ook BEAT OP LEIDATO óe kRAntentum VOOR JOU KORT DANSEN BIJ FLITSLICHT ^PIEÏHEIN op de tonen van de FLYING BIRDS LOPEND VUURTJE OPROEP AAN SCHOLEN OVER POSTZEGELS NIEUWE RAADSELS PENNEVRUCHTEN VAN JONGE LEZERTJES HANS EN HET PAARD PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 FEBRUARI 196 Vrijdag 3 maart zorgt Foto Mieloo uit Lisse voor een spectaculair evenement in de beat wereld. Wanneer daar in het patro naatsgebouw „The Flying Birds" voor de pop-muziek zorgen, krijgen zo'n 75 tot 100 „paartjes" de gelegenheid met door genoemd bedrijf uitgeleend filmmateriaal foto's te schieten in de zaal. Inschrijven moeten de beat- en foto-minnenden even wel in de winkel van Foto Mieloo in Lisse. Per persoon krijgt men twaalf lampjes aangeboden om daarmee in de zaal te flitsen. De beste foto, die op vrijdagavond Davy Jones' „You go your way" ook al een bestseller. Na uitzending in Moef Ga Ga vlogen de platen over de toon banken. David (Mrs. Applebee) Garrick is op 11 en 12 maart in ons land voor tv-op- namen en optredens. Johnny Lion speelt met Ko van Dijk, Linda van Dijk en stunter Hans Blaauw een rol in gangsterfilm van Pim de la Parra. Deze zomer nog in première, deze rolprent. Rob de Nijs hoopt zo gauw mogelijk een geweldige carrière op te bouwen in Duitsland. 3 maart wordt gemaakt, wordt bekroond. Materiaal na afloop uiteraard inleveren Op maandag 6 maart zijn alle foto's ont wikkeld, zo wordt verwacht. Foto Mieloo uit Lisse en „The Flying Birds" onderhouden in zekere zin connec ties, wanneer je 't goed beschouwt. Immers, basgitarist Hans de Koker van The Flying Birds is werkzaam bij dit fotobedrijf! Voor wie het nog niet wist: de andere vogels zijn Ko van Berkel (orgel-zang), Ben de Bruyn (solo-zang) en Kees de Bruyn (drums) De plaat van The Flying Birds is opge nomen, dat wel, maar is nog niet in de handel. „Plaat is niet commercieel en daar gaat het tegenwoordig maar om", aldus Birds-manager Co de Bruyn, die zich ook wat meer gaat bemoeien met de fanclub van de (bijna) Veense groep. Of The Flying Birds in bovenstaande samenstelling blijven optreden, is ook al niet meer zo zeker. Immers, oud-Motion Rob van Leeuwen is op zoek naar een pianist voor de door hem samen te stellen nieuwe combo. Of Ko van Berkel die pia nist wordt, was bij het ter perse gaan van deze rubriek nog niet helemaal in kannen en kruiken. Herman Batelaan, vorige week door de jongens uit zijn stal in het hemd gezet en in de steek gelaten, schijnt overigens ook weer eens zijn voelhorens in de Veen te hebben uitgestoken. En dan is er van die samenwerking tus sen The Flying Birds en Tony Light, de Leidse zanger, op het allerlaatste moment toch niets terecht gekomen. Financiën schij nen wel een heel belangrijke rol te hebben gespeeld. Wanneer van 3 tot en met 11 maart in de Leidse Stadsgehoorzaal middenstandstentoonstelling LEIDATO wordt gehouden, komen tien en twens in de avonduren in het nabij de gehoorzaal te verrijzen be paleis eveneens aan hun trekken. Immers, niet minder dan zeven p groepen zullen hiervoor zorg dragen, The Namby Pambys, de Mo piepers, The Keystones, Vijf voor half zes, All or Nothing en Not houden de Leidse kleuren hoog, terwijl The Blue Birds uit Den Hi de vreemde eenden in de tentoonstellingsbijt zullen zijn. Ronnie Tober, net terug van een optreden in Polen, is een van de vele artiesten, die te gast zullen zijn op de volgende week te openen middenstands tentoonstelling „Leidato" in de Stadsgehoorzaal. Dat de bijna 22-jarige zanger als een ko meet omhoog schoot