nam de gemeenteraad vorige maand het besluit een sporthal, een z.g. twee-in-een-hal te laten bouwen aan de Boshuizerlaan, maar de goedkeuring van G.S. alsmede de rijksgoedkeuring laten nog op zich wachten, omdat de financiering tot op heden nog niet geheel verzekerd is. Inclusief de grond en de kosten van bijkomende voorzieningen zal de hal, welke in een zeer dringende behoefte van de Leidse sportgemeenschap moet gaan voorzien, 1,4 miljoen gaan kosten. Weliswaar heeft de gemeente de grond reeds in eigendom en zal men kunnen rekenen op een bijdrage a fonds perdu van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van de Nederlandse Sport Federatie, maar een niet onaanzienlijke top blijft toch nog over voor de gemeente Leiden, die het benodigde kapitaal zal moeten betrekken van de Bank van Nederlandse Gemeenten. nog een huis-aan-huis-collecte gehou den worden, terwijl in de laatste week van mei een kermis in het zwembad „De Vliet" de afsluiting vormt van de actie. Naast deze openbare acties gaat het comité nog een beroep doen op de bedrijven in Leiden, terwijl particu lieren nog gelden kunnen storten op giro 201.000 van de penningmeester van de Actie '67. Het comité is er stellig van over tuigd. dat de actie de benodigde ton zal opbrengen. Men hoopt zelfs op meer, want het restant zou een goede j. ondergrond kunnen zijn voor een öehoette aantonen tweede project. Ruwweg geschat zal Leiden minstens vier sporthallen van Om deze geldlening en om uiteinde- het type zoals aan de Boshuizerlaan lijk de goedkeuring voor de bouw te gebouwd gaat worden nodig hebben verkrijgen dient de gemeente evenwel om aan alle ruimtelijke problemen over een bodempje te beschikken, van de Leidse verenigingen een einde Wanneer dat door de burgerij bijeen te maken, gebracht kan worden, aldus is de me ning van het gemeentebestuur en het actie-comité, zal daarmee tevens de behoefte in Leiden aan een sporthal duidelijk aangetoond worden. Het actiecomité, dat wordt voorge zeten door drs. J. P. van der Reyden, voorzitter van de raad van beheer van de Sportstichting en dat zich in de rug gesteund weet door een groot aantal notabelen uit alle lagen van de bevolking, heeft zich ten doel ge steld in enkele maanden 100.000,- bijeen te krijgen voor het fonds, waar mee de gemeenteom het populair te zeggen de nodige pressie zal kun nen uitoefenen bij hogere overheids organen. Het bedrag is niet gering, maar men heeft goede hoop, dat de opzet zal slagen. Verschillende groeperingen, o.m. vertegenwoordigers van werkgevers en de middenstand, hebben zich met het doel en de opzet van de actie kun nen verenigen en hebben zich bereid verklaard de „Actie '67" bij hun ach terban aan te bevelen. Wereldpr premiere j in de Lakenhal I i „Souvenirs d'enfance t van Louis Andriessen J t Hedenavond 28 februari wordt t j ln het Stedelijk Museum "De La- X kenhal" een concert gegeven in j de serie "Muziek van deze tyd", X onder auspiciën van het Leids j Academisch Kunstcentrum en de Leidse Volksuniversiteit K. O. De concertgever is de pianist l REINDERT DE LEEUW t uit Amsterdam, die werken zal f spelen van Sehönberg, Stockhau- f sen, Messiaen en van hemzelf. X Bovendien zal hy een eerste uit- j voering geven van een werk van j Louis Andriessen, "Soevenlrs d' J enfance", een pianocompositie met 1 tape-recorder. Dit wordt niet een gewoon con- eert. Het ongewone is dat Rein- f bert de Leeuw toelichting zal ge- ven op de uit te voeren werken f en dat de mogelijkheid bestaat, zo X het publiek dat wenst, bepaalde X werken na het concert te herha- len. Naar wij nu vernemen, heeft de componist Louis Andriessen te kennen gegeven, de eerste ultvoe- ring van zijn werk in Leiden te J willen meemaken, en uitleg te geven by zyn werk. Z Voor de aanvang van het con- X cert zyn aan "De Lakenhal" nog enkele toegangskaarten verkryg- Expogé Leiden kreeg bezoek v. ere-voorzitter Medewerking in andere kreeg men ook. Zo stelde het Leidato bestuur bijvoorbeeld een stand op de show, die