in het Ne derlandse lichte-muziek-firma- ment is een ieder wel zo lang zamerhand bekend. Zei Ronnie né zijn optreden in de „Vuist" van Duys in 1963, né de Slees- wijk Revue, né. tal van radio- en tv-concerten, shows met pu bliek en grammofoonplaten: „Ik wist niet wat me over kwam!" En: „Ik had in Ame rika al een paar plaatjes ge maakt en dacht: nou ja, leuk, ook een opnametje maken in Nederland". VAN NIETS naar zeventien... Inderdaad, de nieuwe hit van The Shoes: „Na na na", stond binnen .een week op de zeventiende plaats in Veronica's top veertig. Aan die situatie is inmiddels vandaag al weer een wijziging ten goede gekomen wanneer je deze rubriek leest. Is dé hit van de maand. Althans, dat zeggen de insiders van deze nieuwe van The Shoes, die ook nog geweldige verkoopcijfers haalden met „Standing and staring". Prettig in een jaar waarin je je eerste lustrum viert! De Ook-voor-Jou-redactie is voornemens een 1 keer in de maand een aflevering te brengen I voornamelijk samengesteld uit schoolbladen. Wij verzoeken dan ook de scboolbladredactieslj uit Leiden, Bollen- en Rijnstreek om re^ matig liun schoolbladen naar ons toe te sturen. 1 Adres: Ook-voor-Jou-redactie, Papengracht 32, Leiden. HET EERSTE LUSTRUM gaat met Pasen ook vieren dancing „Groenendijk" in Hazerswoude. Op Eerste Paasdag willen de bestuursleden van deze dancing een groots festijn op stapel zetten. „TOTAL LOSS" is de naam van een beatgroep uit Lei den, die nog wel niet zo'n bekende klank heeft, maar veel beloften in zich schijnt te verschuilen. BEST VERKOCHTE platen in het lichte genre in de Leidse grammofoonbiz waren de afgelopen week die van de Rolling Stones, The Monkees en Boudewijn de Groot. Leidse beatgroep Nou heeft bij Bovema een plaat opname gemaakt. „Zal binnenkort op de markt komen" aldus manager Henk Verhoogt. De hersenschudding van Kees van Haasteren beterde voorspoedig en z'n gebroken been, dat in gips zat, moest langzaamaan genezen. Om de beurt kwamen de jongens van de „vijfde" hem opzoeken. Dan werd er gepraat over het schoolwerk dat steeds moeilijker werd en natuurlijk werden de kansen om over te gaan naar de „zesde" ook besproken. Kees zelf had er een hard hoofd in. „Minstens 6 weken in de gips" hadden z'n medepatiënten gezegd. Nou zeg, zes weken, geen lessen kunnen volgen dat zou even een achterstand geven. De jongens boden al aan om een reken- en taalboek mee te brengen, dan kon hij in het ziekenhuis alvast wat oefenen. Maar dat ging niet. „Voorlopig geen denken aan", had de zuster gezegd, want eerlijk gezegd was z'n hoofd nog net een draaitol, zelfs als hij een paar bladzijden probeerde te lezen. Dan zat Kees diep in de put. Zou hij echt „de vijfde" nog eens moeten overmaken? PLANNETJE Als mijnheer v. d. Helm bij hem op bezoek kwam, dan werd hij een beetje opgevrolijkt. „Maar Kees, we hebben de paasvakantie nog helemaal voor de boeg. Doe nu maar goed wat de zuster en de dokter zegt, je zal zien, dan ben je in de vakantie vast thuis en dan kom ik je elke dag bijwerken". „Ja mijnheer, dat zou pas fijn zijn. Komen Piet en Hein dan ook mee „Nee, tenminste als de rapporten voldoende zijn mogen ze naar „De Vernelsberg", een boerderij in Limburg". „En als m'n been dan na de vakantie nog in het gips zit, dan kan ik immers nog niet naar school". „Jongen, ik heb een plannetje. Als de dokter het dan goedvindt, rij je elke dag met mij mee naar school. Je VERRASSING Na zo'n bezoek was Kees weer opgemonterd, maar 's avonds klaagde hij weer over die nare hoofdpijn. 't Leek wel of met het mooie voorjaarsweer ook de kwa len van Kees opknapten. Hij begon er beter uit te zien, had minder hoofdpijn en toen op een dag kwam de grote verrassing. Het gips werd losgeknipt, het been werd onderzocht en „ja heus", z'n been werd in een metalen gleuf gelegd. Nu moest hij z'n knie af en toe buigen strekken. Dat was eerst pijnlijk maar het werd steeds beter en toen was alles gauw bekeken. Kees mocht naar Het nieuwtje werd spoedig in de klas bekend en als mijnheer v. d. Helm de jongens niet had tegengehouden, zouden ze warempel die middag allemaal op bezoek zijn gegaan. Maar dat ging nu eenmaal niet. TEVREDEN Thuis kreeg Kees een mooi plaatsje voor het raam en ja hoor, daar kwam „de fietsende vijfde" luid bellend langs het raam, zwaaiend met armen en benen. ,,'t Zou eeuwig jammer zijn als Kees niet met die jon gens mee naar „de zesde" kon gaan", zei moeder Van Haasteren, ook alsmaar terugzwaaiend. De jongens van „de vijfde" en natuurlijk ook Piet-Hein waren in die weken weer flink vooruitgegaan. Mijnheer was tevreden, meer dan tevreden. Die slome Hein was echt ijverig geweest en die slordige Piet stukken netter. De rapporten waren zeer goed en voor bijna alle jongens zat er een grote kans voor „overgaan" in. Behalve Kees dan, die geen rapport gekregen had, maar blaakte van ijver om de boel in te halen. Piet en Hein mochten naar oom André en tante Joke op „De Vernelsberg", dat hadden ze echt verdiend. Heerlijk, twee weken geen sommen, taal, huiswerk, franse woordjes. Nee fijn spelen, stoeien, draven, fietsen en alles bekijken. ALS je postzegels ver zamelt, ben je zeker al eens op enige zeer prachtige postzegels uit de vorige eeuw gestoten en wel op die. waarop de namen Thurn en Taxis stonden. Indien jullie je dan met verwondering afgevraagd hebben, waar deze heel vreemd klinkende landen zich op de landkaart bevinden, dan zullen wij je hierbij even uit de droom hei- De beide „landen" be staan n.l. niet. Thurn en Taxis zijn namen van 'n oud grafelijk geslacht uit Italië. De graven Thurn en Taxis waren zeer zakelijke heren, die vele postwegen hebben opgericht. Reeds in 1460 opende graaf Roger de postweg tussen Tirol en Italië. Dat was het be- CL gin van een postbevorde- <><>7 ringsmonopolie wat een lang woord hè? dat meer dan 400 jaar lang de posterijen in Eropa be heersen zou. (Een monopolie is 'n soort alleenrecht, dus een recht, waar een an der met zyn vingers af heeft te blijven). PAS de Franse Revolutie heeft aan het einde der 18de eeuw die post- macht verzwakt, doordat verschillende Europese staten een eigen postwezen gingen oprichten, zodat er ten laatste nog slechts enkele staten overbleven, die gebruik maakten van die grafelijke Italiaanse postdienst. In 1850 maakte <oo<y- het land Wiirtemberg zich los van die grafelijke posterij, maar moest daarvoor aan de graaf één millioen mark betalen. Pruissen was het laatste land, dat zich vrijkocht van het Italiaanse postbedrijf. Dat kostte dit land tussen de vijf en zes millioen marken. Die Italiaanse grafelijke famile heeft dus gedurende honderden jaren een hoogst winstgevend bedrijf uitgeoefend in de geschiedenis van het Europese postwezen. In elk van de volgende regels 1 een boom verstopt: Jacob erkende zijn fout. Er ligt veel rommel in de la. Ik wil graag spelen. De notenboom is omgewaaid. Wel, staat dat boek u aan? Wai witte Ik ben vijf letters groot. Mijn laatste vier zijn rood Soms ben ik lang, soms ben ik Voor alle meuseu steeds gezond. Oplossingen insturen aan Tan te Jo en Oom