deze w^ek geopend wordt, ter beschikking, zodat het comité de gelegenheid krijgt aan de hand van tekeningen en mondelinge toelichting reclame te maken voor een groot pu bliek. Loterij Op de Leidato-stand zal ook offi cieel de loterij van start gaan. Tot en met eind mei zullen vrijwilligers van de verschillende Leidse sportvereni gingen 100.000 loten van 0,50 aan de man trachten te brengen. Enkele hon derden prijzen, voor het merendeel gratis ter beschikking gesteld door de Leidse middenstand, zijn te verdienen in deze loterij, waarvan de eerste prijs een gloednieuwe Opel Kadett is. De tweede prijs is een volautomatische wascombinatie en de derde prijs be staat uit een volledige foto-uitrusting. Naast deze loterij zal er op 26 mei In hotel „Centraal" hield de Ver. van Ex-politieke Gevangenen (Expo gé), district Ledden, een bijzonder ge animeerde jaarvergadering, welke ge opend werd met een welkomstwoord door voorzitter J. Th. Witte, die zich verheugd toonde, dat nog zovele trou we leden de jaarvergadering bezoch- De notulen van de jaarvergadering op 23 maart 1966 werden onder dank zegging aan de secretaris, de heer W. M. v. d. Burg, na een enkele opmer king, goedgekeurd. Het jaarverslag van deze functionaris gaf een opge wekt beeld van het afgelopen jaar, waarin het vierde lustrum op luister rijke wijze werd gevierd, waarbij zo wel gemeentebestuur als Kokschool en Marine niet alleen belangstelling toon den, doch ook daadwerkelijk steunden. De heer Plekkringa gaf als penning meester een overzicht van de finan ciën, waarvan het saldo dit jaar door het 4e lustrum, maar ook door de kos tenverhogingen een nadelig saldo liet De heer Witte dankte beide functio narissen voor hun goedverzorgde en gefundeerde jaaroverzichten, te meer daar hij heel goed wist hoeveel uren arbeid hierin gaan zitten. Discussie Hierna ontwikkelde zich tussen be stuur en leden een diepgaande dis cussie over de mogelijkheid om ook eens de niet zo trouwe bezoekers der bijeenkomsten te trekken door mid del van bijzondere avonden, zoals b.v. een kienavond in combinatie met een vergadering. Hoewel het bestuur meen de, dat kienavonden buiten het ka rakter der vereniging lagen, stemde dit er toch in toe, om in de volgende bestuursvergadering, op voorstel van majoor J. F. Beekman, met enige leden-voorstanders te praten over de organisatie. VOOR GOEDE AGRARISCHE TOEKOMST Hoe zal de agrarische toekomst van Rijnland zijn? Twee deskundigen, ir. P. Huurman van het bureau Streekplannen van de Provinciale Planologische Dienst, en de heer A. van den Hoek, directeur van de Rijkslandbouwvoor lichting in Zuid-Holland, hebben gisteravond in Den Burcht te Leiden voor de drie samenwerkende landbouworganisaties in Zuid-Holland hun visie gegeven op deze allerminst gemakkelijk te beantwoorden vraag. Ir. Huurman stelde in een korte inleiding, dat de agrarische sector de grootste aderlating zal moeten doen om een oplossing te kunnen geven voor de problematiek waarvoor dit gewest zich gesteld ziet in verband met de uitbreiding van het inwonertal. Rond het jaar 2000, het jaar waarmee de planologen in hun studies rekening houden, zal de bevolking van Zuid-Holland toegenomen zijn tot ruim 4,2 miljoen. Behalve huizen, zal er voor al deze mensen ook werkgelegenheid moeten zijn, er zal ruimte moeten zijn voor de recreatie (gewenst is 30 m2 per inwoner) en door te verwachten sterke groei van het wagenpark zal een drastische uitbreiding gegeven moeten worden aan het wegennet, inclusief de parkeermogelijkheden. Inkrimping Ir. Huurman draaide er in zijn be toog nauwelijks omheen het agra rische bedrijf zal om aan alle nood zakelijkheden, die verband houden met de bevolkingsgroei, te kunnen voldoen een sterke inkrimping moe. ten ondergaan. Aan de hand van kaar ten toonde spr. hoe het provinciaal bestuur zich de ontwikkeling denkt op het gebied van de recreatie (de groene ster-gebieden), de bevolkingsconcen traties en de agrarische gebieden. Spiekend over het ontwerp streek