Toon, Krantentuin, Leidse Courant, Papengraclii, Leiden. Denken jullie aan 15 cent post zegels op een briefkaart? gerangschikt door jullie oom Toon Elleke Kwakkenbos, Nieuwkoop. Je kaart met de goede oplossing kwam te laat in ons bezit. We hopen dat je nog vaak met ons meedoet. Afgesproken Elleke! Anja Visser, Leiden, vertelt ons een sprookje: „VINGERTJE LIK" Weten jullie wie Vingertje Lik is? Dat is een prinsesje. Weten jullie, hoe het kwam dat het prinsesje zo genoemd was? Nee? Nee? Ik zal het jullie vertel- Op een dag lag het prinsesje in haar bedje. Ze deed haar middagslaap je. Maar slapen kon ze niet, want ze dacht maar aan de kok, die in de keu ken een taart aan het maken was. Daar hoorde ze de kok zeggen: „Knecht, ga jij even naar de koning en vraag wat voor taart hij wil heb ben, dan ga ik in die tijd even een pak bakmeel halen". Het prinsesje dacht: „Als die twee weg zijn, krijg ik mooi de kans om te kijken of er in de keuken nog iets te snoepen valt". Zo gezegd, zo gedaan. Toen de kok en de knecht weg waren, kroop het prinsesje uit bed: ze ging de kamer uit, de keuken in en wat zag ze daar? Een grote bak met deeg. Ze liep er naar toe om er een likje van te nemen, maar... pats daar viel ze in het deeg. Onder de hand waren de kok en de knecht weer teruggekomen en gingen vlug aan de slag, helemaal niet mer kende dat het prinsesje in het deeg zat. Alles werd in een grote vorm ge daan en in de oven gezet. De oven stond gelukkig met een kleine vlam. Toen de koningin na een uurtje het prinsesje uit bed kwam halen, werd ze wit van schrik, want wat zag ze? Het bedje was leeg. Het droeve nieuws was al gauw het hele paleis door be kend. Iedereen ging aan het zoeken, zelfs de gasten kropen over de vloer en zochten in alle hoeken en gaten, Eindelijk zei de kok: „Laten we maar gezellig gaan zitten en er niet meer aan denken, misschien komt ze vanzelf terug of is ze zich gaan ver stoppen in de tuin. Voor de gasten heb ik nog een verrassing. Ik kom zo te rug". Vlug ging hij naar de keuken en haalde een reusactig grote taart te voorschijn. Maar. wat hoorde h\j daar? Het leek wel huilen. Hfl bracht de taart naar de zitka mer. Ook de gasten hoorden het huilen en ook een stemmetje: „Laat mij er uit". Het was ineens doodstil in de kamer toen de koning zei: „Maak voorzich tig de taart open, dan zien we gauw genoeg wat er in zit". Het gebeurde en wie kwam er uit? Het prinsesje, met rood betraande wangen en vol taart. „Je hebt zeker weer gesnoept?" vroeg de koningin. „Weet je wat? We noemen je voortaan Vingertje Lik". Leo van Schagen: CARNAVAL Op een morgen was ik vroeg wakker en dacht na, wat ik die dag zou doen. Opeens wist ik het. Hoi! Carnaval! Ik ging naar mijn kast en pakte een doos met allerlei gekke spullen. Ik pakte een masker en een lange jas, een heel lange. Nu was ik verkleed als fakir Ik deed nog meer gekke dingen aan en ging zo naar beneden, naar mijn zusje Petra en naar mijn twee andere broer tjes. Ook naar vader en moeder. Wat schrokken ze. Het hele huis stond in eens op stelten. Het was pas half acht We gingen eerst eten en toen naar school. Toen ik uit school kwam ging ik nog wat fietsen en met de boerderij spelen. Mijn oma en tante waren er de hele dag. We hebben fijn carnaval ge vierd en ook nog een paar spelletjes gedaan. TANTETJE SPELEN Ans, Els en Irene gingen tanteje spe len. De poppekinderen liggen ieder in hun eigen bedje en slapen vandaag heel erg lekker. Daar komen de tantetjes. Ze komen kijken hoe het met de kindjes is, maar de kindjes slapen nog, dus gaan ze zachtjes naaï de kamer. Daar horen ze een kindje huilen. Ze vlogen alle drie op en Ansje haalde haar kindje uit bed. De andere kinderen werden oos wakker en riepen: „Mamma! Mam- De kindjes werden nu aangekleed. Wat hadden ze een plezier. Het kind je van Irene zat maar treurig te kijken. Ze vond het akelig om aangekleed te worden, dat wou ze zelf doen. De moeder troostte haar. „Je bent nog veel te klein. Je doet alles verkeerd aan en dat is toch te gek". De kinderen waren klaar. „Laten we nu thee gaan zetten, dat smaakt lekker", vond Ans. „Huuuuu! Daar gaat de fluit al". Toen de thee op was zei Irene: „Wil len we naar het bos gaan wandelen?" „Goed, maar eerst nog een kopje thee. Zeg, Els, suiker of geen suiker? O, ik dacht dat jij nooit suiker in je thee nam". In het bos was het heerlijk. „O, kijk een eekhoorntje, en daar ook een vogelhuisje en hier is nog een paddestoel". Wat is het hier leuk. Wim Nietshoven: IETS OVER MIJN LEVENTJE Ik ben geboren in 1957. Toen ik één jaar was, kon ik lopen. Als mijn moe der in de keuken pannekoeken aan het bakken was, dan liep ik achter haar aan en kreeg dan af en toe een stukje. Hap! Hap! Was het gauw op. Toen ikti zes jaar was mocht lk t mijn oom en tante logeren. Ik ben e een week geweest. Dat was leuk. M'j oom was jager en bracht wel eeij een geschoten konijn of fazant met Er hangen bij mijn oom hertekoppej aan de muur en op de tafel en cl schoorsteen staan opgezette diera die hij zelf heeft geschoten, zoals et- hermelijn, een das, een eekhoorn t ook een wezel. Mijn tante helpt bij he opzetten van de dieren en ik moei! ook meehelpen. Ze hebben een nest met acht jong jachthonden en de grote jachthond de moeder. Ik mocht wel eens mee op jacbi Dan jaagden we op hazen en konijne: jaagucu wc eu hunijne; Ik mocht ze dan in de weitas stoppe: Toen ik acht jaar was, mocht ik lcj geren bij oom Piet, die bij de rijkspo litie is. Ze hebben daar een zwembadje je in de tuin en als het mooi wee; was, mocht ik er de hele dag in bit® ven. Lekker water was het! 's Avonds kregen we wel eens slaal jes met tomaten. Ook lekker! In de tweede klas had ik een leuk' juffrouw. Ze is getrouwd en heeft ee: baby gekregen. Ze komt eens een kee:* op school met de baby. Nu zit ik in de derde klas en da&" is het ook leuk. We krijgen ook hub werk en we hebben nieuwe schrifte;: gekregen voor huiswerk taal. Ook ga ik dikwijls naar mijn oma daar is het fijn II ANS bezocht eens een rystal. Met grote belangstelling keek hij naar de prachtige, vurige rijpaar den. „Ja, tegenwoordig ziet men bij na alleen nog maar paarden op zulke plaatsen. Immers, bijna alle boeren hebben hun trekpaarden verwisseld voor traktoren. De paarden, die je hier ziet zijn niet alleen elegant (mooi), ze zijn ook balletdansers". „Hoezo?" vroeg Hans. WEL, ze staan immers net als balletdansers op hun benen", lachte vader „maar voor duizenden en nog eens duizenden jaren terug, toen de paarden nog zeldzamer voor kwamen dan nu, leefden die dieren veelal in moerassen, of liever in vochtige, moerassige gebieden met zeer drassige grond. En toen hadden die dieren niet maar één teen, die we nu hoef noemen, maar meerdere tenen om niet in de moerassige bo dem te verzinken, 't was toen dus nog een veelhoevig dier. Maar veel en veel later werd het een steppen- dier. Z'n buitenste tenen schrompel den in, totdat alleen de middelste teen als hoef overbleef met een zeer stevige sterke nagel er om heen, waarop 't eigenlijk loopt".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 8