plan Gouwe-Rijnstreek, dat dit jaar in behandeling komt, merkte de heer Huurman op, dat daarin bewust ge tracht is het forensisme te beperken. Ook een sterke groei van kleine ge meenten zal men met dit streekplan kunnen remmen; Alphen daarentegen zal zich tot een gemeente van meer dan 100.000 inwoners kunnen ontwik kelen. „Met zorg", aldus de heer Huur man, „heeft het provinciaal bestuur gezien, dat bepaalde kleine gemeenten in het westelijk deel van Zuid-Holland in verhouding veel sterker dan grotere gemeenten". Her ver kaveling Een noodzakelijke herverkaveling van de grond, herstructurering van de bedrijven „het liefst naar twee mans-bedrijven. want een eenmans bedrijf zal uit sociaal oogpunt niet meer vol te houden zijn" waren de kernpunten uit de inleiding van de heer Van den Hoek. Er zal grondig gereorganiseerd en herverkaveld moe ten worden, doch het zijn de eerste voorwaarden voor een gezonde boe renstand in Zuid-Holland, aldus de heer Van den Hoek. Op het ogenblik lijkt de situatie gunstig; het gemid delde inkomen in Zuid-Holland be weegt zich rond de 13.000,-, doch dit cijfer is bedriegelijk. Volgens de laatste LEI-cijfers schommelen de in komens tussen 6.000,- en 25.000,-, zo betoogde hij. Gaat men speuren naar de oorzaken dan komt men on vermijdelijk tot de conclusie, dat er verbeterd moet worden. Over de kan sen voor het agrarisch bedrijf in Zuid- Holland, met name de veehouderij, was de heer Van den Hoek niet pes simistisch gestemd. „Voor de goede ondernemer, met goed vee (minimaal 50 60 koeien), op goede grond, op een goed verkaveld bedryf zal er een goede toekomst overblijven in Zuid- Holland". aldus spr.. Hij onderstreepte bovendien, dat de veehouderij ook aandacht zal moeten blijven schenken aan de veredellngssectoren. Verzïlting Bij de discussie kwam onder meer het probleem van de verzilting ter sprake. De zoutwatergrens komt steeds verder landinwaarts te liggen. Als de Nieuwe Waterweg uitgediept wordt is het gevaar niet denkbeeldig, dat het zoute water zelfs de inlaat bij Gouda gaat bereiken. In dit verband deelde ir. Huurman mede, dat de provincie thans koortsachtig werkt om de zoet watervoorziening voor Rijnland en Delfland in de toekomst te garande ren. Op de IJssel zal men over een aantal jaren niet meer kunnen reke nen, doch men heeft nu een plan ont wikkeld om Rijnland en Delfland van zoet water te voorzien vanuit de rand meren van het IJsselmeer. Via het Amsterdam-Rijnkanaal, wordt het zoet water bij Bodegraven in de Rijn gebracht. Het omleidingskanaal bij Bodegraven (onder meer ook no dig omdat het waterverkeer het land- verkeer in de kom van Bodegraven steeds meer gaat hinderen) gaat in dit kader eveneens een grote functie ver vullen. Het zoet water uit de rand meren zal dan bij Alphen aan den Rijn verdeeld worden in twee rich tingen: via de Rijn verder Rijnland in en via de Gouwe richting Delfland. Om het Delfland van voldoende zoet water te kunnen voorzien, zal het bo vendien nog nodig zijn vanaf Wad- dinxveen een kanaal te graven in de richting van Rotterdam. Dit nieuwe kanaal zou volgens de Prov. Planolo gische Dienst evenwijdig komen te liggen aan de spoorlijn Gouda-Rot- terdam. De vergadering van de drie samen werkende organisaties, welke o.m. ook werd bezocht door de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willi gen, werd ditmaal gepresideerd door de heer J. de Wit (Hazerswoude), voorzitter van de kring Leiden-Ryn- streek van de CBTB. Tijdens deze discussie kwam bur gemeester G. C. v. d. Willigen als ere voorzitter en donateur ter vergade ring en verontschuldigde zijn laat- komen door die middag en avond ge houden gemeenteraad. Geïnteresseerd stelde hy zich op de hoogte van de jaarverslagen en mengde zich in de discussie. Contributie Bij monde van mevr. Biesbroek advi seerde de kascommissie de penning meester te déchargeren, welk voorstel door de leden werd overgenomen. De bestuursverkiezingen gingen vlot onder de voorzittershamer door, daar alle aftredende bestuursleden bij ac clamatie werden herkozen en majoor Heckman. zich voor de ontstane vaca ture weer beschikbaar stelde. Voor de kascommissie werd tenslot te nog mevr. E. J. v. Haasteren aan gezocht, die hierin toestemde. Door het nog niet afkomen van de hoofdbestuursvoorstellen kon de agen da van het congres op 24-28 mei nog niet besproken worden. Wel werd het bestuur gemachtigd het voorstel van afd. Den Haag te steunen om de kos ten der afgevaardigden van het con gres door de landelijke organisatie te laten betalen en daarvoor de contri butie met 2 gulden tè verhogen, waar van dan de helft weer zou terugvloeien in de plaatselijke kassen. Daar voor de rondvraag geen animo was, besloot de heer Witte onder bij zondere dank aan de burgemeester voor de getoonde belangstelling, deze bijzonder prettige, maar vruchtbare j aarvergadering. PAUZE WENK VOOR DRS. SAMSON Behalve het bedrijfschap van i vishandel blijkt ook de bedrijfstak vi de kaarsenfabrikanten gedupeerd worden door verandering in godsdiei stige smaak. Uit gezondheids- en sn overwegingen zullen de meesten vrijdag wel vis blijven eten. Wat kaarsen betreft, drong de midder standsvoorlichter drs. Samson aan „een aktieve verkooppolitiek", b. door sierkaarsen en souvenir-kaa sen in de handel te brengen. Hy noen de als voorbeeld een Rembrandtkaar Wij hebben een veel beter idee een aktieve verkooppolitiek, nameli; Maria-sierkaarsen en St. Jozef-! nirkaarsen. Zij behoeven niet mooie of duurder te zijn dan ze zijn. EU; kaars voor een Maria-beeltenis opg stoken, is voor haar een sierlijke venirkaars. Wij lopen misschien achter of al weer voor? i een kaars opsteken vinden wij in nemende mate een van de meest volle handelingen. Het is een heerlij souvenir, een lichtende herinnerinf „Gedenk, goede Moeder...." LEIDSE BIOSCOPE De films in de week van 23 februai tot 1 maart zyn door de Katholiek Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: film t.m. maandag ontradei Dinsdag en woensdag: Elektra (14 jr. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 Lldo: Een harde noot voor Dan O'Brie (18 jaar Dageiyka: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 Luxor: Wie is bang voor Virginia Wool (strikt volwassenen Studio: 23 febr. Het zevende zegel (18 j. 24-25 febr. De glimlach van mernacht (18 j.)26-27 febr.: He: oog van de duivel (volw.). 28 febr, 1 maart: De grote stilte (str. volw. Dageiyks: 2.30, 7.00, en 9.15 un Zondag: 2,30, 4.45, 7.00 en 9.15 uu Trianon: De professor slaat een moord slag (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Dodemansdollars voor Ringo (14 J. Dageiyks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur PUNT ftnt Ai KORRELTJE Honden en schrijvers thema op bijeen komst van „Rijnland" DE HOND, ALS HUISDIER en als verschijnsel in onze maatschappij is een dankbaar object voor combina ties, die men met vele variaties zou kunnen verzinnen. De kynologenver- eniging „Rijnland" had gisteravond in „Zomerzorg" dr. D. A. van Krevelen aangezocht een causerie te houden over „Honden en schrijvers". Dr. Van Krevelen begon zijn lezing met enkele citaten uit een na zijn dood uitgegeven boek van Arthur v. Schen- del „Mensen en honden" en wees er op dat de hond in de literatuur het symbool is van onvoorwaardelijke trouw. Spreker citeerde wat Homerus in zijn „Odyssee" schreef over de hond Argos en meende dat de mens ge neigd is om bij de hond die eigenschap pen te roemen, die hij zelf niet of in geringe mate bezit. Dr. Van Krevelen zag de gedenktekens die voor honden worden opgericht als een uiting van schuldgevoelens bij de mens t.o.v. de Nationale geaardheid Aan de hand van boeiende citaten uit de Spaanse, Italiaanse, Duitse en Vlaamse literatuur toonde spreker aan dat de verhouding tot de hond ook afhangt van de nationale geaardheid. Na de pauze beantwoordde dr. Van Krevelen diverse praktische vragen betreffende de opvoeding van kinderen met honden en de keuze van de juiste hond in verband met de geaardheid van de nieuwe baas. Mevr. drs. C. C. van Buuren - Veenenbos sprak tenslot te aan het eind van deze interessante avond een dankwoord uit voor spreker en belangstellenden. Zware straffen voor Rijnsburgse inbrekers Voor de Haagse rechtbank hebben terecht gestaan een 32-jarige chauffeur en diens broer, een 33-jarige losarbei- der, benevens een 39-jarige chauffeur, allen uit Rijnsburg. Verdachten hebben zich schuldig gemaakt aan verschillen de diefstallen en inbraken. Uit een slagerij werd 30 kg. vlees gestolen, uit een directiekeet stoelen en een fles butagas, op een kwekerij plm. 50 kippen voorts dranken en allerlei levensmidde len. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en alle verdachten veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardeiyk met aftrek van voor- MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 28 februari, VEE Aanvoer totaal 4751, weekaanvoer 5945: slachtrunderen 220, gebruiksvee 709, vette kalveren 245, graskalveren 200, nuchtere kalveren 3213, paarden 11, veulens 1, schapen, lammeren 118, weide lammeren 4, bokken, geiten Prijzen: slachtrunderen 450-480 405- 440 375-395 330-360; vette kalveren 360-370 340-360 305-330 280-300; stieren 405-455, worstkoeien 320-345, kalf- en melkkoeien 1075-1500, vare koeien 700-1150, vaarzen 675-900, pin ken 500-650, graskalveren 350-500, nuchtere kalveren 110-120, mestkalve- ren 60-110, schapen 90-135, lammeren 100-140. Overzicht: slachtrunderen: ruimer - zeer kalm - als gisteren; kalf- en melkkoeien: iets meer - stil - con stant; vare koeien: gewoon - lui - on gewijzigd; vaarzen, pinken: als vorige week - traag - stabiel; graskalveren: groter - flauw - onveranderd; vette kalveren: ruimer - slepend - lager; nuchtere kalveren: groot - zeer traag - lager; schapen, lammeren: ruimer tamelijk - ruim prijshoudend. BODEGRAVEN, 28 febr. Kaas Aanvoer 6 partijen Goudse kaas. Prij zen: 3.45-3.65. Handel: kalm. RIJNSBURG. 27 febr. Bloemen Tulpen: Preludium 100135; Lustige Witwe 120—135; Krelage 120—140; v. d. Eerden 135—150; Paul Richter 130 145; Copland 140160; Apeldoorn 145—175; Paris 145—165; Prunes 200 245; Pink Attraction 210250; Pro minence 175200; Pax. 140165; Ox ford 155—185; Olaf 110—135; Beatrix 100—125; Jack 140—160; Queen of the Night 155— 175; Bellona 140—155; Golden Harvest 135150. Freesia's: Golden Yellow 85125; White Swan 125165; Snow Queen 125160; Pim pernel 140175. Narcissen: Carlton 75 100; Early Glory 80105; Unsur- passeble 115140; Helios 7095. Hya cinten, Gemengd 85120 per bos. Am. Anjers: Witte Sim 3138; Rode Sim 2939; Rose Sim 3237; Carry Sim 2941; Crowly Sim 3340; Eucharis 135150; Anthurium 155215; Gerbera 3352; Irissen 1822 per stuk. Ama ryllis 3545 per kelk. R'VEEN 27 febr. Bloemen Am. An jers Sim Rose 27-43; Sim Rood 21-30; Sim Wit 28-35; G. J. Sim 28-33; Arthur Sim 29-32; Rozen Tradition 49-63 p. st. Blauwe druifjes 29-34; Freesia Golden Yellow 100-155; Golden Coast 90-110; Blauwe Wimpel 70-90; White Swan 65- 125; Pimpernel 120; Pr. Marijke 85; Snow Queen 85-105; Lathyrus 165; Ane monen 80-120; Irissen Wedgewood 130- 170; Narcissen Pionier 65-75; 1' Inno cence 75; Cheerfulness 65; Carlton 75- 90; Fortuna 55-70; Kink Alfred 90; Early Glorie 60-75; Rembrandt 60-75? Narcissen (buiten) 40-46; tulpen Orna ment 120-140; Ralph 100; Apeldoorn 125-150; Karei Doorman 120-130; Èdith Eddy 85-105; Br. Star 60-70; Ossi Ossi- waldi 135-150; Rose Copland 110-145; v.d. Eerden 95-135; Lustige Wltwe 95- 130; Golden Eddy 125-140; Wlm v. Est 135-150; Olaf 95-135; London 145; Gol den Harvest 105-120; White Sail 110; Wintergold 90; Wm. Pitt 120-130; Ox ford 125-145; Gudosnlk 140-145; Blenda 140; Athleet 150; Preludium 105-110; Pink Supreme 130-135; Kees Nells 125- 150; Paris 105-135; Oriënt Express 125- 135; Yellow Gem 95-110; Pr. Beatrix 135-140; Margret Milton 105-120; Pro minence 165-175; Paul Richter 105-115; Jewel of Spring 145; Bellona 115-135; Queen Elizabeth 140; Dubbele tulpen 125 per bos.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4